T JE ZEEPPOEDER De Hollandsche Wasch vrouw HET NIEUWEDIEP van dinsdag 17 januari i9jb TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS - Op de 43ate Intern alonal© PluimvftP. tentoonstelling van de Kon. Ned. Vereen! „Avicultura te den Haag, welke in v>- houden 18, 14 en 16 Jan. 1828, KehaaS onze plaatsgenoot, de heer G J H w SWhïEÏ,8 n°'s Witkl"^rielen Eer! ste, 1 Tweed© en 1 iEterde prijs, benevens 10 Speciaal- en Eereprijzen. JUBILEUM P. BOON. Men zie de advertentie in dit blad. Bovengenoemde Vereenlging geeft op Donderdag 19 Januari a.s. haar tweede uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd zal alsdan worden „Het Slot Rabenau" (De Nobele Hendrik), een blijspel in drie be drijven, dat in Amsterdam met groot 8uooes is opgevoerd onder den titel „Ba ron von Habernlks". In de aan de leden verzonden program ma's wordt er de aandacht op gevestigd, dat, in verband met de viering van het 25-jarig bestaan der Vereenlging op 80 Januari 1929, na de thans aangekondigde uitvoering geen kunstlievende leden meer kunnen worden aangenomen, tenzij in bijzondere gevallen. NED. VER. VAN* HUISVROUWEN. Het bestuur van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen vestigt de aandaoht harer leden op de vergadering van a.s. Donderdag, die niet 's middags, maar 's avonds ge houden zal worden. ten bate van de kas van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Op dien avond wordt in „Musis Sacruin" opgevoerd een klucht v&n Joh. W. Broedelet, getiteld „de Klim- Keit Het is een allerdolst stuk vol dwaze situaties en dolle grappen, dat den ge- heelen avond de lachspieren van de aan wezigen in beweging houdt. „De Telegraaf" schreef ervan: De „Klimgeit" wordt het symbool der hoogwaardigheid van ieder, die hier meer wil schijnen dan hij is, tot hij weer ont maskert, op zijn eigen voeten staat. Even voor die ontmaskering er is, gebeurt er van alles wat een goedlachsch publiek zich in zulk een genre van niets dan amu sement wenschen kan. „Het Schouwtoo- neel" zal wel pleizier beleven van dit ko mische spel van grappen en dolle situa ties: het publiek kwam niet vaak tot be daren. En de „Haagsche Courant" zeide, Luijkx, 2e Secretaris, Voorzitter Hanze afd. Helder. E. Tosi Faoino, Technisch Leider en Penningmeester, Amsterdam L. Coltof, Lid Kamer van Koophandel, Helder. A. J. van Haaren, Bestuurslid Hanze, afd. Helder. H. C. M. Nijpels, Lid Economische Commissie, Helder. D. J. Memelink, Ingenieur P.E.N., Bergen. W. Velthuijs, Lid Economische Commissie! Helder. Terwijl als leden zijn toegetreden: P. C. de Boer, Bestuurslid V. V. V. Helders Belang, Helder. Ir. B. W. A. Bijvoet, Be stuurslid V.V.V. Helders Belang, Helder. A. Dokter, Directeur Gemeente Werken, Helder. P. H. L. Maas, Directeur Gemeen tereiniging en plantsoenen, Helder. J. N. E. Teune, Directeur Gemeente Gas-, Wa ter- en Electriciteits Bedrijf, Helder. H. A. W. Meijer, Lid der Firma Gebr. Meijer, Confectiefabriek. D. Stammes, Wethou der, Anna Paulowna. Expediteur voor de Tentoonstellings goederen N. V. E.S.O.N.A., Directeur W. Velthiiijs, Helder. Binnenkort hoopt men op deze belang rijke Tentoonstelling terug te komen. Voor belanghebbenden is het Secretariaat gevestigd: Loodsgracht. 45, Helder, Tele foon 178, alwaar de Secretaris, de heer Fijting van Walsem, belanghebbenden al le inlichtingen zal verstrekken. ven. De pers <ge©ffc unaniem schitterende jpri-tieken, jo.a. schrijft )„Heit Utreohtsoh Nieuwsblad" van 2 Jan.: Een aardig Fransch blijspel met tame lijk sterke tooneelspeltendenzen. Als ge hoed was d© voorstelling goed voorbereid. Ik meen dat het hier een eerste voorstel ling gold, maar getuigd moet worden, dat de vertolking vlot was, wat niet van elke première gezegd kan worden. De aardig© vertooning viel dan ook wel in den smaak van bet talrijke publiek, dat zijn bijval toonde door luid applaus. VEREEN. PENSIOENBELANG TE HELDER. Verschenen is het werslag 1927 van de Vereen. Pensioenbelang te Helder. Het verslag bevat oun. een resumé van de spreekbeurten en conferenties, die ge- i houden werden om te komen tot een be- een resumé van den inhoud te hebben ge- tere pensioenregeling van de oud-gepen- geven, het volgende: De schrijver heeft zijn stuk met zooveel dwaze situaties, zooveel goede zettep, zoo veel kostelijke kluchtvondsten doorspekt, dat de lach den heelen avond niet van de na een klucht zonder andere pretentie dan de menschen terdege te amuseeren en de le vers op een gezonde manier in schudden de beweging te brengen. En daarin is de schrijver stellig geslaagd; den ganschen avond heeft men zich gisteren in den Kon. Schouwburg uitstekend vermaakt met dit produot van 's heeren Broedelet's speelschen geest en boertlgen zin. DE TURKSCHE ONDERZEEBOOTEN. De beid© Turksche onderzeebooteni, dl© hier d© vorige week in de haven zijn ge komen om proef te stoom en, zijn giste renmiddag, vergezeld van de Z 5, naar de Schotsch© kristen gevaren, om de proeven voort te zetten. KERK-CONCERT „HELDER'S MANNENKOOR". Met verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie willen wij bo vengenoemd oonoert nog ©ven in her innering brengen. Gezien het programma, dat Donderdag avond tegen den prijs van 10 ct. aan het kerkgebouw verkrijgbaar is, wordt den bezoekers een avond van goede kunst aangeboden. Het koor zal eenige groote werken uitvoeren, die in het kerkgebouw wel tot hun recht zullen komen. De da mes Sok zijn ook geen onbekenden, zoo dat wij overtuigd zijn, dat hun solo's en duetten zeer zeker in den smaak zullen vallen, terwijl de bekwaamheid van den heer Leewens ais organist evenzeer be kend ia De toegangsprijs (30 ct, rechten in begrepen) kan geen bezwaar zijn en ge zien de voorverkoop, die al aardig loopt, twijfelen we dan ook niet of velen zullen van het concert genieten. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING ISR. TOONEELVEREENIGING. Wij hebben reeds vermeld, dat de Is raëlitische Tooneelvereeniging 80 Jan. a.s. een liefdadigheidsvoorstelling zal geven sionneerden. Wij verwijzen hiervoor naar het verslag. Eenige verandering in het bestuur vond plaats door den dood van den heer »T W. van Vliet, die tot dien de functie van lucht ui. Het is een blijspel, of liever nog: Commissaris had vervuld. Mevrouw de Weduwe van Vliet-Wickel nam daarop, na daartoe te zijn aangezocht, de open gevallen plaats van haar overleden echt genoot in Verder wordt In het jaarverslag aan gedrongen bij de leden om niet te ver sagen, doch direkt aaneengesloten den strijd voort te zetten, tot betere regeling Is verkregen voor de oud-gepensionneer- den. VERPAKKINGSMIDDELEN VOOR DE TROPEN. ÏDe Kamer van Koophandel en Fabriekten voor Hollands Noorderkwartier, te Alkmaar ■verzoekt ons de aandacht er op te vestigem, dat zij: erin geslaagd is de heer H. C. A. H. v. d. Hoeven beireid te vinden, te Alkmaar te komen om aldaar een zitdag en een expo sitie te doen houden van verpakkingsmid delen onzer exportrariïkelen voor verzen ding naar de tropen. De zitting geschiedt in samenwerking met de Vereenigingen „Nederlandsch Fa brikaat" en de „Ned-Indische Jaarbeurs te Bandoeng", en be-nogt aan' alle belangheb benden (bjv. fabrikanten, handelaren, etc.) kosteloos inlichtingen te verstrekken om trent den handel met Ned. Oost-Indië in het algemeen, en omtrent de juiste verpakking van consumptie-artikelen etc. voor de Tro pen, in het bizonder. De zitting wordt gehouden in het kantoor gebouw deT voornoemde Kamer, Oudegracht 182, Alkmaar, od Donderdag 19 Januari a van 10—12 en van 24 uur en is voor alle belangstellenden gratis 'toegankelijk. „DE OLYMPIADE-CANDIDAAT". De voorstelling van dit allernieuwste blijspel op a.s. Zaterdag in Casino door 't uitmuntend', eerste ran,gs gezelschap „Het Middenstands- en Electrlciteltstentoon- stelllng M.E.T.H.O. voor Helder en Omstreken. Van 28 April tot en met 6 Mei 1928, zal bovengenoemde Tentoonstelling in Helder worden gehouden. De beide Mid- deiistandsvereenigingen te Helder 'in samenwerking met Helderis Belang V.V.V., waarbij de Econ. Commissie, heb ben besloten een Middenstands- en Eleo- triciteitstentoonstelling te houden voor Helder en Omstreken (M.E.T.H.O.) Ten behoeve van deze tentoonstelling, welke door haar grooten opzet niet in een der bestaande lokaliteiten kan worden onder gebracht, zal een speciaal gebouw worden geplaatst op het Westplein, tegenover het Raadhuis met een grondoppervlakte van meer dan 1000 M2. Voor deze Tentoonstelling is een Eere comité samengesteld, waarvan de heer W. Houwing, Burgemeester van Helder het voorzitterschap heeft aanvaard. Tevens hebben in het Eerecomité zitting geno men: de heeren L. J. Quant, Schout bij Nacht, Commandant der Marine, Wil lemsoord. Jhr. H. Rappard, Diretrteur van 's Rijkswerf, Willemsoord. F. A. Smit Kleine, Directeur Prov. Electr. Bedrijf, P.E.N. Bloemendaal. Mr. D. Breebaart Kzn., Burgemeester van Callantsoog. L. C. Kolff, Burgemeester van Wieringen. G. J. Lovink, Burgemeester van Anna Paulowna. W. B. Oort, Burgemeester van Vereen. Haagsch Tooneel", leider J. F. MARINE EN DE WERVEN. Ambtelijke tegenwerking. Pet Hbl schrijft: Hot thans verschenen rapport over de Rijkswerven en de slotsommen, waartoe de door mr. Guépin geleide commissie komt, verdienen een ernstige bestudee ring. Wij zullen ongetwijfeld gelegenheid hebben daarop terug te komen. Aanstonds evenwel lijkt ons reeds een opmerking op haar plaats en tijd, over de campagne, die met steun van een ambter i naar van het departement van marine is gevoerd, tegen de commissie, waarvan deze ambtenaar blijkbaar hem onwelge vallige voorstellen vreesde. Wij zelf zijn daarvan min of meer dupe gdworden. In ons avondblad van 20 Dec. hebben wij gewaagd van mededeelingen, door den directeur van het bureau Scheepsbouwaan het departement van Marine gedaan aan een Federatie van Personeel in 's Rijksdienst. Nu de namen der commissieleden ons weer onder oogen komen, rijst voor ons de vraag, of de zaak niet nog veel erger is dan wij eerst aannamen. Het lijkt on betwistbaar, dat het de bedoeling dezer publicatie is geweest een bepaald lid of enkele leden de oommissie die in 's lands belang voor het werk dezer commissie hun tijd hun kennis en ervaring ter beschik king stelden te discrediteeren. Hier toch geeft een ambtenaar te verstaan, dat al thans één lid der staatscommissie, die den minister moest voorlichten over de rijks werven zich ten nadeele der marine heeft verrijkt. In elk geval lijkt ons de medewerking van een ambtenaar van het departement aan een publicatie, als die van de Federa tie, op een tijdstip, als waarop die werd gegeven, volstrekt uit den booze. Maar onder deze omstandigheden nog meer. Het geval wordt te zonderlinger, omdat indien inderdaad het departement van ma rine zou zijn „bestolen' 'op de wijze, zoo als volgens den directeur van scheeps bouw was geschied dit zou zijn gebeurd la barbe" van den directeur, die gehou den was te waken tegen gevaren van dezen aard. Afgezien van de waarde der voorstellen en conclusies van de commissie, lijkt het ons daarom gewensoht, dat het Neder- landsche publiek eens verneemt, hoe de minister van marine denkt over de hou ding van een ambtenaar, die het geoor loofd acht op te treden als de directeur van scheepsbouw aan zijn departement deed in deze zaak. Texel. In het Dagelijksch Bestuur hebben de navolgende heeren zitting genomen: W. Biersteker, Voorzitter V.V.V. Helders Be lang, H. van Willigen, 2e Voorzitter, Voorzitter A.H.W.V. J. Fijting van Wal- Mertens, belooft een zeer mooie opvoe ring te worden. Het stuk heeft overal een zeer groot suooes en de voorstelling staat op een hoog peil Het Haagsch Tooneel bestaat uit 12 personuen, allen vooraan staande artisten, welke van dit geestige sem, Secretaris V.V.V. Helders Belang. S. blijspel een schitterende vertooning ge- DE HONDERDDUIZEND GULDEN VOOR MAAS EN WAAL. Het geld ls bijeen. Dank zij de actie van het dagblad „De Telegraaf", en niet te vergeten die van het Tweede Kamerlid, den heer Ketelaar, die het voorzitterschap van een inzame- iingscomité op zich nam, is de honderd duizend gulden bij elkaar, die nog noodig waren om een vijftigtal gezinnen, slacht offers van den watersnood van December 1925, aan een woning te helpen. Meer dan 2 jaar moesten deze vijftig gezinnen, die niet meer geholpen konden worden met het geld, dat door hulp- en offervaardig Nederland voor de slacht offers van dezen vreeselijken watersnood bij elkaar was gebracht, wachten op een woning. De regeering meende niet tot hulpver leening over te kunnen gaan en daarom nam het Tweede Kamerlid, de heer Kete laar het initiatief tot de oprichting van een inzamelingscomité, voor deze gezin nen in Maas en Waal. „De Telegraaf" maakte dagelijks propaganda voor dit goede doel, en ziet, in den tijd van vier weken is het bedrag van honderdduizend gulden bij elkaar en zijn de gezinnen in korten tijd uit de ellende. De heer en mevr. Philip»—de Jongh te Eindhoven waren de eersten die het ge- heele bedrag, zegge achttienhonderd gul den stortten, als bouwkosten voor een huisje, en het bekende spreekwoord, dat als er één schaap over de brug is, er meer dere volgen, werd wederom bewaarheid, want de heer en mevr. Philips kregen niet minder dan 28 volgelingen, die allen een bedrag van achttienhonderd grilden depo neerden en dan waren er honderden, ja duizenden, die met kleine en groote gif ten, het bedrag van honderdduizend gul den vol maakten. Ons volk heeft zich weer eens van zijn beste zijd© laten zien. Een'ge lezers hadden gaarne gewild dat door ons gemeentebestuur ook een actie op touw was gezet om Maas en Waal hulp te verleenen, „Wij hadden beet acht tienhonderd gulden bij elkaar kunnen brengen voor een woning", zoo schrijven zij ons. De daad bij het woord voegende sluiten zij 2.50 in. Wij zullen dit bedrag aan het comité overmaken en zullen gaarne nog meerdere giften ontvangen, die door ons in dit blad zullen worden verantwoord. Want al is het bedrag voor den bouw van de woningen volteekend, er is nog zooveel dat deze arme gezinnen noodig hebben, en dat z]j zichzelf niet aan kunnen schaffen. Kinderbedjes, het on ontbeerlijke mobilair enz. enz. Wie helpt dus verder? Ontvangen giffen. Eenige Inwoners van Helder 2.50. Naar wij vernemen was er op het ge- costumeerde bal der Amusements-Ver- eeniging Animo*, dat Zaterdagavond J.l. In Musis Sacrum werd gehouden, een meisje op het aardige en sympathieke idee gekomen, zioh te verkleeden als spaarpot, terwijl defeventueele opbrengst bestemd was voor de noodlijdenden in het land van Maas en Waal. Het bedrag dat zij op deze manier verzamelde, beliep f 17.20. Voorwaar een goed voorbeeld, dat naar wij hopen veel navolging zal vinden. KINDERFONDS D. T. T. Men verzoekt ons, onze medewerking te willen verleenen voor het navolgende: Reeds geruimen tijd overwoog de Ad ministratie der P.T.T. middelen om te geraken tot een instelling van algemeen nut ten behoeve van het personeel. Ver schillende plannen zijn in den loop der jaren op dit punt besproken, zonder dat nochtans een algemeen voldoening ge vende oplossing voor den vorm van een dergelijk instituut werd verkregen. De uitgifte van weldadigheidszegels sedert 1925, welker méér-opbrengst ten goede komt aan den arbeid voor het bescher ming en hulp behoevende kind, leidde er toe het beoogde doel te zoeken in steuöverleening aan het postkind. Toen de Nederlandsche Bond tot Kin derbescherming, die door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is aangewezen om onder zijne goedkeu ring de méér-opbrengst der weldadig heidszegels onder de daarvoor in aan merking komende instellingen te ver- deelen, aanbood om een bepaald bedrag van die opbrengst te reserveeren ten bate van de Nederlandsche P.T.T. amb tenaren, waardoor deze dus indirect belang bij den verkoop verkrijgen, werd deze gelegenheid aangegrepen om de bestaande voornemens te verwezenlijken door de oprichting van een fonds, dat Er ontbraken in de haven evenwel nog inrich tingen om sohepen te herstellen en die waren noo dig vooral voor oorlogsschepen, die ln den strijd waren geweest en spoedig weer gereed moesten worden gemaakt. In 1788 werd door H. H. M. een commissie Inge steld om te onderzoeken of aan den Helder of op het eiland Texel een plaats voor reparatie van oor logsschepen kon worden gemaakt. Deze commissie bestond uit de heeren J. O. van der hoop, advocaat- fiscaal van de Admiraliteit van Amsterdam, J. Steen gracht, idem van Zeeland, Mee-Admiraal P. Reynst en Kapitein ter Zee J. H. van Kinsbergen, die 22 April van dat jaar berichtte, dat er een ge schikte Plaats ln het Nieuwediep was om als kiel- plaats te dienen, doch zij bracht tevens onder de aat dacht -an H. H.Mdat het van oneindige waarde "u zijn, dat ook in het Noordelijk gedeelte van de Republiek een haven, een dok en een werkplaats gaf diezelfde commissie dit opnie'uw ovfrwS en weTop de voortreffelijkheid van 1787 ntplde de commissie aan Prins Willem hefm?kenv.nTnklelpl«at«- Om echter de tegen- workintr van Amsterdam, waar de groote wervcn rvntrpilfln werd medegedeeld, dat het geenszins do bedoeling was om schepen te bouwen of te repareeren, maar dat zij bedoelden die her stellingen te doen, die bij het kielen noodig bleken „X» op en af te tuigen. Zij weten er op, dat de schepen na den slag bij Doggersbank spoedig weer gereed en in zee zouden geweest zijn, wanneer er een dergelijke kielplaats geweest was. De Staten van Holland besloten 28 Juli 1789 een kiel- en werkplaats te doen maken en die door verdedigingswerken te doen versterken, doch daarbij werd uitdrukkelijk bepaald, dat daar geen lands- of particuliere werven, woonhuizen of fabrieken zou den worden geplaatst. Zoo bevreesd was men toon voor het ontstuan van een bloelende, uitmuntend gelegen zeehaven in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam. Het maken van de kielplaats, het zoogenaamde «Nieuwe Werk», werd 7 April 1790 aanbesteed en den 25en October daarna de schutsluis. Deze kiel plaats was een door dijken afgesloten ruitvormige oppervlakte, gelegen aan de Westzijde van het Zuideinde van het Nieuwediep, ter plaatse waar thans het fort Oost- en Westoever ligt. De sluis (thans de kleine sluis) gaf de schepen uit het Nieuwediep toegang tot de grachten der kielplaats, waarin de loodsen stonden. In dien stand bleef het Nieuwediep tot 1810. Geen wonder, want de toestand van de Republiek gedoogde geen uit gaven dan de allernoodzakelijkste, terwijl bovendien Zeemacht en zeehandel totaal verlamd waren. Toen Holland bij het Keizerrijk was ingelijfd, schonk Napoleon zijn aandacht aan de reede van Texel als oorlogsbasis tegen Engeland, voor hem bestond geen plaatselijk belang. 15 Maart 1812 werd besloten het Nieuwediep tot een oorlogshaven van den eersten rang te maken. Vanaf dien tijd is on afgebroken gewerkt aan de uitvoering van de groote water-, marine- en verdedigingswerken. Van 1812—1815 werd de rijzen kade langs de Westzijde van het Nieuwediep gelegd evenwijdig aan den leidam, met de kruin 0.92 boven Volzee en daarachter een havendijk ter hoogte van 2.52 boven Volzee, breed op de kruin 9.5 meter. De specie voor dien dijk werd gewonnen uit een daarlangs gegraven kanaal, dat thans de koopvaar dersbinnenhaven is. Later is de rijzenkado voorzien van een plankier, bestaande uit zware palen en leggers en een houten vloer. De val van Napoleon heeft geen verandering ge bracht in de uitvoering van de plannen. Den 29en Maart 1818 werd een ontwerp goedge keurd van de dokken en maritieme gebouwen aan de mond van de haven gemaakt door den Ingenieur- generaal van den Waterstaat J. Blanken en dien en; ,lge hot bestaande natte on hot kleine, oude droge dok gegraven. Vooral worden grooto moei lijkheden ondervonden bij het graven van het droge dok ln de onmiddellijke nabijheid van de zee, waar door steeds water opwelde. De verbinding van het natte dok. met de haven werd gevormd door de keersluis, de thans nog bestaande groote zeedoksluis Toen deze sluis te klein was geworden, werd zij de jaren 1859—1863 vernieuwd en de daarover liggende ophaalbrug vervangen door de thans nog bestaande draaibrug. Een zoogenaamd dokkanaal met keersluis verbond het natte dok met de mari tieme binnenhaven en de koopvaardersbinnenhaven. In 1813 en 1814 werden eenige werkplaatsen en gebouwen geplaatst. Onder de regeering van Koning Willem 1 werd het werk voortgezet en in 1828 1825 het directiehuis (thans Paleis genaamd) ge bouwd, waarin gevestigd werden de woning en bu- reaux van den Directeur en hoofdambtenaren van de Marine, en verder de overige magazijnen en werkplaatsen. In 1888 en '39 werden de Marine kazerne en het hospitaal en in 1869 het Koninklijk Instituut voor de Marine voltooid. Toen de schepen grooter werden en het oude droogdok niet meer voldoende was, werd in de jaren 1856—1866 het nieuwe droogdok gegraven. Was op die wijze het Nieuwediep van een nietig stroompje in den loop der tijden gegroeid tot een groote veilige haven, die oorspronkelijk als oorlogs haven opgezet, spoedig, zij het dan ook onvolledig, voorhaven voor de koopvaardij voor Amsterdam werd, door het graven van het Groot Noordhol- landsch Kanaal werd het in optlma forma 4® voor haven van Neerland* grootste koopstad. Tegen het midden der 19e eeuw ontstond behoefte aan meerdere diepte in de haven en daar zij geene verzanding of verdere verdieping toonde, werd in 1848 begonnen met het verhoogen van den vangdam. In 1856 was hij over 1250 M. verhoogd tot 0.80 boven Volzee, de verhooging is toen gestaakt geworden. Na 1856 zijn geen belangrijke wijzigingen meer ln deze werken gebracht. Alleen ls in 1868 de leidam nog mot 90 M. verlengd en zljn.de tegen den West oever der haven uitgebouwde hoofdjes, welke zeer hinderlijk waren, successievelijk opgeruimd. De rijzen dam is sedert 1888 geleidelijk vervangen door houten steigers, waaronder steenglooiing. De gulden tijd voor het Nieuwediep duurde totdat de nieuwe verbinding tusschen Amsterdam en de Noordzee tot stand kwam. Toen werd het weer de oorlogshaven, die, naarmate de schepen grooter werden en veranderden, verbeterd werd naar de eischen des tfjds. Weinig is het Nieuwediep en het Marine-Eta blissement van vorm veranderd. De oorspronkelijke sluis, die het Noordhollandsch kanaal met de haven verbond, lag Noordelijker dan de thans bestaande Groote Koopvaarderssluis en had twee sohutkolken. Deze sluis werd in 1858 afgebroken, nadat de nieuwe sluis van 1851 tot 1856 was gebouwd. De haven heeft een minste diepte van 10 Meter, maar op de meeste plaatsen is de diepte grooter. De lengte is 2200 Meter, het algemeene beloop ls een bocht bestaande uit drie stukken ln de rich tingen NNO—ZZW, NNW—ZZO en ZW—ZO, respectievelijk 600,700 en 900 Meter lang. De breedte varieert van 100 Meter aan de mond tot 180 M. In het uiterlijk aanzien van bet Nieuwediep is de grootste verandering gekomen door de bouw van het Koepelfort op de Harssens in het jaar 1884 en door de aanleg van de pyrotechnlsche werkplaatsen en het mijnenmagazijn aan de overzijde van de haven op een opgespoten stuk van het Balgzand. EINDE. Ingezonden mededeellng. In aansluiting met een vorig berichtje kunnen wfl mededeelen, dat de herdeï king van het ambtsjubileum van den heer Bora, onderijzer aan de Chr. Oplei dingsschool, Kanaalweg, vastgesteld is op Donderdag 19 Jan. a^i. TOONEELVEREENIGING T.A.V.E.N.U. DOOB H. J. BOLDINGH. 8

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5