GEMENGD NIEUWS één uitdrukking van het geheel, daarbij geleid door practlsche overwegin gen, constructieve eisohen en Architecto nisch kunnen. De verbouw nu gaf aanlei ding tot goede, zakelijke architectuur. Voor zakelijke architectuur is evenwel een fijn gevoel voor verhoudingen nood zakelijk, doch bovendien ook het vermo gen tot goede massa-groepeering. Bepaal de trekken konden daarom in den gevel karakteristiek tot uiting gebracht wor den. 0.a. de verschillende ingangen, meu- belafdeeling, winkel en andere. Dat U ook in 1 geheel geen traditioneele bouwvor men aan den gevel vindt, vindt zijn oor zaak in de geheel andere uitdrukking van stof dan vroeger. Het geheel is opgetrok ken van geglazuurde handvormsteenen „klein formaat", in afwijking van de meest gebruikelijke „Waalvorm". De groen en paars gekleurde steenen geven een warmen indruk en goede compositie met het kleurrijke schilderwerk. Op den hoofdingang is bijzonder accént gelegd, terwijl de ingangen van winkel en maga zijn meer ondergeschikt zijn gehouden. De krachtig vooruitspringende luifels van den benedenbouw, karakteriseeren den overgang tusschen de onderramen en de bovenliohten, welke door toepassing van glas in lood een betere lichtwerking geven. De meubelafdeeling gaf aanlei ding tot goede doelmatige etalagever ruiming. Zeer zeker zal het bereikte ef fect er toe bijdragen om de artikelen des te beter naar voren te brengen. De hier boven aangebrachte luifel versterkt het accént en heft daarbij een mogelijke on rustige schaduwwerking op. Voorts vestig ik nog de aandacht op de juiste oplossing van afsluiting. De zeer sterk vóórkomende goot draagt hier veel toe bij. Overigens is het geheele pul van teakhout vervaardigd. De etalagekasten in den winkel zijn stofdicht afgesloten en in overéénstemming met het geheel uit gevoerd. Ik meen hiermede te kunnen volstaan en wensch U, geacht bestuur van harte succes met dit, uw gebouw, Inzonderheid uw energieken bedrijfsleider, den heer Teerink, die ook mede een krachtigen stoot tot deze tot standkoming heeft ge geven. Hiermede was de feestelijkheid, die een Intiem karakter droeg, geëindigd. Door de goede zorgen van eenige dames werden ververschingen te kust en te keur rondge diend, terwijl na afloop de aanwezigen op de kiek werden vereeuwigd. Een 26-tal bloemstukken waren ontvangen. Ook wij willen onze gelukwenschen voor dezen fraalen gevel gaarne voegen bij die van andere sprekers en wij zijn der Ver- eeniging dankbaar voor deze werkelijke versiering der Koningstraat, waardoor z]j blijk heeft gegeven van een goed in zicht en een ruim standpunt KAMER VAN KOOPHANDEL. Door dien/ beer D. EL GrumwaM is aan den Voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar het vol gende voorstel met toelichting betreffende de wijziging van de Gemeentewet inge diend, met verzoek dit in de e.v. zitting van de Kamer wel te wllieu doen) behan delen: De Kamer venu Koophandel en Fabrie ken voor HoJlamdmTs Noorderkwartier ver zoekt Uw Kamer het ingediend) ontwerp van wet tot wijziging dtec Gemeentewet zoo danig te doen wijzigen, dat hierdoor, ten voondeele der Gemeenten, waar zaken of inrichtingen zich bevinden, waarvan óf de hoofdzetel' óf de eigenaar elders ia geves tigd of woonachtig is, de eigenaar dier zaken of inrichtingen, ook wanneer die eigenaren geen natuurlijke personen zijn, In d!le Gemeenten geheel of althans ten deels, worden belast voor het zuiver inko men, uit die zaken of inrichtingen ver kregen. voor de toelichting wordt beleefd naar het onderstaande verwezen. Toelichting, De Kamer is van oardéel, diait het zeer onbillijk is te achten, dat in versoMMemdie Gemeenten meerdere zaken en Inrichtin gen gevestigd zijn, die die inwoners, welke op zware lasten zitten, en met moedie hun bedrijf in stand houden, veel concurrentie aandoen en waarvan de eigenaren niet in de Gemeentelijke inkomstenbelasting kun nen worden aangeslagen, omdat zij in die Gemeente niet komen, om aldaar péraoon- iijike werkzaam bedien te verrichten. Er ziijn, niettegenstaande meermalen door den Ge meentelijken fiscus gepoogd is, een aanslag als forens te doen opleggen, geen wettige bepalingen, die zulk een aanslag konden doen handhaven. Op grand vao het feit, dat niet geconstateerd kan worden; dat men persoonlijk werkzaam was, werden die aan slagen vernietigd De bedoeling van het verzoek is nu, zóódanige wetswijziging te verkrijgen, dat deze zakenmensohen, in de Gemeenten), waar ztf zaken doen of namens hen laten doen, in de Gemeentelijke In komstenbelasting worden betrokken. De juiste nedaotie laat adressant gaarne de Kamer over. OPSPORING VERZOCHT. Te Oulemborg wordt sedert 25 Och 1927 vermist de 17-jarige Hermandus van Malssen, geb. te Oulemborg 17 Mei 1910, bakkersknecht, wonende wldnar ten huize zijner ouders. Kleeding: grijs vest en dito broek en pet Ofschoon zijn Jas, rijwiel met brood- mand nabij den Lekoever gevonden zijn en aan zelfmoord moet worden gedacht is het niet uitgesloten, d*>t hij zwerven de ia De meeste mensohen gaat bet Als de kiezen vol met gaten, Die al naar ze holler zijn, Kifih galden maen. Binnenland. ERNSTIGE AANRIJDING TE 'S-GRAVENHAGE. Woensdagavond stond bil die halte Het Kleine Loo in Den Haag een juffrouw, in Wassenaar in betrekking, op een wagen van lijn 8 te wachten. Juist toen de tram stil stond en) die bestuurder meende, dat het meisje zou instappen; rolde er plotse ling eenl handkoffertje over dien weg. Op hetzelfde oogenblik schoot een auto in ra zende vaart voorbij. Tegelijk was het meisje verdwenen, dat men spoedig, ruim 70 M. verder, zwaar gewond op den weg vond liggen'. Getuigen waren bij het ongeluk niet ge weest, behalve de trambestuurder. Echiter was er wel eenl man in de nabijheid ge weest, die later, aan den trambestuurder verklaarde, dat hij het ongeluk gezien had en ook het nummer van de auto nog had kramen opnemen. De man verklaarde van beroep chauffeur te zijn. De Geneeskundige Dienst bracht het meisje naar het ziekenhuis. Zij was be wusteloos. Verschillende inwendige kneu zingen en een groote hoofdwonde had1 zij bekomen. De politie, dlie ter plaatse een onderzoek instelde, kreeg van den trambestuurder, het nummer van de auto, dat deze weer van den onbekenden chauffeur had gekregen. Tijdens het onderzoek kwam echter het be richt binnen van een tweede auto-ongeluk, thans op den Zijdeweg. De poMe-inspec- teur bemerkte tot zijn verrassing, dat de auto, die op den Zijdeweg tegen de boomen gereden was, hetzelfde nummer had als de wagen, die heit ongeluk op den Bezuiden- houtschen weg veroorzaakt zou hebben. De auto, een! verhuurwagen, lag zwaar be schadigd aan den kant van den weg. De chauffeur was echter verdwenen. Een garagehouder op den Leldschen Straatweg verklaarde, dat twee personjn, die beiden verschillende verwondingen hadden, naar <le stad per taxi gebracht zijn. De auto bleek toe te behoonen aan iemand wonende in de Willem van Outshoornstraat. Deze was echter niet thuis, maar kwam zichi Donderdagochtend bij het hoofdbureau van politie aanmelden. Hij verklaarde op den Zijdeweg in botsing te rijn gekomen met een van de tegenovergestelde richting komende auto, waardoor hij tegen de boo men gedrukt werd Zoowel de eigenaar zelf als rijn passagier uit de Antondus Hedn- siusstraat hadden verschillende verwondin gen opgeloopen. De eigenaar ontkende echter iets met de aanrijding op het Be- zuidenhout tfe maken te hebben. Op grond van de overeenstemming van het nummer verdenkt de politie deni eige naar er echter van, dat hij niet vreemd is aan de ernstige aanrijding op het Bezui- denhout. De politie vond aanleiding om den eige naar in voorioopige bewaring aan het hoofdbureau te houden. EEN KRANKZINNIGE ALS 8TRAAT- BOOVER. Gelukkig gepakt De persoon, die enkele weken geleden te St Michiels-Gestel de vrouw van den landbouwer Van Schjjndei onder bedrei ging met een revolver geld afperste, is thans ontdekt en te Eindhoven gearres teerd. Naar St Michiels-Gestel overge bracht, heeft h]j daar een volledige be kentenis afgelegd, meldt de „Msb." Het blijkt, dat hij zich ook te Vught aan de berooving eener vrouw heeft schuldig gemaakt en haar een portemonnale ont roofde, terwijl de berooving eener andere vpouw mislukte. De dader was onlangs uit het krank zinnigengesticht Voorburg te Vught op proef ontslagen. Thans is daarheen weur overgebracht. HUIS INGESTORT. Te Spakenburg is, naar de „Stand.* meldt, een huis ingestort, dat afgebroken zou worden. Drie arbeiders en een Jongentje van negen jaar waren binnen. Met kracht be gon men het opruimingsw erk. Het knaapje werd opgenomen met een gebro ken been. Twee der arbeiders kwamen met den schrik en eenige kneuzingen vrij. De derde arbeider, een 18-jarige man, moest met behulp van een domme kracht bevrijd worden. Zijn rechterbeen was zoodanig gebroken, dat beensplin ters door het vleesch staken. De gewon den werden per auto naar Utrecht ver voerd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Woensdagavond te ongeveer halfnegen reden twee z.g. „langwagens", die elk met een paard bespannen waren, over den Biltschestraatweg te Utrecht Vermoedelijk doordat de bestuurder de wagens niet heeft gezien, is de eleotrisdhe tram van den dienst Utrecht—Zeist, die in dezelfde richting ging, tegen den achtersten wa gen opgereden. De voerman werd van den bok geslingerd en kwam onder den tram wagen terecht In zeer emstigen toestand werd hij, nadat de tram was opgevijzeld, opgenomen en naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd De wagen werd totaal vernield; het paard, dat zwaar ge wond werd), moest worden afgemaakt. Door de schok botste de achterste wagen tegen de voorste, waarvan de voerman eveneens kwam te vallen: deze liep slechts enkele lichte verwondingen op. HET ERNSTIGE ONGELUK TUS SCHEN VOORSCHOTEN EN DEN HAAG. Van andere zijde meldt men nog om trent het ongeluk bij Vooreohoten. Een groep wegwerkers was op de rails aan het werk met een lasohapparaat. Als gewoonlijk stond een man op den uitkijk om te waarschuwen voor naderende trei nen. Deze man heeft een hoorn, waarop hij, wanneer er een trein aankomt, blaast Omstreeks tien minuten vóór halfnegen kwam er een trein aan van den kant van Voorschoten. De uitkijk waarschuwde, maar door den wind, die van de ploeg af was, en het gedruisch van den motor heeft niemand van de wegwerkers het waarschuwingssignaal gehoord. Twee ar beiders, die tusschen de rails stonden, werden door den trein gegrepen en ver morzeld. Zij waren op slag dood. Het lasohapparaat werd opzij geslingerd en heeft nog twee anderen licht getroffen. De bestuurder van den trein heeft uit alle macht flultsifpralen gegeven, doch ook deze zijn blijkbaar niet gehoord, BROEDERTWIST. Een bewoner van do Visohmarkt te Utrecht, vertoevend» bij zijn broer, een koffiohuishouder in de Oudwjjkerveld- straat aldaar, kreeg Donderdagavond met dezen zoo'n hooge ruzie, dat laatstge noemd» een revolver trok en op hem schoot, zonder hem evenwel te raken. De politie heeft den koffiehuishouder aange houden en opgesloten. DE „DEMONSTRATIES" TE HAARLEM. Tegen O. O., d© werklooze, dl© de laat ste dagen te Haarlem verschillende „de monstraties" gaf, ojn. ging slapen in den tuin van wethouder Reinalda, is wegens landloopery door den politierechter te Haarlem 10 dagen hechtenis en een jaar opzending naar een rijkswerkinrichting geëischt. Dinsdagochtend is O. opgepakt; Woensdagmiddag is z]jn zaak ai behan deld. Maandag zal de politierechter uit spraak doen. EEN PRACTISCH GESCHENK. Dezer dagen heeft de Rotterdamsohe politie aangehouden den 19-jarigen Pooi O. G., die ten nadeele van zijn patroon, den kleermaker G., van den Ooolaingei te Rotterdam, een diamanten speld had gestolen. Uit het verdere onderzoek is gebleken, dat de man nog meer op rijn kerfstok heeft Zoo heeft hij o.a. ten nadeele van de andere knechts, die bij G. werken, gelden, welke waren bestemd om fournituren aan te schaffen voor werk voor eigen rekening van deze knechts, verduisterd. G. was bij zijn patroon in huis sedert 1 Januari 1926. Toen de patroon jarig was, bood G. hem een geschenk aan. Dit geschenk bestond uit een ijzeren geld kistje. De patroon zei ai dadelijk het vreemd te vinden, dat er maar één sleu tel bij het kistje was. G. antwoordde, dat hij het kistje juist door het ontbreken van een tweeden sleutel, extra goedkoop had kunnen krijgen. Anders had hij nooit zulk een mooie geldtrommei kunnen geven. In werkelijkheid had hij wel 2 sleutels bij het kistje gekregen, naar hij achteraf heeft bekend', maar hij heeft een bij voor baat achter gehouden, ten einde te ge legener tijd gemakkelijker eens een greep in het kistje te kunnen doen. G. is Donderdag in het huis van be waring opgesloten. DOOR HET VERBLINDENDE LICHT. Dondjrdagavonri omstreeks 7 uur reed op den Haagschen Straatweg te Oegst- goest een vrachtauto van een firma uit Leiden. Hij kwam van de Haagsche Schouw en reed in de richting Oegst- geest Voor de auto liep de koopman in galanteriën J. de V. uit Oegstgeest met een handwagen, waarop een groote party galanteriewaren geladen was. Van den anderen kant kwam een vrachtauto, welks lampen den bestuurder van den auto der Leidsohe firma dusdanig ver blindden, dat hij den handwagon niet kon zien. Hij reed daardoor den wagen aan, met het gevolg, dat de koopman J. de V. met zijn wagen in de trambaan geslin gerd werd. De man wead daarbij zeer lioht gewond en wagen met Inhoud wer den totaal vernield. De galanteriewaren vertegenwoordigden een waarde van on geveer BOOL EEN STOKER BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Nadat Donderdagochtend de tram uit Middelharnis te Ooltgensplaat was aange komen en de locomotief met goederen wagen aan het rangeeren was, is de 18- jarige stoker J. van den Sluys uit Som- melsdijk onder de locomotief terecht ge komen; baide beenen werden hem afge reden. HUIS INGESTORT. Te Hillegom is in den afgeloopen nacht een huis, bewoond door het gezin van W. van Putten, ingestort. Het schijnt, dat de aannemer, de heer E., uit Heemstede, de woning heeft wiüen afbreken, ten einde er winkelhuizen voor in de plaats te zet ten en daarmee niet heeft willen wachten, totdat de woning Maandag as. verlaten zou zijn. Hij maakte schraapwerk voor de fun deeringen en heeft het huisje daarmee ondergraven, met het gevolg dat het is ingestort. De vader was niet naar bed gegaan, daar hij de instorting reeds vreesde. Drie kinderen kwamen onder het puin terecht, doch kregen geen ernstig letsel. Het gezin is bij buren ondergebraoht. De politie stelt een onderzoek in. Buitenland. Wervelstorm In Brazilië. Omvang van de ramp niet bekend. Volgens te New York ontvangen tele grammen la de stad Ponta Grossa in den staat Parana, Brazilië, een stad van on geveer 20.000 Inwoners, door een cycloon gedeeltelijk verwoest De materieele scha de is zeer groot. Omtrent het aantal doo- den en gewonden rijn nog geen berich ten ontvangen. DE SCHIPBREUK VAN HET ITALIAANSCHE S.S. „MAFALDA". Het e»"*»1 slachtoffers wordt steeds kleiner opgegeven. Nog nadere VreeaeiUke tooneelen. Overlevenden van' d» ramp, dte te Bah ia aan rijn gekomen, vertakten, dat een) aantal passagiers, waaronder een «root aantal vrouwen en kinderen, langen tjjdi in ih«t water worstelden om boven te blijven, v<*vr ze gered werden. Een aantal verdronken door die duisternis enkelen werden dOor haaien verscheurd Vier passagiers, die door de Moeelle gered werden, stierven aan boord wegens de doorgestane emoties. Een Braziliaansche - autoriteit van de immigratie zei, dat de meeste verliezen waren voorgekomen onder de eerste- en tweede klasse passagiers. De kapitein van d» Moselila zei, dat vier honderd schipbreukelingen hun Keven te danken hebben aan den heldenmoed van den kapitein en <3en marconist van die Ma- falda. Beiden bleven tot het laatste ©ogen blik op hun post en verdwenen met het schip. De kapitein van d» Moselila sprak nog over de afschuwelijke scènes en het ver schrikkelijk geschreeuw van de hulpelooze menechen in het duister, dat slechts spaar zaam verlicht werd door zoeklichten. Overlevenden vertelden, dat de Mafalda een goeden gang had, ondanks het ongeval aan één der schroefassen, toen plotseling de ketels sprongen en het water het schip binnendrong. De eerste-klasse salon' werd door dé ontploffing vernield. WjJ durven niet hopen, dat het aantal slachtoffers van de ramp dier Maraica .n liet eind zal -blijken mul' te rij® gefeest; maar er is groote kans op, dat behoudens dan het verloren gaan van het schip zeul die ramp tot betirekketiik gering» propor ties zal slinken. Zoo is er een telegram uit Montevideo, dat er Woensdag nog slechts 34 passagiers vermist weiden. En een later telegram - evenals het vorige afkomstig van het nieuwsagentschap Belga, doch' ditmaal uit RkHde-Janeiro afkomstig behelst, „dat byna alle passagiers van de Mafalda gered zijnf. Men zal begrijpen, dat indien het getal 84 omgekomenen blijkt juist te rij® ge weest de ramp 'nog altijd door ons tot de afschuwelijkste gebeurtenissen zou worden gerekend, maar, in verband gebracht met het zeer groote aantal mensohen aan boord toen de schipbreuk gebeurde, zou er toch nog alle aanleiding bestaan voor groote dankbaarheid, dat het nog ndieti veel erger is geweest. In het bijzonder mogen wij; als Neder landers, verheugd zijn, dat aan het reddings werk zoo kranig en met zoo groot succes is deelgenomen door het Ned stoomschip Alhena, van Van Nievelb, Goudriaan Ga's Sti-Mij. Het aantal geredden aan booid van dat Roflteitiamsche sohlp schijnt zelfs het hoogste van allen geweest te rijn- Bravo] Een telegram van Woensdag uit Buenos Ayies stelde het aantal nassagiers, omtrent wier redding men nog geen zekerheid had, op 68. i Reuter meldt Ad. Donderdag uit Rio-de- Jameiro nog het volgende: Blijkens een te.©gram van heden uit Landen, is diear uit Rio-de-Janeixo nog het volgende nieuws ontvangen omtrent de ramp: „Ofschoon bet thans vaststaat, dat de eerste berichten omtrent het aantal slacht offers van de ramp aanzienlijk overdreven waren, heersebt nog steeds onzekerheid over het werkelijke aantal omgekomenen. De laatste schattingen stellen de slacht offers tusschen dé 84 en 84, maar het is onwaarschijinlijlk, dat de authentieke resul taten bekend kunnen worden vóór alle schepen, thans met schipbreukelingen naar de kust onderweg, in een haven zullen zijn aangekomen. Toch weer meer slachtoffers, althans vermisten. Heit zal nog wei eenigen tijd duren voor het juiste aantal omgekomenen allen die thans vermist worden behoeven nog nM per sé te rijn omgekomen bekend zal zijn. Met leedwezen moet echter worden geconstateerd, dat het aantal slachtoffers toch achteraf grootter wordt vermoed, dan Donderdag. Bewoog de schatting zich toen in die tientallen, thans is er weer sprake van honderden. Blijkbaar zijn de gegevens te bevoegden plaatse nog niet geschift, ge toetst en definitief geregistreerd. Een der allerlaatste berichten, die de marconist van de Mafalda uitzond, was van den volgenden inhoud: „Ik rit opgesloten in de seinhui; maar ik weet niet wat er ge beurt, behalve dat dé kapitein mij heeft bevolen, het) sein om hulp uit te zenden". De kapitein zou rijn omgekomen. De agent van de Navigation General (TltaHa deelt mede, dat ofaohoon verschei dene berichten zijn ontvangen, dat kapitein GugH bet reddingswerk vanaf de brug van de Prinses Mafalda leidde, er geen berich ten zijn over zijn redding. Men vreest, dat hij, de le machinist, de le officier, de dok ter en de administrateur tot de vermisten behooren. Ook een bericht uit Babi» volgens welk daar 82 leden van de bemanning van het verongelukte schip zouden rijn aangeko men, spreekt de vrees uit, dat kapitein Gugh zou zijn omgekomen. Twee uur na de ramp verdween het schip in de diepte en terwijl dit geschiedde zag men den kapitein op de brug staan, terwijl hij riep „Viva Italia". Dit telegram bevestigt dus bet vermoe den; dat een held van de zee het slachtoffer is geworden van zijn tot het uiterste vol gehouden plicht Met rijn oogen vol tranen gaf kapitein Privet, van de Mosella, een beschrijving van de ramp aan den correspondent van de British UnHed Press. _Het was een afschu welijk schouwspeT, zedde hij, „velen van hen, die aan boord van het schip waren, sprongen van het dek in zee, nadat vele anderen veiüg in dé reddingsbooten waren gegaan". De laatste oogen blikken, berichten. De passagiers aan boord van dé Mafalda verkeerden in. vroolijke stemming, op het vooruitzicht, binnen twee dagen in Argen tinië te zullen rij®- Het avondeten was pas opgediend toen het schip plotseling in rijn beweging weird gestuiit. Onmiddellijk wend heit bevel gegeven, dat alle passagiers zich moesten begeven naar de hun aangewezen reddingbooten of vlotten. •Nauwelijks waren de schepen, die hulp kwamen brengen, bij het in gevaar verkee- rende schip aangekomen, of er had een ontploffing plaats In het ketelruim epl de Maflalidla begon te zinken. In allerijl werden de reddingsbooten uit gezet. De Formosa het Fransohe schip kon zoo gaan liggen), dat de passagiers van het dek van de Mafalda op de Formosa kondén overstappen. Gelukkig was het goed weer met kalme zee. 'Volgens ontvangen telegrammen, was van het stoomschip' niets meer te zien. Slechts dreven hïer en dlaar st/ukken wrak hout en eenige geïmproviseerde vlotten. Nog een verhaal van een der op varenden. Van het Franache stoomschip Formosa is van één der opvarenden van het stoom schip Mafalda een verhaal ontvangen over de ramp. Aan boord van de Prinses Ma falda hebben zich direct, nadat de opva renden zich bewust werden wat er gebeurd was, hartroerende tooneelen afgespeeld Na dé eerste ontploffing brak onder de passa giers een paniek uit. Allen trachtten van net schip te komen. Toen na verdere ont ploffingen ten slotte alle lichten uitgingen, werd de toestand aan boord nog erger. Hef tige tooneelen speelden zich af. De officie ren trachtten tevergeefs de passagiers tot kalmte te manen en zij moesten met geweid optreden, vooral tegen vrouwen met kin deren, die de wanhoop nabij waren. De ka pitein trachtte door luidsprekers de opva renden tot kalmte te brengen en verze kerde, dat er voldoende tijd was om het schip te verlaten. Hi) liet de scheepskapel het Italiaansche volkslied spelen. Toen de reddingsbooten klaargemaakt werden, gaf de kapitein bevel, dat de vrouwen en kin deren den voorrang hadden, waarbij de kapitein herhaalde, dht allen het schip zou den kunnen verlaten, voordat het zonk. Toen het evenwel donker begon te worden en de Prinses Mafalda steeds verder zonk, laadde de paniek weer op. Allen, die nog aan boord waren, stortten zich op de red- (Mngsbooten en zij, die geen plaats meer in de booten konden krijgen, sprongen over boord met scheepsplanken en redöinga- fordeié. Doordat het weer goed was, bleek et mogelijk bijna alle opvarenden van de Prinses Mafalda te redden. Het Fransche atoomschip Formosa, dat het eerst op de plaats dea onbedls was, werd met gejuich begroet. De oorzaak van het ongel ut Dé oorzaak van het ongeluk met de Ma falda ligt in het feit. dat de schroefas is «ebroken, waardoor het water tot de ketels doordrong, <fle daarop sprongen. Het onge luk gebeurde om 8 uur 's avonds. Het schip zonk in anderhalf uur. De aankomst van de Aihnns te Blo de Janelro. Uit Rio de Janelro wordt geseind, dat het Nederlandsche s.s. Alhena even na middernacht te Rio de Janeiro is aange komen met 581 schipbreukelingen van Principessa Mafalda aan boord Daar het bjj. Alhena niet ingericht is om zooveel personen te vervoeren, moesten de gered den op zeer primitieve wijze verzorgd worden. De bemanning van bet s.s. heeft al het mogelijke gedaan om de schipbreu kelingen zoo goed mogelijk te verzorgen, doch bij aankomst te Rio de Janeiro wa ren 60 geredden ziek geworden. Onmid dellijk na aankomst van de Alhena bega- gaven zich doctoren aan boord van het schip, terwijl alle schipbreukelingen, die mei Alhena werden aangebracht, onmid dellijk in quarantaine werden genomen. Tot de tusschendekpassagiers behoor den 118 Syrië rs, 88 Zuid-Slaven, 2 Oos tenrijkers, 1 Hongaar, 1 Zwitser, 2 Zuid- Amerikanen en 50 Spanjaarden. EIGENAARDIGE INBRAAK IN DE VILLA VAN PRINS CAROL. De Temps deelt mede, dat er een week geleden onder zeer vreemde omstandig heden een inbraak heeft plaats gehad in de villa van prins Oarol van Roemenië te Neuilly sur Seine. Vurige Vrijdag werd de Roemeensche huisknecht, die op de villa past bij af wezigheid van den prins op straat aange sproken door een vrouw, die hem mee nam naar een café en na afloop zelfs de rekening betaalde. De knecht verklaart, niet meer te weten, wat daarna is ge beurd Den volgenden dag constateerde de knecht, dat zij persoonlijke corresponden tie verdwenen was; die brieven kreeg hij later terug, behalve één, waarin op vrij onbeschaamde wijze een mededeeling stond over de bezoeken, die de prins her haaldelijk van vrouwen ontving. Men neemt aan, dat men hier te doen heeft niet een voorgewende inbraak uit poli tieke overwegingen. Prins Carol werd te- legrafisoh op de hoogte gesteld EEN DORP AFGEBRAND. Het Poolsohe dorp Belzioe In het dis trict Lublin is Donderdagavond voor een groot deel door brand verwoest, Een Sroot aantal paarden en veel vee kwam in e vlammen om. Men vermoedt dat de oor zaak aan brandstichting te wijten is. Over de laatste oogenlblikken van' het schip vóór dé ramp meldt Reuter nog uit Rio-déwJaneiro:

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 14