T t FOTOGRAFISCH ATELlËR „EISELIN Derde Blad. BUITENLAND. BINNENLAND Sovjet-gezant Als gevolg van deze af faire ontstond een zekere spanning tua- sohen Estland en Sovjet-Rusland. VAN ZATERDAG 10 DECEMBER 1927 i Ingezonden Mededeellng. de ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. facultatief zal blijven. Tot verandering van het huidige systeem kan echter pas de vergadering van den Volkenbond in Maart besluiten. den toegestaan. Daarbij is bijna een mil lioen dollar voor de uitbreiding van de draagkracht van de kanonnen op de krui sers Oklahama en Zevada. het terugtrekken der britsche expeditiemacht. kapitein lalo nog niet losgelaten. K00PMAHS'"lfR,,"ND BAKMEEL de balkanlanden. hij als werkzoekende staat ingeschreven bij een orgaan der openbare of daarmede geiykgestelde niet openbare arbeidsbe middeling, by gebreke waarvan de aan vraag niet in behandeling wordt genomen. Ingezonden mededeellng. de sovjet-gezant te reval teruggeroepen. actie van oud-gepension- nekkden". De Zuiderzeesteunwet. DE GASCORRUPTIES. DE UTRECHT8CHE GASDIRECTEUR. HET adres voor BRUIDSFOTO'S VERGROOTINGEN, alle PORTRETWERK en INDUSTRIEELE FOTOGRAFIE. FINLAND. VOLKENBOND. Het aantal raadszittingen. Genève, 9 December. De commissie tot regeling van werkzaamheden heeft in be ginsel Chamberlain's voorstel tot vermin dering van het aantal jaarlijksche bijeen komsten van den Volkenbondsraad van vier tot drie aangenomen, met de toevoe- HET MINISTERIE AFGETREDEN. Helsingfors, 9 December. Het sociaal- I democratische ministerie-Tfinner, dat een jaar aan het bewind is, is afgetreden, om dat de regeering bij de stemming over de nieuwe belasting- en tariefvoorstellen, speciaal voor de rechten op rogge, geen meerderheid voor haar inzichten vinden kon. VEREENIGDE STATEN. Washington, 9 December. Het Huis van Afgevaardigden heeft een wetsont werp goedgekeurd, waarbij 200.000.000 dollaTs voor versohillende uitgaven van EEN AANVULLENDE BEGROOTING. DUITSOHLAND. CHINA. DE CRISIS IN DE METAAL INDUSTRIE. Essen, 8 Nov. Naar verluidt zullen de onderhandelingen over een vergelijk in de West-Duitsche metaalindusrie onder leiding van den officieelen bemiddelaar morgen te Essen beginnen. In belang hebbende kringen vermoedt men dat de werktijd, ofschoon het geschil In hoofd zaak daarover loopt, buiten bespreking zal blijven, omdat deze geregeld wordt DE RUSSEN IN OOST-AZIE. Een communistische actie. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, heb ben de Nationalisten officieel meege deeld, dat volgens berichten uit vertrou welijke bron drie honderd Russische officieren met 50.000 geweren onderweg zijn naar Wladiwostook. Uit Kanton wordt bdricht, dat de leiders der Ohlneesche communisten weer uit hun schuilhoeken te voorschijn komen door*een verordêninnT^met1Tradrt%®n wet en °P Kanton aanrukken. In die stad zijn lijk wel een advies over de werktijdkwes tie aan de regeerng geven. Op grond van dita dviea zou de minister van arbeid dan bijvoorbeeld kunnen besluiten tot een ge leidelijke invoerng van het drieuloegen- st,elsel in de metaalfabrieken en hoog ovens. In twee sterk bezochte vergaderingen van leden van den christelijken bond te Essen heeft de voorzitter gezegd, „dat in Bommige fabrieken, o.a. ook bij Krupp, de arbeiders of een groot deel reeds waren aangezegd om op 1 Januari met het oude loon genoegen te nemen of op Btraat gezet te worden". In belde verga deringen hebben de arbeiders besloten niet sohenen, waarin de bevolking wordt uit- genoodigd zioh te verzetten tegen de uit banning der communisten. Het schijnt dat Kwantoen g gekozen is tot basis voor de communistische revo lutie, die ten doel zal hebben de anti communistische Koeomlntang-partij en de Nationalistische regeering te vernieti gen. De nationalistische leiders nemen eoh- ter maatregelen om die poging te onder drukken. De geleidelijke vermindering Britsche troepen in China zal ven staan. Van werki Inwilliging i alleen bij K: van zioh aan deze dreigementen niet te sto- Britsche troepen In China zal met ren en trouw achter hun leiders te blij-1 terugtrekken van de 18e Infanterie gade vóór Kerstmis geëindigd zijn. wordt gemeld dat er eischen van de arbeiders ij Krupp de aanneming van 120UÖ nieuwe krachten noodig zou maken, die 21 millioen zouden kosten aan loongel den. Aangezien de productiviteit dezelfde En zou biyven zou een dergeiyk bedrag de geheele wlrst meer dan teniet doen, zoo dat de eischen der arbeiders volkomen onuitvoerbaar zijn. HET DUÏTSCH-ITAT.IA ANSCH HANDELSVERDRAG. De onderhandelingen mislukt. De bladen vernemen van bevoegde zyde dat de gevoerde onderhandelingen op 0 December voorloopig afgebroken zyn, zonder veel kans op spoedige hervatting. De Italiaansche regeering heeft den Duitsohen elsoh dat de Italiaansche wet op bevoordeeling van de inheemsche in dustrie veranderd en de propaganda tegen een invoer van goederen uit het buitenland gestaakt zou worden, afgewe zen, waarna het geen zin had nog- over ondergeschikte puntea verder te onder handelen. De Chineesche bandieten hebben de het bri- den tg QC eischen kapitein Lalo Woensdag niet gelaten Toen de zendeling Tucker, eld heeft, op die de bemiddelaarsrol gespeel de afgesproken plaats verscheen, was er één Chinees aanwezig, die meedeelde dat de hoofdman by nader inzien zjjui oor- spronkeiyke eisch handhaafde en in af wachting van de verdere betaling kapi tein Lalo vast dieper in het binnenland had doen vervoeren. Tucker is naar Sjanghai teruggegaan en adviseert in 's hemels naam te betalen, daar kapitein Lalo's leven anders zeker gevaar zou loopen. Tucker is jarenlang zendeling in de provincie Ho-nan geweest en kent het bandieten-volkje op zijn duimpje. Allen ynullen van db fijne Dannehoehen gebakken van SaRIKAWMtV KOOPMANS' Mttlf ABHIEntN - LCEUWABOEH de scherpste middelen den strijd voort zetten. Met den moed der wanhoop zullen zq zich, middels huö organisatie, bhjven verzetten. (Luid applaus). Spr. oefende schérpe critiek op de houding der regeeririg Tweede Kamer. By verschillende audiënties, welke ver tegenwoordigers van den Alg. Pensioen- bond hadden met leden der regeering en der Kamer, verklaardfen allen 'n warm hart te hebben voor de belangen der oud-ge- pensionneerden. Maar toen de heer Oud ten hunnen bate een motie voorstelde, was men er tegen. Spr. concludeerde daaruit, dat de oud-gepensionneerden de regeering en de meerderheid der Kamer niet meer kunnen vertrouwen. Vervolgens betoogde spr., dat de rechts grond voor verhooging van de pensioenen in de eerste plaats ligt in de verminde ring van de waarde van het geld. Spreker noemde vervolgens eenige ver schillen tusschen de pensioenen van de oud- en nieuw-gepensionneerden welke verschillen naar zijn meening niet anders dan schrynend kunnen worden genoemd. Spreker eindigde met een opwekking om den strijd voor recht voort te zetten. Langdurig applaus volgde op de rede van den heer Klooster. Ten slotte is de volgende motie aan genomen De vergadering enz., gehoord het leed, dat heerscht onder de oud-gepenslonneerde militairen als gevolg van hun Bchamel pensioen gehoord de ontbering, welke vele vrou wen van de vóór de wet van 1909 ge- pensionneerde militairen zich moeten getroosten als gevolg van bet feit, dat zy als eenige categorie van weduwen van ambtenaren bulten de pensioen wetten zijn gesloten. overwegende dat voor genoemde mili tairen en weduwen dezelfde gronden be staan als waarop de tegenwoordige pen sioenwetten der militairen en hun wedu wen zyn gebaseerdi Selet op bet feit, mat door genoemde italren en weduwen door onderbetaling in soldy, 80 pet. en meer voor pensioen is betaald is van oordeel, dat op grond daarvan zy rechtens aanspraak kunnen doen gel den op een betere pensionneering en de weduwen op pensioenen van oordeel, dat de steunverleenlng, misschien goed bedoeld, aan dat recht niet voldoet, onbiliykheden schept en hoewel noodgedrongen door sommi gen wordt aanvaard, doch zeer pyniyk wordt aangevoeld; verzoekt de regeering en volksver tegenwoordiging het daarheen te leiden, dat genoemde militairen en weduwen worden gepenslonneerd overeenkomstig de tegenwoordige wetten en dat dit spoe dig moge gebeuren, omdat het anders voor velen te laat is. De vergadering, welke mede werd by- Sewoond door vertegenwoordigers van isterorganlsaties, is hierna gesloten. De belanghebbende, die hem aangebo den werk, hetwelk voor hem geschikt wordt geoordeeld, zonder gegronde rede nen weigert, wordt van verdere hulp ter verkrijging van arbeid uitgesloten. Is de belanghebbende, die, ter verkrij ging van arbeid, hulp en voorlichting verlangt, in eigen bedrijf werkzaam en wenscht hy dit te verplaatsen of te ver vormen, dan wel een nieuw bedrijf in te richten, dan zal by gebleken wenscheiyk- heid de mogeUjkbeid daarvan worden onderzocht. Het onderzoek zal onder meer betreffen de geschiktheid van den belanghebbende als leider van een bedrijf, in het bqzonder als leider van het te verplaatsen, vervor men of nieuw in te richten bedrijf, de levensvatbaarheid van zoodanig bedrijf, den flnancieelen toestand van den belang hebbende, benevens den omvang van de benoodigde geldmiddelen. Met het doel het elders ter hand nemen van arbeid of bedrijf te verge- makkeiyken, kan den belanghebbende ten hoogste zes achtereenvolgende weken een toelage worden verleend. Het totaal inkomen, met inbegrip van de toelage, zal niet mogen overschrijden a. voor een ongehuwde: een bedrag van twaalf gulden per week; b. voor een gehuwden of ongehuwden kostwinnereen bedrag van vier en twin tig, twee en twintig, onderscheideniyk twintig gulden per week, naar gelang de belanghebbende is te werk gesteld in een gemeente, welke volgens het Bezol digingsbesluit Burgeriyke Ryksambte- naren is^gerangscbikt onderscheideniyk in de eerste, tweede of derde klasse. De toelage kan in den regel alleen dan worden verleend, wanneer redeiykerwyze mag worden verwacht, dat het ter hand te nemen bedrijf büjvend of althans van langen duur zal zyn. Den belanghebbende, wien de toelage is verleend, kan een toelage niet opnieuw worden verleend, tenzy sedert het einde van het tydvak, gedurende hetwelk de toelage werd genoten, ten minste zes V\.w,v \e 'Ulllll ken. Voorts zal worden gevraagd een be langrijk verschil in kleur te maken in bet geldswaardig papier. Besloten werd, adhaeeie te betuigen aan bet adres der Amsterdaimeche K. v. K. aan de Eerste Kamer, waarbij op grond vau »arby aangegeven bezwaren ver zocht wordt, het wetsontwerp op de naam- looze vennootschappen niet aan te nemen. Tot de volgende vergadering werd aan gehouden een voorstel-Granwald, dat door wetswijziging mogelijk wil maken, dat van filialen eener zaak de heele winst belast wordt in de plaats van vestiging van dat filiaal. Aan de verkeenscommissie werd opge dragen nogmaals bij Ged. Staten aan te dringen op verbetering van den Twuy- verweg (St. Pancras—-Broek op Lanigen- dijk) en tevens de mogelijkheid te onder zoeken waarop Helder een goede verbin ding zou kunnen krijgen met Wielingen via den Balgdyk. Deze wegen dienen in het wegenplan te worden opgenomen. Goedgekeurd werd een ooncept-adres van de wegencomimissie, waarin de ge meente Alkmaar wordt geadviseerd aan de commissie voor de kanalisatie van West-Friesland overeenkomstig haar ver zoek een subsidie van f 22000 per jaar toe te kennen voor den tyd van 40 jaar. Besloten werd voorts, aan den Spoor- wegraad te verzoeken, dagretourkaarten Alkmaar—Utrecht en Helder—Amster dam verkrijgbaar te stellen. By de sluiting dankte mr. Offers voor gesproken woorden. Hy bende niet door eigen toedoen buiten arbeid of bedrijf is geraakt en arbeid of bedrijf andermaal is ter hand genomen. Credletverleenlng. Aan den belanghebbende kan op zyn verzoek een orediet worden verleend, voor zooverre het moet strekken a. tot voortzetting van een bedrijf en de mogeiykheid of wenscheiykheid daar van uit een in te stellen onderzoek bhjkt; b. tot verplaatsing of vervorming van een bedrijf op de inrichting van een nieuw bedr" resultaten |en een onderzoek gunBtige oet verwachten. DE AANSLAG OP DEN SCHOON VADER VAN ACHMED ZOGOE. Men meldt uit BerUjn: Over den aanslag, die te Tirana ge pleegd is op senator Verzazi, den schoon vader van Achmed Zogoe (zie le blad pag. 2) verneemt de Giornale d'Italia nog de volgende byzonderheden: Senator Verzazi stopte met zyn auto, waarin ook senator Beooia zat, voor zyn villa. Juist opende oen knecht de deur, toen hy door een geweerschot in de knie werd getroffen; toen een tweede kneoht zyn revolver afvuurde in de richting van waar het schot kwam, werd hy door een nieuw geweerschot gedood. Belde sena toren vuurden nu hun revolvers af op de aanvallers, die zich verborgen hielden, maar er daarop vandoor gingen. De Ita liaansche bladen zyn er van overtuigd, dat de schuldigen Zuid-Slavlërs waren, daar men ter plaatse een hoed heeft ge vonden, verkocht door een firma uit Bel grado. ELECTRIFICATIE DER SPOOR WEGEN. Haarlem—IJmulden. Van hoe groote beteekenis die eleetrlfi- oatie van de spoorlijn Haarlem—IJmui- den op het reizigersvervoer is, blijkt wel hieruit, dat thans dus na ongeveer zeven maanden dienst het vervoer tus schen Haarlem en UmuLden weer onge veer gekomen ia op het oyfer van vóór den oorlog. Dit cijfer was, ruw berekend, ongeveer een millioen passagiers per jaar. Met den oorlog begon een daling in te treden, die daarna zeer vergroot is, toen het autobus-verkeer een omvang ging aannemen, als in dit en voorgaande jaar. Dat de spoorwegen dit verlies zod goed als geheel hebben ingehaald, pleit wel vóór de electrificatie. (HbL) OOSTZEE-LANDEN. Naar in politieke kringen verluidt, heeft de Sowjet-gezant Petrowskl giste ren mededeellng ontvangen van zyn terugroeping. Een en ander houdt ver band met de affaire van den voormallgen Tsaristisohen officier Lukowski, die door den Russiscben gezantschapssecretaris, Tartanof, in dienst sou syn genomen voor het plegen van een moordaanslag op den Gisteravond ie te 's Gravenhage aan de Nobelstraat een openbare vergadering 5ehouden van de z.g. oud gepensionneer- en, welke vergadering belegd was door den Algemeenen Militairen Pensioenbond. Als spreker trad op het hoofdbestuurs lid van dien bond, de heer W. Klooster. Hij noemde deze byeenkomst er een van teleurstelling, zulks in verhand met de jongste beslissing van de Tweede Kamer over de pensioenen der oud-gepension neerden. De meerderheid der Kamer, hoewel overtuigd van de nooden dezer menschen, heeft het niet aangedurfd tegen deze regeering, die zich zoo oppermach tig gevoelt, in te gaan. Het is een hui chelachtig en hard spel van regeering en meerderheid der Kamer geweest. Maar spr. wilde regeering en Kamer zeggen, namens de duizenden slachtoffers, dat hun namen niet vergeten zullen worden. Wy bedrogenen, verbitterden en verla ten en aldus spr. sullsn echter met Het »Stbl.« no. 865 bevat een Kon. be sluit van den 28sten November tot vast stelling van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in art. 14 der Zuiderzeesteunwet 1926 (Stbl. no. 290). Daaraan is het volgende ontleend: Opleiding door onderwijs of op andere wfjze. Voorzoover de redenen, op grond waar van de belanghebbende of zyn kind onderwys niet ingevolge de bepalingen van deNyverbeidsonderwyswet kosteloos of onder toekenning van toelagen kan genieten, dit niet ongewenscht doen zyn, kunnen school- of leergelden of andere kosten geheel of gedeelteiyk worden ver goed of toelagen worden toegekend, een en ander als bedoeld by,het eerste en het tweede lid van art. 5 der Zuiderzeesteun wet en zooveel mogeiyk in overeenstem met de by of krachtc mlng heidsonderwijswet krachtens de Nyver vastgestelde voor schriften. Kosten, verbonden aan het verwerven van bekwaamheid voor eenig handwerk ambacht, bedrijf of eenigen anderen werk kring, hetzy in land- of tuinbouw, dan wel op ander terrein, in de opleiding waarvoor niet door middel van nyver heidsonderwys kan worden voorzien worden slechts vergoed, indien en voor zooverre daartoe naar het oordeel van den minister van waterstaat termen aanwezig zijn en in den regel tot geen booger be drag dan opleiding tot een betrekking door middel van nyverheidsonderwyszou hebben gevorderd. Verkrijgen van een werkkring. De belanghebbende,die, ter verkrijging van arbeid, hulp en voorlichting verlangt en niet in eigen bedrijf werkzaam is of wel zoodanig bedrijf op aannemehjke gronden niet wenscht voort te (zetten, te verplaatsen of te vervormen, noch een nieuw bedrijf in te richten, doet zyn aan vraag vergezeld gaan van een bewys, dat Voorkeur voor vergunning tot uitoefening van de visschery op de afgesloten Zuiderzee. De generale commissie doet van deby haar inkomende aanvragen om voorkeur tot het kosteloos verkrijgen van een ver gunning tot uitoefening van de visscherij op de afgesloten Zuiderzee aanteekening houden in een aan te leggen register. Nadat de centrale oommissie zal zyn gebleken, dat uitoefening van de visscherij op de afgesloten Zuiderzee geen beztfaar zal ontmoeten, bepaalt zy de volgorde, waarin de belanghebbenden, die een aan vraag hebben ingediend, voor de gevraag de voorkeur in aanmerking zullen komen. Geldelijke tegemoetkoming. Geldelijke tegemoetkoming, als bedoeld n art. 18 van de Zuiderzeesteunwet, wordt slechts verleend, voor zoover: de omstandigheden, welke het toe- kennen van tegemoetkoming noodzakeiyk maken, een gevolg zyn van de afsluiting van de Zuiderzee; b. voldoende middelen tot levensonder houd aan belanghebbenden, hun gezinnen of aan andere personen ter beoordee ling van den minister van waterstaat met wier verzorging zy zyn belast, ont breken o. belanghebbenden niet ln staat zyn door aanwending van eigen arbeidskracht zich voldoende middelen tot levensonder houd te verschaffen. Het bedrag van de geldeiyke tegemoet koming wordt door of vanwege den mi nister van waterstaat vastgesteld, gewij zigd of ingetrokken. )e burgemeester van de gemeente, waar de belanghebbende, die geldeiyke tege moetkoming geniet, woonplaats heeft, stelt zoo mogeiyk ten minste eenmaal per maand een onderzoek ln naar de omstan digheden, waarin de belanghebbende en zyn gezin of andere personen, met wier verzorging hy is belast, verkeeren, en brengt daarover verslag uit aan den minister van waterstaat. Alkmaar te mogen oonstateeren een voortdurenden bloei van dit distrlot De heer Kuyper dankte voor de over den heer Prins gesproken woorden. Het scheidsgereoht heeft zich inzake de ontslag-quaestie van den direoteur der gasfabriek te Utretcht vereenigdigd met de zlenswyze van het college van B. en W., nl. om den heer Bruinwold Riedel oneervol te ontslaan. Een voorstel aan den Raad ln dezen geest kan eerlang tegemoet worden ge zien. Te Gouda. B. en W. van Gouda hebben, zooals we ln ons nummer van Donderdag meldden biykenshet door hen uitgebrachte rap port over de ongeoorloofde handelingen van een ambtenaar van de gasfabriek den bedrijfsleider van deze fabriek in rang teruggezet tot opzichter. B. en W. betwijfelen, of deze ambte naar feitelijk wel de Wj de geleverde materialen voor gasfabrieken gebruike lijk geworden retourcommissies heeft ont vangen, aangezien de meeste frma's 10 8 20 pet. van het factuurbedrag uitkeerden en de door den bedrijfsleider ontvangen bedragen beneden 6 pot. bleven. Reoht- streeksohen invloed op de leverancier* kon de bedrijfsleider niet uitoefenen, hoewel hij wel het geleverde moest be- oondeelen en ook de te herstellen gas meters moesten aanwyzen. UitdrukkeUjk stellen B. en W. vast, dat de bedrijfs leider door het aannemen van de bedoelde bedragen de gemeente niet financieel be nadeeld heeft. Ook hebben B. en W. niet den Indruk gekregen, dat tusschen lev> ranoiers en bedrijfsleider een bepaalde afspraak bestond, volgens welke van hem gevorderd, althans verwacht werd, Iets in strijd met zyn plicht te doen of na te laten. De directie van de gasfabriek droeg van de hierbedoelde handelingen van den bedrijfsleider geen kennis. B. en W. achten in dezen de leverancier* de meest schuldigen en zullen ten opzichte van hen hun houding nader bepalen. Inwerkingtreding der wet? Naar het Persbur. V.D. verneemt, kan zeer binnenkort de inwerkingtreding van de wet worden tegemoet gezien. Het zou in de bedoeling liggen de wet op 16 dezer van kracht te doen worden. KAMER VAN KOOPHANDEL IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. In de Woensdagavond ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van de Kaïmer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier, heeft de voorzitter, de heer Arntz, een waardeerend woord ge sproken tot de aftredendie leden, de hee- ren mr. Offers en Lakeman, en ln her innering gebracht het overiyden van den heer Prins, die 27 jaar voorzitter van de Kamer is geweest. Het doet spr. genoe gen, dat ln de nieuwe Kamer ook de bol- lencultuur zal worden vertegenwoordigd; Besloten werd, aan den minister van financiën te verzoeken, de züverbons van 2.50 niet aan de oiroulatle te onttrek- Te Jourc. De gemeenteraad van Haskerland heeft Woensdag de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: De raad van de gemeente Haskerland, kennis genomen hebbende van de bevin dingen van de commissie, belast met een onderzoek naar de handelingen van den directeur-boekhouder der gasfabriek te Joure; geeft zyn afkeuring te kennen over het feit, dat de directeur-boekhouder, ln strijd met zyn instructie, van leveran ciers zoogenaamde retour-commissie heeft aangenomen, en verlangt van den directeur-boekhouder, dat hy zich in den vervolge stipteiyk zal houden aan zyn instructie; dat overigens uit de bevindin gen van de commissie niet ls gebleken, dat de direoteur zich opzettelijk aan be nadeeling van de gemeente heeft schul dig gemaakt, en dat eveneens van fraude niets ls gebleken; gaat over tot de ord van den dag. Ingezonden Mededeellng. i-I 60 POLDERWEG 60

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 9