TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS MARCELIN BERTHELOT. ■H Ingezonden Mededeellng, VAN DINSDAG 1 NOVEMBER 1927. Onze plaatsgenoot, de heer M. Koorn, slaagde voor liet diploma assistent-machi nist. VERTREK Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK". Naar wij vernemen, vertrekt Hr. Ms. ^Hertog Hendrik" morgenochtend uit de haven naar West-Imdië. Te 9 uur 30 zal de schout-bij-nacht zich aan boord van het sohip begeven), teneinde tot de bemanning een toespraak te houden, -waarna het sohip ongeveer 10 uur uit de haven zal vertrek ken', uitgeleide gedaan door water- en land- vliegtuigen, terwijl het Staimuziekkorps zich op het havenhoofd zal doen hooien. VERLOTING MARINE-SANATORIUM FONDS. Hieronder laten wij de trekfcingslijst vol gen van de Nationale Verloting ten bate van het Marine-Sanatorium-Fonds, gehou den op Zaterdag jl No. Prijs Omschrijving v. dl prijs- 2049 1 Huiskamer-Ameublement 104 2 Dames- of heerennrijwlel 2171 8 Schilderstuk in lijst 1891 4 Gouden dames- of heeren-arm- bandhorloge 828 5 Electr. of gashanglamp (oompL) 405 6 Zilveren dames- of hearenhorloge 28 7 Kapstok met barometer 2708 8 Th eekast 141 9 Plateel rookstel 2120 10 Etui met lepels 1149 11 Twee schilderstukken 2702 12 Luxe kist sigaren 984 18 Schemerlamp (oompleet) 877 14 Schilderstuk in lijst 155 16 Schilderstuk in lijst 510 10 Theelichtje, theepot en onderzet 1882 17 Plateel klokstelletje 753 18 Klok 1922 19 Rooktafel 1887 20 Bloemhanger 1000 21 Barometer 899 22 Fruitcoupe 2941 23 BloemtaM' 83 24 Cew vulpenhouder 2335 25 Stervende panter 168 20 SchrijfgamituuT 2112 27 Kist Dorue Rijkers-sigaren 22 28 Plateel kannetje 1918 29 Fruitschaal 730 80 Rookstel De prijzen kunnen afgehaald worden op het Secretariaat: Hoofdgracht 58 te Helder. Buiten Helder gevallen prijzen worden, na ontvangst van het lot, toegezonden. R. K. ZIEKENVERPLEGING. Met den bouw van het Ziekenhuis van de R. K. Ziekenverpleging is men ver leden week begonnen. Het terrein Java- straat hoek Polderweg is met eene schut ting afgezet en weldra zullen de eerste palen den grond ingeheid worden. Door dezen bouw wordt de gemeente Helder niet alleen eene inrichting rijker, waar naar velen harer inwoners reeds lang hebben uitgezien, maar ook een gebouw, dat een sieraad zal worden voor dit nieu we stadsgedeelte. Zooals gezegd komt het gebouw te liggen op het openliggend ter rein tusschen de R. K. Fröbelschool aan de Javastraat en'de R. K. Jongensschool 25 Oct 1927—18 Maart 1907. Zooals men ln de dagbladen heeft kun nen lezen is de vorige week te Parijs op plechtige en feestelijke wijze de dag ge vierd, waarop 100 jaar geleden een der veelzijdigste geleerden van Frankrijk werd geboren. Ongeveer 20 lijvige boeken, die meeren- deels als standaardwerken zijn te beschou wen en ruim 1500 verhandelingen over sterk uiteenloopende onderwerpen der chemie en filosofie, geproduceerd gedu rende een onafgebroken werkperiode van 1860 tot 1907, ziedaar de geestelijke erfe nis van een der grootste ohemloi en den kers der 19e eeuw, van Pierre Eugène Marcelin Berthelot. En tot die gedrukte schat van feitenkennis en ideeën blijft zijn geestelijke erfenis niet beperkt Het voor beeld van zijn werkkracht, zijn volhar ding, zijn grondigheid en nauwgezetheid, zijn veelzijdigheid, zijn levenswijze, de op vatting en vervulling van zijn plicht als staatsburger en vooral zijn onbaatzuchtig heid, zijn drang naar vooruitgang en evolutie, zijn humanitarisme, zullen ten allen tijde als stimulans werken voor hen, die de menschheid willen dienen terwille van de waarheid alleen. Zij, die de weten schap beoefenen of bevorderen uitslui tend om materieel voordeel of om per soonlijke glorie, mogen leeren zijn woor den te behartigen: „de man der weten- „schap moet het bezit der waarheid als „zijn eenigen rijkdom beschouwen.... „Wetenschap heeft een dubbel doel: een „ideëel doel, n.L het zoeken naar zuivere „waarheid en een positief en menschelijk „doel, n.L het welzijn van den mensoh en „de ontwikkeling der beschaving.". Maroelin Berthelot zag den 26sten October 1827 het levenslicht in het hartje van Parijs. Zijn vader, Jacques Martin Berthelot, was een vermaard geneesheer, een groot voorstander van intellectueele vrijheid en republikein; van hem erfde Maroelin zijn liberale opvattingen, zijn Uelda tot de wetenschap nauw- aan den Polderweg. De gevellenigte aan de Javastraat bedraagt 40 Meter, die aan den Polderweg 87 Meter, dus in totaal 77 Meter gevellenigte. Aan de Javastraat vlak naast de be staande Fröbelschool komt het woonhuis der zusters, daarnaast de ziekenkamers en ziekenzaal, gelijkvloers de afdeeling voor mannelijke patiënten, op de eerste verdieping die der vrouwelijke patiënten. De hoofdingang aan den Polderweg, geeft toegang tot een hal, links ervan het trappenhuis met lift, rechts ervan de zoo genaamde medische afdeeling, waarin hoogtezon, röntgenologie, laboratorium, operatiekamers en verloskundige afdee ling met babyzaal worden ondergebracht. De R. K. Ziekenverpleging stelt zich ten doel de verpleging van zieken van alle gezindten. De patiënten worden vrijgelaten in de keuze van hun1 genees heer. De verpleging zal worden opgedra«- gen aan de Eerw. Dominicanessen van Voorschoten, die reeds eenige ziekenhui zen in Nederland bedienen. Onvoorziene omstandigheden daarge laten hoopt men met den bouw en de in richting voor het eind van 1928 gereed te komen. R.-K. VROUWENBOND. Door den heer J. P. Bom, vertegenwoor diger van het Indanthrehhuis te Amster dam, werd voor de leden een zeer interes sante lezing en demonstratie gehouden over de kleurechtheid -der textielgoedenen en moteobthèidi bij wolleni goederen. Velen zullen verheugd zijn, aanwezig te zijtn geweest en daardoor in de toekomst wetem, hoe te handelen hij het inkoopen van gekleurde goederen. Wat 1», volgens spieker, tegenwoordig nog ongekleurd? In de modie beerscht een bijna niet te verzadigen zucht naar weelde en rijkdom. Het is dan ook voor de men- schen een behoefte om alle heerlijke kleu ren op voorwerpen om zich heen te hebbon. Nooit heeft het menschdom zooveel echte kleuren gehad als thans. Vroeger had men 12000 slakjes noodig voot het gewicht van 1.4 gram purper. Later kwam hier echter groote verandering in, na het ontdekken van de nieuwe wereld'. Het onderzoek werd onafgebroken voortgezet en vooral Duitsche chemici stelden zich met groote toewijding en volharding tot taak, nieuwe kleuren te maken. Alle kleuren, van geel tot diep violet, kwamen ter beschikking van de we vers. De weerstand tegen zon, wasch, enz. was echter niet* groot genoeg. Wederom de Duitsdie chemici hebben het geheim gevonden, kleuren te vervaar digen, die zon-, wasch-, draag- en tropen- echt zijn. In 1901 werd wederom een nieuwe verf stof gevonden, die niet alleen het bestaande in schoonheid evenaarde, maar in duur zaamheid overtrof. Deze groep verfstoffen draagt den naam „Indanthren". Aan de Manthrendkleurèn kunnen voor waaiden van zon-, weer-., wasch- en tropen- echtheid gesteld worden. Door het Indan- threnhuis worden slechts artikelen in den handel gebracht, waarvan laboratorisch is vastgesteld, dat zij uitsluitend met Indan- th ren-verfstoffen zijn geverfd. Het Indanthrehhuis vergoedt aüe bij haar giekocbte artikelen, welke met aan genoem de eigenschappen voldoen. Ook minder kostte re goederen behouden na langdurig gebruik hun oorspronkelijke kleur. Een en ander werd met zeer veel belang- gezette plichtsbetrachting. Zijn moeder was Ernestine Béard, die hem zijn vlijt, zijn gevoeligheid en zijn veelzijdigheid schonk. Maroelin bezocht het collége Henrl IV en was daar een vlugge leerling. In 1845 verliet hij die school en behaalde den hoogsten prijs: den prix d'honneur de phi- losofie. De kennis der oude talen is hem zijn geheele leven bijgebleven en zijn voorliefde blijkt wel daaruit, dat hij op reis steeds een oude editie van Lucretius en Tacitus bij zich had. Later leerde hij nog Hebreeuwsch, hetgeen hem bij de studie der alchemistische literatuur van nut was. Door zijn buitengewone werkkracht wist Marcelin erin te slagen weldra het unlversiteits-examen voor lloencié 6s Bciences te doen en te slagen. Hij leerde bij die gelegenheid Ernest Renan kennen, (vier jaar ouder dan hij), den lateren be roemden filosoof en taalgeleerde. Hun vriendschap is voor beiden buitengewoon vruchtdragend geweest en duurde tot aan het graf. Marcelin werkte onder den chemie- professor Pelouze in diens laboratorium in het Collége de France en ontwikkelde daar zijn experimenteerkunst; reeds in 1850 verscheen zijn eerste verhandeling. Op 23-jarigen leeftijd kreeg hij zijn eerste betrekking als préparateur bij prof. Bolard, en in 1854 promoveerde hij tot doctor in de chemie op eene dissertatie: „Over de verbindingen van glycerine met zuren en de synthese van de bestanddee- len der dierlijke vetten." Dit onderwerp vormde de basis van een levenswerk. De organisch-chemische synthese is door den arbeid van Berthelot tot een algemeen er kende mogelijkheid geworden en tot een geweldige tak van industrie uitgegroeid. In 1854 bereidde Berthelot de mosterd olie in 1856 voerde hij de synthese van alkohol uit. in 1857 die van methyl- alkohol, in 1802 van acetyleen. In 1869 werd hij benoemd tot professor aan de Eoole supérieure de Pbarmaoie, ln 1805 tot hoogleeraar ln de organische aan het Collége da Fraaoe, aan stelling door de aanwezigen gevolgd en na afloop besloot menige dame een van1 de vele artikelen te koopen. De presidente dankte den heetr Bom na mens bestuur en leden dan ook' hartelijk voor deze leerzame lezing en de 'talrijke aan wezigen keerden voldaan huiswaarts. MEVR. DE BOER—VAN RIJK IN „TROPENADEL". Zaterdag as. zal Mevr. De Boer—van Rijk, na het succes van „De Tante uit Imdië", in „Casino" nog een populaire voorstelling geven' van Van Wermesker- ken's successtuk „Tropenadel". Het vorige seizoen hebben we van dit geestige lachsituk de 1000ste opvoering ge- bad en nog steeds vindt „Tropenadel" overal' volle zalen). De toegangsprijzen zullen matig gesteld worden. VOOR DE LIEFDADIGHEID. Bij „Liefdadigheid naar Vermogen", Jan in 't Veltstraat, is een partij' damesboven- kleeding, dames- eb heerenschoenten en 4 jaargangen van JDe PrinS" ontvangen. Den onbekenden gever of geefster wordt daarvoor hartelijk dank gezegd. WERKLIEDEN-VFJtEENIGIN G „O. S. W.". In ons verslag van de opening van heit gerestaureerde gebouw der Weridieden- vereeniging „O-S.W.1" noemden wij den naam A. van Iterson als een der aanwezigen. Deze moet evenwel luideni: Isendoorn. IJSCLUB „HET NOORDEN". „Een ijssport-liefhebber" verzocht ons opname van bet volgende, aan welk ver zoek wij gaarne voldoen. Mijn bedoeling met dit schrijven is een en ander mede te deelen over de bestaan de vereeniging IJsclub „Het Noorden." Waarschijnlijk zijn er in Helder nog velen, die met het bestaan van deze ver eeniging nog weinig kennis hebben ge maakt, aangezien een ijsvereeniging niet zoo veel op den voorgrond komt, vanwege de slechte winters. Deze vereeniging zal nu a^. December haar 5-jarig bestaan beleven. In Decem ber 1922 werd door eenige ijssportüef- hebbers, waarvan er nog enkelen in het bestuur zetelen, het werk ter hand ge nomen en tot heden hebben deze be stuursleden altijd met veel moeite en veel misère kans gezien om de vereeni ging in stand te houden. Daarom, dames en hoeren van Helder, die werkelijk Iets voor de ijssport gevoelen, u zou ik willen toeroepen: wordt lid van de ijsdub „bet Noorden", want door uw lid worden van deze sportvereeniging helpt ge tevens financieel steunen. De ijsbaan bevindt zich aan de fort gracht van Erfprins en is voorzien van electrische verlichting voor de avonden. En wat is het voor de ouders een ge ruststelling te weten, dat bij eventueele ongelukken de noodige reddingsmidde len aanwezig zijn, welke de vereeniging in ruime mate bezit, en altijd op de baan aanwezig zijn. Doch ook andere ongeval len, dan door het Ijs zakken, kunnen ge beuren, en dan is men daar ook op in gericht, want een uitmuntende en goed voorziene verbandtrommel is aanwezig. Zelfs beschikt de vereeniging over een zuurstofapparaat. Doch voor ai deze dingen is gedd noo dig, want evenals elk jaar moet de zaak voor den winter in gereedheid worden gebracht, zooals verlichting, palen, enz. enz., ook ai komt er geen ija Dit werk wordt door de heeren be- stuurderen ten uitvoer gebracht, aüe lof aan deze heeren, die zich thans weer met hart en ziel geven, om wanneer de winter daar is, en de vorst haar Intrede doet, hun leden in de gelegenheid te stellen, om zoowel overdag ais des avonds van de ijssport te genieten op veilige banen. voor hem gestichte leerstoel, die hij tot zijn dood heeft vervuld. In 1800 koos de Chemical Society te Londen hem tot buitenlandsch lid en in hetzelfde Jaar verscheen zijn eerste boek: „Ohimie organique, fonée sur la syn- thèse". In 1801 verloofde hij zich met mej. Sophie Caroline Niandet, geboren in 1887. Het verhaal gaat, dat het toeval in den vorm van een windvlaag hen samen bracht, doordat op den Pont-Neuf mej. Sophie in de armen werd gedreven van haar toekomstigen eohtgenoot. Zelden was er gelukkiger huwelijk. Madame Sophie bracht ln B.'s leven de gratie, de tact, de kalmte, die hij zoo vaak betreurde, niet van zijn moeder geërfd te hebben. Uit het huwelijk ontsproten vier zoons en twee dochters. Er volgden Jaren van huiselijk geluk, van intensieven scheppenden arbeid en van erkenning en belooning van zijn werk. Hij publiceerde diverse werken, en bestudeerde de chemische reaktie-snelheid en uit zijn resultaten kwamen ln 1807 Guldberg en Waage tot hun wet van de massawerking. Toen kwam ln 1870 de Fransch—Duit- sche oorlog, de val van Louis Napoleon en het beleg van Parijs. Berthelot werd president van de commissie van nationale verdediging en wierp zich met al zijn ijver en kundigheid op de kennis der fa bricatie van explosiva. Daardoor werd zijn belangstelling in geheel andere riohting opgewekt, en na den oorlog zette hij zijn uitgebreide onderzoekingen voort, te sa men met Vieille, zoodat in 1872 zijn boek „Sur la foroe de la poudre et des matières explosives" kon verschijnen. Bovendien leidden de onderzoekingen tot de ontdek king van het z.g. poudre B. In 1873 kwam B.'s benoeming tot lid der Académie des Scienoes; in 1870 werd hij generaal-inspecteur van het Hooger Onderwijs en in 1881, op 64-jarigen leef tijd, lid van den Senaat Hieruit blijkt wel, dat Berthelot geen kamergeleerde bleef, maar steeds een open oog hield voor de belangen van het onderwijs en ven de gamflenacbsp. Doch niet alleen dat dit bestuur voor hun banen zorgt, ook zorgen ze er voor dat tweemaal in een winterseizoen, in December en in Maart, een soirée wordt gegeven voor hun leden, tegen zeer lage toegangsprijzen. Deze soirées worden vaak niet al te best bezocht, hetgeen voor het werk en de moeite, die het bestuur er zich voor getroost, niet prettig is, en daarom, dames en heeren, bezoekt vooral ook deze twee feestavonden, welke de vereeniging helpen steunen. Dus wanneer u werkelijk belangstel ling toont ln de vereeniging en u houdt van de ijssport, wordt dan nog heden lid van de IJsclub „het Noorden". Het bedrag kan geen bezwaar zijn, want u betaalt voor het eerste lid 1.05, en voor de overige leden van hetzelfde gezin 0.65. Daarvoor kan u dan op goed ingerichte en beveiligde banen rijden. DB STORM VAN VRIJDAG OP ZATERDAG. Naar wij vernemen, blijkt dat de jong ste storm toch niet geheel en al zonder gevolgen verioopen is. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is n.1. het lichtschip Noorder Haaks van zijn ligplaats wegge slagen en heeft daarbij een anker met 120 M. ankerketting verspeeld. Het licht schip is door de sleepboot „Drente" Za terdagnacht de haven binnengesleept. Gistermiddag ongeveer twaalf uur is de Drente met de Haaks weer naar zijn lig plaats vertrokken. N.V. HET SCHOUWTOONEEL. Adr. van der Horst en Jan Musch. Over de le abonnements-voorstelling op Dinsdag 8 Nov. a.s. schrijf.' Wij verwijzen de belanghebbenden evens naar de adverentie in he „Adver tentieblad" van morgen en de krant van Donderdag, waarin de regeling bereffen- de de plaatsbespreking wordt bekend ge maakt. DE HERFSTRAGE. De race is weer begonnen. Elk herfstseizoen zien we dat de laatste jaren gebeuren. Zoodra, in het laatst van October, de wind aan den krimpenden kant is en een verstopte lucht niet veel goeds voorspelt en de krachtige vloed er op wijst, dat er in zee al een ruimere wind naar het Westen ligt, zoodat de stu wing van t zeewater reeds krachtig waar te nemen is, dan is er voor de vischschui- ten geen gelegenheid om het geluk te be proeven op de Noordzee. Daarom wordt uitgegeken naar andere bron van bestaan en ziet men reikhalzend uit naar het kleine vischje, dat sardien heet De bovengenoemde omstandigheden zijn voor den intocht van het vischje gun stig en zoodra heeft men er de lucht van, dat er sardien is bemachtigd of de schui- In 1884 werd voor hem te Meudon een laboratorium gebouwd, waarin hij gedu rende meer dan 80 jaren zou werken op botanisch-agrochemisch gebied; zjjn be langstelling voor landbouwkundige vraag stukken was reeds in 1876 opgemerkt toen hjj vond, dat de atmosferische stik stof opgenomen wordt door organische lichamen bij gewone temperatuur onder invloed van een electrisch veld. In Meu don vond hjj in 1885 dat micro-organis men op de stikstofbinding in den grond grooten invloed hebben en bestudeerde hjj de rietsuikervorming in vruchten en tal van andere vraagstukken. In 1809 werd de arbeid te Meudon vastgelegd ln een lijvig werk: „La ohimie végétale et agri- oole". Haast bij wijze van tijdverdrijf bestu deerde hjj in den tusschentjjd ook den oorsprong der chemie. Zijn alchemisti sche studiën dateeren al van 1809 toen hij een bezoek aan Egypte bracht. In 1885 verscheen zjjn boek: „Les origines de l'alohimie". In 1880 werd Berthelot aangewezen als Minister van Onderwijs ln het kablnet- Goblet In hetzelfde jaar zag zjjn „Science et Philosophie" het licht, getuigenis af leggend van de groote veelzijdigheid van dezen denker en ln 1887 gevolgd door: „Science et Morale", in 1901 door „Scien ce et Education" en in 1905 door „Science et Libre Pensée". In 1889 werd B. secrétaire perpétuel van de Académie des Sciences en in No vember 1895, op 68-jarigen leeftijd wordt hij Minister van Buitenlandsohe Zaken in het Ministerie-Bourgeois. Misschien deed hij daar niet verstandig aan; reeds in Maart 1890 diende hij zijn ontslag in. Eindelijk in 1900, op 78-jarigen leef tijd wordt hij een der veertig onsterfelij- ken van de Académie Franqaise; met die onderscheiding heeft men wel lang ge wacht In 1901 werd zijn 76ste verjaardag luis terrijk herdacht en tevens zijn 40-jarig professoraat. In de stampvolle zaal van de Sorbonne vielen vele huldigingen den eanvoudigan geleerde ten deel; ln zijn ten maken zich spansgewijs gereed de kuil tusschen zioh in te sleepen. Vroeger was het een zeer kalm bedrijf, die sairiienvisscherij in de haven. Het ging alles even rustig en geruisehioos toe. Het waren slechts de vletten, die deze visscherij uitoefenden. In gelatenheid kalm afwachtend wat de stroom in het verankerde net zou stuwen, lagen de vlet ten daar in vredige rust De laaggeboorde vaartuigjes plekten als zwarte vlekken op het water, waar bo venuit stompten de gele oliejassen, waar in de mannen gestoken waren. Nu en dan werd het net gelicht en wederom zonder lawaai ging dat. Alleen zag je de mannen, gekromd, al hun krachten inspannen en de pezen strekken om het net boven water te krjjgen. Alleen de meeuwen, die anders kalm op den lei-dam zich zouden scharen, warrel den op zoo'n moment onrustig dooreen en betwistten nu en dan den buit die uil het net te voorschijn kwam. Doch door de motoren is het bedrijf in een geheel ander stadium gekomen. Wel doen enkele vletten nog hun best ook iets van de binnenkoersende sardijntjes te be machtigen, doch eigenlijk zijn ze wat opzij gedrongen door de ronkende motorbot- ters, die, span achter span, de haven door trekken met het net tusschen zich in, alles wegstroopend wat daar voor komt Geen gelaten afwachten meer als in zooveel bedrijven schijnt ook dat tot den verleden tijd te behooren doch actief optreden en opsporen en tegemoet gaan Nu gaat het den stroom tegemoet die de vischjes met zich voert Het was een druk gedoe in de haven. Heel achter in de haven spanden de schui ten de netten tusschen zich in en ronkend ging het den vloed tegemoet In dén avond was het een fantastisch gezicht Al die tuffende schuiten, de car- bidlantaarn op den voorsteven, zoodat een lichtbundel vlak voor den boeg werd ge worpen en gouden schijnsel wierp op het weinig kabbelend, bijna door den vloed strakgetrokken, watervlak. Het bleef rusteloos zoemen, haast heel den avond door, en blijft het zoo aanhou den en zijn de vangsten loonend, dan gaat het straks heel den nacht haast door, om dat de vloed zich eiken dag verlaat Dat nachtleven zijn de visachers ge woon, want hun bedrijf is haast nooit an dera dan een nachtbedrjjf. Men apreekt b.v. niet van zooveel dagen ln zee te zjjn geweest, doch zooveel nachten. Daarom vinden ze het blijkbaar niet erg, dat ze een nacht in de haven rond zwerven, terwijl het overgroot» deel van het menschdom rustig ligt te droomen on der het warm wollen dek. Doch de sardienvisscherij heeft door dat motorgedoe een heel ander karakter ge kregen. Ook nog wel fantastisch in den donke ren avond, doch niet zoo grandioos rustig als vroeger, meer lawaaiig, zooals heel onze tjjd lawaaierig is. Vroeger het geruischlooze bedrijf, de plekkende lichten, vlak op het water en de kalm afwachtende silhouet van den ruigen visscher in zijn vlet vóór het schijnsel van de olielantaarn. Thans het felle oarbidlicht, het dreu nende getik-tak van den motor, onafge broken door en het rusteloos gaan door de haven van de zware schaduwbeelden der donkere Bchuiten. Rust voorheen lawaai thans. Beeld van den tijd! Mogen de opbrengsten ook zóó zijn, zoo- als de tijd die thans behoeft Robtnson. Burgerlijke stand van Heider. van 29—81 October 1927. ONDERTROUWD: J. G. G. Moorrees en J. G. A. M. Kiene. GEHUWD: J. Dijker en G. Keizer. BEVALLEN: A. F. Bovenkerk-Dijk stra, li M. O. Olie-Schenkels, zl; L Beek- ma-Kouwenberg, <L; M. J. v. Walraven- van Marle, d.; J. Wuffelé-van Bockhove, z. antwoord kwam hij nog eens weer terug op den humaniseerenden geest van de wetenschap en wees hij er nogmaals op, dat de ware man der wetenschap onbaat zuchtig zjjn leven dient te wijden aan de lotsverbetering van allen. Tot op zijn laatsten levensdag heeft Berthelot willen, kunnen en mogen ar beiden. In 1904 had hij de smart te dra- {;en van het verlies zijner oudste dochter; ater trof hem de ramp van den dood van zijn kleinzoon Oiivier hij een spoorweg ongeluk. Zijn vrouw leed zwaar onder den schok en haar hart werd aangedaan. Eind 1906 had die ziekte een hopeloos karak ter. Berthelot leed aan dezelfde kwaal en putto zijn krachten uit in nachtwaken bjj haar ziekbed. Den 18en Maart 1907 scheen zij iets beter en B. bezocht zijn la boratorium te Meudon, waar een al chemistisch manuscript op zijn schrijf tafel op ontcijfering wachtte en waar hij bezig was met de studie van den invloed van radium op plantengroei. Bjj zijn thuiskomst vond hij zijn vrouw ingestort en het einde nabij. U ij was alleen met haar, toen zjj stierf. Hij riep zijn kinde ren, kuste de doode en ging ln de kamer naast het sterfvertrek op een sofa liggen. Een zijner zoons volgde hem, hoorde hem zuchten, liep op hem toe en vond het leven gevloden. Zoo gingen man en vrouw vriiwel tegelijkertijd de eeuwigheid in. Als groote uitzondering is ook aan bel den de eer gegund, in het Panthéon te worden bijgezet. De Staat organiseerde een indrukwekkende plechtigheid, met militair geleide en de woorden, bij de bij zetting van dien grooten Franschen bur ger gesproken, ontroeren ons in hun poëtischen vorm: „La lumière du Panthéon brillera plus pure, quand il abritera oóté du phare puissant, qul projetait ses rayons sur le monde, la frêle lampe d'argile dont la douoe lueur n'éclalrait que le foyer", Helder, Okt 1927. Ir. JL Blingervoel Rnmnmdl wm v- „De Avondpost": Het ThéStre de 1'Odéon te Parij9 heft met „Le Bonheur-du-jour" van Edmond Gouraud veel er ingelegd. Het is een merkwaardig stuk dat, hoewel Fransch in hart en nieren, tock volkomen afwijkt van het gewone genre der Fransche tooneelsplen. De groote rol en geestelijke voorname figuur in dit stuk is de vader. Ko van Dijk speelde de rol met groot talent. Hij peilde diep de verscheurdheid, de tragedie van dit zwaarbeproefde menschenleven en de hooge, ernstige .berusting, welke deze groote ziel ln haar overwinning tenslotte bereikt moet heb ben. Zijn spel boeide en bracht ons suggestief nader in de smartelijkheid van dit probleem. „De Residentiebode": Dit eenvoudige, maar krachtige stuk be koort door logischen bouw en volmaakt gave karakterteekening, ontroert door mooier no bele gedachtent. „De Telegraaf": Als een stuk met meer ernst dan het ge wone boulevardgenre is het terecht geprezen. Heht bevat sterke speelrollen.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5