IlIDERSOHEcourant WINTER HERMAN NYPELS Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 22 DECEMBER 1927 CONCERT EERSTE KERSTDAG. Der traditie getrouw, zal het Stedelijk Muziekcorps Eersten Kerstdag, des mor gens 9 uur, in de muziektent, Plantsoen, een ooncert geven onder leiding van den onderkapelmeester, den heer N. Oost Programma: UITSLAG VEILING ten overstaan van notaris A. M. Engel- mann op 21 December 1927. Het woon- en winkelhuis met bakkerij en erf aan de Breewaterstraat no. 4, groot 86 centiaren; kooper J. Heijdenrfjk voor 6100. OPENBARE VERKOOPING door notaris Schreuder, gehouden op Woensdag 21 December 1927. des avonds 71/» uur, in Casino. Publiek werd verkocht het heerenhuis •n erf aan de Kerkgracht Nr. 17, groot 2 aren 66 centlaren; kooper J. Heijdenrfjk te Amsterdam voor 6000.—. OPENBARE VERKOOPING gehouden door notaris J. W. J. Schreu der, op Dinsdag 20 December j.1., des avonds Vit uur, in „Musis Sacrurn". De volgende perceelen werden publiek verkocht: Het huis en erf aan de Vijzelstraat No. 26, groot 41 centiaren; kooper H. Boon voor 179. Het huis en erf aan de Vlschstraat No. 87, groot 48 centiaren; kooper J. Geer vliet q.q. voor 680.—. Het huis en erf aan de Vlschstraat No. 89, groot 48 centiaren; kooper C. Kramer q.q. voor 643. Het huis en erf aan de Visschstraat no. 41, groot 80 centiaren; het huis en erf aan de Vischstraat No. 43. groot 80 oen- tiaren; het huis en erf aan de Vissch straat No. 46, groot 80 centiaren; het huis en erf aan de Vischstraat No. 47, groot 80 centiaren; Het huis en erf aan de Visch straat No. 49, groot 80 oentiaren; het huis en erf aan de Vischstraat Na 61, groot 80 centiaren; Het huis met erf en weg aan de Vischstraat No. 58, groot 4 aren; koo per J. Geervliet q.q. voor 2234.—. Het huis met schuur en erf aan de Smidstraat Nos. 21 en 28, groot 2 aren 94 oentiaren; kooper A. Koger voor f 476. Het huis met erf en tuin aan de Wal- vischstraat No. 47, groot 2 aren 69 cen tiaren; kooper J. Geervliet q.q. voor 6000.—. Het huis en erf aan de Schagenstraat No. 28, groot 75 oentiaren; kooper P. Slort voor 1876. Het huis en erf aan de Weststraat No. 96, groot 68 centiaren; kooper J. J. Dito q.q. voor 3000.—. AANBESTEDING. Dinsdagmiddag werd op 's Rijkswerf alhier aanbesteed het weghalen van mot en krullen gedurende het jaar 1928. Inge komen was een biljet van Jb. Zwagerman, Helder, mot f 3.16, krullen 0.34 per M'; Gebr. Kraan, mot 2.10, krullen 0.16 per M'. JONGEN TE WATER. Dinsdagmiddag te ongeveer hall twee geraakte in de Steengracht een jongen te water. De jongen kwam te dicht bij een schuit waaromheen open water was en kreeg daardoor het onaangename koude bad. Gelukkig wisten omstanders den jongen, met vereende kracht, spoedig op het droge te brengen. WAARSCHUWING! Het Ijs onbetrouwbaar. Hedenmorgen is weder een aanvang ge- met het spuien, zoodat het Ijs in de grach ten, dientengevolge volkomen onbetrouw baar is gewerden DE VAART OP HET NOORD-HOLL. KANAAL. De stoombootdienst „Esona" heeft tot heden de communicatie tusschen Helder en Amsterdam geregeld onderhouden, zij het dan met eenige vertraging in vertrek en aankomst. Dit resultaat is van groote beteekenis voor onze stad en steekt gunstig af bij vroegere .laren, toen men reeds bij ma tige vorst de geheele vaart op het kanaal moest stilleggen. De ijsploeg heeft ook nu weer uitste kende diensten bewezen. Het ijs tusschen Ilelder en Alkmaar was buitengewoon zwaar, omdat op dit traject zoo weinig verkeer is. Men had ongeveer acht uur noodig om Alkmaar te bereiken. REISINDRUKKEN UIT BOEDAPEST EN WARSCHAU. In het Chr. Militair Tehuis aan den Ka- naalweg zal Ds. Jac. van Nes Czn., van 's-Gravenhage hedenavond een lezing houden met lichtbeelden over „Boedapest en Warschau". Blijkens de advertentie In het nummer van gisteren is de toegang vrij. De lesing vangt aan om 8 uur. DE VERONGELUKTE VOGEL. Naar aanleiding van onze mededeeling betreffende een in de stoompijp van Hr, Ha. „Van Speyck" omgekomen water vogel bericht de directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Lel den ons, dat deze vogel, no. 64607 was een zilvermeeuw (lama argentatus), die ge ringd werd in de Westerdulnen van Texel, den I8den Juni 1927 als nestjong. Mocht het mogelijk zijn vosel of ring nog op te zenden, dan wordt alt met aandrang ge vraagd. TWEEDE ABONNEMENTSVOOR STELLING. practijk toepassen, trots de tegenwerkin gen van zijn vadfer. Dan is het moment daar waarop de „Imperator", het nieuwe schip, zijn eerste reis zal ondernemen, waarop de vader ziek is. Op herhaaldelijk aandringen besluit Jack eindelijk deze reis mee te maken, daar op de eerste reis een Turlow aan boord moet zijn. Door een constructie fout in het schip vergaat dit en Jack, die weigert het zinkende schip te verlaten, komt hierbij om. De verschillende rollen werden door het gezelschap naar behooren vertolkt, een woord van lof verdient hier vooral Mevr. Tartaud'Klein in haar goed1 geteekende rol van troostende moeder en steunende grootmoeder. Zij heeft gespeeld met veel distinctie en toewijding, haar spet was be schaafd en tevens boeiend. Mevr. Tartaud- Klein heeft zich Dinsdagavond doen kennen als een actrice van naam en beteekenis. De vertolking van den scheepsbouwer Turlow was in goede handen bij den heer Tartaud. John Turlow, een man uit één stuk met een onverzetfcelijfcen wil en een groote dosis wilskracht, opgaand in zijn. ideaal, is een karakter dat Tartaud op begrijpelijke wijze aan het publiek meedeelt. Zijn spel was natuurlijk en goed getypeerd. Adoll Rijkere gaf als dte zoon Jack temperamentvol spel. zonder nochtans overdreven te worden, waartoe de rol van jong idealist nogal aan leiding had' kunnen geven. 'Extra mogen wij nog wel vermelden) de prestatie van Jules Verstraete als James Cornelius, de vriend'. Hij heeft zich doen kennen als een all round artist, die zijn moeilijke rol, vooral al3 hjj onider den in vloed van alcohol verkeert, op uitnemende en natuurlijke wijze vertolkt. De overige rollen waren van meer be scheiden aard, Mevr. ErfmantnSasbach, in de rol van oppervlakkige echtgenoote, werkte door haar béte opmerkingen «00 nu en dan op de lachspieren. Met dit al hebben (Je medespelenden hunne respectievelijke rollen naar behooren vervuld en mocht het stuk hij sommigen der toeschouwers niet in den smaak geval len zijn, dan is dat niet hun schuld. De meeningen over het stuk onder het publiek liepen nogal uiteen. Er komen verschillende, zelfs heel goede momenten in voor, vooral in het derde be drijf, dat volgens ons verreweg het beste was. Ook de verschillende dialogen waren niet van bijzondere waarde ontbloot, doch dit nam niettemin weg, dat er gedeelten in voorkwamen, waarin net tekort sohoot aan diepte, al te zoetelijk was van inhoud. Alles saamvattenid, heeft het stuk beter voldaan dan de eerste opvoering, „Het Ge heim". Ofschoon de meeningen nogal verdeeld wanen, liet het publiek zich niet onbetuigd en viel het gezelschap meer dan eens een krachtig applaus ten deel, waaruit we vol- zeker kunnen opmaken, dat het meerendeel van de toeschouwers een genotvolien' avond verschaft is, wat tenslotte toch maar de hoofdzaak is. WILT GE VREDE* Gedurende de ajs. Kerstdagen, waar* het „Vrede op Aarde" weer door vele stemmen gezongen zal worden, zullen in onze straten te lezen zijn spreuken, die deze gedachte aan Vrede onderstrepen. Spreuken als. „Het wereldprobleem is het individueele probleem", en: „Wilt ge vrede, werkt voor vrede", wijzen erop, dat degenen, die ze ontwierpen en zij die dit plan steunden, doordrongen zijn van de gedachte, dat vrede moet worden ge leefd, moet worden toegepast in het aa- gelijksche leven en dat van deze toepas sing door den enkeling veel afhangt voor het geheel. Het plan tot het doen plaatsen van ge noemde spreuken gaat uit van een groep particulieren en wordt gesteund door den Vrfjz. Chr. Jongeren Bond, Doopagez. Jongeren Bond, Padvinders, Meiejesge- zellen, N. B. A. 8., Ver. voor Huisvrou wen en een groot aantal particulieren. DE A.S. PLUIMVEETENTOON STELLING. De Vijfde Nationale Tentoonstelling welke met de Kerstdagen in onze ge meente in de R. K. Volksbond zal worden gehouden, begint hare voltooiing te naderen. Nadat Dinsdag het geheel is opgebouwd, Woensdag de collectie dieren zijn gear riveerd, zal heden (Donderdag) de jury, bestaande uit de heeren G. Muijs, Amers foort' J. H. v. d. Broeke, Haarlem, A. Graaumans en H. Zeelenberg, beiden Rotterdam, haar arbeid verrichten, waar na Vrijdag 23 Dec. nam. 4 uur de offl- cieele opening zal plaats hebben. Het eere-comité dat zich voor deze Lustrum-tentoonstelling heeft gevormd bestaat uit de heeren W. Houwing, voor zitter, L. J. Quant, Jhr. H. Rappart, A. M. Engelman, L. Coltof, K. Hoogerduijn, Jb. J. Verfaille, P. Th. Luyckx en W. Biersteker, leden. De traditie getrouw, brengt de Pluim- veevereeniging ieder jaar iets nieuws voor hare bezoekers. Buiten de diverse binnen- en buiten- landsche rassen, groote- en krielhoenders, watervogels, duiven en konijnen, is er dit jaar ter opluistering van de gemeente Alkmaar aanwezig een groote volière met vele bezienswaardigheden. De Aquarium- en Terrariumvereeniging »De Natuur* te Helder, is thans ook met een groote verzameling vertegenwoordigd. Wij hopen in ons nummer van Zaterdag uitvoeriger op een en ander terug te komen. Burgerlijke stand van Helder. van 20 en 21 Dec. 1927. ONDERTROUWD: W. Baanstra en T. Bakker. BEVALLEN: J. Louweree—Marijs, d.; J. Maats—Bebingh, zM. Hoogschagen Baken, z.M. Komen—de Klerk, z.P. Spruitvan der Toet, d.A. Mulder Buddels, z.W. nankes—de Wijn, z G. Nieuwenhuizen—Lastdrager, d. OVERLEDENJ. O. Borst, 92 jaar H. Bij lama, 26 jaar. ALS DE IJSKONING ZIJN SCEPTER ZWAAIT. Hoe koud het was.Vreugde overaL De tyaclnb „Het Noor den". Nu we dicht achter de kachel zitten, een groote Salamander, met een rooie bulk in den schemer, is het wel heerlijk om een ijspraatje te houden, maar toen we zooeven in de bittere kou, met hall bevroren ooren en traag werkende her senen van de ijsbaan kwamen gepeddeld, toen leek het ons niet alles vreugde wat er blonk. Want wat was het koud in den striemenden Oostenwind, die onm eed oo gend, als en scherpe geesel in je gelaat Sloeg. Alles was bevroren, de ramen Langs de ^raat waren bebloemd, de straten wa ren hard en met doffen klank ratelden de karrewielen er over en als hamer slagen klonken de paardenhoeven; de snor van de baanvegers was met ijskegels behangen en uit ons straatorgel, dat som wijlen zoo vroolijke klanken kan jube len kwam de muziek traag en als bevro ren naar huiten. En toch was het druk langs den weg en hadden een groot aantal menschen hun warme winterjassen en mantels thuis gelaten en vervangen door korte dikke bonkers en de onpractische hoeden had den plaats gemaakt voor wit-wollen ijs mutsen. Dat was een vroolijk gezicht, de blozende en roode koonen van de jonge dames onder het witte wol van de ijsmut sen en je ging vergeten, dat het zoo koud was en genoot van al dat frissohe en blo zende om je heen. Wat een prettigen aan blik levert zoo'n ijsbaan toch, het heeft altijd weer zijn aantrekkelijkheid om het sierlijke en het minder sierlijke van de schaatsenrijders en rijdsters te zien. Daar zijn beginnelingen, die stakkerige en on beholpen bewegingen maken en daar zijn de geroutineerden die met gracieuse wen dingen zich voortbewegen, maar meestal zijn er de matige rijders, die met korte en stevige slagen voortglijden en hierin zijn zjj allen één, dat ze, zonder uitzonde ring bovenmate genieten. Ingezonden Mededeeling. HANDSCHOENEN TRUIEN - VESTEN ONDERKLEEDING MOOIE SORTEERING Zou er wel één sport zijn, die met zoo groot enthousiasme beoefend wordt als de ijssport en die zich verheugen kan in een zoo groot© populariteit. Wij gelooven van niet en vandaar dat er reeds dagen m weken van te voren naar uit wordt gezien of het al begint te vriezen, en een winter zonder ijs is dan ook geen winter. De Dsclub „Het Noorden". Wanneer de thermometer onder nul daalt rijst de activiteit van de Jjsolub „Het Noorden" en hoe meer de thermometer daalt, hoe grooter de werkzaamheid van de ijéclub. Wanneer de vorst aanhoudt zuilen straks de wedstrijden weer ge organiseerd worden, maar nu reeds is een goed verzorgde baan geopend, op de zelfde plaats waar die voor eenige jaren terug was, n.L op de Fortgracht, achter den windwijzer. Dinsdagmiddag is deze baan opengesteld en reeds waren er velen die hiervan profiteerden; wel hadden we meerdere bezoekers verwacht, doch het was nog vroeg in den middag toen wij op de baan waren. Dinsdagmiddag was deze baan uitsluitend voor leden toegankelijk en eerst gisterenmiddag en -avond had den ook nlet-leden tegen betaling van entree toegang. Aan het begin van de baan op de fort gracht stond een kraam, waar verkleum de en vermoeide schaatsenrijders een in wendige verwarming konden krijgen en wat konden uitrusten. Velen maakten hiervan een druk gebruik, welk aantal aan groeide, toen men vernam dat de consumptie uitstekend was en de prijzen zeer billijk. Deze plaatsgenoot profiteerde van de gelegenheid om goede zaken te doen, doch maakte hiervan geen mis bruik. Ook op het Heldersche kanaal weid er beide dagen gereden. Schaatsenllef- hebbers die weinig tijd hebben en voor wie de Fortgrachten te ver zijn, berijden de baan op het kanaal voor zoo goed en kwaad' als dat gaat. Laten we erbij zeggen dat deze baan meer kwaad dan goed ia. want door het openhouden, voor zoo lang dat mogelijk was voor de scheepvaart, ste ken schotsen kris en kras boven het ijs- vlak uit en het is allesbehalve aangenaam om hier geregeld mee in botsing te komen. Nog meerdere banen zijn er. Op de Fort- gracht, achter „Dirks Admiraal" houden baanvegers een breed© baan schoon en voor hen die van de Binnenhaven komen en hun tocht hier langs maken is dit een niet te onderschatten voorrecht, daar door den sneeuwval deze tocht anders vrij wat moeilijker te maken zou zijn. En nu is alle pret weer afgeloopen, na het geheel veranderd© weer van gisteren middag en de dooi zal het wel onmogelijk zijn om vanmiddag nog de schaatsen on der te binden, zoodat we maar willen zeg gen dat deze vreuge ook van korten duur is geweest UIT DE GESCHIEDENIS VAN HELDER EN HET HELDERSCHE KANAAL OVER DE LAATSTE 100 JAAR door P. O, de Boer en J. Brouwer. 16) Fantastische plannen. Welke fantastische middelen aan de hand werden gedaan ter verbetering van den toestand van het Heldersche kanaal, bev, ijst een verzoekschrift, dat D. de Vries 10 December 1890 richtte tot het gemeentebestuur. Adressant wendt zich tot het gemeentebestuur met een, zooals hij zelf zegt, „belangrijk voorstel, dat hij verzoekt in ernstige overweging te willen nemen, als zijnde voor de gemeente zonder opoffering en in tegendeel van zeer voordeel'ge conditiën vin blijven de n aard, en die in de totkomst door belasting en uitsparing van uitgaven aanmerkelijk zullen ver meerderen". Adressant stelt voor hem in eigendom af te staan het gedeelte van het Heldersche Kanaal vanaf het Westplein tot de Postbrug (excusez du peul) en biedt aan daarvoor te maken en aan de ge meente over te dragen: lo. een gedeelte van het Westplein gedempt en bestraat; 2o. twee hoofdriolen aan Kanaalweg en Kerk gracht; 4o. het verleggen van de Postbrug naar de Wind- steeg. Op het gedeelte, dat hij wil dempen, zal adressant „nette huizen en zaken" bouwen. En als klap op de vuurpijl moet dan dienst doen het geweldige argu ment: „De klachten over het stinkend kanaal rijn daarmee opgelost". Helaas! de stede!ijk* magistraat, die ham eerst zijn ongezegeld verzoekschrift keurig netjes op een zegeltje liet overschrijven, antwoordt hem vervolgens dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 16 De cember 1890 besloot het verzoek niet in overweging te nemen. Het SpulkanaaL Wij zijn nu vanzelf aangeland bij het in de jaren 1018—1921 gegraven spuikanaal, dat de oplosaing van het vraagstuk der waterverversohlng zou bren gen. Het ia hier de plaats niet uitvoerig bij de tot standkomlng van dit kanaal stil te staan, maar vol ledigheidshalve moet een kort resumé ons historisch overzicht besluiten. Wij zagen boven reeds tot welke fantastische en vaak groteske plannen men kwam; in den loop van een twintigtal jaren werden een aantal andere aan het gemeentebestuur voorgelegd. Zelfs is eene be rekening gemaakt voor algeheele demping van het kanaal, maar dit vraagstuk is nimmer serieus aan de orde geweest. Een in 1908 benoemde raadsoommlsale heeft in 1912 een rapport ingediend en daarbij de in den loop der jaren ingekomen plannen samen gevat. Reeds den 12den Februari 1021 stelde de heer I. Korver o.a. voor alle rioolverbindingen, die op het Heldersche Kanaal uitmondden, weg te nemen, de beerputten op te ruimen, enz. Een zekere L. M. Za- chariasson wilde in 1894 een molen of motor nabij het Westplein op den dijk plaatsen; 8. O. Visser gaf 1t< 3896 eene oplossing aan door middel van een tun nel door den dijk en de NJjmeegsche ingenieurs- firma van Hasselt en de Koning maakte in 1897 plan nen voor een pompinrichting. Op 1 Febr. 1897 stelde de architect 8. Krijnen voor een kanaal te graven van de fortgraohten naar het Heldersche kanaal. Hierdoor verkrijgt men, zoo zeide hij, doorstrooming van al het water, dat zich in deze fortgrachten bevindt Bij dit voorstel waren teeke- ningen gevoegd, alsmede een uitvoerige beschrijving en raming. De lengte van dit kanaal sou 960 meter ksdragsn; ds brsedts 6 aster, ds dtepte L80 mater beneden A.P. Een drie- of viertal kleine bruggen wa ren benoodigd, en de ontwerper raamde de kosten op 28.800.—. Het is dit kanaalplan, dat mutatis mutandis, jaren later is uitgevoerd, en het is wel in teressant deze begrooting eens te vergelijken met de werkelijkheid! Intusschen ontving het gemeentebestuur nog steeds andere plannen; op 8 Sept 1897 verzoeken Burge meester en Wethouders den Raad maohtiging een plan van doorspuiting te doen opmaken door de bo vengenoemde ingenieursfirma van Hasselt en de Koning. De kosten hiervoor werden geraamd op 49.000.— ruim, maar op 1 Febr. 1898 adviseeren B. en W. niet tot deze uitgave (inmiddels tot f 60.000 verhoogd wegens bijkomende werken) over te gaan, maar het kanaal te doen uitbaggeren en daarvoor jaarlijks een post op de begrooting te brengen. 20 Maart 1000 brengt d© gemeente-bouwmeester rap port uit betreffende eene verbetering door omlegging van eenige riolen naar de zeehaven en de heeren van Haseelt en de Koning hebben een begrooting ge maakt voor een hevelinrichting, die het water uit het kanaal over den dijk naar zee brengt. W. O. en K. de Witt, dvlel-ingenleurs te Amsterdam, hebben een bemalingsinrichting geprojecteerd enz. Op voorstel van het raadslid 8. Krijnen werd in de vergadering van 1 April 1908 de reeds boven ge noemde kanaalcommissie benoemd, welke 24 Juli 1912 met een rapport kwam. Het plan-Krijnen van 1 Februari 1897 was hierin uitgewerkt en den Raad voorgelegd. De kosten werden begroot op 60.000.—. 26 November 1012 komt de heer J. J. Sohoeffelen- berger met een plan voor overhevelen van versch zee water, hetwelk in principe reeds vroeger was inge diend, doch niet in aanmerking kon komen omdat de polderbesturen bezwaar maakten tegen het ver- versohen met zeewater. Het plan-Kranen aangenomen. In de raadsvergadering van 19 Januari 1916 weid tenslotte net ld tegen st-nmw b-shHri ttet spuiingsplan-Krfjnen in beginsel aan te nemen; de uitvoering ervan werd 25 Februari van datzelfde Jaar opgedragen aan den ontwerper. De kwestie van de al of niet vereenigbaarheid dezer functie met het raadslidmaatschap werd door een koninklijk besluit ten gunste van den heer Krijnen beslist De aanvan kelijke ramingen werden, mede door de tijdsomstan digheden, zeer ver overschreden. Reeds 29 Augustus 1916 zeide de heer de Zwart Lid van den Raad, dat als de Raad van den aanvang af gesteld was voor het feit, dat in plaats van 60.000.— ruim 160.000.— zou moeten worden gevoteerd, hij zich wel tweemaal zou hebben bedacht Het onvermijdelijke noodlot heeft gewild, dat zelfs dit bedrag van f 160.000.— nog maar een kleinigheid zou worden bij hetgeen werkelijk aan dit kanaal besteed is. Want alles sa men aanleg van straten, leggen van rioleering, enz. is ongeveer 5 ton aan dit spuikanaal ten koste gelegd. Hierbij mag evenwel niet uit het oog verloren worden, dat door een en ander de stad aanmerkelijk is verfraaid, waarbij men steeds het bestaande uit breidingsplan-van Boven voor oogen heeft gehad, en dat een fraaie singelweg is ontstaan, die in de plaats is gekomen van de nauwe, gevaarlijke toegangswegen naar den Huisdulnerweg, hetgeen dus op de ontwik keling der badplaats Huisduinen weder gunstig werkt Het is daarom, dat wij hier onze beschouwingen eindigen, omdat, zooals wij boven zeiden, de tijd voor het schrijven eener geschiedenis van dit spuikanaal nog niet gekomen is, en men, bjj objectieve beoordee ling van dit werk, rekening dient te houden met de factoren, die tot den toekomstigen bloei en de verdere ontwikkeling der stad zullen bijdragen, factoren, die men thans met den besten wil der wereld, niet kan overzien. (Blot volgt) 1. Stille nacht, heilige nacht 2. Wij allen danken God 3. Eere zij God 4. Sweet Belle Mahone g. Wilt heden mi treden 6. Die Ehre Gottea in der Natur 7. Het is de dag des Heeren Güber Schülz Vslerius Beethoven Kreutzer Als nummer twee der aboimementsvoor- stellingeni van dit seizoen stond op het pro gramma vermeld het EmgeLache tooneeispe: .(De Scheepsbouwer", welk stuk Dinsdag voor een goed gevulde zaai in „Casino" werd opgevoerd door „Het Nieuwe Rotter- damsche Tooneel", directeur F. H. Tantaud'. Het stuk speelt in drie bedrijven, waar van het derde bed rijt weer in drie taferee- ieni is onderverdeeld. De oorspronkelijke titel is „The SMp" van St John G. Ervine, in het Hollandsch vertaald door A. den Her tog, onder regie van Mevr. TartaudKlein. Het stuk behandelt in hoofdzaak den strijd tusschen een vader en zoon niet hun verschillende maatschappelijke inzichten, waartusschen de grootmoeder., die als de goede geest alles zooveel mogelijk tracht te redden en te bedisselen. De vader, de scheepsbouwer Turlow, een man uit één stuk met een onverzettelijke wilskracht, op - gaand in zijn ideaal r4'e scheepsbouwkunst", heeft zich opgewerkt tot een der grootste scheepsbouwers ter weTeld. Hij heeft zoo juist de kroon op zijn werk gezet door het bouwen van een hyper-modern schip me de grootst mogelijke, tot dusverre bereikte, soliditeit Zijn ©enigste wensch is nu nog, dat zijn zoon Jack zijn levenswerk zal voort zetten. Deze laatste echter, een idealistisch jongmensch, met een1 haat tegen al wat naar materialisme en machines zweemt, voelt in zich een groote reactie tegen den modernen vooruitgang en beschaving en heeft zich tot leus gesteld „terug tot de natuur", daar volgens hem de boeren de eenigste wezens zijn, die iets nuttigs produoeereni Met be hulp van zijin grootmoeder kan hij dit in de KLEEDINGMAGAZIJNEN HELDER SCHAGEN 80. trottoirs of verhoogde voetpaden langs Kanaal- weg en Kerkgracht;

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 13