I Zware sneeuwval op de Kerstdagen. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DiNSDAB 27 DECEMBER 1927. was het de Kerstdagen) ook in omb ver- Ome plaatsgenoot, de heer H. Toes, behaalde op de piuimveeteriftoonstellliig te Haarlem, met de Kerstdagen aldaar gehou den, met 2 xmimmetrs wit wyamdotte kriel', 2 eerste en 6 eenepritoen, tevens mooiste krielhoen. JUBILEUM. Naar wij vernemen zal de heer A. G. van Gunst alhier op 1 Januari a.s. den dag herdenken zijner 80-jarige dienstvervul ling in Hótel Bellevue. DE GLADDE STRATEN. Wij herinneren aan de in, de Politiever ordening voorkomende verplichting, om de voetpaden te bestrooien met zand of aech. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Aangemoedigd door het succes, dat de heer Kellenboet hier vóór 2 en 8 jaren, ook in de Kerstvacantie, had, met de voorstellingen van zijn poppenkast, heeft de Huisvrouwenvereen. het plan doen opvatten, bovengenoemde heer Kellenboet, onderwijzer te Den Haag, nogmaals naar hier te laten komen. De overvolle zalen en de ademlooze stilte, waaronder de kleinen luisterden, terwijl zij dikwijls zóó meeleefden met de gebeurtenissen op het tooneel, dat ze spontaan soms antwoord gaven of vragen, den poppen gedaan, was wel een bewijs, hoe dit beschaafde poppenspel in den smaak der kleinen, en ook van de aan wezige grooten viel. De voorstellingen beginnen in Casino om half 2 en half 4, a.s. Woensdag 28 December. Kaarten, 20 ct., ook voor geleiders, zön verkrijgbaar bij de boek handelaars Duinker, Maas en Spruit, bij het bestuur, bij vele leden der Hulavr.- vereeniglng en 'n middags bij het begin der voorstellingen aan de zaal. MUZIEK- EN ZANGUITVOERINGEN OP DE KERSTDAGEN. Stedelijk Muziekcorps. Het la een schoone traditie van het „Stedelijk Muziekkorps" om aan den Eersten Kerstdag wijding te geven, door het ten gehoore brengen van een aantal ▼an de mooiste Kerstliederen. Dat deze gewoonte ten zeerste op prijs gesteld wordt blijkt wel altijd uit het zeer groote aantal toehoorders dat, op dit voor Zon dagmorgen zoo vroege uur, het oonoort bijwoont. Ook nu, Zondagmorgen, was de be langstelling zeer groot, hoewel er niet zooveel boorders waren als andere jaren, en dat was jammer. Door de sneeuw was de stemming nog fijner geworden. De donzig witte vlokken, die als blanke vlin ders Kwamen aangezweefd en die zich neerzetten op de takken der boomen en overal, brachten een stille, schoone kerst stemming, een stemming die de menscben ontvankelijk maakte voor hoogere indruk ken. En ontroerend plechtig klonk dan ook ln den vroegen morgen het »Stille nacht*. De menschen stonden stil en aan dachtig te luisteren en voelden de koude ■iet die in de natuur heerschte, door den warmen gloed, die van binnen straalde. Een zevental liederen liet „bet Stedelijk" hooren en tot bet laatste lied dat gespeeld werd bleven de luisteraars aan hun plaat sen gebonden en achter de ramen van de omliggende straten van bet Stationsplein genoten velen. Het gereformeerde evangelle- satlekoor was op den eersten Kerstdag ook reeds vroeg op pad gegaan en op verschillende punten ln de stad werd halt gehouden en werden eenige kerstliederen, die al lang van te voren waren ingestudeerd, gezongen. Ook dezen zang werd zeer gewaardeerd en velen kwamen in de deur ■taan om de liederen aan te hooren. En natuurlijk trok het Leger des Hells op de Kerstdagen de stad in. De groote activiteit van het Leger is bekend en vooral op deze dagen is het verbazend druk voor de leden van het L. d. H. Dan hebben zij in den vroegen morgen de Kerstviering in hun gebouw op de Spoorgracht en later op den dag hun bijeenkomsten daar en dan bovendien nog den zang op verschillende plaatsen in de stad. Op dageu als dezen zijn er velen die d© instelling van het Leger des Heils zegenen. Denkt u maar eens aar de arme gezinnen die doo" een keretgave van het Leger verblijd worden. Vermoedelijk zullen nog wel meer zang vereenigingen op de Kerstdagen de stad rond geweest zijn, doch wij konden van morgen daar niet meer- achter komen en wanneer we iets vergeten hebben, neemt men ons dat maar niet kwalijk. KERSTFEESTVIERING. In het Verpleeghuis voor Ouden van Dagen aan de Kerkgraoht Mem schrijft ons: Reedis eenige dagen tevoren was in een der con/vensatieoalen/ van t Tehuis, ter op luistering van diilt Heest, een) toenstiboom ge plaatst, die met rijn eleotriaohe ventichtii en versiering op dlie dagen) die bewoners van' (het huls fa die rechte stemming bracht. En zooals, wanneer buiten de wind loeit sn dikke sneeuwvlokken je ln de oogen waaiem en de weg met een natte massa b iWritwni bet thuis fee aiwaHiliig fcs» «tffa 800 at deze KerStfeepMering dam wel zoo goed deed slagen is düt: Op dien eersten dag bracht des namiddags het Zangkoor van dien heer Storm- eenige Mederen -ten gehoore, die bij die. oudjes zeer in dleni smaak vielem ern waarvan zij dankbaar genoten. Des avonds weid een tombola gehouden (zonder nieten- natuurlij*) waarvoor dfe prijzen beHangel'oos beschikbaar wareni gesteld door eenige in woners der Stad, terwijl met zang, decla matie em orgelspel de avond gezellig, weid doorgebracht. Op dem tweeden dlag wend- des namiddags gezongen door het Leger des Heils, welke liederen den verpleegden! im rechte kerst stemming brachteni Vervolgens hield de heer O. de aanwe zigen bezig met eenige voordrachten- 'van ernst en, luim, waaidoor die lachspieren- dier oudjes dikwijls fa beweging werden- ge bracht, totdat tegen acht uur de heer Glab- beek met rijn Mandoline- em Muziekclub ,/D.O.K." kwam om de bewoners, waaronder vele bestuuraHedeni em gemoodigden, te ver gasten op eenige muzieknummer®, waarvan zeer veel werd genoten. In- de pauze werden die verpleegden door- d>eze club onthaald op gebak, diverse versnaperingen! en sigaren, en werd hun- een kop chocolade of thee aan geboden: Uit vrees dat iemand «al worden verge ten, wil het Burgerlijk Armbestuur geen persoonlijken dank uitspreken, 'doch betuigt allen, diie hebben -medegewerkt die dagen voor onze oudjes zx> recht gezellig te ma ken, rijm oprechten dank. MUZIEKVEREENIGING „D.O.K.". Men schrijft ons: Bovengenoemde vereenlging gaf Zater dag 24 Deo. j.1. onder leiding van haren directeur Joh. van Glabbeek, baar 8de Concertuitvoering in Casino. De voorzit ter opende dien avond met de mededee- ling, dat in tegenstelling met vorige con certen, de nummers, uitgezonderd van eenige dezer, door beide afdeelingen van «D.O.K.» ten geboore gebracht werden. Medegedeeld werd door hem, dat door het succes, dat de vereeniging 17 Sept. j.1. in Musis Sacrum in ontvangst had te nemen, het bestuur van «D.O.K.» be sloten had deze Concertuitvoering in Casino te doen plaats hebben, waaraan dien avond gevolg was gegeven. Verder wekte h]j de bezoekers op, hen die nog geen donateur waren van «D.O.K.», zien alsnog op te geven aan het bestuur, om door hun bijdrage de vereeniging finan cieel te steunen en wenschte het publiek een genoeglijken avond met prettig bal toe. Over de nummers die gespeeld werden, willen wij er eenige noemen die zeer in den smaak vielen bij het publiek. Deze waren o.a. No. 8 van het programma, «Concert Ouverture» door J. B. Kok en No. 6, «Th» doek is|playing»>door Pierre Blaauw, een piano-solo gegeven door mej. O. Kossen, leerlinge van den Weled. heer A. v. d. Weg De piano-solo was het laatate nummer pli voor de pauze; hiervoor werd namens de Vereeniging aan mej. Kossen een bouquet bloemen aangeboden Na de pauze werd gespeeld No. 6, «Drifting» (Valse Hawaienne) door Edg. Rosty. In dit nummer werd een zeer mooie cello-solo' ten gehoore gebracht. No. 8 was de «Cavalleria Rustlcana» (Fantasie) door P. Mascagni (arr. Th. Bitter) en als slot van het programma, No. 10, «La garde de la reine» (Marsch) door Th. Henricchi, welke marachnahet applaus nog een keer herhaald werd. Tot slot, niet op het programma vermeld, werd gegeven «Kerstlied» door Louis Noiret. Voor dit nummer was het tooneel rood verlicht en de zaal in duister ge huld. Nog dient vermeld te worden, dat na de pauze de Directeur der Vereeni ging door de penningmeesteresse namens de Vereeniging een grooten krans werd aangeboden, voor den onvermoeiden ar beid, dien hij aan de Vereeniging schenkt. Verder besloot een aardig bal, waaraan een feestpolonaise verbonden was, den avond. UITZENDING WERELDREVUE „HALLO PARIJS". De groote wereldrevue «Hallo Parijs», welke reeds maanden achtereen wordt opgevoerd in Scala, Den Haag, te Rotter dam en thana in «Flora» te Amsterdam, komt hier op 10 en 11 Januari ln Helder. De opzet, aankleeding en monteering van deze revue is bijzonder grootsch en schitterend. Een leger van medewerken den artisten, orkest en ballet zijn aan deze praohtrevue verbonden, terwijl de hoofdrollen in handen zijn van de bekende Louis Davids en Louisette. Als bijzon derheid vermelden wij nog, dat morgen (Woensdagavond) de voorstelling van deze revue per Radio Hilversum uitge zonden wordt en de luisteraars dus reeds een voorproefje krijgen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Helder op Woensdag 28 Decem ber 1927, des namiddags 8 uur, ten Raad- huize. Agenda: Voortzetting van de behandeling der agenda van 18 Deo. 1927 en van de daar op verschenen vervoigagenda. Bovendien worden aan de agenda toe gevoegd de volgende punten: Subsidie. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan het Nederlandsch Olympisch Oomité. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van leden en plaatsvervangende leden der Commis sie van Advies voor den Dienst der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsver zekering. Aanbevolen worden: AS. dooi és att. HsLde® vtm da* Alge- meenen Nederlandschen Bouwarbeiders- bond: als lid: G. Dol, als plaatsvervangend lid: J. A. van Rijn; 2e. door de afd. Helder van den Alge- meenen Nederlandscihen Typografenbond: als lid: K. O. Valkenburg, als plaatsvervangend lid: W. A. Erke- lens; 3e. door de afd. Helder van den Neder landschen Aannem ensbond als lid: J. Smit, als plaatsvervangend lid: H. Riemers; 4e. door de afd. Helder van den Bond van R.K. Vereenigingen van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand: als lid: P. Luijokx, als plaatsvervangend lid: A. J. van Haaren. Benoeming: Voorstel tot het benoemen van leden van de Commissie van Toezicht <yp het Middelbaar- en Nijverheidsonderwijs: Aanbevolen worden: le. in de vacature O. O. de Kloet: L Dt. H. W. van Urk, mil apotheker. 2. P. J. Smidts, Doopsgez. Predikant 2e. in de vacature Mevrouw J. Grun- waldPoppers: 1. Mevrouw J. GrunwaldPoppers. 2. Mevrouw M. V. NieasinkHoutkoop. 8a in de vacature J. J. Verfaille: 1. J. J. Verfaille, landeigenaar. 2. F. Dekker, koopman. 4a in de vacature A. M. Engelmanen: 1. A. M. Engelmann, notaris. 2. S. Jaring, correspondent Nedertand- sche Bank. Een witte stad. Stagnatie in het telefoonverkeer. Groote trein- vertragtog. Moeizaam zwoegen van het treinpersoneel .Dus tóch' een witte Kerstmi»?. Na de eerste periode van dezen merk- waardigen winter, de periode waarin we, na enkele onaangename ervaringen, ten slotte allemaal met een paar oude sokken over de schoenen, of, aks wijten de oude, ridL deriijke voorvaderen (vooropgesteld natuur lijk, dat giji, vriend lezer, ook buiten de periode van wintersche koude blauw bloed in die aderen hebt) sporen onder de hakken schroefden en gewapend met den bergstok, symbool van zonniger tijden, voetje voor voetje de gladheid trotseerden en het veege lijf trachtten te beschermen voor el te In tieme, ongewenschte aanraking met de straat, na die periode kregen we de lang verwachte, dbor bepaalde categorieën onzer medeburgers vurig verbeide vorst. Ha, die vorst! Waar die schaatsen, ergens in een vergeten hoekje op den zolder, on der in een kist met rommel weggestopt, geroest of beschimmeld, zoo gauw vandaan kwamen, hoe ze zoo ©ogenblikkelijk weer tot gebruik gereed zijn, hiet wintersport- lustigen hebben daar zoo geen kijk op. Maar ze waren er: al dadelijk dien eersten dag den bestenv 'toen het ijs boog als een ijzeren pllaat, zag men velen langs de baan tjes zwieren. Én naarmate de baantjes banen weitten en dat ging gauw genoeg kwamen er meerderen rich bij die baan brekers voegen, en in één enkelen dag was heel Jong-Holland fa actie. Van onwennig- held was geen sprake; het was al dadelijk net Of je je leven lang faerta anders gedaan had dan schaatser,gc reden, al' zal aan uiteen- genekte en pijnlijke beenspieren' heel wat fa stilte gedragen leed rijn geleden. En mèt de schaatsenrijders kwamen de weenprofeten. Zij keken naar de lucht, met bar-geleerde gezichten en ze zeiden, dat deze vorst lang zou aanhouden. Wamt, riet-u, fa de hoogere regionen van den! dampkring heerschte een geweldige kou, eni die had rich over nagenoeg geheel Europa uitge strekt, en zou die oorzaak zijn van een lang aangehouden vorstperiode. En die schaatsen rijders juichten enriepen hoeral de ijs mutsen kwamen voor den dag, alles stelde rich fa op dem winter; ook onze stad ver toonde al spoedig het beeld van den oud- Hollandlschen winter, dht we bennen van de schilderijen van' Pieter Brenghel en an dere oudere meesters. Koek-en-zoopjes werden fa elkander getimmerd, en zooalS des zomers aan het strand een tentendorp oprijst uit het niet, zoo kwamen thans, als het ware vanzelf, de tentjes met koek en warme melk. Waarlijk, het begon er op te lijken, dat we die huig-vergeten verzen van onze grootouders, met het refreintje: JLeg Lekk 'ris aan, leg 'ris aan, ■kkere koek en melk met saffraanl" weer zouden kunnen clteeren. Reuze-knap perds toch, die weenprofeten! Helaas! helaas! daar waren wijze mannen, die naar de lucht keken en met den School meester citeerden: „De lucht wordt ln t Westen hoe langer hoe dikker, Daer is een zeker iets, dat ik niet noemen zal, aan den knikker." Om kort te gaan o.'iaangenfem© dingen moeten) fa zoo weinig mogelijk woorden worden meegedeeld fa één nacht hield de natuur een radicale schoonmaak van al dien ijsrommeL Wet een mooie ijsbaan had kunnen worden), waa des anderen daags een onooglijke, weake massa, en binnen vieren- twuiutiig uur was de mienachheid weer ver anderd fa een blazende, proestende en snui vende verzameling van aan' lichte bronchitis, angina en spit fa den rug liaboreerende in dividuen. Slechts een paar hongerige meeuwen' zagen ons van onze voormalige, zoo schoone beloften van een wfatensahen winter bren gende ijsvlakte, spottend., maar tevenB smeek end aan, ons toeroepend: Jcrè, krè, ik heb honger!" IWe voelden ons weer in ons element, het vochtige Hollandsche klimaat en daar een zoel westenwindje was gaan waaien, hadden we alle verdere verwachtingen omtrent een voortzetting van den winter laten varen. Tot we Eeröteru Kerstmorgen ontwaakten en de wereld vüiekkeloos-wit voor ons uitge spreid zagen. Wit was de straat, wit waren de -velden, de dakem, de torens, de boom takken, de telefoondraden. Wit was alles, vlekkeloos, ongerept wit, en tiloor den krach- tigen wind hier en daar opgestuwd, lag fa schilderachtige hoopen de sneeuw hier en daaT derimetens hoog. Het was een verras sing, al was die voor velen niet bepaald aangenaam. Want die bergen van sneeuw beteekende straks natten doorweekte schoe nen, modder, nieuwe kou en narigheid: 'Maar gelukkig: 't was Eerste Kerstdag en kan dus lijden. Wie niet naar buiten moest, bleef voorloopig binnen. Een pad banen voor de deur was vooralsnog onbegonnen werk, want fa dichte vlókken bleef de sneeuw vallen en faooger werd hel sneeuw kleed, dat de aarde dekte. Dat was acg eens eea witte Keattatia! Eenmaal bulten, viel het mee, wat de kou betreft. Maar buiten waren die sneeuwballen en buiten was ook die Hollandsche jongen, die ze kneedde. Natuurlijk, welke Holland sche jongen blijft binnen/ aks er bengen sneeuw liggen? En zoo waren t de meisjes, aan wie het eerst die aanwezigheid dezer beide dlkander aantrekkende natuurmach ten: sneeuw en een Hollandsche jongen, werd gedemonstreerd, en al heel gauw was er menige meisjeewang, voorrien van een extra-blos op dezen eersten Kerstdag 1 Buiten was ook de wind, die u de scherpe sneeuw fa het gericht blies, en wie niet naar buiten moest, en op dezen algemee- nen feestdag waren er slechts weinigen bleef binnenshuis, waar, als steaks de korte schemerachtige dag zou zijn verdwenen, de in taliooze variaties pri^cende Kerstboom zou worden orftstoken en waar dlan, terwijl de wind' floot' rondlom de woningen en de sneeuw steeds bleef valen, dé kerstliederen misschien zouden klinken, het Stille nacht" en „de Herdertjes" en de véle, velé anderen. En den volgenden dag was de situatie weinig veranderd Vroor hét Zondagavond nog flink, zoodat dé straten, op de leegge- waaide plaatsen, weer glad. waren al» tevo ren, 's Maandags dooide het flink en was veel van het mooie srneeuw-llandschap al verdwenen Maar wie meende, dat we spoe dig door dén sneeuwrommel heen zouden zijn, vergiste rich alweer, want heel den dag door bleef het lustig sneeuwen, af en toe afgewisseld door wat negenachtigen hagel of hageflachitlgen regent Zoodat uw mooi-geschrobde straatje alweer bedekt was met een wit laagje en uw vaste klantjes^ de musschen, ime/ezen, spreeuwen en meeuwen, het hun toekomende rantsoen alweer uttt de sneeuw moesten opdelven. En de natte, kleverige sneeuw leendé rich natuurlijk bij uitstek voor de prachtigste sneeuwpoppen, die men bedenken kan. iWat nu? welke streken heeft heer Winter nog meer op zijn kompas? Welke poetsen zal hfj ons nog bakken? Want hij ia pas goed aam dén gang; de tradMoueele winter moet eerst na de jaanswisselfag komen. Voorloopig maken we onB muur geen Illusie over zijn verdwijnen meer, houden de 'an- thraciet diroog en de kachel a*n, en rédden ons mét het electrisch licht, dat wel een paar maal erg raar dééd, maar zich de beide Kerstdagen goddhdettd,totdat we weer wat beter tijden krijgen, zonder Kerst kransen en krentenbrood. .En toch nog een witte Kerstmis, zoo- als ook de traditie wil De Reinigingsdienst Is tweeden Kerst dag des morgens te half zes uitgerukt met een tweetal sneeuwploegen, een met de motortractie van de auto, de andere met twee paarden. Daar er dien dag een be grafenis moest plaatshebben, en de kerk hoflaan geheel onbegaanbaar was wegens de daar gevallen sneeuw, werd een groot deel van den morgen besteed deze laan te ruimen. Ook de hoofdstraten werden ge reinigd, voor zoover dat, bij den voortdu renden sneeuwval, mogelijk was. Heden morgen vroeg is men opnieuw begonnen, terwijl de dienst voorloopig is uitgebreid met een veertigtal werkeloozen. Wij vernemen, dat deze zware sneeuw val zich uitsluitend beperkt heeft tot het noordelijk gedeelte van ons land, n.L de provincies Noord-Holland, Groningen en Friesland. Berichten uit Utrecht gewagen van zeer geringen sneeuwval of zelfs van regen, en behalve op de lijn Amsterdam- Helder, hoorden wij nergens van ernstige vertraging. Maar op die Hjn is de vertra' ging, tengevolge van den sneeuwval, zeer ernstig geweest WIJ vernamen hierom trent het volgende: De trein, die te half twaalf van Amster dam vertrekt, had gisterenavond ongeveer een kwartier vertraging. En even voorbij Zaandam begonnen zich moeilijkheden voor te doen, doordat de telefoondraden waren gebroken wegens het ijs, dat zich op draden had vastgezet Deze hindernissen werden gestadig ernstiger, doordat steeds meer draden afknapten, welke met een ge weldigen slag soms op de wagens stuk sloegen. Tot Alkmaar was dit het ergst, zoo zelfs, dat een locomotief van een naar Amsterdam vertrekkenden trein geheel in het dradennet verward raakte. Een en ander was oorzaak, dat slechts met een geringe vaart gereden werd, ter wijl de stations onderling geen verbinding hadden en elkander dus geen inlichtingen omtrent den toestand van den weg konden geven. Het was dus voor de velen, die zich na de feestdagen, weder naar hun werk begaven, een ver van prettige reis. De trein, die hier gisteravond aankomen moest te 23.86 (5 minuten over half twaalf), arriveerde te 1.60 dus met 2 uur en een kwartier vertraging; de laatste trein, die hier moet aankomen te 1.04, kwam eerst te 8.10 binnen, dus eveneens met meer dun twee uur vertraging. Naar wij vernemen, Is het geheele tele fonisch verkeer tussahen Helder en het overige deel vu ons laad gsstooiri; *8 zeiden boven reeds, dat vele draden af knapten tengevolge van de zware sneeuw- last. Telegrammen ondervinden groote vertraging. De meeste draden tussahen twee palen waren gebroken; soms zaten stukken draad aan de wagons, Omtrent den gewéldigen sneeuwval en Op den avond van dén Bersten KecrHtdag was er zooveel sneeuw en ijzel op de lijn» dat geem enkelé wissel kon worden overge haald. Daar in dergelijke gevallen speciale signalen gelden, moest het treinpersoneel o ader zeer verzwarende omstandigheden dienst doen; voortdurende bevond; rich de hoofdéonducteur op dé machine. Dit alles was evenwel nog nileta vergele ken hij den toestand op den Tweeden Kerst avond. Zooals men weet met dé sneltrein, die te 21.26 vani Amsterdam vertrekt, te Uitgeest de reizigers van Haarlem oprennen. Daar tusschen Heiléo eni Oasitricum plotse ling een orkaanachtige wind' was opgesto ken, waren de telefoondraden op dit ge deelte van dé spoorbaan, die zwaar beladen waren! met ijlaeJ, afgeknapt en fa bossen over de spoorlijn gevallen. Zij' geraakten fa het mechaniek van dé machine, zoodlat er van verder gaan geen/ sprake wa®. Hét trein personeel moest eerst al deze diaden afvij len en uit dé machine venwjjdéren. Dit 'be trof dén vóórtrefa. Daar nu ook dé telefoni sche verbinding verbroken wa® met Uit geest, kfon dit station, niet gewaarschuwd worden. Behoedzaam werd dóór dén twee den trein opgestoonud naar Castricum, waar men spoedig ülchtfakfcefls zag en de seinen van den voortrein, die was opgehouden. Op hétzelfde oogenlbïïk geraakte ook de tweede trefa naar Helder fa dé afgebroken dimden verward. Met vereendé krachten heeft het treinpersoneel zich losgewerkt, waarna de reis kon worden voortgezét. Voorbij' Castri cum werd dé toestand van dé lijn beter. 'In dén snijdenden wind! was de bezigheid oim den tr«eln te bevrijden van dé verwarde massa telefoondraden nu juist niet aange naam, zooals rich deniken laai Bovendien waren de bermen van den dijk door den ijzel zeer glad geworden, zoodat hét meer dan eens voorkwam, bij het loswerken van een draad', dat deze met paal en al naar beneden ging. Voor hét treinpersoneel waa het dan een heiele toer op den gladdén spoordijk weer omhoog te klauteren. Naar wij voorts vernemen, werd van tte zijde dér reizigers, die In goed-verwarmde coupé's zaten/, geen enkele klacht vernomen. KERSTMORGEN. Het vlokte op den Kerstmorgen ge stadig door. Over een donzen tapijt togen de kerkgangers naar hun tempel, waar ze eere brachten aan Hem, die een nieuw Licht in de wereld had gedragen. De sneeuw dempte alle nevengeluiden. Het was, voor het daarvoor ontvankelijk gemoed, een zuiver stemmingsbeeld. Het was de stilte, die een groote gebeurtenis voorafgaat. Alles, natuur en sohepselen, houdt den adem in, want men voelt, men tast de zekerheid, dat er groote dingen op til zijn. Alles is blank en rein, vlekke loos. Het lawaai van de wereld is ver stomd; men voelt zich ver boven ds aardsche beslommeringen, waar geen zorg en smart worden gekend. Smetteloos rein, geen scherpte van grenzen, één groot gedempt geluid, dat spreekt van afwachting en vertrouwen. Want het Licht, het groote Licht zal komen. En is dat groote Licht gekomen en werpt zijn stralen waar ook ter wereld. Het is de drager van het groote Ideaal, dat de menschheid in haar hoogste sn diepste verlangens zal kunnen bevredigen. Wat zou de wereld zijn zonder dit Ideaal Is dit het niet, dat de wereld draagt en onafgebroken belicht met zijn glans Wat is er van geworden vraagt men duizendvoudig rondom ons. Doch dat is niet de schuld van het Groote Licht, dat ons, bewust of onbewust, gewild of niet ewild, torst en drijft naar hooger plan. 'et is het volkomen volkomene, waar naar wij reikhalzen en grijpen als naar de prijzen hoog gehangen in den top van den glibberigen mast, dien wij om knellen en pogen te beklimmen, dooh telkens afglijden, maar toch trachtend te komen, hooger steeds hooger. Deze gedachten bestormden me op dien besneeuwden Kerstmorgen.) Was het de lijkwade, die lag gespreid over het oude, doch onder welks dek reeds broeiing was van nieuw leven, dat aanstonds zou uitbreken in niet te keeren drang, per send en barstend, splijtend en dringend overal waar men meende, dat alles ver stard was en verdord. Aan winter dacht ik niet, één groote gedachte hield me slechts bezig. Overal klonken de roepende klokken en ze schenen met z'n allen te doorzoemen de onbegrensde ruimte, aankondigend het nieuwe geluid, dat was gehoord sn het nieuwe Licht, dat was gezien. Waar je ook liep in de straten, telkens klonk van achter de met sneeuwbeplakte ramen gramofoon- of radiomuziek, doch de hsofdtoon was de wijdingsmuziek van «Stille Nacht* en Eere zij God. Links en rechts zag men, door de niet met sneeuw beplakte gleuven op de ramen, kerstboomen en kerstboompjes glanzen in hun groen en schittering en hier en daar hieven de vlammetjes der kaarsen hnn licht omhoog en spreidden de stralen rondom zich. Er is gevaar van modezucht en er is een gedachteloos volgen dier kerstmode. Het is zelfs wel zichtbaar hier en daar waar de grens is overschreden, soodat het al een bespotting lijkt van hetgeen de kern van het gebruik eigenlijk is. Toch zullen er velen, door het navolgen der modezucht van te hebben een kerst boom, de gedachte bij zich voelen opko men, wat nu eigenlijk zoo'n kerstboom in wezen te vertellen heeft. En velen zullen tot nadenken komen en zullen gaan onderzoeken. En ze zullen vragen en sullen die vragen beantwoord krijgen door ■smash»a vaa velerlei imueht Ba se sullen dé daaruit ontstane Stagnatie op de spoorlijn vernemen wjji nog het volgende:

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5