FRISCHBAAI TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS If VAN DONDERDAG 8 MAART 1928 aanbesteding. architect J. j. van der Leek Woensdagmorgen alhier aanbesteed namens de firma I. Gruiniwaldi het sloopen van bestaande bebouwingen en het bouiwen van een winkelmagazijn met woning en bii- bouiende werken aan de Koningstraat 103—109 te Hedder. De volgende billetten waren hiervoor ingekomen: Sterrenburg en Boerdtjjk 26.386, C. Bot 4 ~'23 f 27-348> Gebr. Smit 27.480, H. Riemers 27.666, T. Griek 27.700, G. Lastdrager 27.743, Gebr. Van Pelt. 28.920, G. Groot 28.934, J. P. van Os 29.600, Gebr. Boot 29.780, 30 800™ dftr ?laS f 29'980, H" Freeke pluimveetentoonstelling. De Vereeniging PluimivieetenitoonstelMng zal ten bate van haar kas op 26, 27, 28 en 29 April aA feestelijkheden arrangeeren, we.ke zuilen worden gehouden in „Musis Sacrum", Koningstraat. LEGER DES HEILS. In de Legerzaa! zullen aA Zondag zeer belangrijke samenkomsten geleid worden door een voormalgen Chef Secretaris van het Leger des Heils in China, kolonel en mevrouw Brouwer. De kolonel is een der oudste officieren van het Leger des Heils in Nederland en bekleedt thans de belangrijke functie van Veii-Secretaris in ons land. Mevrouw Brouwer is een Australische. Dit echtpaar heeft gedurende vele jaren in verschillende landen» gearbeid voor ge noemde Instelling. Men leze de advertentie voorkomende in dit blad. LEZING LUITENANT KOPPEN. De vlieger luitenant G. A. Koppen, die overal in den lande, tot zelfs in het bui tenland, lezingen houdt over zijn vlucht VmsteidamBataviaAmsterdam, zal ook hier worden uitgenoodigd in den loop dezer maand een relaas te geven van zijn recordvlucht per „Postduif naar Ned. Indië. De juiste datum wordt nader be kend gemaakt UITVOERING MUZIEKVER. „D. O. K. Bovengenoemde vereeniging geeft Za terdag a.8. onder leiding van haren direc teur Joh. van Glabbeek haar 3de uitvoe ring in dit seizoen. Daar de vereeniging nog weinig donateurs telt en vanzelfspre kend financieele steun noodig heeft, is het toch gelukt een varieerend programma te mogen samenstellen. De entreeprijzen zijn zoo laag mogelijk gesteld. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. DE MISLUKTE AVOND-BERGHUIS. Wij kunnen den talrijken bezoekers, welke Maandagavond werden teleurgesteld en hun geld terugverlangden, mededeelen, dat door het comité, dat zich dien avond vormde om deze aangelegenheid te rege len, is besloten de na aftrek van de onver mijdelijke kosten overblijvende gelden ter beschikking te stellen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Hoe groot dit bedrag is, kan op het oogeublik nog niet worden medegedeeld; verantwoording hiervan wordt zoo spoedig mogelijk gegeven. Het zal den bezoekers ongetwijfeld verheugen, dat deze onverkwikkelijke zaak op deze wijze tot een goed einde wordt gebracht, zonder schade ook voor den betrokkene. ONGELUK OP HET POMPSTATION. Op het Pompstation der gemeente-water leiding had Woensdagmiddag een ongeluk plaats, dat gelukkig niet van zeer ernsiigen aard was. De arbeidter K. kwam namelijk met zijn kleeren üusschen een dier riemen, waardoor hij gegrepen werd door de ma chine. Gelukkijfkoni hij onmiddellijk worden bevrijd-, zoodat K. er met gescheurde kliee- ren en een gekneusden schouder afkwam. EEN BOTTER GESTRAND. Gisteravond negen uur is de botter H. 60, schipper v. d. Heyden, door tot nog toe onbekend gebleven oorzaak bij het tweede hoofd nabij Kijkduin op het strand geloopen. OndankB de pogingen van ver schillende vletterlieden is het niet mogen .gelukken het scheepje vlot te krijgen. Men wacht nu hoog water af om het scheepje vlot te brengen. Behalve de schipper is er nog een knecht aan boord. AANRANDING VAN MEISJES. Sedert eenigen tijd worden meisjes in verschillende buurten van onze stad, o.a. achter de gasfabriek, lastig gevallen door een individu, dat, zoodra het onraad be merkt, verdwijnt. Het is aan eemge bur gers en ook aan de politie niet gelukt den man te pakken te krijgen, daar hij klein van stuk is en steeds op onbegrij pelijke wijze is verdwenen. Zijn signale ment is tamelijk nauwkeurig bekend. Hopen we dat aan deze lafhartige aan randingen spoedig een einde komt en de EEv HVTÏTJDING IN DE SPOORSTRAAT. i iiitxiagmiddag te ongeveer half twee had in de Spoorstraat, ter hoogte van het Alg. Mil. Tehuis, een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en wielrijdster, die te wijten was aan de onvoorzichtig heid van de wielrijdster, die met een vriendin achter op haar rijwiel uit de Ko ningstraat kwam en in de richting van de Keizerstraat reed, doch den hoek Ko ningstraat-Spoorstraat, veel te groot nam, met gevolg dat zij aan den linkerkant van de straat kwam, waar een botsing met een wielrijder, die uit tegenovergestelde rich ting kwam. Onvermijdelijk was. De meisjes vielen van hun fiets en de berijdster van het rijwiel, mej. v. E. uit de Trompstraat, bekwam daarbij een ern stige beenwond. Zjj werd door hulpvaar dige heeren bij De Rookende Amerikaan binnengebracht en vandaar naar dokter Vroom, die het been verbond, waarna het meisje naar haar woning in de Tromp straat werd vervoerd. Wij kunnen er bij deze weer niet ge noeg den nadruk op leggen: „Houdt toch de regels van den weg". Er wordt hier door velen nog altijd veel te roekeloos ge reden en ongelukken kunnen dan ook niet uitblijven. Inbraak in de Heldersche Melkcentrale.. Op geraffineerde wijze te werk gegaan. Een schrale bult In den nacht van Dinsdag op Woens dag is er op geraffineerde wijze inge broken in de Held. Melkcentrale aan den Dijkweg. Door de omstandigheid, dat het ontvangen geld van den afgeloopen dag des middags om 4 uur steeds naar de bank gebracht wordt, had de inbreker een schrale vangst. Een bedrag van ruim 32 gulden aan klein geld, w.o. 25 rolletjes centen, bemachtigde hij. Vermoedelijk reeds Zondagnacht heeft hij het kantoor van de melkcentrale be zocht, want toen Maandagmorgen de be drijfsleider in het gebouw kwam, bemerkte hij dat het electrische licht op het kan toor brandde. Hij stelde de politie hier van oogenblikkelijk in kennis, die echter als huur veronderstelling te kennen gaf, dat het aunguun van het licht wel een andere oorzaak zou hebben gehad. Deze conclusie was vermoedelijk onjuist en zeer waarschijnlijk heeft men toen reeds een poging tot inbraak gedaan, doch niets kunnen vinden. en Annie Schutte, de nog veel boozer Moe der was Rilka Pape. Maiar Rlka Pape was ook dé schoon© prins, die die lieflijk© As- echepoes ini het tweed© bedrijf ten dans voert en in het derdle haar ten huwelijk neemt. En behalve deee hoofdpersonen waren er nog de Koningin, dife in geen enlkiel sprookje ontbreekt (Janmie de Wit), de Petemoei, die luistert naar den naam van Geertje Maas, jonkier Lodeiwijik, de dubbelganger van Geertje, die graaf van Sagow, die natuiurljjlk „sago" genoemd wordlt, baron Van Pimpelen, die Assohepoes tókkier niet tot vrouw krijgt, het verlegen prinsesje, dat niet, anders zegt dan Ja pa", en nog heel1 wat andere, welke tezamen on der leiding van den heer Boelens het aar dige, altijd opnieuw aantrekkelijk©, sprookje opvoerdbm Deze opvoering was een premièrei, en wij kunnen constateereni, dat d'e heer Roelens wederom kosten nocb moeite gespaard heeft haar te doen slagen. Bij! het jeugdige auditorium sllaat, zoo'm vertooning altijd geweldig in, vooral het tiweed'e bedrijf, met het, bal ten hove, waarop de klassiek© vlucht •van Assohepoes plaats heeft, bood groot© aantrekkelijkheid,, dank zij hlet optreden van jonker Lodtewijk en het „ja-pa"Jbaro- nesje of prinsesje. De verschillende melo dietjes rijm buitengewoon aantrekkelijk en de kindleren, die dit sprookje opvoeren zijn voldoend© geschoold en geroutineerd om Dok de opvoering zelve tot een genot te maken. Er was bij deze eerste uitvoering al aanstonds groote belangstelling van de zijde der jeugdige toehoordlers en die heer Boe lens stelt rich) voor spoedig ©en herhaling van het sprookje, waarvan ook het derde bedrijf allerlei aantrekkelijks biedt, te ge ven. Een voordeel, niet het minst voor de moeders, was, dat de vertooning vlot van stapel liep en niet al te lang duurde, het geen, voor een.zoo rumoerig troepje als een zaal vol kinderen is, van groot belang is. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Dinsdagavond was er op het kantoor bestuursvergadering ert eenige bestuurs leden hadden in de omgeving van de centrale een verdacht individu zien rond zwerven. Een der heeren bestuursleden was zelfs het geheele gebouw rondge- loopen, doch de persoon, die zich bij het gebouw had opgehouden, had zich toen vermoedelijk reeds weten te verbergen. Om kwart over tien was de Vergade ring afgeloopen en was men naar huis gegaan. De deur van het kantoor haa men, als gewoonlijk, losgelaten, de andere deuren waren gesloten en gegrendeld. Zeer waarschijnlijk kort na het vertrek van de bestuursleden heeft de dief zijn slag geslagen. Hij heeft toegang tot het gebouw gekregen door met geweld tegen de deuren van de „ontvangplaats van melk" te duwen. Deze deuren zijn met een grendelboom gesloten en deze boom is door de kracht van het duwen weg gesprongen. Alvorens verder te gaan heeft de inbreker eerst de deur weer gesloten. Een deur, die toegang geeft tot de gang, waarin het kantoor uitkomt, was spoedig geopend, daar de inbreker slechts den grendel had weg te schuiven, waarmee deze deur gesloten was. Zooals we schreven, was de kantoordeur open gelaten en de ongewenschte gast kon dus zijn onderzoekingstocht beginnen. Eerst heeft hij echter zijn voorzorgs maatregelen genomen, die hierin beston den, dat hij de deur van de zoutkamer, die zich aan den achterkant van het ge bouw bevindt, openzette. In geval hij dus gestoord werd, kon hij door deze deur verdwijnen. Het kantoor werd daarna grondig on derzocht. Kasten werden opengebroken, tafels en stoelen waren van hun plaatsen gezet. Een bureaulade, die waarschijnlijk met een beitel of breekijzer opengebro ken was, werd meegenomen naar het lesschenhok, een donkere bergplaats, waar de inbreker ongestoord kon werken. In deze lade was het geld, niet meer dan 82 gulden en een paar centen, opgebor gen. Dit geld is meegenomen. De brieven in de lade waren alle opengescheurd, natuurlijk in de veronderstelling dat er geld in zou zitten, wat echter niet het geval was. In de haast waarmee de in breker te werk is gegaan, zag hij niet dat de brieven reeds aan den bovenkant opengesneden waren, doch scheurde hij de enveloppen ruw doormidden. De bedrijfsleider kwam gisterenmorgen tot de onaangename ontdekking van de inbraak en stelde de politie daarvan in kennis, die haar onderzoek is begonnen, hopen we met meer succes dan de vorige keeren, want Helder wordt op die manier aardig onveilig. Wij kunnen nog mededeelen, dat men een verdachte op het oog heeft; aanleiding daartoe is dat men hem reeds eenige dagen in de omgeving van de melkcen trale zag Rondzwerven, terwijl gisteren morgen op een stoffige doos afdrukken waren gevonden vari een manchester pak, dat ook door dezen verdachte gedra gen wordt. ASSCHEPOESTER IN CASINO. De schoon e en zeer beminde heldin uit dit aloud'e sprookje wa9 Woensdagmiddag in „Casino" gearriveerd met al de haar om ringende trawanten en tra wantinnen. As sohepoes zelf luisterde naar deni naam van 't Was Maandag de jaarlfjksehe feest avond van onze afdeeling en een f eestelijke avond was het: volle U-S.O.-zaai, bloemen op de tafeltjes, op ai de gezichten vrooiijik- hiedd. Wie uacht hier aan de schoonmaak miet haar venmoeiingen, waaraan toch geen huisvrouw ontkomt? Wat klonk het weitom opgewekt, d'at de presidente ons allen toe riep. Zij whne nog even met ons een terug blik werpen op al hetgene, wat het afge loopen vereenlgingajaar ons voor goeds en leerzaams bad gebracht. Leringen, demon straties, cursussen op velerlei gebied. Alles was geboden werd, kon den blik van de huisvrouw verruimen, haar gezin en de opvoeding harer kinderen ten goede komen. De taak van de huisvrouw en moe der is zoo veelomvattend en dlikiwjjils zoo heel moeilijk. Dat hebben die vrouwen het meest en het best begrepen, die het „Vereeniigt U" aan allen toeriepen en n.et te vdrgeefs klonk die roep, wamt na 10 jaren telt de vereeniging reeds 32.000 lieden in 64 afdeelingen. Het vereenigd zijn toch kan iedere huis vrouw ten goede komen. Zjj zouden rien en hooren en met elkaar zoeken naar nieu we banen. Zij hebben ieeren begrijpen, hoe mooi en van hoe groote beteekenis de taak van de verstandige huisvrouw is. Presi dente herinnerde aan het op een vorige vergadering genomen besluit, om met eigen krachten een feestavond' te vullen en tot haar groote vreugde bleken in onze afdee ling verschillende dames berelid, hare gave ten beste te geven. Zang, muziek en decla matie wisselden elkaar daarna af. Wij mochten genieten van <Je mooie lie deren van Mej. J. Metzelaar, wier warme stem nog altijd onze ontroering wekt Na haar zang kregen wij een propaganda- voorcfracht van 2 leden. Gezongen en) ge aegd' kregen wij in keurig rijm, alles te hooren wat onze afdeeling in de jaren van haar bestaan ons geboden had, en daverend toegejuicht werden dlie verzen, die al den arbel.1 en de onvermoeide toewijding van onze presidlente Mevr. DekkerKlik en van onze secretaresse Mevr. Van Willigen- Melichior bezongen. Hierop volgde de zang, van Mevrou/w Brumsen. Prachtig, stralenldj, liefelijk. Haar stern, zoo heerlijk: vol en klaar schonk ons het hoogste genot. Ziji werd op onberispe lijke wfilze begeleid' door Mej. Posthiuima, die zich zeker een beduidend deel van ons applaus mag toeëigenen. In de pauze, die nu volgde, werd thee en gebak aangeboden en het waren alweer dezelfde dames, die altijd klaar staan dat werk, dat zoo zeer de gezellige feestvreugde verhoogt, met vriendelijkheid te volbren- fen. .Verder werd een kleine verloting ge- ouden, die door leuke en grappige prijzen de lachspieren in beweging bracht. De prachtige taart vlei op het lot van Mej. O. Na de pauze „Snuggere Sterntje", een voordracht van 2 leden. Een komische sa menspraak, die tot groote vroolijkheid aan leiding, gaf, zoo zelfs, dat Sterntje al slik kende haar eigen vroolijkheid bedwingen moest. Nog eenmaal trad Mevr. Brumsen op, thans met Hollamdbche liederen, en wij stemden volmondig in met d'e woorden van onize presidente: «Mevrouw Brumsen, laat ons nog dllkwyis genieten van uw heerlijke gave". Bij het slotwoord van onze presidente werd' leder opgewekt, het goede van onze vereeniging naar bulten te dragen en mee te werken tot uitbreiding van het ledental en tot versterking van de saamhoorigheid In een vereeniging waar voor iedere huis vrouw van eiken stand, elke richting, eiken godsdienst plaats la Een waaröeerend lid. Burgerlijke stand van Helder van 6 en 7 Maart 1928. uuxaiciuc umu ucxii iiaai.il Snnnrinw lafaard, die hieraan zich schuldig maakt, Ali de Beer, de tiwee booze stiefzusters dwattpm, zijn gerechte straf niet zal ontgaan. I Truda eni Greta waren NeJMe van Es ONDERTROUWDJ. Kramer en D. A. Sommeling; J. Veldhujjzen en A. Haezer; P. Kraak en S. C.Steeman; W. Prins en E. G. Neervoort; T. Schol en C. J. ReindermanR. Wijngaarden en BEVALLENA. BruinRan, z. VER. VOOR VREEMDELINGENKEER „HELDER'S BELANG". Bovengenoemde vereeniging hield gis teravond een alg. ledenvergadering in de zaal van den heer van Os (voorheen van Weelde), Koningsplein. Omstreeks acht uur opende de voorzitter der vereeniging, de heer Biersteker de vergadering met een woord van' welkom en dank tot de aan wezigen voor hun opkomst. Men heeft gebroken met de traditie om de leden per advertentie kennis te geven vani de vergadering, doch dit nu per con vocatie gedaan, in de hoop meerder be zoek der leden te bevorderen. Helaas was dit nog gering, ofschoon wel drukker dan vorige jaren. Het woord geeft voorzitter dan aan den secretaris, dien heer Fijting van Walsem, die de notulen der vorige vergadering, gehouden 2 Maart 1927, voorleest, welke onveranderd worden goedgekeurd onder dankzegging voor de getrouwe wedergave. De secretaris leest vervolgens het Jaarverslag. Voldoende aan art. 7 der Koninklijk goedgekeurde statuten breng ik hiermede verslag uit over het vereenigingsjaar 1927. Bestuur. In de vergadering van 2 Maart 1927 werden de aftredende leden, de heeren W. Biersteker, Joh. Bakker en A. M. Engelmann herkozen; verder bleef het bestuur onveranderd. Ledenwerving. Ondanks de bijzondere activiteit van één der besuursleden, door het werven van 36 nieuwe leden, bedroeg op 31 December het aantal leden slechts 300. Ik meen te moeten melden „slechts", aangezien het een bedroevend! aantal mag worden genoemd in verhouding tot het zielental van Helder, bedragende ruim 30.000! Huldigingen. Uit erkenning voor de steeds ondervonden bereidwilligheid, werd aan Vlce-Admiraal O. Fock, bij zijn ver trek, het eere-lidmaatschap aangeboden en door hem welwillend aanvaard. Het diploma werd door het bestuur persoon lijk overhandigd. Bij het jubileum vah den heer Jb. ter Hall toonde onze vereeniging belangstel ling door het zenden van een mand bloemen. Vuurtoren. Ten gevolge van gevoerde briefwisseling werd de vuurtoren weder om voor het publiek toegankelijk ge steld, echter onder sommige bepalingen, wat aanvraag ter bezichtiging betreft en de uren waarop dit is geoorloofd. Spoorwegverbindingen. Zelfs in samen werking met de plaatselijke voetbalver- eenigingen mocht het niet gelukken de Directie der Spoorwegen te bewegen een betere verbinding met Helder in te voeren. Met het oog op Huisduinen kon zelfs op Zondag eene vroegere aankomst dan 11.36 geen genade vinden. Subsidie van de gemeente. Op een des betreffend verzoek aan den Raad gericht werd' afwijzend beschikt, daarbij werd echter medegedeld, dat mocht te eeniger tijd' voor de uitvoering van' een door ons ontworpen plan financieelen steun van de gemeente gewenscht geacht worden daartoe een verzoek aan den Raad is te richten. Gids. De wenschelijkheid werd aange toond, dat een nieuwe gids zeer noodig was; deze is in zooverre in gereedheid gekomen, dat deze thans ter perse is. Den voorzitter mag een woord van dank niet onthouden worden voor de beschrijving. Voor de keurige uitvoering verdient de Firma De Boer alle lof. Model Hr. Ma Java. Aan de hand van verkregen inlichtingen werden pogingen aangewend om dit model, dat alhier in zijn geheel op zulk een verdienste lijke wijze op de Werf is gemaakt, voor het publiek tentoon ie stellen; dit mis lukte op het laaste oogenblik aangezien geen toestemming tot het vervoer werd gegeven. Vergaderingen. Onze vereeniging werd op de Algemeen© vergadering van Secre tarissen van V.V.V.'s vertegenwoordigd door den secretaris, terwijl de Voorzit ter de Algemeen© Jaarvergadering to Deventer bijwoonde. Olympische Spetten. Op verzoek van bet gemeentebestuur verklaarde ons bestuur zich bereid bij een eventueel© excursie naar Helder, de leiding daarvan op zich te nemen. In verband daarmede werden eenige auto-tochten aanbevolen, alsmede bezoek aan de Marinewerf, Vliegkamp De Koojj en Zuiderzeewerken. Het noodlge reclame-matérieel zal dan ook aan de Excursie-Commissie te Amsterdam wor den gezonden. Tentoonstelling 1928. Op uitnoodiging van den heer E. Tosci Faclno te Amster dam verleenden wij onze medewerking tot het totstandkomen eener Electrische en Middenstands-tentoonstelling, welke zich in groote deelname mag verheugen en1 weer heel wat vreemdelingen naar Helder zal tokken. Financiën. Voor dezen tak van dienst verwijs ik naar het financieel overzicht van den penningmeester. Verstrekking van pension. In den loop van dit jaar werden meer dan 60 aanvra gen behandeld van personen die en pen sion wenschten te komen, doch deze kou den niet worden geholpen bij gebrek aan gelegenheid. Jammer is dat Huisduinen, dat zoo ruimschoots is voorzien van ge meubileerde woningen, zoo bedroefd wei nig heeft aan te Weden voor pension. Moge de toekomst hierin spoedig verbe tering brengen en aan de vooruitgang van deze badplaats behoeft niet getwij feld te worden. Op een geplaatst verzoek om opgave van pensiongelegenheid zijn 4 aanbiedingen ingekonien, waarvan 1 uit Huisduinen en 3 uit Helder, wel een be wijs, dat er groot gebrek is aan goede gelegenheid. Slot. Moge in de stad wel eens geruch ten vernomen worden dat „Helders Be lang" voor de kapitale som van één gul den lidmaatschap niet veel doet, boven staande doet voorzeker blijken, dat onze vereeniging op velerlei gebied werkzaam Ingezonden Mededeellng. ^^30-35-^0-50ctpJipond^^ M.V.DOUWE EGBERTS TABAKS-FABRIEKEN i 'i »i .1. aaBSfigBMg j is en steeds bereid is aan alles mede te werken, dat aanleiding kan geven tot het bezoek van vreemdelingen en tot in standhouding van de gemeenschap van de stad Helder. Finantieel verslag. Het blijkt dat over het afgeloopen jaar totaal ontvangen is een bedrag van 865.62, tegen een totaal aan uitgaven van 212.54, zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo van 648.08. Aan de orde is hierna punt drie. Bestuursverkiezing. De statuten willen, dat jaarlijks een drietal bestuursleden aftreden, welke dit jaar waren de heeren Fijting van Wal sem, Bijvoet en Nijpels, welke met meer derheid van stemmen worden herkozen en allen hun herbenoeming aannemen. Vreemdelingenverkeer. Het volgend:© punt der agenda, bespre king van het onderwerp: „Vreemdelin genverkeer is een Gemeentebelang" is hierna aan de orde. Door middel van dit punt wil het Be stuur trachten de avond voor de aanwe- zigen wat aantrekkelijker te maken en de belangstelling in1 het doel en streven der vereeniging te bevorderen. Dikwijls toch hoort men stemmen opkomen, wat doet nu toch Helder's Belang, men riet en hoort er zoo weinig van, en meestal wordt er dan geringschattend over gesproken. Dit is echter geheel' ten onrechte. Welis waar blijkt er meestal niet veel van het werken en de somtijds verkregen resul taten naar buiten. Men vergeet echter, dat het grootste deel der verrichingen buiten de plaats geschiedt, dat er bij de vele werkzaamheden immer lange confe renties en besprekingen gevoerd moeten worden, waarvan het resultaat dikwijls nihil is, en waarbij het bestuur zich niet genoopt gevoelde veel ophef naar buiten te maken. Verschillende pogirgen echter werden met succes bekroond (men zie hiervoor het jaarverslag). In verschil lende opzichten geniet de Ver. nog wei nig medewerking, o.a. iaat deze nog al te wenschen over van de spoorweg-autori teiten. Dit is voor het bestuur echter geen reden om bij de pakken neer te zitten, doch integendeel een prikkel om het idee van d'e vereeniging meer ingang te doen vinden en intensief te bevorderen. Zoo heeft men rich te dien opzichte reeds meermalen gewend tot de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en getracht ten behoeve onzer gemeente invloed uit te oefenen. Deze Alg Ver. doet veel; zij geeft jaarlijks ongeveer 75.000 uit voor propaganda in het buitenland to voeren ten behoeve van Nederland. Doch ook zij heeft te kampen met de weinig middelen om intensieve propaganda te voeren. Voorzitter geeft eenige cijfers In 1928 werden er via Keulen 63000 plaatsbewij zen naar ons land uitgereikt, een jaar tevoren bedroeg dit aantal 89000. Volgens opgave van die Ned'. Spoor wegen werd ons land in 1926 door 10.000 Amerikanen bezocht. Wij als plaatse lijke vereeniging hebben daarvan tot dus verre weinig of geen voordeel van gehad, doch spr. hoopt en gelooft, dat dit in de toekomst wel ten goede zal veranderen. Bij de Alg. Ver. v. V. V. heeft men er ver der nog sterk op aangedrongen bad- laatsen als Callantsoog, Huisduinen en 'exel in de propaganda te betrekken en heeft deze er nota van genomen met dit gedeelte van N.-Holland in den vervolge rekening te houden. Volgens spr. heb ben plaatsen in opkomst als bovenge noemde deze steun meer noodig als de algemeen© bekende zoo als Zandvoort, Sobeveningen, Noordwijk e.d. De bevor dering van bet vreemdelingenverkeer is een belangrijk gemeenschapsbelang, hoe grooter het verkeer, des te belangrijker is de circulatie van het geld. Landen als Zwitserland bestaan bijna uitsluitend van het toerisme. Gemiddeld wordt er ln Zwitserland door vreemdelin gen jaarlijks 600 mlllioen francs inge bracht. Het middel om in die richting ook voor ons iets te bereiken is het voeren van een krachtige prt>paganda en bij al de gemeentenaren belang ln de vereeniging aan te kweeken en te bevorderen. Als voorbeeld noemt spr. de Tentoonstelling „Steel Helder" in 1925 waar belangrijk meer ingekomen dan uitgegeven is. De toekomst onzer gemeente hangt grootendeels samen met de ontwikkeling van Huisduinen als badplaats. De laatste jaren is deze ontwikkeling in de goede richting gegaan. Het bevorderen van het vreemdelingenverkeer is volgens spr. een gemeenschapsplicht, aangezien het ook ia een gemeenschapsbelang. Spr. hoopt hier mede dit punt voldoende ingeleid t» heb ben en stelt de gelegenheid tot het stel ten van vragen open. Het zal zeker de moeite loonen het a.s. Zondag te hooren,

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5