VIERDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAM ZATERDAG 22 OCTOBER 1927. Onze plaatsgenoot, de heer T. J. Nieuw- land, leerling van den heer H. Valken burg', ie geslaagd voor het examen asa mach. groote vaari Voor het te Den Haag gehouden examen,1 op 28 October j.1. slaagde onze plaategenioot, de heer F. Nak, voor aesds- "tenitrimachinM K. P. M. HET LIED VAN DE KLOK. Men deelt ons mee dat de Chr. Zangver. „Zingt den Heere" op Woensdag 9 Nov. a.s. in de Geref. Kerk Spoorstraat, een uitvoering geeft van het lied van de Klok. Bizonderheden zullen binnenkort per advertentie in dit blad worden bekend gemaakt ORANJE-VEREENIGING HELDER. Het voorloo<pig bestuur doet nogmaals een beroep op de ingezetenen van Helder, die nog in verzuim zijn gebleven het aan- meddings-fonmulier in te zenden. Zij-, die er mede kunnen instemmen, dait bedoelde Vereeniging wordt opgericht, worden be leefd verzocht daarvan alsnog te doen blij ken voor 10 November a.& aan het adres Loodögraoht 45. lc ABONN. TOONEELVOORSTELLING. De eerste der 4 abonnementsvoorstel lingen zal plaats hebben op Dinsdag 8 November In „Casino". De serie wordt geopend door de N. V. Het Schouwtoo- neel, Dir. Adr. v. d. Horst en Jan Musch. Opgevoerd wordt het allernieuwste stuk van hun repertoire, dat alleen nog maar in Utrecht, den Haag, Haarlem en J.L Donderdag in den Stadsschouwburg te Amsterdam werd vertoond: n.L „Het Ge heim" (Le Bonheur-du-jour), tooneelspel in 4 bedrijven van Edmond Gulrand. De bekende acteur Ko van Dijk vervult hier in op meesterlijke wijze de hoofdrol. De juiste regeling der plaatsbespreking voor deze voorstelling zal in dit blad nader worden bekend gemaakt J>E TANTE UIT INDIK." Men wijst er ons op, dat wij in onze bespreking van >De Tante uit Indië«, in het nummer van Dinsdag, uitsluitend onze meening hebben gezegd over het •tuk en omtrent de opvoering zelve niets vermeldden. In aanvulling op onze cri- tiek zij derhalve alsnog medegedeeld.dat de opvoering zelve hier te Helder bij het talrijke publiek een doorslaand succes bad; mevrouw De BoerVan Rijk werd bij baar opkomen hartelijk en langdurig toegejuicht en de talrijke, min of meer geslaagde grapjes, welke Van Wermes- kerkeu haar in den mond geeft, vielen blijkbaar zeer in den smaak van het publiek, dat bij voortduring hartelijk lachte. Het Haagache Tooneelgezelscbap, dat met dit stuk voor het voetlicht kwam, gaf over 't algemeen beschaafd en goed spel te zien. Naar wij vernemen, is het de bedoeling dezen winter nogmaals met ditzelfde stuk bier te komen. EERSTE ABONNEMENTSCONCERT. Donderdagavond had het eerste der drie abonnementsconcerten plaats, welke dezen winter onder de auspiciën van den heer Leewens zullen worden gegeven. En al dadelijk was de inzet hiervan teleur stellend, in zooveiTe, dat de aangekon digde cellist, de heer Földesy, uit Eind hoven had getelegrafeerd wegens onge steldheid verhinderd te zijn op te treden. Dientengevolge was de impreesario, het concertbureau Krauas, in de nood zaak een plaatsvervangeKster) aan te wijzen en men was 200 gelukkig een Rus sische pianiste, Lubka Kolessa, zoo uit den Oekrainsohen hemel gev uilen, be reid te vinden zijn plaats in te nemen. In plaats van een oellist kregen we dus een pianiste, t geen een goede ruil la voor hen, die meer van pianomuziek houden, terwijl natuurlijk zij, die gehoopt hadden op de fijne en innige muziek van de oei, teleurgesteld werden. Lubka Kolessa was den avond te voren in Amsterdam opgetreden en was daar door de kritiek goed ontvangen. Het ia een jong meisje, typdsohe Gretohen-ver schijning, met.schrik niet; dames! lange rokken, en.schrik nogmaals niet, een overvloed van lang, blond haar, dat ln kurketrekkers links en rechts ter zijde van haar gezichtje zit. Daarenboven heeft z]j een paar stevige armen. U zal zeggen: is die laatste bizonderheld niet wat onkiesoh? Wat hebben die armen er nu mee te maken? Met uw verlof, die hebben er alles mee te maken. Want Lubka Kolessa houdt ervan hem af en toe katoen te geven, en als je dan niet kunt beschikken over een paar overtuigende armen, met daarbij passende vingers en Polsen, begin je niet veeL Temperament, alsmede techniek, be zit Lubka in hooge mate. Wat haar op vattingen betrof, die waren moestal zeer eigenaardig. Ze Is een gezonde jonge dame en spel vertoonde ook deze karakteristiek. Aan sentimentallteiten doet ze niet, en ze zet achter haar spel een geweldige vaart Zij speelde allereerst, oen Busoni-bewerklng van Bach (toccata, adagio en fuga), hetwelk geen erg dank baar nummer was, maar geheel ln die lijn van haar viogertechnièk en -vlugheid nK Vervolgens kregen we de aerdi vsn Tïwihiw— (pp- u1"1 het zoo weemoedige adagio. Haar spel is vóór alles brlllant en pétillant; haar aan slag forsch, sterk. Jong. Maar de bezon kenheid van rijper leeftijd ontbreekt voor alsnog en de toekomst zal moeten loeren of mejuffrouw Kolessa de titanische wor stelingen van een Beethoven, of het aris tocratische van <>en Schubert zal kunnen interpreteeren. Voortoopig zien wjj in haar meer de bril]ante, technisch schier volmaakte pianiste. Maar in haar is de sterke, warme levensdrang: een storm achtig dringen om vooruit te komen. In dit verhand was de keuzo van haar Beet hoven-vertolking wel zeer merkwaardig, daar Beethoven zich ln deze sonate zelf nog niet. heeft ontworsteld aan de con venties en nog zoekt en tast naar nieuwe wegen. Haar sterken levensdrang bewees zfl ook weder in de vertolking van een drie tal Schubert-compositlea het scherzo B dur, een Stfindchen en de Impromptu es dur, waarin baar eigenaardige opvattin gen te voorschijn traden. In het laatste nummer: Arabesken over de beroemde Donauwals van Strauss kon ztf haar bui tengewone technische begaafdheid ten volle ontplooien en deze bekoorlijke wals werd, met de omsieringen van Sohulz- Evler tot een genot voor het gehoor. Lubka Kolessa werd enthousiast ont vangen door het niet zeer talrijke pu bliek en gaf als toegift dè Minutenwalzer van Chopin, die wel binnen den regle- mentairen tfjd van 1 minuut gespeeld werd. 't Ging gesmeerd. Rotterdammer, Telegraaf en Handelsblad spreken alle vol lof over dit Jonge meisje, en de Hel- derschen muziekminnaars mogen zich ge lukkig prijzen haar hier te hebben ge hoord. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING TE HELDER. Voor de te houden tentoonstelling op 28 tot en met 26 December 1927, zijn de vraagprogramma's ln druk, verschenen. Met het oog op het jubdleerende karakter van deze tentoonstelling is aan de samen stelling daarvan de uiterste zorg besteed. Een uitgebreide collectie eereorilizen, waar onder 17 bekers eni kransen en pim. 90 medaiille's, vormt dan ook de hoofdschotel. HierbH komt nog een belangrijk bedrag aan beschikbare geldprijzen'. Een viertal mooie foto's versiert het geheeL Samenstelling en afwerking rijm onberispelijk. De aangevraagde exemplaren zflin reeds verzonden. Voor Inzenders is nog een be perkt aantal voorradig. Men vrage deze spoedig aan bij den secr.-peniningmeester H. J. Boogaard, Koningsweg 8. NIEUWE E3NDERREVTJB ALR BOELENa De heer Boelens heeft voor de kinderen een nieuwe revue gemaakt, waarin Jopie Slim en Dickie Bigmans voorkomen als hoofdfiguren, terwijl de kinderen voorts kunnen genieten van 100 schitterende oos- tuums, en vele komische nummers, zang en dans, zijn ingelascht De eerste voor stelling zal plaats hebben op Zaterdag, 5 November ajs., des middags half drie. Nelly van Es en Rika Pape spelen er in mee en de toegangsprijs is weder, evenals altijd, uiterst laag gesteld, zoodat deze voor niemand een beletsel behoeft te we zen om thuis te blijven. VOOR DE LIEFDADIGHEID. BtJ „Liefdadigheid naar Vermogen", in de Jan in 't Veltstraat, is een partij wol len en linnen ondergoederen ontvangen. Den onbekenden gever of geefster wordt daarvoor hartelijk dank gezegd. DE STORM. Heit buitengewoon zachte weer der laatste weken- doet ons bijna vergeten, dat het sei zoen al weer ver gevorderd is en dat over twee dageni reeds November, de somberste maand van het jaar, voor de deur staat. Maar nu en dan worden wij eraan herin nerd, dat de mooie dagen voorbij zijn eni de aigieioopeni nacht bracht daartoe het zijne hij. We hebben weer een ouderwetsch na- jaarsstormpQe gehad, dat ruiten deed sneu velen; ramen -heen en weer schudde, en niet vuurvaste daggedeelten naar beneden wierp. Maar meer dan- wat speelsch gesmijt deed de wind1 niet, hoewel rijm kracht in den afgeloopen -nacht niet gering waa Te 4 uur werd de grootste windstoot opgetee- kend, ni bijna 80 M. per seconde (de grootste, ooit voorgekomen was 82Jb M.); de wind, die te 11 uur gisterenavond ZZW. was, Mep om naar het westen, en, ofschoon bet hedenmorgen nog stevig waait, is er ons van eendg onheil, door den wind aan gericht, niets gebleken, behoudens dan Bier en daar een dakpan, ena. Of nu de winter rijm intrede ral doen?.. WERKLIEDEN-VEREENIGING „O.S.W." Een fraai stukje moderne architectuur. Donderdag was het voor de werklieden vereeniging „O. 8. W.", bekend door het winkelhuis in de Koningstraat, een vreugdevolle en historische dag. Want dien dag namelijk werd het verbouwde gebouw feestelijk in gebruik genomen. „Verbouwde" is eigen een te groot woord, want aan het inwendige is weliswaar in den loop der jaren een en ander veran derd, maar de plechtige heropening van Donderdag betrof slechts het in gebruik- nemen van den nieuwen voorgevel, welke in het gebouw is aangebracht En niet alleen voor de vereeniging zelve achten wij dit feit van belang. Maar ook en niet in de laatste plaats voor de stad onzer inwoning. Immers, wat hier de architect J. J. van der Leek met betrekkelijk geringe hulpmiddelen tot stand heeft gebracht is een sieraad voor onze gemeente, voor de Koningstraat wel allereerst geworden. De lezer vindt hier onder een door den heer van der Leek zelf opgestelde uiteenzetting omtrent de opvatting en eischen van een bouwwerk, en wij meenen daarnaar te kunnen ver wijzen. Wij zijn den heer van der Leek voor deze beschouwingen dankbaar; het ware te wensohen, dat zjj meer toepassing vonden hier ter stede, het algemeen as pect der stad zou er door rijzen. WJj ge ven onmiddellijk toe, dat in den laatsten tjjd een loffelijk streven bestaat bij win keliers om wat meer schoonheid in het uiterlijk hunner gebouwen aan te bren gen. De bouw van deze pui trok de laatste weken in hooge mate de aandaoht van het publiek. Geen wonder, zelfs de meest critisch aangelegde geest moest erkennen, dat hier iets bizondera werd tot stand ge bracht Daarbij komt nog de eigenaardige wijze waarop de heer van der Leek werkte. Hij brak met het systeem van een steiger, die alles verbergt; integen deel, van begin tot einde kon men de werkzaamheden volgen. Daar de heele Sul natuurlijk uitgebroken moest wor- en en noohthans het bedrijf ln stand ge houden, kregen we een zeer eigenaurdige toestand van een als het ware in de open lucht gedreven wlnkeL En naarmate de bouw vorderde, werden de planken weg genomen, zoodat men telkens een groo- ter stuk te voorschijn zag komen. Wij zullen ons als leek verder niet be geven in beschouwingen omtrent dit werk, doch verwijzen liever naar 's archi tecten eigen beschouwingen. Bovendien, goede wijn behoeft geen krans en ieder, die dezen gevel thans ziet, is met ons overtuigd, dat hier iets origineels, iets fraais' tot stand is gebraoht, dat tot in lengte van dagen de glorie van de Ko ningstraat zal zijn en waarmede wij de Werklieden-vereeniging van gansoher harte felioiteeren! Donderdagmiddag te drie uur had de feestelijke opening plaats. De winkel was daartoe tijdelijk gesloten en in het kan toortje boven vereenigden zich op dat uur de verschillende bestuursleden, pereoneel en genoodigden. Namens de gemeente Helder was de burgemeester aanwezig, ook de heer F. Dekker van de N V. Klik Zoon. De Voorzitter, de heer J. u. de Kok, opende deze buitengewone bijeen komst met een rede, waaraan wij het vol gende ontleenen: Na het welkom te hebben toegeroepen aan de aanwezigen, wees hij er op, dat deze vergadering zich nist met finantieele of personeele aangelegenheden bezig zal houden, doch uiteluitend is uitgeschreven voos de verbouwing. Zelden beeft hai be stuur zoo'n ruim gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid inzake verbouwingen als nu; de hoofdreden daarvoor was dan ook, dat het na jarenlang uitstel noodig was ge worden afdoende herstellingen aan te brengen. Aan de verplichtingen het Be stuur opgelegd ln de statuten, heeft het niet te kort gedaan, en waar we nu ge reedstaan onze goedkeuring te hechten aan dezen ombouw, is een terugblik, op de afgelegde baan van ruim 55 jaar ge leden wel van pas. De Werkliedenvereenlging, geboren uit den nood der tijden, was indertijd een vereeniging van werklieden in den letter lijken zin des woorda. De zaak werd op gericht 29 Jan. 1872, in een eenvoudig woonhuis met winkel in de 2e Vroonstraat. Er was groote belangstelling onder de leden, de zaak breidde zich uit en er moest al spoedig worden omgezien naar grooter gelegenheid. Men betrok het win kelhuis hoek Oostslootstraat-Doolhof, het ledental werd grooter, mannen van betee kenis stonden de dappere bestuurders ter zijde, en met finantieelen steun van den heer van Marwijk Kool uit Amster dam werd 22 April 1876 de eerste steen gelegd door L. Hartog, van het pand ln de Koningstraat, thans ln feestgewaad. De uitbreiding hield aan, brood, aange voerd uit Amsterdam, kwam in eigen be heer, men bouwde daarvoor een bakkerij achter het vereenigingBgebouw, waarvan de eerste steen werd gelegd door den heer P. H. Bos op 18 Aug. 1884 Aan het inwendige van het gebouw werd voort durend gewerkt om het zoo productief mo gelijk te maken. Belangrijke verbetering werd aangebracht aan het woonhuis, voor al de zeer lage bovenzaal, welke meer malen den nn»m kreeg van bokkinghang, werd verbouwd, thans meubelafdeeling. Magazijnen, kantoor, werd bijgebouwd, al leen aan den voorgevel werd weinig ge daan. Maar na 50 jaren gaan zich aanzien lijke gebreken vertoonen, welke niet dan met groote kosten hersteld kunnen wor den. Deze zaak is zeer langen tijd ln be handeling geweest, dooh overtuigd, dat er noodig verandering in dien slechten toe stand moest komen, kwam het bestuur tot het besluit dat een nieuwe pui aanbren gen de beste weg was. Den heer van der Leek werd opgedragen teekenlng daarvan te maken, er volgde goedkeuring der plan nen, en na gehouden inschrijvi!^ werd den heer Bot de uitvoering opgedragen. Het schilderwerk werd aangenomen door den heer Dekker, terwijl de lichtinstallatie werd aangebraoht door den heer van Os. In eigen beheer werd de stoffeering, gordijnen enz. aangebraoht door den aan de zaak verbonden heer Boendermaker. Als niet deskundige inzake de moderne bouwkunde, wilde spr. geen oordeel zeg gen over de architectuur. Gaarne neemt hij evenwel voor zijn rekening te zeggen, dat de voorgevel er sierlijk uitziet en wel een bewijs is dat het bestuur de waardig heid der vereeniging hooghoudt, zonder nochtans „boven haar stand gekleed te zijn", want dit ia wel ter dege overwogen. In den bouw zit bekoring, het geheel is smaakvol en eert den ontwerper. Spr. houdt vervolgens eenige beschou wingen, waarbij hij een vergelijking trekt tusschen het bouwwerk en het werk der verschillende bestuursleden. Men ziet van bulten niet, zoo zegt hij, welk stevig ma teriaal is gebezigd, het IJzersterke teak hout met den geweldigen weerstand, de zware ijzeren balken ln de takels. Zoo ook hebben wij bestuursleden, wier werk niet na/u hutten treedt, doab die noahtana veel hebben bijgedragen tot den bloei der ver eeniging. Tenslotte betuigt hij zijn dank aan den heer van der Leek, en de heeren Bot, Dekkers en van Os, Eylders en Tee rink voor hun vele werk. Het dagelijksch bestuur stelt het op hoogen prijs, dat het het volle vertrouwen kreeg om te hande leden. Hij eindigt met den wensch, dat de heer Teerink en zijn echtgenoote nog vele jaren werkzaam mogen zijn voor de vereeniging. Leve de O. S. W.I Deze rede werd met applaus beant woord. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat vele schriftelijke en mondelinge gelukwenschen waren ingekomen en gaf daarna het woord aan den Burgemeester. De Burgemeester, de heer Hou wing, heeft gaarne de uitnoodiging, hier tegenwoordig te zijn, aangenomen, omdat spr., die beschermheer is der vereeniging, haar gaarne een bljjk zijner belangstelling geeft Zoolang spr. Helder kent, heeft hij ook dit gebouw gekend. Niettemin is hij als beschermheer weinig met de vereeni ging in aanraking gekomen. Op zichzelf is dat niet zoo erg, want als het een ver eeniging goed gaat, hebben zij de hulp van den beschermheer niet noodig, en gaat het een vereeniging sleoht.... nu, dan komt men vanzelf niet te vaak bij hem. Spr. is het met den voorzitter eens, waar deze den nieuwen gevel roemt, en hij hoopt, dat het der oude Vereeniging in haar nieuwe gewaad steeds goed moge blijven gaan. De heer Eylders, penningmeester der vereeniging, vertelt van de restau ratie, die in stukjes en beetjes tot stand is gekomen. Het was 16 Sept. 6 jaar gele den, dat de meubelafdeeling ln gebruik werd genomen, en al spoedig noopte ge brek aan ruimte het bestuur zijn plaats in te ruimen. Men ging er in 1924 toe over de meubelafdeeling te vergrooten, door wegbreken van de bestuurskamer en het bouwen van een nieuwe, boven de keuken en slaapkamer van den bedrijfsleider. Een jaar daarna klonk het opnieuw „weer ruimte te kort", er werd besloten op het magazijn een verdieping te plaatsen. Deze werken werden uitgevoerd door den aan nemer J. van der Plas. Dit alles betrof het interieur. Wat het exterieur betreft, groote reparaties waren noodig aan de voorpui; ais penningmeester heeft spr. zioh lang verzet tegen een nieuwe pul. In de eerste plaats omdat spr. vreesde, dat een fraaie voonpul menig kleinen burger zou weer houden binnen te gaan, maar ook omdat deze herbouw een uitgave zou vorderen, waardoor bedrijfskapitaal aan de zaak onttrokken werd. Spr. moest zijn verzet evenwel opgeven, gezien den grooteren omzet, welke ons niet alleen verplichtte meer ruimte te maken, maar ook werd hij overtuigd, dat een werkliedenvereniging er een aesthetisoh uiterlijk op mag nahou den, gezien haar afdeelingen kruideniers winkel, bakkerij en meubelzaak met een omzet van circa f 120.000 's jaars. Hieraan is nog verbonden een Begrafenismaat- schappij der Ned. Nat Werkliedenver eenlging, een loot van onzen stam, met een ledental van 1/0 der bevolking van Helder. Spr. wil niet ontkennen, dat deze verbouw niet tot stand ware gekomen, in dien niet 6 jaar geleden de meubelafdee ling ware opgericht, welke onder de in tensieve PREDIKBEURTEN. zondag 30 october. Ned. Herv. Gemeentft, Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.30 uur, Ds. van Beek, vai Wieringen. (Vacature Helder I.) Maandag 81 October (Hervormingsdag): Nieuwe Kerk 'sav. 8 uur Ds. H. van Lunzen, van Hoorn. Weeterkerk (Westpledn). 'sAvonds 6.30 uur: Ds. O. O. de Kloek Onderwerp: 31 Oct., 1 Nov., 2 Nov. Huisduinen: 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. DamstA Herdenking der Kerkhervorming. Jullanadorp: 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. DamsM Herdenking der Kerkhervorming. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, Ds. J. de Pree. 's Morgens Bed. H. Avondmaal. Donderdagavond 8 uur, geb. Midden straat 117, Evangelisatie samenkomst. Spreker Ds. J. de Pree. Geref. Kerk (Spoorstraat): s Morgens 10 uur, Ds. G W. Akkerhuis, van Maassluis, s Avonds 5.80 uur, Ds. H. van der Veen, Em.-predikant te Amersfoort. Hulpkerkdienst Geref. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds. H. van der Veen. 's Avonds 6.80 uur, Ds. G. W. Akkerhuis. Dinsdag te 8i-9è uur, Meisjes-Oatechi- satiën door Ds. H. Steen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. J. Drenth, van Broek op Langedijk. Bediening Heilig Avondmaal. Donderdagavond 8 uur. Ds. J. L. de Vries, van Rijnsburg. Dankuur voor het gewas. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Leesdienst. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Dr. J. E. B. Blasé. Maandag 81 Ootober, 's avonds 8 uur: Herdenking der Hervorming. Doopsgezinde Kerk: 's Avonds 7 uur, Hervormingsprssk Da P. J. Smidts. Leger des Heils (Spoorgracht 18). 's Morgens 7.80 uur Bidstond, 10 uur v.m. Heiligingsdienst, 8.30 uur n.m. Open luchtmeeting in de Prins Hendriklaan, bij het Station en8uurn.m. Verlossings samenkomst. Donderdagsavonds, 8 uur n.m.: Openbare Heilssamenkomsk JULLANADORP. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 7 uur. Spreker de Heer Donker van Wormerveer. Merkwaardig is vooral de veranderde zienswijze, dat de winkels meer en meer gebouwen worden van architecturale ,hü? Teerink en diens vrouw haar omzet zoo wist op te voeren, dat over deze zes jaar reeds 871.000 bedraagt. De winsten hier van maakten het mogelijk tot dezen groo- ten en grootschen herbouw over te gaan. Met een gelukwensch en dank aan hen, die dezen verbouw tot stand brachten, eindigt spr. De heer Mallet, secretaris der ver eeniging, houdt vervolgens een rede, waarin hij eveneens de geschiedenis rele veert. De opriohting dateert uit de dagen, dat de Marinewerf van Vlissingen naar Hel der verplaatst werd en de bevolking onzer gemeente zeer toenam; de prijzen der le vensmiddelen stegen en tal van gezinnen, die in minder gunstige omstandigheden verkeerden, kwamen daardoor in moeilijk heden. De rjjkswerklieden zochten naar middelen den toestand dragelijker te ma ken en bulten verwachting werden de toenmalige kopstukken en oprichters van de Ned. Nat Werkliedenvereenlging „Door Orde en Spaarzaamheid tot Wel vaart" in de gelegenheid gesteld tot stichting van hun winkel onder presidium van haar eersten president, wijlen den heer Boudewijns. Spr. gaat het verloop na van den gang van zaken (reeds ln de rede van den voorzitter gereleveerd) en wijst er op, dat gedurende en na den oorlog vele nuttige in.si.'ii ngen en coöperaties ln den lande door al te groote offers moesten bezwij ken, terwijl de O.S.W., dank zij haar fi nantieele draagkraoht, de worsteling door stond, ja, zelfs op 15 Sepl 1921 tot stich ting van haar meubelafdeeling kon over gaan. Met trots mocht dan ook de O.S.W, haar 50-jarig jubileum in 1922 herdenken, en al is de behoefte, waarin zij bij haar op riohting voorzag, thans niet meer zoo groot tus voor 55 Jaar, niettemin blijft de Vereeniging een voordeel voor haar le den en begunstigers en een sieraad voor de gemeente Helder. Dit alles heeft zü te danken aan haar trouw gebleven leden, haar begunstigers, de energie van het be stuur en den volljverigen bedrijfsleider met zijn trouwe staf van personeel. In de vestibule, de opgang naar de meu belafdeeling, zijn in een gedenksteen de namen gegraveerd van het Dag. Bestuur, nL de heeren J. O. de Kok, voorzitter, J. J. Mallet, secretaris, G. J. Eijlders, pen ningmeester, bedrijfsleider F. O. Teerink, architect J. J. van der Leek, aannemer O. Bot De overige leden van het bestuur zijn de heeren H. Wessel, vice-voorzitter, P. Koelemeij, J. Willemse, A. Itterson, Jb. Riekwel en BL Bieze. De heer F. Dekker, (N.V. Klik ft Zoon) sprak als belangstellende een woord van gelukwensch. Spr. wijst op het feit dat de laatste jaren het winkelbedrijf in den zak moeten tasten voor dezen fraai- en gevel, maar spr. gelooft, dat de ele menten van opbouw, die in dit werk zijn vereenigd, wel wijzen op de soliditeit der Vereeniging. Met een gelukwensch ein digt spr. Ten slotte houdt de heer Van der Leek, de ontwerper van den gevel, eenige beschouwingen, welke wij, om het belang der zaak, onverkort overnemen. Om U beknopt weèr te geven een over zicht van dezen verbouw en welke ge- dachtengang mij geleid heeft bij de op lossing zooals die thans geworden Is, is voorwaar niet gemakkelijk. Er zijn nu eenmaal dingen in het leven, waarover meer gedacht, dan gesproken dient te worden, dingen die zich niet door het woord laten verklaren, maar alleen verstaan en begrepen kunnen wor den door ons mensohelijk gevoeL M.L wordt er maar al te dikwijls ge streefd, om de ware begrippen omtrent bouwkunst in woordvorm vast te leggen. Daarom mag (speciaal op het terrein der kunst) algemeen gelden: „Minder spreken, meer doen". Geenszins wil ik hiermee zeggen dat niet over bouw kunst gesproken mag worden, integen deel, soms heeft het zijn goede zijde. Dankbaar grijp ik dan ook deze ge legenheid aan, om een enkele gedachte over bouwkunst, Inzonderheid met be trekking tot dezen bouw, naar voren te brengen. Het oude pui zal U wellicht nog levendig voor den geest staan, hoewel er aesthetisoh niet veel leven in lag. t Was een sombere aanéónrijging van ramen zonder vorm en kleur. Met alle respect voor onze 19e eeuwsche bouwmeesters, mag tooh gezegd worden dat zij in een onverkwikkelijk tijdperk van wan smaak en kunstverwording hebben gebouwd. Jammer dat er ln onzen hedendaag- schen modernen tijd, nog z.g. bouw kundigen zijn die nog hun voet stappen drukken!! Ongetwijfeld was deze verbouw geen gemakkelijke opgave. Een utiliteitswerk stelt bijzondere eischen. Daarbij komt nog dat het in de bouwkunst nooit alleen gaat om oorspronkelijke vormen op- ziohzelf, doch steeds tevens om alge meen geldige oplossingen van oonatruo- tieve of utilitaire vraagstukken, die Juist door hun algemeenheid aanleiding tot traditioneels oplossingen geven. Zoo was ook hier een zeer gebonden zijn aan den bestaand en toestand; verdiepinghoog ten, bestaande vertrekken en ruimten met zeer uitéénloopende bestemming waren vastgelegd. Daarbij kwam nog de minder solide oonstructle van het bestaande gebouw, zoodat de opgave nogal geoomplloeera een geweldige evolutie doormaakt; gebro- werd. Met al deze gegevena te ramen heb ken la met ds oude wftM van - lk ge*rsahl één oplossing te

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 13