E Derde Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS f VAN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1927 DB LEERVERPLICHTING VOOR HET ZEVENDE LEERJAAR. Het in werking treden van de aanhangige wet uiterlijk op 1 Juli mogelijk. De -vraag van het Tweede Kamerlid Suring: Is de regeering, afgezien van den ge- «mdheidstoestand van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, den heer Waszink, bereid haar medewerking te verleenen tot een verdere behandeling van het aanhangige wetsontwerp tot we derinvoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar op een zoodanig tijdstip, dat bet in werking treden van de wet uiterlijk 1 Juli 1928 mogelijk zij? heeft de minister van financiën, voor zitter van den raad van ministers, beves tigend beantwoord: COMMUNISTEN EN SOCIAAL DEMOCRATEN. De Voorw. verneemt, dat de federatie Limburg van de C. P. H. heeft besloten, de federatie op te heffen, en te trachten, alle leden voor zoover ze niet reeds lid zijn geworden geleidelijk te doen toetreden tot de S.DJLP. UIT DE MIJNSTREEK. Het hoofdbestuur van den R.K. Mijn- werkersbond heeft den volgenden brief gerloht aan de mijndirectles. Het hoofdbestuur van den R.K. MJjn- werkersbond, kennisnemend van het op treden van de mijnondernemingen tegen arbeiders, die tengevolge van ziekte on- gesohikt zijn of waren hun arbeid te ver richten, welk optreden o.a. blijkt uit ont slag aan arbeiders tijdens ziekte, uit ont slag aan arbeiders, die bij herhaling ten gevolge van ziekte hun arbeid niet kou den verrichten, en door het uitwisselen van gegevens over deze arbeiders, waar door zjj op andere mijnen niet worden in dienst genomen, ls van oordeel, dat thans tegenover deze zieke arbeiders tal van maatregelen worden getroffen, die groote en niet voldoende gemotiveerde hardhe den meebrengen. Het hoofdbestuur richt tot de mijndirecties het dringend verzoek om overleg te plegen unet vertegenwoor- .gers zijner organisatie en aan genoem de niet voldoende gemotiveerde hardheden tegenover zieke arbeiders zoo spoedig mo gelijk een einde te maken. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD HOLLANDS NOORDERKWARTIER. J Het Hoogheemraadschap N<L-Hollanda Noorderkwartier vergaderde Woensdag middag in hot geraoentelandshulfl te Alk maar, onder leiding van den dijkgraaf W ijdenes Spaans, ter behandeling van de iKgTi^otmg, die na eenige bespreking on gewijzigd, oonfonm wend vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 1.278.010, waar van f 6180 buitengewoon. De poet onvoor zien bedraagt 100.740. Dijkgraaf en Heemraden werden ge machtigd tot het doen van de afschrij vingen uit dezen post en de noodige over schrijvingen uit andere posten. Ook wer den zjj gemachtigd tot het aangaan van een kasgeldleening van 750.000, renten de ten hoogste 1 pet boven het promesse- disconto van de Ned. Bank, Voor de bijdrage aan de Provincie tot dekking van de kosten „Watersnood 1916" werd een bedrag van f 847.300 uit getrokken; voor het onderhoud en in standhouden van zeeweringen 218.500 en voor het onderhoud en in standhouden van wegen 247.190. Op de aanbeveling voor hoogheemra den, wegens periodieke aftreding op 1 Jan. 1928 van de heer J. J. Verfaile en J. Versteeg Jr. werden in de vaoature Ver- faille geplaatst: 1. J. J. Verfaffle, 2. D.- de Boer Dz., 8. R. Kaan. In de vaoature Versteeg: L J. Versteeg Jr., 2. J. Burger, 3. J. J. Groot De benoeming geschiedt door de Kroon. Aan het slot der vergadering nam de dijkgraaf in waardeerende woorden af scheid van de vertrekkende leden, de hee- ren K. Breebal art, S. Groot J- Molenaar en Wilke, die wegens het bereiken van den 66-jarigen leeftijd niet meer herko zen konden worden en van den heer A. Nes, die door de verbonden politieke par tijen niet meer candidaat was gesteld, omdat hfj bedankt had als lid der S.D.A.P. De dijkgraaf verzekerde, dat hij zeer gaarne met de vertrekkende heeren ook in de toekomst had samengewerkt en bracht hun dank voor het vele. door hen in het belang van het Hoogheemraadschap verricht STEUN AAN MILICIENS. In de vergadering van het hoofdbe stuur der Koninkl. nationale vereeniging tot steun aan miliciens te Rotterdam ge houden, is o.m. gewaagd van de telkens blijkende noodzakelijkheid om iets te doen ten behoeve van de jongelieden, die ten gevolge van de vervulling van hun dienstplicht broodeloos zijn geworden. Het komt zelfs herhaaldelijk voor, dat iemand zijn betrekking reeds verliest door opkomst voor herhalingsoefeningen gedurende enkele dagen. Nu het voor een liefdadige instelling steeds moeilijker wordt om contribuanten aan te werven, kan financieele hulp niet meer in die mate worden geboden. Van den anderen kant blijkt ook het verlee nen van moreelen steun, in den vorm van bemiddeling tot het verkrijgen van em plooi, niet gemakkelijk. Het bestuur was daarom van meerling der regeering te moeten verzoeken, bij het verleenen van openbare arbeidsbemiddeling ook reke ning te doen houden met de belangen van hen, die door gevorderden staats dienst hun broodwinrrig hebben verloren. Binnenland. HET „VOLKSGERICHT" TE NIEBERT. Voor de rechtbank te Groningen heb ben heden terecht gestaan zeven bewoners van het dorp Niebert, gem. Marum, de aanvoerder van de bende, die op den avond van 18 Juni 1.L een soort volksge richt hebben gehouden over een veekoop man en diens huishoudster. Het was de bevolking van het dorp een doorn in het oog, dat de veekooper samen woonde met deze vrouw, die haar man had verlaten en nu met haar zes kinderen een onderdak gevonden had bij den vee» kooper. Besloten werd het paar een serenade te brengen. Het kwam daarbij echter van kwaad tot erger. Toen de veekooper niet naar buiten kwam, begonnen al spoedig enkelen van de bende, die tot 800 perso nen was aangegroeid, het huis te bombar deeren; ruiten en roeden in het voorhuis werd verbrijzeld, de blinden van de ra men stuk gegooid, de achterdeur inge trapt en de beide slachtoffers naar bulten gesleept, nadat over en weer schoten wa ren gewisseld. Ondanks het gejammer der kinderen werden man en vrouw in optocht meegevoerd. Eenmaal in de macht van de opgewonden menigte deed men ten slotte met hen wat ze wilde. Men ontkleedde de beide machtelooze menschen; der vrouw liet men enkel broek en kousen. Daarna kwamen enkelen met emmers water aan sjouwen en koelden de stumperds al De straffen. In de zaak „Volksgericht te Niebert", hoeft het O. M. bij de Rechtbank te Gro ningen geëischt tegen H. van der Sluis 8 maanden; PieteT Klinker 6, en Eedske Renkema 6 maanden gevangenisstraf. W. Boerma 8 maanden, N. Mertens en H. Mertens 6 maanden. Uitspraak 6 Decem ber. Men kan niet rechtvaardig zijn als men niet menschelijk is. René Savard heeft op dit water-rijwiel een poging gedaan de route Calais—Dover af te leggen, waarin hij schitterend is geslaagd. In zes uren heeft hij deze route afgelegd. Van de Borgerhout-Soheepvaart te Rotterdam werd aen groot dok te water gelaten, bestemd voor de Marine van Soerabaia. Het dok. In het gebouw «Diligentia» te Den Haag werd een 25-tal getuigen een verhoor afgenomen in zake het apoorwegongeluk bij Rijswijk. Achter de tafel zetelt de Commissie van Onderzoek. V.l.n.r.: F. L. D. Nivard, Ir. L. M. Barnet Lyon, Ir. H. W. v. d. Vegt, Ir. D. Verloop, verder stenografen en getuigen. Door den ««.houdenden Ooatelljken wind 1. het „Dokkum II» van de l»n Holland-Frleeland met gebroken roerketting op het Enkhul«er «and nabij Enkhuiaon geatrand. Da poa tl. Tan het «chip la gevaarlijk. Met kleine vlotten werden de paaaaglera aan land gebracht en het «chip geloat om hot vlot te krijgen. - Op onze lolo een der vlotten met do dappere bemanning. „Als vlsschen op het drogeTen gevolge van den aanhoudenden Oostenwind dezs week, staan de karakteristieke grachtjes te Enkhuizen bijna zonder water. Het geheele visschers- en schol- tenvoerdersbedrijf ligt stil. De schuiten liggen als visschen op het droge. Op bet plaatje ziet mea de Prinsengracht, die altijd vol schuiten en bootjes ligt Dultschland—Holland 2—2. Te Keulen werd de wedstrijd gespeeld tusschen de Oranjeploeg en de Duitschers; de wedstrijd eindigde in een gelijk spel. Een moment uit den wedstrijd: De Hollanders in actie.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 9