Q D s MONSTER-STOOMBOOT O AFBEELDING EN BESCHRIJVING DE NOODKREET DER STOOMSCHEPEN. DE HANDELSVLOOT VAN DE VERSCHILLENDE ZEEVARENDE LANDEN. DE „GREAT EASTERN". THE GREAT EASTERN •109000 PASSAGIERS. MONSTER VAN STAAL Vorderingen in snelheid van de latere Oceaanschepen. VOORHEEN het eerst gebruikte radiograflsohe Noodsein ter zee, dat eehter om de verwarring welke er nu en dan uit voort kwam, gewijzigd werd en plaats maakte voor: Tot goed begrip diene dat in eventueele gevallen door den betreffenden Marconist niet de drie woorden, doch slechts de drie letters worden geseind. Men heeft er de woorden slechts bij gedacht om de letters aannemelijk te maken. Engeland (6.644000 ton) DuitMhland (870.988 ton). Ver. Staten van Amerika (2.112.800 ton). Nederland (886.600 ton). Frankrijk (500.668 ton). Japan (218.221 ton.) Spanje (818.178 ton.) Noorwegen (268.842 ton). Italië (207.680 ton). Rusland (168.928 ton). Zweden (179.268 ton). Iloi tregladw schip ol na groep naar bel onmoeeUlke. B(j A. JAQER, Water 110, te Amsterdam, ts uitgegeven VAI DE THAH» TE LORDE! OP ITAPEL STAARDE lang 680 voet, breed 83 voet (Eng.), en ingerigt voor NAAB HET ORIGINELE PLAN VAN DEN IN GENIEUR BRUNEL. PrjjB 40 Centa. <1536® Het meest tragische voorbeeld van oen scheepslevensloop uit de periode van het stoomvaartwezen, is wel dat van het indertijd beruohte de „Great Eastern". Temeer tragisch en erger bijvoorbeeld dan het leven van de „Titanio", omdat dit schip niet eens op zï)n eerste triom- phanteljjke reis een soort heldendood tegemoet ging, maar omdat het tegen over het grootsoh opgezette van ston de af een mislukking was, ongesohikt voor het doel en eindigem'' in een roem- looze slooping. De „Great Eastern" werd in 1857 te water gelaten en beantwoordde nimmer aan de verwachtingen. Europa en Ame rika samen waren van den bouw onder den indruk. Blijkens de hierovergedrukte advertentie werden er afbeeldingen en beschrijvingen van gepubliceerd voor het nog van stapel geloopen was en gold het tevoren bij da goede gemeente voor een waar monstersohip. Dat was het dan ook. Inhoud en af metingen waren formidabel Het was een houten schip bedoeld voor stoomkracht voorzien van zes pijpen en twee groote raderkasten ter weerzij. Daarenboven voerde het zoogenaamd als hulpbeweeg kracht niet minder dan zeven masten met daaraan evenredig zeil. Het schip had een inhoud van ruim 26.000 ton, was 700 voet lang, met de raderkasten 120 voet breed en ingericht voor eventueel 4000 passagiers. In geval van nood b.v. oorlog kon het in totaal wel 10.000 man opnemen uitgenomen nog de 860 mnn equipage. Er waren 6 volledige hotels aan boord, n.1. 6 groote ijzeren kasten door hntf duims stalen platen van elkaar geaohei- den elk groot 70 voet lang bij 18 voet breed, die ieder afzonderlijk In het ruim waren neergelaten. Het schip was ver deeld in 12 afzonderlijke waterdichte af- deelingen, welke ieder voor zichzelf uit en van het schip konden worden losge maakt en in tijd van nood worden afge scheiden. Behalve 20 op het dek aanwe zige booten, bevondt zich aan elke zijde achter de raderkast een complete stoom boot van 100 voet lengte en 1400 cen tenaars draagkracht Deze waren be stemd voor het in en uitechepen der pas sagiers, aangezien het schip zelf wegens zijn grootte niet na™ den wal kon komen. De bouw van den kolossus duurde ja ren en de verslonden sommen konden tenslotte niet meer berekend worden. Leening op leening werden reeds tijdens den afbouw bijeen gebracht en de eene maatschappij na de andere ging aan den bouw van dit monstersohip failliet Voordeelen hiertegenover wierp het □ooit al Erger echter dan het schip was z'n ongelukkigen levensloop. Telkens moest de bouw worden stopgezet wegens ge brek aan geld. Het te water laten zelf duurde van November 1867 tot Maart van het volgend jaar. Meerdere men- sohen lieten bij iedere poging het leven of bekwamen zware verwondingen soms wel 6, 6 op een dag. Ieder oogen- blik brak er weer wat anders aan den monsterromp. Als het voorgedeelte in be weging kwam bleef het achtergedeelte zitten wanneer de eene moeizaam op gebouwde persinstallatie eindelijk func tioneerde, was de ander al weer kapot Toen het sohip eindelijk in het water lag moest er eerst 120.000 pond achter stallige schuld betaald worden vooraleer met den afbouw voor den eersten reis kon worden begonnen. In Februari 1859 begon men met het plaatsen der machi nes. In Juni van dat jaar berichtten de couranten dat de eerste kamers in het schip afgeschoten waren, eenige zelfs ge meubeld dat reeds twee masten en drie schoorsteenen opgericht waren en de verschansingen rondom het vaartuig zoo goed als gereed waren. Onder de bedrijven werden natuurlijk verschillende feestmaaltijden ter eere van het schip gehouden. Telkens ver wachtte men dat het zou kunnen proef varen. Voor twee en een halve shilling was het schip voor het publiek te be zichtigen. Zesduizend passagiers hadden al voor de eerste reis ingeschreven. Meer dan 10 maal werden data vastgesteld voor proefvaart en ooeaanreis. Eindelijk begon het schip te bewegen. Van Londen stoomde het op nnnr Porth- land bij het eiland Whight met 260 ge- noodlgden aan boord om vandaar uit voor de eerste reis Hnwr gemaakt te worden. Toen had een nieuw ongeluk plaats. Om zes uur 's avonds sloeg het schip in wendig uit elkaar tengevolge van een ontploffing en verwoestte salons dek en machinekamer. 20 menschen kwamen er bij om het leven en van de eerste reis kwam niets. Het zou wel volgend voor jaar worden. Zoo ging het onafgebroken, week na week versdienen tallooze berichten in alle bestaande kranten over dit monster sohip. Het eene bericht verbeterde het an dere en altijd maar had men het over den nieuwen proeftooht en de toekomstige eerste reis en de machines, die uitstekend werkten en het publiek, dat in groote ge tale het monster bleef bezichtigen. Maar het werd een sleepende geschiedenis van eenige jaren lang. Den 6den Mei van het jaar 1862 einde lijk vertrok het voor ztjn eerste reis naar New-York en kwam daar ook wer kelijk aan. Bij Montan-point evenwel liep het op een rif en stootte een gat aan bak boord in den bovenkiel van 80 voet lang en 4 voet wijd. Het ging weer in de repa ratie en de berichten over den uitvaart regonden nu maandenlang van de andere zijde. Bij een vergadering van belangheb benden van dat jaar werd een alles be halve gunstig verslag omtrent den toe stand van het kolossale stoomschip uit gebracht Met veel moeite werd de dlreo- tie der maatschappij gemachtigd tot het aangaan van een leening van honderd duizend pond sterling tegen tien prooent De aandeelen stonden 1/8 tot 8/8 procent genoteerd. In afwachting van de nieuwe leerling kwam het schip in Augustus '63 naar huls, werd onderweg door een geweldige orkaan beloopen waardoor zoowat alles aan het inwendige van het schip verbrij zeld werd, een der stoomketels barstte en een groote brand ontstond in een der keu kens. Ontredderd en met zieken en ge wonden kwam het binnen. De directie be sloot het schip voor het loopende jaar niet meer uit te zenden. Een jaar later gingen er stemmen op, zich tot eiken prijs van het monsterschip te ontdoen; een van de meest aanlokke lijke plannen leek: een verloting. Men maakte prijzen van 200 tot 20.000 dollar. Jaren lang bleef de „Great Eastern" zijn tragisch leven op deze wijze voort slepen. Nooit kwam er verandering in. Nooit deed het maar een fatsoenlijke reis. Niettegenstaande alle ophef en alle pu blieke belangstelling bracht het ooit een cent aan passagiersgeld of vrachtgeld op tegenover de enorme kosten. Het was, zou men kunnen zeggen onder een slecht ge sternte geschapen en voor het ongeluk geboren. De hand des menschen had te hoog gegrepen. Tusschen 1866 en 1870 hielp het schip mee en dat was mis schien nog zijn allerbeste prestatie bij het leggen van den eersten grooten transatlantischen telegraafkabel tuaschen Engeland en Amerika. Hierna beoefende het verder alle minder waardige beroepen, zooals een bekla genswaardig man die aan lager wal ge raakt ia. Sinds 1876 kwam het niet meer van den waL In de haven van Dublin diende het jarenlang tot kerk voor de ma trozen en in 1888 eindelijk, nadat het ze ker tienmalen van eigenaar verwisseld had, kwam het te Liverpool bi] stukken en brokken onder den hamer en kwam in sloopershanden. Zoo eindigde de grootsoh opgezette historie van het monsterschip „Great Eastern". De Boeg van de Eerste Engelsche „Dreadnought". GROOTHEIDSZIN. Duiteche verhoudingen. Op het voormalige Duitsohe monster- stoomschip de „Imperator" staan vier schoorsteenen met 'n ovale doorsnede ieder van ruim 9,60 M. Twee fatsoenlijke Hol- luiidsche sleepbooten zouden elkaar in deze pijpen kunnen passeeren. Het hoogste kerkgebouw van Dultech- land is de beroemde Dom van Keulen. Tot de punten van haar torens meet zij 166 Meter. Wanneer men de „Imperator" rechtop gesteld daarnaast zou kunnen plaatsen zouden de hoogste punten der torens slechts halverwege het sohip ko men. Nog niet eens tot aan den derden schoorsteen! Want de totale lengte van dit sohip ia 278 meter! Dat is zoowat drie Westertorens van Amsterdam. Van de kiel tot het bovenste dek heeft het later gebouwde sohip „Bismarok" elf verdiepingen; vaart het op de storm- achtigste zeeën en komen er „huizen hoogs" golven, dan zijn er nog verdiepin gen genoeg van waar men dat spel der golven rustig kan aanzien, want zóó hoog komen ze toch niet, en het sohip met z]jn 60.000 ton inhoud vaart er rustig over heen. Om te eindigen met een vergelijking al leen voor de kenners. Verschillende Hel- derschen zullen bekend z]jn met Ham burg en kennen daar de Jungfernstieg, een blok huizen van belang. Nu, alles, alles wat daar staat, wordt door het sohip „Bismarck" schoon opgeslokt. WAT WAS DE GROOTSTE STOOMBOOT? Ieder op z'n beurt *n poosje! 28 Juli 1887 liep te Brlstol een stalen stoomboot van stapel van 1800 ton en 480 paardekraoht en 20.000 menschen woonden dit schouwspel bQ want tot heden waren ais de grootste schepen be kend de Gren tWestern, de Victoria en de Gorgon, van ongeveer 1000 tot ïaiïn ton. In 1846 was „De Amerika" de reoorS. houder met 2200 ton en een serie van op. zienbarende nieuwigheden als telefoom inrichting, keukens en een onder watersignaal. Toen kwamen van 1866 af de reeks Cunard-sohepen te beginnen met de „Adriatio" van 6858 ton, een lengte van 108 en een breedte van 161/» «1 en te ein digen met de „Titanio". In hetzelfde jaar kwam het tragische schip de „Great Eastern". Z*J was een be klagenswaardige uitzondering van bijna 25.000 ton, 18600 paardekrachten. Na de treurige historie van dit schip (zie elders) kwam er een terugslag, doch de van nu af gebouwde schepen de „Um- bria", de „Oregon", de Etrurla" de „Oity of Rome" en verdere nieuwe schepen van de Cunard-line bleven na genoeg in de maat van de „Adriatic". Totdat op het voetspoor van de „Oom- pania" en de „Oity of Paris", de „Teuto- nio" en de „Majestio" in 1899 als „het grootste sohip ter wereld" de „Oceanic" verscheen met een Inhoud van.. 28.600 ton, dJ. bijna 8000 ton meer dan de „Great Eastern". De rest was naar ver- houding. Van dit tijdstip af begon Duitochland mee te dingen in den wedstrijd en kwam in 1902 uit met de „Kaiser Wilhelm H" van 20.000 ton en een verbluffende luxe en inrichting op technisch gebied. Engeland veraoheen tegelijkertijd met de „Celtic" van 86.000 ton, waarop Duitochland weer antwoordde met de „Deutoohland" van nog grooter maat en vermogen. Aan de „Imperator", de „Va- terland" etc. dacht men nog niet Maai dat kwam wel toen Engeland de „Mau- retania" in de vaart bracht van ruim 41.000 ton. Dat was in 1907. Meteen piekerde men in Duitochland over de bovengenoemde sohepen, die na eenige jaren voltooid werden: de „Im perator" b.v. met 66.000 ton, toen in Uroot-Brittanië nog de „Titanio" ver schenen was van de White-Star-Line. De oorlog zette (na de „Bismarok*") de reoordstrtjd stop. Tot heden is ze niet voortgezet en zijn derhalve de laatstge noemde schepen in tonnenmaat en wat daar verder bij hoort niet overtroffen. Maar of men niet weer eens hennen zal tot b.v. de 100.000 ton bereikt is? Niemand kan het zeggen. Sinds 1888 toen men nog ruim veertien dagen noodig had om vanuit Engeland naar Amerika over te steken, is de snel heid der transatlantische booten voort durend toegenomen. Hieronder volgt een staatje van den duur van eenige overtochten. In 1866 maakte de „Peraia" een reoord door den overtocht van Engeland r«gr Ver. Staten te doen In 6 dagen, 1 uur es 46 minuten. In 1860 bracht de JSoottja" het reoord op 8 dagen, 2 uur en 48 minuten. In 1869 maakte de „City of Brussels* de reis in 7 dagen, 22 uur en 8 minuten. In 1879 deed de Arizona er 7 Hagen as 8 uur over. Het duurde nog drie jaar voor het re cord onder de 7 dagt-n werd gebracht. Dit deed n.1. de „Alaska" in 1882, toen in B dagen, 18 uur en 87 minuten overging. Zeven jaar later, in 1889, bracht de „City of Paris" het reoord op 6 dagen, 19 uur en 18 minuten. Achttien jaar zijn noodig geweest om van het 6 dagen-record op het 4 dageo- reoord te komen. Dit gebeurde door de „Lusitania" in 4 dagen 28 uur in het jaar 1907 en vervolgens in 1008 door hetzellde schip in 4 dagen en 16 uur. moderne scheepsrampen. De „Titanio" bovenaan 1 1 )e meest tragische scheepsramp uit de later Jaren niettegenstaande alle voor zorgen van betrouwbaarheid als een straf uit den hemel neergedaald was de vernietiging van het machtige sohip van de Ounard-Line, „Titanio", dat op z'n eerste reis In 1912 niet eens vermocht den anderen oever te bereiken en ten gronde ging op een Ijsberg met een verlies van honderden meuscshenlevens 6D milHoflDon aan schatten. Echter zijn er ln deze periode wel meer zware rampen in herinnering te bren gen. De zwaarste onder deze was wel de on dergang van de „Generaal Slócum", die op 16 Juni 1904 in Long Island Sound, door brand werd vernield. Hierbij kwa- pien meer dan 1000 menschen om. Op 28 Juni van het zelfde jaar ging het land verhuizersschip „Norge" bij Rockal Reef ten gronde, 687 slachtoffers kwamen hier bij om. Op 10 September 1905 zonk het vlagguschip van admiraal Togo, de „Mi- kassa", ten gevolge van een ontploffing in haar magazijn. De verlieslost telde 699 namen. Dat waren wel de zwaarste verliezen bij scheepsrampen uit de laatste jaren; bij de ramp van de „Berlin" aan den Hoek van Holland (21 Februari 1907) kwamen 141 menschen om. Correspondentie. De rubriek „Voou de Kinderen'* en het „Tob nooit hoekje" zullen in het nummer van Dinsdag worden opgenomen.. COME QUICKLY DANQER SAVE OUR SOULS Voorgesteld naar haar onderllngen omvang van voor den oorlog. Hierbij niet gerekend naar het totaal aantal sohepen van Iedere Natie, dooh naar de totale tonnemaat.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 8