T Tweede Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 24 DECEMBER 1927. VERLOF OP DE FEESTDAGEN VAN RIJKSPERSONEEL. Het dagelijksch bestuur van de centrale ▼an vereenigingen t. personeel in 'a Rijks dienst heeft beridht ontvangen, dat zijn verzoek door de regeering is ingewilligd. De ambtenaren, die voor familiebezoek met Kerstmis en Nieuwjaar buiten hun standplaats vertoeven, mogen de terug reis dus per eerste gelegenheid op Dins dag 27 dezer en Maandag 2 Januari aan vaarden. DE B08S0HEN TE HEILO. De gemeenteraad van Alkmaar heeft Donderdagmiddag zonder hoofdelijke stemming besloten, aan de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, gevestigd te Amsterdam, 100.000 als renteloos voorschot te verstrekken, als gedeelte van het bedrag, waarvoor die vereeniging zal aankoopen van de naaml. vennootschap Neyenburgh te Heilo een gedeelte der bosschen te Heilo, gelegen ten Westen van den rijksstraatweg en ten Noorden van de Kerkelaan, groot ongeveer 69 H.A. Donderdagmiddag heeft ook de Heilo- sche raad beslist, dat de gemeente Heilo een zelfde renteloos voorschot aan de ver eniging zal verschaffen. Het behoud van het booch als openbaar wandelpark is dus nu zoo goed als verzekerd. ACTIE SPOORWEGPERSONEEL. Te Alkmaar is een actie onder het spoor wegpersoneel begonnen, die men denkt te kunnen uitbreiden tot een landelijke be weging. Men wil hoofdzakelijk druk op de regeering en de spoorwegdirectie oefenen tot het volgen van de classificatie van de werknemers, zooals die voor het rijksper soneel geldend is. De afdeelingen van alle organisaties van spoorwegpersoneel heb ben te Alkmaar een comité van actie ge vormd. KERSTFEEST AAN HET UDDELERMEER. De Koningin houdt een eenvoudi ge Kerstrede. De laatste jaren is de Koningin gewoon, een Kerstfeest te vieren te midden van haar ondergeschikten op de Veluwe, hetzij te Gortel, Hoog-Soeren of Uddel. Woens dagavond viel die eer te beurt aan de be woners van Uddel, van wie vele hoofden van gezinnen hun dagelijksehen arbeid in de bosschen van het Kroondomein vin den. In het Theehuis aan het Uddeler- meer was een prachtig versierde Kerst boom geplaatst, waar omheen kleinere boompjes met kaarsjes prijkten. De ge- noodigds arbeiders hadden reeds plaats genomen, toen H. M. met gevolg per auto te half vijf van Het Loo aankwam. Even later kwam Prins Hendrik met zijn adju dant regelrecht van Bennekom aan het Uddelermeer. Negen vriendinnen van Prinses Juliana waren genoodlgd, die met de Prinses een dames-zangkoor vormden, dat zee kerst liederen zong. De Prinses was met haar vriendinnen reeds om 3 uur aangekomen voor het houden van een repetitie. Na een hartelijke begroeting ging de Koningin voor in gebed, waarna zij een eenvoudige Kerstrede hield. Hierna deel- do zij persoonlijk de kerstgeschenken uit Ter afwisseling zong het koortje kerstlie deren. Er werd chocolade, limonade en ge bak gepresenteerd. Geruimen tijd onder hielden de Koningin en de Prins zich met verschillende aanwezigen. Om 6 uur werd naar Het Loo teruggereden. Het wat een aardig intiem feest, waar bij wel het meest treffend was de eenvou dige en hartelijke wijze, waarop onze Landsvrouwe zich met haar ondergeschik ten onderhield. Buitenland. DE RAMP MET DE DUIKBOOT. Vier Algen van doodsstrijd. Zaterdag ji. Werd de Amerikaansche duikboot S. 4 door den torpedojager „Paul- den" van de kustwacht, voor Wood End (Maas.) geramd; zij zonk onmiddellijk en kaar bemanning kwam om het leven, met uitzondering van zes leden, die in de tor pedokamer opgesloten zaten met een kleine kans gered te worden. Vier lange dagen en nachten hebben zij met z'n zessen in de kleine ruimte vertoefd1, wachtend op de be vrijding, die naderde, doch hen niet berei ken kon. Nu zijn ze uit hun lijden verlost, ze heb ben zich uitgestrekt om te sterven. In de oorlogsdagen lazen wij wel eens van die verhalen van geredde leden eener duik- bootbemanning, die aan1 het randje van den dood hadden gestaan1 en met hun horloge in de hand hadden uitgerekend hoe lang ze nog hadden te leven' voor dat de beschikbare lucht zou zijn verbruikt en zij- den verstik kingsdood zouden1 sterven. Wanneer men tracht een oogenJbldk te bedenken hoe schrikkelijk de in het ruim van de Amerikaansche duikboot opgesloten manschappen en officieren moeten hebben geleden, dan zal men zich bewust worden zulk een lijden niet ten volle te kunnen om vatten. Vier dagen en vier nachten hebben de zes ten doode opgeschreven mannen met elkaar in de enge ruimte, honderd voet onder het wateroppervlak, geleefd, gespan nen luisterend naar elk geluid van buiten. En toen' eindelijk Thomas Eadie, een be kend' duiiker, was afgedaald' tot hun gevan genis, begon het kloppen, het herhaalde kloppen volgens het Morse-stelsel, waar door zjj met de buiten/wereld spreken kon den. Zoo kwam men te weten dat er zes mannen1 nog in de diepte leefden kalm be rustend' eri vol hoop. Zij seinden één voor één hun namen., en telkens weer wisten' de familieleden aan den waUekent niet of zij zich verheugen moesten' of niet. dat. hun man of vader nog in leven was, want 't zou misschien toch hopeloos zijn. ,JPléase hurry", „maak voort", werd steeds weer uit de diepte geseind'. „De lucht raakt, op, wij hebben geen levensmiddelen meed". Men maakt© voort., dag en nacht werd gewerkt, maar de elementen waren de redders slecht gezind. Het ruwe weer belette hen' het wrak te naderen, dat bovendien nog van plaats veranderde en korten tijd on vindbaar was. Steeds wanhopiger werden de berichten. „De zuurstofcyllnder is leeg, stuur levens middelen door de torpedobuizenT. Er werd teruggeseind: „al het. mogelijke is gedaan en zal nog worden' gedaanr. En er werdi alles gedaan, maar zonder resultaat. Wanhopig stonden de familieleden het schouwspel gade te slaan: de steeds weer dalende duikers, die met berichten boven kwamen. Gebeden stegen op, bloemen en kransen werden neergelaten. Het laatst zond mrs. Fitch en haar kind een boodschap aan haar man luitenant Graham Fitch, die de leiding van het ongelukkige troepje had, om moed te houden. Stilaan werden' de hamerslagen schaar- scher. De strijd scheen te worden beslist. De mannen zonden bericht, dat zij zich allen plat hadden neergelegd om zoo min mogelijk adem te halen. Men weet dat de duikers Woensdag weer klopten, doch geen ent- woord. meer ontvingen. Wat zich in bet ruimt yan het schip heeft afgespeeld, zal mem nooit te weten komen. Misschien zijn de mannen op het laatste oogenbük in woest verzet gekomen, doch waarschijnlijk is het niet-, want gedurende hun geheelen doodstrijd hebben zij een ongekenden moed en kalmte aan dén dag gelegd. Ze zijn als helden gestorven. Er zullen nu wel commissies worden, be noemd om uit te maken wie de verantwoor delijkheid draagt voor de ramp, en er zal veel gesproken' worden over hetgeen niet had moeten' worden gedaan of hetgeen ver keerd! werd gedaan 't Is te hopen, dat het onderzoek niet zal afd'alem tot een peil, dat de slachtoffers, die een welhaast bovemmen- schelijke beheersching toonden, onwaar dig is. („Hbl."). bevindt xleh in Utrecht op een huis dat 16 Meter hoog is. De baan heeft eea oppervlakte van 600 aM1. In het land van Maas en WaalEen kijkje op de krotten waar da wind doer da naden der dunne wanden binnengiert Skl-Curausea wordan in Leipsig deer eea aki-vereenlglng gratia gegeven. EJerbovea kea Hel schip waarop Dins dagmiddag een Lasch* apparaat sprong, welk ongeval een knaap zijn leven kostte. (Foto links). Van da werf van de Ned. Soheepsbouw Maatschappij te Amsterdam werd te water gelaten de „Nieuw Holland", een dubbelscbroef turbineschip, gebouwd voor de Kon. Paketvaart Mij. Als inzet de directeur der N. S. M. de heer Goedkoop met mevrouw E. Hummel van Hecking Colenbrander, die den doop verrichtte. (Foto rechts) Da aerste Ijsbaan In Nederland die op een dak aangelegd Is. Deze Ijsbaan IJszellen op de Zuiderzee tusschen Monnikendam en Marken. Met deze Ijsxeiljachten kan men een snelheid bereiken van 80 K.M. per uur. aen de eestte beginselen der akispert leert

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5