de heer Samptmon, niet in conditie, het 5 offervaardigheid. Ben geen niet wegnam, dat wij zeer genoten i nieuw orgel kwam, hoofdzakelijk door eigen - kracht, bijeen. Geschillen zijn er ook hier, maar ze worden spoedig opgelost, eT heerscht een geest van verdraagzaamheid. Na het 'beëindigen van de openlines-toe- spraak werd door de gemeente Gez. 23 1 tot 4 gezongen. Hierna betrad de oud-predikant, Ds. C. 0. G. Visser, den kansel, die eenl enkel woord wijdde aan de geschiedenis van de gemeente tusschen 1910 en 1920. De taak is aangenaam en gemakkelijkaangenaam, omdat het prettige dingen zijn, die daarvan 'te vertellen zijn, gemakkelijk, omdat velen zich dien Öjd nog herinneren zullen. Toch Zijn oök velen heengegaan, trouwe broe ders en zusters, steunpilaren dezer ge meente. Namen noemt spr. niet, uit vrees er een te vergeten, maar ze staan opgetee- kend1 in 't 'boek waar Maleachi van spreekt. De tekst van spr. van hedenavond was ook het uitgangspunt van zijn afscheid van de oude kerk aan de Middenstraat, waarin spr. zjjn intrede deed. Een nieuwe 'kerk v as een der eerste wenschen, die ter sprake van de aria van Max „Duroh die Wfil- der, duroh die Auen", waarvoor een har telijk applaus hem ten deel viel. Later werd hfl zichtbaar vermoeid en moest zich meer ontzien. Kaspar (Koning) kreeg by zijn geestig drinklied, dat hij tot Max zingt, terecht een applaus; bij de wat van zwaarder Btructuur zijnde slót- aria vonden wij hem veel minder goed. In het tweede bedrijf kwamen de dames-solisten; Agatha, zooals gezegd, sterk en gevoelvol, Aenchen, zwakker en jammer genoeg, dit kwam natuurlijk, naast de sterke sopraan, nog meer voor den dag. Ook in het duet werd zij over vleugeld. Toch had Aenchen mooie mo menten, vooral in de hoogte en zong zij zeer zuiver. Agathe bereikte in haar groote aria „Leise, leise, fromme Weise" wel het glanspunt. Te behoorlijker tijd was de uitvoering, ondanks een wat verlaten aanvang, ge ëindigd Wij willen niet eindigen zonder een oer vq;;' heeft'altiid woord van waardeering voor den ^er b^r.opl^em ^n heeft W Leewens, die een dergelijk werk durft Si™ ondernemen en daarbij toch me erend eete troseendto om in dit g - is aangewezen op düettanten. Vooral Helderrijer kerke te eenmaal is een hit tijdig invallen van orkest en raam bij een hevigen stom uitgewaaid. voor stemmen, de juiste tempi enz., vereischt dat zeer groote inspanning. HONDERD-JARIG BESTAAN LUTH. GEMEENTE. De Hersteld Evangelisch Luthersche Ge meente alhier herdacht gisterenavond' haar eeuwfeest in een plechtige bijeenkomst in 'De naam van M^j. Insingen, die ons 5n staat stelde de nieuwe kerk te bouwen, zal voor eeuwig, bier in herinnering blijVen. 11 Januari 1914 werd de laatste gods dienstoefening in het oude gebouw gehou den; 14 Jan. had de inwijding plaats van het nieuwe. De gemeente was gegroeid, een grooter gebouw was noodig. Was er voor dien tijd afvloeiing naar andere kerkgenoot- I schappen, er kwam nu weer opbloei. oor het kerkgebouw in de Weezen straat. Develen was de avond van de inwijding der bijeenkomst droeg een volkomen intiem en gewijd karakter; versiering van vlaggedoek en groen was aangebracht op het orgel en bij den kansel. Aanwezig waren het Ooilege van Burge meester en Wethouders, vertegenwoordigd in den Burgemeester, de wethouders Bok, Van Breda en Verstegen, voorts de navol gende personen: van de algemeen® kerke lijke commissie der Luth. Gemeenten de heeren De. Westerman en Lont uit Amster dam, van de Ver. tot Verbreiding d. Waar heid te Helder, de heeren Ds. De Pree en Monhemlus, van de Ned. Herv. Gein. de kerk een belangrijke gebeurtenis. Het was een van de mooiste oogenibl'ikken uit spr. leven, toen hij dien langen stoet van afge vaardigden door het middenpad zag schrij den. Voor dM alles danken wij God en wij gaan met vertrouwen de toekomst In, ver zekerd van God's liefde. Htorna deed zich opnieuw het orgel hoo ren, waarna het zangkoor wederom eenige nummers ten beste gaf. Zoowel orgelspel van den heer Bahegooijen, als de koorzang, mannen- en vrouwentoorn ng beurtelings, klonk zeer fraai in het mooie kerkje. Daarna betrad Ds. Blasa opnieuw den Voor het Leger dies Heils sprak de heer Dissel. Wij hebben strak® gezongen: ,jDe vijand rukt straks aan", wij danken de Luth. Gemeente voor den steun, aan het Leger des Heils bewezen. In 't bizonder van Da Wallien ontvingert wij veel steun'. Laat ons een van geest waakzaam zijn om den vijand te weerstaan, opdat wij den Helder voor Christus winnen. Ds. De Pree spreekt namens de Evan gelisatie, dboh wijst, eT op, dat deze niet Is van <?e Ned. Herv. Gemeente*, doch een zelfstandige gemeente, losstaande van elk kerkelijk verband. Wij verheugen ons in den bloei van de Luth. gemeente, die medewerkt aan den opbouw vam God's koninkrijk. Spr. her denkt den naam van' den stichter dter ge meente, den grooten Luther, die elk jaar geëerdl wordt. Spr. verzoekt de gemeente te zingen Gez. 413 8: Dat 's Heeren zegen op u daal! Dit gezang werd door de aanwezigen aangeheven, waarna een der gemeenteleden, de heer Ooppens, lid van het comité, enkele woorden spreekt over de plannen ter herdenking van het eeuwfeest. Er werd vergaderd, plannen gemaakt, die geen van alle konden) worden uitgevoerd. Want de kas was leeg, en het comité besloot daarom een inzameling De houden, ook) buiteni Hel der. Besloten werd een kanselbijbel aan te schaffen), maar aanstonds was een familie bereid dien te geven, zoodat wij: het bedrag behielden. We besloten het lek in de kerke- kas te stoppen, voor zoover dat mogelijk was, en spr. overhandigt den penningmees ter een enveloppe. Da Blasé dankt tenslotte voor de goede wenschen, die dezen avond1 zijn gebracht. We gaan de nieuwe eeuw in met den wensch: Heer, Uw Koninkrijk komel Tot slot zong het zangkoor het Looft God, looft zijn naam alom! gaf, en gewijd was aan den wereldvrede, die toch eenmaal, hopen wij, komen zal. En nog iets moeten wij vertellen, n.l. dat Casino Zondagavond beschikbaar is voor de revue en dus alle thuisblijvers in de gelegenheid zijn dan nog te gaan zien. En dan zult u ook wel merken, wat er met die overgoschoten gelden gebeurd is. Zegt u nu maar dat deze nieuwe revue niet Dik in orde is! VIERDE MARINEOONCERT. Het vierde marinecnooert heeft ba Woensdag, 14 Deoember, plaats; ditmaal is het eerste gedeelte gewijd aan Schu- bert. Diens ouverture „Rosamunde" zoo wel als de „Unvollendete Symphonie" zij,n meermalen uitgevoerd'; dit laatste vooral behoort tot Schubert's beste wer ken op symphonisch gebied. Na de pauze krijgen we wat lichter programma: Auber, de vlotte, Fransohe operettenoom- ponist, is er met zijn ouverture „Maurer u. Schlosser"; zijn muziek is piquant, levendig, geestig en ooquet, niet diep. Van Waldteuffel is er een wals, „Sirenen- zauber", ook lichte muziek, in het genre Joh. Strauss. Tenslotte de Balletmuziek uit de „Faust", die natuurlijk aan ieder bekend is. Het is dus een ^rogramma, dat een elck wat wils biedt en dat velen zal bekoren. A.G.O.-lering. Wij deelden reeds met een enkel woord mede, dat Mr. Salm hier 16 De cember komt met een lezing over „de Wonderen van de Zon". Wij verwijzen thans naar de advertentie in dit nummer, waarin omtrent toegangsprijzen, kaart verkoop enz., mededeelingen worden ge iled: daan. Wie mr. Salm vroeger gehoord 'heeft, zal hem thans ongetwijfeld weer Met het zingen van Gez. 82 werd de bij- willen hooren; niemand dan hij kan op heeren Rueck en Kooijman, Oud-Kath. Ge- kansel en deelde mede, dat Ds. Wallien, meent» pastoor Jans en de heer Visser, Doopsgezinde Gemeente Ds. Smidts en de heer Roggeveen, Weesinrichting Huisdui nen, tevens de Ned. Herv. Gem. aldaar de heer Niessink, Leger des Hedls dé heer Dissel. Voorts de oud-predikant Ds. C. C. G. Visser; Ds. Wallen, de voorganger van den tegenwoordigen predikant, was door ongesteldheid verhinderd tegenwoordig te zijn. Nadat de gemekte gezongen had Gez. 188 4: Gedoofd rij God met diepst ontzag, werd door den predikant, dr. Blasé, den zegen uitgesproken, waarna zich allereerst het kerkkoor, onder leiding van den heer Brizée, en met orgelbegeleiding van dien heer Van Ballegooljen, deed hooren met eenige nummers. Na bijbellezing en gebed werd wederom door de aanwezigen gezongen het Luther- Id „Een vaste burcht is onze God", waarna Ds. Blasé een herdenkingswoord uitsprak Hij noemde hst een voorrecht hier heden avond te mogen spreken, heette de aanwe zigen welkom, in het bijzonder de afgevaar digden der verschillende corporaties. De aanwezigheid van den Burgemeester stellen wij op hoogen prijs, zoo zei de spr. Dat het hoogste kerkbestuur van onze gemeente riekten glansrfc. dooretaa^ heeft, een waakzaam oog houdt op onze gemeente, dat nog. vele jaren zoo blijft en! erkennen wij met dankbaarheid. ook een der vroegere predikanten, door ongesteldheid is verhinderd hier tegen woordig te zijn, en' dia nikt voor de bloem stukken, die gekomen zijn van het Gemeen tebestuur, en van enkele anderen. Ook wa ren verschillende geiukwenscheni ingeko men, zoo van Ds. Warner®, persoonlijk verhinderd, verschillende predikanten, Mej. Sonatrai, dochter van den eersten predi kant, en meerdere leden en oud-leden der gemeente. Hierna verkreeg de burgemeester het woord, die namens de gemeente Helder een woord van harteüjken gelukwensch uit spreekt. Als spr. bij officieel® gelegenheden met de Luthersche gemeente in aanraking kwam, trof hem steeds de goede samen hang, de echte broederzin, die er heerecht. Trouwens, de vele veneenlglngen, welke uit de Luthersche kerkelijke gemeente ont stonden, getuigen daarvan. Vermoedelijk is de strijd voor de instandhouding der ge meente daaraan niet vreemd. Op uw eeuwfeest vertoont uw gemeente, aldus de burgemeester, geenszins het beeld van een afgeleefden grijsaard, maar inte gendeel, van Iemand, die zich dn bloeiende gezondheid mag verheugen en! de kinder- Honderd' jaar geleden heeft het voorge slacht van de tegenwoordige consistorie van Amsterdam onze. toen arme gemeente ge steund. Zonder hun hulp was het niet mo gelijk geweest hier een kerk te bouwen. Tot de vertegenwoordiger® der Doops gezinde en andere kerkgenootschappen, zegt apr„ dat het hem verblijdt hen allen hier aanwezig te zien. Het waren de doops gezinden, die in d'e moeilijkste jaren van ons bestaan, begin 19e eeuw, ons gastvrij heid betoonden in hun kerkgebouw. Moge die goede verstandhouding blijven bestaan! Wij slaan thans den blik' achterwaarts en lezen van de moeite en zorgen van hen, die de gemeente oprichtten. Maar ook van bun geloof en vertrouwen, en evenals de oude Israëlieten, willen ook wij God's goedheid roemen. 9pr. wijst op den geheel gerestaureerden kanselbijbel, d'ie ter gelegenheid van dit herdenkingsfeest aangeboden is door een comité. Spr. rede was naar canleiding van Pb. 48 10: God', wij gedenken Uw goedheid. WJj houden ons beginsel hoog, dat gods dienst is een persoonlijke zaak, maar ook doet die godsdienst ons tezamen komen, om elkander te hooren1 en tot elkander te spreken. In de jaren 18*10, en later, kwamen hier uit allerlei streken, uit Nederland, Duitsch- land en Noorwegen, Luthersohen tezamen. Voor de meesten waren er wel materieele oorzaken: er was hier in deze zeestad wel licht wat te verdienen. Hun zedelijk en godsdienstig leven liet veel te wenschen over, een kerk bestond er niet en zij waren tenonder gegaan, indien niet God's zoekende liefde hen bijeen had doen komen en een gemeente stichten. En wij gedenken den eersten herder, die de gemeente 40 jaren trouw diende. Met groote, ook ffinantleele, moeilijkheden had' de gemeente te 'kampen. Spr. kan dit in dit korte tijdsbestek niet in finesses na gaan; het is bovendien uitvoerig vermeld in de maandelijksche medod'eelingen der ge meente, ,De Gemeentestem" (naar welk numimer, van November jJ„ wij belangstel lenden verwijzen. Veralagg.). Het was, zegt spr., een komen en gaan, een inzinken en opbouwen. Een kerk werd gesloopt, een nieuwe verrees, en steeds waren er weder anderen, die döor vertrokken leden vervan gen werden. Groot is de gemeente nooit geweest; be gonnen met 182 rielen, ls zij opgeklommen tot 600 rielen met 800 leden: zusters en broeders met sterk godsdienstig leven. Er i.:ara?hte steeds yx; sterk "tn»>nigj1ng« Namens de gemeente Helder overhandigt spr. een kleine bloemenhulde. Als voorzitter der kerkelijke oommlssie van de Luthersche Gemeenten spreekt Ds. Westerhof van Amsterdam. Wanneer één lid lijdt, lijden allen mede, als één lid zich verblijdt, verblijden zich de andere ook. Zoo ook in de gemeente van Helder. Er zijn tijden geweest, diat er van een lijdende gemeente sprake was. In die dagen deed het hoogste kerkbestuur zijn best voor de Heldersohe gemeente, en het is reden van groote dankbaarheid, dat dit UJden in verblijdten ls verkeerd. Ja, ze is van Hjderid zelfs leidend geworden, de ge- gemeente is in menig opzicht een voorbeeld voor, andere gemeenten. WJj danken er God voor, dat hier zooveel' handen biddend zijn opgeheven. Ds. Visser heeft in zijn over- zi ht één naam vergetendie van De. Vlaser zelf, want de opbloei van de gemeente is wel voornamelijk te danken aan Ds. Viseer. Mtej. Inainger gaf het geld, maar Ds. Vis ser gaf beter: het evangelie van den ge kruisigden en verrezen heiland. Ook de opvolgende leeraren bleken te zijn die rechte mannen op de rechte plaats. De kerkelijke commissie prijst zich gelukkig hier verte genwoordigd te rijn; bij een andere gelegen heid van een 300-(jarig bestaan zelfs, waren wij niet eens uitgenood'igid. Het is een voor recht aan dien opbouw der gemeente werk zaam te mogen zijn. Het is voor de ge meente een reden tot bizondere dankbaar heid, dat uit haar zijn voortgekomen leera ren, 'bewijs dat uit haar leven weder leven voortkomt. Negenendertig jaar geleden heeft spr. als osndidaat hier voor het eerst het evangelie verkondigd, en verhaalt van die predikatie, daarbij de rede van toen 'toepassend op het heden. De heer Niessink brengt namens de Weesinrichting en de Ned. Herv. Gem. te Huisduinen (die niet tegenwoordig 'kan rijn), de gelukwenschen over. Pastoor Jans spreekt namen® de oud'- katholieke gemeente, en wijst er op, dat juist voor een kerkelijke gemeente het zoo merkwaardig is, dat zij 100 jaar bestaat- bewijs dat God's geest met haar ls. Is het wonder, dat ook in spr. hart) een mede jubeltoon opstijgt? Niet om het gebouw, maar om God, en den Verlosser, wiens stem tocih tot u Mi nikt: komt tot mijt giji allen die vermoeid en. beladten zljt! Alq gij met uw noodeni en, behoeften in dit gebouw kwaamt, rijt ge don niet getroost en bemoedigd weggegaan? Hebt uw bede huis Lief, zegt spr„ ga er vaak heen, laat uw stem niet uitsluitend klinken op een eeuwfeest y eenkomst gestoten. NIEUWE REVUE ALBERT BOELENS. Gisteravond werd In de schouwburg zaal Casino de niéuwe revue van het revuegezelschap onder leiding van den heer Alb. Boelens voor het voetlicht ge bracht Deze nieuwe revue ls getiteld: „t Is dik in orde", en inderdaad overtreft deze nieuwe schepping van den heer Boelens alle vorige. Hebben wij by vorige opvoe ringen deze wel eens eenigszins opgehe meld, het is lastig om er in te komen en alle begin is moeilijk, wy kunnen nu on omwonden als onze meening te kennen geven, dat „'t Is dik in orde", werkeiyk in orde is. Isegrimmen en zuurbieren zul-, len hier en daar nog wel eenige aanmer kingen gevonden hebben, doch deze zyn echter onbelangrijk en wel te vergeven. Men heeft er geen flauw Idee van, wat er alzoo gebeuren moet voordat zoo'n op voering goed op pooten staat en de nog betrekkeiyk geringe hulpmiddelen in uogenschouw genomen, mag deze werke iyk gezien worden. Wat één der eerste vereischten van een goede revue is, zijn de costumes. De heer Boelens heeft dit ook ingezien en is zoo gelukkig geweest de hand te kunnen leg gen op een honderdtal werkeiyk aardige costumes, die het geheel aanmerkelijk verfraaiden en aantrekkelyk maakten. Dat dit met groote onkosten gepaard gaat behoeft geen nader betoog. De revue „'t Is dik in orde" is in 8 tafe- reelen; elk eindigende met een aardige finale. Men riet geheel in den styi In het eerste bedrijf komen de dienst meisjes op, een leuke proloog tussohen eenige moderne en een ouderwetsche meid welke rol uitstekend vervuld werd door Nelly Verschuur. Zy was heel goed op dreef en belooft in haar genre een tweede Henriette Davids te worden. Zy heeft het publiek den geheelen avond ge regeld laten schateren door haar grappen en keukenmeiden-Bargoensch, hierin trouw bygestaan door den heer Boelens in zyn diverse rollen. Zelfs ons veelbe sproken Raadhuis en carillon werd ook nog even over den hekel gehaald, even als de hooge belastingen, waarmede het publiek al direct gewonnen was. Vooral de scène .smoking" viel zeer in den smaak van het publiek, en ook in onze. Een aantal alleraardigste meisjes, geheel gekleed in kleurige smoking, zelfs de -l.ooge hoed ontbrak niet, lieten ons o.jl. ^en hoe de Charleston gedanst wordt en gaven eenige aardige liedje® ten beste. Totdat zy tenslotte do :r de komische alte, alias de ouderwetsche dienstmeid, zooals zy het uitdrukte, van het tooneel werden gedweild. Op leuke wijze geeft deze ver volgens in haar vocabulaire haar mee ning te kennen over haar meer geëman cipeerde collega's, doch lang voor het einde draagt ook zij een alleraardigste smoking. Met den revue-directeur (Ali de Boer) gaan zy samen naar Parijs en krij gen we daar hun verschillende weder waardigheden te zien, o.a. met echte Pa- rysche Apachen. In het laatste bedrijf komen de bad- meisjes op en maken wy op leuke wyze kennis met een geheel nieuwe marine, nl. de vrouweiyke, welke inderdaad veel gevaariyker en doodender is dan de „mannelijke". De opvoering was, door de vele aardige tooneelen, de geestige dialogen en voor al de zeer mooie costumes, een doorslaand suoces voor den heer Boelens. Zóó ver rukt was het publiek, dat tijdens de op voering in allerijl een oomité van hulde werd benoemd dat in de zaal oollecteerde voor een stoffeiyk biyk van erkenteiyk- heid. Het publiek gaf gul en graag, zoo dat de heer Pluyiaar namens het publiek den heer Boelens een fraaie krans kon overhandigen. Maar dat was nog niet alles, want triomfantelijk werd uwen ver slaggever een oolleotie taartjes en lekker- nyen getoond, die straks door de jeug dige artisten zouden worden opgepeuzeld en die eveneens uit deze Inzameling be kostigd werden. En ook daarmee is 't niet uit, maar nu vertel ik eigeniyk dingen, die ik niet zeggen mag. Maar wat wel ge zegd mag, neen, móet worden, dat is, dst de finale een pracht van ooetumea te zoo boeiende, overtuigende en treffende wjjze van de „wonderen der zon" ver halen. Hy behoort onder A.G.O.'s goede sprekers en een avond in zijn gezelschap doorgebracht, is geen verloren avond. Wy achter het niet noodig meer tot zyn aanbeveling te zeggen en vertrou wen, dat velen zich Vrijdag der volgende week rullen opmaken naar Casino om de lezing van mr. Salm by de wonen. KUNSTAVOND TEN BATE VAN HET TEHUIS VOOR MILITAIREN KAN AAL WEG. Men schrijft ons: Hoewel by het jubileum van het Tehuis voor Militairen) aan den Kanaalweg alhier uit geheel Nederland blijken van belangstel ling voor het prachtige werk van bovenge noemd Tehuis werden ontvangen, werd de financieele zorg wel minder, echter niet geheel opgeheven. Naar wy vernemen, hebben' nu de Ohr. Jong.-Vereenigingen tor plaatse de handen Ineen geslagen teneinde bet bestuur te hel pen ook dit zorgenrestje te verminderen. Het plan ls opgevat om midden Januari "28 (waarschijnlijk Woensdag 18 Jan.) een kunstavond te organiseeren, waarby de beste krachten op het gebied van voor dracht, muziek en zang rullen medewerken. Dit sympathieke plan verdient eQer steun en we wekken dan ook allen op er toe mede te werken, dat alle programmals verkocht worden en de groote zaal van het Tehuis geheel gevuld wordt Nadere bijzonderheden zullen nog per advertentie etc. worden be kend gemaakt. We hopen, dat deze avond een flink batig saldo voor de kas van het Tehuis zal op leveren. TWEEDE ABONNEMENTSVOOR STELLING. Naar aanleiding van onze mededeellng betreffende de 2e abonnementsvoorstel ling, welke op Dinsdag 20 dezer gegeven wordt, door het voortreffeiyke gezelschap „de Rotterdammers", doen wy hieronder eenige persuittreksels volgen betreffende bet op te voeren tooneelstuk „De Scheeps bouwer" van 8t John G. Ervine. Zooals wy ook reeds mededeelden, zullen de heer en mevrouw Tartaud persoonlijk hierin een rol vervullen; verder mevr. Erfman-Sasbach, Adolf Rykers, Sophie Steln, Jules Verstraete, Wouter van Rle- sen en Jeanne Rademaker. ARBEIDERS-ZANG VEREENIGLNG „KUNST AAN 'T VOLK". Dir. C. W. Rusting. Omtrent den Dinsdag a_s., door deze vereeniging te geven Beethovenavond, schrijft men ons nog het volgende: De heer Dick Weiman, die op dezen avond als bariton-solist en in „de Ruinen van Athene" ook als declamator optreedt, verwierf zich reeds een zeer goeden naam in den lande. Bladen als „Het Vaderland", „Haarlemsch Dagblad", „De Nieuwe Zuid-Hollander", „Nieuwe Haag- sche Oit", „Dagblad van Gouda", roemen eenparig zijn praohtig geluid, uitstoken- de techniek, muzikaal bezielde voordracht en duidelijke dictie. De „Held. Ort" van 6 April 1927 wijdde aan hem een uit voerige, uiterst vleiende beschouwing en noemde hom „een Godbegenadigd kui>. stenaar". De heer Arie D. v. d. Weg, wiens pia- nisthwhe capaciteiten te dezer plaatse te goed bekend zyn om nog aanbeveling te behoeven, zal als de acoompagnateur optreden, maar heeft bovendien een zee» zware, doch dankbare taak te vervullen in de vertolking van de „Chorphontalale, een werk dat besohouwd kan worden ala voorlooper van de 2e Symphonie en be kroond wordt door een koor op Sohiiler'i „Aan de Kunst". Het orkest zal nagenoeg uitsluitend be staan uit musici van het Stafmuziekoorpa, zoodat men ook van dit belangrijke on derdeel een goede verzorging mag ver wachten. Eindeiyk meenen wij te mogen verzekeren, dat het koor zich voor zyn taak ernstig heeft voorbereid. VAN EEN KAR GEVALLEN. De 68-jarige zandrijder W. K., uit de Middenstraat is Donderdagmorgen op de Oostslootstraat van zyn kar gevallen, ten gevolge waarvan hy een bloedende hoofd wond bekwam en bewusteloos in den groentenwinkel van den heer Kuiken werd binnen gedragen. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. De man stond boven op de kar, die hy aan het lossen was, toen hy plotseling naar beneden tuimelde en bewusteloos bleef liggen. Vermoedelijk verkeerde de man onder drankinvloed. Door den heer Kramer, postbode, werd K. verbonden en oogenblikkelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, die spoedig ter plaatse waa; een half uur ongeveer kwam de man weer bij kennis en om twee uur 's middags werd hy per auto naar zijn woning ver voerd. GEMEENTERAAD. Vloekverbod. In de vergadering van 15 November JJ. werd in handen van B. en W. om prae- advies gesteld het adres van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam, by welk adres met aandrang wordt verzocht tot het vaststel len van strafbepalingen tegen de God* lastering. Zooals in den aanvang van het adres terecht wordt medegedeeld, heeft het Be stuur van genoemden Bond zich in het jaar 1928 reeds tot den Raad gericht met een verzoek van gelijke strekking als het thans aanhangige. In de vergadering van den Raad van 16 Deoember 1928 werd het eerstgenoem de verzoek van de hand gewezen, hoofd- zakeUjk op gond van de overwegingen, dat de onderwerpeiyke materie eventueel ge regeld dient te worden door de Ryksover- heid en dat, gesteld dat een gemeenteUjk „vloekverbod" werd geschapen, de nale ving daarvan uiterst moeilijk zou zyn, ten gevolge waarvan het gezag van de over heid zeer licht aan waarde zou inboeten. In dezelfde vergadering werd een voor stel van de Raadsleden J. van der Veer, C. Bot en G. J. Eijlders om bepalingen tegen het vloeken op te nemen in de in structies voor het gemeente-personeel en om voorschriften van denzelfden aard vast te stellen met betrekking tot gemeentelijke lokaliteiten, op voordracht van het Col lege en op grond van vrywel dezelfde over wegingen. De argumenten, welke in de belde meergenoemde byiagen zyn aangevoerd tegen het uitvaardigen van strafbepalin gen ten deze, handhaven B. en W. onver zwakt In verband daarmede geven zy in overweging om ook thans weder op het verzoek van den Bond afwijzend te be schikken. Staan zy dus afzijdig tegenover het in voeren van een „vloekverbod", wel ach ten B. en W. het gewenscht, dat het Ge meentebestuur het streven om de Gods lastering te bestrijden steunt op een niet- dwingende wyze. Het College heeft daarom ln beginsel besloten om in de voor het publiek be stemde ruimten in de verschillende ge meentegebouwen kaarten op te hangen, waarop een verzoek voorkomt om hei vloeken en het jjdel gebruiken van Gods naam na te laten. Het vertrouwt dat de Raad zich met deze geste kan vereenigen. Door den heer Schoeffelenberger werd het volgende schrijven by den Burgemees ter gericht: Aan den Weledelachth. heer Burge meester, voorzitter van den Raad der Gemeente Helder. Achtb. Heer Burgemeester, Ondergeteekende verzoekt u hoogst beleefd, bij de eerstvolgende raadszitting, hetzij vóór den aanvang of daarna, in besloten zitting te gaan. Aanleiding tot dit verzoek betreft een zeer urgente zaak. 't Welk doende, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Rykspostspaarbank. J'>t aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd l order, tot eeo nominaal bedrag veü f 1000.—. „Het Vaderland" schrijft: Een woord van verheuging over de zoo uit nemende en waardevolle voorstelling van Jit zeer mooie stuk. Een ideale bezetting! Dat was tooneelspel zoo goed als men mag wen schen. Dat was van alle vier even knap. Dat was kunst I „De Nieuwe Rotterdamsche Courant": Zoo was het geheel ongetwijfeld boeiend en was er zooveel bijzonder goeds, dat er na elk van de drie bedrijven eenige malen werd ge haald. „De Telegraaf": Tartaud waa voortreffelijk op zijn plaats als de forsche scheepsbouwer en begrijpelijk als de smartelijk getroffen vader in het laat ste bedrijf. De rol van den compagnon, den gewezen soldaat, werd door Jules Verstraete kostelijk gespeeld. „De Vrijheid": „De Scheepsbouwer" ls als jubileumstuk voor Tartaud geknipt. Het laat den acteur van zijn besten kant zien. Mevrouw Tartaud gaf nobel, waardig, gevoelig en warm spel. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zUne by- en hulppostkan toren over de maand November 1927. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd ln den loop der maand ingelegd f92.079 01 en terug betaald f 66 449.64. Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f25 629.87. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 68. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Direotie op Staatsschuld- boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f6500.en afgeschr. fDer halve meer ln- dan afgeschr. f5500.-- riet aantal uitgegeven nieuwe staatsschuld- boekjes bedroeg 2.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 14