s? snt «aars UIT DEN OMTREK Felle brand te Lisse. Gistermiddag te circa 3 uur ontstond, vermoedelijk door kortsluiting, een lelie uitslaande brand in de gebouwen van den Rijksplantenziektekundigen dienst te Lisse, tevens laboratorium van de Land- bouwhoogeschool te Wageningen, direc teur prol. Van Slochteren. Het laborato rium met de daarin aanwezige instru menten, archieven en bescheiden is een prooi der vlammen geworden. Alleen het administratieve archiel, het privé-labora- torium van den directeur en diens woning konden bewaard blijven. De brandweer van Lisse, bijgestaan door die van Sas senheim, stond machteloos tegenover de vuurzee, mede tengevolge van den lellen wind, dis de waterstralen waaiervormig verspreidde, voor zjj het vuur bereikten. De schade wordt op 1 '/a 2 ton geschat. De brand duurde tot 10 uur des avonds voort. De brandweer zou wel heel den nacht werkzaam moeten zijn om de steeds weer oplaaiende vlammen te blusschen. GROOTE UITSLAANDE BRAND TE ARNHEM. Donderdagmorgen heelt in de autover huur- en reparatieinriohting van den heer F. W. du Pree, Parkstraat 104 te Arnhem, een lelie uitslaande brand gewoed, waar bij de geheele inrichting, waarin zich een vrachtauto en vijl luxe-wagens bevonden, totaal uitbrandde. Bedoelde inrichting was ondergebracht in een grootendeels Ijzer opgetrokken Gisterenmorgen ging als een loopend vuurtje door IJmuiden het gerucht, dat een schip gestrand was. Het EngeJsohe str ~>msohip Shonga, dat Woensdag van West-Alrika te A'dam was aangekomen, was gisterenmorgen 9 uur weer in zee gegaan om de reis naar Hamburg voort te zetten. Reeds Donderdag was het schip te IJ muiden aangekomen, maar daar we gens slecht weer vastgemaakt Daar het Donderdagnacht veel slechter weer wa^ en er een zware storm uit het Noord-Wes ten stond, verbaasde iedereen aan de haven zich, dat het schip met zulk weer zee koos. Nauwelijks was het schip buiten de pie ren, ol het begon geweldig te stampen; men had groote moeite, het met den kop in zee te houden. Het schip kreeg den Noord-Westerstorm met volle kracht aan bakboord, en lang duurde de strijd tegen de woedende elementen niet. Om halltien werd de Shonga door een geweldige zee op het strand' geworpen, met den kop naar het strand. Spoedig daarop brak het schip in tweeën, en na korten tijd zat het achtersohip, waarvan de mast gebroken was, op 400 600 meter afstand van het voorschip. Onmiddellijk werd de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Mij. gewaarschuwd, „i maar het was zeer moeilijk, met de red- van gegalvaniseerd Ijzer opgetrokken dlrtgboot de strandingsplaats te bereiken oude loods, eigendom van den heer au Qm 1 uur de reddingboot van Wijk Hot Engelsche stoomschip „Shonga" gestrand, Het schip ln tweeën gebroken. De „Dorus Rijkers" redt de be manning. De bemannng gered door de „Dorus Rijkers". Wij vernemen dat de „Doms Rijkers", die gisterenavond om 9 uur van hier, op verzoek van de kustwacht van IJmuiden naar de plaats van de stranding vertrok hedenmorgen om 7 uur de geheele be- manning van het Engelsche stoomschip gered heeft. Van het voorschip weid 40 man afgehaald, terwijl op het achterschip nog drie man zaten, die eveneens door de kranige bemanning van onze redding boot in veiligheid gebracht werden. Het is niet te beschrijven wat de men- schen op die wrakstukken sinds gisteren morgen hebben doorgestaan en met^ hoe groote vreugde de „Dorus Rijkers" be groet zal zijn. De reddingboot was bemand met U. Bot schipper, R. Eeliman, monteur en KL Bijl, Corn. Bijl, Willem de Boer en Sander Oostendorp als tijdelijke matrozen. Bravo voor dozo prachtig© prestatie. Pree. De brand ontstond Donderdagmorgen omstreeks hall 10, toen een chauffeur van den heer du Pree een pas gerepareerde vrachtauto naar zijn eigenaar wilde terug brengen en de auto ln de garage aansloeg. Door een tot nog toe onbekende oorzaak sloegen de vlammen ln den carburator, waarop de wagen binnen weinige oogen- aan Zee op de strandingsplaats aangeko men, na een zeer moeilijken tocht. Wijl de lading cacaoboonen uit het schip spoelde, en het strand met tientel len zakken bedekt was, moest de beman ning van de reddingboot soms eerst zak ken cacaoboonen verwijderen om met de rddlngboot verder te kunnen gaan. Nabij de strandingsplaats aangekomen, werd blikken hi lichte laaie stond De chauf- S^S^reedhXgSeht om leur trachtte nog met een in de garag naar bet sohip te vertrekken. Een vuur- pell werd afgeschoten, om te trachten, aanwezig bluschapparaat het vuur te doo ven, doch het bleek niet meer mogelijk. Direct belde de ohauffeur de brandweer muiden, is te 9.16 weder trok! sn. óp deze wijze verbinding met het schip i/ireci Deiae ae cuhuiibui ur y verln-Haen maar de Uln bleek te kort iJe scmpureuiiemi; op, die spoedig met de auto-brandspuitte verkrijgenmaarde IXjn^weex w ko willemshuis oi terwijl ook het houten dak \£Lu de loodt 1600 meter benoorden de noordelijke pier reeds begon te branden. va° Umulden. Na ongeveer een uur stonden van d€ Men wacht wat kalmer zee af, alvorens inrichting niets meer dan de zljwander met de reddingboot in zee te gaan. overeind, terwijl daarbinnen de rester De bemanning van het schip bestaat van de zes totaal verbrande auto's lager uit ongeveer 40 koppen, meest zwarten, te smeulen. De schade loopt in de dui j De zee staat tot den voet van de dui zenden. nen. Het voorschip ligt ongeveer 600 me ter uit de kust, blijkbaar onwrikbaar vast De redding der schipbreukelingen. IJmuiden, 18 Februari. Omtrent de red ding van de bemanning van het geitrande stoomschip „Shonga" wordt ons nader uit IJmuiden gemeld: De motorreddingboot „Dorus Rijkers kwam»* hedenmorgen omstreeks 3 uur uit den Helder te IJmuiden aan. Om streeks kwart over vijl is de „Dorus Rij kers" uitgevaren en binnen een uur was het reddingsvaartuig bij het voorschip van de Shonga, dat nog steeds op de kust zat, aangekomen. Intussohen had ook de reddingboot van IJmuiden, die door de groote deining groote moeilijkheden te overwinnen had, het wrak van de Shonga bereikt. Alle opvarenden van de Schonga gingen daarop op de beide reddingbooten over. Bij het over boord springen is de le machinist gevallen en heelt hij verwon dingen opgeloopen, die, voor zoover be kend, niet van ernstigen aard waren. De schipbreukelingen zijn in het Ko- pgenomen. De „Dorus Rijkers" naar den Helder ver- Ingezonden. GESTRAND. Op de Makkumerwaard is de stoomboo4 Dokkum H, van de N. V. Scheepvaart Mij. Holland-Friesland, op weg van Rotterdam naar Leeuwarden, gestrand. De beman ning bestaat uit vijl personen. DE BUIKERSMOKKELARIJ TE ROTTERDAM. De rechtbank te Rotterdam heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak van W. P. J. B., 62 jaar, verificateur-secreta ris der Invoerrechten en accijnzen, gedi tlneerd, die op 2 Februari had tereoht ge staan, verdacht van valschheid ln ge schrifte door op eenige aangiften ter be koming van vrijpaspoort voor den invoer van suiker, de namen van twee andere ambtenaren te plaatsen en door in de bij die aangifte benoorende generale verkla ring de aanzuivering in strijd met d waarheid te paraleeren, en bovendien zich had te verantwoorden gehad ter zake van het zich laten o. ïkoopen als ambtenaar. W. P. J. B. werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter had 4 jaar gevangenisstraf geëisoht De tweede verdachte ln deze smokkel affaire, de 46-jarige cargadoor N. J. 8. eveneens gedetineerd wien het uitlokken van het eerste misdrijf door B. was ten laste gelegd en het omkoopen van den ambtenaar B., werd veroordeeld tot 1 Jaar en 8 maanden' gevangenisstraf. De eisch tegen S. was 8 Jaar gevange nisstraf geweest. Het achterschip ligt ongeveer 600 700 meter uit de kust. Daarvan steken alleen nog enkele dbelen van de dekopsianden, masten en stukken reellng boven water. Het is onwaarschijnlijk, dat zich daar nog iemand op bevindt De kapitein van de Shonga heeft met het Bureau Wijsmüller gecontracteerd voor het vlotbrengen van het schip. Men meldt dd. gisteren aan de N. R. Crt. uit IJmuiden. Het Engelsche stoomschip ligt thans ongeveer 900 meter uit het strand vast Of liever alleen het voorschip; een 6 of 700 meter verder zeewaarts in ziet men hei bovenste gedeelte van het achterschip met een mast uitsteken boven de ziedende branding; geweldige waterbergen storter zich onophoudelijk daarop, waarbij de brekers zich huizenhoog tegen den woes- ten achtergrond van de fel bewogen zee verheffen, om dan in nevelen van schuim uiteen te spatten. Reeds des morgens was de reddingboot De Gemeente-begrootlng-lÖJ8. De vel© gemeentenaTen. dl© jaar ln Jaar uit hebben uitgezien1 naar het aanbrengen van Ingrijpende bezuinigingen in de ge meentelijke huishouding* wachtten met ver langen op het verslag van de sectievergade ringen met helt antwoord van B. en W„ welk verslag thans door u in gedeelten ls gepubliceerd. Uit dit verslag blijkt, dat uit en door den Raad zelf nog zal worden1 getracht bezuini gingen aan te brengen, nu deze niet van wege den Burgemeester en de wethouder» zijn vocrgeste.d. Het is te hopen, dat door ernstige samen werking zal worden bereikt, dat de ja&rlijk- ache uitgaven die Helder nog steeds tot de gemeenten met de meest drukkende be lastingen maakt zooveel mogelijk zullen worden besnoeid. Algemeen heersebt de meening, dat hier en daar d© uitgaven zijn te verminderen, wanneer maar de werkelijke overtuiging be staat, dat bezuiniging geboden ia. Dat die overtuiging bij sommige ambte van de Noord- en Zuid-Hoilandsohe Red-naren niet steeds overheerschend is, moet 1 mien dan eerst uit verschillende maatregelen DE SCHIPBREUK BIJ TERSCHELLING. Uit Terschelling wordt gemeld, dat de pogingen welke ook Donderdagmorgen door de Brandarls aangewend werden om de lijken te vinden van de drie personen, die den verganen Urker botter bemand hebben, vruchteloos zijn gebleven. TRAGISCHE AFLOOP VAN EEN BRUILOFTSFEEST. Woensdagnacht tusschen 8 en 4 uur is mej. D. J. Wassink uit Dieren in het Apeldoornsch-Dierensch kanaal ter hoog te van de Welgelegenbrug verdronken. Zij was met eenige jongelui na afloop van een bruiloft op weg naar de woning van mej. Jansen, bij wie zij den nacht zou doorbrengen. De belde meisjes bevonden zich op eenigen afstand achter de overi gen en liepen zy waren den weg kwyt, doordat zy de paraplule hadden opgesto ken te water. Op hun hulpgeroep kwa men de anderen toegesneld. Zij brachten mej. Jansen, die met de beenen in het wa ter stond, op het droge, doch de 26-jarige mej. Wassink werd eerst ongeveer 10 mi nuten later, voorover ln het water liggen de, met de voeten boven het water uit, gevonden. Toen men haar aan den kant had gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zyn geweken. AUTO TE WATER GEWAAID. Door den hevigen wind is gistermorgen om 11 uur de auto van dr. F. Jonkers, die door de pont te Tlel moest worden over gezet, van de Nieuwe Kade in de Vlucht- haven gewaald. De eigenaar was uitge stoft; geen eeresmtitke ongelukken. dingmaatschappy, te Wijk aan zee gesta tioneerd, langs het strand door zes paar den getrokken. Het was een buitengewoon moeilijke tocht geweest Op het strand hadden zich duizenden verzameld, die van de reddingspoging ge tuige wilden zyn. Toen de twaalf mannen, die de redding boot zouden bemannen, hun zwemvesten hadden aangegord, werd de wagen, waarop de boot stond, eerst door vier paarden zoo ver mogeUjk de branding ingetrokken. Daarna sprongen de mannen er in en hielden de riemen gereed; de boot werd losgemaakt toen zy met de kiel ter hoogte van de golven was gekomen en was een oogenblik later vrij. De strijd tegen de woeste golven scheen wel bovenmensche- Ujk. Telkens als de sloep weer eenige me ters gevorderd was, weixL zy door een ge weldige golf opgenomen en weer bijna even ver teruggeslagen. Na ruim een half uur was de reddingboot, die als een notendop door de kokende branding werd heen en weer geslingerd, nog nauweUjks 75 meter van het strand verwyderd. De inspecteur van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappy, die de lei ding had, liet na eenigen tyd op het strand een roode vlag plaatsen ten teeken aan dengeen, die op de reddingboot het bevel voerde, dat deze verdere pogingen thans op moest geven en terugkeeren Met geen droge draad aan het lichaam kwamen de wakkere mannen ongeveer een half uur later aan het strand terug; by den vliegenden Noordwesterstorm was het een hopelooze onderneming gebleken, om te pogen het wrak te bereiken. De op het strand aanwerlge autoriteiten, com missarissen van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappy en andere deskundigen waren algemeen vna mee ning, dat voor de menschen, die zich op het voorschip van de Shonga bevonden, geen onmiddeliyk gevaar bestond. Wel was het de laatste uren dieper gezakt en kon men het van de kust af zien stampen en slingeren telkens als een zware roller zich er op stortte. Maar het liet zich aan zien, dat het voorschip van de „Shonga" voorloopig nog weerstand zou bieden en van de bemanning, welker leden men tel- kens duidelijk op de voorsteven bewegen zag, waren geen seinen ontvangen, dat zll het op het «ohip niet langer konden hou den afleiden'. Zoo werd thans weer voorgesteld om een verbouwing aan te brengen aan het gebouw van Gemeentewerken, terwijl de Raad het vorige jaar zeer duidelijk heeft te kennen gegeven, dat deze verbóuwing hoewel misschien wel wenschelijk bij ruime geldmiddelen niet noodzakelijk wordt geacht (Voor de kiezers van de party van „Ge meentebelangen" in de eerste plaats zal het ontbreken van betsuinigingsvoorstellen een bittere teleurstelling zljin geweest. Natuurlijk zal elke wethouder hebben te rekenen met de afwijkende politieke Inzich ten van zijne medeleden. Bij verschillende punten van bezuinigingen echter, die in het verslag zijn vermeld, kan met eenigen goe den wil de politiek toch wel op den achter grond worden gehouden. Zoo heeft b.v. de door het ld' Biersteker gevraagde bezuini ging door middel van verlenging van de werktijden van all het administratief ge- meenitepersoneel niets met de politieke programma's der. verschillende partijen in den Raad te maken. Het brengen van een wekelijkschen werktijd van 861/, uur op 4244 uur is toch met geen enkel van die programma's in strijd? En juist deze maat regel zou geleidelijk een jaarlijks terug- kieerende, belangrijke bezuiniging ten ge volge hebben. Het belang van de gemeente om mede daardoor te komen tot verlichting van de zware belastingen moet toch wegert boven het verzet van de gemeente-ambtenaren. Vooral waar deze ambtenaren door dien maatregel niet financieel worden benadeeld; integendeel ook van de vermindering Ln belastingen zullen proflteeren. Hetzelfde, hierboven gezegd betreffende de afwezigheid1 van politieke verschillen, geldt ook voor andere bezuinigingsmaatre gelen in het verslag genoemd. Laten wij tenslotte hopen, dat de raads leden in de komende vergaderingen zullen toonen, dat alleen zij als vertegenwoordi gers van de kiezers, de betogen der ge meente zullen beoordeeien, en dat deze niet geleld worden doqr verkeerde ambtelijke wenschen. JOB. Dit voorstel is door B. en W. Ingevolge de besprekingen in de secties teruggeno- men- (Red. Held. Crt). Julianadorp. ALGEM. VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Deze vergadering van de afd. Helder werd gehouden Woensdagavond j. 1. in het café »De Blauwe Keet« van den heer J. Marees Dz. Volgens de presentielijst waren in het geheel tegenwoordig 48 personen, waar onder 22 leden. Staande de vergadering wijzigde zich het ledental, door toetreding van 9 nieuwe leden, zoodat er toen 81 leden en 17 toe hoorders aanwezig waren. De voorzitter, de heer J. J. Verfaille, heet de aanwezigen welkom. Het doet hem genoegen, dat de opkomst zoo groot is, wel een bewijs, zegt spr., dat het be handelde op den vorigen avond is inge slagen, en niét heeft nagelaten, in deze zijn werk te doen, en ook anderen heeft opgewekt hedenavond tegenwoordig te z^n. Spr. noemt het dan ook wel een heugeiyké gebeurtenis, dat zoovelen hun sympathie betuigen met het streven van het Bestuur om door het organiseeren van deze avonden, eenige meerdere ken nis op te doen. Spr. heet in het byzonder welkom de heer J. H. Velders, leeraar aan de R. L. W. School te Schagen, die het de vorige week door hem uiteenge zette onderwerp «Kalktoestanden van zandgronden ln verband met bemesting» hedenavond zal verduldehjken met een serie lichtbeelden. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen door den heer D. Bakker Hz. en met een paar kleine wyzlgingen onder dankzegging goedgekeurd, Lezing van den heer Velden. Het woord was daarna aan den heer Velders. De vorige week zoo zeide spr. zyn door ndj eenige belangrijke punten naar voren gebracht, waarvan ik my ontslagen acht, om daar nader op in te gaau, door de uitvoerige notulen van den secretaris en de verslagen in de plaatseiyke bladen. Op een paar punten wenscht spr. ech ter alsnog een nadere verklaring te geven, en wel ten le. wat er gebeurt met de zure meststoffen. Spr. noemt de zwavel zure Ammoniak, deze is een stikstof, aan i een zwaar zuur gebonden. De planten 1 nemen hiervan de stikstof en de zuur- resten biy ven in den g *ond achterten 2e. noemt spr. de Chili-salpeter welke tot de alcalische meststoffen behoort. Nadat hieruit door de planten de stikstof is opgebruikt, biyft over het natrium, dat door zyn loogachtige afscheiding de bovenkant van den grond korstig maakt. Kalium en Calcium zyn tegenover het natrium de zwakkere substanties en wor den dan ook door het laatste uit hun verbindingen gejaagd, zoodat men de Chili-salpeter ook wel een drijvende meststof noemt, waarmede men by een al te ruim gebruik z.g. roofbouw pleegt. Als een voorbeeld van een plaatseUjke verheffing van den bodemtoestand nam spr. de oppervlakte van 1 H.A. t 1 d.M. diep 1.000.000 d.M'. Deze werd bemest met 500 K.G. Tbomas-slakkenmeel, welke per 100 K.G. 40 K.G. werkzame kalk be vat of totaal 200 K.G. werkzame kalk. De verhouding biervan ia 50001 en kan toch zeer goed medewerken aan de ver heffing van de bodemgesteldheid. Nadat spr. nog heeft aangevoerd «de Veenkoloniale ziekte», «de Hooghalensche ziekte» en «Ontginningsziekte» en de verschillende bestrijdingsmiddelen daar voor heeft opgenoemd, wordt overgegaan tot vertooning van een serie plaatjes, welke allen betrekking hadden op het behandelde onderwerp. De heer Velders gaf by deze plaatjes, die zeer duideUjk den toestand van de gewassen demon streerden, nog een korte toelichting. Vol belangstelling werd een en ander door de aanwezigen gevolgd. Na de ver tooning der plaatjes zei spr. dat wanneer men in de toekomst alhier een proefveld wenscht aan te leggen, men daarvoor dient te nemen een perceel land dat in slechte conditie ls, opdat de verschillende aan te leggen verbeteringsproeven alsdan het best den toestand weergeven. Overigens hoopt spr. dat de plaatjes zullen hebben medegewerkt tot verbete ring van den kalktoestand der gronden. Daarna werd even gepauzeerd en ver volgens een Kalkmeter van Passon onder de aanwezige leden verloot, welke ten deel viel aan den heer J. Hoogschagen Az. Verder hoopte spr. dat het behandelde onderwerp reeds dezen zomer nut zou geven, en spoorde de leden aan tot het nemen van kleine proefjes. Spr. zal steeds gaarne bereid zyn in deze mede te werken, maar heeft daarvoor wederkeerig ook den steun der leden noodig. Verder merkte spr. op, dat men wel eens zegt, aan al die theorie heeft men niet veel, maar om te bewyzen dat de theorie ook nist gemist kan worden, is spr. zoo vrij geweest om ook eens een man van de praktyk aan het woord te laten komen, en daarvoor mede te brengen de heer Th. List te Zype, die door practlsche ervaringen, u een en ander zal mede- deelen. Practlsche mededeel in gen. De heer List zei, dat hy tot onderzoek was overgegaan door het telen van een misgewas. Hy had in 1926 een stuk land bezaaid met duivenboonen. De bemesting was 800 K.G. Superfosfaat, 400 K.G. Kalizout 40 °/o en 100 K.G. Norge-Salpeter. Het land dat voor het 8e jaar bouwland was, bracht slechts 14 H.L. boonen op. Een volkomen mislukking dus. Daarna werd de kalktoestand onderzocht en bleek het dat deze 17 was. Het plan was om het volgende jaar het perceel groen te maken, doch naderhand werd besloten om daar Gerst te zaaien. Het land werd toea bemest met 150 K.G- K&lksalpeter, op de slechtste plaatsen het meest, doch de groei was niet erg bevredigend, daarna werd nog 160 K.G. Chili-salpeter gegeven, en nog binnen 14 dagen kwam er een wyziging in den toestand die tot een gunstig resultaat leidde, want van de 8 H.H. werd geoogst 196 H.L. gerst. Het was een van de vele voorbeelden door den heer List uit ervaring opge daan, maar die een uitermate duideiyk beeld gaf, dat men wel degeiyk op de hoogte dient te zyn van den toestand van den bodem. De kosten verbonden aan het onderzoek van een grondmonster, vallen dan ook geheel in het niet tegen over de voordeelen daaruit voortvloeiende. De heer Velders, zei daarop dat men vroeger beweerde dat als iemand nergens voor deugde, hy dan maar boer moest worden. Dat is echter thans anders, en is het wel degehjk geworden een vak van beteekenis. Naar aanleiding van het gesprokene werden toen door diverse personen nog vragen gesteld en door den spr. beant woord. Het onderzoek van grondmonsters zal toegepast worden. Daarvoor werden reeds 70 foimulieren aangevraagd. De mon sters zullen op Dinsdag 21 Febr. a.s. in »de Blauwe Keet« door het bestuur in ontvangst genomen worden ter gezame- ïyke opzending naar Groningen. De on kosten ad 1 2.60 by inlevering van het monster te voldoen. De zitting wordt gehouden van 9—12 uur des voormiddags. De heer Velders gal de noodige toelich tingen voor de monsterneming. Als de analyses binnen zyn wil spr. zich nog gaarne een avond beschikbaar stellen tot nadere bespreking daarvan. Ook met bet oog op een aan te leggen proefveld. Door een lid waren een 4-tal monsters reeds naar Groningen gezonden, en de analyses daarvan aanwezig, welke werden medegedeeld en alle een gunstig beeld gaven wat betreft de kalktoestand. Tenslotte werd er door een lid nog op aangedrongen om alhier een land- bouwcursus te krijgen, en daarvoor de noodige stappen te doen. Verder niets meer aan de orde zijnde, sprak de Voorzitter zyn dank uit aan den beer Velders voor zyn[ uitvoerige toelichtingen, en hoopte dat tjj nog meer dere malen ons op «en dergeiyke avond van dienst zal willen zyn. Ook aan den beer List brengt spr. dank en aan de aanwezigen voor hunne betoonde belang stelling. Daarna sluiting. Anna Paulowna. VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Donderdag 16 Febr. hield de afdeeling Anna Paulowna der Holl. My. van Land bouw een goedbezochte vergadering ln „Veerburg". Na opening door den voorz., den heer C. D. Rezelman, leest de secretaris, de heer Raap, achtereenvolgens de notulen van de voorlaatste vergadering en van de buitengewone vergadering, welke on veranderd worden vastgesteld. Verschillende aanbiedingen en brochu res zyn ingekomen, voorts een dankbe tuiging' van de afd. Wieringerwaard voor de felicitatie ter gelegenheid'van baar 70-jarig bestaan en een circulaire van bet hoofdbestuur over bestrijding van het mond- en klauwzeer, waarin wordt voorgesteld een heffing van hoorgeld, waarvan naar schatting de opbrengst f 200.000 zou kunnen bedragen. Wordt door de Regeering hieraan hetzelfde be drag toegevoegd, dan zou het totaal een behooriyk fonds vormen ter bestrijding. De vergadering is te laat om dit schrij ven nog te behandelen, daar het antwoord der afdeelingen reeds ingezonden had moeten zyn. Van de harmonievereeniging „Concor- dia" is een aanvrage ingekomen om een medaille of e n bedrag in geld voor het concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen, dat wegens het 10-jarig bestaan van „Con- oordia" eerstdaags te Breezand zal ge houden worden. Voorzitter noemt „Con- cordia" een zeer sympathieke vereeniging en stelt voor het verzoek ln te willigen. De vergadering machtigt het bestuur tot het aanbieden van een medaille ter waarde van 20 25 gulden. Omtrent de aansluiting van oud-leer lingen van den Landbouw-wintercurBus wordt medegedeeld, dat het Hoofdbestuur en bloc-aansluiting wenscht, waardoor, in verband met de andere voorwaarden, de aansluiting niet wel mogeiyk wordt geacht. Bovendien, zoo wordt gevraagd, is zy eigeniyk wel noodig? De meeste oud-leerlingen zyn later lid geworden. Bovendien, er is hier altyd een goede samenwerking geweest, waarom het ten slotte maar het beste ls. om bet te laten zooals het ls en het hoofdbestuur hiervan in kennis te stellen. Voor de kaliproefvelden zal, overeen komstig den wenscb van den consulent, een controleur aangesteld worden. De penningmeester, de heer G. O. van Balen Blanken, doet vervolgens rekening en verantwoording waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 644.40, de uitgaven beliepen f 484.70, wat een voor- deelig saldo zou geven van f 59.70. Er was echter een nadeelig saldo van 1926 groot f 42.21, zoodat het voordeelig saldo be draagt f 17.49. De Commissie, met het nazien der bescheiden belast, verklaart, alles volkomen in orde te hebben be vonden. Voor de aanbesteding van kunstmest stoffen komen verscheidene bestellingen in. Iedere soort zal apart worden aanbe steed. Voor opgave slakkenmeel zal op nieuw gecirculeerd worden, daar ln dit opzicht de kaart niet door iedar schynt begrepen te zijn.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 14