T vierde en laatste blad plaatselijk nieuws Fotogr. Atelier Eiselin VAN ZATERDAG 18 FEBRUARI 1928 over voor een een doru8 rijkers. Dorus Rijkers, die in het Anthonie Leeuwenhoek-ziekenhuis te Amsterdam verpleegd werd, is Donderdag daaruit ont slagen. Waarschijnlijk zal hij week weer opgenomen worden verdere behandeling. anti-spiritistische lezing. Betreffende de lezing, welke a.s. Woens- dag gegeven wordt door den Duitscher ohankara, ter bestrijding van bijgeloof en spiritisme, deelen wij nog mede, dat naar de Residentiebode schreef, de heer Shan- kara „op eigenaardige, maar duidelijke manier* zijn propaganda voert. „Hij ex perimenteert zelf', schrijft dit blad, „en toonde vervolgens aan, dat alles op trucs berust. Hij heeft reeds vele mediums ont maskerd". Het liep in de in ons vorig be richt genoemde steden dan ook storm bij zijn onthullingen. De heer Shankara wil tot oprichting komen van een vereeniging van „logisch denkende mensohen", zoo- als hij ze noemt. ned. ver. tot afschaffing van elcoholhoudende dranken. Blijkens een advertentie, voorkomende in dit nummer, zal op Maandag 20 Febr. ajs. in het gebouw „Musis Sacrum" een openbare propaganda-avond gehouden worden door bovengenoemde vereeniging, Men zal zich herinneren, dat deze ver gadering eenigen tijd geleden moest wor den uitgesteld, doordat de spreker ver hinderd was. Als spreker zal dien avond optreden de heer H. Ploeg Jr. van Utrecht, terwijl de f 50.— °?54.schoonhouden politie post Julianadorp, bijdrage Algem. Ned. elr.hind f 25.buitengewoon lid maatschap), aanschaffing borden betref fende rijverbod in bepaalde stadsgedeel ten f 525.uitzending van behoeftige lijders aan tuberculose f 1000.(f2000. onderhoud van wegen f 4300 (f 10800), contributie Ned. Heidemaatschappij fl. Verlaagd zijn druk- en bindwerk f 850. (f 10090), in verband aanschaffing oyclos tyle en schrijfmachine, toezicht op hooi bergen f 100, kosten ziekenverpleging f 3000 (f 66740), subsidie W. Prins auto busdienst f 1000 (f 3000), onvoorzien f 401 (f 10114). Van den kapitaaldienst is afgevoerd de verbouw van het bureau Gem.werken f 3200.—. Opcenten Persaneele Belasting. In de vergadering van 21 December wprd, bij de behandeling der belasting voorstellen, het percentage opcenten,dat geheven wordt op de hoofdsom der per soneels belasting, verhoogd tot 180 wat betreft de stad, behoorende tot de 5e klasse en tot 120 voor het overige deel der ge meente (Koegras, Julianadorp), behoo rende tot de 8e klasse. Naar thans gebleken is, maken Ged. Staten bezwaar tegen deze regeling, daar zij van meening zijn, dat het aantal op centen voor alle aanslagen eener gemeente gelijk moet zijn. Ged. Staten en ook de Minister stellen zich daarbij op het stand punt, dat de ongelijkheid tusschen het stedelijke en het plattelandsdeel eener gemeente reeds in de klasse-indeeling tot stand is gekomen en de werking daarvan door de heffing van verschillende opcen ten zou worden verstoord. B. en W. heb ben daartegen aangevoerd, dat door een dergelijke ongelijke heffing het aan per soneels belasting plus opcenten te betalen bedrag in het algemeen iets zou dalen, hetgeen bij de heffing van een gelijk getal niet het geval zou zijn. Bij nadere overweging valt het even wel niet moeilijk dit doel te laten varen, omdat men wel tot de conclusie moet komen, dat, wanneer in het plattelands gedeelte het gelijkmatig aantal opcenten voor de aangeslagenen een nadeeliger gevolg heeft dan in het stedelijk gedeelte, dit te wijten moet zijn aan het feit, dat Ingezonden Mededeellng. 6 bruine fotokaarten m. salonfoto f2.- 6 salonfoto's (18 x 24 c.M.) f4.- Geh.-Onth. Zangver. D.O.V. en het Arb.- voor opbio.er.ng roUen rorg. dragen. Men zie voor bizonderheden de betref fende advertentie. WINKELNIEUWS. De hoedenzaak van den heer K. Weite- ri. g ós natuurlijk aan onze lezeressen!, wel bekend. Eigenlijk waren/ er twee zaken: een aa de Zuidstraat, de ander aan den Kanaal- weg. De heer Wed-lering heeft tbans deze beide zaken gesloten en zijn bedrijf overge bracht naar het pand Keizerstraat 71, waar he;: entmiddag te 3 uur de opening plaats heeft Beha/ve de bekende en uitgebreide collectie dameshoeden, is de zaak nu uitge breid met damesconfectto eni dit zal bij de cli&ntèle ongetwijfeld, in goede aarde vallen. Want een hoedje zonder een mooi nieuw japonnetje is nu eenmaal als een bloem zon der geur, en als het leven zonder liefde. En nog meer dan anders zullen de damesharten en dien/tengevolge de beereniportemon- naies getrokken worden naar dit nieuwe paleis der dames. De heer Schoeffelemberger zorgde voor een aantrekkelijk geveltje, de heer De Groot is de aannemer. Schilderwerk is van de fir ma Schellinger, electrische aanleg van den heer Zoetelief, stoffeering van de firma Van Praag. Bij de opening zal hedenavond het nieuw- ingenichte pand in een zee van licht zwem men, dank zij de PMlipslampen, die zijn aan gebracht, en waarvan de bollen van een ge heel nieuw, in Helder nog niet bekend, mo del rijn. De étalage is het werk van den heer Davidson, een Amsterdammer, die ook meer kan dan' étaleeren, vraagt u dat maar aan de Heldersche Zwemvereeniging. ANTOINETTE VAN DIJK EN LOUIS NOIRET. Om vergissingen te voorkomen ver zoekt de Casino-directie ons te vermelden, dat mevr. Antolnette van Dijk, welke zoo bekend is door haar „Kinderuurtje" van de radio-uitzending en a.s. Zondag in Casino persoonlijk zal optreden, dit doet met een speciaal repertoir voor „het groote publiek", bestaande in Liedjes bij de luit, liedjes in oud-Hollandsch cos- t.iuim, Zeemansliedjes, samenzangen enz., en dus geen kinderliedjes. Zij brengt een uitstekend verzorgd programma en ook de bekende Louis Noiret komt thans met geheel nieuwe liedjes en voordracht. Gemeenteraad. Nota van wijziging Gemeente- begrooting. Verschenen is een Nota van wijziging der Gemeentebegrooting 1928, waarop de verschillende wijzigingen, toegezegd In de antwoorden van het Algemeen Kap- port, tot uiting komen. De voornaamste ervan zijn: Ontvangsten. Bijdrage der provincie in de kosten van uitzending van de t.b.c.- lijders, verhooging f 500.totaal thans f 1000.— geraamd. Marktgelden, verhooging f 2000, totaal thans f 150000 geraamd. Dit in verband met de nieuwe verordening. De post Belastingen op tooneelvertooningen wordt daarentegen verlaagd met dit be drag en teruggebracht op f 38800. Opcenten hoofdsom belasting gebouwde eigendommen verhooging met f 1000. en geraamd op f 38000. Tenslotte is de post huur van onder wijzerswoningen f 50.- te laag geraamd en wordt thans f 1297.—-. Uitgaven. Verhoogd zijn schrijf' en bureaubehoeften met f 850.— (thans f 2087te'efoon-abonnement, huistele foon raadhuis, f 126.- (f 825.-), con tributie Ver. Ned. gemeenten f 25.— (f W9.—kosten van washtgebouwen luidt, wordt bevoordeeld. Doch afgescheiden daarvan, aldus zeg gen B. en W., zal met de interpretatie van den Minister en Gedeputeerde Staten rekening moeten worden gehouden en dus een voor de gemeente gelijk getal aan opcenten moeten worden bepaald. Ten einde dat getal te kunnen bepalen, hebben B. en W. nog eens nagegaan hoe hoog de hoofdsom der personeele belas ting in de geheele gemeente is, en kwa men zij, na overleg met de Inspectie van Rijks directe belastingen, tot een be drag van ongeveer f 53000.Om nu het in de begrooting en ook reeds in Bijlage 160 van 1927 genoemde bedrag van f 95000 ten naastenbij te verkrijgen, moeten dus 180 opcenten worden geheven. B. en W. stellen alzoo aan den Raad voor de verordening intetrekken en een nieuwe vast te stellen, waarin het aantal opcenten vastgesteld wordt overeenkom stig art. 263 der Gemeentewet. Het is de bedoeling bovenstaand voor stel Maandagavond, onmiddellijk na den aanvang, dus vóór de behandeling der begrooting, aan de orde te stellen. GEMEENTEBEGROOTING 1928. Uittreksel uit het alg. rapport (vervolg van het vorig nummer). Belastingen. Gevraagd wordt of door de nieuwe be lastingregeling het door de belastingplich tigen te betalen bedrag is verhoogd of ver laagd. In hun antwoord geven B. en W. de specificatie betreffende de verdeeling, waaruit blijkt, dat in totaal 8000. meer moet worden opgebracht aan belastingen, van welk bedrag een gedeelte zal worden betaald door niet-ingezetenen, tengevolge van de invoering eener Wegenbelasting. Kosten van toezicht (en In vordering plaatselijke belastin gen f 14775.—. Een der leden wijst er op, dat voor con troledienst een gepensionneerd brigadier van politie wordt gebruikt en meent, dat men daarvoor wel iemand had kunnen nemen, die niet een zoo goed pensioen ge niet. B. en W. zetten uiteen, dat de hier bedoelde persoon, de gep. brigadier van politie Hoving, toen hij nog in actieven dienst was, deze oontrole voor Koegras verrichtte en dit steeds zeer goed deed, alsmede, dat hij tijdens de ziekte van P. van Tol eveneens met de belastingcontrole in Casino eto. belast was. B. en W. gaan dan ook acooord met de handelwijze v#n het Hoofd van den controledienst om deze werkzaamheden aan Hoving op te dragen, omdat zij niet door den eersten den besten kunnen worden verricht. voor electromotorische drijfkracht, over weging betreffende de wenscheljjkheid al of niet eener doorverbinding tusschen het buizennet van de gemeente en de hoofd- toevoerleiding der provincie, (kosten, be sparing daarvan etc.), afschaffing van watermeters, althans stopzetting van ver deren aankoop, terwijl opmerkingen wor den gemaakt betreffende het afschrij vingspercentage, een exploitatie-overzicht, enz. In hun antwoord zeggen B. en W., dat over vervanging van gasmotoren door electrische besprekingen gevoerd zijn, maar deze aangelegenheid nog niet tot een beslissing kan komen. Voor een ver bindingsleiding zijn voorbereidende maat regelen in gang. Voorshands zal nog niet tot afschaffing van watermeters worden overgegaan, deze zaken houden eenigs- zins verband met elkander. Het tegen woordig gevolgde afschrijvingspercenta ge van 5 procent is voldoende gebleken. Een exploitatie-overzicht zal worden over gelegd. Gasfabriek. Ten opzichte van de gasfabriek wordt aanmerking gemaakt op de tegenwoordig gevolgde wijze van kolenlossen, bunkeren, enz., die niet economisch is. Gevraagd wordt naar de kosten van electrische drijf kracht. Eveneens wordt gevraagd of het niet voordeeliger is de sulphaatfabriek stop te zetten. B. en W. zeggen omtrent het eerste punt een nader onderzoek toe en deelen voorts mede, dat het de bedoeling is de sulphaat fabriek te gelegenertijd op te ruimen. Aankoop steenkolen f 89984.- Een lid vraagt of de kolen voor 1928 inderdaad zooveel goedkooper zijn aange kocht dan uit de begrooting blijkt. Is in verband hiermede, vraagt hij, de winst niet te laag geraamd? Antwoord van B. en W.: Ja, inderdaad zijn de kolen voor 1928 zooveel goedkooper ingekocht als de be grooting aangeeft, doch die lagere prijs geldt practisch niet voor het geheele exploitatiejaar 1928, omdat er nog kolen voor hoogeren prijs voorradig zijn voor de eerste maanden. Daarom kan de winst niet hooger opgevoerd worden. Onderhoud f 23004.—. Naar aanleiding van het feit, dat voor het onderhoud zooveel minder is uitge trokken dan in 1927 worden vragen ge steld. B. en W. zetten deze zaak in hun antwoord uiteen; voor een economische bedrijfsvoering verkeert de gasfabriek in voldoenden toestand en er zijn tal van maatregelen genomen, waardoor op dezen post kon worden bezuinigd. Electrlclteltsbeditlf. Een aantal leden vroeg of het College niet meende, dat de raming van den stroomverkoop aan den lagen kant is. Voorts bepleitte men een meer aan de ver bruikers tegemoetkomend tarief, waar door ook het verbruik stelselmatig kan worden bevorderd. B. en W. achten in verband met de be kend zjjnde verbruikcijfers over 1926, den stroominkoop voor 1928 niet te laag ge raamd. Wijziging der tarieven heeft hun voortdurende aandacht; van een winst percentage, van 40 procent, waarvan som mige leden spreken, is geen sprake. Arbeldsloonen f 6063. Deze post is vrij belangrijk verhoogd in verband met het noodig zijn van meerdere losse werklieden. Gcmeenterelniglng. Gevraagd werd wanneer het storthuis gereed zal komen en welken invloed dit op de begrooting zal hebben. Een af doend antwoord kunnen B. en W. niet geven; de begrooting is natuurlijk ge maakt op de uitkomsten bij algeheele wer king der reorganisatie, dus een later ge reedkomen zal natuurlijk van invloed zijn op de begrooting. nog in overweging. Met inhalen van den achterstand in de inning, wordt spoed be tracht; in den winter is dit evenwel moei lijk. Zwembad. Een lid betwijfelt het nut dezer instel ling, vooral in den tegenwoordigen vorm. Meerdere leden betreuren de uiterst pri mitieve inrichting en willen deze breeder opzetten en inrichten. B. en W. geven toe, dat het zwembad niet voldoet aan de eischen, die in een ge meente als de onze daaraan mag worden gesteld, en sinds geruimen tijd is dan ook bij het College in overweging een betere badgelegenheid in het leven te roepen. In verband hiermede wijzen B. en W er met voldoening op, dat door een tus schen „Het Witte Kruis", afd. Helder, en de Marine gesloten overeenkomst op zeer aannemelijke voorwaarden van het Mari ne-Zwembad kan worden gebruik ge maakt en dat dit ook werkelijk geschiedt. De behoefte aan een oplossing in de rich ting van een nieuw Gemeente-Zwembad is daardoor niet zoo urgent meer. Gemeentewerken: Ouderhond straten en pleinen f 88750.—. Een der leden vraagt naar een plan van bestrating, hetwelk regelmatig wordt af gewerkt, een ander lid vraagt inlichtin gen betreffende verschillende posten. B. en W. antwoorden, dat de uitvoering van een dergelijk vooraf vastgesteld plan in de praktijk moeilijkheden ontmoet, om dat telkens zal blijken, dat toch wijzigin gen moeten worden aangebracht. B. en W. deelen voorts mede, dat het voornemen bestaat, in 1928 de van Galenstraat te be straten en deze straat, alsmede de Loods- gracht, van trottoirs te voorzien. Het op deze begrooting aangevraagde materiaal is dan ook in hoofdzaak hiervoor noodig. Onderhoud wegen en voet paden 1 6500.—. Een lid maakt aanmerking op het ge bruik van sprömex en teer en meent dat men zich voor een weg als de Middenweg b.v. beter zou kunnen wenden tot een spe cialiteit in wegenbouw. B. en W. ant woorden, dat dit zeer veel kosten met zich zou brengen; voor 1929 komen nochtans voorstellen in die richting. Aanschaffing schoolmeubelen f 1710.—. Op deze post werden 12 nieuwe kachels aangevraagd, waaromtrent men inlichtin gen vraagt. B. en W. lichten dit doe. Eveneens worden inlichtingen gevraagd en door B. en W. verstrekt betreffende verdubbeling van den post „kosten van instandhouding schoolgebouwen." Renten mi. voor kasgeld, f 20000.—. Door eenige leden werd opgemerkt dat de jaarlijksche post voor rente en provisie voor kasgeldleening vrij hoog is en daar om in overweging gegeven om in overleg te treden met het bestuur van de Woning stichting teneinde wellicht tot een meer voor de gemeente bevredigend resultaat te kunnen komen. B. en W. zetten in hun antwoord uiteen, dat zij meermalen kasgeld leenden van de Woningstichting, dooh niet steeds de hulp van een bankinstelling kunnen ontberen. Waterleiding. Omtrent de Waterleiding wordt ge vraagd eene opgave van kosten enz. van electromotoren ter vervanging van de tegenwoordige gasmotoren, een gedetail leerd exploiutia-ovarzieht vaa het bedrijf Afschrijvingen f 9116. Een der leden vraagt of het percentage van afschrijving niet te laag is, mede met het oog op het nieuwe vaartuig, dat stil ligt. B. en W. antwoorden, dat het af schrijvingspercentage lager zou kunnen worden gesteld, doch men dit niet ge- wenscht acht. De schipper van bedoeld vaartuig verricht op het terrein allerlei andere werkzaamheden, waardoor een los se kracht wordt uitgespaard. Vragen worden voorts gesteld betref fende den post arbeldsloonen, uitbesteding van het beslaan der paarden, huur van het terrein Bassingracht. Centrale Boekhouding. Kritiek wordt uitgeoefend betreffende de aanschaffing van een adresseermachi- ne, waarmede men niet zeer gelukkig is geweest. De kwitanties moeten namelijk eenige bewerkingen ondergaan voor zij gebruikt kunnen worden. Gevraagd wordt of het Ooilege niet van meening is, dat een beter systeem moet worden inge voerd. Nu op de begrooting geen nieuwe gelden hiervoor worden aangevraagd en er vacatures bestaan bij de C. B., achtte men dit een goede gelegenheid zonder personeelsbelangen te schaden bedoelde reorganisatie te bewerkstelligen. Gewezen wordt voorts op de late aanbieding der kwitanties, hetgeen een groot rentever lies met zich brengt. B. en W. geven toe, dat de keuze van dergelijke machines steeds zeer moeilijk is, meenen evenwel, dat hier juist een zeer goede keuie 1* gedaan. Of nog meerdere nuklnes moeten worden aangeeahaft, ia Kapitaaldienst gemeentewerken. Door een aantal leden wordt gevraagd of het mogelijk en gewenscht is, om bij de behandeling der begrooting, tevens een beslissing uit te lokken over verbetering van den Huisduinerweg. In dit verband werd gevraagd naar de voorbereiding der plannen ingevolge de vragen gesteld door het Raadslid de Zwart. Uitstel wordt bepleit van de verbouwing van het gebouw gemeentewerken, den bouw van een verwarmingskas, terwijl aan B. en W. gevraagd wordt een opgaaf van kosten van het bewaren der planten gedurende den winter, alsmede nieuw materiaal, enz. B. en W. deelen mede, dat het naar aanleiding van de vragen van den heer Zwart opgemaakte plan met begrpoting van de verbetering van den Huisduiner weg andermaal naar de oommissie voor de Publieke Werken om advies is gezon den. Uitstel van verbouwing van het ge bouw Gemeentewerken achten ook B. en W. wel mogelijk en nemen den post daar voor terug. Een verwarmingskas is daar entegen zeer noodig, zooals nader wordt uiteengezet. De bloemisten beschikken niet over voldoende bergruimte, zoodat de planten daar veel te lijden hebben. Er wordt ongeveer 50.per seizoen voor betaald. Onderhoud en exploitatie van zoo'n kas is niet groot, en er kan voor on geveer 200.aan geraniums worden ge kweekt, hetgeen natuurlijk een voordeel is. Grondbedrijf. Eenige leden drukken hun teleurstel ling uit over het uitblijven der her taxatie, waardoor de cijfers in deze be grooting niet precies de waarde der per- oeelen uitdrukken. B. en W. geven dit toe, zetten evenwel de oorzaken daarvan uiteen. Volgens de begrooting zal hei Grondbedrijf een verlies opleveren van 58000.—. Ophaal- en Stortlngsdlenst Gezien het nadeelig saldo en dat blijk baar het aantal deelnemers niet onbelang rijk is gedaald, bepleiten eenige leden de opheffing van dezen dienst. Andere leden zijn wel voor bezuiniging, doch niet voor opheffing. Gevraagd werd voorts of de berekening yan de gekweekte rente en provisie van het Rijk, wel juist is. Een lid vraagt of het College van B, en W. vermeerdering verwacht van het aantal oninbare posten bij opheffing dezer instelling, terwijl een ander lid vraagt of het College van B. en W. de meening is toegedaan, dat bij het maken van eenige propaganda wellicht het aantal deelnemers zou kunnen stijgen. Uit het antwoord van B. en W. vermel den wjj, dat de geraamde provisie ad 2000.aan de hand van de berekende uitkomsten van het bedrijf niet te hoog is. De provisie is minder dan de raming, de gekweekte rente daarentegen meer. Plan nen bestaan voor een reorganisatie, die een bezuiniging van vermoedelijk 1000 beteekent. De tegenwoordige deelnemers zouden zeker opheffing van dezen dienst betreu ren en waar èn het Rijk èn de deelnemers in de kosten bijdragen Is de vraag gewet tigd, of hierin ook voor de gemeente geen aanleiding bestaat eene nuttige, sociale instelling, welke burgerrecht heeft verkre gen, Ie heienudam. 6e meer eek, waar de PREDIKBEURTEN. ZONDAG 19 FEBRUARI. Ned. Hcrv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.30 uur, Ds. J. D. v. d. Veen. Onderwerp „In Jeruzalem's Poorten". Westerkerk (Westplein), 's Morgens 10.30 uur, Ds. C. C. de Kloet Onderwerp: „Nu nóg eens". Huisduinen: 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp„De eerste verzoeking". Julianadorp: 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp „De tweede verzoeking". Petten. 's Morgens 10 uur, Ds. J. D. v. d. Neen, van Helder. Wlertngerwaard 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté, van Huisduinen. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. J. de Pree. Donderdagavond 8 uur, geb. Midden straat 117,. Evangelisatie samenkomst. Ds. J. de Pree. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. H. Steen, 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. van der Veen, van Amersfoort. Hulpkerkdienst Geref. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur Ds. H. van der Veen. 's Avonds 5.80 uur, Ds. H. Steeu. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Dr. J. E. B. Blasé. Chr. Gerei. Kork (Steengracht): Wegens ziekte van Ds. Beekamp v.m. 10 uur en 'sav. 5 uur Leesdienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds BM uur. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk: *8 Avonds 7 uur, Ds. P. J. Smldts. JULIANADORP. Zendingsgebouw „Ster der Hope*4. 's Middags half 8. Spreker de Heer van Tuinen, Amsterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst en 's avonds half 8 Verlossings-samenkomst. Donderdag, 's avonds 8 uur: Openbare Heilssamenkomst. gemeente bij haar voortbestaan tevens over kasmiddelen de beschikking heeft. Verder wordt nog opgemerkt, dat bij eveji- tueele opheffing de gemeente wachtgelden zal dienen uit te keeren. Sedert provisie wordt geheven, heeft een aantal deelnemers bedankt. Het waren voor het meerendeel „slechte betalers", die geen provisie wenschten te storten. Het grootste aantal deelnemers is óf in vasten loondienst werkzaam, zoodat verhaal, bij wanbetaling, wel mogelijk zal zijn. Gere geld maken de incasseerders propaganda bij personen, die zich in de gemeente ko men vestigen door bezorging van biljetten. Met het oog op de kosten wordt geen meerdere propaganda gemaakt. Een der leden van bet College ls voor opheffing van dezen dienst. Het gestrande Fransche stoomschip. Omtrent de stranding van het Fransche stoomschip „Fort de Troyon" (niet Trayon, zooals wij in ons nummer van Donderdag schreven) wordt nog het volgende gemeld De motorreddingboot is Donderdag uitgevaren, om assistentie te verleenen aan het gestrande Fransche stoomschip. Tegen 8 uur is de boot naar de kust teruggekeerd. De motorreddingboot is langszij van het stoomschip geweest. De bemanning wil het schip niet verlaten. De sleepbooten Wotan en Waterweg hebben verbinding met het gestrande schip. De sleepboot Iris is in de nabijheid. Het stoomschip zit dwars van de roode ton nr. 4 Nieuwe Gat, op de Hinderriben, ongeveer in de richting N.O. met den kop naar den wal met hoog water op 8 vadem water en komt, wanneer het enkele honderden meters verder op schuift van zelf ln dieper water van het Nieuwe Gat. Vermoedelijk heeft het echter zijn ankers reeds verloren, die het dan noodig heeft. De sleepboot Drente en het bergings vaartuig Freya zijn eveneens ter assi stentie vertrokken. De sleepbooten Waterweg en Wotan hebben Donderdagnacht wegens opkomend stormweer de verbinding met het Fran sche stoomschip moeten verbreken. Wegens de hooge zee moeten de sleep booten te ver van het schip verwijderd blijven om opnieuw verbinding te krijgen. Later werd gemeld: De Fort de Troyon heeft beide ankers met ketting verloren en is veel hooger op het strand geslagen. De bemanning is nog aan boord. De sleepbooten zijn in den Nieuwen Waterweg teruggekeerd. Men meldde gisterenavond nog: Door de hooge zeeën, welke geregeld over het gestrande stoomschip Fort de Troyon heen slaan, is het schip nog on geveer 100 meter hooger op het strand geslagen. De sleepbooten, die hulp heb ben verleend, liggen alle te Hoek van Holland geankerd. De bergingsvaartuigen Meermin en Freya liggen te Hellevoet- sluis gereed, om, als de weerorastandig- ïeden het toelaten, ankers uitte brengen. De kapitein van de Fort de Troyon heeft e kennen gegeven, dat de bemanning iet schip thans wilde verlatenabsoluut geve** bestond er Mkttr nog niet 60 POLDERWEG 60

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13