Zeer terecht 1 Ingezonden Mededeeling. ▼erlangen menschen, die het weten, Juist daarom het nieuwe hoestmid del Italiano, omdat zy zeker willen atln, dat het artikel zuiver is en aan alle eischen voldoet. ITALIANO staat onder voortdurende controle van Dr. v. Hamel Roos en Harmens en biedt den gebruikers derhalve Juist die zekerheid, welke ieder noodlg heeft. Italiano is verkrijgbaar by Uw winkelier in de bekende Italiano- cakjes 20 cent per ons en in rollen van 10 cent. Engros by de Fa. JAO. VERFAILLEHelder om hem heenieder was verrast, ieder keek met bewondering naar den eerbied» waardigen grijsaard en men wachtte op de vriendelijke woorden, die hij zou zeg gen, toen..... Santa Claus plotseling twee revolvers te voorschijn haalde en riep: «handen omhoog». De onthutste ouders hieven hun armen omhoog, zij vergaten van ontsteltenis hun spaarduitjes, die op de toonbanken lagen, de kinderen staar den verstomd naar de moordtuigen s de kerstman met een revolver? Een vrouw, die niet betooverd was door den Sint in oorlogsgedaante, wist de deur van het gebouw uit te slippen en kon de politie waarschuwen. Inmiddels hadden de vier knechts van Santa Claus overal op de toonbanken geld bij elkaar gegrist, tot een bedrag van 10.000 dollar. De politie kwam binnen, juist toen de Sint-bandiet er met zijn helpers vandoor wilde gaan. Nu liet de Sint zijn laatste heiligheid varen en dwong de kinderen voor hem te gaan staan, in de hoop, dat de politie dan niet zou durven te vuren. Haar de politie vuurde over de hoofden der kinderen heen, toen de boeven het op een loopen zetten. Een werd gedood, de anderen ontkwamen in een auto, met achterlating van den buit. Sinterklaas als auto-bandiet 1 Daardoor wordt zelfs het meest argelooze vertrou wen geschokt. AAN DEN VERSTIKKINGSDOOD ONTSNAPT. Toen Vrijdagmorgen de mijnwerker M. te Sonsberg Bocholtz van zijn wacht thuis kwam, vond hij tegen de gewoonte in, de huisdeur nog gesloten. Na zich toe gang te hebben verschaft trof hij zijn ▼rouw en zijn kind alsmede de bij hen inwonende ouders tengevolge van kolen damp bewusteloos aan. Dr. Buysrogge van Dintelveld kon het kind en het oude eehtpaar door kunstmatige ademhaling spoedig bijbrengen, doch de vrouw van li. moest ter verdere behandeling naar het ziekenhuis te Heerlen worden over- gebraoht. BBUTALH OVERVAL TE LEIPZIG. Gewapende bandieten gearresteerd Zondagochtend in de vroegte is in een der voorsteden van Lelpzig een brutale aanval op de begeleiders van een geld transport der gemeentetram gepleegd. Twee gemaskerde mannen, die naast een taxi stonden, trachtten den auto met het geld door wenken en geroep van „Ben zine, asjeblieftI" tot staan te brengen. De geleiders van den geldauto begrepen echter tijdig het dreigend gevaar. Een hunner trok zijn revolver en vuurde eenlge schoten op de gemaskerde ban dieten al Ofschoon een der aanvallers in de schouderstreek en san de linkerhand werd getroffen, wierpen de kerels sicb op de trambeambten. In den loop van bet daarop volgend handgemeen slaagden de beambten er eahter in de bandieten van de treeplank te dringen en ze vervolgens vsn c'en straatweg af op een open veld te werpen. Daarna reden de trambeamb ten soo snel mogelijk naar het naastbij- politiebureau om hulp te gaan gelegen halen. Intuasohen hadden de bandieten zich evenwel met hun auto uit de voeten ge maakt. Zij bleven echter onderweg in de modder steken en konden dientengevolge gemakkelijk gearresteerd worden. Het bleek, dat men met twee chauffeurs uit Lelpzig had te doen. DOOR HOOGSPANNING GERED VAN EEN AANVALLENDEN GIER Toen een bakker uit Brens, een plaats je in het Franache departement Tarn, Dinsdag op weg waa om een bezoek te brengen aan vrienden in Lagrave, werd hij plotseling aangevallen door een groo- ten gier. In weerwil van de wanhopige po gingen, die de man deed om het dier met zijn atok van zioh af te houden, zou hij zeker ernstig gewond zijn, als er niet op ongedachte wijze redding was gekomen. De vogel waa op het punt een laataten verwoeden aanval op den ultgeputten man te doen, toen zijn vleugels in aanraking kwamen met hoogspanningsdraden, die langs den weg gespannen waren. De vo gel waa onmiddellijk dood. De gier mat van vleugelpunt tot vleugelpunt bijna drie meter. DB OVERVLOED VAN MEDICI IN HONGARIJE. Ben van de redenen, waarmee men de handhaving van de numerus olausus In Hongarije tracht te verdedigen, is de overvloed van gestudeerden, de vrees voor 'n intellectueel proletariaat Inder daad schijnt er althans wat artsen betreft 'n groote overvloed te zijn. De ziektever- j sekeringsinstelling kreeg althans op een ties. Daar voor de vervulling dier plaat sen in de eerste plaats! 90 pet van de oude veraekerlngsarteen in aanmerking komen, la de kans op benoeming voor de 9000 of meer sollicitanten, die niet aan het oude instituut verbonden waren, al heel gering. EEN VRIEND DIE EEN PAARLSNOER VAN EEN MÏLLIOEN STAL. Uit Nioe wordt gemeldt, dat een Roe- meensohe vrouw, die foor korten tijd daa uit Lissabon was aangekomen, een paerlsnoer ter waarde van een mdlLioen francs Is ontstolen. Zij had kennis gemaakt met een Jongen Roemeen, met wien ze vriendschap sloot Toen ze kort geleden naar Genève moest belastte zij hem met de zorg voor haar paspoort, haar bagage en het kistje, dat haar juweelen bevatte. De man liet de ba gage inschrijven, maar niet het kistje met juweelen. Toen zij een tijdje later aan het station arriveerde, waren de vriend en het kistje verdwenen, waarschijnlijk niet op weg naar Genève. DE NED. GEZANTSCHAPSSECRE TARIS TE BERLIJN GEWOND BIJ EEN AUTOONGELUK. Op de Platz Republiek te Berlijn heeft Zaterdagmiddag een botsing tusschen twee auto's plaats gehad, waarbij de Ne- derlandsche legatiesecretaris, jonkheer A. T. Baud, een zware hersenschudding heeft gekregen. Hij is naar een ziekenhuis ver voerd. EEN WITTE KERST IN ENGELAND. 4000 telefoonlijnen door storm vernield. Op Eersten Kerstdag regende het aan vankelijk erbarmelijk, maar tegen den avond zakte de temperatuur plotseling. De regen droogde eensklaps op tot witte vlokken, die eerst bij haar aankomst op Moeder Aarde wegsmolten. Maar de ge stadigheid, waarmede de sneeuw den ge- heelen avond en nacht bleef vallen, ver kleumde den bodem, zoodat zich gister morgen een centimeters dik sneeuwtapijt had gevormd. Hoezeer echter ook de romantische geest, die 21 jaar lang te vergeefs op een Witten Kerst had ge wacht, hierover verheugd was, de me daille had ook een keerzijde, waarover de telefoondienst een woord kan mee spreken. Storm en sneeuw vernielden 4000 Londensche telefoonlijnen. De meeste verbindingen met het platteland waren verbroken. Ook het treinverkeer onder vond vertraging. Voetbalwedstrijden, paardenraces en andere sportevenemen ten moesten worden afgelast. (Tel.) AANVARING. In de Zee van Marmora zijn twee Turk- oche stoomschepen met elkander in aan varing geweest. Ben der schepen zonk on middellijk, waarbij alle opvarenden ver dronken. Het andere schip werd bescha digd, doch wist Constantinopel te be reiken. ZIJN SCHOONMOEDER DOOD GESCHOTEN. De dader vrijgesproken. De jury van het Asslzenhof der Oise te Beauvls, heeft den 62-jarlgen man, die zijn 86-jarige schoonmoeder doodgescho ten had, na een kwartier te hebben be raadslaagd, vrijgesproken. Het O. M. had levenslange opsluiting gevraagd, daar de beklaagde met het oog op zijn leeftijd niet tot levenslangen dwangarbeid kon veroordeeld worden. Verdediger was de bekende advocaat en Volkenbondsman Paul Bonoour. Hij be toogde dat het misdrijf niet aan gierig heid of hebzucht kon worden geweten. Het was volgens pL de misdaad van een man, die zijn vtouw zag schreien, die zijn vrouw beroofd zag en die haar wilde bescher men. De verkoop van het landgoed door de schoonmoeder beteekende niet dat er 72 H.A. van eigenaar verwisselden, maar het was het verdwijnen van het oude huis, de vijver, waarin men vroeger gevischt had, het bosoh waarin men gedwaald had. Dat allea had een boosaardige omgeving aan de vrouw van den beklaagde willen ontne men. PL gaf toe, dat de bekL verkeerd deed met zijn schoonmoeder te dooden; men moet nooit dooden. Maar de vragen aan de jury zijn aldos gesteld, zoo besloot mr. Bonoour, dut het minimum vijf jaar opsluiting zou zijn. Laat men hem dus vrijspreken. Hij zal gestraft worden door zijn voor goed verwoeste leven en door den aanblik van zijn vrouw, die niet sol kunnen vergeten, dat zij de dochter is vsn het slachtoffer. Snikkend vroeg na dit pleidooi de be klaagde zelf om clementie. Mijn leven is gebroken, zeide hij. Denk aan mijn vrouw en aan mijn oude mosder. DE METHUSALEM DER ROOVERS OVERLEDEN. De Sila la een tak van het Calabreesahe gebergte, welke zich uitstrekt van de ri vier Cratl tot Punto all' Allee. Dit ge bergte heeft pieken, die bijna 2000 M, hoog zijn en is bezet met het uitgestrekt- •te bosoh van Calabrië. In deze streek woonde een goede zestig jaar geleden een berucht roover, de „Wolf van de 811a" ge- fa eeten, die voor geen moord of doodslag terugdeinsde. In het jaar 1860 slaagden de karabiniers erin den beruchten roover TER DOOD VEROORDEELD. Na 4 jaar vrijgesproken. De vrouw van een landbouwer uit Bischofsreut in Beleren werd in 1928 door de rechtbank van Passau ter dood veroor deeld. Zij kreeg echter gratie en de dood straf werd gewijzigd in levenslange ge vangenisstraf; 4 jaar lang heeft de vrouw tevergeefs herziening van het proces ge vraagd. Thans heeft de zaak voor de tweede maal gediend. De vrouw werd dit maal vrijgesproken, terwijl haar zuster en een gewezen minnaar van deze laatste in de zaal in hechtenis genomen werden, ver dacht de misdaad te hebben gepleegd. WOLVEN IN DE BUURT VAN BERGEN. Volgens een bericht uit Bergen (België) zouden in den nacht van Dinsdag op Woensdag wolven zijn gezien in de streek van Solgnies; zij zouden drie damherten toebehoorend aan den burgemeester dezer stad, hebben verslonden en een vierde hebben gewond. Te 's Gravenbrakel blij ken twee schapen door wolven te zijn ge dood. De wolven of zwervende honden, heb ben Vrijdagnacht te Gottignies bij Soig- nies niet minder dan dertien schapen zoo zwaar gewond, dat zij moesten afgemaakt worden; een veertiende schaap is verdwe nen. IJSBERGEN OP DE ARGENTIJNSCHE KUST. Reuter meldt uit Buenos-Ayres dat tweehonderd zeemijl ten Z.O. van de Lobos-eilanden vijf groote ijsbergen waargenomen zijn. De Lobos-eilanden liggen dicht bij de Argentijnsche kust ter hoogte van Bue nos- Ayrea DE MISDADIGHEID TE SJANGHAI BEREIKT EEN RECORD. Het rapport van den polltie-commis- saris te Sjanghai over November komt tot de conclusie, dat uit een oogpunt van misdadigheid November de treurigste maand is geweest in de annalen der po litie. Er kwamen in dezen maand 12 moorden voor, 8 gewapende ontvoeringen, 187 diefstallen, waarbij wapens gebruikt werden en 23 stakingen. De misdaden zijn te Sjanghai zoo toegenomen, dat men den indruk krijgt, dat er te Sjanghai een toestand van anarchie heerscht, waar tegenover de politie machteloos is. De voornaamste reden van den teurigen toe stand ligt in het feit, dat de Ohineesche autoriteiten onwillig of niet in staat zijn om invloed uit te oefenen op de niet- offlcieele vakvereenigingen, de öpstookers en volksleiders. KORTE BERICHTEN. Een hevige storm heeft langs de Fran- sche kust gewoed. De diensten op Enge land moesten worden gestaakt. Uit Belgrado wordt gemeld, dat (Je Drave en de Drina buiten hare oevers ge treden zijn, tengevolge waarvan een groote uitgestrektheid is overstroomd. Ook uit Griekenland komen 'berichten van overstroomingen, voornamelijk in de streek bij Patras. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Het Kerstfeest De vUegdieast Holland—Ind». De K. K. Theorie en praktijk. Een voorsteL proeping voor ■Ja oproeplni plfiAUMli de vervulling van 2050 1LQQ0 sollitiU- gevangen te nemen. HIJ stond terecht on der aanklacht van een dertigtal moorden en werd veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Negen en veertig jaren bracht de man in de gevangenis door. Toen kreeg hij gratie. Hij keerde terug naar zjjn geliefd Calabrië, waar hl) zich neerzette in een klein dorpje om de rest zijner dagen in vredige rust te slijten. Nog twaalf jaren heeft hij van die rust ge noten. Dinsdag is ht) op 98-jarigen leef tijd overleden. Niemand heeft zich meer over den eens soo geduchtsu roover te beklagen gehad. Aan het Kerstdéoor weid in da efge- loopem week met veel ijtver gewerkt, de rooae lampjes, papieren klokken en sneeuwwaöten in de winkel-étalages; kemtboomverkoop op vele pumiten van de stad en per handkar langs de straten; het veelvuldig blazen van „Heilige nacht, stille nacht" döor vele clandestiene straat muzikanten' en tenslotte het voorbereiden en geven van speciale seizoenvoorst eliingen in de theaters. Wat dit laatste betreft: Saalbom en de zijnen geven in het „Paleis", ter voldoening aan de vacantóe-verlangens van de rijpere jeugd, „Joop en haar jon gen)", bewerkt naar Clasy- van Marckveldt's boek van dien naam; Rika Hopper en de haren geven, voor de ouderen, die faun Dickens nog niet vergeten zy®, het Kerst sprookje „Scrooge en Marley", waarin, naar u zich misschien nog wel herinnert, Marley ,,zoo dood ais een spijker ln de deur" was en zijn geest, belast met een rammelende ket ting aan zjjn voet, Scrooge bezoeken komt om hem te bekeeren tot een milder en menschlievender stemming, die Wj dit jaar getijde past En voor de nog niet rijpe of minder rijpe jeiugd staat met de Kerstdagen la bet Centraal-theater wat in het vet, daar komt „grootmoeder sprookjes vertellen", zal de poppenkast vertoond worden en ge goocheld en gezongen Ook tante Post, die nu ook eens wil laten zien dat zij heiusch niet aftakelt, zooals hier en daar gemompeld werd toen zyt te kennen gaf, dat zij er aan denkt haar „vier de beste s'af te schaffen, doet op moderne wiji» aan het seizoen mee en laat ln haar kantoren lijsten goedkoope geluk- weruech -telegram-teksten ophangen, waaruit men een keus kan doen in 't Engelach of Hollandach, teneinde vrienden en1 relaties in Indlë, Amerika of op zee, door de lucht, of liever döor de ether de 'hand te drukken. Gezegde tante deed trouwen» deze week nég iet» „modern*"; «y betrok haar nieuw gebouwde en nieuw-lngerichte neven-ver trekken, bestemd voor den girodienst, ach ter den Dam. Maar déze moderne zet ls nu weer niet gelukkig! Het komt meer voor by ©enigszins op leeftijd' rakende tantes: als zij nu eens extra-modern willen' zy®, wordt bet misschien wel „practisch", maar ook extra-leeljjk en zelifs min of meer be lachelijk Zoo ook dit, ons nieuwe giro-kantoor! We openden deze week met het wekken van hoop, die steeds levendiger wordt: die op t spoedig totstandkomen van een gere gelde® vlieg::ienst op Ned.-Indlë. Van.' der Hoop, Scholten en Koppen, zjji alen deden dezen Maandagavond op een bijeenkomst in het Koloniaal Instituut hun duit in het zakje en tenslotte kwam Van Stephan, de onderdirecteur van de Fokker-fabrieken, verklaren, dat, nu doorslaand de mogelijk heid, dank zij deze diverse pioniers, bewe zen was, thans het oogei b'.ik gekomen was om met behulp van RJjkssteun een maat schappij' op te richten, die den ïuebtdienst Amsterdam—Batavia zou explolteeren, voorlooplg zoo goed als uitsluitend voor postvervoer. Gezien het aantal kopstukken uit onze hoofdstedelijke handel»- en be drijfswereld, dat op dezen avond aanwezig was en dat lulde van zijn bijval met het ge sprokene getuigde, ziet het er wei naar uit, dat de voorgestelde maatschappij er binnen niet al te langen tijd zal komen en deze hoop dus niet vervliegen, maar in vervulling gaan zal. Neen, Inzake de „vliegerij" ziet 1 er niet slecht uit: ook het nieuwe station op Schiphol waarvan men op het oogen- tlk de ontwerpen en teekenlngen achter de ruiten van het K. L. M. gebouwtje op het Leldeche Plein kan bewonderen, is in staat vsn wording en tegen het voorjaar zullen we tevens bedacht worden1 met een gere iden, half-uturn, bus-dienst, die onze vlieg- aven, een nieuwe „lijn"", waarop de ge meentenaren reeds eenigen tijd geleden in de wacht had willen slepen, maar die haar door een wonderlijke loop van zaken met de vergunning van Provinciale Staten is ontgaan en ln particuliere handen komt t Wordt het geen tijd, dit even ais „tus- •chenvoegsel", dlat we bU het ten doop houden vsn nieuwe straten ook eens gaan denken aan de twee dingen, waarmede we in dén modernen tijd en de wereld naam hebben gemaakt: de radio en het vliegen? De straatneaingeverij was deze week op het Prinsenhof weer een» aan de orde en zoo als meer en meer ten dezen het geval is, zat men er een beetje met de handen in het haar.... 't Kost blijkbaar heel wat moeite om geschikte namen te bedenken: zoo stelde men dezen keer ai voor de stieten in een bepaalde, nieuwe wijk te benoemen naar „personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt met het bestudéeren van wereld stelsels". Moeten we 't nu al zóó ver gaan zoeken en zouden we eenst nog maar niet eens wat dichter bij huis blijven en doopnamen als: Fokkerstraat, Van der Hoopstraat, Phlillpsstraat, enz„ enz. gaan gebruiken?.... Onze handels- en bedrijfsk opstokken heb ben zich overigens, behalve als luchtver- blnding-enthouslasten, deze week ook nog van andere, sympathieke zyden laten ken nen: als krachtige beschermers van ons nationaal vrijhandels-principe èn als zelf bewuste, vrije lieden, die eischen dat welk „officieel" lichaam dan ook hun ernstige, wei-overwogen grieven en wenschen alle aandacht zal schenken en ze niet met een „afdoenertje" zal beantwoorden. Om niet het laatst te beginnen: onze Kamer van Koop handel, die deze week bijeenkwam, had' aan de Ned Spoorwegen het, deugdelijk met redenen omkleed' verzoek doen toekomen om in den vervolge de nieuwe dienstrege lingen wat eender dan tot nu toe het geval is, te laten verschijnen. De Sporen, die, men heeft het de laatste jaren by meer dan één gelegenheid al meer opgemerkt, langzamerhand al meer en meer de hoog hartige en eigengerechtigde houding aan nemen van een miniatrieel „departement", hadden hierop met een kort en wat uit de hoogte gesteld schrijven „afwijzend" g#. antwoord. Onze K. v. K. heeft dit schrijven deze week „voor kennisgeving aangeno men/", echter niet dan na eerst te hebben uitgesproken, dat men ln den vervolge een anderen' vorm" en meer tegemoetkoming verwacht. Wat o.L een gerechtvaardigde uiting van zelfbewustzijn beteekent. Wat het vrijhandelsprincipe betreft: de K. v. K. heeft, bij monde van den heer Crone, niet nagelaten ook dezen keer weer krachtig op te komen tegen het zg. „aar dewerk-wetje", dat, h»L, wei degelijk een eerste stap is op den gevaarlijken weg der protectie. Zij heeft zich daarbij) ia een bui tengewoon krachtig en sterk gedocumen teerd adres gekeerd tegen het adres van de Kamer van Koophandel te Maastricht, die zich blijkbaar te zeer laat beïnvloeden door wat, tijdelijk, ln haar onmiddeliyke omge ving geschiedt, daardoor de groote lijnen uit het oog verliest en' zelfs, naar onze Ka mer thans duidelijk heeft aangetoond, met beweringen en uitspraken komt, die door die in- en uifovoercyfers worden weer sproken. Tenslotte besloot die K. v. K. in deze ver gadering nog in een ad<res aan den Raad krachtig aan te dringen op het geven van toestemming tot het alvast doen uitvoeren van de verbetering aan onze bovent-Rijnver- binding, voor wat het stuk Amsterdam- Utrecht betreft. Over dit stuk zyn nd. allen, hoezeer zy ook nog over het laatste stuk van meening verschillen, het eens; Rijk en Provincie hebben reeds toestemming gegeven om dan maar vast met dit gedeelte te beginnen. Het hangt nu nog alleen1 van het ja-woord1 van die gemeente af. Laat zy het nu spoedig geven, zegt onze K. v. K.; we hebben eigenlijk al te iang gewacht Tegenover dit frissche, 'krachtige en voortvarende afdoen van zaken der K. v. K. slaat de Gemeenteraad, vooral' ln dezen begrootingstijd, geen al te beet' figuur. Men is thans bijna aan de vyftigsbe zitting en nog is de eindstreep niet in 't zicht De heer Klaas de Vries deed1 deze week een poging deze streep vóór Kerstmis in zicht te krijgen: hij stelde voor de nog restee- rentde dagen te spurten, desnoods tot d'lep ln den nacht door te vergaderen en ook den vrijen Zaterdagmiddag op te offeren.... Maar hy kreeg nul op hst zequest en van Ingezonden MededeeUng. verschillende zijden den wind van vorenl Doorvergaderen tot dieo in den nacht?. dat kan niet. dat nooit, zei de een, dan kom ik pas om haif-drie thuis, want geld om een taxi te betalen heb ik niet; door-vergaderen, zei de ander, maar dat gaat toch niet, want de pers gaat om elf uur weg en welk nut steekt er dan nog in de debat ten?. Dit laatste werd niiet eens met een ironische bedoeling gezegd 1 Het was naïeve ernst. Enfin, we zullen het maar beschou wen als uiting van een verschijnsel dat zich altyd, in allerlei kringen weer voordoet: „de pers" heeft 't altijd gedaan": zy stelt de zaken altijd verkeerd voor, gaf de woorden van den spreker „natuurlijk" weer verkeerd weer, enz.; maar als er sprake van1 is, dat zij eens niet iets zou „doen", dat zij het dus ook moeiiyk achteraf ge daan" zou kunnen hebben, is t ook weer niet goed en' stelt men plotseling buitenge woon prijs op haar aanwezigheid.... De raads-debatten zelf liepen., overigens ditmaal voornamelijk over „Onderwys", en waar tegenwoordig iedereen het zyne meent te weten en te moeten zeggen over opvoe ding, over Monteasori, Dalton e. d_ wend er heel wat te berde gebracht. Wethouder Ketelaar heeft zich in zym antwoord dapper door al deze verlangens en wenschen heen geslagen, zeide een open oog te hebben en te houden voor de nieuwere opvoedings systemen, maar zeide tevens met nadruk, en men mocht dit gulden woord eigen- tijk in dezen tyd wel overal doen aanplak ken! dat het bij de opvoeding en het onderwijs minder op de theorie of „het 9ysteem" aankomt, dan op de praktijk. Hy had er nog by kunnen voegen, dat als er over een zaak veel getheoretiseerd wordt, dit altijd het bewys is, dat het daadwerke lijk vermogen tanende Is. Zie onze kunst; zie onzen Volkerenbond en den Vrede; zie onze regeer-kunstl. Zoo zijn, nog een ander voorbeeldt de laatste dagen ook het Gemeentebestuur, het N.O.C. en Het Koggeschip aan het „praten'" geraakt (groote ndeels tegen el kaar in!) over de „huisvesting van bezoe kers" der Olymoiade. Men schuift de ver antwoordelijkheid voor deze huisvesting- zorg min of meer op elkaar af. Bl zal' my niet begeven in een uiteenzetting van deze meeniingsverschillen, noch zal Ik trach ten kritiek te gaan uitoefenen. De tijd daar- schreef, voorbij. Laat me alleen even ver- voor is, zooals ik in mijn vorigen brief melden wat vast staat en gedaan wordt Het N.O.C. dan, dat beweert alleen tot taak te hebben te zorgen voor de deelnemers" en niet voor dé „bezoekers", geeft 17.000 subsidie aan het KoggescbiD en de Ge meente doet daar nog eens eenzelfde som bij. Het Kogge»ohip accepteert deze sub sidies en staat dus voor de taak; hopen wij, dat de vereeniging spoedig niet alleen aan het praten, maar ook aan het werk gaat! De Afdeeling Huisvesting van het NjOO. zal verder een informatie-dienst Inrichten, die gevestigd wordt in het oude gebouw van de Handel' Maatschappij aan de Hee- rengmebt op den hoek van de Spiegelstraat Dat alle te verwachten bezoekers lang niet in de beschikbare hotel-ruimte in of nabil Amsterdam kunnen worden onderge bracht, daarvan is men ai lang overtuigd en er werden reeds plannen voor 'n barakken- complex, een tenten-kamp e.4 geopperd. Het charteren van enkele groote schepen lijkt nog wel het eenvoudigste. En het ziet er naar uit, dat het dien weg ook inderdaad opgaat; één schaap, of liever één schip, is reeds over den dam: de „Oranje Nas sau" van de Stoomvaartanij. „Zeeland" zal van 25 Mei tot 16 Augustus als drijvend hotel worden ingericht; een 8400 gasten zal men er in kunnen herbergen. En waar één schip over dien dam is, sui len er wei meer volgen. We zullen, naar men weet, tijdens het komende sportfestijn ook een Oommissie voor de Oultureele en Economische belan gen", onder leiding van dr. M. de Hartogh, aan het werk zien. Bedoeling is aan de vreemdelingen onze goede dingen en schoonheden ook op ander gebied: dan bet zuiver sportieve te toonen. Maar dan moe ten we ook inderdaad „goed en schoon" voor den dag komen. Ook b.v. ln.onze ulter- lyke verschijningen, waarbij „onze" dan natuurlijk alleen slaat op de mannelijke Amsterdammers! De vrouwelijke hebben geen opwekking ln dézen noodig. Zouden wij niet, het voorstel werd dezer dagen door een geniaal collega gedaan, een soort oekase voor de burgerij' kunnen uit vaardigen als destijds reeds ten behoeve van de tramconducteurs, „afkwam"? Deze be ambten toch werden (woondeiyk) gelast: 1. een slappe, lustelooze houding te laten varen; 2. 't uniform geregeidl grondig te reinigen en goed gesloten te dragen; 8. ge regeld T haar te laten knippen, zoodat de hals friach boven 't uniform uitsteekt; 4. steeds goed geschoren te verschijnen Iets diergelijks, niet alleen inplaats van „uniform" het woord' „kleeding", zou iMssohien wel goed zijn aan „ons" allen voor te schrijven, willen de gasten" een goeden Indruk krijgen. Zou het niet iets voor onze „Schoonheids-, of liever voor onze Gevel-commissie (niet alleen.... hulzen hebben gevel*"!) zijn? Op die wijze zou ook zy aan het welslagen van onze Olympiade kunnen meewerken! Wie een dwaas wil laten merken, dat hy geen acht slaat op zyn praatjes, doet ver- Hebt gij geen ondank geoogst, don moogt Standlg.te zwijgen! Wie zich' te veel bemoeit met kleinighe den, WaCCft qnhmniJrh—r roOT gBOOte

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 3