UIT DEN OMTREK Radio-Rubriek. TOESTELLEN EN SPOELEN. Nog nimmer werd aan zelfbouw meer gedaan dan dit radio-seizoen wat uit vele oogpunten zeer is toe te juichen. Men komt op deze wijze in het bezit van een goedkoop en goed werkend radio toestel en bovendien kan men steeds „bij" blijven. v B.v. toen Huizen in bedrijf kwam bleken de meeste toestellen niet voldoende selec tief te zijn. Men bouwde één of twee krin gen bij en de zelfbouwer was weer met weinig kosten „up to date". Wil hij zijn ti ansiormator omwisselen voor één van het nieuwe vervormingsvrije type, het is zeer eenvoudig, wil hij andere waarden in de weerstandskoppeling, in een minuut is het gebeurd, kortom de laatste verbeterin gen past hij zelf toe. Wat een zelfgebouwd toestel tegen heeft in vergelijking met een handels toestel Is de frontplaat. Is in het laatste geval alles keurig weggebouwd, bij een eigen gebouwd toestel word't het aanzien bedorven door de spoelen. Zeker men kan ook zelf een toestel maken met z.g. a::akspoelen, doch de resultaten zijn steeds minder dan met de normale ouder- wetsche honingraatspoelen en bovendien is het zooveel eenvoudiger. Hieraan is 't dan ook hoofdzakelijk te danken dat dit spoeltype zich meer dan 10 jaren nage noeg ongewijzigd heeft weten te hand- haven tusschen de andere onderdeelen die in de constructie belangrijk zijn ver beterd. Men werkt er gaarne mede omdat het zoo eenvoudig is, hoewel er betere spoelen bestaan. Wil men nu de spoelen niet op het paneel hebben dan worden ze er achter gebouwd wat op twee verschil lende manieren kan geschieden. De le. brengt het gebruik van speciale spoelhou- ders mede. Deze worden geleverd in stel len van 2 en 8 stuks naast elkaar, waar van resp. 1 of 2 spoelen draaibaar zijn door middel van een as die door 't paneel steekt en waarop een knop gemonteerd wordt. Men monteert ze op de grondplank achter het frontpaneel en de assen van de draaibare spoelen steken er door. De spoelen klappen dus zijwaarts uit elkaar zoodat er veel ruimte op grondplank en frontpaneel ongebruikt moet blijven. De grondplank wordt dan c.a. 10 c.M. breeder genomen. Bovendien moet er rekening mede gehouden worden dat bij toestellen 'olgens het verbeterde Koomans-sche- la (4 of 6 spoelen) de antennespoel(en) ^r genoeg verwijderd blijft van de overi- tdrle spoelen die naast elkaar zitten, n toestel met dit type spoelhouders wedt dus noodzakelijk langer en dieper. Ee» m.L betere oplossing kan verkregen woden met de normale spoelhouders. fiv. bij het verbeterde Koomansschema nnneert men 8 spoelhouders, waarvan 2 draabaar met handles, naast elkaar op eer jlaatje eboniet van pl.m. 8 bij 5 c.M. Aar 4en bovenkant van het frontpaneel wcrdt aan den achterkant een blokje hout vai pl.m. 8 cM. lang en l1/» o.M. dik be- vesigd. Het eenvoudigst geschiedt dit me'i2 houtschroeven, welke door het ebo- nleiin het hout geschroefd worden. Op dit )lokje bevestigt men dan het plaatje met de 8 spoelhouders. De antenne-spoel, welle geheel apart moet staan kan op eenljen afstand op de grondplank gemon teerd worden. Om nu vanaf het frontpaneel de spoe len tn opzichte van elkaar te bewegen vordtin het paneel een sleuf gezaagd vaarebor de spoelhandles steken en vrij kunnea bewegen. Van te voren worden de handles omgebogen. Deze wijze van opitellkig heeft bovendien het voordeel, dat mea zijn bestaand toestel met weinig kosen kan veranderen. Natuurlijk blijft het verwisselen van spoelen nog noodig lndin men van lange op korte-golf over gaat, dus moet het deksel van het toe stel Qklapbaar of uitachuifbaar zijn. Wil men ok het spoelen-verwisselen onder- vange. dan moeten er twee spoelstellen (een vtor de lange- en een voor de korte Solf) atiter elkaar gemonteerd worden, ie omahakelbaar zijn met een schake laar. Howel theoretisch heel goed moge lijk, stuit men bij de uitvoering op veis moeilijkhden. De aanwezigheid van het niet in gtorulk zijnde spoelenstel oefent een onguntlgen Invloed uit op de ge bruikte spcalen en wel zoodanig dat korte- golf-ontvantst vrijwel onmogelijk wordt door 't onbdwlngbaar genereeren. Er «ijn echter n den handel goede complete spoelstellen volgens een speciale wikkel methode genaakt, die zonder omwisse ling het geteele golflengtegebled bestrij ken; hlermete zijn zeer goede resultaten te verkrijgen TIJDSCHRIFTEN, WEEKBLADEN enz. dit tlnmm»r. Schagen. Wekelfjksche causerie. Het was ons in October 1927 een ge noegen er op te kunnen wijzen, dat de eerste 9 maanden van 1927 een belang rijke toename van den uitvoer van vee hadden aangewezen. Verblijdend is het tevens, dat die uitvoer zich ook in het 4de kwartaal heeft voortgezet. In 1927 werden er 1800 stuks rundvee ouder dan een jaar, tegen 122 stuks in 1920, hoofd zakelijk naar België uitgevoerd. Die uit voer vertegenwoordigt eene waarde van f 350.000.—, tegen f 18.000.— in 1926. Aau jong slachtvee werd uitgevoerd 7600 stuks, tegen 1600 stuks in 1920. Van die 7600 stuks gingen er 7800 naar België. Deze uitvoeren vertegenwoordigden in 1926 een waarde van f 21.000 en in 1927 van f 140.000. Tot zooverre slachtvee. Doch ook met het fokvee was de uitvoer weer belangrijk toegenomen. In 1927,1300 stieren en stierkalveren voor f 815.000, in 1926, 154 voor f 125.000. De melk- en kalfkoeien klommen van 8000 op 14000, de ontvangsten van f 1.000.000 op f 4.1 miljoen. In dezelfde mate ongeveer is het gegaan met jong vee en stierkalve- ren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek steeg de geheele uitvoer waarde van het rundvee van f 1.96 op f 8.71 miljoen. Wij vernemen uit al deze cijfers, dat er een aanhoudende vooruit gang is in de ontvangsten van den veeboer. Marktoverzlcht, De nacht van Woensdag op Donderdag voorspelde voor den Donderdag niet veel goeds; zelfs om 8 uur hadden wij nog een soort wolkbreuk van een half uur. En toch was het om 9 uur goed weer en liep de markt naar behooren af. In de verschillende prijzen kwam weinig verandering. De vette koeien waren mis schien iets minder, doch die verminde ring was wel zoo gering, dat zij niet in centen is uit te drukken. De le kwal., f 1.00 en f 1.05, was vlug en spoedig verkocht. 2e kw. f 0.90 f 1.00, 8e kw. f 0.65 f 0.75. Nuchtere kalveren met ruimen aanvoer liepen van f 12 tot f20. De handel was trekkend, wat bij den toenemenden aanvoer te verwachten was. Bij de vermindering van de melkopbrengst en een toenemende vraag uit het buiten land is de handel in melk- en kalfkoeien goed, vaste prijzen f 225 f 875. Scha pen voor den uitvoer waren er niet veel. Besteed werd voor uitvoerlammeren tot f 36, oude sobapen voor de groote steden f 80 f 87. O verhouders voor de wei f 25 ft f 80, vette varkens met ruimen aanvoer liepen tot 61 ot. per K.G. De Halve Stoivemereeniging. De Halve Stuiversvereeniging voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte ontving van afdeelingen in Hol lands Noorden in de maanden September, October en November van Alkmaar f28.66, Helder f 59.00, Hoorn op Texel f 2.98, Julianadorp f 12.12, Koog (T.) f 1.70, Oosterend (T.) f 82.20, Oost Terschelling f 87.60, Oudeschild (T.) f 42.00, Schagen f 89.60, Schagerbrug f 25.80, Wester schelling f 12.50. Hierbij zij nog opge merkt, dat de commissie behalve de bij dragen verkregen door halve stuivers, nog op verschillende andere wijzen bij- dragen en gaven ontving, die in genoem de bijdragen niet opgenomen z]jn. Vereenlglng ter bevordering van Huisvlijt De Commissie ter bevordering van Huisvlijt te Schagen, heeft reeds eene vergadering gehouden. Haar eerste werk was, een Bestuur te benoemen. Voorzitter werd L. van Rijswijk Jr., secretaresse mej. J. de Vries en perningm. G. Kou seband. De commissie heeft eene zeer ruime opvatting van huisvlijt. Doch vcor dat alles zijn middelen noo dig. Ten einde aan de noodige gelden te komen, zullen ten le lijsten in de ge meente circuleeren, vervolgens zal aan de gemeente een bijdrage worden ge vraagd en vereenigingen zullen worden aangezocht de plannen der nieuwe ver- eeniging geldelijk te steunen. Aan de bloemenkweeksters en -kweekers zullen bewortelde stekken worden uitgedeeld. Daar de huisvlijt meer in 't bijzonder in den winter zal worden behartigd, is van de uitkomsten daarvan in het voorjaar van 1929 een tentoonstelling te verwach ten. Ook planten ter opluistering zullen dan gaarne worden aangenomen. Het doel van alles is eene productie te ver krijgen van werk dat op eigen initiatief gemaakt zal worden. Dus geen cursussen, maar huiswerk. Een snuggere ver koop er? Op de Schager biggenmarkt liep Don derdag plotseling het gerucht, dat er aankoopen werden gedaan voor Italië. Dat gaf eene plotselinge prijsverhooging, die enkele minuten later door een nog grooter verlaging werd gevolgd. Men denkt aau een manoeuvre van den een of ander belanghebbende. De heer W. Roggeveen te Schagen, slaagde Donderdag in den Haag voor 2e stuurman. Een ongeluk met gevolgen. Een landbouwer werd Donderdag te Schagen door een auto over den klomp gereden.' Dit gaf aanleiding Itot hooge ruzie, waarbij eenerzijds de stok en ander zijds een mes voor den dag kwamen. Door den drang der talrijke omstander! was er evenwel geen ruimte om van leer te trek» ken. Later waren beiden gekalmeerd. Wieringen. Huisvesting arbeiders Zuiderzeewerken. Uit een onderzoek, dat de Minister ter plaatse heeft doen instellen, is gebleken, dat die verblijven op Wieringen in het algemeen behoorlijk zij'n. Zooals uit het hiervoren medegedeelde van een arbeider, aan wien om een of andere reden door den aannemer ontslag zou zijn gegeven, waarschijnlijk met vele moeilijkheden gepaard zou gaan. Vooral de trek van arbeidersgezin nen uit andere plaatsen naar Wieringen brengt met zich mede een vermeerdering van net aantal werkloozen, wanneer de betrokken arbeiders door einde of in krimping der werkzaamheden voor goed of tijdelijk buiten werk zouden geraken. Het ligt daarom op den weg, zoowel van de gemeente als van het Rijk, om de verplaatsing van arbeidersgezinnen naar de nabijheid van de in uitvoering zijnde werken, zooveel mogelijk tegen te gaan. Ten einde het zich vestigen van losse arbeiders eenigermate te keeren, wordt door den Minister nagegaan, in hoeverre het mogelijk is, den aannemers de ver plichting op te leggen, om bij het werven van arbeiders uitsluitend gebruik te maken van de plaatselijke arbeidsbemid delingen. Met de aansluitingen van het P. E.N. is men thans zoo ver gevorderd dat ook den Oever weldra geheel van electrisch licht is voorzien. In vele huizen brandt reeds dit sohitterende licht. Texel. OUDESCHILD. Dem-slmultaanwedstrtld. In de Zeven-Provinciën werd een dam- simultaanwedstrljd gespeeld door den heer J. J. Witte. Er waren 19 deelnemers. De heer Witte won van de volgende personenR. Bakker, A. Blom, A. Bakker, H. Maas, N. Weydt, D. de Ruyter, J. Vlaming, O. Bruin, J. Kikkert Js., W. Vlas en P. Eelman. Remise speelden de heeren M. Koning en J. Duinker, terwijl de heeren A. Looy, S. Hin Jz., G. Koorn. P. Visman, O. Hin Qz. en G. Dros het spel wonnen. Het was een spannende v eds'.rijd. Deze week werden van hier verzonden 8 i varkens, 10 koeien, 14 kalveren, 66 6 :hapen en 8 paarden. Burgerlijke stand van Texel, van 4 tm. 10 Febr. 1828. GEBOREN: Anne Gornelis, s. a. C. J. B xm en G. Schotanus. ONDERTROUWD: Paulus Bakker en C iristina Petronella Langeveld; Aldert Rjbijn en Jetske Wilhelmina Bakker. OVERLEDEN: Klaas Kuiper, 82 jaar, Ik heb overigens alle waardeering voor uw van burgerzin getuigend streven om Helder de plaats te geven, die het krach tens zijn ontembare energie toekomt. Men hoede zich echter voor zelfoverschatting, die licht kan leiden tot een activltelt- doodend optimisme. Ik wil echter de Heldersche burgerij niet ontmoedigen. Het duurde 600 jaar voor Rome de eerste stad in de wereld werd en Helder is nog nauwelijks aan het zand en slib, dat de Zuiderzeezee hier heeft afgezet, ontgroeid. Deze vergelijking is niet willekeurig. Het is mijn ontwijfelbare overtuiging dat Helder eenmaal de plaats, die Rome in de Oude Wereld innam, zal deelachtig wor den. En wanneer dan de Heldersche Cou rant, die dan natuurlijk het leidend or gaan der wereld is geworden, de opdracht krijgt, de geschiedenis van den Metro polis aan het Marsdiep typografisch te vereeuwigen, zal zij niet nalaten de onder- werpelflke aangelegenheid met gulden let ters als een mijlpaal in de geschiedenis te kenschetsen. Tot zoover, geachte redactie, zij indach tig de woorden van den onvergetelijken J. P. Ooen: „Ende desespereert niet." Oranjestraat 85. H. S. PETERS. Die zit, zegt de heer Peters. En hij voelt klaarblijkelijk groote satisfactie, dat hij deze, van literalren aanleg geenszins ont- bloote peroratie op papier heeft kunnen zetten. Dat gevoel van satisfactie zullen wij hem niet ontnemen, en om hem ge noegen te doen, krijgt dit atuk dan ook een plaats ln ons blad. WU willen echter alleen zeggen, dat hij de zaak van een te eenzijdig standpunt heeft bekeken. Hetgeen hem ook weer niet heelemaal kwalijk ls te nemen, gezien zijn functie als lid van de Oommissie van Overleg voor werklledenaangelegenheden. Redactie. g 'h. m. Dieuwertje Tuinder; Dirk Buijs, Feijtji Martina en Klaslna Geertruida Thomas- 61 jaar, geh. m. je Eelman; Jannie sen, oud 11 dagen. Sluitingsuur voor kapperszaken. Geachte Redaotle, Namens den Nederlandsoben Bond van Kappers-Personeel en den Nederland- schen Kappersbond, afdeeling Helder, onzen hartelijken dank voor het afstaan van een plaats ln uw blad. Wij doen langs dezen weg een beroep op de raadsleden der gemeente Helder. Zooals U allen hoogstwaarschijnlijk vernomen zult hebben, zal binnenkort een petitionnement, geteekend door 28 pa troons en 29 bedienden, allen woonachtig in deze gemeente, in behandeling worden genomen ln den gemeenteraad te Helder, omtrent de 8- en 10 uur sluiting voor Kappers-zaken. Wij gevoelen ons namens bovenge noemde afdeelingen verplicht U allen er op te wijzen, dat de voorgestelde wijzi ging beoogt een overgang te krijgen naar de wettelijke bepaling omtrent de arbelds- en rusttijden. Indien het college van' den gemeente raad voorstelt te wsohten tot de wette lijke winkelsluiting komt, welke hoogst waarschijnlijk gecombineerd wordt met de wettelijke regeling van arbeids- en rusttijden, dan is de overgang te groot en is de schade voor ons bedrijf niet te overzien. Wordt deze regeling, welke door alle belanghebbende patroons zoowel als be dienden gewensoht wordt, ingevoerd, dan gaat de overgang geleidelijk, hetgeen ook ln het algemeen belang ia. Hopende op uw aller medewerking bij het in behandeling nemen van de voor gestelde wijziging omtrent het sluitings uur voor Kapperszaken dezer gemeente. Namens den N(ederl.) K(appers) B(ond) en den N(ederl.) B(ond) van K(appers) P(ersoneel) te Helder, Th. v. Deutekom, Voorzitter. B. Veldhujjzen, Secretaris. Geachte Redactie, Ik hoop dat U mij niet vult betichten misbruik te maken van Uw welwillende gastvrijheid, door u nog e enige ruimte te vragen voor onderstaande opmerkingen naar aanleiding van uw onderschrift bij mijn ingezonden stuk van Donderdag 9 Februari j.1. Mijn bedoeling waa geenszins een dis cussie te openen over een aangelegenheid die reeds zijn beslag heeft gekregen. Ik heb als lid van de commissie van overleg mijn bezwaren tegen het toen aan hangige vooretel aan de bevoegde lnitan- ties ter kennis gebracht. Nu de zaak een voldongen feit is, bestaat geen aanleiding om een onvruchtbare discussie te openen. Mijn stukje had niet andera dan de be doeling de aandacht te vestigen op het feit dat B. en W. van Rotterdam geens zins Helder als voorbeeld hadden geno men, doch op eigen motieven en inzichten hadden gehandeld. Dit hesli u Biet kun nen ontkennen. NIEUWE UITGAAF. Wij ontvingen no. 8 (Januari) van het blaadje „Fotovreugd", een maandblaadje, dat foto-amateura wil kweeken, onder re dactie van Adr. Boer. Voorts „de Foto graaf, weekblad voor vakfotografie en fotohandel, officieel orgaan van de Ver- eeniglng „De Nederlandache Illustratie- pers", 42ste jaargang, no. 6, uitgave firma B. Cuperus Az., de Bilt (Fr.). Het Februari-nummer van het tijdschrift „Ons Tooneel", maandblad gewijd aan de belangen van het dilettantentooneel, bevat behalve de gewone rubrieken en eenige zeer interesante artikelen van deskundige medewerkers, o.a. de aankondiging van een prijsvraag voor het schrijven van een oorspronkelijk Nederlandsoh tooneelstuk. De jury bestaat uit de heeren A. J. Zoet mulder te Eindhoven, J. B. Schuil te Haar lem en Mevrouw B. RanuociBechmann te Amsterdam. Als geldprijzen zijn uitge loofd: Een eerste prijs van 600.—, een tweede prijs van f 800.en een derde prija van f 200.terwijl de inzenders bo vendien alle opvoeringsrechten, zoowel ten opziohte van het beroeps- als het dilettan tentooneel, behouden. Nadere inlichtingen verstrekken de uit gevers van genoemd blad, de firma J. Heijnls Tsz. te Zaandijk. Marktberichten. EtaeveiUng Helde. VissoherIJberiohten. xo Febr. itDe stad Amsterdam" heeft in Bffgen 'de eerste reigers ge kiekt, eerstt voorboden der onmiskenbaar naderende ente, die in de l°PP®n nog kale bomen hun nesten hebben op gebouwd. Hit vierde gedeelte der stads- kroniek van Amsterdam brengt ons op nieuw vele Merkwaardige moderne wo ningen, die gebouwd worden of reeds gebouwd zijn Tevens een 'ellen.en.aH?? behalve objectieven aanval op het tijd schrift »Nu« ran de auteurs Querido en de Jong. Wij zouden zoo zeggen: de redactie moest zioh niet met dergelijke kwesties inlatïn en strikt onpartljdig blijven in deze; zij heeft te bedenken, dat ook onder haar lezers vele vrienden van »Nu« zijn te vinden. Laat zij zich maar liever bepalen tot de onschuldige lectuur van Elly van Hulsbout e. d., die we in dit nummer vinden. De photograafis verder in verschillende deelen van Am sterdam met de camera geweest en ge tuigt daarvan in menige goede opname. Tenslotte is een pagina gewijd aan het Arastersche stadsbestedelingenhuis, ook het gemengd nieuws is grootendee s Amsterdamsch. Een aardige opname >an «en zuigeling vormt de nlotpagina van In antwoord op het door het Gemeente bestuur tot den Minister van Waterstaat gericht verzoek om den aannemers der Zuiderzeewerken in de bestekken de ver plichting op te leggen, voor de huisves ting van hunne arbeiders zorg te dragen, heeft de Minister geantwoord, dat dit thans reeds, met uitzonderiug van de be stekken van enkele kleine onderhouds werken, gebeurt. Vele arbeiders schijnen er echter de voorkeur aan te geven om op eigen ge legenheid onderdak te zoeken. Verschil lende personen op Wieringen hebben hiorvan gebruik gemaakt oin op particu lier terrein in de nabijheid van de in uitvoering zijnde Rijkswerken keten of noodwoningen te plaatsen. In die woon- gelegenheden, zegt de Minister, laat de toestand in het algemeen zeer veel te wensohen over, terwijl de terreinen, waar op zij staan, meerendeels vochtig en vuil zijn. De dlreotie der Zuiderzeewerken kan hier niet ingrijpen. Deze taak is wegge legd voor het Gemeentebestuur, dat hier toe bevoegd is ingevolge de bepalingen van het Ketenb'esluit, zoodat het den Minister voorkomt, dat verbetering van de woningtoestanden in particuliere keten alleen door krachtige maatregelen van het Gemeentebestuur kan worden bereikt. Daar B. en W. aan de vergunning tot het opriohten van keten, enz. voorwaar den kunnen verbinden ln het belang van de gezondheid, veiligheid en de zedelijk heid, rijst de vraag, of het Gemeente bestuur aan een vergunning, verleend aan anderen dan aannemers van werken, de voorwaarde zou kunnen verbinden, dat de vergunninghouder zich zal behoo ren te onthouden van handelingen, waar door de gezondheid, de veiligheid en de zedelijkheid kunnen worden bedreigd en dat bij overtreding daarvan de bewoning, krachtens art. .24 van het Ketenbesluit 1924, zal moeten eindigen. Dit zou wel licht ook kunnen worden toegepast ln de gevallen, waarin het ongewenschte put- en keetbazenstelsel tot minder oirbare toestanden aanleiding geeft. Hoewel bij bedoeld onderzoek slechts in een enkel geval de combinatie van putbaaa en keetbaas werd aangetroffen, zal door den Minister getracht worden dezen minder gewenschten toestand bij de Rijkswerken tegen te gaan door Inde volgende bestekken de bepaling op te nemen, dat de aannemer moet zorgen, dat, behoudens daartoe door de directie voor elk geval te verleenen bijzondere vergun ning, door bij hem in vasten of tijdelij- ken dienst zijnde personen geen huisves ting wordt verleend aan bij het betrokken werk of bij andere Rijkswerken werk zame arbeiders en deze personen ook geen deel uitmaken van een gezin, waar aan de zorg voor de huishouding in een arbeidersverblijf is opgedragen en dat personen, die zich aan overtreding van een in dien zin gegeven verbod blijken schuldig te maken, op verlangen van de directie als ongeschikte werklieden, be doeld in §458der Algemeene Voorschrif ten, van het werk zullen worden ver wijderd. blijkt, zegt de Minister, is aan Uw ver zoek, om ten aanzien van de huisvesting der arbeiders aan de aannemers dezelfde verplichtingen op te leggen als aan de Maatschappij tot Uitvoering van Zuider zeewerken, reeds voldaan. Uit Uw verzoek om zooveel mogelijk uitbreiding te geven aan de verplichting der aannemers om zelf te zorgen voor de huisvesting van hunne arbeiders zoowel gehuwde als ongehuwde, moet worden afgeleid, dat ook gevraagd wordt de ver plichting op te leggen om aan de arbei ders met gezin onderdak te versohaf fen, waartoe echter ook de M. U. Z. niet gehouden ls. Hoewel ln de met deze Maatschappij gesloten grondovereenkomst niet uitdrukkelijk wordt gesproken van ongehuwde arbeiders of arbeiders zonder gezin, uit de bepaling, dat moet worden gezorgd voor huisvesting „in behoorlijke barakken of goed ingerichte vaartuigen" valt af te leiden, dat hier gedacht is aan arbeiders zonder gezin. Tegen het opleggen van de verplichting aan de aannemers van de Zuiderzeewer ken op en bij Wieringen om ook te zorgen voor gezinswoningen voor de door hen te werk te stellen arbeiders bestaat bij den Minister ernstig bezwaar met het oog op de daaraan verbonden nadeelen. Daardoor toch zouden eenerzijds de bemoeiingen van die aannemers en indirect ook die van het Rijk, belangrijk worden uitgebreid en zouden anderzijds voor deze gemeente groote moeilijkheden ontstaan. Wanneer toch bekend wordt, dat op Wieringen gezinswoningen voorde arbei ders bij de Zuiderzeewerken beschikbaar worden gesteld, zouden vermoedelijk vele arbeiders van elders, die thans, gelijk dit bij alle groote openbare werken gebruike lijk is, hun gezin in de woonplaats achter laten om zelf huisvesting te zoeken in de door de aannemers beschikbaar gestelde keten, hun gezin naar Wieringen mede brengen om Intrek te nemen in de be schikbaar gestelde woningen. Het aantal van hen, die zulks zouden verlangen, ls echter vooraf niet te bepalen en zoowel het aantal els de personen der bij het betrokken werk in dienst genomen arbei ders wisselen voortdurend af. Het gevolg van den maatregel zou dan vermoedelijk ook zijn een voortdurend heen en weer trekken der bewoners van de beschikbaar gestelde woningen, terwijl het doen ont ruimen van een woning door het gasln BROEK OP LANGENDIJK, xo Febr. Roode kool xt eoort f 4.406.70, at «oort 13.30—18.60, gele kool ie «oort 14-40 18.10 at soort 7.10—11.90, witte kool (vroege Deensche) 6.10—11.30, ld. (Deensche) 3.40 4.60, alles per 100 kg. Aanvoer resp. naj, 33,000, 13,000 an 76.000 kg. Uien 3.80—4, ■drielingen 14IJ.30, nep 14.10—14.40, stek 6 per xoo kg. Aanvoer 16.000 kg. NOORDSCHARWOUDE, xo Febr. Uien 14.30—x 4.70, drielingen 14.JO— 14.50, grove uien 14.40xs, pees 6.30—7, roode kool 14—x8.xo, doorschot f 10.30— 17.60, gele kool 7.70—13.40, doorschot f 6.80 10.40, Deensche witte 3.40—4<30, door schot 3.50—3.70. alles per xoo kg. ALKMAAR. 10 Febr. Kaaamsrkt. Aangeroerd 05 atapala, wegende 65487 kg. Fabrlekskaae: kleine met merk 53; commlaaie met merk 50.30; boeren kaas: kleine met merk si; «onder merk f 48: commissie met merk |3. Handel goed. ALKMAAR, xo Febr. Graanmarkt. Aangevoerd 985 H.L. als: 371 H.L. tarwe 10— is.xo; 13 H.L. rogge; 136 H.L. gerst chev. 13.75—14.25; «44 H.L. ha ver 13.75—14; 96 H.L. boonen, w.o.: paarde- boonen 13.73: bruine boonen 394S! citroenbconen 30—37: duivenboonen 13-73 17: witte boonen 36—40: 3 H.L. geel moa- terdxaad 30.30—ax.so; x8 H.L. karwijaaad f 30—40; 35 H.L. blauwmaanaaad 36—38: 6 H.L. diversen; 7X H.L. erwten, w.o.: groene erwten (kleine) 35—a8; groene erwten (groote) 40—44: grauwe erwten j6—60. Allee per xoo kg. 9 Februari. Aangevoerd 6335 kipeieren: bruin 7.60—8.00, wit 6.90—8.00; 41 eendeieren 7—7.10. Allee per xoo stuke. Biemlling Behagen. Aangevoerd 44006 klpelraen: 83—87 kg. 7.30—7.40, 18—60 kg. 7.50—7.60, 61—6j kg. 7.60—7.90; ongewogen: bruin 6.90—8.10, wit 6.80—7.80, gemiddeld y.jo; 484 eend- eieren 88.JO. 9 Febr. Aangevoerd door gtrntlenvissehert.: 366 kg. gekookte garnalen per kg. 0.68- -0.75 per kg. Aangevoerd door gereelesvieeehere: xsso kg- paüookta garnalen pnr kg. 04g-0 7»

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 15