T TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 27 OCTOBER 1927. SOC.-DEM. VROUWENCLUB. Hedenavond houdt bovengenoemde Vereeniging een Vrouwendag voor ont wapening en internationale Verbroede ring in het gebouw. „Musis Sacrum", Koningstraat Als spreekster zal optreden Mevr. H. Lodder, de avond zat opgeluisterd worden door de medewerking van de zangvereeniging „Kunst aan het Volk" en Tableaux. UITSLAG van de openbare verkooping, gehouden door Notaris J. W. J. Schreuder, gister avond in Casino. Verkocht werd het Café-restaurant ge naamd „Dennenheuvel", met autostalling, tennisbaan, uitzichttoren met glijbaan en al hetgeen verder door do bestemming on roerend is aan den Huisduinerweg te Huisduinen, groot 64 aren, 10 centiaren. Kooper de heer J. Kreuger voor 11.100.-. Het perceel welland te Hulsduinen, gem. Helder, groot 68 aren, 80 centiaren. Kooper de heer D. S. Beek voor 1910. UITSLAG van de openbare verkooping door Nota ris A. M. Engelmann, gehouden gister avond in Casino. Verkocht werd het Huis en erf aan de Vijzelstraat nr. 19, groot 65 centiaren. Kooper de heer K. Boon voor 680.—, DUBBEL MANNENKWAHTET •INTER NOS-. Het Dubbel Mannenkwartet „Inter Noe" gaf Dinsdagavond onder leiding van haar directeur, den heer A. J. Loc- wens, zijn eerste concert in de Nieuwe Kerk voor een tamelijk goed bezet ge bouw. Tevens was dit oonoert bedoeld als afscheid van mejuffrouw Marcello de Haas, die als leerares van de Muziek school des heeren Leewens heeft bedankt en van wier gaven als soliste het Helder- sche publiek voortaan niet meer zal kun nen profiteeren. „Inter Noe" had een uitgebreid en va rieerend programma; aangevangen werd met het bekende „Jesua dulcis memorie" van B. Kotke, waarna Fr. Abt's „Vineta" gezongen werd met het plechtige refrein „Salve Regina". In dit kerkgebouw met de goede aoooustiek kwam de zuivere en geschoolde zang van het kwartet goed tot zijn recht Van Gounod werd vervol gens vertolkt een muzikale bewerking van het Lafijnsche kerkgezang „O salu- taris hostia" en va ndeR iile de „Hymne la nuit", „Sterrennacht" van Stöch en „Verbeidende" van Georg Rijken. De zang culmineerde in de aria uit de „Zauber- flöte" „O Isis und Osiris", solo gezongen door den heer van Weelde, gevolgd door het statige priesterkoor. Hoezeer de heer van Weelde een fraai basgeluid heeft, werd hierin nog eens weer gedemon streerd. Met „Traum der Liebe" van Rob. Geyr en „Abendstfindchen" van O. Schie- bokl werd het programma, voor wat „In- ter Nog" betreft, gesloten. Samenvattend, kunnen wij zeggen, dat bij het kwartet van eenigen teruggang geen sprake is, integendeel, in den loop der jaren van samenwerking la de samenzang geschool- der geworden, en daar men elkanders capaciteiten kent, ook de klankeqpheid beter geworden. Mejuffrouw de Haas vergastte het pu bliek voor de laatste maal op een sonate van Locatelll, Bach's beroemde aria op, de g-anaar, een melodie van Glnck- Kreisler, een arietta van Bosmans en een Andante van MartinDKreisler. Zij toonde zich ook nu weder de begaafde violiste, gevoelig en subtiel ln haar spel, en wij kunnen het slechts betreuren, dat Sons gaat verlaten en allicht zich hier et zoo spoedig weer zal laten hooren. I Tenslotte was het de heer Leewens met een allegro pomposo van Bossl als ope- nings- en een pogtludlum van Rlnck als slotnummer. De heer Leewens weet met het orgel ln de Nieuwe Kerk wonderen te verrichten en toonde zich bij de solo nummers van mejuffrouw de Haas even eens een uitstekend begeleider. De Zau- berflöte-aria kon uit den aard der zaak niot door dezen heer worden begeleid. Alles tezamen was het een dankbare avond, waarmede „Inter Nos" het seizoen goed Inzette. •VOOR VOLKENBOND EN VREDE". Door die afdeeling Helder van de Ver. van Huisvrouwen was gisterenavond' eene lezing belegd', waar de neer Van Mannen, 2o secretaris van <Je Vereeniging voor Vol kenbond eni Vrede, over bovenstaand on derwerp sprak. IDe spreker werd ingeleid door Mevrouw Dekker— Klik, voorzitster der afdeeling, die bet comité van ontvangst, dat dezen spreker tecepieerde, dank zegde voor haar arbeid en den wensch uitsprak, dat de Vereenigi ng 'an Huisvrouwen het werk van de Vereeni- JPng moge steunen. Spr. ia de Vereeniging dankbaar, dat hij te de gelegenheid wordt gesteld hier over Gen en ander te zeggen, het ls evenwel geen1 gemakkelijk: onderwerp om over te praten. *j»Pr. zal z^n rede zóó inkleeden, dat ook zij, Gie weinig <xf niets van den Volkenbond wtten, *tob kunnen oriAnteeron. De Volkembondsgedachte is niet nieuw; wel in dezen vorm, maar de gedachte om Staten tot eenheid te brengen, is al eeuwen oud. Hugo de Groot was een der eersten, die met nieuwe ideeén hieromtrent kwam. De Groot durfde stellingen te poneerem, die nog nimmer gezegd waren. De gedachte van Hugo de Groot werd' in den loop der eeu wen evenwel verminkt onder den schjjin van ze te verwezenlijken. Een gansche nieuwe leen van de Staats soevereiniteit ontstond, nog wed onder den naam van De Groot afkomstig te zijn. De Italiaanscbe en Duiteche Staten zijn om streeks 1870 uit oorlogen ontstaan. Als prac- tisch gevolg van die oorlogen evenwel kre gen we de toenemende bewapeningen, die culmineerden in den groeten oorlog van 191418. De opgeschrikte volkeren vroe gen zich af: is daar niets aan te doen}' duldt de christelijke moraal dat? Men voelde, dat het niet mocht, maar kón het anders? Pres. Wilson was het, die voor zijn parlement een aantal praktische punten ontw ikkelde, waar in hij antwoord gaf op deze vragen. Er was maar één antwoord: er moet recht gevormd worden; de Staten moeten zich orgaaiseeren daartoe. Van de beginselen van Wilson bleef niet veel over te Veisailies. Toch spreekt het vredesverdrag reeds van het volken bondsprincipe. In Versailles waren evenwel twee stroom ingen: die van het oude systeem en die welke vóór een rechtsorganisatie «-aren: Wilson en de zijnen overwonnen in hoofdstuk I en XIII, de praotici hebben evenwel vrijwel over de geheele linie ge zegevierd. Wie den edsch stelt, dat de toe standen onmiddellijk ten goede zouden ver anderen, doet evenwel veifceerd; eerst lang zame, historische voorbereiding kan verbe tering brengen. De Volkenbond ontstond: in een periode van oorlog en diende aanvankelijk uitslui tend om den vrede te bewaren. Al dadelijk was de taak dus zeer moeilijk. De Volkenbond1 is een vereeniging van Staten, ongeveer een 70, waarvan 54 lid zijn van den Volkenbond. Niet lid. zijn de Ver. Staten, Rusland, Turkije en eenige kleinere Staten. t Voornaamste weik geschiedt in Genève, daarnaast is het Intern. Gerechtshof in Dei- Haag, en in Genlève de intern, arbeidsorga nisatie ter bevordering van den socialen vrede. Omtrent het eigenlijk hoofdwerk vertelt spr. allereerst een en ander. Het Bestuur (Raad) vormt de maandelijk- sche leiding van zaken. Op den len Maan dag in September is de algemeene vergade ring. De Staten, die daar bijeenkomen, zijn gelijkberechtigd, wat hun stem en invloed betreft. Dus de kleine landen krijgen daar een goede kans het recht te bevorderen. Elk land wordt in zijn onafhankelijkheid gehand haafd. Als één Staat tegen het besluit is. wordt het niet uitgevoerd. Toch wordt er niettemin veel gedaan; de Staten worder opgevoed in zelftucht. Een Staat, die zich zelf respecteert, schikt zich tenslotte in het onvermij Je. ijk c en dupeert niet de mede- Staten. Er heerscht te Genève dan ook een aparte sfeer. Naast dien Raad is nog een secretariaat, en dit bekleedt een belangrijke functie. In den Bond zelf kunnen nog wel eens egoïs tische wenschen of verlangens naar voren komen, in het secretariaat is men objec tief, en uitsluitend op algemeen belang in gericht. We hebben dus de belangrijke fac tor, dat we bij conflicten voorbereid zijn. Voorbeeld: Oostenrijk, dat door dien Vol kenbond gered werd, en dat tevens wel be wijst, dat er iets nieuws is onder de zon, ni dat een Staat door andere uit de put wordt geholpen. In den Raad is de verdeeüng van de zetels evenwel niet gelijk. Dit is ook al weer uit praktische overwegingen geschied, dat aan de groote Staten een vasten zetel is toege kend. Het werk van den Volkenbond bestaat uit twee gedeelten: het politieke en het niet- polijieke. Het eerste omvat de directe po gingen tot het voorkomen van oorlog; het 1 ,uman itair-teehnische werk dient om ver broedering te ikweéken tuaschen Staten. Van minstens evengroot belang is dit werk als het politieke. Op technisch-humanitair gebied1 bestaat het in economisch wenk (opheffing van Oostenrijk, steun aan Griekenland, enz„ eniz., bevordering van het reizen, van het verkeer te water, intellectueel© samenwer king, hygiëne, bestrijding van bet opium gebruik, huisvesting aan vluchtelingen, be strijding van den handel in vrouwen, etc.). Het politieke werk bestaat voor een be langrijk deel in het besüudeeren en oplos sen van vraagstukken der minderheden: 50 millloen menschen leven nog onder andere regeerlngeu dan hun nationaliteit ls. Voor hen zijn regelingen ontworpen. Dat het noodig is, bewijst wel de directe aanleiding tot den oorlog, nJ. bet wroeten der Slavische minderheden. Ook is de Volkenbond opgetreden tegen de jacht op koloniën en afzetgebieden: Afrika bv. Is altijd strijdterrein geweest. Een nieuw systeem (mandaatlanden) werd ingevoerd door den Volkenbond. Volgens dit systeem wondt aan elk land de grond onder de voeten voor koloniejacht wegge maaid. Zeehavens. Rusland heeft oorlog op oorlog gevoerd voor een haven aan de MiddelL Zee. Thans is een nieuwe Staat ontstaan. Polen, hetwelk een haven noodig had:; Danteig. Een grooten Staat voortdurend in onrust laten ging niet; men heeft er op gevonden Dantzig tot Vrijstaat te maken onder de auspiciën van1 d'en Volkenbond. Al is de op lossing niet ideaal, het is voorloopig eene oplossing. Dergelijke problemen kunnen oorzaken zijn totoorlogen. De Volkenbond as al meer dere malen met succes opyateeedwu (Zwe- denFinland!, Bulgarije rfeS'£i De groote gedachten van den Volkenbond vindt men in het grenriverdrag van den Vob kenbond neergelegd: Vermindering van be wapening, solidariteit tuaschen de Staten, recht en rechtspraak. Spr. behandelt ze in kort. Hoe komt het, dat die vrede en de ontwa pening nochtans niet verder zjjm gekomen? Dit alles staat met elkander in verband. Duitschland stond nog tegenover de Ge allieerden; speciaal' Frankrijk voelde zich niet veilig, wilde niet ontwapenen. De meeste Staten wilden zich niet aan het door lord Robert Oecil ontworpen stelsel onderwerpen en men raakte vast. Totdat Herriot en MacDonald naar Genève kwamen en daar het beroemde protocol ontwierpen, dat het onvoldoende recht tuaschen de Sta ten trachtte aan te vullen. 'Het protocol ls evenwel niet in werking getreden. Het verdrag is bestemd om den vrede te bewaren, maar dat beteefcent tevens handhaving van den bestaarden toestand. En als de Volkenbond' geen wegen kan aan wijzen om langs vreedzame wegen een beteren toestand te verkrijgen, is zljin werk vruchteloos. Vooral Engeland heeft het protocol afge wezen. Spr. zet nader uiteen, waarom het dat op goede grond'en deed. Het protocol weifct heel goed als alle Staten bjji dien Vol- kenhnd zijn aangesloten. De Volkenbondsraad moet preventief op treden, door snel1 handelen, als het ware, volgens het woord van de Brouckère, de mobilisatie vóór zijn. •Engeland kon het protocol niet aanvaar den, maar op beperkt terrein kon het dit weL De verdragen van Locarno hebben de Z.W. grens van Duitschland gepacificeerd. Alle vroegere overwonnenen zijn ten slotte in den Volkenbond toegelaten, ook Duitschland, dat zelfs een vasten zetel kreeg. Het. was een groot moment toen dit plaats had In ieder geval heeft de Volken bond de wereld gebracht van Versailles naar Locarno. Nederland en Spanje hebben verkregen, dat het ontwapeningsvraagstifk onder de oogen wordt gezien. Dit vraagstuk heeft veel technische problemen; het is niet lou ter een vraag voor militairen, ook voor technici en politici. De Volkenbond kwam dit jaar niet onder gunstige aspecten bijeen. En wel zeer sterx kwam tot uiting, dat een kleine Staat plotse ling het roer kan omgooien. Nederland wensebte niL, dat men opnieuw die beginse len van het protocol tor hand moest nemen Het kreeg den steun van meerdere klein Staten, later ook van groote, en men is me' nieuwen moed begonnen. De publieke opinie ls vredelievend, en het komt er op aan, die publieke opinie op te leiden en te voeren in vredelievende rich ting. Wij moeten zorgen deze dingen te weten: de Volkenbond kan slagen, maar slechts als de volken niet meer onwetend zijn. Van een sterke publieke opinie hangt het slagen van den Volkenbond al. Vier factoren zijn er: le. op de hoogte zijn; 2e. de volkeren opvoeden (aaneenslui ting van de menschen ook boven de Staten, oorlog alleen geoorloofd als ze onvermijde lijk is, dat is als belangrijke geestelijke waarden: godsdienst e. in gedrang ko men); 3e. het stembiljet; 4e. organisatie. Er moet een beweging zijn, die de vredesbe weging leidt. De Vereeniging voor „Vol kenbond en Vrede" heeft onder haar lede» alle soorten van menschen. Deze zaak is geen kwestie van liefheb bers, gaat om onze kinderen, het is een vraag van geweten, en als één man moet gij opstaan en uw bijdrage geven. (Met een opwekking tot de Vereeniging toe te treden, eindigt spr. Een groot aantal plaatjes werd vertoond, alle betrekking hebbend op het werk van den Volkenbond, zoowel bet politieke als het technisch-fcumanitaire, en by elk plaatje gaf de spr. uitvoerige toelichting. Dienten gevolge was de druk-bezochte lezing, v die evenwel later aan 't verloopen was, eerst te 11 uur afgeloopen. (Mevr. Dekker dankte den spr„ onder op merking, dat de behandelde stof eigenlijk voor één avond te uitgebreid was geweest Zij hoopte, dat de heer Van Maanen nog eens terug zou komen om over den Volken bond te spreken. OUDERAVOND. Men schrijft ons: Woensdag werd in het gebouw „Gemeen- tewenkenT Ouderavond gehouden voor de ouders der leerlingen van school 14. Het zaaltje was uitstekend bezet; zelfs kan men spreken van tjokvoL (De Voorz„ de heer Golpa, gaf daarover dan ook zijn genoegdoening te kennen, dat ondanks het slechte weer oe belangstelling toch zoo groot bleek te zijn. Een drietal heeren hadden zich beschik baar gesteld om met viool, violoncel en piano een tweetal muzieknummers ten gehoore te lirengen. De heeren hadden een' zeer dank baar gehoor voor hun inderdaad zeer muzi kale prestaties. De heer Kramer, hoofd der school te Anna Pauiowna, hield een bespreking over den bekenden paedagoog Jan ligthart en zooals op zoöto avond haast vanzelf spreekt, had hij het in hoofdzaak over de jeugdher inneringen van Jan Ligtbart. De scène van hoe Jan van zijn bijna onbe middelde oudèrs een nieuw pak had gekre gen (een gebeurtenis, dïe zoo ongeveer eens in de drie jaar plaats had) en dat hij het des Zondags aan mocht hebben en hoe hij, zijn nieuwe pak totaal' vergetende, buiten de stad ging ravotten over balken in die sloot en het klauteren langs een wilgentronkl en vanaf dien oudèn stronk te springen over d'e sloot en hoe hij» dioor toevallige omstan digheden, daarin verrast werd door zijn vader, die hem een paar ferme oorvijgen gaf en' naar buis stuurde. Door da. De Kloet, voorz. dier Ouderoom- missie, werd' naar aanleiding daarvan de vraag gesteld, hoe de vader van Jan Lighart anders had moeten handelen dan hjj deed in dit geval. De vraag werd' slechts gesteld om eenige bespreking uit te lokken over het paedago- gisch onderwerp: straf. De heer Kramer antwoordde, dat htet pro bleem „straf" niet zoo eenvoudig waa, om dat men rekening had te houden met het individu, dat een euveldaad had verricht. De een heeft beslist een aframmeling noo dig om tot andere, betere gedach ten te ko men, hoewel de onderwijzer daarvan ver dient te blijven, dat ls do taak der ouders, terwijl de ander, wanneer je hem slechts met den vinger aanraakt, zich al diep belee- digd gevoelt. Daartusschen heb je de ver- schillendie nuanceeringen en de taak van den paedagoog is om door te dringen in den aard der kindieren. Dat is juist het moei lijke van „straf, omdat niet volgens vaste regelen is te handelen. Het, in de oogen dier jongens, helden- stufcje van1 te loopen langs een tas steenen, opgestapeld langs dén walkant, was aanlei ding voor den heer Kramer om de meening van Jan Ligthart sterk te doen uitkomen, dat durf en wilskracht, dde de kinderen too- neni in het spelen, niet moet worden onder drukt, want dat die eigenschappen hen juist paraat maken voor het leven, dat vaak zooveel durf, eneogfie enl initiatief eischt. De voorz., de heer Oolpa, bracht de hee ren en dén heer Kramer dank voor het ge boden©, welk woord van dank later werd onderstreept door den voonz. der Oudier- oommissie, ds. De Kloet. In de plaats van Mevr. Bottema, die door omstandigheden had bedankt, werd' tot lid der Oudercommissie gekozen' Mevr. Slikker. Het St. Nicolaasfeest kwam ter sprake en aan de commissie werd overgelaten te be sluiten hoe de kinderen bezig te houden. Vermoedelijk zal Mevr. Schramade, hier al geen onbekende, worden uitgenooddgd. Een' lijst voor bijdragen circuleerde, waa rop druk en met geef-animo werd1 getee- kend. Eenige dames stelden zich beschik baar bij de nieteanwezöge ouders rond te gaan. Daarna was er gelegenheid voor de ouders om in contact te komen met het onderwij zend personeel, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. OOMITE VOOR ABONNEMENTS CONCERTEN. (Hedenavond Arnoid FöldesyX Nog nooit, sedert de triomftochten van Pablo Casals, had een cellist zoo een ge weldig suoc-^s ia ons land, als de groote Hongaar Prof. Arnoid' Földesy, die terecht door de internationale pers word+ geroemd als één der allergrootste cellis en van dezen tijd met oen tot nu to mgekende techniek: „Een Paganini op ie cello". Uit de sdhitterende persbeoordeelingen .Oello-Phenomeem.Een eigen schoonheid, die tot het hart sprak, onge hoorde techniek, geraffineerd passage- spel. Gespeeld als alleen een Casals dat vermag. De Telegr„ 11 Od "2fl. Een avond van Földesy behoort tot de zeldzaamste genietingen, wonderbaarlijk heden. Toovenaar. Wonderbaar schoone bezieling. Een bezield muziekfeest van intieme schoonheden, (A. de Wal) Het Vaderland, 16 Od *26. Enorm virtuoos: hij speelde met ver bluffende gratie, niet te verbeteren, een; fijnvoelend musicus. N. Rott Ort, 11 Od '26. Met Casals, Feuerman, Hekking be- Euhoort Földesy tot de wereldcellisten Wat hij uit zijn prachtige Guarnerius- oello haalt grenst aan het wonderbaar lijke. Diepvoelend kunstenaar. De Courant, 11 Od *28. Een duivelskunstenaar op zijn instru ment, zulk spel vindt zijn weerga niet. Haagsche Crk, 16 Od *28. 'Het is voor het comité wel ontmoedi gend, dat de waardeering zoo verre blijft, temeer, daar het comité zich blijft be ijveren het allerbeste hier ln Helder te brengen. Wanneer in dien loop der jaren artisten als de Budapester-, Hon- gaarsche-, Triestiner-, Dresdener kwar tetten; de violisten Kathleen Parlow, Eugenla Wellerson en Zal tan Zeckerly;de zangeressen Birgitt Engel, Lotte Leo- nard, Mia Peltenburg; de oeJlisten Judith Bóhor, Marti Loevensohn, Földesy; en de pianisten Willem en Henk Andries- sen, Paul Schramm, Louis Schnitzler e.a. optreden en men ziet het aantal abonné'e van aanvankelijk ruim 200 naar 80 90 teruggaan, dan behoeft het geen nader betoog, dat, teneinde de oonoerten niet! te moeten prijsgeven, het comité alsnog, een beroep doet op de oude abonné's en verdere kunstlievende inwoners om he denavond door groote opkomst het bewijs1 te geven dat men de oonoerten waardeert AboniL-diploma's 6.— en toegang»-1 kaarten 2.50 zijn in Casino heden middag van 8—6, aan de avondkas en bij den heer Leewens verkrijgbaar. CANDIDA AT8TKLLING HOOGHEEM RAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. Dinsdag zijn voor het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier de candidaten gesteld voor de verkizlng van Hoofdingelanden en -Plaatsvervangers. In het District Helder werden oandi- daat gesteld: Voor Hoofdingeland: Joh. Burger, Ha- renkarspel; D. Duin Wz., Schoor 1; H. 6. Eriks, Petten; Rutger Kaan, Wlerlnger- waard: G. van der Sluija, Sohagerbrug; Jb. van der Veer, Helder; A. G. A. Ver stegen, Helder; P. Zeeman, Zuideohar- woude. Voor hoofdingeland-plaatsvervanger: L. Bandsma, Helder; F. Dekker, Helder; K. Francis Kz., Zijpe; Jb. Jimmink Hz., Baraingerhorn; H. Rezetoian, Zijpe: P. Sluis Nz., Eukhulzen; P. J. Waiboer Jao'szn., Anna Pauiowna; J. Westerhof, Alkmaar. KANTONGERECHT HELDER Zitting van Dinsdag 25 October 1627. In de wachtkamer was het deze zitting een vroolijke boel. Of het kwam door de aanwezigheid van een paar aardige meis- kes of wel door de geestige tegenwoor digheid van eenige komiekelingen weten we niet, doch onophoudelijk klonk tot de ernstige en statige rechtszaal het scha terlachen door van de wachtenden. Enfin, beter zou dan anders. Schipbreukelingen. De eerste beklaagden waren een paar schipbreukelingen op de levenszee, die door een geweldenaar van een rijksveld wachter, van Alkmaar, geboeid naar hier waren gebracht. De bekende B. Meier, meer bekend nog onder den naam van „Nardus", moest terecht staan wegens openbare dronken schap. Reeds 8 maal had de man daar voor terecht gestaan en de ambtenaar van het O. M. kwalificeerde dit geval dan ook als „hopeloos", waarom hij 8 we ken hechtenis vroeg en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. Overeenkomstig dezen eisch veroor deelde de kantonrechter den man. De collega van bovenstaande M., die aan hem vastgeklonken had gezeten met onverbreekbare ketenen stond' terecht terzake het veroorzaken van burenge rucht. Hij had gezongen en aan de bel getrokken. De Kantonrechter: „Heb je gezongen, v. d. R." Beklaagde: „Ja meneer." De Kantonrechter: „Zing je mooi?" BefcL: (met overtuiging) „Ja, meneer, ik heb een opgewekte natuur en zing den heeien dag, als de dageraad in den hemel komt, zing ik al." Bekl. ontkent dat hy aan een bel ge rukt heeft Een vrind van hem had ge zegd dat hy even moest wachten toen hy een huls binnen ging en dan zouden ze samen naar huls gaan. Toen was bekl. blijven wachten één uur, twee uur en nog langer, hy had „zoo zoetjes mogelijk op en neer loopen zingen" anders niet Ben getuige wist niet anders te vertel len dan dat hij den man in de straat had zien loopen, terwijl hy zacht ln zichzelf liep te „kankeren" het woord is van den getuige. De kantonrechter stelde de zaak uit tot de volgende zitting om dan andere getuigen te hooren. UK goedheid. Een winkelier werd veroordeeld tof 1 gulden boete subs. 1 dag hechtenis omdat Üy na het aluitinfpuur melk had ver kocht De man voerde als verdediging aan dat hy de melk verkocht had aan een Juffrouw die een klein kindje had. Met deze menscheüjke gevoelens hield de kantonrechter by zijn strafmaat dan ook zeker rekening, want de ambtenaar van het O.M., die alleen het objectieve recht liet spreken, had 4 gulden of 4 dagen ge- eischt Ook een motief. De hotelier H. had aan een klant jenever getapt, omdat zoo zeide hy wanneer hy hét niet gedaan had, een an der het zou doen, een motief waarmee de kantonrechter echter geen rekening kon houden, die dan ook bepaald gedachtig aan het spreekwoord: „wie zijn brandt moet op de blaren zitten", 2 gul den of 2 dagen hechtenis vroeg. Die kwam er goed at De Heldersche componist G. d. H. had op weg naar Wieringen een auto ge charterd, die hem tegen den stevigen wind moest trekken en dat zonder ecnig bezwaar van den bestuurder deed. V. d. H. zou zoo gemakkelijke wijze naar het schier-eiland gekomen zijn, mits een agent van politie deze verkeerszonde niet had geconstateerd. De ambtenaar van het OM. ging alle mogelijke en onmogelijke ongevallen na die er plaats kunnen hebben door deze )vertreding en eischte tenslotte 8 gulden boete, subs. 8 dagen. De kantonrechter, die niet zoo ernstig overtuigd' was v%n het verkeersgevaar, sprak den beklaagde vrij. Nog een verkeersgevaar. De 19-jarige J. V. was op een avond in een zoo wilde vaart op zyn fiets door de Koningstraat gereden, dat hy op den boek van de Loodsgracht niet meer kon stoppen voor een meisje, dat Juist de Koningstraat in wilde rijden. Het gevolg was een aanrijding, die het jonge mensch aan rijwielsohade op 10 gulden kwam te staan, terwyi hy nu bovendien nog 8 gulden boete zal moeten betalen, tenzy hy er de voorkeur aan geeft 8 dagen te brommen. Was dia nou schuldig of niet Op den slechten Rijksweg had KL Schr. op het meest berijdbare gedeelte links van den weg gereden. Op een auto signaal had Klaas niet gereageerd om dat hy het voor beidien het veiligst acht te, kalm door te rijden. Tot zyn niet ge ringe schrik zat echter in het vierwielig monster een dienaar van den heiligen Hermandad, die onzen vriend een bon gaf, met gevolg dat hy heden terecht stond. De kantonrechter voelde voor het ar gument van S. dat hy moeilijk anders had kunnen doen. Alleen gaf hij hem in overweging voortaan ln zoo'n geval door een annsignaal te kennen te geven wat hy van plan is. 8. kwam er af met een boete van 1 gulden, terwijl de ambtenaar 6 gulden had geëischi Daar kon hfj eigenlijk niets aan doen. Een vijftal graskalveren, die van het land van hun heer en meester, M. R te Texel, over een hek van 1.26 M. hoogte waren gecharlestond ln het land' van een buurman, waren oorzaak dat een twee tal Texelaars, klager en beklaagde, voor de balie moesten verschijnen. De eigenaar van deze al te vroolijke dieren zal 5 gulden boete moeten betalen en zyn beestjes deze moderne dananel- glngen moeten afleeren, wil hy niet ten tweede mals voor den kantonrechter ver schijnen.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5