GEMENGD NIEUWS van Moordaanslag en zelfmoord. DRAMA OP HET TERREIN VAN DE K.N.S.M. TE AMSTERDAM. geleden: eenl woonschuit gezonken in dé Nieuwe Achtergracht Een oude ziekelijke man van omstreeks tachtig jaar woonde er met zijn, ook al hoogibejaarde, vrouw. De geneeskundige dienst heeft zich over de oudjes ontfermd en hen naar Hulip voor Onlbehuisden doenl brengen. De brandweer had nog gepoogd, de schuit drijvende te boudeni, doch zonder succes; het woonecheepje was te oud, te wrak en de vorst had het nog wat erger gehavend. Van de meubeltjes was ook niet veel te rechtgekomen1; ziji waren de moeite van' hel redden trouwens nauwelijks waard. De oud jes ai was hun1 „huisje" wel zeer wrak, ziji hadden dan toch hun eigen wo ninkje gehad moesten zich nu Bchiikjren ln de regelen van het huis, doch dat beviel hun niet; ziji waren te zeer gewend aan htm vrijheid. Maar waar moesten dé menschen heen als ziji het huis verlieten/? Waarlijk!, zij vonden een gastvrij dek; ten bewoonster van het Haarlemmerplein nam den sukkelenden man en het oude moedertje uit medelijden op. De stakkers, die van de openbare liefdadigheid leefden, waren goed verzorgd en konden ln vrede hun einde afwachten. Dat einde ia al spoedig gekomen: Vrij- dagochtend is de oude man gestorven. Het moedertje overleefde den schok niet; op den avond van denzeifden dag scheidde zij van het leven. ten doel zou hebben het werkzaam zijn in het belang van kinderen van personeel ln dienst bij het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie. Thans is door den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie bij notarieele acte dat fonds in het leven geroepen onder den naam Kinderfonds P.T.T. Het fonds zal onder een bestuur van 6 leden, waarvan 4 gekozen door de Com missie van Overleg voor P.T.T. en 1 door den Directeur-Generaal, aanstonds van het oogenblik der oprichting af, geheel zelfstandig zijn. Begonnen met een aandeel in de op brengst van de overwaarde der in 1926 en 1926 verkochte weldadigheidszegels, heeft het bestuur het beheer over het fonds op zich genomen en heeft het zijn taak aanvaard. Ook zijn reeds enkele vrijwillige bij dragen in dank ontvangen. Wil het bestuur evenwel het fonds doen beantwoorden aan zijn vèr strekkend doel en zijn werkzaamheid in het belang der kinderen van het personeel uitstrekken over het zeer uitgebreide terrein, waarop voor de belangen dier kinderen kan wor den gewerkt, dan is het noodig, dat het fonds zich zal kunnen verheugen in de algemeene belangstelling en dat de middelen in ruime mate toevloeien, want daarvan hangt de kracht van het fonds in hooge mate af. Men kan op tweeërlei wijze het fonds den onmisbaren steun verleenen le. door de opbrengst van de weldadig heidszegels zoo hoog mogelijk op te voe ren, opdat het aandeel voor het Kinder fonds ln de overwaarde dier zegels zoo groot mogelijk zij. 2e. door persoonlijke bijdragen aan het fonds en door opwekking van bijdragen van derden ten behoeve van het fonds. De geldmiddelen der stichting worden versterkt door vrijwillige bijdragen, hetzij jaarlijksche contributies, hetzij bijdragen in eens, voorts door schenkingen, legaten en andere giften van ambtenaren of van belangstellende personen, vereenigingen, firma's, vennootschappen, maatschappijen en andere lichamen. Iedere bijdrage hoe klein ook is welkom. Voor elke poging tot inzameling van gelden hetzij bij wijze van col lecte, hetzij door opwekking bij feestelijke of andere gelegenheden is hst bestuui dankbaar. Correspondent te Helder is de heer P. J. Trap, Dahliastraat 8. HERDENKING VAN DE REIS Zr. Ms ZILVEREN KRUIS 1887—1888. Zondag 18 December j.1. werd door eenige oud-onderofficieren en Schepelin gen die de reis met Hr. Ms. Zilveren Kruis, onder bevel van den Kapitein ter Zee J. O. Joekes, hadden meegemaakt, te Amsterdam op feestelijke wijze herdacht, dat het nu 40 jaar geleden was dat zij gezamelijk deze reis maakten. Het Hoofdbestuur dat deze herdenking zeer had toegejuicht en de voorbereiding had gesteund, ontving van de bijeenkomst het navolgende telegram. „Hoofdbestuur Onze Vloot vanBemmelen, Sprultenboschstraat, Haarlem. Bemanning voormalig Zilveren Kruis in feestvierende herdenking reis 1887, Molenpad 2, brengt hulde aan Hoofdbe stuur voor sympathie hen betoond. BIELEVELD—BREMER—CR AM.' Een der deelnemers nam de taak op zich om ons een verslag te geven van deze alleszins geslaagde feestelijke her denking die gepresideerd werd door den gepens. Opperschipper Biel"veld. DU Na nog eenigen tijd in ons midden te hebben vertoefd, en door enkelen der aanwezigen te zijn toegesproken, waarbij dank werd gebracht voor de betoonde belangstelling en verzocht werd dezen dank ook over te brengen aan den Mi nister, vertrok Z.E. na van allen hartelijk afscheid te hebben genomen. Het verdere deel van den middag werd gezellig doorgebracht. Een voorgelezen relaas van de reis gaf aanleiding tot allerlei opmerkingen en aanvullingen, die veel uit die dagen in het geheugen terug riep. Wat een kernachtige uitdrukkingen, kwinkslagen, bon mots, en satirieke op merkingen hebben we daar dien middag weer gehoord. Niet altijd even gepolijst, maar nimmer onbeschaafd. Er heerschte een gezellige toon. En wat een kostelijke typen waren er bij, in alles herinnerend aan de zeelui door Heye zoo vaak in zijn zeemans-liedjes geschetst. Door de welwillendheid van de beide dochters van wijlen Kap. ter Zee Joekes waren niet alleen het portreten verschil lende bescheiden aanwezig, maar konden de aanwezigen zich tevens vergasten aan een serie prachtfoto's betreffende deze reis, mede voor dit doel afgestaan. Al veel te spoedig werd het tijd voor het diner dat allen zich best lieten smaken. Natuurlijk werd door enkelen een ver gelijking gemaakt met de maaltijden a/b. van „de Zilveren", dat scheen er zoo bij te hooren. Er werd hulde gebracht aan het comité dat deze bijeenkomst voorbereid ed zoo goed geregeld had. Het comité gaf een overzicht van de werkzaamheden en de moeilijkheden die het te overwinnen had, toen bleek, dat velen die graag aanwezig wilden zijn, □iet bij machte waren om in de reis- en andere kosten te voorzien. Dank zij de steun die het ondervond van het Hoofdbestuur van «Onze Vloot», wiens voorzitter deze zaak dadelijk sym pathiek gezind was, en de navolging van dit goede voorbeeld door verschillende afdeelingen dier vereeniging, en verschei dene particulieren, kon het comité aan zijn plan gevolg geven. Een plan, dat I blijkens de uitingen van sympathie, in 'alles goed is geslaagd. Aan genoemd Hoofdbestuur werd tijdens de bijeenkomst een telegram gezonden, j En hiermede behoorde deze prettig doorgebrachte dag weer tot het verleden. iMaar men scheidde niet zonder elkaar jte hebben beloofd, niet meer zoo lang te wachten om elkaar weer te zien. De mogelijkheid werd geopperd een veree niging op te richten die een band zou vormen om deze oud-gedienden met elkaar !in contact te houden. Het bestaande co- Imité werd verzocht dit voorstel eens in behandeling te nemen en ter zijner tijd met meer bepaalde voorstellen te komen men vond het gewenscht elk jaar eens .bij elkaar te komen. Met een tot weerziens scheidden de aanwezigen, allen zeer voldaan over deze jzoo goed geslaagde bijeenkomst. „Onze Vloot". verslag luidt als volgt: Neen, dat waren geen „ouwe sokken" de mannen die daar Zondag 18 December bijeenkwamen te Amsterdam op Molen pad 2. Oud-marinemannen, zeer zeker, maar mannen nog jong in hun bewegin gen en in hun geestdrift en enthousiasme. Het was een lust de hartelijke joviale begroetingen te zien van deze zeelui, waarvan de meesten elkaar niet gezien hadden sinds hun gemeenschappelijke hap reis a/b. Zr. Ms. Oorlogsbodem „Zilveren diep naar Batavia; ditmaal niet om de Kruis", nu 40 jaar geleden, vpn Nieuwe- Oost maar om de West, door 8traat Mugellaan via den Grooten Oceaan. Het liep spoedig vol in de zaal waar eenige versiering was aangebracht. Aan den wand een paar teekeningen van „de Zilveren" onder zeil bij goed en bij slecht weer; een groote „overzeiler" waar op de middagbestekken van deze reis, die van 16 October 188727 September 1888 duurde, waren afgezet. Verder eenige afbeeldingen van andere marine-schepen. De Nederlandsche vlag ontbrak niet, evenmin de wimpel, terwijl het portret van den Commandant, wijlen Kapitein ter Zee J. C. Joekes, op de vlag was be vestigd. Na de begroeting en verwelkoming vereenigde men zich aan de lunch, waar aan door 28 leden der toenmalige beman ning werd deelgenomen, waarvan 18 vergezeld van hunne echtgenooten. Dat aan tafel een prettige en opgewekte stemming heerschte behoeft zeker niet te worden vermeld. Nauwelijks klaar met de lunch, of daar komt tot verrassing der meesten, nog een der opvarenden binnen: een der leden van den Etat-Major, de Luitenant ter Zee 2de kl. C. O. Zegers Rijser, thans gep. Vice-Admiraal en Secretaris Generaal b/h. Departement van Marine. Z E. die zijne belangstelling reeds had doen blijken, wenschte dit ook te doen door de bijeen komst te bezoeken. Met een kernachtige toespraak begroette hij de aanwezigen, ook namens Z.E. den Minister van Marine. Enkele momenten van de reis in herinne ring brengende, releveerde hij dat het juist heden de dag was waarop 40 jaar geleden de reede van Montevideo verlaten werd en dat gedeelte der reis aanving dat tot het moeilijkste en belangrijkste zou gaan behooren. Binnenland. Zondagavond omstreeks halfnegen kwam een der knechts van de hoeve Bromme- len, gelegen onder Wijnandsrade, bij den eigenaar Snijders, om hem te vertellen, dat hij in den stal twee schoten had ge hoord. Bij een onderzoek bleek, dat de 81-jarige P. B., uit Friesland afkomstig, met een browning een schot had gelost op de 23-jarige dienstbode mej. Ritzen. Deze had een schot in het voorhoofd gekregen; zij is in zeer ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Heerlen gebracht. De dader heeft daarna de browning op zichzelf gericht en een schot gelost, dat hem in den rechterslaap trof. Aan de gevolgen daarvan is hij ongeveer een half uur na het gebeurde overleden. Het lijk is door de politie in beslag ge nomen. Aanslag door een der arbeiders ln overspannen toestand. Gistermiddag, heeft zich oo het emplace ment van de Kom Nedeiriandsche Stoomboot- Maatschappij, gelegen aan de Levaotkade te Amsterdam, een betreurenswaardig drama afgespeeld. De hoofdpersoon hierin was een 63-jarig havenarbeider, die steeds als een goed en fatsoenlijk werkman hadl 'bekend gestaan, gedurende de twintig jaren, welke hij in dienst van de maatschappij' was geweest Deze man verkeerde den laatsten tijd in overprikkelden toestand, naar verluidt ten gevolge van verschillende aanmerkingen, welke hem gemaakt werden. Reeds een paar maal had men den 08-jarige ontevredenheid over diens wexk betuigd; de man, die zich dat erg. aantrok, zeide, dat zijn werk wel goed was. Gistermiddag maakte een der chefs, Last geheeten, hem opnieuw een aan merking over luiheid en zelde, dat als het zoo doorging de bootwerker ontslagen zou worden. Hierdoor raakte de havenarbeider totaal' bulten zichzelf. Hij' verwijderde zich en wachtte den chef op, omdat hij wist, dat deze zich van de Levantkade naar een an dere kade moest begeven. Toen de chef bui ten was, haalde de bootwerker een knipmes uit zijn zak., maakit© dit open' 0111 bracht den heer Last hiermede verschillende steken toe. De man, die razend was, stiet blinde lings om zich heen. Het slachtoffer kreeg een aantal steken ln het hoofd, ln dien hals en in de bovenzijde van de borst. Hevig bloedend: bracht men helm naaT zijn woning, welke od de Levantkade is gelegen. Een [■medicus verbond hem. Levensgevaar wordt •p het oooenJWik riet nunrwlg gaccht, of schoon de toestand' wel ernstig, ls. (De dader die weggeloopen wes, heeft zien naar het politic posthuis op de Ertskade be geven ew zich daar aangemeld. Later is hij naar het sectiebureau Kattenburg overge bracht en daar in arrest gesteld. GASVERGIFTIGING. Omstreeks 11 uur gisterenochtend werd de technische dienst te Delft gewaar schuwd, dat ten huize van de familie K. In de Raadhuisstraat een sterke gaslucht werd waargenomen en het huls gesloten was. De Fiat rukte uit en nadat de deur uit de hengsels was gelicht, vond men de 27-jarige vrouw K. met haar vijf kin deren van IJ tot 6 jaar. Het kraantje van de gasleiding stond open en in het ver trek hing een zware gaslucht. De kin deren, die nog niet bewusteloos waren, klaagden over hoofdpijn en begonnen, na wat melk gebruikt te hebben, te braken. Zij zijn naar het kinderhuis gebracht. De vrouw, die binnenkort haar zesde kind verwacht, is naar het St. Jorisgasthuis gebracht. AARDBEVING IN LIMBURG EN BELGIE. Een aardschok, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Heerlen en om streken is gevoeld, is ook in België op veel plaatsen waargenomen. Het observa torium te Ukkel registreerde Zaterdag om 17 minuten 54 seoonden na middernacht den eersten schok, die het zwaarst gevoeld werd in het Oosten van de provincie Luik in de vallei van de Vender, in het Noor den van de provincie Luxemburg en de provincie Namen. De tweede schok werd; gevoeld tusschen 8 en 4 uur 's ochtends. Het verschijnsel werd eveneens waarge nomen in de omstreken van Brussel, te Schaerbeek, Halle enz. Nergens werd ech ter stoffelijke schade aangericht. Te Borg worm werd bij den eersten schok even-i eens een onderaardsch gerommel ge-' hoord. Te Angleur bij Luik liepen in het rangeerstation verscheidene wagens op elkaar. In het station te Trooz beefde het heele gebouw. De schok werd eveneens gevoeld in verscheidene dorpen van de vallei der Ourthe. Ook uit Aken wordt gemeld, dat daar een hevige aardbeving is waargenomen. 'Volgens nadere, uit de provincie ingeko men berichten1 blijkt, dat de aardschokken van Zaterdagochtend het sterkst gevoeld zijn tEupen en in de andere steden en gemeenten van het voormalige Duitsche gebied, welke het dichtst böj den Eifel zijn gelegen. In deze streek vielen/ de voorwer- oens van de schoor9teenimante!s en werd de huisraad door elkaar gegooid. Te Verviers i zijn enkele muren ingestort en verschei-1 dene personen, ten gevolge van den eersten schok, uit hun bed gevallen. Heel Haspengauw door ging het ver schijnsel gepaaid met een onderaardsch ge rommel dat veel geleek op donder. In net Koninklijk Observatorium te Ufeikel acht men het niet onwaarschijnlijk diat deze lichte schokken) nog door andere zouden worden gevolgd'. BESCHADIGEN VAN RUITEN TE ROTTERDAM. Na Zaterdagavond laat zijn er in de stad niet zoo heel veel ruiten meer beschadigd. Aangifte is gedaan van het beschadigen i i van ruiten aan het Hofplein, aan de Glas haven en bij de firma Bsdera aan de Hoofdsteeg. Op Charlois is iemand bezig geweest met een perforatiewieltje. Daarmee heeft hij meest kleine, ondiepe krassen op een aantal ruiten gemaakt Merkwaardig is wel, dat de beschadi- gers van ruiten op den drukken Zater dagavond kans gezien hebben, op tal van plaatsen hun werk te verrichten, zonder dat iemand uit het publiek dit heeft kun nen opmerken. Er zijn heel wat krassen, welke op meer dan manshoogte zijn aan gebracht. De beschadiger is dus blijkbaar op de vensterbank gaan staan. Ook ln Dein Haag. In Den Haag is thans ook een ruiten vernieler aan het werk. Zaterdag- en Zon dagavond zijn daar ongeveer 180 groote winkelruiten beschadigd. Met een snljdiamant werden groote krassen op de spiegelruiten aangebracht. De politie heeft verscheidene personen aangehouden, die zij verdacht, zich aan deze vernieling te hebben schuldig ge maakt. Maar geen van de aangehoudenen bleek de schuldige te zijn, zoodat allen weer op vrije voeten gesteld werden. VERDUISTERING VAN EFFECTEN. v. O. weer op vrfje voeten. De directeur van de Rotterdamsche Deposito- en Effectenbank v. O., di© was aangehouden wegens verduistering van effecten is weer op vrije voeten gesteld. De vader van v. O. schijnt zich bereid te hebben verklaard, het ontbrekende bedrag van 10,000 bij te passen. Dit houdt In- tusschen geenszins in, dat van een straf vervolging zal worden afgezien. GEVAARLIJK SPEELGOED. Zondagmiddag had te Sliedrecht een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De 17-jarige L. demonstreerde zijn vriend Van den B. een automatische re volver. In de meening dat deze niet ge laden was, trok hij af en raakte Van den B. juist boven het strottenhoofd. De hou ding van de revolver was echter zoo, dat de kogel het lichaam weer verliet, zoodat een diepe vleeschwonde en een schamp schot aan de wang het gevolg waren. Per ziekenauto werd Van den B. naar een der ziekenhuizen te Dordrecht ver voerd. ERNSTIGE BRAND TE OORSBEEK. Vier hulzen door het vuur aange tast. Zondagmorgen la door onbekende oor- «aak brand uitgebroken in een woning te Oorsbeek, welke zioh zeer ernstig liet aan zien. De vlammen sloegen over naar een belendend perceel, waarvan de daarach ter liggende stal en schuren eveneens weldra door het vuur werden aangetast. De dorpsbrandweer werd gealarmeerd, doch kon met haar brandspuit en het wei nige water niet veel uitrichten. Ook twee andere behuizingen, waaruit men inmid dels zooveel mogelijk het meubilair naar buiten had gedragen, brandden gedeelte lijk uit De opgeslagen veldvruchten benevens het veevoeder alsmede eenig klein vee gingen verloren. Verzekering dekt de sohade. KLEINE OORZAKEN Te Nijmegen is Zondag het negen-jarige meisje J. P. in een stukje appel gestikt DE UIT EEN ZIEKENHUIS GEVLUCHTE INBREKER AANGEHOUDEN. Zooals men zich' zal herinneren, is eenige wekeni gededeni een gevangene uit het ge- meente-riekenlhuis aan den 'Zuidtwal in Den Haag op een buitengewoon handige wijze ontsnapt. Men beeft alle pogingen in het werk gesteld, hem weer in1 handen te krij gen, maar dit is niet gelukt De ontsnapte was dé 21-jarige slager M„ uit Duitschland afkomstig, die od heeter- daad betrapt was od inbraak in' een groote modezaak ln Den Haag. Een veroordeel ing tot een gevangenisstraf van een jaar volgde. M. heeft een lepel ingeslikt), zoodat opera tief ingrijpen en opneming Ln het zieken- buis noodzakelijk waTen. Eenige dagen vóór Kerstmis is hij1 uit het ziekenhuis ontvlucht Bij de Haagsche politie ILs nu bericht In gekomen, dat dé vluchteling in Hamburg bij een inbraak op heeterdaad betrapt ls. Hij' werd gearresteerd en ln de gevangenis op gesloten. Voor de Nederlandsche politie ls hM echter veilg, daar zijn uitlevering niet mogelijk ls. DE VREEMDE STERFGEVALLEN TE VRIEZENVEEN. Donderdagavond laat is het jongste meisje van de familie Br., te Vriezenveen, oud 4 jaar, plotseling ook zeer ernstig on gesteld geworden, zoodat de geneesheer onmiddellijke overbrenging naar het zie- ging naar het ziekenhuis te Almelo ge- lachtte. Vrijdagmiddag is ook dit meisje overleden. Een oorzaak is nog bekend. Het gezin van Br. heeft dus in drie dagen tijds drie kinderen verloren. FABRIEKSBRAND TE HOOGEVEEN. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is brand ontdekt in de stoomvermicelll- en maca- roniefabriek De Adelaar, te Hoogeveen, eigenaar de heer A. H. Damhoff. Het ge bouw stond door de groote hoeveelheid brandbare stoffen weldra in lichtelaaie. De brandweer werkte met volle kracht, twee motorspuiten en een babyspuit, doch kon niet verhoeden dat het fabrieksge- bouw met de voorraden geheel uitbrand de. Voor de belendende peroeelen heeft groot gevaar bestaan, doch men heeft deze weten te behouden. De fabriek lag aan de Hoogeveensche vaart, zoodat voldoende water aanwezig was. Door dezen brand zullen een dertig per sonen ge ruim en tijd werkloos worden. Er waren zeer veel goederen en grond stoffen ln de fabriek opgeslagen. Verzekering dekt de schade. OM EEN CENT. Vrijdagavond ia er op den Schiedam- schen dijk te Rotterdam een stevige vechtpartij geweest, waarvan de oorzaak was een verschil van meening in een café, waar een bezoeker meende, dat hem 1 oent te veel was berekend. De klant maakte zich driftig en er ont stond' een vechtpartij, welke zich van bet café naar de straat verplaatste. Daar be moeiden zich spoedig veie omstanders met het geval en de vechtpartij werd al gemeen. Toen de politie tuaschenbeide kwam, keerde men zich tegen haar en het relletje nam gedurende eenigen tijd ernstige afmetingen aan. Tenslotte ls het gelukt de rust de herstellen, nadat van gummistok en sabel gebruik was gemaakt. De klant, de 24-jarige schip persknecht J. V. is in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld. Hij had heed wat verwondingen opgeloopen. STAKKERS! Onder dit opschrift lezen wij in het ^Han delsblad": Een kort beirfchtfle, al een paar weken De bewoonster van het Haarlemmerplein wilt slacht* weinig van de oudjes «1 Zij riep de hulp van de politie ln o® ^la^r helpen een en ander te regelen Ln verband met de begrafeniaforinaUtoiton. De yohtde stelde een onderzoek in. de ïjSf welke de man bij zioh hadi en rij VODf(l™ spaarbankboekje met een togoM van bü. Er kwam nog meer te voorschip: bankbil jetten en andere papleren van waA/®' totale vermogentje was een kleine Bijna zevenduizend gulden was het kapi taaltje van deze echtelieden, die n® een armoedig bestaan bebben geleid en leefden van de publieke weldadigheid. DE STEEKPENNINGEN BIJ DE GASFABRIEKEN. De vorige directeur van Arnhem heeft am. van de firma Wllson minstens f 18.700 ontvangen. In' de Dinsdag gehouden gemeente raads zitting van Arnhem heeft de wethouder voor de Bedrijven, de heer M. Rademaker (••-d.) een veriklaring afgelegd ln verband' met het door de Justitie ingestelde onderzoek naar venmeende gascorruptie te Arnhem. Vanr wege de Justitie was medegedeeld, dat haar onderzoek geëindigd was en thans openbaar gemaakt kom worden. Gebleken was, dfat ook in deze gemeente van corruptie in het gasbedrijf gesproken moet worden en dat de vorige directeur regelmatig retouroamimdssie heeft ontvan gen. Van 1918 tot en met 1927 heeft hij alleen van de firma Wilson en Co. te s-Gra- venlhage in totaal minstens I 18.700 ont vangen. derd- De aanteekenlngen betreffende de duurtejaren 1918 en 1919 ontbreken echter. Bovendien is gediurende de jaren 1918 tot 1927 in totaal' een som van f 200 uitgekeerd aan den magazijnmeester der gasfabriek. Deze zou echter volkomen onbekend zta met de strekking van het hem toegekende bedlrag en heeft zelf mededeeiing over een en ander gedaan. B. en W. hebben de familie van den In middels ove/rleden gasdirecteur van de fei ten op de hoogte gebracht en verklaard, dat het genoemde bedrag aan de gemeentekaa onttrokken was. De wethouder had met ver schillende familieleden besprekingen over deze aangelegenheid geveerd, o.a. met een broeder van dén overledene ln Engeland, die zich op het standpunt plaatste, dat het ontvangen bedrag niet ten nadeele van de gemeente was geïnd. Hij verklaarde zich echter bereid het geld terug te betalen, het geen ook geschied ls. Het geld is gestort in de kas van het Burgerlijk Armbestuur. Wat de handelwijze van den magazijn meester betreft, B. en W. hebben dezen ambtenaar medegedeeld, dat zdj van meen ing waren, dat htij 100 terug te betalen had, hetgeen hij daarop heeft gedaan. B. en W„ zoo deelde de wethouder ten slotte mede, zullen een dienstorder aan het gemeentepersoneel uitvaardigen, waarin op den ernst van het gebeurde wordt gewezen en ieder lid van het personeel met onmid dellijk ontslag wordt bedreigd, indien eenig dergelijk feit aan het licht zou komen. De gasbedrijven te Soest In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Soest is aan de orde gekomen het verzoek om ont slag van den directeur van het gasbedrijf, den heer De Visser. De voorzitter deelde mee, dat de gasdirecteur bekend had, een douceur van 700 van de firma Wilson te hebben aangenomen, en dat hij na be spreking met B. en W. zijn ontalagaai*- vrage had ingediend. Besloten werd, deze zaak eerst te laten onderzoeken door de gaaoommlasie, aan gevuld met drie raadsleden, de heer mr. Van Doorne (v.b.), Busch (dem. partij) en Van Klooster (r.-k.). Te Olden zaal. In de rijdagavond gehouden vergade- ring van den gemeenteraad van Olden- zaal ls voorlezing gedaan van het rapport der raadscommissie, benoemd om een on derzoek ln te stellen naar mogelijke oor- ruptle door den directeur der gemeente bedrijven. In dit rapport wordt gezegd, dat de genoten retouroomznlssles na het jaar 1928 ten bate van de gemeente zijn verantwoord en die in de daaraan vooraf gaande jaren genoten, alsnog door den di recteur in de gemeentekas werden ge stort; voorts, dat uit niets is gebleken, dat extra-uitgaven werden gedaan of on- noodige werken werden uitgevoerd ter verkrijging van belangrijke provisies, en dat de bedrijven op economische en zuini ge wijze zijn beheerd. Met op 1 na algemeene stemmen werd op voorstel van de oommissie besloten, aan B. en W. op te dragen, onverwijld maatregelen te treffen: voor het ten spoe digste doen afleggen van den ambtseed ?°°r den directeur der bedrijven; voor de instelling van een maandelijkache oon- trole van de bedrijfsrekeningen; voor het medebeslissingsrecht bij belangrijke be stellingen, een nader te bepalen bedrag overschrijdend; voor de uitvaardiging van algemeene aanschrijving, het aannemen van fooien en giften strafbaar stellend, en bovendien om in overleg met den raad den directeur een mondelinge berisping toe te dienen. Te Doetlnchem. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, heeft de meerderheid van B. en W. van Doetln chem thans besloten den directeur van het gemeentelijk gasbedrijf op te dragen voor de oommissie van onderzoek te verschij nen, ook als de heeren van der Stel en mr. Nöthorn aanwezig zijn. Aangezien de directeur dit advies niet wenschte op te volgen, hebben B. en W. hem Zaterdag geschorst in de uitoefening van zijn functie. B. en W. van Doetinchem hebben den opzichter der gasfabriek, den heer Post- ma, op wiens schorsing de meerderheid van den raad eveneens had aangedron gen, tijdelijk belast met de leiding van de fabriek.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6