HtLDERSCHECOURANT HERMAN NYPELS TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS op HEEREN- en KINDERKLEEDING en MODE-ARTIKELEN VAN DONDERDAG 15 DECEMBER 1927 Wjj herinneren onze lezers aan de lezing, door der» heer imr. Salm voor de Vereenfi- ging A.G.O. morgenavond te houden over ie „Wonderen der Zon". Omtrent kaart verkoop etc. raadplege men de advertentie; zooals wij hebben medegedeeld, is mr. Salm een bij uitstek boeiend causeur, zoodat hij er ook thans weder, evenals bjji de vorige lezingen, in slagen zal zijn publiek te boeien en tot het einde toe aangenaam' en leer zaam bezig te houdieni. BEETHOVEN-AVOND „KUNST AAN 'T VOLK". Ingezonden Mededeellng. ZATERDAG 17 DECEMBER DE LAATSTE DAG VAN ONZEN EXTRA LAGE PRIJZEN KLEEDINGMAGAZIJNEN HELDER UIT DE GESCHIEDENIS VAN HELDER EN HET HELDERSCHE KANAAL OVER DE LAATSTE 100 JAAR door P. C. de Boer en J. Brouwer. Aanvang der werkzaamheden. Dd. 28 April 1828 vroeg het gemeentebestuur aan (Wordt vervolgd). HERSTEMMING HOOGHEEMRAADSCHAP. Gisteren had de herstemming plaats voor hoofdingeland van het Hoogheem raadschap Noord-Holland's Noorderkwar tier tusschen de heeren Westerhof en Jimmink. De uitslag voor wat betreft Helder was als volgt: Stembureau Emmastraat Uitgebracht 212 geldige 6temmen. Hiervan verkregen de heer Westebhof 100, de heer Jimmink 112. Stembureau Kerkgracht. Uitgebracht 813 geldige stemmen. 135 op den heer Westerhof, 178 Jimmink. Stembureau Hoofdgracht. Uitgebracht 216 geldige stemmen. Westerhof 106, Jim mink 100. Het aantal stemmen van onwaarde was in de verschillende bureaux resp. 7, 13 en 10. Het totaal aantal uitgebrachte stemmen te Helder is dus voor den heer Westerhof 841 en den heer Jimmink 890. MARINEWERVEN. Naar wij vernemen zullen, in de plaats van de heeren L. Boon, griffier en L. W. J. van Knaape, chef van den magazijn dienst op 's Rijkswerf alhier, welke, zooals wij hebben medegedeeld, met in gang van 1 Januari 1928 den dienst met pensioen verlaten, met dien datum wor den benoemd tot griffier de hoofdcom mies H. W. Kottman, tot chef van dén magazijndienst E. Roodschild (thans te Hefllevoetsluis); voorts tot hoofdcommies de commiezen A. J. J. M. van Gessel en J. W. Smit (HellevoetsJuls); tot commies de heeren H. W. Spoon en J. Meerens; tot adj.oommies mej. J. G. Poortman en de heer A. Lindhout. tiaren; huis en erf aan de Vischstraat no. 14, groot 1 are; kooper J. P. Dekker te Helder voor 8600. Het woon- en winkelhuis met erf aan de Breewaterstraat no. 16, groot 1 Are 11 centiaren; kooper G. Bandt te Helder voor 3456.—. Huis en erf aan de Oornelis Ditostraat no. 1, groot 75 centiaren; kooper D. Pot q.q. voor 1925. Huis en erf aan Huisduinen no. 51, groot 1 Are 28 centiaren; kooper J. Rijkers te Helder voor 260.—. Huis met erf en steeg aan de Visch straat no. 21, te zamen groot 2 Aren 41 centiaren; huis met erf aan de Visch straat no. 23, groot 72 centiaren; kooper Th. Minneboo q.q. te Helder voor 680.—. ZANG- EN REC. VER. „HAMON1E". (Dir. P. Brizee.) WJj herinneren er aan, dat hedenavond voor de tweede maal in Casino opge voerd zal warden op opera comique in 3 bedrijven „De dochter van den Tamboer Majoor". LEZING Mr. SALM. DE VERKOOP VAN KINDERZEGELS BEGINT WEER. Van heden af zullen op het postkantoor weer gedurende een maand de zgn. kin derpostzegels verkocht worden, terwijl ook de kinderprentbriefkaarten te koop zijn. De winst, die wordt verkregen, komt ten goede aan de vereenigingen van verschillende gezindte, die zich de verzor ging van de misdeelde jeugd tot taak heb ben gesteld. Van het viertal postzegels, dat dit jaar weer wordt aangeboden, zal die van 2 cent 4 cent, die van 5 oent 8 cent, die van 7l/i cent 11 oent en die van 15 cent 18 oent kosten. De vier provinoiewapenq, door den ontwerper A. H. J. Molkenboer in de zegels verwerkt, zijn die van Drente, Groningen, Limburg en Zeeland. AANBESTEDING. Dinsdagmiddag werd ten raadhulze al hier aanbesteed de levering van het be- noodigde materiaal ten behoeve van het onderwijs in de nuttige handwerken aan de openbare scholen alhier. Ingeschreven was door de firma's S. Coltof 1006.84l/i M. G. de Groot 1030.35 en L Grünwald 1077.961/». Voorts sohoolbehoeften voor de open bare scholen. Door de firma's Egner en de Wit was omtrent eiken post specifiek ingeschreven; de firma Maas schreef in voor 2090.de massa. DE NOODLANDING VAN DE D S« TE ROTTERDAM. Korp. Zeegers ongedeerd. Dinsdagmiddag omstreeks half twee moest het vliegtuig No. D. 36 Jager-type te Rotterdam wegens motorpanne een noodlanding maken. Het vliegtuig, be stuurd door den korporaal-vliegtuigma ker J. M. Zeegers, wonende te Helder, was Dinsdagmorgen opgestegen op het vliegveld de Kooi. vanwaar het was ge vlogen naar Waalhaven. Daarna is het opnieuw opgestegen. Het toestel vloog zeer laag boven Rid derkerk met stllstaanden motor. Een oogenblik later viel het neer op een wei land en werd totaal vernield. De bestuur der is ongedeerd. OPENING VAN DE BIJBEL- TENTOONSTELLING door de Afdeeling Helder v. h. Ned. Bijbel-Genootschap. Dinsdagavond om 8 uur beeft de opening van de Bijbeltentoonstelling plaats gehad in het Christelijk Militair Tehuis. De Voorzitter van de Afdeeling, Ds. O. Zwaan, opende de vergadering. Hij las eenige verzen uit het Oude- en het Nieuwe Testament, ging voor in gebed en liet zingen Pa 119 53. Daarna riep hij een hartelijk welkom toe aan de leden en begunstigers van de Afdeeling, aan de afgevaardigden van verschillende kerken en voorts aan alle belangstellenden. Hij las een ingekomen schrijven voor van den Burgemeester, waarin deze kennis gaf van zijn verhin dering om de opening van deze Bijbelten toonstelling bij te wonen. Hij richtte een woord van dank tot de Commissie, die deze tentoonstelling zoo prachtig heeft voorbereid en door wier activiteit deze Bijbeltentoonstelling is uitgebreid met een belangrijke verzameling van artike len op Bijbelsch gebied. Uit de collecties van de heeren Ds. B. Nieuwburg te Moordrecht en L. C. Post te Utrecht. Hierna ging Ds. Zwaan over tot de ope ning van de tentoonstelling zelve met een kort inleidend woor^. Hij wees er op hoe er in onzen tijd vele tentoonstellingen worden geopend op alle mogelijk gebied. Tentoonstellingen van kunst en nijver heid van handel en industrie, van land bouw en veeteelt. Te veel om op te noe men. Ook groote internationale tentoon stellingen Duizende artikelen van aller lei aard w orden daar uitgestald. Groot is de toeloop. Duizenden trekken er heen, om, al wat tentoongesteld wordt, te aan schouwen en er winst mee te doen, 't zij stoffelijk of geestelijk. De tentoonstel ling, die hedenavond geopend zal wor den, is maar klein. Slechts één artikel is uitgestald n.1. de Bijbel in tal van for maten, lettersoorten en banden, alle uit gaven van het Ned. Bijbelgenootschap (behalve de Bijbel in Esperanto). Slechts één artikel. Maar dat ééne artikel ls het kostbaarste, dat in deze wereld gevonden wordt. Het is 't menschdom meerder waard dan het fijnste goud op aard', niets kan zjjn glans verdooven. De waarde er van is niet te schatten. Het heeft waarde voor den tijd, maar ook eeuwigheids waarde. Het heeft zijns gelijke niet De Bijbel is een éénig boek, van alle boeken onderscheiden het boek der boeken. We zouden desnoods alle boeken kunnen missen, maar dit boek niet De Bijbel is een wonder-boek, als ge let op zijn ont staan of wording. Het heeft 16 eeuwen geduurd, eer dit Boek oompleet was, en toch loopt er maar één gedachte door heen. De Bijbel is een Wonder-Boek, als ge let op den eigenlijken Auteur, n.1. God, de Heilige Geest. Als ge let op zijn inhoud, waarin de oplossing wordt ge geven van de groote vragen van leven en dood, van het „vanwaar" en „waar heen", van zonde en van vergeving van zonde. Als ge let op zijn loop door de wereld, op zijn invloed door alle eeuwen heen. Het is het Boek van schoonheid, kun stenaars, dichters, schilders, musici, ze zijn geboeid en aangegrepen door de schoonheid van den BijbeL Denk maar aan de kunstwerken van een Michaël Angelo, da Vinei, Raphaël, Rembrandt en zoovele anderen. Denk aan de kunstproducten op toonkunst- gebied van Bach, Handel, Haydn, Men- delssohn, Wagner. Denk op litterair terrein aan de werken van Dante, Milton, Vondel, Da Oosta, Guido Gezelle, om niet meer te noemen. Zonder kennis van den Bijbel zijn al die kunstgewrochten niet te verstaan. Geleerden op allerlei gebied van weten schap, staatslieden van naam, zij hebben allen waardeerend en eerend over den Bij bel gesproken. Maar bovendien is de Bijbel het boek van waarheid, het boek van troost. Kort om, het Woord van God. Het boek voor alle eeuwen en voor alle volken der we reld. De Bijbel is 't meest overgeschreven bóek. Duizenden handschriften bestaan er ste tientallen van jaren in Assyrië en ste tientallen van jaren in Assysië en vooral in Egypte. De Bijbel is 't meest ge drukte boek. Honderden millioenen zijn gedrukt, dank zij den arbeid van de ver schillende Bijbelgenootschappen. De Bijbel is het meest vertaalde boek. In ongeveer 7 a 800 talen is de Bijbel of gedeelten daarvan overgezet, dank zij den Zendingsarbeid. De Bijbel is het meest verspreide boek. De Bijbel is 't meest onderzochte en be studeerde boek, zonder dat nog ooit iemand dit boek heeft kunnen uitputten. Het is een eenvoudig, een doorzichtig boek, en het bevat ook diepten, niet te peilen. Een lam kan er uit drinken en een olifant kan er in verdrinken. De Bijbel is ook 't meest goedkoope boek. De Bijbel genootschappen maken geen winst, leg gen eer toe op de kosten van hun uit gaven. Doch genoeg, want het is onmo gelijk den Bijbel naar zijn volle waarde te schatten, voor heel het menschelijk leven. Helaas zijn er in onzen tijd, gelijk ook in vroeger tijden, velen, die den Bijbel niet waardeeren. Die geen oog hebben voor de schoonheid, voor de waarheid, voor de eenige troost van dit boek. Ja, nog erger, er zijn er velen, die den Bijbel smaden en bestrijden. Er zijn er, die op den Bijbel durven afgeven. Er zijn er, die dat Boek wel zouden willen vernietigen en wegnemen uit het menschelijk leven. Er zijn er, die 't bannen uit hun scholen, uit hun huizen, uit het politieke en sociale leven. Of 't ooit gelukken zal den Bijbel te vernietigen? Neen nooit De geschiedenis van den Bijbel is daarvoor het bewijs. Nog altijd geldt het Fransche spreekwoord, ge plaatst onder een aambeeld, waarop een smid met kracht zijn voorhamer doet neerdalen: „Hoe meer men mij zal willen splijten, hoe meer hamers men zal slijten". De Bijbel is het Woord van God, en dat Woord bestaat in der eeuwigheid. Het doel van deze Bijbeltentoonstelling, door de Afdeeling, is, om meerdere be kendheid te geven aan den zegenrijken arbeid van ons Nederlandach-Bijbelge- nootschap voor ons land en volk, maar ook voor de millioenen in Oost en West. Het doel van deze Bijbel-tentoonstelling is om velen, ja allen op te wekken om den arbeid van dit Genootschap te steunen door lid of begunstiger te worden van de afdeeling Helder en omstreken. De Bijbel hoort in elk gezin. De Bijbel ls een lamp voor den voet en een licht op het pad. De onkunde van den Bijbel neemt toe in onze dagen, tot groote schade van heel het leven. Daarom moet de Bijbel verspreid en uitgedragen worden. Meer dere Bijbelkennis moet worden aange bracht De tentoonstelling biedt ook de gelegenheid om zich Bijbels aan te schaf fen voor zichzelven of voor anderen. Nadat de penningmeester nog eenige inlichtingen had gegeven over het werk van de Afdeeling en sommigen zich had den opgegeven als begunstiger, verklaar de Da Zwaan de Bijbeltentoonstelling voor geopend. Het bestuur opende de deu ren, die toegang gaven tot de zaal, waar alles keurig was opgesteld. Alle aanwezi gen gingen binnen en maakten een rond gang langs de tafela De wensch van het bestuur is, dat velen zullen komen kijken en koopen. De gele genheid daarvoor is nog opengesteld op heden van 35 en van 810 uur. Wij hebben dat wil zeggen de wereld, en ook, bescheidenlijk het plekje grond, dat Helder heet, heeft er aan meegedaan in het begin van dit jaar Onzen immers van U en mij Beethoven gehuldigd, tor gelegenheid van zijn 100-jarigen ge boortedag. Dat ook de zangvereeniging »Kunst aan 't Volk», die daarvoor nog niet in de gelegenheid was, bij den aan vang van het nieuwe seizoen haar aandeel wilde brengen in de hulde aan den groot meester, ligt voor de hand. En zoo hadden we dan Dinsdagavond een door deze vereeniging georganiseerden aan Beet hoven gewijden avond, een avond dus, waarop uitsluitend werk van dezen meester ten gehoore zou worden gebracht. Van deze zelfde vereeniging herinneren we ons een aan Mozart gewijden avond, en onze aanvankelijke vrees, dat een dergelijk concert wat aan eenzijdigheid zou lijden, ging tijdens het luisteren geheel over, daar integendeel zoo'n speciale avond een goed denkbeeld doet krijgen van 's meesters veelzijdigheid. Datzelfde was ook Dinsdagavond het geval. We leerden er in hoofdzaak kennen Beethoven den liedercomponist, daar de aanvankelijke medewerking van het staf- muziekcorps voor een paar symphonie- nummers helaas moest vervallen wegens de taptoe. Dat was te meer jammer, daar Beethoven toch in de eerste plaats de componist is van de symphonieën en zijn liederen op het tweede plan komen. Romain Rolland, de schrijver van het bekende »Jean Christophe«, waarin veel biographie van Beethoven is verwerkt, gaat zelfs zoover de liederen onvooru aar- delijk af te keuren, met uitzondering van een enkel. In ieder geval is Beethoven het grootst in het monumentale, het kos mische: zijn «Die Himmel rühmen des Ewigen Ehre», getuigt dit, en ook «Die Ruinen von Athen, waarin hij de Vrijheid bezingt, is een grootsch werk. We kregen nu Dinsdagavond allereerst de vertolking van dit grootsche lied »die Hirnmel rühmen des Ewigen Ehre«. Jammer genoeg moest, zooals we zeiden, de orkestbegeleiding hiervoor vervallen, en werd dit alsook het «Opferlied», met pianobegeleiding gegeven. Wat dit eerste betreft: het koor, dat overigens er den laatsten tijd niet grooter op schijnt te zijn geworden, is hieromtrent goed inge zongen; de inzet van het tweede lied liet wel te wenschen over. Met orkest begeleiding had men daarbij meer steun ondervonden dan de simpele piano geven kon, te meer, daar bovendien de bege leiding geheel met de melodie meegaat. Accompagnatrice was hier mejuffrouw v. d. Bruggen. De vereeniging had zich voor dezen UITSLAG OPENBARE VERKOOPING gehouden door notaris Engelmann, op Woensdag 14 Deo. jl., in „Musis Saorum". De volgende perceelen werden publiek verkocht: Huis en erf aan de 2e Vroonstraat no. 22, groot 90 centiaren; kooper D. Buter Helder voor 1676. Huis en erf aan de Hoogstraat no. 30, groot 88 centiaren; kooper H. v. Peilt te Helder voor 2330. Huis en erf aan het Doolhof no. 12 groot 47 centiaren; huis en erf aan het Doolhof no. 14, groot 47 centiaren; huis en erf aan het Doolhof no. 16, groot 47 centiaren; huis en erf aan de Vischstraat no. 10, groot 94 centiaren; huis en erf aan de Vischstraat no. 12, groot 93 een- WINTER-UITVERKOOP TOT DILN DATUM 12) Ook de humor ontbreekt niet Intussohen ontbreekt hier la note gale niet, want in het Heldereohe archief vinden wij een cuneuse correspondentie, aangevangen eenige dagen nadat het werk aan den heer Goedkoop gegund was. Het gemeentebestuur namelijk geeft in een schrijven van 21 Februari 1828 aan den Koning konnis van de aan besteding. „De provinciale autoriteit", zoo luidt in be doeld schrijven, „heeft uit hoofde van het belang, het welk dezelve bij de daarstelüng van dit kanaal heeft, niet alleen, maar ook van dat der ingezetenen dezer gemeente in het algemeen wel op de overtuigendste wijze daartoe willen medewerken, met, voor de (voor dit werk) zoo zeer aanzienlijke somme van 26.000 in de kosten van dit kanaal, voor rekening der pro vincie, deel te nemen". Het verzoek strekt om vrij stelling der registratiekosten en een voorschot van f 80.000.— tegen een rente van 8 en onder garan tie van een evengroote Inschrijving op het Grootboek N. W. 8. In het schrijven wordt er voorts op gewezen, dat een zoo groote uitgave 41.000. „de kas der gemeente ten eenenmale van des zelfs disponibele fondsen zoude ontblooten".l) Het is hier de plaats om wellicht even mede te deelen, dat de totale kosten van het werk hebben be dragen 66.000.waarvan de provincie er 25.000.— droeg, zoodat er dus voor rekening der gemeente een bedrag van f 41.000.— kwam. Hierbij moeten nog worden gevoegd de bedragen, benoodigd voor den aankoop van eenige partiouliere gronden, totaal u"(?e" yeer 9000.—, zoodat de algeheele kosten van dit kanaal hebben bedragen 76 a 76.000.—. De regeering evenwel wil vooralsnog niets we n van een voorschot uit 's rijkskas en van vrijstelling yan registratierechten, zooals blijkt uit het antwoord van den Administrateur voor den Waterstaat, den heer Ewjjok, dd. 21 Mei 1828. „Ten aanzien van dat verzoek", zoo luidt het in dat schrijven, „is de beden king ontstaan dat bij het ingeleverde adres geene daadzaken zjjn aangevoerd, waaruit behoorlijk zoude kunnen blijken, dat de gemeente van den Helder, uit geene andere middelen dan door zulk een aanzienlijk voorschot van het Rijk het gedeelte der kosten van gedacht kanaal, hetw elk te haren laste komt, kan vin den. Uit den inhoud van UEdelachtbaren adres moet zelfs afgeleid worden dat de gemeente fondsen bezit om de onderwerpelljke kosten te kunnen bestrijden, maar dat UEdelachtbaren het alleen onraadzaam ach ten om zich daarvan tot gedacht einde te ontdoen,l) en derhalve het verlangde voorschot als een tijdelijk middel wenschen aan te wenden om in de oogenblik- kelljke behoefte der gemeente met opzigt tot meer gemeld kanaal, te voorzien. In dit geval echter schijnt de gemeente, ook zonder eenige hulp van het Rijk, het oogmerk even goed te kunnen bereiken door het doen eener geldleening".... Het schrijven verzoekt verder om nadere voor stellen van het gemeentebestuur. In een begeleidend vriendschappelijk schrijven van dien heer de Vries Robbé, solliciteur, aan den burge meester Jan in 't Veldt, merkt deze op, „indien men dezen loop had kunnen vooruitzien, was het mogelijk beter geweest, niet van gemeentefondsen te hebben gesproken". Inderdaad! O heilige onnoozelheid! De aannemers zetten spoed achter de werkzaam heden, want reeds 26 Maart 1828 vinden wij een ver doek van den opzichter L. den Berger (7 Maart als zoodanig aangesteld), aan het gemeentebestuur, om maatregelen te willen nemen, dat verschillende onwil lige bewoners van „houte en riette Keeten, welke onmiddellijk leggen in de strekking en in het stort van het communicatiekanaal", hunne woningen ont ruimen, daar dit vertraging oplevert in de totstand koming van het werk. Met deze menschen heeft men voortdurend last gehad, want wij komen herhaaldelijk correspondentie hierover tegen. Eenmaal zelfs ls de hulp van gewapende troepen aangeboden om de lieden uit hunne woningen te krijgen, welke evenwel door burgemeester Jan in 't Velt van de hand werd gewezen. Gedeputeerde Staten machtiging tot betaling van 8332.(- 417.registratie- en zegelkosten uit de gemeentekas tot aankoop van onder den Helderschen zeedijk gelegen landerijen, toebehoorende aan Andr. Korff, P. Jansen, K. V. Graaf f on Wed. P. F. Mani- Jtus. Deze landerijen waren noodig zoo voor de door graving als de bebouwing. Opening van het kanaal. Nog in hetzelfde jaar waren de werkzaamheden zoover gevorderd, dat aan de openstelling van het kanaal gedacht kon worden. Wij vinden eene be grooting van den opzichter, L. den Berger, gedateerd December 1828, voor het bestraten van een gedeelte van den jaagweg ter lengte van 8100 el, breed 1 el, biet kleine gele Goudsche straatklinkers, ten be- <irage van 4774.—. En 7 December 1828 had de Hoofd-ingenieur van den Waterstaat in Noord-Hol land een schrijven gericht aan den burgemeester en de leden van den raad, waarin wordt medegedeeld, dat de werkzaamheden zoo verre zijn voltooid, dat eerstdaags de opneming zal kunnen plaats hebben. Voorgesteld wordt deze te doen geschieden op Dinsdag 16 December, waarna de publieke openstel ling kan geschieden op 17 December. De Burgemeester antwoordde 12 December, dat er verschillende bezwaren waren voor de opneming der werkzaamheden. „In de eerste plaats schijnt men nog niet gereed te zijn met het uitbaggeren der ondiep ten, met het opknappen van den jaagweg is men bezig trouwens hiermede zal men vermoedelijk bin nen acht dagen tijd wel gereed kunnen zijn, hetwelk ook het geval met de leuningen voor de jaagbrug is. Met het aanvullen van het terrein tusschen den Hel-, «der en het Nieuwe Diep schijnt men voor den be paalden tijd niet gereed te kunnen zijn, ten zij men meerder menschen aan het werk zette. De uitwate- rende sloot zal vermoedelijk gereed kunnen zijn; doch dit is het geval niet met de leidijkjes, welke op verre na noch niet hunne bestemde hoogte hebben. Met de hoofdzaak, de draaibrug namelijk, schijnt het hiinder gunstig gelegen te zijn".... (volgt eene op somming van hetgeen zich daarbij heeft voorge daan). Helaas hebben wij omtrent het verder verloop der openstelling in het Gemeente-archief niets naders kunnen vinden; nochtans geeft het volgend epistel een denkbeeld omtrent de vermoedelijke feestelijk heden. Het schrijven, dat ongedateerd is, is van de hand van den ingenieur Kom m era, en gericht aan den bur gemeester. WelEdelGestrenge Heer en Vriend! Hiernevens een verhaal der plaatsgehad hebben de ceremoniën bij gelegenheid der eerste steenlig ging aan de sluis te Enkhuysen, waaruit UEd. Gestr. kunt nemen wat UEdelGestr. verkiest bij het openen van het kanaal. Het komt mij voor, dat de volgorder kan ge observeerd worden, en men zich hiertoe kan ver eenigen in het Huis der gemeente of ander Lo kaal, van daar begeeft zioh de stoet in een klein jagt en vaart al peilende of besoigneerende tot in de koopvaarders binnenhaven, alwaar alle de vaar tuigen, met hun gevolg gereed ligt, al daar aange komen, gaat de stoet op het jagt, waermede het kanaal geopend word, over, dit geschieden wordt dit door seinen bekend gemaakt, en alles maakt zich hierop tot de reis gereed, het jagt waar den stoet op is word allenig gevlagd van aohteren alles tot de optogt gereed zijnde vaart men de draai brug door, en Indien het jagt met de stoet er door is, wordt dit door muzijk of kanon kenbaar, hierop worden alle mogelijke vlaggen, wimpels en wat dies meer (bij gebreke aan muzijke) in top ge- heschen en men vervolgd alzo de vaart langzaam tot aan het einde bij den Helder, daar ontvangt den Heer Burgemeester de oomplimenten de Stoet vertrekt zo als die gekomen is, wordt al of niet na de mogelijkheid of verkiezing geëscorteerd1, en den dag verder na de te maken instellingen gevierd. Zie hier een klein idé, dat nu moet om en uitge werkt worden na verkiezing, weest nu zo goed mij deswegens UEds. gedachten mede te deelen, en den dag der opening kenbaar te maken, en hier over met den Heer Hoofd-ingenieur te kunnen spreken. De brug moet stellig die dag zo ver zijn, en dat zal dan ook wel, dat de noodbrug weg kan. l) Het vetgedrukte van ons.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5