KANNEWASSER ZONNESCHERMEN en MARQUISEN NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD OOEOKOOPER Eerste Blad. C. KIESEWETTER, PROVINCIALE GEZONDHEIDSZORG. WEEKOVERZICHT. Nr. 6451 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1928 66ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Febr. Zo. 5 n. Wintertijd. Ma. Di. Wo Do. Vr. 10 Za. li 4.16 5.33 6.48 8.02 9.12 10.21 Zaterdag 4 Febr5.20 uur. Zondag 66.22 Maandag 6 5.23 Ingezonden Mededeellng. dikwijls tevergeefsch noodig zijn, meer van noode had. In een goede, doelmatige kinderbescher ming ligt dus een economisch voordeel van de eerste orde. De tb.c.-bestrijding, krachtig door het Rijk gesteund, is gecentraliseerd nationaal in de Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, provinciaal in de Provinciale vereenigingen en plaatse lijk in de bij die lichamen aangesloten af- deelingen en plaatselijke vereenigingen. De opleiding van huisbezoeksters en wijkverpleegsters-huisbezoekster voor het ging behoort verder tot de taak, die het Rijk voor zijn subsidie eischt. De organi satie is nog in het begin, doch, zoo we zien, ook weêr geheel in particuliere handen. Alleen in Amsterdam is zij geheel gemeentelijk. Aan dezen dienst dient zich nu eigenlijk nauw aan te sluiten de bescherming der kleuters, die er nog niet is en de school artsendiensten, die er zoo goed als niet zijn. De contröle op de uitzending van zwakke kinderen is daar weer vanzelf bij betrokken en waar deze tevens weer aan rakingspunten met de t.b.c.-bestrijding sociale werk (contröle in de gezinnen en heeft, terwijl ook het vraagstuk der ach- hulp op de oonsultatie-bureaux) wordt terlijke en mismaakte kinderen er nauw door A. W. MICHELS. TL*) De motie-Polak nu vraagt allereerst een onderzoek. Hoe staat 't met de organisatie der ge zondheidszorg in Noord-Holland is haar eerste vraag. Weten we dat, dan zien we de gebre ken, waar 't hapert, en waar dus verbete ringen noodig zijn. De tweede vraag ls dan, hoe die te ver helpen en vooral wie dat zal doen. De Provincie, het Rijk of de Gemeente? Of deze drie lichamen tezamen? Al deze vragen laat de motie open en Ged. Staten zagen dan ook geen bezwaar, haar over te nemen. Het terzake ln te stéllen onderzoek zal nu allereerst als resultaat moeten hebben, een overzicht van wat er op het gebied der organisatie van de gezondheidszorg be staat. Ongetwijfeld bestaat er veel en velerlei, maar het werk is, omdat het stuksgewijs en zonder plan en samenhang is ontstaan, zeer versnipperd. Ook, indien we dadelijk konden over gaan tot de juiste organisatie door middel van goed geleide gezondheidsdiensten, zou daarin niet dan zeer langzaam en ge leidelijk verbetering zijn te brengen. Dit zou minder het geval zijn, wanneer al wat er aan gezondheidszorg bestaat in handen der gemeenten althans van de overheid was. Nu echter het meeste in particuliere handen is, en niet alleen als zoodanig is ontstaan, maar tot nu toe ook zeer bewust en sterk van Rijkswege wordt bevorderd, is het brengen van eenheid in leiding en uitvoering wel zeer bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk. Zelfs in Amsterdam, waar de grootste en best geoutilleerde gezondheidsdienst van het geheele land bestaat onÖer de be kwame leiding van een Directeur als de heer Heyermans, is de tuberculosebestrij ding b.v. geheel in handen van de particu liere Amsterdamsche Vereeniging. Het Rijk eischt dit ook als voorwaarde voor zijne subsidieëring en doordat er een zeer nauw contact tusschen deze Vereeni ging en de gemeentelijke dienst is, offert men liefst die geldelijke steun van het Rijk niet op. Zien wij het goed, dan zal de tuberculo sebestrijding, welke doelbewust door de Regeering aldus is georganiseerd, buiten de directe bemoeiing ook van eventueel te stichten districts-gezondheidsdiensten blijven, al zal ook hier nauw contact en samenwerking noodig zijn en ook wel ont staan. Bezien we dus zeer Schetsmatig, wat er zooal bestaat in Noord-Holland. De tuberculosebestrijding noemden we reeds. Zij bestaat uit tweeërlei onderdee- len, n.1. a: de prophylactlsche maatrege len, waarmee annex het z.g.n. sociale werk en b: de verpleging van lijders aan die ziekte. Dit laatste kan men weer splitsen in het behandelen van volwassen patiënten en von kinderen, vooral zwakke en prao- tuberculose kinderen. Deze laatste taak ia een der dankbaarste, omdat er zooveel leed en sociaal nadeel door wordt voorko men. Men komt zelfs wel eens tot de vraag, of de geheele ziektebestrijding en gezond heidszorg niet eenvoudig is opgelost, in dien deze direct overal kon beginnen bij de geboorte, voortgezet werd tijdens de zulgelingenleefijd, daarna in de z.g.n. kleutertijd (welk terrein thans nog bijna geheel braak ligt) om dan met de verzor- ging op de school te eindigen. Zou m deze drie stadia de verzorging en contröle con sequent en doelmatig zijn, dan ware er alle kans, dat de volwassen mensch geen groote zorgen, zooals nu nog helaas, zoo Het eerste artikel werd opgenomen in ons nummer van Dinsdag 81 Januari. door centrale en provinciale vereenigin gen ter hand genomen. De provinciale vereenigingen oefenen door haar districtshuisbezoeksters con tröle op het werk der plaatselijke dito. Zij sticht in de centra oonsultatiebureaux, waar de lijders gratis advies kunnen in winnen, welke bureaux onder leiding van distrlots-artsen, specialisten op dit gebied, staan. De gezinnen, waaruit t.b.o.-HJders komen, staan daardoor onder voortduren de oontröle. Op 't gebied der huisvesting en hygiënische verzorging wordt uitne mend verricht In Noord-Holland is deze organisatie vrijwel over de geheele pro vincie verspreid. De Noord-Holl. Vereeni ging heeft de beschikking over 8 districts artsen, één provinciale huisbezoekster en 8 districtshuisbezoeksters, zij exploiteert consultatiebureau! te Hoorn, Enkhuizen, Purmërend, Alkmaar, Schagen, Helder, Haarlem, Velsen, Beverwijk, Hoofddorp, Hilversum, Bussem, Laren en Weesp, terwijl Amsterdam met de geheele Zaan streek apart is georganiseerd. Ook de stad Haarlem, is afzonderlijk. Uitzending naar sanatoria van t.b.c.- lijders en naar gezondheidskolonies, kolo niehuizen etc. van zwakke kinderen, wordt verder bevorderd en geregeld. Zoo reeds is opgemerkt, dit werk is uit sluitend in particuliere handen, doch voor het grootBte deel betaald uit de kassen van Rijk, Provincie en Gemeenten, De verpleging in sanatoria wordt even eens krachtig gesteund door de overheid, doch de uitvoering ligt ook in handen van verschillende particuliere organisa ties. Zoo is ook het geheele koloniehulbwezen in handen van vele vereenigingen, waar onder in de voornaamste plaats de nestor valt te noemen, het Centraal Genootschap met zijn vele uitstekend ingerichte huizen. De Inspectie van de Volksgezondheid heeft op die inrichtingen deskundige con tröle, terwijl voor toezicht op het beheer dezer instellingen verplichte inzending van jaarverslag en rekening is voorge schreven en delegatie in 't bestuur van provinciewege soms wordt geëischt. De kinderbescherming, die pas in de laatste jaren een beetje uit de kluiten schiet, is eveneens geheel in particuliere handen. In Noord-Holland is het de Vereeniging „Het Witte Kruis", sinds 1920 door de provincie daarin geldelijk gesteund, welke deze taak op zich heeft genomen. Het Rijk heeft zich pas het vorige jaar daarbij financieel wat meer geïnteresseerd, al thans in Noord-Holland. Tot deze taak behoort het houden van moedercursussen, door bevoegde docenten, teneinde moeders en aanstaande moeders tijdig op de hoogte te brengen van de eischen der zwangerschapshygiëne en de zuigelingenzorg. Het opleiden van bakers, die in de gezinnen der arbeiders naast de hulp aan kraamvrouw en kind ook de huis houding verzorgen en niet de hooge ta rieven kunnen vragen, die de kraamver pleegsters kunnen eischen, behoort ver der tot dit werk. In Noord-Holland worden jaarlijks te Alkmaar, Zaandam en Hilver sum een aantal behoorlijk opgeleide ba kers afgeleverd en een bakerbureau, waar men deze kan aanvragen, ls gesticht. Voorts zijn te Hilversum, Bussum, Haar lem en Alkmaar oonsultatiebureaux voor zuigelingen gevestigd, waar de moeders voor hun zuigelingen gratis advies, voor al over de doelmatige voedingswijze harer kleinen kunnen ontvangen. Deze bureaux zijn plaatselijk door speciale ver eenigingen gesticht. Toen de provlnoie dit werk ging steu nen, is de leiding ervan in handen gelegd van eene commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van „Het Witte Kruis", de plaatselijke vereenigingen en een gede legeerde voor- de provincie. Thans zal worden overgegaan tot de aanstelling van i een districtsarts (specialist-kinderarts,) die zelf ln enkele andere voorname plaatsen oonsultatiebureaux zal moeten houden en algemeen toezicht houdt op de overige bu reaux, ook voor zoover ze ln kleine ge- mee samenhangt, voelt men hoe thans al deze op zich zelf nuttige dingen naast el kander werken zonder samenhang, waar die niet toevallig ontstaat en dat centrale leiding zoo goed als ontbreekt. Gezondheidsdiensten zouden daarin natuurlijk groote verbeteringen kunnen aanbrengen. Het ziekenhuiswezen ls deels gemeente lijk, deels partloulier. Dat het met de alge- meene volksgezordheld samenhangt, ligt voor de hand. De ziekenhuisruimte in totaal schijnt in Noord-Holland ruim vol doende, doch is niet al te doelmatig ver deeld. Het zlekenvervoer, een brandend vraagstuk ten plattelande ls eveneens van groote beteekenis, doch nog lang niet de finitief geregeld, al doet „Het Witte Kruis" op dit terrein zeker goed werk. De voorkoming en eventueel beteuge ling van besmettelijke ziekten is wettelijk geregeld en onder toezicht van de Rijks inspectie aan de gemeentelijke overheid opgedragen. Maar hieruit volgt, dat b.v. een school- artsendienst met den dienst der besmette lijke ziekten feitelijk nauw verbonden moet zijn en alleen effectief kan wezen, In dien deze mede v'yi een oentrale gezond heidsdienst deel uitmaakt. (Slot volgt.) Binnenland. De telefoonverbinding met Amerika. In dezen tijd vol wonderen, verwonde ren wij ons over niets meer. Nauwelijks zal er door de meesten onzer lezers noti tie van genomen zijn dat Maandag j.1. de radio-telefonische verbinding tus schen Nederland en Amerika tot stand is gekomen. Vanuit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is er met de Ver. Staten gesproken en de gesprekken werden zoo gemakkelijk gevoerd en waren zoo dui delijk, dat men er geen idee van had, dat voor ieder woord, een afstand van eenlge duizenden kilometers overbrugd moest worden. „Wie het vijf en twintig jaar geleden voorspeld zou hebben schreef de blok- correspondent van de N. R. Crt. deze week zou vermoedelijk voor krankzinnig ver sleten zijn en toch is het van heden af een feit. Zoo het u behaagt kunt gij de telefoon van den haak nemen en aan de juffrouw van de intercommunale telefoon opgeven, dat gij wenscht te spreken met nummer zooveel in welke plaats ook van de Vereenlgde Staten, op dezelfde manier als gij een intercommunaal gesprek in Nederland aanvraagt. En het zal niet eens veel verschil maken, maken in den tijd, die verstrijkt eer gij de aansluiting hebt, noch in de verstaanbaarheid van het ge sprek. Het is geen sprookje meer, als gij op een goeden dag op uw kantoor gewaar schuwd wordt: dat New York, San Fran- clsco of welke plaats ook, voor u aan de telefoon is. Wij zijn de laatste jaren ook op dit gebied aan veel gewend geraakt, zoodat we het alliaast niets blzonders meer vinden, maar zooiets.... neen daar wordt men dan toch nog wel eens even stil bij, omdat het een wonder lijkt. En ls het dan ook inderdaad niet een wonder van de haast al-vermogende techniek? De emigratie naar Canada. Canada is voor veel werkzoekenden, maar ook voor veel mislukkingen, „het beloofde land", en* duizenden emlgreeren jaarlijks naar den overkant van den Oceaan, om daar te zoeken, wat ze in hun eigen land niet konden vinden: „het dage- lijksch brood", in den ruimsten zin van het woord. Uit alle landen van Europa trekken de landverhuizers erheen en ook uit ons land gaan er ieder jaar honderd tallen. Door de Canadeesche regeering is nu een verbodsbepaling ingesteld, voor zoover het betreft emigranten, dio Door de Canadeesche regeering werd, niet geheel onlogisch, geredeneerd dat wanneer een emigrant niet eens in staat was zijn overtocht te betalen, hij al bit ter weinig energie moest bezitten en het maar beter was, dat hij in zijn eigen land bleef, inplaats van in het onbekende land te probeeren, aan den kost te komen. Nu gaat deze redeneering niet geheel op. Er zijn zeker een groot percentage emigreerenden dat voldoende energie be zit om in het verre land aan den kost te komen, doch die ten eenenniale het geld ontbreekt om den duren overtocht te be talen en wanneer nu de regeering deze menschen helpt, waar zij anders toch op gemeente- of staatskosten moeten onder houden worden, kan dit niet anders dan èn voor de betrokkenen èn voor de onder steunende regeering, voordeelig zijn. Onze regeering heeft dan ook reeds maatregelen genomen om de Canadeesche regeering ten opzichte van de Nederland- schü emigranten van haar standpunt te rug te brengen. Over de beteekenis van kapi taal gesproken. De vorige week heeft de „Javasohe Bank" haar eeuwfeest gevierd en de gou verneur-generaal Jhr. de Graeff heeft aan dit feest persoonlijk deelgenomen, daarmee toonend -- zegt de N. R. Crt. dat hij oog en hart heeft voor de betee kenis vat; het vruchtdragend Westersoh bedrijfsleven ln Indië, waarvan dit festijn uis een symbolisohe getuigenis was. „Wie iets wil beseffen van de beteeke nis der taak van het Westersch kapitaal in Indië schrijft de N. R. Crt. dan ver der bedenke dat daar op een land oppervlak van omtrent 70 maal de groot- to van Nederland, ruim 50 mlllioen men schen wonen, en dat ruim 40 millioen daarvan wonen op een oppervlakte van niet meer dan 4\'. maal de grootte van ons land, zoodat dus een oppervlakte van ruim 68 maal de groote van ons land door niet meer dan l1/» maal de bevolkiiig van ons land wordt bewoond. Het geweldige probleem der ontginning van de aan volk zoo arme buitengewesten en van de on ontwijkbare transmigratie van Java'» te veel naar de onderbevolkte streken daar buiten zal alleen door het Westersch ka- Eitaal kunnen worden opgelost. Hiermede i de volle beteekenis van dit kapitaal voor Indië's ontwikkeling geteekend, maar hiermede is een onderdeel der werk zaamheid van dat kapitaal aangewezen, dat op zichzelf beschouwd niet minder dan gigantisch is, en dat in de welvaart van Indië een factor vormt, welks gemis eenvoudig niet te denken ware. Indien thans in gebieden van Sumatra, Borneo, Celebes Sumatra in de eerste plaats onbewoond oerbosoh en moerasland tot in het diepste binnenland herschapen wordt in vruchtdragende landouwen en dus onschatbare nieuwe oeoonomisohe waarden te voorschijn worden gebracht, dan danken land en volk hun aandeel hierin aan de financieele, technische en organisatorische krachten, waarover het Westersch kapitaal beschikken kan". De groote vaart Kort na elkaar hebben de vorige week twee groote mailbooten, n.1. de„ Chr. Huygens van de Mij. „Nederland" en de „Sibajak" van de „Rotterd. Lloyd", een proeftocht gemaakt en binnen afzienba ren tijd zullen deze schepen in de vaart op Oost-Indië worden opgenomen en is de Nederlandsche koopvaardijvloot weer een paar schepen rijker, waarop zij trots kan zijn. Het is ook voor onze plaats van betee kenis dat de groote scheepvaartmaat schappijen steeds doorgaan met hun vloot uit te breiden, omdat tal van jongelui, die hier op de Zeevaartschool en Ambachts school hun studie voltooien, daar een werkkring vinden. In dit verband vermel den wij ook het grootsche plan dat de K. P .M. heeft, om in 1928 en 1929 niet minder dan 21 schepen te laten bouwen. Dat bijna al deze schepen op Nederland sche scheepswerven worden gebouwd is ten zeerste toe te juichen, omdat daardoor duizenden menschen aan het werk gehou den kunnen worden, waarvan anders ve len ten koste van de gemeenschap onder houden zouden moeten worden. Buitenland. Een groote redevoering van Stresemann. Kort na zijn herstel van een ernstige ^■Duit Ingezonden Mededeellng. HET ADRES VOOR 174 KANAALWEG 169. T,l. 241. het Duitsche gebied te kunnen verkrij gen zoo schreef het Hbl. deze week in een overzicht Het verdrag van Lo« carno, aldus het Duitsche standpunt, geeft alle mogelijke waarborgen voor de veilig heid van Frankrijk en op grond van de beduchtheid voor deze veiligheid is dus de handhaving van dé bezetting van Duitsch gebied onnoodig. Als men ln Frankrijk zich niet veilig gevoelt na de Duitsohe erkenning van den status quo in het Westen en na de garantie van En geland, dan beteekent dat slechts, dat men aan de Looarnoverdragen niet de minste waarde heoht en den deed men beter maar geen verdragen te slui ten en zloh uitsluitend op zich zelf te verlaten." Dit ls nu wel aardig gezegd, dooh daar tegenover staat dat de oorlogsbegrootlng van Duitsohland leder jaar grooter wordt en dit jaar b.v. 250 mlllioen hooger was dan het vorige jaar. Deze week werd dit in den Franschen Senaat aangevoerd te gen de woorden van Stresemann, ook werd toen gezegd dat leden van den vroe- geren Duitschen generalen staf een ver eeniging hebben gesticht, die den naam draagt v^n Sohliessen, den maker van het plan tot overweldiging van België. En zoo wordt zooals men ziet van beide kanten wel eens in twijfel getrok ken de waarachtigheid waarmede men den vrede wil, en terecht, zouden we zoo zeggen. Een rood ministerie ln Noor wegen. Noorwegen heeft een sociaal-democra tisch kabinet gekregen, dat in de pers een korte levensduur voorspeld is. Van het programma, waarin opgenomen is vol ledige ontwapening van Noorwegen, zal dan ook waarschijnlijk wel niet veel uit gevoerd worden. De N. R. Crt. schrijft over de samen stelling van dit kabinet o.m. het vol gende: De socialistische combinatie, die thans de regeering vormt, bestaat uit de sociaal democratische partij en de arbeiderspartij. Aanvankelijk bestond er ln Noorwegen slechts een socialistische partij, die de laatste jaren sterk communistisch getint was en zich in 1919 bij de 8e internatio nale (Meskou) aansloot. De gematigden schelden zich af en vormden de sociaal democratische partij, die bij de 2e inter nationale is aangesloten. In 1924 besloot de arbeiderspartij de banden met Mos kou te verbreken, «vat leidde t«>t afschei ding van d6 extremisten en vorming va.i een communistische partij. Van deze drie partijen is de arbeiders partij verreweg de sterkste. Ierland heeft een nieuwe gouverneur-generaal. Den dag voor zijn installatie (Woensdag) werd reeds een complot ontdekt, om hem te vermoorden. De groep was gelukkig klein' en zoo hoopt men door de tijdige ontdekking van het complot, dat de aan stichters verder geen kwaad zullen kun nen berokkenen. Ook zal dit complot wel geen politieke gevolgen hebben, zoodat de rust in den Ierschen Vrijstaat niet ver stoord zal worden. Ingezonden Mededeellng. Waarschuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stooriesen waarsohuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed fll- treeren, dient gij u in acht te nemen. Gij lig genoeg of gij last hebt van rugpijn» zelf uitmaken: meenten door plaatselijke medici zullen met regeeringssteun naar Canada gingen, worden gehouden. De opleiding der wijk- Dezen zullen in het vervolg niet meer verpleegsters in 't werk der kinderverzor-1 toegelaten worden. ziekte heeft Dr. Stresemann, de sche minister van buitenlandsche zaken, in den Duitschen Rijksdag, een groote redevoering gehouden over de buiten landsche politiek. In deze redevoering werd natuurlijk ook gesproken over de bezetting van het Rijnland. „Wij eischen de ontruiming van het Rijnland zoo zelde de minister om dat een Duitsch-Fransche toenadering grondslag is van den Europeeschen vre de en omdat voor die toenadering een voortduren der bezetting een onoverko melijke belemmering is". „Met de politiek van Locarno verwacht te men ln Duitsohland de bevrijding van kunt het spoedig Let er op of gt rheumatlsohe pijnen, Ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgeanat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urlnee- ren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Bradend en pijnlijk bij de ioozlng. Zanderig, gruisachtig ol draderig be zinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteeke- nen, dat uw nieren hulp behoeven. Ge bruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de verzwakte nieren op wekt, de urlneloozlng regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoe- ndng. Verkrijgbaar (ln glasverpakking met 1 etiket let bier vooral op) bjj ff66l theken en drogisten k 1.76 per flaöooL apo- heldersche courant ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad rasp. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.85 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 et., elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater op; ond.: op: ODd.: v.m.:n.m.) 3.01 v, 7.17 7.37 4.52 8.83 8.55 7.66 7.36 4.53 9.15 9.36 8.24 7 34 455 9 54 10.13 8.46 7.82 4.67 10.81 10.49 9.04 7.30 4.59 11.06 11.24 9.19 7.28 5.01 11.4111.68 9.33 7 27 5.03 0 15 Lloht op voor auto's en fletaeni VRAAGT PRIJSOPGAAF

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1