Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, van ZATERDAG 10 SEPT. 1927. P-9A (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN). Vriendendienst. Tob Nooit Hoekje. B. 't Jutte rtje NAAR HET STRAND. „Genavend samen", kwam lemeslesten Sljmenbuur bij ons. „Ook genavend". „Nou zullen jullie nooit raden, wat main booskip is". Nee, van zelf dat konden we niet „Nou dan, vanochtend zei main waif zoo, toen we an 't koppies doen waren, Sijm, zai ze, weet jai, waar ik nou zoo'n verlegen zin in heb? „Nou, dat zal wat wezen, als 't voor de heeren komt. „Nou", zei ze, „om een Zundag of zóó met Gert van oom Jaap en Griet naar Helder te gaan of liever naar Huisduinen. Van Wullem van Bert, je weet wel, die leit er as soldaat in dienst, heb ik hoord, dat je waarachtig niet meer naar Scheveningen of Zandvoort hoeft te gaan, want dat ze dat Huisduinen nou toch zoo verlegen op werken. Nou en weerom zei je 't veer zoeken, als 't dichtbij te redden is". „Nou, waif, main goed". En nou kom ik juilui vragen of je Zundag mee gaat". „Nou ons best, dat spreekt van zelf. Mijn wjjf wou ook wel een uitje. Ze had het verdiend, dat moet ik zeggen. De hee- le booitaid heb ze poot-fln speult. Altaid op de berg, hooivurken dat ze er eelt van in d'r handen had". Nou den, den volgenden Zundag gin gen we met spoortje van tienen naar Nu- wedlep. Van tienen, je begrijpt wel, van ouwe tijd. Wij, boeren bemoeien ons niet met die malle fratsen van zeumertaid. Net, of je de zeumer dwingen ken, nou dat zien we, regen en nog ereis regen. De staslui moeten de zon zien op kom men. Laten ze maar naar de maon kij ken, deer is meer an te zien. Nou den, Bet most achteruit rijden, zei ze, „aars wor ik zoo misselijk als een kat. Nou goed, dat mocht van zelf, en de reis liep zonder akkevietjes af en we stapten in Nuwediep of den Helder, zoo as 't op z'n deftigs hiet, uit. „Bananen, mooie bananen, zoo groot als komkommers". „Och mensch, kaik die stumper deer staan. Kom Geert, laten we een paar van die dingen koopen. Die lust ik net zoo verlegen graag en m'n man kwat er ook niet op". Elk met een hand vol bananen gingen we veerder. „Hoe nou? Main docht, maar loopen naar Huisduinen. Dan kunnen we op ons gemak alles bekalken. Ook al goed". Nou, vertier genog. Geert gilde, as een auto te dicht langs er kwam en riep maar geregeld: „Er gebeuren nog ongelukken, wat ik je zeg". „Rechts houwen, boeren kaffers", hoorden we ineens. „Was dat teugen ons", zal SJjmen. Nou zeker weL Ja, deer wisten we bai ons op 't durp niet van. Nou, we kwamen er heelhuids, dat trof nog aL Nou, naar *t strand. Mensch, mensch, Geert en Griet sloe gen de handen in mekaar. Wat een ten ten, wat 9en menschen. t Leek er wel kermis. „Heb ik 't niet zeit", zei Geert „Ga zitten, mensoh, wat weerhoudt je?" „Och, kaik deer", riep Grietbuur in lens, „ze hebben de wasch te drogen". „Och mensch, morgen geen taid en nou hebben ze t vandaag maar gedaan Wel ja, hoor, overal hingen waarempel hem- pies en broekies te waaien an een lijntje. Griet schudde er eerzame hoofd over zoo veel ondegeljjkheid. „Hoe zou je 't vinden, as we nou ers een stukkie liepen langs het strand. Er is zooveel te kijk". „Good". ,Kijk, ze binnen an 't baden", zei m'n vrouw. Ja, waarachtig kerels en waiven, alles maar deur elkaar. „Hé, hé, niks voor ons, hé buur?" „Nou, man, zeg, dat wel", zei buur met een knipoogie. „Doorloo- pen", zei een vent. „Weerom?" „Je mag hier niet blijven staan. Er is verder op nog enoeg te zien". „O, zool" Nou de vent loog niets. Mannen en vrouwen, jonges en maiden liepen in de zee te plonsteren. Kaik deer. Nou was 't toch al te erg. Spiernaakt, alleen met een zwempakkie liep alles deur elkaar. ..Jaap", zei Geert, „jai kaikt alleen naar mijn, hoor. Je hebt met dat rare vrouw volk niks te maken". Griet was kwaad, dat zag ik wel en Geertbuur was er ook niet vrij van. Maar weer verder. Een juf fie liep in 'r rokkie rond. Verder op lag 't boeltje, wat ze te veul had. „Kaik", zei 't waif en ze stootte buurvrouw an, zie jij1 dat, ze heb een zwart hemd an. Mot je nog veul, er komt een stukkie uit op er schouwer. Ik heb wel hoord, dat wit uit de mode is. De groote lui dragen ros en paars, maar zwart?.... Hé?.... hé?...." De oogen van Griet en Geert werden zoo groot as oliebollen, want, één, twee, drie werd 't rokkie uitgetrokken en stond het dametje in 'r zwarte badpakkie. De buur tjes kregen er nota bene een kleur van. „Jaap, je weet, wat ik je zeit heb. Je kijkt allien naar mijn, hoor". Maar ja een mensch is een mensoh en geen aardappel, dat merkte Griet ook wel en eensklaps riep ze: „zeg, Geert, ik wil ook baden". „Maid, je hebt niet iens een zwempakkie". „Ken me niks schelen. Dan maar pootje baden". En voordat we het verhinderen konden, hadden de vrouwtjes de pas angebreide sajetten kousen uit en waadde, ze door de zee rond. De hoedjes achterover in de hals, de rokjes angstvallig bij elkaar. „Kom er odk in", riepen ze ons toe. „Wel Ja waar om niet". En met 'n vieren plasten we in 't water rond, dat de kikkers in de Stoe- termeersche plassen er jaloersch op zou- »n worden. Erg lang hielden we het toch niet voL We waren het niet wend, hé. De kousen «werden met veul moeite maar veer an getrokken. „Kaik deer, dat mag k zien", zal Griet, „deer zit en juffie te jralen, och, die heb vast boerenbloed in i'r laif'. „Mooi weertje vandaag", begon Geert een praatje met 't breiende vrouw- Je, maar de lust van praten verging Geertbuur, toen ze der minachtenden blik van breiend juffie opving. „Te groos", zei Geert, „om tegen een boerin te praten. Nou, ook goed hoor!" „Dierenbeul", hoorde ik opeens m'n vrouw schreeuwen. „Ken je wel, om zoo'n stomme dier zoo af te beulen". Griet liet r medelijdend hart spreken en raasde tegen een jongen, die z'n hondje tot drie, vier keer toe het water in joeg, waar 't oeesie hijgende en blazende uit terug icwam. „Ken je wel, dpt beest is veul te goed voor jou. Ik wou, dat er hier een pe- liessie was, dat zou je zien, wat ik je dee". Met een zacht gebrom, z'n witte, scherpe tandjes aan Griet zien latende, werd de goedheid beloond en Griet werd gewaar, dat het bij honden ls, zooals bij men schen, ondank is 's werelds loon. „Moet je wat," zei 't. waif. „Kom, ik heb dorst" zei Jaap. Naar 't badhuis, dat is daar ginds". Non, dat trof. t Wns er bal, zoo maar op klaarliohte dag. Bai ons, is 't al taid 's evends, as 't donker is, maar nou, ja, hier is 't altaid wat nare, maar zelden wat goeds. „Wat ls dat voor een dans'', zei Sijmen teugen een dametje, dat bQ hem aan 't zelfde tafeltje zak „Wat een geschud en gehobbel". „De charleston, mijnheer". „Hé, de serieten. Nou geef main dan maar een bierton", grapte Jaap, „deer heb je meer an, wat Jou buur". Maar efkes later, kreeg Siem toch het wild in de bienen. „Kom Griet, ook met de bienen van de vloer". „Vent je ken er niks van, 't is geen polka of schots". Och, wat en jawel, voordat we het goed en wel wisten stonden we te „Trijnschud- degatten", dat het en lieve lust was. Ten minste, het hiele badhuis lachte, dat het daverde en dat zegt wat. We mosten zien, dat we naar de stad terug kwamen, want mijn maag begint te vragen. „Een ijsie", riepen de vrouwtjes. Ja wel hoor, deer liepen ze elk aan zoo'n ding te zuigen. „Ook een likkie. Nou kaik maar niet zoo vies, 't is lekker", smakte ze. Ziezoo, daar staat de autobus. Wat is dat? 't Lijkt waarachtig wel distributie. Kom jonges, maak dat je er bai komt. De pelisie is er ook al en Geert en Griet dringen door alles heen en vatten post in 't voorste gelid. „Ho, ho, wat, moeder", riepen de mannen der wet. „Naar achte ren, als 't je blieft". Nou, dat gaf even ge sputter van de kant van de wijfjes. Maar er was niks an te doen. We kwamen raiende in Helder, en dat was 't voor naamste. 't Was een lollige dag, dat moet zeld worden. Maar Griet en Geert raakten er niet over uitpraat en vonden het bai ons op 't durp toch heel wat zedelijker dan deer op 't strand. „'9 Lands wais, 's lands eer, mensch", zei Sijmen, „dat moet je maar denken". H. N. T.-B. DE EEREPRUS. Brits Versant keek met een licht gevoel van verwondering naar zijn makker. Toen hij het bleeke lijdende gezicht zag met de diepgezonken donkere oogen, de hooge schouders en de smalle borst, kreeg hij innig medelijden. Wat 'n han den! En die wilden een kunstwerk schep pen 1 In dat afgeleefde karkas en dat moe de hoofd zouden nog de energie en de be zieling huizen voor het leveren van 'n goed stuk werk, 'n doek waar leven in zat? Erbarmelijk! „Waarom wou je met alle geweld iets ■turen naar de tentoouateling?" vroeg hij met lichten wrevel. Jaap Vermeer antwoordde niet dade lijk. Dieprood kleurde z'n gezicht, ver legen wendde hij z'n oogen af. Toen hief hij niet 'n resolute beweging 't hoofd op. „'k Wou zien," zei hij bitter, „of ik in •l niljn ellende nog 'n prijsje halen kon..." Hij keek strak voor zich met 'n harden wek diep gegroefd om zijn mond. „t Duurt misschien niet lang meer met me," voegde hij er ais verontschuldiging ■an toe. Brits begreep hem plotseling. „Tobberd," dacht hij, „arme doodgoeie tobberd! Wou je het graf ingaan mot tenminste een blijk van erkenning voor Je wroetend werk?" 't Leven -tfas toch £uur! Daat zat nou zoo'n stakkerd met den dood op het gezicht en wou z'n moeie dchaam nog 'ns aftobben om 'n prijsje! Hij teekende goed, werkelijk excellent goed! Maar zijn kleuren! Daar had hot altijd aan gehaperd bij hem! 't Ergste *as, dat hij dat zelf maar niet wilde in zien, koppig volhield, dat z'n „zien" zui ver overeentrof met z'n uitvoering! Jam mer! Doodjammer! Want zoo werd z'n werk met den goeden kern steeds voorbij gezien als hoogst onnatuurlijk. „Denk je dat het me lukken zal?" Jaap probeerde het onverschillig te vragen, als ging het hem persoonlijk volstrekt niet aan, maar Brits ontging de verbor gen smeeking niet, die er lag in den toon. Hij vond den moed niet voor 'n ronduit antwoord! „Lukken," aarzelde hij, .Jukken zal het je weL We weten, wat je kunt, als je met hart en ziel werkt, maar.zou het niet te veel van Je krachten eischen?". Jaap schokschouderde. „'n Dag eerder of later, dat maakt zoo veel niet uit," zei hij droevig en toen enthousiast: „Kerel, ik moest het toch 'ns klaar spelen. Kijk dan zou ik vrede nemen met mijn vroegen dood en denken dat mijn leven toch niet heeleinaal nutteloos is geweest. Zou je denken. Frits knikte verstrooid, in groot mede lijden. „Weet je wat," zei ie, „spreek er eens met den meester over. Die kan er in elk geval beter over oordeelen dan ik. Doe dan wat hj aanraadt" Maar voor Jaap Vermeer bij den mees ter aanklopte, was deze door Frits vol ledig ingelicht ,,'t Is zoo'n stakkerd," pleitte Frits met warmte, „kijk je schaamt je zelf haast in je eigen sterke body, ais je hem ziet. U moet hem aanmoedigen. Hij beleeft mis schien de opening niet meer en zou dit, wonder boven wonder tóch het geval zijn, nou, dan zullen we er met z'n allen wel wat op vinden." De meester, grijs al, met langen witten baard, had altijd bizondere sympathie ge voeld voor Jaap Vermeer. Gul viel hij dan ook Frits* voorstel bij. „Hij zal het er wel goed afbrengen," voorspelde hij. „Als Jaap ernstig wil levert hij goed werk! En ik zal wel zorgen dat hij 'n on derwerp kiest, dat niet zoo heel moeilijk is, wat de kleurencombinatie aangaat. Soms geeft hij verrassend' zuiver weer." t Zoo kwam het, dat Jaap dien eigen middag er nog op uitging naar 'n stukje natuur of mensohenieven het schilde- VRIJHEID EN ONAFHANKELIJKHEID. Vrijheid (los van handen) Is geen bandeloosheid. Vrijheid! het woord heeft een toover- klank. Harten doet ze ontgloeien, onge kende krachten ontwaken; goed en bloed worden aan haar ten offer gebracht Toch hebben zij, die voor haar strijden, haar nooit in het volle gelaat geschouwd, evenmin als ze dit ooit met de zgn ver mochten te doen. Absolute vrijheid is voor ons niet weggelegd. Wel kunnen we van haar een of meer stralen opvangen en ons daaraan verwarmen en verkwik ken. In waarheid echter beteekent die zoo vurig verlangde vrijheid meestal niet meer dan de bevrijding van één enkelen knellenden band. De kettinghond doet luchtsprong op luchtsprong en geeft blijk van ontembare vreugde, wanneer men hem zijn keten afneemt; de school jeugd stort zich jubelend en joelend bul ten het schoolgebouw, dat haar eenige uren omsloten hield; de jonge man ver laat het ouderlijk huis, waar hij zich naar gewoonte en regel te schikken had, en meent een wereld zonder grenzen voor zich te zien; het volk, dat zich ontworstelt aan vreemde dwingelandij, gevoelt zioh ais herboren en aan zijn Jubel komt geen einde. Maar in elk dezer gevallen ls er slechts sprake van het afschudden van een of altans enkele der ontelbare banden, waardoor wij zijn gebonden. Straks zul len we ons wederom van een anderen be wust worden en misschien ook trachten ons daarvan te ontdoen; maar wee ons, indien we er in zouden slagen ons los te maken van allen en alles, dat ons bindtl Het bereikte vrijheidsideaal zou plaats maken voor een besef van diepe ram zalige verlatenheid. Want de mensch niet geschapen om zonder banden te leven; wij hebben elkander noodig. Wij koesteren ons in elkanders warm te en vormen de aanvulling van elkan ders bestaan. De omgang met elkander levert voor een groot gedeelte de ele menten van onzen levensstrijd: zorgen die we met elkander deelen, opofferingen, waartoe we voor elkander in staat zijn, voorbeelden, die ons aanmoedigen of af schrikken; we kunnen ons zonder dat al les het leven niet denken. Mogen we dan werkelijk de volkomen vrijheid niet als toekomstbeeld zien? Ik meen van ja; maar we moeten ons een andere vrijheid denken, dan die we hier tot nog toe bespraken. We moeten ons haar niet denken als iets, dat onbeweeg lijk vast staat boven ons, maar als iets, dat groeit naarmate onze aspiraties hoo- ger worden en ons willen en denken zich zuiveren. In den beginne ls het vrijheidsbegrip in primitieven vorm aanwezig; wij halen het omlaag om het aan te passen aan ons kinderlijk bevattingsvermogen. Het kind wil in de eerste plaats vHjheld om aan zijn begeerten en lusten te kunnen vol doen; en nog langen, langen tijd blijft onze vrijheidsdrang dat zelfzuchtig ka rakter dragen. Bij lage naturen komt het dat karakter mischien nimmer te boven. Maar, als het goed ls, moet er een tijd komen dat we in de beperking van onze vrijheid tevens de beperking van onze persoonlijke ontwikkeling gaan zien. Dan begint het verlangen zioh als een elsch te doen gelden; want dan is het een bewijs dat we beginnen te worden „ons zelf', dat er oorspronkelijke krachten en vermogens in ons ontwaken. Van dat oogenblik af aan dient de drang naar vrijheid te worden geëerbiedigd en ia het een fout als hij, zooals maar al te dikwijls geschiedt te veel aan banden wordt ge legd. Zeker kunnen ons met vrucht nog ge durende langen tijd leiders en raadslie den ter zijde staan, maar als opvoeders staan ze des te booger naarmate ze zich zeiven op den achtergrond weten te hou den en het rechtmatig verlangen zioh in ons laten ontwikkelen. Dat verlangen moet van lieverlede leiden, niet tot de vervulling van begeerten en wenschen al leen, maar tot het naar ons beste inzicht volbrengen van onze levenstaak. Het moet een eind maken aan onze af hankelijkheid; het moet ons maken onaf hankelijk van vooroordeelen en voorop gezette meeningen, voor zoover het ons zeiven betreft; en van lieverlede ook on afhankelijk van het oordeel der wereld. Zelfs te midden van uiterlijke banden kan en moet die inwendige onafhanke lijkheid voortgaan zioh te ontwikkelen. Zij is het, die ons in staat stelt eenmaal het hoogste vrijheidsideaal te verwezen lijken, waarbij het onze vreugd zal zijn ons uit vrijen wil gebonden te weten maar slechts aan het hoogste gebod. B. renen.... den eereprijs waard. Iets vroolijks moest het zijn, vol zon en leven. Z'n afscheid aan de wereld zou 'a vreug- degroet zijn! Toen hjj het boschpad uitboog, Weef hij verrast staan. Vóór hem koesterde 'n eenvoudige boerenwoning in zonnewarm te, 't kleine erf vol blanke bloesemweelde van den wijdspreidenden kerseboom. On der dien bloesemrijkdom hurkte 'n aller liefst kabouterke in strak gespannen broekje en strooide onhandig broodkrui meltjes voor het gevangen muschje. 't Huisje met de hagelwitte gordijntjes, de lichtgroene blinden en het helroode dak dien bloesemboon vol blanke sneeuwbloempjes, dat aardig kleuterke 't lag er alles zoo vol leven, zóó vol kleu renrijkdom en aantrekkelijkheid, dat zijn kunstenaarsziel er onmiddellijk door werd aangegrepen. Die woning met het erf zou hij schilderen en als dat liefelijk tafreeltje geen eereprijs waard was, dan heette hjj geen Jaap Vermeer meer. Den volgenden dag, ook vol lentegeur en zonneweelde, ging hij op stap. De jon gen van zijn kostjuffrouw droeg den veldstoel en den schildersezel. Jaap zou vragen of hij het bij de boerenmenschen neer mocht zetten, ergens waar het veilig stond en wèl bewaard, want dat eind van de stad tot hier er mee sjouwen dat kon hij niet meer. Aan het eind van het boschpad, op dezelfde plek waar hem het tafreeltje zoo getroffen had, vouwde hij den veldstoel uit en plaatste den ezel. Heel den middag werkte hij, werkte hij met jaohtenden ijver. Z'n wangen gloei den, de sterretjes in z'n oogen schitterden nog meer dan anders, zwoegend ging de ingevallen borst op en neer. Maar hij voelde geen vernjpeienis, knikte nu en dan het peuterke, dat gehoorzaam weer bij de vogelkooi kruimelde vriendelijk toé. Dien nacht kwam de reactie op zijn zrwoegen. Wreede hoestbuien verscheur den z'n zwakke borst en als hij het bedde- laken stijf tegen den mond drukte, kleur de het bloedrood. Den volgenden morgen was hij on machtig om op te staan.Toen hjj merkte, hoe de zon weer stoofde en lente geur bin-g in de luoht, krampte hij in ver terenden onrust de handen. ,,'n Prachtige dag voor mijn werk ver loren," steunde hij. „ais ik nog maar klaar kom." De meester bezocht hem en schudde af keurend het hoofd. „Kalm aan, Jaap, kalm! Zóó kom je er niet Je weet dat je voorzichtig moet zjjnl Nou dan! 't Is immers nog tijd, nog volle drie maanden." Met sussende woor den kalmeerde hjj den ongelukkigen zieke, zoodat deze absolute rust nam. Na 'n dag kwam hij weer op en na nog 'n dag toog hij er weer voi moed op uit en werkte.werkte. Z'n afgetobde lichaam kon de onge wone inspanning niet meer verdragen. Telkens, na zoo'n dag vol werk lag hij de volgende dagen hoestend en kreunend op z'n rustbed. Z'n hospita schudde het hoofd. „Vandaag moet u weer er inbüjvenl 't Gaat niet! Waarom tobt u je ook zoo af met die kladderij. U hebt het immers niet noodig." Dan glimlachte hij, maar antwoordde niets. Wat wist dat goede mensch ook af van eergierigheid en kunstenaararoem? Telkens als hij daar hulpeloos neerlag, holde de kleine jongen tot z'n pension naar den meester: „Mijnheer, Jaap moet wee® thuisblij ven, vandaag," zegt moeder. De meester knikte en loonde den bood schapper met 'n dubbeltje. Onmiddellijk trok de grijsaard er dan op tot en schilderde met nauwgezetten ijver daar waar andera Jaap werkte. De menschen tot het boerderijtje zwegen. Daarvoor had de meester gezorgd. Drie weken voor de opening der ten toonstelling, kwam Jaap klaar met z'n werk. Opgetogen ging hij den meester halen. „Komt u nu kjjken.t is af. 'k Ge loof 't ls mijn beste werk. De meester ging mee, deelde in Jaap's enthousiasme. Keurend stond hij voor het doek. „Mooi," red hij eindelijk, „heel mooi! Kerel wat jjj kunt. EIGENZINNIGHEID. Eigenzinnigheid! Eigenschap van het enle en eigenschap van het dwnashoofd, anneer wij met oudere en opvoeders Sraten, dan kunnen wij dikwijls hooren, at zi) met hun kinderen of met hun leerlingen geen raad weten, omdat ze zoo eigenzinnig zijn en niets willen aan nemen van hen. Die eigenzinnigheid nu ls een karaktertrek van het genie of van het dwaashoofd. Oudere en opvoeders zijn dikwijls zoo dom, om kinderen te veel toe te geven. Het kind vraagt, het kind krijgt; het kind vraagt weer en krijgt ook weer. Waarom niet eens een keertje, zonder reden desnoods, geweigerd, waarom het kind niet eens laten voelen, dat niet alles, wat het vraagt terstond wordt ingewil ligd. En dan verwonderen ouders er zich over, dat het kind, hetgeen eerst verzoek was, spoedig in bevel omzet? Niets is na tuurlijker; het kind, dat altijd in alles zijn zin krijgt, meent er een eigen-zin op na te mogen houden: wordt eigenzinnig. Het genie, dat reeds in het kind zich openbaart, al heeft het een langzame ont wikkeling, is ook eigen-zinnig, maar geeft de menschheid door zijn eigen den ken nieuwe dingen of legt zijn eigen zin in oude dingen en toovert die om tot nieuwe scheppingen. Nog grooter stijfhoofden dan de gi nieën zijn de dwaashoofden. Want hebben oogen en zien niet, zij hebben ooren en hooren niet. Uit onvermogen om te denken, blijven zij bij de ideeën, die eenmaal wortel hebben geschoten in hun hereenen. Zij teren op die oude ideeën, verateenen, vermummiën in hun gedach ten en elke poging, die gij denkt aan te wenden om hun tot andere denkbeelden te brengen, mislukt jammerlijk, stuit af op hun eigenzinnigheid. Wanneer deze verdwaasden nu maar wilden inzien, dat het leven van hen eischt, dat zij zich plooien en buigen naar de omstandig heden, dat zij zich elastischer moeten ma ken, dan zouden zij gelukkiger zijn en zich toet te pletter loopen op hun eigen harde hersenen. Dr. Jos. de Oook. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Graven- hage, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kun nen verfrlsschen en hun wilskracht- en energie kunnen versterken. De vragen zullen ln dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de beant woordingen te uitvoerig worden dan di rect schriftelijk aan de aanvragers. Zakenman te H. Wij raden U sterlt aan spoedig Ingrij pende veranderingen ln Uw zaak te doen. Een verouderde methode heeft nimmer auooes. Gij beweert wel, dat gij met den nieuwen tijd niet mee kunt, maar heusch, dat zal wel schikken, zoo dra gij U er maar met ernst voorspant. Toen gij voor jaren Uw zaak opzette, waren er immers evengoed moeilijkhe den, die gij moest overwinnen. Daarbij zult gij bemerken, dat Juist door te strij den tegen de moeilijkheden, Uw eigen kracht toeneemt en niet zooals U denkt, verzwakt. Het is gebleken dat gij genoeg energie bezit, en deze energie zal U ook nu helpen, om Uw zaak te vernieuwen en tot te breiden. Aan onderstaande personen is persoon lijk antwoord gezonden, aangezien de be antwoording te uitvoerig was voor plaat sing in dit blad. Mevr. Q. te H.; J. S. te H.; Lezer te H.; Onderzoeker te H.; Zeeman te H.; Win- kolior ti© N» X. te N.: Met een dergelijk onderwerp kunnen wij ons toet inlaten. Jaap stond er gelukkig. „Morgen gaat het naar de tentoonstel ling," dichte hij, „morgen...." 'n Bulderende hoestbui sneed z'n woor den af. „Sast," maande de meester, „kalm blij ven jongen. Sterk blijven voor je gloriel1' (En weer aarzelend en overredend: „Zal ik voor de inzending zorgen, Jaap? Kom laat mij dat nou maar 'ns doen, dan straalt een klein deeltje van je roem nog op je ouden meester terug*', schertste hij„en.... en.... doe het zonder naaml „Lenteweelde", door een onbekend inzender.... dat klinkt meer romantisch. Hangt daar je doek dan een maal met den krans, dan komen wij met het klinkende Jaap Vermeer. Jongen dat zal indruk maken 1 Goed?" Jaap knikte, moe, afgetobd moe, tevre den toch omdat hij z'n werk volbracht had. En 's avonds stuurde de meester zijn Lenteweelde op naar de jury, die het den Eereprijs toekende. De kranten waren er vol van! En met al die roemvolle berichten stapte de grijs aard naar het ziekbed van zijn leerling, blij, ris nooit, dat zijn list volkomen ge lukt was. Jongen, Jaap, ik moet voor je ln de schaduw," feliciteerde hij met tranen in de oogen, heerlijk hè?'1 Jaap, uitgeteerde jongeman, lachte maar, oveiv, overgelukkig. „Heerlijk ja!" zuchtte hij, „mijn leven is niet geheel nutteloos." De vrienden stonden verwonderd, maar zonden joviaal-haitelijk, hun gelukwen- Bchen. „De arme tabberd verdient het", zeiden ze en meenden het. De list werd niet ontdekt Want Jaap Vermeer zag persoonlijk „Lenteweelde" niet meer, nog voor de sluiting der tentoonstelling, sloot hij voor goed de oogen. De eerste achter de lijk baar was de meester, nog gelukkig, dat hij den laatsten wensoh van dit leven ver vuld had.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 7