T g"ph3;Jpurol TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 22 NOVEMBER 1927 In de plaats van dr. H. F. Minkeime, hoofdofficier van gezondheid der le klasse, is voor het onderzoek van het gehoororgaan vani belanghebbenden ingevolge de Sche penwet en de Schippexswet te Helder aan gewezen de heer M. J. W. Rienks, arts aldaar. („N. Rott. Ort."). HET JUBILEUM VAN DE HELDER- 8CHE SCHAAKCLUB „MORPHY". De schaakwedstrijd op 19 en 20 Nov, Deze wedstrijd had een bijzonder ge animeerd verloop. Toen des Zaterdags de leden en verdere medespelenden bijeen gekomen waren, werd allereerst een groepfoto genomen. Daarna opende de voorzitter, de heer A. H. de Carpentier de bijeenkomst en heette de aanwezigen en speciaal den afgevaardigde van den Ned. Schaakbond, den hr. Wildenboer en van de Alkmaarsche schaakclub „V.V.V." den heer van Burken, welkom. Deze hee- ren beantwoordden den voorzitter door de gelukwenschen van hunne vereeni- gingen over te brengen. De Alkmaarsche afgevaardigde bood daarbij een bloem stuk aan. Toen werden de ronden ingedeeld en al gauw heerschte een doodsche stilte, slechts verstoord door het getik der talrijke •chaakklokjes. Speciaal de hoofdklasse had veler belangstelling en het bleek we,l datd e heeren uit de eerste twee groepen vrijwel alle gelijkwaardige spelers waren. Het gelukte echter den heer Geus in de laatste ronde, Zondagmiddag, zijn meer derheid uit te drukken in een eindelijk winstpunt, terwijl alle overige partijen remise werden fn die groep. In de 2e groep behaalde Dr. Reeders den len prijs, wederom een auooes voor de Heldersche club. In de 8e groep van de Hoofdklasse was de heer O. van der Putte de le prijs winnaar. Voor de medaille van de gemeente Hel der en een kleine zilveren medaille van den N. S. B. zijn verscheidene candida- ten-, die 3 winstpunten in hunne goep be haalden, n.1. de heeren N. N., Kleinbloe- eem en Hayes. De uitslag moge hier volgen. Hoofdklasse le groep: le prijs K. Geus 2 punten; 2e prijs J. G. van Burken, Alk maar, 1V» punt, na loting niet A. A. J J. Ridedrhof, Haarlem, 1% punt. De heer C. G. Hoewelaar, Amsterdam, behaalde 1 punt Hoofdklasse. 2e groep: le prijs Dr. J. Ch. Reeders. 27» punt: 2e prijs W. F. L. Waleveld, Haarlem, 17» punt, na loting met Ph. Th. Stx>l, Haarlem, l7» punt. De beer P. L. Prins behaalde 7» punt. Hoofdklasse, 8e groep: le prijs C. van der Putte, 2 punt; 2e prijs O. J. Poortman, 17» punt, na loting met Dr. P. Feenstra Kuiper, 17» punt De heer W. Zegel be haalde 1 punt le klasse, le groep: le prijs N. N., 3 punten; 2e prijs K. de Vries, 2 punten; Dr. H. C. Redeke 1 punt, A. H. de Gair- pentier 0 punten. Ie klasse, 2e groep: le prijs G. Klein- bloesem, 3 punten; 2e prijs R. Roelofs, 2 punten; H. Hagen 1 punt; A. P. M. v. d. Brule 0 punten. 2e klasse, le groep: le prijs E. J. Hayes 3 punten; 2e pr. A. Sillacus, 17, punt; S Jellema 1 punt; H. D. Bakker 7, punt. 2e klasse, 2e groep: le prijs S. Hagen 2 punten, na loting met 2en prijs mej. A. 8. C. de Vos. De heer J. Jager en mevrouw ZandeeKoek beide 1 punt. 2e klasse, 8e groep: le prijs A. Cop- pens, 27, punt; 2e prijs A. Konijn, 17» punt. De heeren Jac. Verfaille en J. Zan- dée 1 punt DE WEG ALKMAAR—NIEUWEDIEP. Te Haarlem is Vrijdagmiddag aanbesteed het verbreeden van den aarden baan van en het aanbrengen van een asfaltverhar ding op den rijksweg Alkmaar—Nieuwe diep en het uitvoeren van bijkomende werken onder de gemeenten Bergen en Warmenhuizen. Laagste inschrijver was Chr. Roozepdaal te Enkhuizen voor 154.750. LUTH. JONGELINGS VEREENIGING „EEN IS UW MEESTER". iMen schrijft ons: Op Woensdag 23 Nov. as. zal een Radio- ui üzenida vond1 gehouden worden (vanuit Huizen), waarop zullen spreken de leiders van de Jeugdbonden van' de Hervormde, de „Luthersche en de Gereformeerde Kerk. De plaatselijke Lutb. Jong.-<Ver. nu heeft een luisterbjjieemkomst belegd in 't kerkgebouw Weezen straat, waarop natuurlijk iedereen vrije toegang heeft. Waar steeds meer en meer het belang van het Jeugdwerk wordt ingezien, en de jeugd, daar zij de toekomst is, inderdaad die belangstelling waardig is, twijfelen we er niet aan of veleni zullen dito avond komen luisteren. Dat de Jongelingsbonden, die toch den oudsten en oorspronkelijks ten vorm van jeugdwerk vertegenwoordigen, zich dien avond in een groote belangstelling mogen verheugen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen Medewerking zal worden verleend door de violiste mej. Jo Meeuwse, te Amster dam, leerares aan de Muziekschool van den heer Leewens. Mej. Meeuwse, die, evenals haar voor gangster mej. de Haas, einddiploma Con servatorium heeft, voltooit thans haar studie bij den bekenden viool-paedagoog, Oscar Back te Amsterdam. Bereids is ge noemde violiste reeds te Parijs (Holl. kolonie), Amsterdam, Haarlem en nog voor eenige weken te Alkmaar opgetreden. Hieromtrent schrijft heit „Noord-Holl Dagblad": „Alk. Courant": „Helder's Mannenkoor" zelf zingt als vruchten van ernstige en langdurige stu die verschillende, voor het koor geheel nieuwe werken, waarvan „Hymne aan den Vrede" van Van Nieuwenhoven en het monumentale „Gebed vóór den Tempel" van Fred. Roeske wel de hoofdschotel vormen. Ingezonden Mededeellng. HET HELDERSCHE MEISJESGILDE. In het gebouw van de Arbeidsbeurs had gisterenavond, in een buitengewone ver gadering van de afdeeling Helder van het Rootfe Kruis de uitreiking plaats van het door deze instelling beschikbaar gesteldejongen, die bij hoog en laag beweerde, te deelen. Er heeft zich hier, evenals el ders, een voorloopig Comité gevormd, dat Maandagavond zal vergaderen en de plannen voor de vertooning zal vaststel len. Verschillende autoriteiten en Zen dingsvrienden nemen daarin zitting uit hoofde van den hoogst belangrijken, en gezegenden invloed der Zending op de toestanden in Oost- en West-Indië". Wij wekken nu reeds alle medebuT-gera op één avond (1 of 2 December) vrjj te hou den, om een juisten, persoonlijken indruk van den arbeid te kunnen krijgen. Men lette op de advertenties en mededeelin- gen. DE VROEGE WINTER. Zooals wij elders mededeelden, heeft de winter ditmaal vroeg ingezet en wij willen er bijvoegen, dat hij het goed en j degelijk en... origineel, deed. Want een ijzelverschijnsel als dat waarvan we de laatste dagen kunnen genieten, komt vrij zeldzaam voor. Hoewel de koude oosten wind het verblijf buitenshuis de laatste dagen zeer onaangenaam maakte ge lukkig is dat nu wat verbeterd kon men, meteorologisch, toch niet van bui tengewone kou spreken. M^ar het eigen aardige verschijnsel deed zich voor, dat de lucht in de bovenste luchtlagen war mer was dan die in de onderste, als regen naar beneden kwam en daar tot ïjzel stoldehet geheim van den slagers diploma aspirant-helpster, aan een twaalftal padvindsters. Deze meisjesgezeilen hebben een cursus in Eigen Hulp bi) ongelukken gevolgd, welke gehouden is door dr. Kooi man., en ziji hebben het daarvoor verèischte examen met goed gevolg afgelegd ten over staan van de heeren dr. Minkema, dr. Rienks en dr. Kooiman. Mevrouw Dekker, presidente van het Meisjesgilde, was verhinderd deze plech tige uitreiking bij1 te wonen!; eveneens dr. van Drlel. De gediplomeerde jonge daimes waren), tirots het zeer slechte weer en de buitengewone gladheid der straten, allen opgekomen, met uitzondering van eene, Marie Kos uit Anna Paulowna, die in Am sterdam tijdelijk verpleegster is geworden. iVoor deze trouwe opkomst kregen de meisjes terecht een complimentje Van dr. Minkema, in zijn toespraak. De heer Kamman als Voorzitter der af deeling, opende de vergadering, en heette de gezellen welkom, in 't bizonder mejuf frouw De Vos, haar leidster. Daarna droeg hjj de plechtige uitreiking der insignes en diploma's over aan (3t. Minkema, die deze taak met veei genoegen aanvaardde en, zoo- ..s we al zeiden, z0n blijdschap uitdrukte jver het feit, dat ze er allemaal, ondanks het niet aanlokkelijke weer, waren. Dit is voor spr. een bewijs, dat men op padvind sters kan rekenen waar dat noodig is. Ook op den cursus hebben ze nooit ontbreken, en het examen, dat is afgelegd, was lang geen sinecure. Namens het Roode Kruis reikt spr. de meisjes het insigne en diploma uit van adspirant-helpster. Hij) wijst er in' 't bizon- der op, dat dit nog maar een begin is; het zal wel eens voorkomen, dat haar hulp wordt gevraagd, en zij moeten niet denken er met dit papiertje te zijn. Maar het is eene aan moediging om voort te gaan en zich verder e bekwamen en de nu aanvangende ver volgcursus zal, hoopt spr„ dan ook wel weer met ijver gevolgd worden. Gok deze ver volgcursus zal onder de auspiciën van het Roode Kruis worden gegeven. Hij zal ver moedelijk tien lessen omvatten in eenvou dige verpleging. Het is de bedoeling van het Roode Kruis aldus een kerm te vormen van hulp verpleegsters, waarop deze instelling kam rekenen in alle voorkomende gevallen. Het is goed gezien daarbij! van de padvind- steTs gebruik te maken, die uit den aard der zaak al daarop aangewezen zijn, en in dit opzicht komt Helder geenszins ach teraan Nadat spr. er nog op gewezen heeft, dat de diploma'9 officieel door het Roode Kruis weiden uitgereikt en dus van waarde zijn voor de bezitsters, die er haar portret op plakken moeten, wordt met die uitreiking aangevangen. De onderscheiding bestaat uit een in signe, op den linker-bovenann te dragen, alsmede een diploma in den vorm van een toegeslagen identiteitskaart. Na de uitreiking brengt de heer Kamman dank aan dr. Minkema en wenscht de meis jes geluk met haar onderscheiding, daarbij den wensch uitdrukkend, dat zit ook de andere cursussen mee mogen mak era. Mejuffrouw De Vos spreekt vervolgens namens het troepje woorden van dank aan het Roode Kruis, en aan de doktoren Min kema en Rienks voor hun moeite, en de heer Kamman neemt tenslotte dezen dank aan de beide geneesheeren over wat de af deeling van het Rood© Kruis betreft. De volgende dames ontvingen bedoelde onderscheiding: Mej. A. P. O. de Vos, We9tgracht 72; Rein Verfaille, Binnenhaven 22; Nel Ken ter Corn. Ditostraat 18; Cor Dol, Sluisdijk- straat 1°5; Jeanne Griek, Koningsplein 124- Kina Janssonius, Kanaalweg 79: Frouk Tbürkow, Balistraat 1; Meta Coltaf, Kanaal- weg 142; Marie van Meerten, Janzenstraat 1- Marie Kos. Nieuwe weg 44, Anna Pau lowna- Truus van Ballegooy. Torendwars- straat'ö- Cor Domerghi, Californilstraat 65; A. J. van Aken, Binnenhaven 108. merkwaardige film. Men deelt ons mede: we naar de in dit blad voorkomende adver- byzon(jere film te zien zijn, die met zeer Ki.00t enthousiasme en veel succes is ont vangen te Amsterdam en elders, zooals de dagbladen nu en dan reeds meldden. Het helder s mannenkoor. Dir. A. J. Leewens. Gp Maandag 28 November a.s. dat het regende en vroor tegelijkertijd, is daarmee tevens opgelost. Bovendien was de oostenwind oorzaak, dat het zout gehalte van het zeewater minder werd tengevolge van de toevoeging van zoet water, zoodat ook onze brakke wateren sneller waren bevroren' dan anders zou geschied zijn. Een en ander maakte, dat de winter wellicht erger leek dan hij w as, en pessimisten zullen dan ook goed doen nog even te wachten met hun oordeel, •dat kan me een wintertje worden*: het kan best meevallen. Ofschoon we aan den anderen kant een wintertje best kunnen gebruiken. Intusschen heeft de winter al heel wat ongerief veroorzaakt aan de menschheid. Elders in dit blad vindt, de lezer vermeld hoezeer de treinenloop Amsterdam-Rotter dam in de war was geraakt tengevolge van het breken van enkele draden. Deze verwarring deed ook haar terugslag ge voelen op onze stad, want de trein van 8.02, welke de aansluiting heeft met den Rotterdamschen trein, kwam met vijf kwartier vertraging gisterenavond on geveer half tien binnen. De trein van 6.13 had een half uur vertraging, de laatste trein 20 minuteh, feiten, die waarschijnlijk ook in verband stonden met deze storing. Ook telefoon en telegraaf waren op de spoorlijnen in de war, zoodat bijvoorbeeld de treiuvertra- ging niet kon worden geannonceerd en de wachtenden dus maar in de wacht kamer moesten blijven tot de trein zou komen. Een en ander veroorzaakte natuur lijk veel ongerief. De Gemeente-reiniging heeft het deze dagen niet gemakkelijk. Want het is wel aardig om te zeggener moet zand wor den gestrooid op de gladde straten en pleinen, maar dat is, met dit vriezend weer en den krachtigen wind, uilen naar Athene dragen. Want pas waren de man nen met de zandkarretjes weg of het zand was ook verdwenen en lag ergens op een hoopje. Het was hopeloos werk, en het was begrijpelijk, dat de gemeen telijke autoriteiten, die verantwoordelijk zijn voor den gang van zaken, met de handen in het haar zaten. Zooveel mo gelijk personeel en paarden werden er voor gebruikt, met, zooals we zeiden, vrijwel Degatief resultaat. Ook heden is weer zooveel mogelijk materiaal uitge trokken; daar de paarden, hoewel op scherp gesteld, niet snel vooruit konden komen, vordert het werk natuurlijk niet zeer snel. Daar komt bij, dat men vanzelf ook de vuilnisbakken moet weghalen. Maar deze dienst is ter wille van het zandstrooien belangrijk ingekrompen ge worden. Dus, huismoeder, moppert u niet als men vandaag uw rommeltje niet weg haalt. Zet u het maar weg, met dit weer hebt u er toch geen last van. Ten slotte willen wij er op aandringen, dat men vooral ln de kleine straatjes, zand of asch strooit. Het is trouwens een politieverordening, die dit verplichtend stelt en gisteren ging de politie al rond om dit aan te zeggen. Laat ieder dus zooveel mogelijk voor eigen huis en erf zorgen, dat er zand of asch ligt. Voor vrachtauto's en boodschappen jongens per flets is het bijna niet te doen op straat te komen. Gisterenavond liet zich aanvankelijk eenige verbetering aan zien doordat het ietwat ging dooien, maar hedenmorgen was weer alles bevroren. Merkwaardig is het groote tempera tuurverschil, dat thans in óns kleine landje bestaat. Was het hier te Helder gisteren 2° vorst, te Maastricht heerschte een temperatuur van 4°; de windkracht, die hier tusschen 6 en 7 was, bedroeg in Maastricht 1, dus nage noeg windstilte. In de laatste jaren is een zoo sterke ijzel niet voorgekomen. Wij hebben hierboven al melding ge maakt van de gladheid der straten. Dat deze oorzaak was van tal van ongeluk ken, valt te begrijpen en is te betreuren. Gisterenmiddag ongeveer drie uur is de inspecteur van politie, de heer Helder, voor de woning van Dr. Thorbecke op de Westgracht, tamelijk ernstig gevallen. Hij kreeg een groote hoofdwond en bleef bewusteloos liggen. Eenige mariniers droegen den heer Helder bij Dr. T. bin nen, die hem verbond en per auto naar «reeft betreft den arbeid der Zending op Oost-zijn woning bracht. De toestand van den bovengenoemd "f «««te Java en wij hopen de volgende week in inspecteur was, bij onze informatie ..rSStoOSET b.d.imuirg.,,, b.vc«Ug«<l. In het Tuindorp ls een oude vrouw door de gladheid zoo ernstig komen te vallen dat zij een woning moest worden binnengedragen en daaruit op medisch advies niet mocht vervoerd worden. Yan verdere ernstige ongevallen heb ben we gelukkig niet gehoord. Wie in het bezit was van sneeuwsporen haastte zich deze aan te doenvelen hadden het oude, beproefde huismiddel te baat genomen om een paar oude sokken over de schoenen aan te trekken en redden hiermede het veege lijf. Het was vooral op de pleinen en open straatgedeelten heel erg; op het Singel was het vrijwel levensgevaarlijk en kon men zich slechts met moeite, steunend aan hekken en muren, staande houden. Op het Konings plein was natuurlijk, evenals op de brug gen, zand gestrooid, maar zooals weboven zagen, gaf dat niet veel, omdat de wind het uiteenwoei. Toch bleven er enkele veilige »zandplekjes« over, oasen in deze woestijn van ijs en gladheid. De arme neringdoenden, die dezer dagen met kar en paard zich op straat bevinden, zijn wel te beklagen. De kin deren hadden natuurlijk pret en profi teerden van deze prachtige gelegenheid; zelfs zagen wij hedenmorgen al een jongen, die zich op schaatsen langs deD weg voortbewoog. AUTOBUSDIENSTEN OP WIERINGEN STOPGEZET. De autobusdiensten op Wieringen moesten tengevolge van de gladde wegen worden gestaakt. TIVOLI THEATER. Men schrijft ons: Nu de werkeloosheid in de verschillen de bedrijven weder snel begint toe te ne men. is evenals vorige jaren de Directie van het Tivoli Theater weder bereid ge vonden in dit winterseizoen geheel gratis toegang te verleenen aan de werklooze leden van den Transportarbeiders-, Bouw arbeiders- en Schildersgezellenbond, afd. Helder. Tevens kunnen deze leden hunne vrouwen of verloofden medenemen. Te begrijpen is, dat deze welwillend heid van genoemde Directie ten zeerste door de betrokken bonden wordt gewaar- deerd en van groote beteekenls is, gezien bet vorige Belzoen, toen pl.m. 1750 plaats bewijzen zijn verstrekt. De controle is door de Directie geheel aan de besturen overgelaten, terwijl als regel den Vrijdag en Zliaterdag plaats bewijzen worden verstrekt-t EEN GROOTE VISCH OP DE TEXELSCHE KUST. Een onzer Texelsche abonné's, de heer Maarten Bakker, vlsscher van beroep, sohrijft ons, dat hij op de Texelsche kust een visch heeft gevangen ter grootte van 4.24 M., die een gewicht heeft van niet minder dan 400 K.G. Het geweldige dier is verkocht aan het Nat. Historisch Mu seum te Leiden voor de som van i 75. Vermoedelijk ia d© kolossrus een Du- gong (onze abonné schrijft Deugeling doch dit zal vermoedelijk een schrijffout zijn). De Da gong komt voor ln de z*>Pn van den Indischen Archipel, d© Perzische golf en de Roode Zee en ber. ikt een grootte van 85 Meter. Het dier is dus een aardig stukje verdwaald. „TEDDY, JIJ EN IK". Het Hofstad-ensemble. De aangekondigde opvoering van het succes-blijspel „Teddy, jij en.... ik" ,naar het Fransch van Arthur Ducommier, door het eerste rangs gezelschap „Het Hofstad ensemble" onder leiding van Hans van Ees en Fred Milton, op Donderdag 24 Nov. hier ter stede zal de 120ste voorstel ling zijn van dit geestige blijspel. Maan dag j.L was dit gezelschap met hetzelfde stuk in Alkmaar en had daar zulk een groot succes, dat er op 22 Nov. een her haling van wordt gegeven. Oteral trou wens valt de opvoering vooral door de sublieme vertolking bijzonder in den sm&flk» CESSIE VAN LOON. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. inzake cessie van loon, welk voorstel hedenavond in den Raad1 ter sprake komt, is het volgend adres aan den Raad verzonden: Aan den Raad der Gemeente Helder, Geven met versohuldigden eerbied te kennen, G. A. Minnes en J. B. van Wol feren, respectievelijk voorzitter en secre taris van de afd. „Helder" van den „Ne derlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst", domicilie kiezend ten huize van laatstgenoemde te Helder, Bas singracht no. 167, dat zij kennis hebben genomen van het voorstel van B. en W. aan uwen Raad tot aanvulling van het Ambtenaren- en Werkliedenreglement inzake cesaie van loon of jaarwedde, dat de oonsiderans van het voorstel is het personeel in dienst der Gemeente te gen de praktijken der z.g.n. woekerban- ken te beschermen, adressanten zijn evenwel van meening dat alleen door algemeen geldende wette lijke maatregelen aan deze praktijken het hoofd moet worden geboden en dat niet op den weg van het Gemeentebestuur ligt een uitzonderingstoestand voor het per soneel ln dienst der Gemeente te schep pen. Ingezonden Medededlng. Dr. H.NANNING's HAEMOFFERRIN Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.60 p.ló flesth, ƒ1.60 p x/i flesch Om deze redenen, welke zij de vrijheid nemen in bijgaande toelichting nader te omschrijven, verzoeken adressanten uwen Raad het voorstel van Burgemeester m Wethouders niet te aanvaarden. Helder, 21 Nor. 1927. 't Welk doende, Voorzitter: G. k. Minnes, Secretaris: J. B. v. Wolferen, Toelichting op het adres van den „Ne- derlandache Bond van Personeel in Over heidsdienst" inzake Cessie van bet loon of jaarwedde. Ter toelichting van het adres aan Uwen Raad deelen adressanten Uw Edelaoht- baar College mede dat zij van meening zijn dat het Gemeentebestuur de bevoegd heid bezit de betrekkingen tusschen hem en zijn personeel te regelen en in bepa lingen en reglementen vast te leggen. Dat deze bevoegdheid zioh echter in zooverre tot het private leven van het be trokken personeel mag uitstrekken als het dienstbelang dit dringend eischt. Door de voorgestelde aanvulling even wel wordt deze bevoegdheid huns inziens exhorbitant overschreden. Adressanten wijzen er op dat in het Ontwerp van Wet tot Regeling van den Rechtstoestand van Ambtenaren hetwelk in vergevorderden staat van voorberei ding verkeert, deze materie Is geregeld. In dit wetsontwerp wordt cessie tot een bepaald bedrag toegelaten. In de toelichting tot het voorstel wijzen Burgemeester en Wethouder erop, dat sommige vereenigingen ln het bezit zijn van een fonds, waaruit aan hun leden kosteloos of tegen een zeer matige rente gelden worden verstrekt. Adressanten wijzen er echter op, dat deze organisatie's hun werk niet kunnen verriohten, indien zij niet door het recht van oessle zich een waarborg tegen riaioo kunnen versohaffen. In tegenstelling met Burgemeester en Wethouders zijn adressanten van meo- ning dat het preventieve karakter der voorgestelde bepaling niet een zoodanig effect zal sorteeren dat het buitengeslo ten geacht kan worden dat er geen cessie wordt toegepast. De gevolgen, ontslag uit den dienst der Gemeente, zonder eenlg recht van beroep op het Scheidsgerecht, maken het voorstel reeds om die reden niet aanvaardbaar. Adressanten zijn van meening, dat ont slag uit den dienst der Gemeente slechts dan moet worden toegepast als het dienst belang zich onoverkomelijk tegen hand having van den betrokkene verzet ADRES AAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Door den heer D. H. Grunwald is hel volgende adres aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar gezon den: Mijne Heeren, Naar ik van betrouwbare zijde verneem, ligt het in de bedoeling van den Minister van Financiën, om de rijksdaalder-zilver» bons uit de circulatie te trekken. Waar dit betalingsmiddel reeds burger recht heeft verkregen en in den handel algemeen zeer wordt gewaardeerd, heb ik de eer U voor te stellen, dat de Kamer van Koophandel zich wende tot den Mi nister, om te trachten de bons niet uit de circulatie terug te trekken, doch dit zeer gemakkelijke betaalmiddel te bestendigen. Teneinde den Minister te overtuigen van het groote nut van dit betaalmiddel en opdat tevens biijke, dat de handel al gemeen prijs stelt op handhaving daar van, zou ik willen voorstellen, dat wij voor dit adres steun zoeken bij de andere Ka mers van Koophandel. Hoogachtend. D. H. Grunwald. DE ONAANGENAME GAST. Nu is hij toch plots gekomen, onaange naam en onverwacht als een regenbui, die je 's zomers in je kampeertent overvalt, en die door de kiertjes en reetjes het water naar binnen doet druppelen. Wie had er nu op den winter gerekend, kort geleden waren de stokrozen weer gaan bloeien en op de aangename herfstdagen, waarop de zon nog warm en verkwikkend was, waagden de bloemen een poging om weer to voorschijn te kruipen uit hun winter- huisjes. Maar nu is het afgeloopen, het begon met het draaien van den wind naar den kouden Oosthoek, toen ging de ther mometer zakken en zakken en de vorige week op een morgen stonden de bloemen op de ramen en wat was het toen koud, bitter koud Maar het zou nog erger wor den. De wind kwam sterker opzetten en drong door alles heen, hij speelde een kleppermarsch met de ramen, hij liet de deuren als geesten piepen en charleston- de met de weinige bladeren, die hij van de boomen afrukte. Brrr.... wat was het koud en akelig. Stook maar op je kachel, het geeft ie niets, de warmte vliegt door den schoor steen weg en de wind lacht je uit. HoorI hij schatert het uit, 't is of hij een oontract heeft gesloten met de brandstofhandela ren, die tevergeefs £p den winter wacht ten. en nu hun schade willen inhalen. En "wie hu voor het bcha'ataenrijden graag al die kou over heeft, komt ook te leurgesteld uit, want wel worden de bloe men op de ramen geborduurd en de plas sen in den ban van het Ijs geslagen, 1 maar op de slooten en het kanaal komt er geen vliesje zelfs, daar zorgt die nij dige wind wel voor. En het ziet er niet naar uit, dat we voorloopig nog in de ge legenheid zullen zijn om de schaatsen on der te binden, tenzij dan een enkele Jon- De violiste bad vooral onze groote bewon dering voor haar artistieke interpretatie. Zij speelt volkomen volgens dien geest van de compositie en laat haar virtuooze begaafdheid niet domineeren, een factor, die de innerlijke waarde van een vertolking belangrijk verhoogt. dan is de violiste in haar element en met forsche streken slingert zij de tonen de zaal in. Zoo was het ook in haar andere stukken Ben Spaansche dans van Sarasate en de va riaties op een thema van Gorêlli toonde de violiste op schitterende wijzé de virtuooze zijde van haar talent. Waarschijnlijk in de allereerste dagen van December zal hier ter stede een zeer „Het Vaderland" schrijft: Gisteren is in de Kon. Schouwburg, voor een uitverkochte zaal de iooe opvoering gegeven van het succesblijspel Teddy, jij en.... ik. Het en thousiaste publiek heeft de voorstelling met veel gelach ontvangen. De „Nieuwe Courant": Een blijspel, zonder al te groote verwikkelin gen, met een grappige dialoog en hier en daar even een heel klein tragisch trekje, dat echter onmiddellijk weer weggelachen wordt.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5