HELDERE C01IANT Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 14 JANUARI 1928 Binnenland DE KNOEIERIJEN BIJ DE GEM. VISCHVOORZIENIN G TE AMSTERDAM. De B5-jarige klerk-kassier L. bij de ge meentelijke vischvoorziening te Amster dam is in hooger beroep vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduiste ring van 11.000. Hij had verklaard, dat hij betreffende het kastekort slechts ver moedens had, hoe het kon zijn ontstaan en beweerde, dat 4.000 hem ontstolen was in een café bij de Muiderpoort, waar hij de tasch, dit bedrag inhoudend, naast zich op den grond had gelegd. De Amsterdamsche rechtbank had ver dachte wegens verduistering veroordeeld tot 8 j*ar gevangenisstraf. BALDADIGHEID TE ROTTERDAM. Nog meer ruiten beschadigd. Woensdagnacht zijn van 18 winkelpan den aan den Nw. Binnenweg te Rotter dam, ven 6 aan de West-Kruiskade en van een pair aan de Eerste Middellandstraat de ruiten met een glassnijder ernstig be schadigd. In het geheel zijn nu al 80 rui ten op deze wijze beschadigd. AANHOUDING VERZOCHT. van den directeur van de Rotterdamsche Deposito- en Effectenbank. De ocmmlssaris van politie der oentrale recheroie te Rotterdam verzoekt in het Algemeen Politieblad de aanhouding en voorgebiding van Oornella van Oostrum, Ïeborei te Maartensdijk, 10 Febr. 1894, lreoteir van de Rotterdamsohe Deposito- en Eff«ctenbank te Rotterdam, verdacht van veidulstering van hem in bewaring gegevet effecten en geld. LUCHTKETEL UIT ET.KA AR GESLAGEN. Aan Voord van de Alvracht, een schip, dat gelegen was voor de oliefabrieken van Jurgene te Zwijndrecht, heeft Woensdag avond «en ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl de schipper W., uit Rotterdam, met ziji zoon F. W. in de maohinekamer bezig vas met de behandeling van den motor, s om ongeveer vijf uur de lucht- ketel, vaarbij zich de 12-jarige F. W. be vond, ut elkaar geslagen, met het gevolg, dat de Inaap op slag werd gedood. De va der P. W. kreeg geen letsel. IN3RAAK IN DEN NOORDER- IJPOLDER. De Fechtbank te Amsterdam heeft een 21-jarijen boerenarbeider uit Oostzaan, die ingebroken heeft in een alleenstaand huisje in den Noorder-IJpolder, veroor deeld tot 2 jaar en 0 maanden gevangenis straf, met aftrek van 4 maanden voorloo- pige hechtenis. Hij had den ouden bewo ner van het huis in een bedstede opge sloten en had na de inbraak getracht brand te stichten. Deze poging is na zijn vertrek door den ouden man verijdeld. Bij de uitspraak werd rekening gehou den met de verminderde toerekeningsvat baarheid van verdachte. Het O. M. had 2V» jaar gevangenisstraf geöischt IJSBERGEN IN DE WADDENZEE en doodgevroren eenden. Ook op de Noord-Friesche Waddenzee, evenals op onze Zuiderzee, drijven me- tershooge ijsbergen met eb en vloed op en neer. In de Noordzee-badplaats, St. Peter, zijn van een kilometer lange zandbank twee stukken van ongeveer 400 meter door den ijsgang weggesla gen. Aan den rand van de Ooet-Friesche Waddenzee voqd men duizenden wilde eenden met de pooten in bet ijs dood gevroren. STEIGER INGESTORT. Twee gewonden. Donderdagmiddag omstreeks kwart over vier is op een bouwwerk van den aanne mer de R. in de van Assendelftstraat te Oeigstgeest een steiger ingestort, waar door drie werklieden van een hoogte van zes meter zijn gevallen. De 64-jarige op perman van den Berg en de 44-jarige met selaar L. Ouwerkerk kregen zware in wendige kneuzingen; belden zijn naar het St Elisabethgaslhuia te Leiden overge bracht De 58-Jarlge metselaar P. Koreman kreeg vrijwel geen letsel. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. ONTPLOFFING TE VEENDAM. Een doode. Op de soheepsbouwwerf van de firma Bedewea en Rences aan het Beneden- dwarsdiep te Veendam is Donderdagmid dag een acyteleenlaschapparaat met hevi ge knal uiteen gesprongen. Een der fir manten, de heer J. Bedewea, werd zooda nig getroffen, dat hij kort daarna over leed EEN TWIST OP HET IJ& Noodlottige afloop. Ongeveer veertien dagen geleden ver maakten zich te Vreeland eenige jongens op het ijs met de prikslee. Tijdens dat sleden ontstond twist tusschen den 17-ja- rigen W. L. en den 12-jarigen F. G., wel ke zoo hoog liep, dat laatstgenoemde naar L. wierp met een prik, die door zijn pet heen in het hoofd drong. De jongen werd door een dokter behandeld en deze schreef absolute rust voor. Het geval liet zich, aldus het U. D., aanvankelijk niet ernstig aanzien, zoodat er weinig rucht baarheid aan werd gegeven. De vorige Vrijdag kwam in den toe stand een ongunstige wending en moest de patiënt naar de Rijksklinieken te Utrecht worden overgebracht. In bewus- teioozen toestand werd hij daarheen ver voerd en spoedig na aankomst is hij over leden. De justitie heeft het lijk in beslag ge nomen om de doodsoorzaak door deskun digen te laten vaststellen en er is proces verbaal opgemaakt van dP omstandig heden waaronder L. is overleden. VERDRONKEN. Te Bolnes Is de 16-jarige Jakob Rothersmil van Biebelsheim a d Roer vap de sleepboot Zembla in de Maas gevallen en verdronken. Het lijk is nog niet gevon den. Het 8-jarige dochtertje van den land bouwer Korn Muller te Nieuw Lande is, uit school komende, te water geraakt en verdronken. Tusschen Blijham en Belldngwolde Is Woensdagavond de manufacturler H. Reiits, die uit Winschoten kwam, bij1 de z.g. Langebrug te water geraakt en ver dronken. EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ. In Woubrugge (Z.H.) hebben de oom- miezen van de directe belasting in sa menwerking met den chefveldwachter te Roelofarendsveen bij den landarbeider A. B. een volledig uitgerust distdlleertoestel ontdekt. Met het toestel werd een groot kwantum sterken drank in beslag geno men en per vrachtauto naar het kantoor van' den rijksontvanger te Roelofarends veen vervoerd. Tegen A. B. is procesverbaal opge maakt. DE MOORD TE HERZ0GENRATH. Hoe het afschuwelijk misdrijf begaan werd De aangehoudene N., verdacht den moord te Herzogenrath gepleegd te heb ben, heeft voor den substituut-officier van Justitie, mr. Koderltsch volledig be kend den moord op den 64-jarigen L. gepleegd te hebben. a. deelde hij mede, dat de echtge- noote van L. hem reeds geruimen tijd had aangespoord L. uit den weg te ruimen. Zij hadden daartoe op den bewusten avond een plan samengesteld. Afgespro ken was. dat L. met N. groenten zou gaan stelen aan de overzijde der grens. Zooals afgesproken was, geschiedde dit en opdat de buren geen aohterdoobt zouden krijgen, ging L. de voordeur uit, terwijl N. een oogenblik later door de aohterdeur zich □nar bulten begaf. N. bad een gummi- vestigd was, bij zich gestoken. Op de plaats, waar Tiet lijk gevonden slang,iwaaraan een ijzeren sohroef be- li ÜP - - is, heeft verdachte L. plotseling twee slagen toegebracht, waarop deze bewuste loos op den grond ineenzakte. Daarna heeft N. omdat hij niet wist of L. wel dood was, hem nog enkele slagen met een z.g. ploertendooder gegeven en is vervolgens naar huis gegaan. Hij heeft de echtgenoote van L. medegedeeld, wat er gebeurd was en daarop hebben beiden zich gerust te slapen gelegd. Nog is uitgekomen, dat de vrouw van L. zich voor eenigen tijd op een tweetal dagbladen geabonneerd bad, met het doel, wanneer haar man vermoord zou zijn, de verzekeringspremie machtig te worden. N. heeft na een volledige bekentenis te hebben afgelegd, deze verklaring onder teekend. De verklaring van vrouw L. wijkt alleen in enkele onderdeelen af van die van N. Op moord staat in Dultschland de dood straf. Buitenland. EEN DAPPER MEISJE. Twee keer ln een omdergeloopen woning gedoken om familieleden te redden. Bij het onderzoek door den lijkschou wer te Fulham naar de slachtoffers van de overstroominigen weird de volgende dappere daad van een. twintigjarig meisje bekend. Zij wponde met haar tante, een neefje en twee nichtjes in één deir kelderwonin gen, die door het water werden bedreigd. Midden in den nacht werd Madge Franckedss wakker en zag, dat de kamer, waarin zij sliep, vrijwel vol water stond. Zij wekte de andere bewoners maar merkte dat de eenige mogelijkheid yan redding was om door het raam te klim men. Nadat ze uit het raam geklommen was, zwom ze rond, tot de buren vain de boven verdieping een touw neer hadden ge laten; ze weigerde echter zichzelf in vei ligheid te brengen, maar dook in het ijskoude water weer door het raam in de troning af, waar ze eerst het neefje en vervolgens haar tante uit wist te voor schijn te halen, die ze achtereenvolgens aan het touw bond, waarop de buren hen naar beneden heschen. De dappere redster liet zichzelf pas aan het touw ophalen, toen ze van uit putting dreigde te verdrinken. Haar bee- nen waren zoo ernstig verwond, dat ze naar een ziekenhuis gebracht moest worden. Helaas zijn de twee nichtjes, die nog ln het huis waren, omgekomen. De lijkschouwer feliciteerde mej. Frano- keiss met haar heldhaftig gedrag en deelde mede, dat de burgemeeter van Ful ham als hulde een fondB geopend had. WEER EEN ONTPLOFFING. Te Hamburg, aan boord van een vrachtboot Donderdagmorgen heeft te Hamburg aan boord van een vrachtboot, die tot een sleep behoorde, welke een motorboot uit het ijs zou bevrijden, door nog onop gehelderde oorzaak, een ontploffing plaats gehad1, die het dek als het ware open scheurde en planken en stukken hout met vervaarlijke kracht honderden me ters ver wegslingerde.. Aan boord waren ongeveer 90 losse arbeiders aan het werk, waarvan 86 door stukken hout of ijzer getroffen werden en welke eenige been breuken opliepen terwijl de meesten met flinke builen en uitwendige kneuzingen er af kwaimen. Gelukkig ontplofte de aanwezige motor niet, evenmin als eenige vaten benzine, die van het dek af onmid dellijk in het water geslingerd werden. Bij het eerste onderzoek naar de oor zaak stond1 de politie voor een raadsel, doch later werd aangenomen dat zich on der het dek benzinedampen verzameld haddien, die door een weggeworpen luci fer tot ontbranding gekomen zijn. Het schip werd meestal gebruikt voor het ver voer van vaten olie, maar de knal van de ontploffing, die tot op 6 K.M. ver duide lijk gehoord is, was te sterk om aan olie ontploffing te denken. Het onderzoek wordt intusschen voortgezet. De arbei ders met gebroken ledematen zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Zij verkeeren geen van allen in levensgevaar. Er worden ook nog enkele arbeiders vermist. ROOTE BRAND TE RIO-DE- JANEIRO. Mlllloenen aan schade. Vele gekwetsten. Uit Rio-de-Janelro komt het bericht dat daar een groote brand heeft gewoed ln het tuighuis. Er is een schade aangericht van millioenen guldens. Zeventien per sonen zijn gekwetst. DE RAMP VAN DE B. 1 Weer 14 lijken geborgen. Uit Boston wordt gemeld, dat Woens dag veertien lijken zijn geborgen uit het wrak van de gezonken duikboot 8. 4, die voor Provinoetown in vrij diep water ligt te Lalden. De ontspoorde locomotief vso den goederentrein. werdn leelijk gehavend. De reis ls voor de »Gelria« niet fortuinlijk ge- wees daar er verschillende typhus gevallen aan boord zijn voorgekomen. Hevige storm In Twente. De storm die ln Twente woedde heeft weer veel schade aangerioht. De Eleotrlsche Oentrale te Hengelo werd zeer ernstig beaohadlnd. Hierboven een foto van de Eleo. Centrale. Vanuit Amerika worden regelmatig ladingen oude radiators neer ons land versoheept om hier omgesmolten te worden tot nieuw materiaal. Waar een apoorwagongeluk. Een goederentrein komende uit de richting Den Haag ls op een personentrein gereden, die reeds uit Utrecht te Leiden was aange komen. De laatste wagens van den personentrein ontspoorden terwijl ook de locomo tief en eenige wagens van den goederentrein ontspoorden. De materlale schade wordt niet zeer groot geschat. Bij dit ongeluk werd een persoon gewond. Hierboven een kijkje op een totaal versplinterde wagon van den goederentrein. Hat spoorwegongeluk op het station Hat I s. „Gelrla" van de Kon. Holl. Lloyd Is bij het binnenvaren In aan\arlng gekomen met het sohlp „De Soheldeetroom". Belde schepen De thuisreis van het s.s „Alhena", welks bemanning zich zoo dapper heeft gedragen bij het vegaan van het stoomschip »Principessa Mafalda". Wij kiekten het stoomschip »Alhena» na aan komst ln de Lekhaven te Rotterdam. Inzet de kapitein van het schip de heer Smoolenaars.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5