KANNEWASSER DE MMTIGE DWAAS. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6415 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1927 55ste JAARGANG Weekoverzicht. Het Justitieel onderzoek, ingesteld naar sluitzegel onbeschadigd FEUILLETON. O, die HOEöT'buien! AKKER'S ABDIJSIROOP Voord» Borst „Dat karweitje moet .niet te gauw klaar zijn, Ellison, hoe langer het duurt hoe beter." „Je moet de voordeelen voor je zelf goed overwegen, Ellison, en je het ver schil voor oogen stellen, dat het voldoen aan mijn wenschen voor je zal maken, ten opzichtet van heel je verder© levea Begrijp wel, dat het je eenlge kans op vrijmaking is van slavernij, je eenlge i Ellison," zeide Olaude geprikkeld, kans om weer je eigen leven te leven, bevrijd van de overheersohing door je1 (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O en W Indië p. jeepoet f 2.10, ld. p. (mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 125 f 125 f135 Losse nummers der Courant 4 et»; fr. p.' p. 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: "20 ct, p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte ale redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nov. opi ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 18 n. 6.44 v. 11.18 7.13 4.15 11.14 11.39 Ma. 14 7.46 12.14 7.14 4.13 0.04 Dl. 15 8.56 1.00 7.16 4.12 0 80 0.58 Wo. 16 9.09 1.33 7.18 4.10 1.28 2.01 Do. 17 11.22 1.58 7.20 4.09 2.38 8.19 Vr. 18 2.17)7.22 4 08 4.02 4.42 Za. 19 12.83 2.88 7 23 4 06 6.17 6.47 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 12 Nor4.46 nar. Zondag 134.45 Maandag 144.43 Ingezonden Mededeeling. ENGELAND. Binnenland. Van Gend en Loos en de A.T.O. Het zal voor de directeuren en het per soneel van v. Gend en Loos verheugend zijn geweest, het bericht te lezen dat de Alg. Transport Onderneming, een onder neming van de spoorwegen zelf, waarin v. G. en L. binnenkort zal ogeJost wor den, zooveel mogelijk het personeel van van Gend en Loos zal overnemen. ZooaLs men weet zal met ingang van 1 Juli 1928 het bedrijf van v. G. en L. door de A.T.O. worden overgenomen en de vrees bestond dat bet personeel met in gang van dien datum onder de „werk- loozen" zou ressorteeren, gelukkig zal dit echter niet het geval zijn. Eveneens blijkt de vrees ongegrond als zou het goederenvervoer door deze verandering vertraging krijgen, zelfs wordt veronder steld, dat door een snellere expeditie, dit vervoer zal toenemen. de Gasoorruptles heeft aan het licht gebracht, dat c© oor ru/ptieve handelingen van nog veel ern stiger aard en grooter omvang zij i, dan men aanvankelijk vreesde. Vermoed wordt dat zeker wel honderd vijftig gasdirecteuren zich eraan hebben schuldig gemaakt, en ai is de wijze waar op deze onfrlssche zaken aan het dag licht gebracht worden, nu ook nie". al te frisoh, het is toch gelukkig dat de vin ger eens op deze wondeplek gele jd is. zoodat er krachtige maatregelen genomen kunnen worden om een herhalirvg van een zoo ergerlijke bedriegerij te voor komen. Buitenland. Het Sowjet-Jubll ïum. Vermeldden we in ons overzicht »'an de vorige week het jubileum van de fascis ten In Italië, deze week waren de fowjets aan de beurt, die juist vijf jaren langer dan MusaolLni in Italië, de oppermacht in het Russische rijk bekleeden. Evenals Musaolini, die ook gaarne d'ikke woorden gebruikt, plachten de Sowjet-autoriteiten met sohoone leuzen en beloften het volk in een toestand van extase te brengen. Drie dagen is er feest gevierd. Dui zenden en nog een duizenden zijn opge trokken naar de groote pleinen van Mos kou en de schitterendste verlichtingen waren in de stad aangebracht. Aan beloften heeft het nu, vooral, nü natuurlijk niet ontbroken. De voornaam ste bestaan in de invoering van den 7-urigen werkdag en afschaffing van de doodstraf. Practisch hebben deze „feest gaven" echter weinig of geen beteekenis, Men leze b.v. hieronder eens wat het HhL deze week hierover schreef: „Uit de mededeelingen van de Russi sche vakvereeniginigispers echter weten we dat in Rusland van een aohturigen arbeidsdag veelal geen sprake Is, dat hij slechts op papier bestaat en dat in het algemeen veel langer wordt gewerkt.... althans in de bedrijven die voldoende bestellingen hebben in de overige is men blijde als men slechts enkele uren per dag kan werken. En de belofte van de invoering „in de eerstkomende jaren" van den zevenurigen arbeidsdag is dan ook niets meer dan een red am middeltje waarmee men de buitenwereld over de ware toestanden in de Russische indu strie tracht te misleiden. Niet anders is het met de belofte van de afschaffing van de doodstraf. Zij blijft gehandhaafd voor politieke ver oordeelden en zal dim met evenveel ijver worden toegepast als tot dusver. Trou wens de doodstraf is ln de Sovjet-Unie al eenlge malen afgeschaft zonder dat hei hare toepassing eenigermate heeft gehin derd. Bovendien blijft er altijd de Tejeka of Gpoe die geen doodstraf voltrekt, maar eenvoudig do gevaarlijk geachte tegenstanders doet „verdwijnen". Tot zoover het Hbl. Wie denkt er niet aan het bekende spreekwoord: „Veel beloven, weinig ge ven, doet den gek in vreugde leven". Engeland en de Sowjet Unie. Zooals wij reeds meedeelden zal de Sowjet-regeering ook zitting nemen in de oommissie tot voorbereiding van de i ontwapeningsconferentie, die 80 Novem ber a.s. bijeenkomt. Begrijpelijkerwijs is door de pers aan dit besluit van de Sowjet-regeering de noodige aandacht besteed en vooral de verhouding van de delegatie tot de En gelsche vertegenwoordigers ter confe rentie, heeft de pennen in beweging ge bracht. Zal er een verzoening tot stand komen tusschen de twee landen? of zullen de be raadslagingen op de conferentie, ten gevolge van de verhouding tusschen En geland en Rusland, moeilijker worden? Van Engedsche zijde sohijnt men de gelegenheid te willen aangrijpen om die kwestie van de hervatting van de diplo matieke betrekking onder de oogen te zien. „De Observer verwacht" zoo schreef de N. Rott. Crt deze week dat men een of andere formule voor een verzoe ning zal trachten te vinden, te meer om dat het besluit van de Sow jet-unie om te Genève te verschijnen, een bewijs is dat het gezonde verstand' van Tsjitsjerin ge triomfeerd heeft over de mannen van de wereldrevolutie te Moskou. Al komt het te Genève voorloopig nog maar tot een modus vivendi tot verge makkelijking van den omgang tusschen Engelsohen en Russchen, dan is zulk een overeenkomst toch een geschikte voor- looper voor nadere regeling tot herstel van de diplomatieke betrekkingen. Maar, hoe dan ook, Genève zal vermoedelijk ook in de Engelsch-Russische kwestie zijn invloed als centrum van toenadering en verzoening tusschen de volken laten gel den, en in het belang van het ontwape- ningswerk moet men dat zeker wen schen. De toestand In de Engelsche steen koolnijverheid is nog allesbehalve gunstig. Bij de sta king in het vorig jaar is er reeds op ge wezen dat het Engelsche mijnwezen hoog noodig een grondige reorganisatie behoefde. De primitieve toestand waar in de mijnen verkeeren, maken de pro ductiekosten hoog, tengevolge waarvan concurrentie met het buitenland uitge sloten is. De mijneigenaars lilden enorm© ver liezen, zoodat, wanneer geen verbetering op een of andere manier gevonden wordt, zij hun mijnen zullen moeten duiten. Hierdoor zouden duizenden arbeiders werkloos worden en de armenzorgautori teiten, die het todh al zwaar te verant woorden hebben, voor nog grooter moei lijkheden komen te staan. De mijneigenaars in Wales hebben nu een regeeringsoonferentie aangevraagd, terwijl zij ook over reorganisatie van hun bedrijf schijnen te denken. Overigens is er deze weck weinig nieuws, hot bericht uit Napels, dat er een complot tegen het leven van Mussol lnl ontdekt Is, heeft niet veel om het lijf, daar de kranten na Maandag hierover niets meer meedeelden. De documenten die gevonden en de arrestaties die gedaan zijm, zullen dan ook wel niet veel te be- teekenen hebben gehad. Ingezonden Mededeeling. Dit uw pakket, Is waarborg voor ONS werk. op door H. BEAOH—WEBB. 24) Terwijl Ellison in mistroostige werke loosheid' zich verbeet, was Olaude bezig rijn plannen te maken. Beth's houding dien dag had zijn laatste mannelijke ge wetensbezwaren overwonnen en zijn wil- de begeerte om haar voor zich op te risohan, tot het eenig belangrijke ln zijn leven gemaakt. Het lot was hem gunstig geweest, en alles wat hij nog te doen had was Roger op te houden ln zijn werk om de auto te herstellen en hem, het kon hem liet schelen hoe, uit het huis te verban nen, tot hij het verzet van het meisje ge fnuikt had. Eerlijke middelen hadden ge faald; de dag was bijkans ten einde, maar om zijn kaarten op de geschikte manie® uit te spelen, had hij nog den avond. Hij nam Beth mee in het huis en wees haar allerlei interessante en mooie din gen aan. Zijn manieren waren innemend, en voor het eerst zoolang zij hem kende, kreeg zij een gevoel van werkelijke ach ting voor hem. De korte Augustusdag was bijkans ln den avond overgegaan voor hij haar terugbracht naar de knusse kleine zit- *riner, waar zij het eerst binnengegaan wanen. En was een vuurtje aangelegd en DE NOOD VAN DE STEENKOOL NIJVERHEID IN WALES. De Westminster Gazette bevestigt een bericht, dat Woensdag in de Daily Ex press stond, n.1. dat de mijneigenaars in Wales door den onhoudbaren noodtoe stand der industrie ln dat belangrijke ult- voerdistrict en door een verlies van 1.000.000 over 1927 tot stoppen gedwon gen zijn. De eerste stap is, dat zij de re geering een conferentie zullen vragen, om haar de benarde positie voor te leggen. Ook de Armenzorgautoriteiten in Zuid- Wales trouwens schijnen een delegatie naar de regeering te willen zenden, om dat de armoede Ln het district zoo groot is, dat aan de vraag om ondersteuning bijna onmogelijk meer voldaan kan wor den. De mijneigenaars zouden de aan dacht der regeering willen vestigen voor namelijk op het feit, dat buitenlandsche firma's tot lager prijzen verkoopen dan de Britsche kunnen doen; op het nadeel der embargo's, in verschillende belang rijke Europeesohe landen op het toene mend gebruik van olie ten nadeele van kolen, on op de hooge spoortarieven. Wat de regeering aan de meeste dezer dingen zou kunnen doen, Is niet duide lijk. Gelukkig schijnen dezelfde eigenaars tot het inzicht van reorganisatie van het bedrijf te ontwaken. Daarover zullen wij ln de naaste toekomst nog wel het een en ander hooren. DE UITGAVEN VOOR BEWAPENING. Het Lagerhuislld, majoor Hills, heeft de uitgaven voor bewapening van voor en na den oorlog vergeleken en bevonden, dat terwijl Frankrijk, Dultschland en Ita lië hun uitgaven voor bewapening heb ben verminderd, de Ver. Staten, Engeland en Japan de hunne hebben verhoogd. De Rtijging van uitgaven van Engeland is meer dan 8 pet., terwijl de vermindering van Frankrijk 60 pet. bedraagt. Voor den oorlog was Engeland verant woordelijk voor minder dan 17 pet. van de geheele uitgaven van Europa. EEN VROUWELIJKE LORD MAYOR VAN LIVERPOOL. Ingezonden Mededeeling. I Grijp In Uw vertwijfeling niet naar een van die „kalmeerende" middelen, die in werkelijkheid Uw longen verlammen. Toch behoeven Uw hoestbuien U niet uit den slaap te houden. Neem slechts de geheel onschadelijke, maar snel verzachtende en slijmoplossende B ELGIE. NIEUWE VERHOOGING VAN SPOORWEGTARIEVEN. Door de directie van de Nationale Maatschappij van Belgische spoorwegen wordt, naar men uit Brussel meldt, de mogelijkheid van nieuwe verhooging van de spoorwegabonnementen en de tarieven van het goederenvervoer overwogen. Deze verbooging zou niet uniform zijn, maar gemiddeld 10 pet. bedragen en met ingang van 1 Januari a.s. in werking tre den. RADIO-NIEUWS. HULDE AAN HELFDHAFTIGE MARCONISTEN. De Radio-club te Buenos-Aires heeft de heldhaftigheid herdaoht van den radio telegrafist van het stoomschip Princi- jiessa Mafalda, die met het schip in de golven omkwam. Een gouden medaille werd vereerd aan den radiotelografist van het Nederlandsche stoomschip Al- hena. Wij breien de fijnste wollen Kousen zeer netjes voor U aan. Ook voor nieuw werk rijn wij speciaal. U koopt bij ons rechtstreeks van de machines en dat is Uw groot voordeel. (Telef. 251 Te Liverpool heeft de raad met meene stemmen mejuffrouw May Bevin tot Lord Mayor gekozen; zij is lang niet de eerste vrouwelijke lord mayor, maar wei de eerste van één der groote steden. ENGELAND EN ZIJN GEALLIEERDEN. Ohurohill heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat thans met alle geallieerde landen, die oorlogssehulden aan Groot- Brittannië hadden, overeenkomsten ter oonsolidatie zijn geteekend, behalve met Rusland. Ook zijn regelingen getroffen voor een algeheel© terugbetaling met de interesten van alle ateunleeningen, be halve in het geval van Armenië, dat thans deel uitmaakt van de Sovjet-Unie. en Oostenrijk, dat een uitstel van twintig jaar voor de terugbetaling heeft gekre gen bij de gelegenheid van de Volken- bondsleenlng van 1923. dit gaf de kamer iets huiselijk-gezelligs. „Denk je dat Ellison lang werk zal heb ben xnet de herstelling?" vroeg Beth on gerust „Het wordt zoo laat, en tante zal heelemaal overstuur zijn." „Tob niet, lieve kind. Zoodra jij het je gemakkelijk hebt gemaakt, zal ik naar hem toe gaan." Olaude schoof een luien stoel voor het vuur en zette er haar in neer. „Ik zal nu een ketel water opzetten, en ais Ellison dan het etensmandje brengt, zal alles klaar zijn voor onze thee, Dat zal Je opkikkeren, niet?" „Ik vrees dat dit alleen het geval zal zijn, als wij gauw naar huils gaan." „Wij moeten eerst thee hebben, lieve kind ik zal dadelijk voor den ketel zorgen." Toen hij terugkwam, was Beth in slaap gevallen. De natuurlijke ver moeienis was nog sterke® geweest dan het popelen van haar hart, om de terugreis te aanvaarden. De man stond naar haar onbewuste lieftalligheid te kijken, terwijl hij .tegen een woest verlangen vocht, om haar ln zijn armen te nemen. Maar waarom zou hij stelen wat spoedig zijn bezit zou zijn, dat hij zou kunnen opeischen wanneer en hoe hij maar wiMe? Hij sloop de ka mer uit en sloot de deur achter zich. Hij moest triomfeeren, redeneerde hij, want liet lot was. in de vermomming van slaap, tusschen belde gekomen en had hem den weg vrij gelaten voor zijn ongestoord ge sprek niet Ellison. Zijn voorhoofd was peinzend gefronsd, toen hij naar het kan toor toeging en, bij het binnenkomen, den sleutel in het slot omdraaide. Roger Ingezonden Mededeeling. Waarochuwingssignalon. Als uw organisme zelf u door pijn es kwalen, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoorlssen waarschuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet 'behoorlijk uit het bloed f 11- treeren, dient gij u in aoht te nemen. GIJ kimt het spoedig genoeg zelf uitmaken: Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatisohe pijnen, ischias of spit, ces prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooien suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urine», ren, troebel, te donxer of te licht gekleurd water. Bradend en pijnlijk bij de loosing. Zanderig, gruisaohtig oJ draderig be zinksel. Elk dezer verschijnselen kan betteke nen, dat uw nieren hulp behoeven. Ge bruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de verzwakte nieren op wekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoe ning. Verkrijgbaar (ln glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. schrok op. Daarna zeid© hij: Mijnheer, ik begon al te denken dat u niet zoudt komen. Het Is nu bijna don ker en met de auto zal ik heel wat „Ia het een ernstig mankement, Elli son?" „Het zal nog eenigen. tijd kosten, het in orde te maken, mijnheer, en lk dacht er juist over, uw toorn te riskeeren door weg te glippen „Het is maar goed dat jij niet „weg geglipt" bent. Mijn bevelen waren heel stellig, en ik verwacht en wil vol strekte gehoorzaamheid. Ais je mij van avond met gehoorzaamd hadt, zou ik je hebl>en laten wenschen dat je nooit ge boren was. Wat scheelt er aan de auto?" Met het bloed van verontwaardiging in zijn gezicht, begon Roger een technische verklaring te geiven, maar Olaude die heelemaal vervuld was van zijn dolle plan, verstond maar weinig van die in lichtingen, die de ander koeltjes gaf. Toen hij weer sprak had zijn stem iets hooghartig bevelends, maar hij sloeg zijn blikken neer tegenover den eerlijken oog opslag van zijn bediende. „Waarom, meneer?" Rogeris voorhoofd toonde een verbaasde frons. „Omdat ik bet zeg. Dat moest voldoen de zijn voor een bediende om te weten. Begrijp dit goed: door mij vanavond in het gevlij te komen, zul Je mij zoozeer verplichten, dat ik je dat maar op één mank® kan' vergelden. Begrijp je mij?" „Ik vrees van niet, mijnheer." „Jij bent een heer geweest en natuur lijk lijdt je trots vreeselijk, vanwege je tegenwoordige positie als mijn knecht en volstrekt eigendom; je bent niet in de wieg gelegd voor schoenpoetser en bad knecht, zooals je oogen bewijzen, wan neer zij de verwenschingen uiten, die je niet over je tong durft brengen." „Mijnheer, wij verspillen tijd; wees u alstublieft duidelijker." „Ik ben bereid aan al Je ellende een einde te maken» Ik zal je boeien verbre ken, het laatste jaar goedmaken en je helpen om opnieuw te beginnen. Je zult weer een vrij mian worden, Ellison, verlies -lat belangrijke feit niet uit het oogl Als je mij vanavond helpt" Hij besloot zijn verlokkelijk aanbod met langzamen nadruk. Het paradijs opende wijd zijn deuren voor den weenloozen, gekluisterden man en zijn hart sprong op van vreugde bij het vooruitzicht dat hij zijn leven vrij kon maken van Claude Barton. Hij deed een gretigen stap naar zijn meester toe, die hem scherp gadesloeg, een gelegen heid afwachtende om hem het aanbod goed aan het verstand te brengen. meester. Ik verlang heel weinig van je, en niemand zal er kwaad hij kunnen, ais je er aan voldoet" Het bloed stoof met een golf, die hem wee maakte in Rogeris gezicht, daarna vloeide het weer langzaam terug en kreeg hij een gewaarwording, of het hem afge- tabt werd. Zijn zielig gretige oogen be studeerden, het gezicht van den jongen man. „Ik zal de dame geen kwaad doen, Ellison. Als ik dat van plan was, denk je dan dat ik een anderen kerel ln de zaak zou betrekken? Ik zal haar alleen hier houden tot* zij mij' de belofte doet, die ik besloten heb te zullen krijgen. Ben Je nu bereid mij te helpen, om mijn vrouw te veroveren? Zoodra jij je woord gegeven hebt, inoog jij je zelf als een vrij man beschouwen." Terwijl zijn ziel schreeuwde naar be vrijding van de lijfeigenschap, die hij zichzelf had opgelegd, vloog Ellison op bet lokaas at Op stuk van zaken was het niet zoo vreeseljj k voor een vrouw om gedwongen te worden met een rijk man te trouwen, die blijkbaar dol op haar was, en zijn h rusten in Barton's wil zou de afschuwelijk banden doorsnijden die hem gevangen hielden en hem vrijheid geven, zijn eigen lot te bepalen, zonder belem merd te worden door de noodzakelijkheid om bet minste of geringste bevel van zijn meester te gehoorzamen. „Ik kan geen heelen avond wachten,

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 1