KANNEW ASSER DE HOOGHARTIGE DWAAS. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. BUITENLAND. Zenuwstillend Nr. 6421 ZATERDAG 2* NOVEMBER 1927 66«te JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekenlng No. 16066. Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Nor. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 27 n. 9.44 v. 6 03 7.37 3.57 10.12 10.29 Ma. 28 10.42 6.03 7.38 8.56 10.4811.08 Ht. 29 11.82 7.03 7 40 3.55 11 29 11.62 Wo.80 12.13 8.18 7.41 8.54 0.15 Deo. Do. 1 12.44 9.29 7.43 3.54 0.41 1.09 Vr. 2 1.09 10.49 7.44 8.58 1.40 2.14 ZA. 8 1.80 7 46 3.52 2 51 3.31 Zaterdag 26 Nor4.28 uur. Zondag 27 4.27 Maandag 28 4.26 Weekoverzicht. Buitenland. Befyflë. De minlsterieele crisis die deze week in België was uitgebroken, behoorde, dank zij de Inschikkelijkheid van de katholieke democraten, alweer spoedig tot het ver leden. De crisis was ontstaan door een geschil tusschen de socialistische met de andere ministers over de vermindering van den militairen diensttijd en andere kwesties van de organisatie van de weermacht. De vier socialistische ministers hebben hun regeeringszetel afgestaan aan tweo katholieke-democraten en drie liberalen, die nu vier plaatsen in het ministerie be zetten, terwijl de kotholieken zes zetels hebben. Door de verbreking van de sa menkoppeling van sommige departemen ten ziin er nu tien zetels, inplaats van ne gen. Met het uittreden uit de regeering van de socialisten is ook Vnndervsïlle van het tooneel verdwenen. Hij was een figuur van internationale beteekenls, die ook in den Volkenbond krachtig is opgekomen voor de naleving van de beginselen van het protocol van Qenève. Door velen zal het heengaan van dezen, in vele opzichten sympathieke figuur, be treurd worden. De Brusselsche ooit. van de N. R. Crt. vernam uit betrouwbare bron dat „de buil tenlandsohe politiek der nieuwe regeering dezelfde zal zijn ais die van het vorige kabinet De Roemeensche minister president overleden. Zeer onverwacht Is de Roemoensche minister-president Bratianu deze week overleden. Onder „Roemenië" vindt men de doodsoorzaak van dezen grooten Roe- meenschen staatsman vermeld Van onbe rekenbare gevolgen kan en zal vennoede- lljk dit heengaan zijn. Juist in eon tijd perk ais het Roemeensche rijk op het oogenblik doorleeft, kon deze leidende fi guur zoo moeilijk gemist worderf. WIJ hebben voor eenlge weken nog op deze plaats meegedeeld hoe er van den kant van den vroegeren kroonprins Karei pogingen waren aangewend, om binnen afzienbaren tijd weer op den troon te ko men. Bratianu nu was de man die er voor Ingezonden Mededeellng. zorgde dat de grondwet stipt werd ge handhaafd zoodat de pogingen van Karei verijdeld werden. Niettegenstaande dat kon Bratianu niet voorkomen dat de sym pathieën van een groot deel der bevolking naar den kroonprins uitgingen en dat er steeds meer kwamen die Karei tërug- wenschten. Het zou dus een zware taak geworden zijn om Karei buiten de binnen- landsche politiek te houden, doch een fi guur als Bratianu had daar wel kans toe gezien. Wat zal er echter gebeuren nu Bratianu van 't tooneel is verdwenen? Dat is de vraag die men in parlementaire Roemeen-1 sche kringen stelt en men verwacht ern stige politieke complicaties. Dat het over lijden van Bratianu invloed zal uitoefe nen op de houding van kroonprins Karei staat dan ook wel vast. De zesjarige ko ning Michaël zal waarschijnlijk wel nim mer op den troon komen. Niet zonder zorg ziet men de gebeurte nissen in Roemeidé tegemoet. Ook is deze week overleden de Sultan van Marokko, die sinds 1912 de heerschappij ln Marokko gevoerd heeft De sultan is niet ouder dar 45 jaar geworden. Zijn opvolger is zijn oudste zoon Moeial Mohammed, die nau welijks den 19-jarigen leeftijd heeft be- j reikt. De jonge vorst schijnt echter zeer in den smaak te vallen van de bevolking, die buitengewoon ingenomen is met zijn be noeming. Het blijkt bovendien dat hij goed bestudeerd is, daar hij de Fransche taai vloeiend spreekt en met de Mohamme- daansohe letteren goed op de hoogte is. De nieuwe sultan is een vriend var Frankrijk en ook de Fransche regeerinc zal daarom wel verheugd zijn met den jon gen monarch, die reeds direct blijk heeft gegeven van een groote mate van zelf standigheid door ingrijpende veranderin gen aan te brengen in de hofhouding. Het huwelijk van prinses Victoria is deze week te Bonn voltrokken. De ruim 00-jarige prinses is gehuwd met een 28- jarige Rus, Zoubkow genaamd. Natuur lijk heeft dit zonderlinge huwelijk de pen nen en tongen in beweging gebracht, doch de prinses met haar 28-jarige danseur hebben zich daarvan niets aangetrokken en zijn stil hun gang gegaan. Het is vooj de prinses maar gelukkig dat de keizer lijke regeering heeft afgedaan, anders had zij maar niet zoo de Ingeving van haai mondaine hart kunnen volgen.tToch heb ben vele Duitschers aanstoot genomen aa dit huwelijk en het aantal brieven dat di bruid heeft ontvangen is legio en daar wa ren er bij die lang niet malsoh waren. Na tuurlijk waren ze anoniem. Dat de Russen niet stil zitten bleek deze week weer uit een communistische actie, die in Turkije ontdekt werd en naar aan leiding waarvan er niet minder dan 04 communisten werden gearresteerd die met de verspreiding van geschriften commu nistische propaganda hadden gevoerd, die van dien aard was, dat de regeering meen de te moeten ingrijpen. De Sowjet houden niet op met onge oorloofde middelen te trachten het gezag te ondermijnen, zoo wei n ook deze week een aantal Chineeschen gearresteerd, die stakingen trachtten te verwekken en wat bleek achteraf; dat zij 1000 dollar ontvin gen voor iedere staking die zij ontketen den. Dat zijn de onfrissche propaganda-mid- delen van de Sowjets. ijzerindustrie te bewegen. De betrokken vakvereenigingen zullen hun leden aan raden weer aan den arbeid te gaan. Drie vakvereenigingen hebben met al- I gemeene stemmen besloten weer aan hot werk te gaan. VOLGENDE ZOMER ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG? De Vossische Zeitung beweert, dat in de jongste kabinetszitting is nagegaan op welk tijdstip het beste zal kunnen worden overgegaan tot ontbinding van den te- genwoordigen Rijksdag. De leden van hot kabinet zouden het er over «eens zijn ge worden, dat voor Juni van een ontbinding van het parlement geen sprake kan zijn. De nieuwe verklaringen zouden dan kort voor het begin van den oogst plaats vin den. Ingezonden Mededeellng. PIJN bijhttHOESim AKKER'* ABDUSIROOP Voord» Borst B E L GIE. FRANKRIJK. RUSLAND. DE AANHOUDENDE STIJGING VAN DE HET INDEX-CIJFER. ZWITSERLAND. FEUILLETON. STAAT VOOR TWEE MILLIARE BENADEELD. Voor de hoofdstad bedraagt helNaar het Parijsche middagblad Le Ru- na 853, meur meldt, is bij een der Kamercommls- ..„.Jalea een rapport van den offioier var De stijging van het Index-cijfer biyft witte bij het Parijsche hof van appè maar aanhouden. N aar de correspondent binnengekomen volgens hetwelk de van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldtj Lotharingsche industrieel, de Wendel. bedroeg het, voor het Rijk, 804 in October mej foehulp van een requestreeringsamb- September, (87 in Augustus en tenaar voor de Saarmljnen, den staat vooi thans 809. De hoofdstad en hare voorste- (,wee milllard moet hebben benadeeld, den blijven de kroon spannen met 853 tegen 849 een maand geleden maar ook te Antwerpen (850 tegen 848 in October) is het leven bijna even duur. Gent neemt de derde plaats in met 810 (v. m. 807) en Luik de vierde met 803 (v. m. 797). De duurste provincie is het dichtbevolk- j „T.„0,Dn„r te en zeer nijverige Henegouwen met het BEDREIGING TEGEN DE RLSSISCHE index-cijfer 883 (v. m. 828); de goedkoop- DELEGATIE. ste Limburg met 792 (v. m. 789). In Zwitserland wonen tal van Ruaai- vrvnr vav nw htai/tvii txi nw 90110 uitgewekenen, die indertijd voor de EINDE \AN DE STAKING IN DE bolsjewistische terreur uit hun land zijn MEUBELINDUSTRIE. gevlucht. Uit den aard der zaak zijn zij Aan de staking ln de Mechelsohe meu- den Suwjets allerminst welgezind en het bellndustrie ls, na lang onderhandelen, nu i18 kun 6611 doorn in het oog dat een toch een einde gekomen. De arbeiders be-Russische delegatie gaat deelnemen aan komen een onmiddellijke loonsverhooging1 de voorbereidende ontwapeningsoonfe- met 80 centiem per uur en verder 10 oen-1 rentte, welke op 80 Nov. te Genève begint tlem meer met ingang van 1 Februari en 'De Russische bannelingen hebben ooi 15 oentiem voor Iedere stijging met 88 i vereenigingen gevormd, wier hoofdbe- punten van het index-cijfer. De vakver- stuur zich „Verdedigingsoommissie" eenlgingen hebben dit voorstel aanvaard noemt. Deze commissie heeft thans een en vermoedelijk zou reeds gisteren, Vrij- open brief tot den Zwitserscihen Bonds dag, het werk geheel worden hervat. raad gericht, waarin zij zegt: „WJj zullen Te Isegem, in West-Vlaanderen, is geen lijdzame getuigen zijn van het heib echter in de boratelfabrieken aldaar een looze werk, waaraan zich de agenten van staking begonnen; de stakers, ongeveer Moskou in Zwitserland zullen wijden. Wij 2000 in getal, eischen loonsverhooging. zijn vastbesloten hun onze behandeling ln Rusland met gelijke munt te betalen." De Zwitsersche peis keurt deze dreige menten in soherpe bewoordingen af en vindt dat de Russische uitgewekenen de hun verleende gastvrijheid beter dien den te waardeeren. Verder verzekeren de bladen dat de Bondsraad de Sowjet- delegatie doeltreffend' zal beschermen, maar tevens zal zorgen dat deze zich niet aan ongeoorloofde handelingen tegen over Zwitserland schuldig maaktt DE OPPOSITIE IN DE OEKRAÏNE. Rykof, de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, is naar Charkof ver trokken, waar de oppositie zich zeer actief toonde. Op het congres van de Oekrain- sche oommunistische partij heeft hij uit naam van het oentrale comité van de com munistische party der sowjet-unle verslag uitgebraoht. Daarna heeft hy op verzoek der werklieden een bezoek gebraoht aan de locomotievenfabrlek te Charkof, waar hy over de binnenlandsohe en buitenland- sohe positie van de sowjet-unie gesproken heeft. DE MILITAIRE UITGAVEN. Het telegraafagentsohap van de Sovjet unie meldt: Naar aanleiding van de verklaringen van den Engelschen minister van oorlog ♦ver de sterkte van 't Sovjet-leger wordt medegedeeld: De sterkte van het roode leger, daaronder begrepen de marine en de luchtvaart, bedraagt 662.UOO man. De militair* uitgaven van di p Sovjet-unie D UIT S O H LA N D. door H. BEACH—WEBR „Cherub! Je bent gauw aangebrand" zeide Olaude langgerekt, „jy hebt altyd je eigen zin gedaan''. Op een troteohe manier keerde Roger zioli tot de andere mannen, en by het zien van zyn mannelijke waardigheid hield Jim het nydige antwoord, dat hy op de lippen had, in. „Mynheer Barton is volkomen in zyn recht, dat hy aanstoot neemt aan zulke familiariteiten van een bediende, mynr heer, en ik Barton draaide zich schie lijk naar hem toe. „Denk jy, dat Jim blind is, zoodat hy niet kan zien wie de beste van de twee ia of denk je dat ik blind ben," voegde hy er met een tikje bitterheid aan toe, „zoodat ik niet zie dat jy myn plaats in zyn genegenheid hebt ingenomen? Ik feliciteer je met hem, want hy is een van de twee beste kerels, die ik ooit ontmoet heb en jy bent hy voltooide den zin niet. „Onze meeningen stemmen niet over een, mijnheer; voor my heeft hij zyns gelijke niet." „Ach houd Je mond, Ellison!" gromde Jim. „Ali ik naar Jelui samen nog wal langer luister, zal ik gaan voelen waar myn vleugels zitten." Zyn blik zocht weer de striem op Roger's gezicht, maar hy weerhield er zioh van, de vraag te her halen, waarvan hij begreep dat zy voor bei zyn vrienden onaangenaam was. On danks Olaude's aandringen dat hy niet hem mee naar de sociëteit zou gaan, wei gerde hij dit echter te doen. Ellison volgde zyn meester tot de lift Toen zeide hij: „Wy hebben den dag van gister be graven, mynheer, en wy zyn dus over eengekomen, dat wy hem verder zullen laten rusten. Moet ik ojp u wachten, myn- liöör?" „Nee! Man, jy bent een kerel uit dui zend en ik ben een goeden avond!" Met onvasten pas keerde Ro£er naar zyn bezorgden vriend terug. Jim kwam hem aan de deur tegemoet, maar de vraag die hy snakte om te doen, bleef onuitge sproken, want Roger zeide dadeUjk waar \js je my een vraag doet, welke ook, Cherub", ze>ide hy ernstig, „zal ik voor de rest van den avond „mijnheer" tegen 1'0 „Ach wat, hoe heb ik het nu? Ik ben je eenige vriend en als ik zie Met een spottende onderdanigheid boog Roger voor hem. Vindit u goed, mynheer, dat ik wat op het vuur, doe, mynheer?" Jim's hand greep harteiyk den arm van zyn kameraad. „ELiison, je bent een patente kereL Ik wou dat ik maar half zoo kranig was ais jy." INDUSTRIEELE SPIONNAGE. In het proces tegen den Ingenieur Kuhl en den teekenaar Hahn, die beschuldigd werden van handelsspionnage ten nadeele van de Norma-Kugellagerwerke te Stutt- gart-Cannstadt is vonnis geveld. Hahn werd veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden hechtenis en Kuhl tot 2V» jaar gevange nisstraf, DE STAKING IN HET SAARGEBIED. Het is de regeeringsoommiasie gelukt de werkgevers tot aanvaarding van de arbitrale uitspraak in de Saarlandsche Ingezonden Mededeellng. Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten Ingezonden Mededeellng. Zorg voor oen genotvollen ouden dag! Ouderdom is niet enkel een kwestie van Jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jari gen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit ia een ontegenzeggeiyk feit, en (men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewooniyk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoor ïyk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreokwyze zegt: „Als gy uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urmesfoorn-issen, ischias, spit, rheumati- sohe pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zy behoeven de bij zondere versterkende hulp van Foster'a Rugpijn Nieren Pillen [Door de opwekkende kracht van dit nlermlddel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld; het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnse len der nieraandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zy de benoodlgde hulp onder hun bereik hebben? Verkrygbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) by apo theken en drogisten k f 1.75 per flacon. „Stel je niet aan, Jim, Het is heelemaal geen kranigheid, maar enkel noodzaak. Ik moet my koest houden". Hy liet zich in een stoel vallen; daarna vervolgde hy, na een kort stilzwijgen, en zonder zijn houding van volkomen inzakking te ver- andieren: „Praat, Cherub praat aan een stuk door; de stem van mijn dier baren boezemvriend! klinkt liefaiyk in myn ooren." Vanwege het litteeken op Roger's gezicht dat veelzeggende lit teeken aangaande hetwelk Jim zyn eigen verontwaardigden argwaan koesterde, en van wege de ïynen van leed om den fy-nen mond, gehoorzaamde de gast en praatte op commando, terwyi zyn hart zeer d'eed by de uitdrukking van hopeloosheid op het gezicht van zijn vriend. Hy hield plotseling midden in een zin op en ging by den stoel van den ander staan. De tyder sloeg zyn oogen open en deed een dappere poging om te glimlachen. De vonk van toorn, die Lane in zich gekoesterd had, brak in vlammen uit. „Dat vermaledijde werk is je dood. Laat het schieten en stoor je niet aan de gevolgen. Kom bij mij als myn gast, bedoel ik ik zal in minder dan geen tjjd je op je verhaal brengen. Maal niet om Barton ik zal het met den dwaas wel in orde maken". „Zooala ik je verteld heb, toen we voor het eerst over dit vervelende onderwerp spraken, moet ik blijven waar tk ben; de verplichtingen die my binden, behouden nog altyd hun kracht". „Vertrouw jezelf aan mij toe, myn jon gen, en ik zal je vry maken of by de po ging ertoe arepeeren". „Ik kan het niet doem, Jim. Maar niets is zoo kwaad of het kon nog erger, en ik heb jou, den betrouwbaarsten steun dien iemand ooit gehad heeft, om my te hei pen den toestand te verdragen. Ik zou het nu niet vol kunnen houden zonder jou ik zou het niet kunnen. Laat Bar ton my niet van jouw vriendschap beroo- ven „Bewaar me, daar ls geen denken aan!" „Vanavond dacht ik d'at mijn trots me zou helpen, om zelfs van jou te scheiden, maar het was my onmogeiyk. Als hy- op gespeeld had, zou ik mij voor hem op myn knieën geworpen hebben en gesoe bat hebben dat hij ndj zou veroorloven mijn eenlgen vriend te behouden. Het is ver met my gekomen, Jim, niet?" De aan- doeniyke bekentenis bracht de tranen in Jim's oogen. „Ach die vervloekte Barton!" De zacht uitgesproken, maar nadrukkelijke ver- wensching was kalmeerend voor de over spannen zenuwen van zijn maat. „De he mel moge invallen, Roger, maar myn vriendschap zal biyven zelfs al waren er vijftig Claude Bartons vereenigd tot één zelfzuchtige massa om het te belet ten". Hy boog zich dichter naar hem toe. „Hoor eeng, ik ben van plan myn zin door te zetten en of je wilt of niet, jou met my mee naar huis te nemen. Deze beroerde geschied enis is een wreed e klucht, en hoe eer er een eind komt, hoe beter". „Toe probeer my niet verder in ver zoeking te brengen, Jim", smeekte Roger met schorre stem. „Ik heb niets meer 1b do wereld dan myn wankele eer, dring er niet by my op aan, dat ik die zal op geven". Zyn hand streek vermoeid over zyn pynlyke hoofd. „Ofschoon ik verdui veld trotsch ben, zou ik met pleizier, ais het ging, hulp van jou aannemen. Maar het is niet mogeiyk; ik ben hier en ik moet hier biyven". „Geef my je vertrouwen, dan zullen wy samen vechten". „Het is doelloos er is geen gaatje om door te ontsnappen. Ik ben gebon den gebonden". Hy lachte uitgelaten. „Stel je voor, Jim, dat 1 k heerenknecht ben. Wat ellendig". Jim wist niets beter te doen dan in ver- wenschingen uit te barsten. „Nee. Gelukkig ben ik vanavand ver der vrij". „Kom dan mee, dan zal ik je in bed helpen". Roger voelde zioh te afgemat om te spre ken, maar ten leste bracht hy tooh een paar woorden uit. „Ik kan nog niet naar bed, Jim. Ik heb te veel te doen". „Onzin; je bent te belabberd om van avond nog iets te doen". (Wordt vtrvelgd.) HELDERSOHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned O en W Indië p. zeepoet f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20 Zondagsblad resp. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, fl.35 Losse nummere der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. teket) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd ven hoogwater (Texel). Licht op voor auto's en fietsen: Laat de snijdende pijn U waarschuwen, dat Uw hoest onverwijld verzorgd moet worden. Dat scherpe hoes ten vernielt spoedig Uw longen en Uw keel, als Gij niet dadelijk Uw toevlucht neemt tot de bekende 80) het op Stond. en Zenuwsterkend Is de werking vsn „Moet je opbiyven voor den grootmach- tigen Barton?" vroeg hy ten slotte, toen hy zyn hart gelucht had.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 1