T tweede en laatste blad. plaatselijk nieuws Ingezonden Mededeellnp. VAN DINSDAG 13 DECEMBER 1927 FINALE UITVERKOOP. De Oud Gered. Gemeente alhier heeft beroepen als loerend ouderling de heer J. V. Th oog van Papendrecht. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, hebben stemgerechtigden van de Ned. Herv. Gemeente te Wedde (Gro ningen) besloten, toezegging van beroep te geven aan D& W. Br. Onnekes. Met aigemeene stemmen (66) is den kerken raad verzocht, de noodige stappen te doen om: te trachten, de toezegging ten spoe digste in een beroep om te zetten. Op het te 's Gravenhage gehouden machinisten-examen slaagde voor le machinist onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Adriaanse. NIEUW GEBOUW VOOR DE ZEEVAARTSCHOOL. Naar aanleiding der vraag, gedaan in het Voorl. Verslag der Begrooting Onder wijs, hoe het toch staat met den zoo noo- digen bouw eener Zeevaartschool te Helder, antwoordt de Minister van Onder wijs in de M. v. A.: „Een beslissing ten aanzien van de stichting van een nieuw gebouw voor de Zeevaartschool te Helder zal eerst geno men kunnen worden, nadat het rapport der Scheepvaartcommissie is ingekomen." VOLKSONDERWIJS. Blijkens een advertenie in dit nummer houdt „Volksonderwijs" Donderdag een huishoudelijke vergadering in het ge bouw UJS.0. des avonds ten 8 ure. Voor blzonderheden zie men de advertentie. AANVRAGE KOSTELOOZE RIJWIEL- MERKEN. Belanghebbenden worden er mee in kennis gesteld, dat het kantoor van den Ontvanger der Dir. Bel. enz. in het tijd vak van 13 Deoember 1927 tot en met 7 Januari 1928 op Woensdag- en Vrijdag avond van 7 tot 9 uur geopend zal zijn voor de behandeling van aanvragen om kosteLooze rijwielmerken. „HELDER'S MANNENKOOR". Een afscheid. Men schrijft ons: Ruim twee jaar geleden verliet de sym pathieke voorzitter, de heer B. Abbenes, wegens vertrek uit deze gemeente, de Vereeniging, wat een gevoelig verlies beteekende. Vrijdagavond j.1. nam het koor afscheid van diens opvolger, den heer O. Th. Verduijn, die zich metterwoon te Gorinchem gaat vestigen. Op de laatste repetitie, die deze ver dienstelijke voorzitter bijwoonde, werd de heer Verduijn door den vioe-voorzit- ter, den heer J. M. Peters, in een kern achtige toespraak dank gezegd voor het geen hij in zijn dertienjarig lidmaatschap voor „H. M." heeft gedaan. Hij prees vooral zijn kracht als zanger, want de heer Verduijn was de steunpilaar van de baspartij en een voorbeeld van ijver en trouw. Hoezeer zijn verdiensten door het koor worden gewaardeerd, bleek wel uit de spontane wijze, waarop de heer Ver duijn op het laatste oonoert, waaraan hij medewerkte op 28 Nov. j.1., werd be noemd tot eerelid; hiervoor moet men heel wat gepresteerd hebben. Spr. felici teert hem met die onderscheiding en overhandigt daarbij een zeer fraai diplo ma in lijst Ook biedt spr. nog een blij vende herinnering aan van de leden, be- staande uit een rooktafel met garnituur. Hij voegde daarbij den wensch, dat hij daarvan nog vele jaren gqbruik moge maken en dan zijn gedachten nog een oogenblik bij „H. M." zou verplaatsen. erder wenscht gpr. hem en zijn gezin alles goeds toe in zijn nieuwe woonplaats. Nadat de heer Peters nog enkele woor den van dank had geuit aan Mevr. Ver duijn, die haar echtgenoot zoovele avon den aan de Vereeniging had afgestaan, dankte de heer Verduijn^ die zichtbaar onder den indruk was, voor de waardee- rende woorden. Spr. was wel het meest verrast door zijn benoeming tot eerelid, hij is daar zeer gevoelig voor, terwijl hij tevens recht dankbaar is voor het ge schenk van directeur en leden. „H. M." zal bij hem steeds in dankbare herinne ring voortleven. Doch spr. wenscht een groot deel zijner verdiensten af te wen den op de prettige samenwerking met het geheele bestuur, in het bizonder op den secretaris, den heer Van der Kuijl, die zijn taak wel gemakkelijk heeft ge maakt. Ook den penningmeester,, den heer Valkenburg, brengt hij een woord van hulde. Hij verzoekt den leden het bestuur te blijven steunen in zijn grooten ijver om ,3. M." tot bloei te brengen in het belang van den schoonen mannen- zang. Daarna richtte de heer Verduijn zich nog met eenige woorden van erkentelijk heid tot den directeur, den heer Leewens, en tenslotte voegde hij daaraan toe de volgende, door hem vervaardigde dicht regelen, welke hij den leden wilde aan bevelen. Ter overdenking! Bij vertrek uit de gemeente En 't verlaten van ons koor, Rest mij nog een woord tot afsoheld; Vraag ik voor het laatst gehoor. Hooggeachte medeleden, Zangersvrienden, jong en oud, Mannen, op wier lust en ijver Uwen directeur steeds bouwt. Houdt uw leider steeds in eere, Helpt 't bestuur ten allen tijd'; Zij toch wijzen u d e richting, Steunt hen bij hun flink beleid; Eendracht, ernst en kameraadschap, Trouwe liefde voor den zang, Zijn voor uw organisatie Deugden van zeer groot belang. Houdt die deugden hoog in eere; Werkt gij allen daartoe mee. Rijke vrucht zult gij dan plukken Op uw gouden jubilél De heer Leewens verkreeg hierna nog het woord' om vooral nogmaals te doen uitkomen wat „H. M." in den heer Ver duijn verliest. Zijn kracht als zanger zal noode gemist moeten worden; hij was een trouw lid en bezat veel eigenschap pen, die hem tot een voorbeeld van de le den kunnen strekken. Spr. hoopt, dat zijn plaats als voorzitter spoedig moge wor den vervangen door een goed opvolger en de ontstane leegte in de baspartij spoedig worde aangevuld. DEMONSTRATIE WEVEN. Voor de Ncd. Vereeniging van Huls vrouwen werd Maandagmiddag en -avond een demonstratie gegeven in weven door een vertegenwoordiger der kunstweef school «Walda» te Apeldoorn. Deze ge schiedde op een klein, speciaal weefge touw en trok bij de aanwezige dames groote belangstelling. De spreker hield vooraf een uitvoerige rede omtrent het ontstaan der weefkunst en de toepassing daarvan; zette uiteen hoe de industriali- seering ervan de kunst langzamerhand uit bet huisgezin deed verdwijnen, het geen mede te danken is aan de zeer ingewikkelde, veel technische kennis en vaardigheid vereischende toestellen. In Zweden en Noorwegen is het weven als huisindustrie nog inheemschde omvang rijke toestellen, die men daar gebruikt, zijn van ouder tot ouder overgegaan op de familie en de huizen zijn er speciaal op ingericht. In ons land zou dat niet gaan, de pogingen, die gedaan zijn om hier ook dergelijk weven in te voeren, zijn na korter of langer tijd opgegeven, en nog vele kostbare toestellen staan op zolders ongebruikt en verwaarloosd. Er moest dus worden gezocht naar ver eenvoudiging van het werk, waardoor men vanzelf ook van eenvoudiger toe stellen kon gebruikmaken. Spr. zet nu aan de hand van zoo'n weeftoestel de werkwijze uiteen, terwijl hij verschillende voorbeelden ervan laat zien. De kleedjes, ceintuurs, kussens, enz. alle van ver schillende techniek, vielen bij het dames- publiek zeer in den smaak,de toestellen, waarop ze worden geweven, zijn uiterst eenvoudig en kunnen des avonds, na ge bruik, worden opgevouwen en wegge borgen met het werk erin. Uit den aard der zaak vereischt het stellen der schering het meeste werk, maar met deze toestellen is dat al zeer eenvoudig te doen, zooals spr. laat zien. Des avonds werd de lezing herhaald met lichtbeelden. ZANG- EN RECITEER-VEREENIGING „HARMONIE". De Zang- en Reciteerrvereendging „Har monie'" is vrijwel de eenige vereeniging hier ter stede, die de opvoering van' ope rettes in grooten stiji aandurft, zonder gebruik te inaken van geleende krachten. Wy hebben verleden jaar kunnen genieten o. a. van1 de jMasootta", en gisterenavond ging in Casino „De Dochter van den Tam boer-majoor", van Jac. Offenbach» Dat dit een onderneming is, waarvoor men bewondering moeit hebben; behoeft wel geen nader betoog. Daarbij komt, dat^men geheel op eigen krachten is aangewezen, ook wat de solo's voor zang betreft het ortoest, is natuurlijk samengeseld uit diverse musici en die solo's worden voor het overgroote deel vertolkt door dames en hee- ren, die geen muziek kennen en dus voor den zang op hun gehoor moeten vertrouwen. En de twee bedrijven, die wij van dit aar dige werk gezien hebben, venliepen zóó in afle opzichten vlot, spel zoowel als zang sloten zóó goed aan, dat het de vraag is of beroepsgezelschappen dit zouden verbe- 1 teren. Aithans om nu het verwijt te ont gaan, dat wjj wellicht overdrijven wat sommige tooneeien betreft. De konen waren steeds uitstekend, een enkele maal haperde het invallen wel eens, maar steeds kwam het terecht. Natuurlijk waren de solisten zeer uiteen- loopend; Onder de dames en heeren waren oude getrouwen, die al 'bij! vorige gelegen heden) optraden en hun sporen in dit op zicht verdiend hadden, oude getrouwen, die de knepen en trucjes om op het publiek te spelen kenmerkten en ze flink toepasten. Van de dames waren dit allereerst Stella, de hoofdpersoon, welke rol door Mevr. KramerBohlen vertolkt werd. Vlot en levendig spel en goede zang deden deze rol alle recht wedervaren; Mejuffrouw Brujjn was een alleraardigste marketen/tater (Clau- dine), met een heldere en zuivere steim. Haar entrée-oouplet met den ezel sloeg ge weldig in en het was een genot faierby Het koor te hooren invaHcn. Als hertogin fun geerde Mevr. Buter—Klaassen, zij zag er, zooals trouwens allen in het tweede bedrijf, voornaam en hertogelijk uit. Als directrice van het pensdonaat trad op Mejuffr. Stevens, een snoezig directricetje in haar schilder achtige 18e eeuwsche kieeöJJ. Van de heeren was de tamboer-majoor (Van WoMéren) wed' nummer één. Zijn spel en zang was zonder overdrijving gelijk waardig aan dat van een beroepsspeler; hij had een zeer martiaal uiterlijk en was als geheel voortreffelijk. Robert, de luitenant, werd vertolkt door den heer Abbenles, die een mooie stem heeft, in zijn soldatenlied in het le bedrijf met bet geestige pif-paf- refrein was hij uitstekend; Griolet (Roden burg) vergoedde aan voordracht wat hij aan stenimateriaa] te kort schoot; zijn! snijders- coupletten, die den lof der schoon© Stella zingen, vermaakten ten zeerste het publiek. De heer L. Visser moest een aftandschen hertog voorst-ellen), en verwierf zich daar mee veel succes. Ten slotte Bambine (Krigiée), die, evenals nog enkele anderen, wat Kléiner rol had en niet zoo op dien voor grond trad. iZooals gezegd, de koorzang was uitmun tend; ook de refreinen der coupletten wer den door het koor en er zijn ruim 60 werkend© leden! meerendeels goed op toon en tempo ingezet- Alleraardigst was ook dé samenzang van Stella met' het solda- tenkoor als zij hen den weg wijst naar het kippenhok. Het duet van Griolet en) Olau- dine was een van die geestige liedjes, waar aan deze operettes zoo rijk zijn en ook dit was voortreffelijk. Kortom, er valt slechts te prijzen. Ontegenzeggelijk had het orkest, zooals we zeiden samengesteld uit diverse musici, het niet gemakkelijk. Pianiste was ook weer Mej. Jetty Boon, die in dit opzicht routine heeft. Achter de schermen was de heer Bruijn, regisseur, de groote stuwkracht; hij zorgde voortreffelijk voor een vlot verloop, zoodat alles als een bus sloot. En vóór den lessenaar had de heer Brizée de touwtjes van het geheel in handen; en het moet ge zegd worden, hij heeft gezag en men ziet goed naar hem. Door deze uitstekende sa menwerking kon eeni en ander dan ook zoo goed verloopen. Zeer mooi waren de oostuuims, van1 dames zoowel als van heeren, zij waren geleverd door de firma Bakker te Amsterdam. En onze plaatsgenoot, de heer Van der Maden, had voortreffelijk kapwerk geleverd. De soldaten zagen er soldatesk, de markiezin nen en markiezen snoezig en schattig uit, en zoo was alles gedaan om een fraai geheel te verkrijgen. De zaal was tot barstens toe vol, en de aanwezigen hebben zeer genoten» Men zegge niet, dat dilettanten niet een operette kunnen opvoeren; „Harmonie" is daar om het tegendeel te bewijzen. Naar wij. vernemen, bestaat het plan om Donderdag een© herhaling te gevent BINNENBRANDJE. Een binnenbrandje van weinig betee- kenis bad Zondagmorgen plaats in de Hartenstraat, ten huize van de familie Dekker. De vrouw des huizes, die even de deur uit was, had een pan met vet op het vuur staan. Op een gegeven mo ment sloeg de vlam in bet vet, dat oogen- bLikkolijk fel brandde. De kinderen vlo gen naar buiten en schreeuwden om bulp, die spoedig aanwezig was. Eenige buren schoten toe en bluschten de vlammen met een viertal emmers water. De schoorsteen was ernstig beschadigd. Eveneens bad het behang in de keuken tamelijk ge!» den. Overigens was er wei nig verbrand, zoodat dit brandje voor do bewoners nog goed afliep. Verzjker'uvT dekt de schade. MR. G. A. VAN POELJE. Benoemd toi buitengewoon hoogleer»». Mr. G. A. van Poelje, administratein ter gemeente-secretarie te 'e-Gravenhage, is benoemd tot buitengewoon hoogleeraal in de bestuurswetenschappen aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam. Mr. van Poelje was van 1 Mei 1916 tert 16 Februari 1910 gemeente-seretarif al- bier. De Nieuwe Rotterdamscbe Courant meldt over deze benoeming nog het vol gende: Behalve het theoretisch onderwijs ia aan den nieuwen hoogleeaar mede de leb ding opgedragen van het praktisch on derricht in de bestuurswetenschap, waar toe de studenten die aan de Handels- hoogeschool de staatkundig economische richting volgen, kunnen worden toege laten. Gerrit Abraham van Poelje, géboren te Naaldwijk 31 Januari 1884, begon zijn loopbaan aan de gemeente-secretarie al daar en verwierf vele diploma's, welke zijn levensloop teekenen: oandidaat-ge- meentesecretaris, staatsinrichting M. 0„ staatsexamen voor de universiteit, eandi- daatsexaimen rechten, doctoraal examen rechten. Hij promoveerde, zonder ooit de universiteit te hebben gevolgd, op 23 Januari 1914 op een proefschrift„Heden- daagsch gemeenterecht". Dit proefschrift, vruoht van eigen studie, leverde de eer ste poging in ons land om de studie van het gemeenterecht los te maken uit de juridische sfeer en zelfstandig de metho den van het moderne gemeentebestuur en en geimeentebeheer óp te bouwen. Van de hand van mr. van Poelje zijn voorts veraoheenen „De Nederlandsche Gemeente, een inleiding tot de kennis van het bestuur en beheer", en een groot aan tal, gedeeltelijk gebundelde opstellen in de vaktijdschriften. Hij maakt deel uit van tal van organisaties, die op het be lang der gemeentelijke bestuursinrich ting betrekking hebben. WERELD-REVUE „HALLO-PARUS!" In de maand Januari krijgt ook Helder de wereld-revue „Hallo-Parijs" te zien, welke thans in Amsterdam zulk een op gang maakt. „Het Leven" gaf er onlangs verschillende mooie kieken van en schreef o.m»: Gemeenteraad. PLAATSELIJKE INKOMSTEN BELASTING. Voorstel tot het heffen van op centen op de hoofdsom der Rijks inkomsten belasting; tot het hef fen van een gemeentelijke Inkom stenbelasting met een vast per centage. B. en W. schrijven aan den Raad: Voor zoover wij thans met de voorbe reidende werkzaamheden voor het sa menstellen van de Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1928 gevorderd zijn, valt het te voorzien dat er, met inbe grip van een bedrag van 90000.— voor kwade posten op de inkomstenbelasting, welk bedrag dus feitelijk niet wordt ge heven, een bedrag te dekken blijft van rond J 937.000.—, volgens ondervolgende uiteenzetting te epecificeeren als volgt: UIT DE GESCHIEDENIS VAN HELDER EN HET HELDERSCHE KANAAL OVER DE LAATSTE 100 JAAR door P. O. de Boer en J. Brouwer. 11) 11 December 1826 schreef het Gemeentebestuur op nieuw over deze aangelegenheid aan den Staatsraad Gouverneur van Noord-Holland1: Alzoo het graven van een communicatiekanaal tusschen den Helder en het Groot Noord-Hollandsch Kanaal langs de forten Dirks Admiraal en Erfprins tot den Helder, zooals door een aantal ingezetenen dezer gemeente bij rekwest aan Z.M. was ver zocht.... niet kan geschieden uit hoofde dat ka naal alsdan te na bij de fortificatiën en daaraan hinderlijk zoude zijn zoo nemen wij echter de vrij heid uwe Excellentie andermaal over dit onder werp te raadplegen, en zulks te meer, daar ons de ondervinding meer en meer overtuigd (aio) van de noodzakelijkheid dat deze Gemeente in het bezit van/oodauig eene communicatie gerake. Wy nemen dientengevolge de vrijheid uwe Ex cellentie in overweging te geven of het niet verre weg het geschiktste middel om dit doel te bereiken zoude zijn, in deze het oude plan, door den Heer Hoofd-Ingenieur der Waterstaat indertijd ge schetst, te volgen, namentlijk om het kanaal te gra ven van den Helder af in eene bijna regte lijn door e reeds bestaande breede sloot, tusschen den der en rasterwerk en vandaar langs de hul- zuu!611 wes^®n hetzelve staande om, en verder ten van hetzelve langs tot bij het veer in het ^Noord-Hollandsch KanaaL dani v waar' dat de kosten tot het graven van zoo- uit aa' voor de Gemeente eene zeer groote be]t,aVe dooh het tegenwoordige en toekomende Werlr ^6r ^emeen^e vordert gebiedend dat dit Voo 8*'and worde gebragt en wij stellen ons Jr ^at het zelve uitvoerbaar zoude zijn op de °Htende wijze; lo. Dat de Gemeente uit deszelfs disponibele fondsen hier toe zoo veel bijeenbragt als het strek ken konde (zonder echter dat daardoor de nog onderhanden zijnde bestrating zoude behoeven ge staakt te worden); l) 2o. biedt de te graven sloot ten wesrten en zui den der berastering waaruit de specie tot verhoo ging van den nieuwen weg moet gezocht worden ons de gelegenheid aan, om van dezelve, (zoover deszelfs strekking is) gebruik te maken met bij voeging van eenige kosten door de Gemeente tot het bestemde doel in staat konde gebragt worden; 80. dat het Provinciaal bestuur aan de Gemeente voor de helft of een derde der kosten van dit ka naal eene zekere somme tegen behoorlijke interest wilde voorschieten onder voorwaarde van dezelve binnen een vast bepaald tijdvak af te lossen en tot zekerheid van welke aflossing de Gemeente (een aan zoodanige voorgeschotene somme geëvenre- digd gedeelte van) deszelfs bezitting inschrijvin gen op het Grootboek der Werkelijke Schuld gaarne zoude willen aanbieden. Overigens komt het ons voor, dat wanneer het kanaal naar den Helder in voorsz. rigting aange legd wordt, de Departementen van Oorlog en Marine, noch de Directie der Waterstaat hiertegen gene bedenkingen zouden kunnen hebben. Hoogst aangenaam zoude het ons zijn dat uwe Excellentie dit ons voorstel eens in ernstige over weging wilde nemen; terwijl wij ons eerbiedig de vrijheid veroorloven uExcelL te verzoeken ons hare gedagten ten dezen aanzien wel te willen mededeelen. Als Postcriptum Is aan dit schrijven toegevoegd door den heer L Giftjes en waarschijnlijk evenmin in het verzonden schrijven overgenomen: Na mijn inzien, konde(n) wij een Propesietie doen aan de Gouverneur. Als dat kanaal gegraven is, het veel revenu zal opleveren voor 't Provin- ci'aale besteding van 't vervoer van brik of Puyn, of sware steen, na de zeekusten, dat wij 1/4 van 't kapitaal dat het kanaal koste door de Provin- cieele kas vergoed wierd. De aanbesteding. Reeds in het jaarverslag der gemeente van 1827 werd de hoop uitgesproken, dat het te graven kanaal ,4e geheele gemeente in het algemeen tot veel nut zal verstrekken" en op 18 Februari 1828 werd bij onderhandache aanbesteding het graven van het ver- eenigingskanaal opgedragen aan Jan Goedkoop, wo nende te Amsterdam, voor de som van 66.000. De oorspronkelijke aannemer, E. U. Jansen, aan wien bij openbare aanbesteding het werk gegund was, had zich teruggetrokken. De werkzaamheden omvatten: lo. het graven van een kanaal, aanvang nemen de bij de brug in den marltiemen weg, langs de haven het Nleuwediep, en van daar strekkende langs gezegden maritiemen weg, op 68 el uit het kanaalboord der oommeroiehaven, vervolgens langs het etablissement Willemsoord, op 66 el afstand uit het boord van het afscheidingskanaal, tot de uitgegraven putten ten zuiden den helderechen zee dijk, en voorts door deze putten tot aan den Helder; lang in het geheel 8.160 el; 2o. het maken van jaagwegen met de benoodig- de opbermingen; De afmetingen voor het te graven kanaal waren: „de wijdte op den waterspiegel, ter hoogte van het peil 22 ellen, diep beneden het peil 2 el 80 duim, met val lingen aan weerszijden van tweemaal de hoogte, wor dende de bodem aldus breed 10 el 80 duim, doch aan het einde van het kanaal bij den Helder, moet over een lengte van 66 ellen, de breedte des kanaala zijn 82 el, teneinde aan de schepen aldaar gelegenheid tot zwaaijen te geven, met vallingen alsvoren". Van de uitgegraven spede moest worden gemaakt aan de zuid- en westzijde „eenen doorgaanden jaag- weg, hoog 1 el, breed op de kruin 4 el, uitgezonderd het gedeelte van den Helder tot de lunet, ter lengte van ongeveer 500 el, waarvan de kruin breed moet zijn 7 el, om hierdoor de passage van rijtuigen naar den helderschen polder te verzekeren". Deze wegen moesten worden gemaakt met een toaaanrondte van 16 duim. vallingen ter weerszijden van tweemaal de hoogte, en aan de binnenzijde door een berm en bermsloot, breed 8 el, diep 1 el, van de naastliggende gronden afgescheiden. Het bestek bevat verder bepalingen omtrent het maken van een voetpad langs de andere zijde van het kanaal tot bij de dijksputten, en vandaar tot den Helder van een rijweg. Voor de loozing van het water uit den Helderachen polder zou een sloot worden ge graven, met een jaagbrug voorzien. Van belang was voorts de bepaling, dat de vaste brug bij het Nleuwe diep, aan het begin van het kanaal, moest worden veranderd in een draaibrug, terwijl een brugmans woning moest worden gebouwd, lang 7 el 22 duim, breed 6 el 65 duim. Het plein te Willemsoord, begre pen tusschen den niéuwen te maken straatweg, het voetpad langs de rasters en den havendijk, moest worden opgehoogd en een lantaarn er op geplaatst Men ziet, een belangrijk werk, kostbaar ook voor een gemeente van zoo geringe beteekenis, en wij moeten respect hebben voor den moed en den voor- uitzienden blik van het toenmalige gemeentebestuur om een dergelijk werk te ondernemen. l) Het ten raadhulze berustend concept heeft blijk baar bij heeren assessoren gecirculeerd; althans het tusschen geplaatste gedeelte is in dit concept door gehaald, aan den achterkant van het schriftuur merkt de heer J. Giftjes op: ,,'t staken van de bestrating van den Helder zoude dat bij de Gouverneur geen verkeerde indruk maken op 't graven van 't kanaal. Als wij daar niets van melden aan de Patroon zoude dat niet beter zijn". In het oonoept in margine tusschengevoegd. In margine is hier door den heer Giftjes bij gevoegd: „de schepen van Z. M. den Koning en de koopvaardersschepen den weg gebaand is om op een zeer gereguleerde wijze en (met) geringe kosten vars duinwater (te) kunnen bekomen. Daar zjj nu van ver stoken zijn als met groote koste die ondraagelijk zijn". Waarschijnlijk is dit niet in het verzonden schrijven opgenomen. Het oorspronkelijk cijfer van 72 is veranderd in 66. Oorspronkelijk cijfer 60. (Wordt vervolgd). 9 Haeren-en Jongene- KLEEDING WIJ ZIJN 20 30 GOEOKOOPER OP AL ONZE ARTIKELEN. Zondags tot 1 uur geopend. Wij zijn in Berlijn zoowel als in Brussel vrij vaak teleurgesteld geweest, als we er een revue zagen: Holland doet 't beter! En de wereld-revue „Hallo-Parijs", die na den Haag en Rotterdam, nu in 't Amsterdamsche „Flora" triomfeert en eiken avond 'n volle zaal trekt, is ongetwijfeld de beste die hier ooit ver toond is. 80. het daarstellen van bruggen van duikers, en het bouwen van eene brugmanswoning, bene vens het bestraten van het plein bij den Jagthoek.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5