KANNEWASSER DE HMIUIIlfiE llUt Eerste Blad. BUITENLAND. IS ALTIÜO GOEDKOOPER I Nr. 6400 DONDFRDAQ 23 FEBRUARI 1928 66»te JAARGANG _Verachjfnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat EB Telefoon: 50 en 512 Donderdag 28 Pebr. 6.55 uur. Vrfldag 24 5.57 VOLKENBOND. DE ZITTING DER VEILIGHEIDSCOMMISSIE. De Italiaan aan het woord. Geneve, 21 Febr. Hedenochtend wer den de algemeene beraadslagingen in de veiligheidscommissie voortgezet. De Italiaansche gedelegeerde generaal De Marinis bepleitte het sluiten van een tweeledig veiligheidsverdrag tusschen naburige staten. Het voorbeeld van de overeenkomsten vfin Locarno kan niet overal gevolgd worden. In elk geval moet er bij een veelzijdig veiligheidsverdrag zorg voor worden gedragen dat het niet tegen een anderen staat of andere staten en groepen gericht Is. Wat Paul Boncour zeilde. De Fransohe gedelegeerde Paul Bon- oour meende, dat na het mislukken van het Protocol van Genève voorloopig eer algemeen veiligheidsverdrag onbereik baar is. Het instellen van de veiligheids- oommissie noemde hij een belangrijken stap voorwaarts. Er bestaat een nauw organisch verband tusschen de ontwape ning en de veiligheidsquaestie. Deze bij zondere betrekkingen tusschen de ontwa pening en de veiligheid zullen ook in de toekomst moeten worden gehandhaafd. Als uitgangspunt van alle werkzaam heden to bevordering van den vrede die nen de beginselen van het Pact van den Volkenbond. Om tot vermindering van de bewapening te komen, moeten nauwkeu rig omschreven waarborgen voor de vei ligheid worden geschapen. Het Dultsche standpunt Het Dultsche standpunt, hetwelk door den staatssecretaris von Simson is uiteenge zet, wijst er op dat er ter oplossing van alle oonflicten een bepaalde procedure moet worden gevolgd. Voorts komt het er op aan practische mogelijkheden voor Ereventieve maatregelen tegen den oor- )g te zoeken. Dit gezichtspunt over schrijdt nog het kader van het Dultsche voorstel om bij het uitbreken van vijan delijkheid een wapenstilstand aan te gaan. De Flnsche gedelegeerde. Geneve, 21 Febr. De algemeene beraad slagingen in de veiligheidscommissie werden hedenmorgen beëindigd met een verklaring van den Finschen gedelegeer de Holsti. Deze opperde een aantal mo gelijkheden voor den Volkenbond tot het bijleggen van conflicten. Details van een Russische ont- werpconventie inzake de ontwape ning. Dinsdagavond is een ontwerp van de Sovjetregeering voor het opstellen van een internationale oonventie betreffende de algemeene, directe en volledige ontwa pening te land, ter zee en in de luoht ge publiceerd Reeds het eerste jaar moeten, volgens dit voorstel, alle linieschepen, kruisers, moederschepen voor vliegtuigen en duik- booten worden vernietigd. Ter bescher ming van het land zullen slechts politie- Ingezonden Mededeeling. FEUILLETON. en douane-beambten, met een minimale bewapening, mogen worden gehandhaafd. Behalve een internationale controle commissie zullen ook nationale en locale controle-commissies, waaraan ook de ar beidsorganisaties kunnen deelnemen, worden ingesteld. De ontwerpoonventie inzake de ontwa pening, bevat 63 artikelen onderverdeeld in vijf hoofdstukken. In een korte inleiding tot de ontwerp oonventie wordt verklaard, dat alleen een algemeene en volledige afschaffing van elke bewapening de definitieve vrede tot stand khn brengen. Beëindiging van de algemeene beschouwingen. Genève, 22 Febr. De Volkenbondscom missie voor arbitrage en veiligheid heeft vandaag haar algemeene beschouwingen beëindigd. Een groot aantal leden heeft heden nog aan het debat deelgenomen, namelijk de nieuwe Belgische gedelegeer de, Rolin Jacquemijns, de Zweedsche oud minister van buitenlandsche zaken, de Zuid-Slaviër Markovitsj, Mr. Rutgers en de gedelegeerden van Argentinië, Canada en Chili, terwijl tenslotte ook von Simson nog eenige opmerkingen maakte, en daarbij concrete voorstellen indiende in zake uitbreiding der bevoegdheden van de volkenbondsraad in crisistijden en zelfs na het uitbreken van de vijandelijk heden. Deze Dultsche voorstellen zullen stellig een belangrijke plaats in de ko mende beraadslagingen over ooncrete quaesties innemen. ENGELAND. doos H. BEACH—WEBB. 68) „Als Je het dan wilt weten, heb ik er geen bezwaar tegen, }e te zeggen, dat je verlof ls ingegaan van bet oogonblik af, dat ik je het bevel heb gegeven." „Dank u, mijnheer." Hij wierp den an der een opgewekten glimlach too en ver dween meteen in zijn kamer. 'Ioen hij kort daarna weer verscheen, zat Claude te lezen. Hij aarzelde, ging daarna vlak naast hem staan, legde een hand op zijn arm en keek op hem neer met vriende lijke, Ja, naar het den jongeren man voor kwam. bijkans genegen oogen. „Hoeveel tijd heb ik nu nog, mijnheer? vroeg hij luchtig. „Iets meer dan een half uur. Voor je toekomstige gemoedsrust, raad ik je op te houden met malligheid te verkoopen en op te krassen." „Hebt u nog iets noodig of soms een boodschap voor mijnheer Lane?" „Nee, niks. Ruk nu maar op." t Toen hij bij de deur was. hield Claude a stem hem staande. „Ellison, ik moet je nog een minuut hebben." Roger's oogen keken oolijk, maar terwijl hij gehoorzaam terugkwam doofde de glans erin bijna. „Hoor eens, ik heb besloten je verlof wat langer te maken je kunt doen wat je het gemak kelijkst uitkomt; als je maar om half DE INVAL VAN WAHABIETEN IN IRAK. Een groot aantal dooden Dinsdag heeft een nieuw gevecht plaats gehad tusschen Wahabieten en stammen uit Irak op een plek ongeveer 90 K .M. ten Zuid-West en van Basra. De Wahabieten verloren in het gevecht, dat den geheelen dag duurde, meer dan 250 man, maar zij waren 2000 man sterk en door hun overmacht konden zij al het vee en andere bezittingen van de Iraksche stammen buit maken. Er zijn vliegtuigen gezonden om de Wahabieten te achter volgen en de grensstammen zullen ver sterking krijgen. De Wahabieten richten een slachting onder weerloozen aan. Een nader officieel bericht meldt: De aanval werd op 250 K.M. van de grens van Transjordanië gedaan en heeft de rust van dit gewest niet gestoord. Een uitvoerig bericht uit Amman meldt dat de Wahabieten 1000 kameelruiters en 800 gewone ruiters sterk waren. Zij vie len kleine stammen aan, die een sjeik en vijftig gezinnen verloren. De aanvallers gingen tot een groote slachting en plun dering onder de weerlooze bewoners van de tenten over, terwijl de weerbare man nen met hun kudden weg waren. HET VLOOTPROGRAM. Bouw van 5 torpedojagers. De admiraliteit meldde gisterenavond, dat contracten zijn afgesloten voor het bouwen van 5 torpedojagers bij verschil lende scheepswerven. zeven terug bent. Ik weet heel goed dat Jim mijn belangen niet uit het oog zal verliezen en jou langer zal houden, en dat het op herrie zal uitloopen, als ik niet bijtijds bakzeil haal. Maak nu gauw voort, anders krijg ik berouw van mijn zelf opoffering en verbied ik je om te gaan." Jim heette Roger vroolijk welkom. Daarna zeide hij: „Ik heb Gillies uitgestuurd, oude kerel. Dus zijn wij gezellig samen. Ik ben erg blij dat je hier bent gekomen ik had al gedacht dat Claude B. er niet van zou wil len weten. Wat vond jij wel toen hij vroeg wat ik dacht dat hij alleen moest begin nen nu hij erop rekende jou eens voor zichzelf te hebben?" „Ik heb geen woord van zijn uitbarsting gehoord ik heb 'm gesmeerd zoodra hij begon te spreken. Dat gezanik met per missie vragen is een ellendig iets en zal het altijd blijven; maar ondanks de vroe gere zonden van den schavuit en zijn tegenwoordige wispelturige gedrag, ge loof ik dat ik echt gesteld ben op Claude B." „Ik wist dat het daartoe zou komen, verklaarde Jim met voldoening. „In zijn hart is .het een heele goeie kerel. Hoor eens Roger. Gillies d!enkt er over te gaan trouwen, dus, als er geen kink in den ka bel komt, denk ik dat ik spoedig bevrijd zal zijn van zijn liefderijke diensten. De schavuit vindt het niet prettig dat hij een ander baantje moet zoeken, maar op dat punt ben ik onvermurwbaar een ge- getrouwde knecht deugt niet voor mij." „De kamenier van mevrouw Manly is zeker de dame van zijn keus?" „Ja, maar het grappige van hat geval la, BELG IEL De betrekkingen met het buitenland. Een rede van minister HQmans ln den Senaat Dinsdagmiddag hield de minister van buitenlandsche zaken, P. Hijmans, bij de opening van de algemeene bespreking de) begrooting van zijn departement, in den Senaat, een lange rede over de huidige be trekkingen tot de naburige staten. Minis ter Jaspar en verscheidene andere leden van het kabinet, alsook prins Leopold, waren daarbij aanwezig. De minister ving" zijne uiteenzetting aan met eene hulde aan de nagedachtenis van lord Oxford and Asquid. De Nederlandsch-Belglsche betrekkingen. Onmiddellijk daarop kwam hij tot de Nederlandsch-Belgische betrekkingen. Eene kwestie, waarbij wij rechtstreeks betrokken zijn, zoo zeide de minister, heeft nog geen definitieve oplossing ge kregen: de kwestie onzer betrekkingen met Nederland. Wij koesteren de hoop, dat de Neder- landsoh-Belgische kwestie zou geregeld geworden zijn door het verdrag, dat ik op 8 April 1925 met den heer Van Karne- beek te 's-Gravenhage heb onderteekend. Dit verdrag was de uitslag van vriend- Schappelijke besprekingen, die te Genève in September 1924 begonnen waren ei die geleid hadden tot eene moeizame eu nauwkeurige regeling van het ontwerp van verdrag opgemaakt in 1920, kort na de vredesconferentie. Het scheen, dat da onderteekening van het verdrag van 1925 een gelukkige toenadering tussohen bei de landen tot gevolg moest hebben. De heer Van Karnebeek noodigde mij uit het zelf in Den Haag te komen teokenen, de Nederlandsche en de Belgische pers wis selden betuigingen van sympathie. Onge lukkigerwijze verliep er eenigen tijd. Er ontstond oppositie in Nederland en de at mosfeer werd vertroebeld. Het verdrag, door de Tweede Kanier der Staten-Gene- raal aangenomen, werd door de Eerste verworpen. Toen de heer Van Karnebeek viel, liet de heer Beelaerts van Blockland ons we ten, dat hij de studie van het vraagstuk zou hernemen en ons nieuwe vooratellen zou onderwerpen. En verscheidene malen hebben wij uit den Haag de verzekering ontvangen van den wensch der Neder landsche Regeering om tot een bevredi gende overeenkomst met België te ko men. De door ons gewenschte veratand- houding beantwoord niet alleen aan hun beider belangen, maar in werkelijkheid aan een Europeesch belang. Ontruiming van het Rijnland. Een ander belangrijk onderwerp, door den minister aangeraakt, gold de even- tueele vervroegde ontruiming van het Rijnland. In verband met de redevoerin gen, onlangs door dr. Stresemann in den Rijksdag uitgesproken, gaf minister Hij mans de stellige verzekering, dat er bij de Belgische regeering van geen enkele zijde, direct noch indirect, stappen zijn ge daan om deze vervroegde ontruiming te verkrijgen of althans met dit doel, onder handelingen te openen. Noodzakelijk is het echter, zoo zeide de minister voorts niet alleen voor België, maar voor heel Europa, de eer biediging van het demilitarisatieregime van het Rijnland definitief te verzekeren. De minister van buitenlandsche zaken besloot zijne rede met een uiting van vertrouwen in het werk en den geest van den Volkenbond en de uiteindelijke zegepraal der gedachte van Recht en Solidariteit welke de wereld moet be- heerschen. dat hij, nadat hij den heelen dag met een ongelukkig gezicht rond had geloopen, mij is komen vertellen dat hij voorgoed zijn besluit had genomen om bij mij te blijven en Patricia te laten fluiten. Het schijnt dat zij samen het zich in het hoofd had den gezet, in dienst te kiinnen blijven als kamenier en knecht. Toen ik hem zeide dat hij die hoop op moest geven, keek de dwaas mij aan als een uil in doodsnood en krabde hij aan zijn hoofd, alsof hij ver wachtte zoodoende een oplossing te zullen vinden." „Volgens Glaude B. zou Gillies niet zoo ver mis zijn, als hij denkt dat jij ook zult gaan trouwen, Jim." „Ik heb nog nooit een vrouw ontmoet, die bij mijn moeder kon halen en, zoolang dat niet het geval is, oude jongen, is er geen kijk op." „Dus moet Gillies ook het laatste restje hoop opgeven?" vroeg Roger lachende. „Zeker, zeker, Ellison." Jhn's gezicht blonk van pret. „Maar ik wou dat hij niet zoo'n stellig besluit had genomen, om de dame te laten fluiten. Ik verwed er wat om dat hij zoowel haar als mij met de gebakken peren zal en onze liefste verwachtingen den bodem /ai in- S*J§a ik verwed er wat om dat hij dat niet zal doen," zeide Roger bondig. ZESENTWINTIGSTE HOOFDSTUK Jim richtte zich op in een luisterende h°,JBxcuseer mij een minuutje oude kerel, Ik geloof dat er iemand aani de deur is. „Ik zal dadelijk opkramen, Jim - toe, probeer niet om mij tegen te houden. DDITSOHLAND. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. Steun voor den landbouw. De aanvullingsbegrootlng, die is opge nomen in het noodprogram, tot welks be handeling vóór de algemeene verkiezin gen de regeering en de groote partijen hebben besloten, bevat een krediet van: 60 miMoen mark voor den landbouw. HET NOODPROGRAM. In den Maandag gehouden kabinetsraad is besloten de opstelling van het noodpro gram zoo te bespoedigen, dat dit nog heden aan don Rijksraad ter afdoening kan worden voorgelegd. Do bedoeling on het geheels program den vorm te gever van een verzamel-wet, blijft bestaan, of schoon de afzonderlijke voorstellen één voor één bij den Rijksraad zullen inge diend' worden. DE KONING VAN AFGANISTAN AANGEKOMEN. Het Afgaansche koninklijk echtpaar Lh vanavond op Duitschen bodem aangeko men. Namens de Duitsohe regeering heef' dr. Rosen de koninklijke bezoekers ont vangen. Dr. Rosen hield een toespraak bi de Perzisohe taal. DE TERUGGEVING VAN DUITSCHE EIGENDOMMEN DOOR DE VER ST Binnen een half jaar terugbeta ling van het grootste deel. Volgens berichten van Duitsohe oor respondenten te New-York zal binnen een half jaar 80 van de totale Duitsch> eigendommen,, dus circa 700 millioen mark, naar Duitschland terugkeeren. De resteerende 20 wordt in jaarUjksóhe termijnen terugbetaald. HET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE. De scheidsrechterlijke uitspraak bindend1 verklaard. De rijksminister van arbeid heeft de scheidsrechterlijke uitspraak in het con flict in de Midden-Duitsohe metaal industrie voor bindend verklaard. De bond van patroons verklaart in een manifest: De regeering heeft tegen den zin van beide partijen de uitspraak van den scheidsrechter bindend verklaard, in het algemeen belang. De patroonsbond zal zich daarbij neerleggen en geen uitzon deringsmaatregelen treffen, zoodat alle arbeiders weer aan het werk kunnen gaan. In de arbeiderspers is echter tot Maandag nadrukkelijk verklaard dat ook deze bindend verklaring den strijd niet zou doen eindigen. Mochten de arbeiders dus niet in hun geheel den arbeid hervat ten dan moet de patroonsbond zijn be dreiging met uitsluiting, uit zeiverdedi ging nog handhaven. De bond besluit den termijn waarop de uitsluiting in dit geval zou beginnen te verschuiven tot 29 Febr. Dit zou dan niet een bestrijding van de uitspraak van het scheidsgerecht, maar een afweermaatregel tegen de onwettige voortzetting van de staking door de ar beiders, of een groot deel der arbeiders, beteekenen. Daarentegen zal de patroons bond de uitsluiting onmiddellijk opheffen „Als je met alle geweld wil gaan „Ik moet. Je hebt gelijk, er zijn men- schen. Ik zal wegglippen, terwijl zij bin nenkomen. Zeg eens, oude paai, kom je vanavond aanloopen?" Jim antwoordde niet, maar liep naar de deur en deed haar open, zijn handen bij wijze van verwelkoming uitstrekkende. „Lieve meisje kom binnen!" Heel het verlangen van Roger om te onsnappen verdween, toen Beth Somera binnenkwam in gezelschap van een meisje met een ovaal gezicht en bruine oogen. Jim stelde zijn vriend aan het vreemde meisje voor, ofschoon hij vermeed een naam te noemen, daarna pakte hü haar bij den arm en trok haar mee naar het verste einde van de kamer." „Ik ga een praatje met je maken, kindje," zeide hij bazig, „onverschillig of je van mij gediend bent of niet." Nell James boog zich naar hem toe, ter wijl haar gezicht van boosaardigheid' blonk. „Vlei je niet, dat ik van plan ben, mijn kostelijken tijd daarmee te verdoen, Jim Lane, want dat is heusch het geval niet; ik ga een praatje maken met dien aar- digen vriend van jou. Hij ziet er werkelijk heel interessant uit met die ingetogen uit drukking op zijn gezicht en die groote mooie oogen. Hoe komt het dat hij zoo kijkt?" Zij keerde zich half om, maar Jim pakte haar arm beet en hield dien stevig vast. „Toe Nell, iaat Je door imij gezeggen," drong hij aan. „Die twee zijn goede trien- den en hebben maar weinig gelegenheid om elkaar te ontmoeten. Ik heb deze ont moeting vandaag bedisseld, maar lk weet aist waarneer hst mij aal lukken, hen weer zoodra de werknemers zullen verklaard hebben dat zij het werk op de door den scheidsrechter bepaalde voorwaarden zul len hervatten. Het werk wordt Vrijdag hervwt. Berlijn, 22 Febr. De arbeiders hebben besloten bet werk Vrijdagmorgen te her vatten. DENEMABKEN. LEGER EN VLOOT. Het rapport der deskundigen. De militaire deskundigen, in wier han den het Folketing het verdediging»- ontwerp heeft gesteld, 't welk de regee ring tegen het einde van November heeft ingediend, hebben thans rapport uitge bracht. Het is niet gepubliceerd, maar de minister van verdediging heeft meege deeld dat de deskundigen adviseeren een bedrag van 51 millioen per Jaar voor le ger en vloot uit te trekken, d.1. 11 mil lioen meer dan de raming van het regee- ringsontwerp. NOORWEGEN. DE REGEERINGSVERKLARING. Een motie van wantrouwen van de socialisten. In het Storting is Dinsdag het debat over de regeeringsverklaring begonnen. Hornsrud, de leider van de arbeiders partij »n gewezen minister, diende een motie van wantrouwen in, die echter met 85 tegen 62 stemmen werd verworpen. ITALIË. VRIJDOM VAN BELASTING VOOR TALRIJKE GEZINNEN. Het besluit van den ministerraad tot aan zienlijke verlichting van belastingdruk voor talrijke gezinnen betreft in het alge meen gezinnen met tien kinderen of meer. Het cijfer zeven, in onis nummer van Dinsdag genoemd, geldt alleen voor amb tenaarsgezinnen. Men hoeft berekend, dat 85,000 gezinnen van den maatregel zullen profiteeren. Natuurlijk hoopt men, dat de vrijdom van belasting als een prikkel zal werken tot vorming van groote gezinnen en daardoor tot verbetering van het ge boorteoverschot, dat ook in Italië, naar wij nog onlangs meegedeeld hebben, de laat ste jaren een vrij scherpe daling vertoont Ingezonden Mededeeling. bij elkaar te brengen." „Aangezien het zoo zit, zal ik mij aan mijn martelaarschap onderwerpen", zeidie zij plagend en liet zich bevallig in een stoel neervallen. Roger greep Beth's handen en kneep die onstuimig, alsof de aanraking hem kraoht moest geven. „Be zal Jim eeuwig dankbaar zijn voor deze ontmoeting, Beth", fluisterde hij. „Ik heb zoo innig gesmacht naar mijn Leen- vrouwtje". Zijn oogen bestudeerden haar gezicht en er kwam een dllep bezorgde klank ln zijn stem. „Je bent magerder ge worden, wat heb je, lie.Ben je ziek geweest, Beth?" De oogen van het meisje stonden vol tranen, maar zij had haar stem in bedwang. De trillende handen die de hare vasthielden, dieden een beroep op den troost, dien zij zelve niet durfde geven. Het gezicht met zijn tragische uit drukking van vervoering deed haar zoo'n zeer dat zij het bijkans niet kon verdra gen. „Ik maak het best mijn Jongen. Hoe staat het met jou?" „Mijn wereld is opeens een heerlijk oord géwordén, bestraald1 door groote booglampen van geluk. Nergens zijn meer schaduwen. Weet je wel, lieve kind, dat ik Jlm's ultnoodlgjng vandaag had afge slagen en dat ik, als ik niet gekomen was en naderhand ontdekt had wat ik gemist had, van teleurstelling en spijt zou ver gaan zijn." «3 m HELDERSCHE COURANT Licht op voor auto's en fietsen (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1