T Tweede Blad. van zaterdag 22 october 1927. GEMENGD NIEUWS. Een logger aangevaren. doodelijk getroffen. ontrouwe ambtenaren. snelverkeer op het boden- meer. 20,000,00a AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Binnenland Het schip gezonken en één opvarende omgekomen. Over de aanvaring van den logger „Nederland" 2 KW. 165, waarvan we in ons nummer van Donderdag onder „Laat ste Berichten" melding maakten, wordt nader gemeld: De aanvaring had plaats Woensdag avond tusschen 11 uur en hall twaalf, 700 meter uit de pieren te IJmuiden, door het Engelsche stoomschip „Auda City", op reis van Amsterdam naar Hamburg. De logger was drie weken geleden ter ha- ringvisscherij vertrokken en was met 23 last haring op weg naar IJmuiden- Het stoomschip kwam recht op hem til. De logger hield over bakboord om binnen te komen. Het stoomschip was verplicht ge weest, den logger te mijden. Toen men op het stoomschip zag, dat het misliep, gaf men nog stuurboord roer, doch het was te laat. De logger werd van achteren ge raakt en kreeg een groot gat. Men riep het stoomschip aan om hulp te ."erleenen, daar men vreesde, dat de logger zou zin ken, doch het stoomschip voer door zon der eenige hulp te verleenen. Gelukkig maakte de logger niet snel water, zoodat het schip de haven kon bereiken; toen het eenmaal binnen de pieren was, steeg hf t| water echter onrustbarend, en nabij oej semaphore was de toestand zoo, dat li? j stuurman half in het water stond. Het 1 schip zonk zoo snel weg, dat alleen <k schipper, D. Haasnoot, de stuurman er 2 jongens van 18 jaar kans zagen, in het want te komen. De stuurman, G. de Hol, nam zijn eigen jongen in den arm en klom met hem in het want De andere jongen kon langs de beenen van den schipper omhoog kruipen. De andere acht opvarenden, die met de zeilen bezig waren hadden geen tijd meer, in het want te klimmen; z]j kwamen allen in het water terecht Twee van hen wisten zwemmen de den oever te bereiken en weiden door de kustwacht opgenomen. De andere wis ten zwemmende te blijven, behalve een der koks die niet kon zwemmen. Deze had zich vastgegrepen aan den Matroos j. Goe man, uit Middelburg, die het daardoor te kwaad kreeg- Tien minuten hebben de beide mannen, elkaar vast houdend, ge worsteld om lijfsbehoud, toen moest de kok loslaten en zonk hij weg. Goeman werd geheel uitgeput aan boord van een sleepboot geheschen. Ook waren vletter- lieden te hulp gekomen. Alle anderen werden gered. De negen opvarenden werden naar het reddingsgebouw van het Witte Kruis overgebracht. Het lijk van den kok is vanochtend vroeg door vletterlieden op gehaald en door de politie naar de alge- meene begraafplaats overgebracht. De man was 53 jaar oud en laat een vrouw met 6 kinderen achter. Het was zijn laat ste reis; na 40 jaar te hebben gevaren wilde hij nu aan den wal blijven. De beide jongens waren het meest on der den indruk. Een van hen verklaarde, niet meer naar zee te zullen gaan. Het Engelsche stoomschip is eenige uren later te IJmuiden teruggekeerd met eenige lekkage en naar Amsterdam op- gestoomd om te dokken. Onverklaarbaar mag het heeten, dat het Engelsche stoomschip, ondanks de kreten van de opvarenden van den log ger, is doorgestoomd. Eveneens wekt het bevreemding, dat de schipper van den logger niet tijdig een boot heeft gereed gemaakt, opdat de menschen zich kon den redden. Vermoedelijk zal hij gedacht hebben, den logger met de goede vangst haring nog te kunnen binnenbrengen. Reeds vanochtend is men begonnen met de berging van den logger, waarvan al leen de masten boven water uitsteken. De 17-jarige havenarbeider Bongers is .Woensdag, toen hij te Amsterdam werk zaam was aan boord van het stoomschip Johan de Witt, van de Stoomvaart Mij. Nederland, door een ijzeren balk op het hoofd getroffen. De jongen werd in be- wusteloozen toestand per auto naar zijn huis in de Kleine Kattenburgerstraat ver voerd, van waar hij per auto-brancard van den geneeskundigen dienst naar het Binnen-gasthuis is gebracht, waar hij Woensdagavond is overleden. Buitenland. Te Duaseldorp zijn twee kassiers van de gemeentelijke kas wegens verduiste ring van 250.000 mark gevangen genomen. -r is kans dat een deel van het geld, dat sedert 1924 is verduisterd, nog terecht komt. Met gtybooton. Op het Bodenmeec gaan gHjbooten va- *en. Ze hebben een aiepgang van slechts f0 °M.. zijn 20 M. lang en 4 M. breed, zul len 60 personen en bovendien nog een lading vrachtgoed kunnen vervoeren. De Snelheid van deze booten, die hun bruik baarheid reeds op den Beneden-Rijn be- VSben, bedraagt Zfl ff M P« UUC. DE MOORDPARTIJ OP DE SALOMONSEILANDEN. Uit Soeva, op de Fidzji-eilanden, komt bericht dat thans gebleken is wie de da ders van den jongsten moord op blanken en op Inlandsche politie-agenten zijn geweest Het zijn eenige honderden in boorlingen van een stam die op het eiland Brousse woont. Achthonderd inboorlingen hebben hun diensten aangeboden om mee te helpen bij het ontdekken van de schuldigen. DE CHAUFFEUR EN DE KEUKEN MEID. Een chauffeur en een keukenmeid wa ren beiden in betrekking bij mevrouw Agar te Londen. De keukenmeid had allerlei leeljjks tegen de andere dienst boden verteld van den chauffeur, o.a. dat hij zich misdroeg met een vrouw en 's avonds ritjes met haar deed in de auto van mevrouw. De keukenmeid haaide ook een andere vrouw over om een ano nieme brief aan hun meesteres te schrij ven, waarin dezelfde beschuldigingen geuit werden. Dientengevolge kreeg de chauffeur zijn congé. De chauffeur eischte schadevergoeding voor den rechter en Woensdag nam de King's Bench zijn voorstelling! van het geval als waarheid aan, aangezien de ge dagvaarde keukenmeid niet verschenen waa De rechter kende hem een schade vergoeding van 350 toe. De chauffeur is dus in zijn eer hersteld, maar het is natuurlijk de vraag, of de klappei goed voor dit geld is. DRAMA IN EEN ZIEKENHUIS. In een ziekenhuis te Nizza heeft een patiënt, een 27-jarige Griek, zijn 22- jarige verloofde doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Ze waren verloofd, maar vijf maanden geleden had de man zich met tuberculose in het ziekenhuis laten opnemen. Dientengevolge had het meisje weinig haast met het huwelijk en dit moet de aanleiding tot de daad ge- DE MILLIOENEN VAN MEVR EMERY. Phllantrople op groote schaal. Blijkens een telegram uit New York aan de Engelsche bladen is het testament openbaar geworden van den te Cincinnati overleden zeer vermogende philantrope mevr. Mary Emery. Er zijn legaten aan personen, kerken, instellingen van open baar nut en musea tot een bedrag van 6,000,000. Zoo ontvangt b.v. een achter neef te Londen 100,000, een Britsche dame 8 100,000; het Cincinnati Art Mu seum krijgt de schilderijen (oude mees ters) ter geschatte waarde van 8,000,000 8 6,000,000. Wat er dan over is wordt bestemd voor een Thomas J. Emery Me- morial Oorporation, welke tot taak zal hebben het philanthropische werk van mevr. Emeiy voort te zetten. Die stich ting zal de beschikking krijgen over WANNEER KOMT DE OORLOG? In tegenstelling met West-Europa, waar alleen van de mogelijkheid van een nieu wen oorlog wordt gesproken, is in Rus land vrijwel iedereen overtuigd1 van de onafwendbaarhèid van een nieuwen oor log. Deze overtuiging van de onvermij delijkheid van een oorlog is voor een groot gedeelte het gevolg van de propa ganda der bolsjewiki, die den tegenwoor- digen tijd als een soort wapenstilstand beschouwen. De bolsjewistische leiders spreken over een oorlog in al hun rede voeringen, de sovjet-bladen schrijven eri over in hun ellenlange artikelen, de; bolsjewistische propagandisten zetten de onvermijdelijkheid van den oorlog in hun voordrachten en lezingen uiteen. Wanneer komt de oorlog? Deze vraag stelt iedereen in Rusland. De autoritei ten geven er een zeer vaag antwoord op,1 hetgeen overigens volkomen begrijpelijk la In een van de laatste nummers van de „Izwestia" werd opnieuw een uiteen zetting van den internationalen toestand gegeven. Het staatsblad kamt tot de vol gende conolusie „Wij zijn van alle kanten omringd doo 25-jarig jubileum prof. Lanz. Italiaansche en Indische kunst Waar reclame wèl en waar zij niet past Mode en de gedekte tafel weest zijn, waarvan de man in briever s. T ...n, aan den vader van de jonge vrouw er. J' aan den commissaris van politie, die li en K ifwr,i l3 zijn kljeren gevondnn «ff kennl. 2222^ geven heeft OM TIJDELIJK VAN DEN KNELLEN- DEN HUWELIJKSBAND VERLOST TE ZIJN. Op de bank der beklaagden te Berlijn koortsachtig aan de voorbereiding va een oorlog tegen de Sovjet-Unie. Nie mand kan echter dag en maand, zelfs; niet het jaar bepalen, wanneer de oorlog 1 zal uitbreken. De arbeiders en boeren van de Sovjet-Unie moeten echter steeds klaar zijn. Het is zeer en zeer waarschijnlijk. zat een schuchter man. Deze man werd dat de oorlog in het eerstvolgende half-1 nog schuchterder, toen de voorzitter van jaar zal uitbreken, in het allergunstigste de rechtbank opmerkte, dat zijn broek, als zijnde onrechtmatig verkregen, eigen lijk in beslag moest worden genomen. Hij pakte met beide handen het kleeding- stuk vast, als wilde hij zich er tegen ver zetten, dat men het hem op stel ei. geval over anderhalf jaar. Een grooter uitstel zullen onze vijanden ons niet ge ven. Onze rustperiode loopt ten einde. De oorlog klopt aan de deur". Is het wonder, dat dergelijke verkla ringen (de provinciale bladen leggen het sprong zou uittrekken. Gelukkig kon de er veel dikker op) ln het knd een paniek- verdediger hem onder algemeene vroo- j stemming scheppen? lijkheid verzekeren, dat van een onmid dellijke inbeslagneming in geen geval sprake was Deze en andere broeken ver klaarde de man te hebben verduisterd, om eens een poosje van huis weg te ko men. „Maakt u de straf vooral zoo hoog mogelijk," was zijn laatste woord, „ik zou liever niet zoo gauw weer naar huis terugwillen." Een verwijtende blik naar de tribune waar zijn vrouw zat, verge zelde deze woorden. Anderhalf jaar ge trouwd en dan bij wijze van vlucht vijf maanden in de gevangenis! LUIPAARDEN IN PRETORIA. Die Volkstem verneemt uit Bapsfontein: Ongediertes het op verskeie plase hul verskyning gemaak en skape en donkies stukkend of doodgebyt Vannag was daar nog ongediertes onder die skape van die Oppermans. Vanmore vroeg is 'n klopjag georganiseer onder kapt. M. Opperman, altesame was daar 100 man met geweers en hande. Die geselskap het hom begewe na die plantasie van mnr. Rietskin, waar die goggas boer. Na 'n rukkie soek, het hulle twee van die ongediertes geskiet nogal hiiperda Die ltengte van die luiperda is, van kop tot stert, 6 voet, en die hoogte 3 voel Na gesê wondt is daar meer onge diertes Later sal og 'n klopjag georga niseer word. Van komdt ven der Walt is oor die twintig skape verskeur, van mnr. J -G. Roos agt skape en ook donkies; ook van die Oppermans is vee verscheur. BRANDEN TE KONSTANTINOPEL. Branden zijn in de stad aan den Gouden Hoorn niet zeldzaam. Bijna dagelijks rij den de roode brandweerwagens met luid ge- bel door de straten, alle verkeer tot stlstaan dwingend. Meestal gelukt het het vuur snel te beperken, maar 'tot tweemaal toe in den laatsten tijd heeft het element met alle po gingen tot blussching den spot gedreven. Den eersten keer ging de schilderachige wijk van Skoetaia in de vlammen op, waar aan 800 huizen ten prooi vielen, den twee den keer was het een heele straat in de zakenwijk van Stamboel, die in vlammen opging, waarbij 200 huizen en winkels en 63 hou'tparkenl vernield werden. Meer dan zes millioenl mark schade hebben deze beide branden aangericht De nauwe bebouwing in de oude wijken, de houten huizen, uit gedroogd door de gloeiende zon, het te kort schieten van- de waterleiding waren even- zoovele oorzaken), dat deze branden, die door onvoorzichtigheid ontstaan zijn, zoo'n om vang namen. In het jaar 1871 zijn eens 8000 huizen een) prooi van het vuur geworden, in deze eeuw gingen o.a. in 1906 1200, in 1914 1830 en in 1917 zelfs meer dan 7600 huizen in vlammen op. Sinds den oorlog heeft Konetaotoopel echter «en moderne brandweer terwijl voordien handspuiten de eenige reddingsmiddelen waren. Deze hand- spuiten hadden een vaste bedten^ maar toch bestond er voor hen, net als bij de vrij willige brandweer te Rotterdam' eeni Pro- miestelsel om het vlug ter plaatse zijnte bekronen. Hard loopen konden de Stamboe- w brandweerlieden' dan ook, maar ook tot andere dingen, van weinig gunstigen aard, w^n zij &d. Voor een flinke bekroning kaapte rij elk DE BRAND IN HET KASTEEL AFFING <Een defect aan een schoorsteen blijkt de oorzaak geweest te zijn van den brand die Zondag het kasteel Affling, op 30 KM. van Augsburg gelegen, heeft vernield. Het vuur moet reeds geruimen tijd hebben gesmeuld, Uren een boerin 's middags zag dat er bfj den schoorsteen rook uit het dak opsteeg. Even later sloegen de vlamen uit het 14 M. booge dak en verspreidde het vuur zich zoo snel dat binnen bet uur het geheele 35 M. booge gebouw in lichte laaie stond. Aan blussching viel niet te denken1; de vrijwillige brandweer in bet dorpje stond met haar gebrekkige hulpmiddelen volsla gen machteloos tegen den feilen brand. Daarom moest men zich beperken tot het redden van kostbare meubelen, boeken en kunstschatten. Terwijl men daarmee bezig was, stortte plotseling de toren in en ver sperde het trappenhuis geheel, zodat tal van menschen in de bovenverdiepngen wer den opgesloten. De meeaten zijn nog met ladders en touwen gered doch zes men schen zijn verbrand en 80 gewond. Vier der gewonden zullen het leven er wel niet af brengen en acht anderen zullen blijvend letsel houden. Bij de reddingspogingen van gewonden hebben zich vreeselijke toonee- len afgespeeld. Een der redders raakte zelf in het puin beklemd en is levend verbrand. Het kasteel behoorde toe aan den grond eigenaar baron v. Gravenreuth, die juist na een jachtpartij met vrienden aan tafel zat toen de brand uitbrak. HET EINDE VAN EEN VEETE. Het is bekend; dat onder misdadigers de meest onverzoenbare veeten vaak heer- schea De correspondent van de Dolly Mali te New York beschrijft het einde van een tiergeLijken 'twist in de kringen van de on derwereld van deze stad „Little Augie", wiens ware was Jacob Organ, had reeds gedurende meer dan vier jaar een veete met de bende van Kid Dropper. Deze sttrijid was ontstaan, toen Little Augie het monopolie van Kid Dropper trachtte te ver breken voor het aanbod van gewapende boeven, die als stakingshrekers optraden. Vier jaar geleden was Kid Drop per dood- geschoten door een lid van de bende van Little Augie. Sindsdien was de strijd ont brand en ieder bendelid, die de plaats van Kid Dropper ais hoofdman had ingenomen, viel ton offer aan Little Augie"s mannen. Ook van dezen werden er velen gedood', maar Little Augie kwam er steeds aroed af. Drie weken geleden was de laatste leider van de bende van Kid Dropper vermoord en de politie zoekt weer naar Little Augie als den dader. Maar voor ze hem heeft kunnen pakken, is hij op zijn beurt eindelijk aan de wraak van zijn tegenstanders ton offer gevallen. Op een avond klonken schoten in een druk ke straat in *t Oosten van New York. De voorbijgangers vluchtten naar alle kanten weg. Men zag twee mannen hard wegloo- pen, gevolgd door vier jonge kerels in een auto. Uit den auto werd nogmaals gevuurd en de twee mannen vielen dood' neer. Een van hen was Little Augie, die zijn tegen standers ditmaal niet had weten te over troeven. Het was wijlen prof. Hector Treub, de bekende leider van onze Vrouwenkliniek^ die eens, min of meer schorsend, van zijn collega Lanz sprak als van den directeur van de „Vergulde Appendix", daarmede doelend op de door prof. Lanz en dr. Mendes de Leon opgerichtte en geleide Boerhave-kliniek die groote luxueuse zie- kenlnrichting aan I het Museum-plein waar duizenden in den loop der jaren van hun appendix, oftewel blindedarm, tegen een nogal „vergulde" vergoeding, verlost werden.... En het Is zeker dat prof. Lanz dien we hier dezen Donderdag ter gelegenheid van zijn 25-jarige werk zaamheid aan opze Gemeentelijke Uni versiteit in de Aula der Hoogeschool ge huldigd hebben, onder het groote publiek het meest bekend is als Blindedarm koning.... De blindedarm-operatie ls heden ten dage een zoo gewoon iets, dat men er nauwelijks meer over spreekt; en als men er nog over spreekt, dan is het dikwijls wat monkelend, in termen als „mode ziekte", waarbij dan speciaal prof. Lanz niet ontkomt aan de leelijke en stiekeme verdenking, dat hij deze mode handig weet te exploiteeren.. En de achterdoch- tigen, die zóó denken, vinden dan een ze keren steun in het feit, dat de modern ste opvattingen in de medische wereld weer gedeeltelijk doen terugkomen van een „dadelijk-opereeren" bij het gering-' ste ontstekings-verschijnsel van het be-1 roemde en beruchte aanhangsel-van-de- twaalf-vingerige darm.... Men doet echter, zóó denkenden, prof- Lanz een groot onrecht Om dit in te zien is het slechts noodig om een 25-jaren terug te kijken en ons den toestand voor oogente halen, zooals deze was op het tijdstip, dat curatoren van onze Universiteit den jon gen Zwitserschen operateur Lanz var zijn assistentschap in Zürich wegriepen, eneinde hem hier op den leerstoel vooi ïeelkunde te plaatsen. De blindedarm-ontsteking was toenter ijd, een kwart eeuw geleden, een der meest gevreesde ziekten en het sterfte cijfer onder de lijders aan deze kwaal, die men toen bijna uitsluitend met rust en' dlëst trachtte te genezen, was buitenge woon hoog. Toen kwam Lanz met zijn strijdkreet: direct, bij het eerste begin, operatief ingrijpen! En hij overwon, na een jaren lang volgehouden gevecht tegen veel tegenstand zoowel van ool- lega's als van leeken, tenslotte volledig. Ook al doordat hij, met de invoering van zijn aseptische methode en zijn aether- naroose, die de oudere chloroform-nar- cose, in ons land althans, zoo goed als ge heel verdrong, het opereeren veel en veel minder gevaarlijk maakte. Het gevolg van dit zijn optreden was, dat het sterf- te-cijfer voor blindedarm-ontsteking, waar het eertijds bovenaan stond, thans op een der onderste nummers van de lijst staat.En aan zijn verdienste in dezen doet niets af het feit, dat de allermodern ste chirurg tegenwoordig in sommige blindedarm-gevallen weer iets minder gauw klaar staat met het mes Deze ver dienste ware op zichzelf al genoeg ge weest om hem op dezen dag te huldigen en erkentelijkheid te betuigen. Maar ook nog op ander gebied heeft hij ons land en vooral onze stad aan zich verplicht: op het gebied der schilderkunst namelijk. Lanz toch is, naast beroemd heelmeester (ook op het terrein der operatie van krop-gezwellen is hij een pionier) ook een kunsthistoricus en verzamelaar van, internationalen naam. Vooral is hij be-| kend als kenner der Italiaansche school en aan hem, die een tijdlang tot de advi seurs van ons Rijksmuseum behoorde, is het dan ook grootondeels te danken, dat men hier thans ln onze collecties een be hoorlijk aantal representatieve kunst werken uit die school kan bewonderen. Van Italiaansche kunst gesproken: een propaganda-vlaag voor Italiaansche kunst en kunstnijverheid gaan we hier be leven. Het begin is er al: het optreden van de Italiaansche actrice Emma Gra- matica met haar gezelschap. Zij vierde deze week in den Stadsschouwburg haar eerste triomfen als waardig opvolgster van haar wereldberoemde kunstzuster en landgenoote Eleonora Duse. Zij speelde met haar groot spel alle hinderpalen weg, ook de hinderpaal van de taal, het ItalT- aansch, dat hiér, ondanks Romano Guar- nleri, dan tooh nog maar weinig gekend wordt.... Ja, met dat „ondanks" verklap ik U eigenlijk een geheimpje uit onze Am8terdamsche, mondaine, dameswereld! Is Guarnieri, privaat-docent voor het Italiaansch, als „mooiste man" ln onze goede Amstelstad, niet de aangebedene, de held van al wat als Jong vrouwtje nog idealen van romantisch-Zuidelijke mannentypes heeft?.... Gezegde Itali aansche vlaag waart echter niet alleen over onze tooneelplanken, ook over bet Concertgebouwpodium voer een Itali aansche vleug in den vorm van een spe ciaal Italiaansch concert dat hier dezer dagen gegeven werd. Bovendien zullen we binnenkort ln het Stedelijk Museum een speciale tentoonstelling van Italiaan sche schilderkunst en kunstnijverheid te aanschouwen krijgen waarbij Mevr. Margherita Sarfatti, die jaren achtereen tijdens 's dictators krantenbestaan, de journalistieke medewerkster van Mussoli- nl was, verschillende voordrachten zal houden. Annex aan deze exposities krij gen we dan ook nog, als toegifte, 'n ten toonstelling van Italiaansche affiche- kunst Dit laatste moest er wel noodza kelijk bij; wie kan het tegenwoordig Ita lië zonder affiches, zonder.... reclame denken?.... Naast deze Italiaansche kunst-propa- ganda-vlaag woel er de laatste dagen nog een andere, die mlasohlen sympathieker waa omdat zij minder gewild-aangeblazen kwam opzetten. Eaa Indische vlaag dit maal. Het begon met de Mataram-film, waarover ik U den vorigen keer al schreef Daarna kregen we twee Indische avon den die toevallig en jammer, maar het was tevens een bewijs voor het ongewilde der vlaag! op denzelfden dag vielen. De eerste een dansavond voor Kunst aan Allen door Jodjana, de voortreffelijke Javaansche danser, de ander een voor- draoht-avond in het Vondelpark-pavil joen van Raden 8. Hardjodiringgo- Men vraagt zich af, waar Indische kunst en andere propaganda zulk een goed ding is, of samenwerking tusschen deze beide artistieke Javanen niet hun en ons ten goede zou komen.... Van dansen, voor zoover het dan ons „dansverbod" betreft, hebben we den laatsten tijd niet veel meer vernomea Maar weldra zal de zaak dan toch weer opnieuw op de proppen komen. De nieuwbenoemde Commissie voor de Straf verordeningen zal n.L, naar verluidt, een dezer dagen het nog steeds „in portefeuil le" vertoevende voorstel van het raadslid v. d. Bergh tot opheffing van genoemd verbod in behandeling nemen.... En de kans schijnt groot, dat de heer van den Bergh zijn zin krijgt Als tenminste van „zekere zijde" maar weer niet zulk een overdreven en onwaardige actie wordt gevoerd, dat de zaak bedorven wordt.... Zooals één van onze weekbladen, terecht oL, schreef: „Even zwijgen dus, heeren in de Sint Nicolaasstraat! Dan komt 't voor de dansgrage Amsterdammers wel in orde. Anders.." Er is gewenschte en óngewenschte reclame. Gepaste en ongepaste. Hiér hadden we al de voorbeelden. Gepaste: le Italiaansche en Indische kunstpropa- ganda. Ongepaste of althans ónge wenschte: die van de heeren in de St Ni colaasstraat.." ....Ik wil even nóg twee undere voorbeelden noemen. Daar hebben we dan allereerst de gepaste, zeer ge- venschte voor ons land, voor onze in- iustrie die echter nog maar altijd teveel achterwege blijft Waren we in dezen niet veel ten achteren, het had niet kunnen voorkomen, dat b.v. een buitonlandsch blad als de Hamburger Correspondent onlangs van de Postduif-vlucht van luit Koppen schreef dat dit de éérste vlucht ïaar Nederlandsch-Indië was. Onze pres taties, en dat niet alleen op vlieg-gebied, zijn werkelijk in het buitenland te weinig bekend. Er is wel een Nationaal Bureau voor Documentatie, en een vereeniging als Nederland in den Vreemde, die zoo nu en dan en op bescheiden wijze, wat nieuws over ons land uitzenden, maar een officieel of half-officieel niéuws-bu reau dat geregeld het buitenland van on ze „feiten-die-er-wezen-mogen" op de hoogte houdt, een instelling die men in andere landen reeds jaren kent ont- oreekt hier nog steeds. Er ia thans een beweging gaande om enkele Kamerleden in deze richting te mobiliseeren en zoo doende de Regeering tot het instellen of medewerken aan een dergelijk bureau te bewegen. Hopen wij op succes! En het tweede voorbeeld, dat van onge paste of ten deele óngewenschte reclame is.... de „publieke tribune" in onze rechtzalen. Ër is op het oogenblik in de juristenwereld een beweging gaande om tot gedeeltelijke sluiting van die publieke tribune te komen. De controle-functie die de publieke tribune vroeger, toen de z.g. Standenrechtspraak nog op verkeerde wijze na-werkte, uitoefende, kwam, nu de rechtspraak geen standenrechtspraak meer is en de rechters voortkomen uit allerlei kringen der maatschappij, wel min of meer te vervallen, redeneert men van sommige zijden. De tegenwoor dige publieke tribune wordt voor het overgroot© deel bevolkt door een slag lieden die in den beklaagde een „held" zien die zij in stilte kunne ntoejuichen en terwijl z]j tevens kunnen leeren hoe zij t zelf later moeten aanleggen. Het werkt als een soort reclame voor de misdaad; en aan den anderen kant wordt de be klaagde zelf dikwijls in verkeerden zin door de aanwezigheid van de publieke tribune beïnvloed, waar zij hem inspi reert tot onware grootspraak en onver schilligheid. En zoo zijn er nog meer ver- keerd-werkende reclame-kanten aan deze zaak. Het streven van vele deskundigen ls dan ook om te komen tot een beperk te publiciteit, een „beperkte" publieke tribune- I t En ook dit streven verdient o.L succes! Maar ik wil dezen keer eindigen met wat vroolijker, luchtiger onderwerp. De mode en de gedekte tafel!.. Vroolijk, luchtig, de mode?.. Ik hoor al 'n veront- waardlgde damesstem die mij tegenvoert: Zoo zijn jullie mannen nu eenmaal; je begrljpe er niets van! De mode luchtig, vroolijk?.... 't Is een hoogst ernstig, gewlohtig iets en heusch maar niet zoo iets om zoo luchtigjes over heen te loo pen!.... Er moet héél ernstig bij ge peinsd en gedacht worden. Iedere om geving elscht een toilet dat er precies bij past Dat gaat maar zóó niet!".... Ik zou hier op willen antwoorden: het moet met de mode toch heusch altijd een beetje „zóó" blijven gaan, mevrouwtje.. Pas op voor teveel logica, te veel denken in de zen.... Dat en uws gelijken bij sen zeil- of boottochtje een matrozenpakje aantrekt en een Zuidwester opzet, kijk, dat is nog wel een aardige logica. Maar ik begin hier ln onze modehuizen nu ook al tonnis-jurken te zien, waarop rackets en ballen geborduurd zijn; oostuums voor bezoeken aan badplaatsen met speel tafels, bewerkt met munten en speelpen- nlngen.. En één onzer magazijnen eta leerde dezer dagen zelfs een toilet voor de danszaal waarop natuurgetrouw de leden van een jazz-band geconterfeit wa ren! Dat gaat aaa „logica" te ver!

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5