STOOMERU en VERVERIJ van S. KROM DE HOOGHARTIGE DWAAS. Wij stoomen alle goederen en verven in alle kleuren. Winkel Keizerstraat 31. Telefoon 473. OR EN OM HET BINNENHOF. LUCHTVAART. Week-kroniek. Ontslag-brief. Een „pittige" senator. Harde nootjes! De fusie. Den Haag, 10 Februari, Suriname en Curagao. Nogmaals moet ik even de opmerking maken dat de Eerste Kamer de wijze, waarop zij haar legislatieve taak vervult, gaandeweg moet veranderen. Niet slechts is voor den goeden gang der zaken, een vlugger „tempo" van schriftelijke voorbereiding zeer dringend noodig, maar ook is in hooge mate gewenscht, dat de Senaat meer rekening houdt met de „faits et gester" van de Tweede Kamer. Waar om 't niet mogelijk of bereikbaar was, de vorige week het ontwerp tot fusie van de beide militaire departementen aan te vat ten, 't zal nu stellig niet ieder duidelijk zijn!.... Nu vergaderden beide takken der Vertegenwoordiging tegelijk, in het openbaar belangrijke wetsontwerpen on der 't mes nemend. Dergelijke „cumulatie" zooveel mogelijk doenlijk te vermijden is in veler belang inderdaad gewenscht En met wat goeden wil kan dat ook best!. In den avond van Dinsdag 14 dezer is dan eindelijk bij den Senaat het lang-ver- wachte schrijven ingekomen van den heer Haazevoet, waarbij deze senator zijn man daat hem indertijd voor de Staten van Noord-Holland verleend, nêerlegt. Hij kwijt zich van die taak in een brief, waar van de toon geschikt is den indruk te vestigen, dat er hier „geen vuiltje aan de lucht is".... En president Van Voorst wist Dinsdagavond ook nog enkele vrien delijk* woorden te vinden aan 'sheeren Haazevoet's adres, waarop de Kamer niet „reageerde". Misschien ware 't een voudiger geweest zich te bepalen tot het voorstel, om van het genomen ontslag mededeellng te doen aan Blnnenl. Zaken. Dat was voor het goede, milde hart van den grijzen generaal-praeses echter al te kil. Hier past verder het oude, welbeken de ..Schwamm d'r Oberl".Opvolger van den heer Haazevoet is: mr. Reymer, burgemeester van Hilversum. Hij was gedurende enkele Jaren een volijverig, bekwaam lid van de Katholieke Tweede Kamer-fractie. Van de vergadering, voor onzen senaat op Donderdag 9 dezer gehouden, stip ik nog even aan, dat het z.g. Pokkenwetje (de sohorsing voor een jaar van den di- recten vaocininatle-dwang) meer oppositie in de Eerste Kamer heeft gevonden dan men verwachtte. Niet minder dan elf van de 88 aanwezige leden stemden tegen!.. En „voortrekker" bij deze oppositie was de leider van de Vrijheidsbond-fractie in den Senaat.de rustig-bedachtzame mr. Rink! Zijn rede ter bestrijding van het ontwerp was inderdaad geschikt om eenige verwondering te wekken. Op wel ken irond de heer Rink minister Slote- maktr de Bruine hield voor een princlpi- eelen tegenstaonder van het vaoclnatie- gebod, 't is niet duidelijk 1 En evenmin verklaarbaar kan 't worden genoemd, dat de he£.r Rink de schorsing van den in- directen dwang, bij dit ontwerp mogelijk gemaakt, opvat als een eerste schrede naar de algeheels opheffing ervan. Wat gelijkstaat, zei de senator terecht. met het „de pokken in 't land halen". Minister Slotemaker levendige naat gevoerd op 8 en 9 Februari, alsook nog in den avond van 14 dezer, is het eind van het liedje geweest, dat de pe- troleum-ontwerpen met groote meerder heid voor de Koninklijke sanctie rijp zijn gemaakt Mr. Mendels, de geestige soms vlijmscherpe soc.-democratische jurist senator, heeft bij deze voorstellen gelegen heid gevonden wêer eens op ouderwetsche manier „uit te pakken" tegen het kapita lisme, de bourgeoisie enz. Gedeeltelijk werd hij, wat zijn bezwaar tegen de aanhangige wetsvoordrachten betreft, gesteund door den vrijz.-democratischen prof. Van Embden, die de „spirit" van mr. Mendels te eenenmale mist evenals de gave om bij het ontvouwen zijner argu menten genoegzaam rekening te houden met den armen, zoo vaak misbruikten „nationalen tijd". De Tweede Kamer heeft in hare verga dering van Dinsdag en Woensdag j.1. de Surinaamsche Begrooting voor 1928, die was blijven liggen tot na het Kent- recès, afgedaan. Voor minister Koningsbergen was de behandeling der Begrootingen van Suri name en Curagao (welke laatste in den laten middag van 16 dezer werd aange vat) nu juist niet een „prettige verpoo- zing". Integendeel, er werden daarbij harde noten gekraakt!.... Wat Suriname betreft, was 't vooral de kwestie van den ontslagen predikant Onnekes, welke de aandacht trok. Zoowel dr. De Visser als mr. Oud namen 't op voor den predikant en vielen het betrouwbare en reohtmatlge van de resolutie, in deze door Gouverneur Van Heemstra uitgevaardigd, met kracht aan. De heer Oud, nu eenmaal, zooals men weet, behoorend tot de menschen, die „met tanden ter wereld zijn gekomen", gebruikte extra-scherpe woorden bij de beoordeeling der houding van minister Koningsbergen in deze. Hij kwalificeerde Z.Exc. van Koloniën als een slappeling, door de „parlementaire omstandigheden1' nu eenmaal aan de groene tafel gekomen. Ook onder mr. Oud's naaste politieke vrienden zullen er dunkt me wel zijn, die deze woorden veel te scherp en ook onbillijk vinden. Dr. De Visser richt te enkele vriendelijke woorden tot den mi nister, maar onderstreepte toch zeer dui delijk, dat zi. de Regeering de zaak van d*. Onnekes nog eens met allen ernst dient te wikken en te wegen. Minister Koningsbergen, die aanvankelijk de hou ding van mr. Van Heemstra volkomen voor zijn rekening nam, heeft ten slotte toch beloofd, de juistheid der motleven, welke de Gouverneur van Suriname tot het hler-bedoelde ontslag hebben geleid, nog eens te zullen nagaan. Terecht is .opgemerkt, dat zelfs de schijn van partijdigheid in deze moet wor den vermeden. Over Curagao zijn Woensdag Ji. extra- harde noten gekraakt. Men heeft hier te doen met een zeker extra-ordinair geval 1 Curagao kan 't zon- heeft op de hem eigen, zeerder tublsides van het moederland stellen en impulsieve manier gepro- en dus kan men te Willemstad ook eene teateerd tegen mr. Rink's bewering, dat hij tegenstander van de vaccinatie zou zijn. Men heeft hier te doen met een droe ve noodzakelijkheid, z. a. bekend is in het leven geroepen voor de gevallen van „encephalitis post-vaocinalis". Onze meeft-bevoegde medici, onder wie ook vurige voorstanders van den zegen der vaccinatie, hebben de Regeering met nadruk geadviseerd, den lndirecten dwang stop te zetten totdat de wetenschap erin geslaagd zal zijn, hetgeen thans nog duis ter en onverklaard is, tot klaarheid te brengen. Moge dat zéér spoedig 't geval wezen 1 Bij het „Petroleum-debat", in den Se- Begrooting zelfstandig vaststellen d.L zon der de goedkeuring van de Staten-Gen. Intusschen, de Gouverneur veroor zaakte, dat het Budget wêer niet sluitend werd gemaakt door de kredieten op te brengen tegen den zin van den Kolonia len Raad.. De minister sloot zich gedeelte lijk bij den Gouverneur aan en liet in de Memorie van Antwoord bovendien door schemeren, dat H. M. de Koningin zich bij zijne zienswijze in deze had aangeslo ten. Terecht brandmerkte mr. Beumer Woensdag j.1. dit aan het Parlement me dedeellng doen omtrent bespreking, ge voerd tusschen het Hoofd van den Staat en een der ministers. Bij dit alles komt nog, dat 't hier be treft eene reorganisatie van de politie in Curagao in dezen zin, dat deze voortaan door het garnizoen zal worden uitgeoe fend, wat ook in strijd is met de ziens wijze van den Kolonialen Raad te W n- lemstad. Mr. Beumer betoogde, dat hier- mêe het Reg.-reglement van 1865, dat den procureur-generaal in Curasao de leiding van het O. M. èn van de gerechte lijke en administratieve politie opdraagt, is geschonden. Natuurlijk kwam ook de Curagaosche onderwijs-kwestle op het tapijt. De katho lieke Van Vuuren stelde den Minister de pertinente vraag, of hij nu inderdaad het doorvoeren der volkomen gelijkstelling van openbaar- en bijzonder onderwijs in het W.-Indische gebiedsdeel wenscht te steunen? De heer Van Vuuren legde ver klaringen over, waaruit blijkt dat de katholieke geestelijkheid deze gelijkstel ling vuriglijk wenscht. En er dus zeker niet onverschillig tegenover staat, gelijk Gouverneur Brantjes indertijd heeft ver klaard. Zelfs de steeds zoo gematigde dr. Van Boetzelaer dreigde op zeer-ontstem- den toon met stemmen tegen de Begroo ting, bijaldien de minister niet alsnog tot overleirmet Willemstad wil komen. De heer Van Boetzelaer verklaarde ronduit, dat z.1. de heer Brantjes niet als Gouver neur had moeten gehandhaafd zijn. En de Chr.-Historische afgevaardigde voeg de daar nog aan toe eene ernstige waar schuwing om toch te langen leste een eind te maken aan de invloeden ook op het de partement van Koloniën werkzaam en die in Curacao de verbitterde stemming gaande houden en daar verergeren, levend in menschen, die zich bitter ver ongelijkt achten. Bij de behandeling van het veelbespro ken ontwerp tot fusie der departementen van Oorlog en Marine was de gereser veerde tribune der Eerste Kamer Woens dag j.1. el- en tjokvol met officieren van zeer hoogen en ook van lageren rang. Op de publieke tribune was t totaliter leeg!.... De zaak, waarover 't hier gaat, la „oud als de weg naar Rome".... Nieuwe argu menten pro of contra konden niet meer worden bijgebracht. Tooh hadden zich.... twaalf sprekers doen Inschrijven. De zeer lijdende senator Verheyen, die sinds de behandeling van het Belgisch Verdrag niet meer ter zitting wu gekomen, had zich voor deze gelegenheid naar Den Haag doen vervoeren. Sterk ia de positie van minister Lam- booy hier allerminst! Mr. Rink deelde namens de Vrijheids bond-fractie mee, dat de leden daarvan behalve ir. De Muralt, tegen het ont werp zouden stemmen. In zijn korte rede betoogde de heer Rink o.a. dat een marine-deskundige in het Kabinet onmis baar moet worden geacht. De Chr.hiatorische senator De Vos van Steenwijk had bijna twee uren noodig om te verduidelijken, dat hij van de fusie niets moet hebben, evenmin als al zijn fractle-genooten in de Eerste Kamer. Mr. De Vos citeerde o.a. den heer Colijn. die in „De Standaard" heeft betoogd, dat „alle raderen van een organisatie behoor lijk gesmeerd moeten zyn, wil de machine goed' loopen. Intusschen —wordt in herin nering gebracht, kwam de heer Colijn in het genoemde „Standaard"-artikel toch tot de conclusie, dat men voor de fusie moest stemmen, óók al wenschte minister Lamboov geen directeuren aan te stellen. Deze conclusie werd door den heer De Vos van Steenwijk niet aangehaald. De afwezigheid van den heer Colijn (die in de Oost vertoeft) bij de behande ling van het fusie-ontwerp is voor Exc. Lambooy zeker een groote „wanbof". De Katholieke senator mr. Heerkens Thijssen bestreed ook de wetsvoordracht Hy sprak echter geen „voor eigen reke ning". Zyn partygenoot Blomjous bleek mr. Heerkens' zienswyze te deelen. Ir. De Muralt was Woensdag de eerste, die den minister te-hulp kwam. Hy Is niet enthousiast gestemd, maar voorziet gee nerlei bezwaren van de hier ontworpen regeling. De heer De Muralt wees op de samenvoeging van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, welke in de praktyk Im mers uitstekend heeft voldaan. Met vuur en kracht protesteerde ir. De Muralt te gen de Insinuatie, dat minister Lambooy thans reeds de Indische marine zou sabo- teeren door te weinig personeel beschik baar te stellen. En Z.Exc. noemde daarop, by interruptie, cijfers, illustreerend het absoluut-leugenachtige van de bedoel de Insinuatie. Mevr. Pothuis—Smit verpandde hare stem en die van hare partygenooten ten gunste van het ontwerp. Dat de soc.-demo cratische senatrioe „een schrede in de richt der ontwapening" noemde.... By welk woord de expressie op het gelaat van minister Lambooy nu Juist niet van „blijde verrassing" getuigde!.... Donderdagmiddag heeft minister Ko ningsberger de Begrooting van Curagao „niet onverdienstelijk" verdedigd. Z.Exc. erkende, dat het noemen (in de Memorie van Toellohting) van de zienswyze der Koningin (zie hierboven) achterwege had moeten blijven. Ten opzichte der v twee groote punten (de Onerwye-geUjkstelling en de polltie-kwestle) betoonde de minis ter de grootst mogelijke toenadering,,, welke voor de heeren van Vuuren en Bij- leveld echter nog niet groot genoeg bleek te zyn. Gouverneur Brantjes zal voorloo- plff worden gehandhaafd. De behandeling der begrooting van Cu- ragao wordt bji. Dinsdag voortgezet. Er kunnen nog „surprises" volgen. Wy moe ten afwachten. Mr. ANTONIO. Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON. door H. BEACH-WEBB. „Heelemaal niet. Als u trouwt, zal ik moeten buigen voor de nieuwe orde van zaken, evenals Jk heb moeten buigen voor andere en moeiiyke dingen, mijnheer. Wat my al of niet belieft, telt tl lang niet meer mee." „Je bent nog altijd vreeseiyk schriel met Je goede wenschen." „Als u een kleine jongen was in plaats van myn zeer veeleischenden meester, zou ik u kastyden voor uw dwaze volhoudery. U moet weten dat ik u geluk toewensch. Bewyst niet elke handeling van my dat?" De telefoonschel snerpte en deed Ro- ger overeind springen. Met een woord van excuus, ging hij erop al Byna da delijk daarop riep hy Claude toe: „Het algemeens ziekenhuis belt daar op, xnynheer. Wilt u even wreken, aan gezien het een bericht van Luke Martin voor u la." Barton ging dadelijk naar de telefoon toe. 'J*,'' "1de hy duidelijk, „u spreekt met Claude Barton.Wilt u dat lk Roger Ellison zoo gauw mogeiyk naar het zie kenhuis stuur?li er heelemaal geen hoop meer voor den armen kerel? Wil Martin hem zelf spreken?Ik be- gryp het. Mynheer Ellison zal dadeiyk komen." Hy hing den hoorn op en zeide tegen zyn bediende: „Martin ligt op ster ven en wil jou zien, Roger. Ik had met Je mee willen gaan en je helpen, maar hy stond erop dat jy alleen kwam." „Dank u zeer voor de vriendelijke be doeling. Mag ik dadeiyk gaas, mijnheer, of is er iets waar ik voor u eerst voor moet zorgen?" „Smeer 'm dadelijk en maak je geen zorg over den tijd van thuiskomen. In deze omstandigheden zal lk ja sxcusesren als js lang wegbldjlk De hoofdzuster van de zaal ontving Ro ger aan de deur en bracht hem by Mar- tin't bed. „U bent nog net op tyd, mynheer Elll son", fluisterde zy, terwijl zy hem bij haar patiënt verliet, „het einde is zeer naby." Diep bekommerd boog Roger zich over hem heen. „Waarom heb Je my niet eerder laten komen, Luke? Mynheer Barton en lk had den je allebei graag willen helpen, maar je scheen er zoo naar te verlangen om aan je zelf overgelaten ts worden, dat het ons onmogeiyk was, js onze attenties op te dringen." „Ga zitten," telde do stervende man flauwtjes. ,Jk wil Je iets vragen. Ant woord snel want myn tyd is heel kort. Ben jy Roger Ellison of ben jij iemand anders?" „Ik ben niet Roger Ellison, Martin." „Dus ben jy de ïoon van mijn over leden patroon?" „J a* „Ik Ik heb Je schandelijk onrecht aangedaan, mynheer. Ik heb Je familie geruïneerd en waa van plan, Jou te ver- pleeteren ik had het je niet vergeven dat Je my beroofd hadt van myn triomf, doordat Je die duizend pond bad weten te vinden en evenmin had ik je andere dingen vergeven, die je dien avond deed dingen, die my nu zoo onbeteekenend gaan lyken. sedert ik er hier over heb liggen denken. Als die val my niet In myn plannen gestuit had, zou lk ze heb ben uitgeroerd en Je zoo met scnande be dekt hebben, dat Je nooit meer den moed zoudt gehad hebban, het hoofd omhoog ts houdsn. Kun Ja, dit wstends, tan man dis sterft, vergiffenis schenken, myn heer? En als je dit kunt, wil je my dan een hand geven?" De zielige, stamelende woorden maak ten Roger begaan. Hy nam Martln's krachjplooze hand en hield die troostend vast. „Wy doen allemaal verkeerde dingen, Luke, en het zou wel hard zyn, als wy die van een ander niet door de vingers zouden kunnen zien. Ik heb heel wat nieuwe er varingen opgedaan op mjjn nieuwe loop baan en bijgevolg ben ik heel wat ver draagzamer dan vroeger." „Ben je werkeUjk als knecht by myn heer Barton in dienst, mijnheer?" Een tikje kleur verfde de bleekheid van Roger's gezicht. „Ik ben mijnheer Barton'a bediende, Luke." De man schoof onrustig met het hoofd over de peluw. „Trek je dat niet aan vergeet alles maar en laten wy over Jou zelf spreken." „Wanneer je allea weet, mynheer, zal het vergeven Je moeiiyk afgaan. Als lk niet zoo dicht by myn eind was, zou lk Je laten lezen, wat lk aan je geschreven heb, alleen maar om te weten, of Jouw ver geving my een steun zou zyn, in myn laatste oogenbllkken." „Ik vergeef Je gaarne alles, waaronder lk te Ujden heb gehad. Luke. en als lk dat kan vergeven, zal niets wat Je op schrift gesteld hebt, my ertoe bewegen myn ver geving te herroepen." „Neem dien brief, die daar op tafel ligt, mynheer, en lees dien als Je thuis bent. Denk eraan, het is de laatste daad van myn leven, waarmee lk alles wil trachten goed te maken." Een plotselinge opge wondenheid maakte dat de woorden die hy vervolgens uitbracht, onduidelijk klonken. „Beloof my, mynheer. dat je myn boetedoening niet zult afwijzen. Het is de laatste wensch hier op aarde dien ik nog zal uitspreken, en ik verzoek je dat Je trots mi] niet van die voldoening Economisch Weekoverzioht. Op de belegglngamarkt was van veel invloed de aflossing van 100 mlllloen 6 Nederland, met het gevolg, dat alle belegglngsfondaen in koers stegen. Ook de Buitenlandaehe beleggingsfond aen, zooals Belglsohe, Fransohe en Duit- ache lagen vaat in de markt. Bankaandeelen, n.1 die, welke voor be legging worden gekocht, werden tegen hoogere koersen verhandeld. In de Petroleumhoek trokken aandee- len Koninklijke Olie ieta aan, op geruch ten, dat het einde van den strijd tusschen Konlnkiyke en de Standard Oil naby is. Dat er door de Petroleummagnaten binnenkamers gewerkt wordt aan het scheppen van een rustiger atmosfeer, is zelfs na de tegenstrijdige berichten over een reis van Slr Henry Deterdlng, voor leder vaststaand. Thans is zioh niemand meer of minder dan de president van de Standard Oil of New Jersey, de heer Teagle, openlijk aan dezen vredesarbeld gaan wyden. Berichten uit New-York be vestigen nL dat de groote heeren van de Anglo-American Oil en de Vaouum Oil met hem geconfereerd hebben, teneinde te trachten de controverse tusschen de beide Maatschappyen uit den weg te rul- zal berooven.'1 „Je moet je niet zoo opwinden, Luke; ik beloof het je en je weet, niet waar, dat ik nooit myn woord breek. Kalmeer nu dat is beter." „Ik wil jou liever gelooven dan alle dominees op de wereld, mynheer," zeide Luke met moeite na een lange pauze. „Zeg my ben lk te laat— om het goed te maken Een glimlach gleed over Martln's ga- zicht, maar het einde naderde. „Ik geloof dat ük my dan maar geen zorg meer zal maken. Dag, mynheer. U weet dus zeker, dat Je my vergeeft?" „Ik heb verlof om te bMjvsn zoo lang jy my maar noodig mocht hebben, Luke." De minuten sleepten zich traag voort, daarna klonk de stem van den stervende voor de laatste maal onzeker. „Het wordt heel donker." Een zielige poging om nog even te glimlachen was merkbaar op Martln's ge. zicht; zyn handen lieten die van Ellison los en met een huivering en een zucht gaf hy den geest Enkele minuten monsterde Roger ver baasd het witte gezicht, want de dood had de onaangename uitdrukking ervan nu grootendeels weggewischt en aan de stui tende trekken eer Iets edels verleend. Hy nam de handen weg uit de verstyvende vingers, stond op en ging de zuster zoeken. Toen Ellison uit het ziekenhuis terug kwam, merkte hy dat Claude niet thuis was. Innig dankbaar dat hy niet weer aan het werk moest, ging hy nsar sjjn kamer Ingezonden Mededeellng. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ot Laxeer-Tabletten 60 %t Zenuw-Tabletten 75 ot Staal-Tabletten. 90 0t Maag-Tabletten 75 ot Bij Apolh. en Drogisten men. Ook binnen de Nationale grenzen streeft men in Amerika naar vrede in de olie, zooals biykt uit het door den Minis ter van Binnenlandsche zaken gepubli ceerde verslag van den Federal 011 Con- servation Board, waarin dit instituut op komt vóór vrywilllge productiebeperking door samenwerking tussohen de maat schappyen. De handel in rubberaondeelen was wei nig bevredigend. In de afgeloopen week is de rubbervoorraad te Londen met een kleinigheid, n.1. 816 ton verminderd, mis schien is dit een aanwyzing, dat de korte periode van toename, weer tot staan ia- gekomen. In de werkeiyke positie van het artikel is weinig verandering gekomen, zoodat, wanneer het rubberverbrulk aan de verwachtingen voldoet, de voorraden verder zullen afnemen. De gunstige wer king, die hot Stevenson schema op de po sitie van de rubbermarkt uitoefent, wordt voor een deel weer teniet gedaan door de groote hoeveelheden bevolkingsrubber, die uit Ned.-Indië worden aangevoerd. De belangstelling voor tabaksaandeelen was nihil, van de Sumatrasoorten boekten alleen Deli Batavia eenig avans. De koersen van thee-aandeelen stelden zich over het algemeen iets hooger, waar- schJJniyk had men lagere pryzen verwacht op de laatst gehouden veiling. De laatste jaren hebben de theepryzen zich op een niveau bewogen, 't welk, verge leken by vorige jaren, hoog genoemd kan worden. Niettegenstaande alt hoogere pryzen is de oonsumptle toegenomen, vooral omdat thee de goedkoopste volks drank ls. Waar het gebruik van thee in vele lan den nu pas goed veld gaat winnen, daar opent zich het vooruitzicht, dat het wereld- verbruik in een niet ver verwyderde toe komst no? veel grooter zal worden. De vraag gaat meer en meer uit naar de he tero kwaliteiten, daar de tmaak van het publiek zich de laatste jaren heeft ver- fynd. Die smaakverbetering zal er toe lel den, dat de producenten zich meerendeels zullen gaan toeleggen op het kweeken van betere soorten, waarby komt, dat thea niet overal geplant kan worden. De beste toekomst ls dan ook weggelegd voor die maatschappyen, dia de beschik king hebben over gronden, waar thea van uitnemende kwaliteit kan worden verkre gen. Daarby komt nog, dat goada kwali teit dikwijls gepaard gaat met een hooge productie per terreineenheld. In Wallstreet la het echte animo ook verdwenen. Wel wordt uit Amerika be richt, dat de Staal-lndustrle geregeld tee kenen van verbetering geeft. De vraag naar veraohlllende staalproductan neemt toe en vooral la de vraag voor rekening van de spoorwegen den allerlaataten tyd rulmsohoots in overeenstemming geweest met de verwachting, dia hiervan werd ge koesterd. IN VIJF KWARTIER VAN LONDEN NAAR ROTTERDAM. Profiteerande van den harden wind, ls de vliegtuigbestuurder Sillevls Donder dagochtend met het nieuwe Fokker-vlieg tuig met twee motoren HNAED in 76 mi nuten van Londen naar Rotterdam ge vlogen. en maakte daar met een vreemd gevoel van weerzin Martln's brief open en haal de er twee stukken tilt. Het eerste was een afschrift van het testament, dat Mar tin, een pear dagen geleden, gedicteerd had. De man keek er verwezen naar, daar de verbazingwekkende strekking ervan niet dadeiyk tot hem doordrong. Een tijd je zat hy beduusd te kyken, daarna vouwde hy met een ongeduldig schouder ophalen het andere stuk open en liep dit langzaam door. Toen hy bet tot het laat ste woord toe gelezen had, was zyn ge zicht even bleek bestorven als dat van den doode, dien hy pas verlaten had. Hij sprong van zyn stoel op en liep wanhopig de kamer op en neer. Zijn heele wereld scheen om hem heen ineen te storten en voorloopig was zelfs zyn yzeren wil niet in staat om hem by te staan, maar boog onder den storm van verwoeden haat tegen zyn dooden vijand. Hoe long hy in zijn narigheid bleef worstelen, wist hl) niet; do onnoemeiyke ironie van zyn po litie deed hem heel de rest vergeten. Uit- geput liet hy zich in een stoel neervallen en dwong zichzelf vriendelijker te denken over den man die grooteiyiu tegen hem gezondigd maar ook Innige boetvaardig heid getoond had. Hy had hein zyn ver geving geschonken en vergevsn zou hi) hem. De inspanning werd ten slotte ge» volgd door een gevoel van troost en be rusting. Een poos lang zat hy onbewege* iyk, daarna beheerschte hy zijn opstandi ge zenuwen, legde de stukken weg en be gaf zich naar Claude's kamers, om zyn gewone taak te hervatten. Tot zyn ver bazing zat zyn meester aan zijn schrijf tafel Hy keek bruusk op en Rort, die bang was dat er een standje op til was, haastte zich om dit te stuiten, omdat hy dit nu niet kon verdragen. (Wordt vervolgd.) j 60) „Heel zeker, Luke. Geef my ook je an dere hand. Dat is nu voorgoed afgespro ken." Martln's oogen waren ernstig op zyn gezicht gevestigd. „Heeft hy je tyd gegeven om by my te blijven tot ik heenga? Om myn handen vast te houden en my moed in te spreken?" Ml

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 2