KANNEW ASSER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD OOEDKOOPER Eerste Blad. WEEKOVERZICHT. ^nZlïïlilüUh BUITENLAND. Kloosterbalsem Nr. 6460 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1828 66sto JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 MBM^MggBggggg"-" 1 I I i i I Wintertij d. Maan Zon Hoogwater op: ond.: op:ond: v.m.:n.m.: 8.01 n. 1.27 7.12 6.18 7.82 7.66 Fsbr. Z 19 M20 D 21 W 22 D 28 V 84 Z 26 6.44 7.17 7.48 8.04 8.28 8.40 2.89 7.10 6.19 8.17 8.87 8.59 7.07 5.21 8.66 9.14 6.28 7.05 5.28 9.88 9.62 6.48 7.08 5.25 10.1110.80 8.18 7.01 6.27 10.5011.11 9M 6.69 6.29 1L8111.52 Zaterdag 18 Febr. 5.46 uur. Zondag 19 6.48 Maandag 20 6.49 Binnenland Het ia de taak van den week-overzloht- aohrijver om zioh te bepalen tot de voor- naamate gebeurtenissen in dit afgeloopen tijdperk, wij meenen echter zoo nu en dan daar wel eens van af te mogen wijken, in dit opzicht althans, dat wij, wanneer er weinig of geen belangrijke gebeurtenis- een hebben plaats gehad, onder boven staand hoofd schrijven over onderwerpen, die nu misschien wel niet direct in een „week-overzicht" op hun plaats zijn, maar die toch vermoedelijk hier het meest onder da aandacht van onze lezers komen. De fusie van Oorlog en Marine. De afgeloopen week was niet rijk aan belangrijke gebeurtenissen, afgezien dan van het feit, dat in de Eerste Kamer be handeld werd het vraagstuk over de samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine, een fusie, die niet al leen in Marinekringen als zeer onge- wenacht voor onze Marine werd geacht, doch waartegen ook uit de burgermaat schappij geageerd werd. Niettegenstaande dat, is het ontwerp van Minister Lambooy gisterenmiddag met 27 tegen 18 stemmen aangenomen. Wij kunnen dit niet anders dan betreuren, omdat bij een eenhoofdige leiding, de belangen van „Marine" nooit zoo behartigd kunnen worden als dit voor ons land en voor Indiö wel gewenscht is. Men vindt over de discussies in de Eerste Kamer onder de rubriek Binnen land meer vermeld, terwijl ook Mr. An- tonio elders in dit blad hierover schrijft. Wij volstaan met daarnaar te verwijzen. De strijd in het Meedtagbedrijt Dat er een strijd dreigt in de kleeding- industrie is ook een feit dat we niet onver meld mogen laten. Wij gaven in ons num mer van Donderdag een uiteenzetting van de oorzaak van dezen strijd, die natuur lijk weer een loonkwestle ia. De arbeiders, die hooger loon elschen en de werkge vers, die beweren, dat zij onmogelijk meer kunnen betalen. De strijd is al sinds het laatst van het vorig Jaar gaande, doch hij is vencherpt bö het afloopen van het col lectief arbeidscontract op 15 Februari j.L De patroons zijn ertoe overgegaan om het georganiseerde personeel te ontslaan en met ongeorganiseerd personeel het werk voort te zetten. Een maatregel, die natuurlijk allesbehalve met instemming van het personeel en de betrokken vak bonden gesohiedt. In Amsterdam, Haar lem en den Haflg is door de patroons het zelfde besluit genomen. Men zal moeten afwaohten wat het einde van dezen strijd "inteaschen hebben de hoofdbesturen van de vakbonden maatregelen van tegen weer genomen, hierin bestaande, dat tot ■taking bij een aantal leden van den bond van kleermakerspatroons zal worden ovor- 8 ëen verscherping van den strijd dus. j>e Amsterdamschc auto tentoonstelling behoort weer tot het verleden en devele duizenden, die er hun nieuwsgierigheid kwamen bevredigen, hebben er weder de meest uiteenloopende mróe len h aanprijzen. Ook aan de bedrijfsauto s was (717) Ingezonden Meded eellng. Ingezonden mededeeling. thans een plaats ingeruimd. Men mag aannemen, dat de grooto kosten, welke aan een dergelijke tentoonstelling verbon den zijn, dubbel en dwars zijn goedge maakt en dat inderdaad behoorlijke win sten in de zakken van de exposanten zijn gevloeid. Dit echter zal velen, die overi gens gaarne aan dezen auto-show dit financieel succes gunden, met een onbe vredigd gevoel hebben doen heengaan. Immers, uitsluitend buitenlandsche mer ken werden aangeprezen, en in de be schrijvingen werd hoog opgegeven van de reusachtige afmetingen der fabrieken en van de voortreffelijkheid van het buiten landsche product Bij den bezoeker moest al spoedig de vraag rijzen, of datgene, wat de eenvoudige jongeling vermocht die de reusachtige Fordfabrieken sticht te, in ons eigen land ten eenenmale onmo gelijk was. Kon Nederland, dat toch op zoo velerlei gebied een vooraanstaande plaatst inneemt, het zelfs niet brengen tot een bescheiden plaatsje in de automobiel industrie? Het doet wel hard aan, dat van de vele mlllloenen, die ons volk voor het auto verkeer uitgeeft, niet een pnar binnen onze eigen grenzen kunnen blijven; dat men zich in het eigen land op een ten toonstelling in het buitenland waant, waar naast de automobielen van buitonlandsch fabrikaat zelfs geen plaats kan worden in geruimd aan een zuiver nationaal pro duct; de banden. Neen waarlijk, op dit punt heeft Nederland jegens zichzelf nog heel wat goed te maken. Het ontwerp-zlektewet Dr. F. E. Postuma, oud-minister, heeft in een belangwekkende voordracht de be zwaren ontwikkeld, welke in breede krin gen bestaan tegen het ingediende wets ontwerp tot wijziging der Ziektewet 1918. Dit wetsontwerp geeft een groote uit breiding aan den kring der verplicht-ver zekerden; het betrekt erin categorieën van personen, die óf daaraan geen be hoefte hebben (de hooger gesalarleerden), öf in wier nooden reeds op andere wijze la voorzien (het huispersoneel), óf die geen recht op ziektegelduitkeering krach tens verplichte verzekering behooren te kunnen doen gelden (degenen, die wel eens een dag voor een ander werk ver richten). Zoo is het een volBlagen raad sel, waarom een dienstbode, dlo ziek wordt, en wier loon doorbetaald wordt, ook nog een recht op zlekengelduitkee- ring moet worden gegeven. De ervaring, die juist het huispersoneel met de In validiteitswet heeft opgedaan, moest een meer dan afschrikwekkend voorbeeld zijn. En wie zal het noodig achten, aan het hooger gesalarieerde personeel (directeu ren, procuratiehouders), wier dagloon meer dan 8.— bedraagt, een ziektegeld uitkeerlng te garandeeren tot een maxi mum van 70 van 8.—? Deze uitbrei ding van de bescherming der wet leidt de aandacht af van de hoofdzaak: de verze- ring van arbeiders in dienst van een on derneming; bevordert in hooge mate de administratieve rompslomp on daardoor de administratiekosten. Wie zijn de Belanghebbenden b(l de Indische winsten. Toen in de voorjaarszitting 1927 de Marinebegrootlng in den Volksraad aan de orde was, heeft het Katholieke lid, de heer ten Berge, een woordje gesproken, dat verdient in ruimen kring te worden bekend gemaakt. Hij trok te velde tegen de .smalle" opvattingen, die Inzake Indi sohe belangen in Holland in breede krin gen bestaan. Smalle opvattingen, vooral hierop neerkomende, dat men de nood zakelijkheid eener maritieme verdediging van Indië erkent, maar liefst de kosten daarvan grootendeels, zoo niet geheel, op Indië wil afwentelen. Wie zjjn nu de belanghebbenden bij de Indische winsten? De heer ten Berge, die tot den demooratiachen vleugel van den Volksraad behoort en daarvan meer dan eens blijk gaf, rekent daaronder niet al leen de bezitters van Indische aandeelen Neen. Hij rangschikt onder die direct be langhebbenden ook duizenden Nederland- sche arbeiders en middenstanders, die hun bestaan voor een groot deel aan de Indlsohe winsten en de werkzaamheid van het groot-kapitaal ln Indië te danken heb ben. Zonder de Indlsohe bedrijven en cul tures zou het loonpeil in Nederland be langrijk moeten zakken; zou de voor de arbeiders zoo zegenrijke sociale wetge ving op stal gezet kunnen worden; zou pauperisme in breede lagen in Nederland zijn intrede doen. Het voordeel ligt niet alleen bij de menschen met de aandeelen, maar schier bij elke maatschappelijke groep. En daarom achtte het zoo onredelijk en de heer ten Berge kortzichtig van deze breede groepen, dat «ijn de arbei den en de middenstanders ln Nederland, om, wat de Indische maritieme defensie vraagt, maar zooveel mogelijk op Indië af te schuiven.* Woorden, die waarlijk wel eens ter harte mogen worden genomen, vooral door degenen, die de verantwoordelijkheid dra gen van een leidende rol in de politiek. Wanneer men bedenkt, welke belangen tal van de grootste fabrieken in ons land bij Indië hebben; wanneer men zich af vraagt wat een nu bloeiende middenstand in vele plaatsen des lands zou zijn zon der dat zich in die plaatsen personen hadden gevestigd, die in Indië, waarlijk niet zonder harde en langdurige inspan ning, een fortuin hebben vergaard dan zou men een antwoord krijgen, dat zelfs den meest lichtvaardige te denken geeftl Buitenland, Het heengaan van Asqull Op 76-jarlgen leeftijd is de eertijds zoo bekende Engelsche liberale staatsman, lord Oxford and Asqult, Woensdag over leden. „Nu Asqult dood is" schrijft de N. R. Crt „kan men geen biografie van hom schrijven zonder er even aan te horlnno- ren dat hij begin Augustus 1914 als hoofd van de regeering een beslissing heeft moeten nemen, waarvan het gevolg is ge weest dat het Britsohe rijk op zijn grond vesten gedaverd heeft en het bijkans eeD millioen mannen ten offer heeft moeten brengen. Om die gevolgen is die beslis sing de zwaarwichtigste geweest die ooit een Engelsche eerste-minister genomen had. Maar het objectief geschiedverhaal zegt dat hij toen niet geaarzeld heeft, om dat de politiek van een militair samen gaan met Frankrijk reeds jaren lang te voren een uitgemaakte zaak was." „In zijn loopbaan heeft Asqult groote bekwaamheden van boo'd en hart ge toond" - schrijft hetzeiiue blad elders „zoowel zij die tot het einde aan zijn kant hebben gestaan, als degenen die hem hun crltiek niet gespaard hebben, kunnen hem de hulde niet onthouden, dat hij een hoog karakter had, een toonbeeld van onkreuk baarheid was en zijn land vooral ln de jaren, waarin hij eerste-minlster was, van 1008 tot 1928, naar zijn beste krachten en met toewijding gediend heeft Zijn naam ls nauw samengeweven met een belang rijk stuk van Engeland'a geschiedenis." Een oorlogsfilm. Werden we bij het versoheiden van lord Oxford aan de dagen van 1914 herinnerd, er was in de laatste weken nog een andere oorzaak die dien versohrikkelijken tijd weer voor den geest riep en die de gemoe deren van verschillende buitenlandsche diplomaten in beroering bracht Het was de vervaardiging van een Engelsche film, „Dawn" (Dageraad) geheeten, die de geschiedenis van een Engelsche verpleeg ster, Juffrouw Oavell, behandelt Deze dappere vrouw had in het door de Duitschers bezette België, ongeveer pLm. 200 Engelsche, Fransche en Belgische sol daten voortgeholpen om eerst een veilige schuilplaats voor hen te vinden en hen daarna over de Nederlandsche grens te doen ontkomen. Zij werd deswege ten leste in hechtenis genomen en doodge schoten. Juffrouw Oavell had ook vele Dultsche soldaten verzorgd en daarom had men gehoopt dat de Amerikaansche gezant te Brussel geslaagd zou zijn in zijn pogingen om gratie voor haar te krij gen. Met groote onverschrokkenheid zijn den dood tegemoet en ln 1919 we: haar lï)k naar Engeland overgebracht en werd er te Londen een standbeeld voor haar opgericht Het la te begrijpen, dat deze wreede oorlogsherinnering, ba beeld gebracht, weer verbittering zal wekken en vandaar dat de aankondiging van de vertooning de Dultsche rogooring tot diplomatieke stappen aanleiding heeft gegeven. Zij heeft die te Londen en Brussel gedaan, waar men moest antwoorden, dat de re geeringen geen politieke oensuur op films konden oefenen en de vertooning ervan dus niet konden tegenhouden. Een sympathiek optreden van den En- gelsohen minister van Buitenlandsche Za ken was evenwel, dat hij voor de uitnoo- diglng om de vertooning van de film bij te wonen, bedankte, waardoor hij zijn standpunt bepaalde ten opzichte van deze oorlogsherinnering, en ook ten opzichte van zijn vriendschappelijke verhouding tot Duitschland. En zoo zal vermoedelijk de vertooning van deze film in de betrek kingen van de landen geen kwaad doen, hoewel wij het nut van een dergelijke rol prent niet kunnen inzien, tenzij dan, en dat zal voor de vervaardigers wel hoofd zaak zijn geweest, de flnancleele voor dooien. Hst einde der Dultsche regeeringsccalitla ln ou orertiaht run de vorige week schreven wt) reeds dat er weinig kans was op een overeenstemming tusschen de Volkspartij en het Centrum inzake het ontwerp-schoolwet en dat de dagen van de regeeringscoalitie geteld waren en deze week is het eind van de coalitie, die ruim een jaar bestaan en het regeerings- heft in handen gehad heeft, gekomen. Na het afhandelen van de begrooting en een paar dringende wetten zal de Rijks dag worden ontbonden. Men hoopt dat dit einde Maart kan gebeuren, terwijl de nieuwe verkiezingen begin Mei kunnen plaats hebben. VOLKENBOND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCOMMISSIE. Tegen 15 Maart bijeengeroepen. De voorbereidende ontwapeningscom missie is, door haar voorzitter, Loudon, tegen 16 Maart bij oengeroepen» zooals dooj de commissie zelf in de laatste zitting in December bepaald ls. In tegenstelling mot die laatste zitting van December, wolko vrijwel uitfluitend formeel was, zal de Maartzitting de voor- boroldlng der ontwapeningsconferentie weer serieus ter hand nemen en verder gaan, waar de commissie in haar April- zitting de zaken gelaten heeft. DUITB6HLAND. Ingezonden Mededeettng 'n Huisapotheek^ voor 60 centen „Geen goud zoo goed" digt, toen de artikelen, welke de organi satie van de verdediging van het grond gebied betreffen, ter sprake kwamen, her innerd aan de rol, die het vestingstelsel bij de verdediging speelt Hit drong aan, dat de vestinglinie der grens-verdediglng weer ln staat zou worden gebracht Op het oogenblik, zeide generaal Hirscbauer zouden wij gelegenheid hebben weerstand te bieden, omdat wij het Rijngebied bezet houden, maar deze toestand zal verande ren, zoodra de bozottlnjz ten einde loopt Daniël Vlnoent, Sonator voor het Noor der-departement, drong eveneens op machtige vostlngwerken aan en sprak over de verdediging van de Fransoh-Bel- sche grens, waarbij hij ook die van België ter sprake bracht De verdediging van ons grondgebied, zeide hij tenslotte, moet in overeenstem ming met België worden overwogen, in het belang zoowel van onze veiligheid als van de handhaving van den vrede. DE REGEERING ONDERHANDELT MET DE OPPOSITIE-PARTIJEN. De mededeeling van de rijksregeering, dat ze over de zakelijke behandeling van{ haar programma met de partijen van de oppositie overleg zou plegen, werd niet al leen gevolgd door een bespreking met de sooiaal-demooraten, maar ook met de de mocraten. De democraten hebben toegestemd ln een verlenging van de zitting van den rijksdag op zijn laatst tot einde Maart Ze stelden alleen de voorwaarde, dat de laat ste weken van dit kabinet niet gebruikt zouden worden om vrijkomende functies volgens de politieke opvattingen van de tegenwoordige regeering te doen bezet- tem Bovendien heeft de democratische groep aan vioe-kanselier Hergt verzocht om op het af te werken regeeringspro gramma ook nog een wet ter verzorging van de kleine renteniers te plaatsen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Een Duitech ambtenaar gevangen genomen. Te Neuenahr heeft de bezettingsover heid den DuLtsohen oommisaris van politie Steinebach gevangen laten nemen en naar het huis van bewaring te Koblenz laten overbrengen. Volgens de Voss. Ztg, is de reden dat Steinebach in het prooes wegens landverraad tegen den Fransch- man Oremer een strafbaar valsch getui genis zou hebben afgelegd KNOEIERIJEN MET wkhHTKILKV KSTNORW. In het proces te DugseJdorp van dan Franschen graaf dUerbemont tegen een concern wegens leveringen op herstelre keningen, waarbij ernstige misleiding was gepleegd, zijn den graaf twee vorderingen ieder van 21/, millioen mark toegewezen. In het geding bleek, dat zoowel de eisoher als de gedaagden zich op kosten van de herstelrekeningen hadden willen verrij ken. De eischer heeft nietig verklaring van de overeenkomst gevraagd en zeide de door hein teruggeëlsohte bedragen in de herstelkaa te willen storten. ITALIË. DE STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN. De buitengewone rechtbank ter verde diging van den staat te Rome heeft weder om een zevental communisten veroordeeld en wel tot straffen, die loopen van 6 tot 14 jaar gevangenisstraf, met drie jaar politie toezicht en uitsluiting van benoembaar heid ln eenlg openbaar ambt Drie be klaagden werden wegens gebrek san be wijs vrijgesproken. EEN ITALIAAN8CH-AMERIKAANBCH ARBITRAGE-VERDRAG. Een initiatief van Italiaamacfc* tijde. Naar de Corriere della Sera meldt, heeft De Martino, de Italiaansche gezant te Washington, opdracht gekregen, onder- handelingen met de Amerikaansche regee ring aan te knoopen voor een Itallaansch- Amerikaansch arbitrage-verdrag. Het blad verzekert, dat dit Italiaansche initia tief in politieke en flnancleele kringen ls Amerika bijzonder gunstig ls ontvangen. FRANKRIJK. CHINA. EEN BBITSOH OONVOOI BESCHOTEN Op de Jangtse, 60 mijl berieden Sjanst. Is een Britsch oonvooi met veldgeschut beschoten. De Engelsche kanonneerboot Woodlark heeft het vuur beantwoord. Twee Chineezen aan boord van een rivier stoomboot zijn gedood. DE AJ3. VERKIEZINGEN. Op 22 en 29 AprlL Tegenover de geruchten dat de datum der Kamerverkiezingen naar de beide eer ste Zondagen in Mei versohoven zal wor den, meldt het „Journal", op grond van ter bevoegder plaatse Ingewonnen inlich tingen, dat de eerste verkiezing vastge steld blijft op den 22en April en de tweede op den 29en ApriL DE ORGANISATIE VAN DE NATIE IN OORLOGSTIJD. Bij de Woensdag ln den Senaat voort gezette behandeling van het door de Ka mer goedgekeurde wetsontwerp tot orga nisatie van de natie ln tijd van oorlog, heeft generaal Hlrsohauer, die het Moezel departement ln den Senaat vaottegenwoor- Ingezonden Mededeellng. Zorg voor een genotvoQen onflen Ouderdom ls niet enkel een kwestie van Jaren. Velen voelen zich jonger op 70 jari gen leeftijd dan anderen wan 60 of zelfs 60 Jaar. Dit ls een ontegenzeggelijk feit, en muen kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een Jong gemoed bolioor- Ujk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt: «Als gij uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urlnestoornissem, Ischias, spit, rheumatl- sohe pijnen en graveel worden dikwijls uoodeloos geleden, Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoeven de bij zondere versterkende hulp van Postera Rugpijn Nieren Pillen1 (Door de opwekkende kracht van dit nienmlddei wordt de werkzaamheid der nieren hersteld; het versterkt de nieren en helpt diere om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnse len der nleraandoenlng verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben? Verkrijgbaar (ln glasverpakking met geel etiket let hier vooral op)_b£| apo theken en drogisten k 1.75 per HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PEB 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Helderoche Courant 11.60; Ir. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indie p. saejnrt 12.10, id. p. mail en overige landen 18.20. Zondagsblad resp. 10.60,10.70,10.70,11.—. Modeblad reep. 10.96,11.25,11R6, 11.85 Lomo mammen dor Courant 4 ot; Ir. p. p. 6 et Poet-Girorekening Na 16060. ADVBBTENTIHN: 20 ot p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tariel. Kleine adirert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ot, elke regel meer 10 et. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bsrwijeno. 4 ot Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Lloht op voor auto'a on fietsen: ïïiilllllllllllliil 1 o o f goed voor brand-, snij- en itootwondea. verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatUcbs pijnen, wintervoeten, springende handen es nog veel meer, koopt ge met een pot Akker s Kloosterbalsem, de snel erkwaardige veelzijdige zalf. MM -

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1