geneest -en vewffoaait de -huid, AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Ingezonden. PLUIMVEETEELT. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. Ingezonden Mededeellng, ï!ih^\ °m dez? red«nen bepleit spr. verhooging van den post tot f 4800,—. mfl d® Zwart is het hiermede eens. Bij de stukken ligt een adres van i i Fonds om subsidie. De Sn hiït ^e*T,I?deeeni*e°yfers' wa^- uit blijkt, dat deVereeniging nog f 700 E haar jekening heeft, Het Mar. San. fonds heeft voor uitgezonden Heldersche kinderen voor een totaal van 2239 ver- pleegdagen netto betaald f 5.782.—. Dit zijn uit marinekringen belangrijke be regen. Het M. S. F. wordt verwezen naar den arbeid van de plaats. Centrale, e.n,fPr- bepleit voor het M. S. F. ook sub sidie. Er wordt zeer nauwkeurig gelet op de grootte der bijdrage. Spr. zal het voorstel-de Boer gaarne steunen. De heer Trap vindt het voorstel sym pathiek en stelt voor het volle subsidie te geven. De heer E y 1 d e r sHet voorstel is sympathiek, maar voor de uitzending van t.b.c. lijders geldt het >draagt elkanders lasten*. Het moet opoffering blijven van de aangeslotenen en men tracht nu het verhaal toe te passen van gemeente etc. De gemeente heeft al verhoogd, maar waar is dan de grens? Gaat het niet boven de krachten der gemeente den post hogmaals op te voeren tot f 4500.— De heer Biersteker: Dit onder werp verdient de belangstelling der ge meente en op dit onderwerp mag het allerminst bezuinigd worden. Zelfs is spr. voor verhooging als het kan. De post is al tot f 2000.— verhoogd. Zou het thans niet verstandig zijn deze verhooging te aanvaarden en omtrent de beide andere vereenigingen nader onderzoek in te stel len en dan bij suppl. bcgrooting even tueel te verhoogen? We weten op het oogenblik nog niet precies hoe de toe stand is; laat men de zaak overlaten aan de prudentie van B. ^n W. De heer Van Dam onderschrijft wat de heer Eiersteker zegt. Het betreft niet uitsluitend ondersteuning van t.b.c. maar van on- en minvermogenden. De cijfers spreken inderdaad, maar de beslissing hangt af van wat men als grens beschouwd voor on- of minvermogenden. De heer Smits: De heer Eylders ver geet dat reeds elkanders lasten gedragen worden. Er zijn altijd al zeer veel oflers gebracht op ons terrein. De heer Bok constateert dat het Col lege wel in de geest van den Raad heeft gehandeld met deze verhooging. Als mocht bljjke dat de post te laag is, kan men altijd met andere verhoo gingen komen. Ook de Vereen. Herwon nen Levenskracht heeft subsidie gevraagd, die vereeniging vertegenwoordigt even wel een bepaalde godsdienstige richting en komt daarom niet in aanmerking, zij kan alleen uit post 152 gesubsidieerd worden. Voor de t.b.c. bestrijding is geld noodig en het College heeft dat gevoeld. Spr. geeft als zijn persoonlijke meening dat de patiënten voor het M.S.F. ook wel passen in het kader van de vereeniging van den heer De Boer. Spr. stelt voor dezen post aan te nemen. Do heer De Boer: Vroeger stond f 2200 op de begrooting in overleg met het bestuur der Ver. ter bestr. t.b.c. De heer Boldingh had dit berekend. Dit bedrag is langzamerhand terugge- loopen tot f 1000. Daarna is het Consul tatiebureau gekomen. Spr. meent, dat er begripsverwarring heerscht; er is één Centrale Vereeniging, waarin alle patiën ten terugkomen. Werd er door het M.S.F. niet gesteund, dan kwam het de gemeente op buitengewoon zware kosten. De Centr. Vereen, zal de heele uitzending moeten stopzetten, als zij dit bedrag niet krijgt, er is een tekort. Spr. kan op het oogen blik al niet de schulden der Vereeniging betalen. Als spr. niet op de f 4300 reke nen kan, zou hij het jaar niet gerust in gaan. Al onze cijfers zijn officieel. Er zijn nog 8 patiënten, voor wie nog geen consent is voor uitzending, omdat er geen geld voor is. Het consultatiebureau is overvol, en we kunnen aan onze verplich tingen niet voldoen. Een onderzoek vindt spr. best, maar men heeft uitsluitend te maken met de Centr. Ver. die helpend optreedt voor het M.S.F. en Herwonnen Levenskracht. De Armenraad adviseert ons wat ieder patiënt kan betalen. Krygen we het geld niet, dan kan de zaak niet doorgaan. Spr. geeft in overweging hieromtrent te be sluiten. De heer Bok: Het College zal zich hieromtrent beraden. Voortzetting Vrijdagmiddag 2 uur. Dr. F. M. Wibaut. De burgemeester. Slr Deterdlng en sport. De A. M. J. V. Het Olympisch zwembassin. We schijnen den laatsten tijd, alhoewel we volgens de theorie als moderne men- schen niet veel meer doen aan heldenver- eerlng, wel in een periode te verkeeren van huldiging onzer groote mannen.... Neen, ik bedoel nu niet de huldiging van schrijvende grootheden, waarover men zulk een heibel in het litteraire straatje maakt met aanval- en verweerschrift openbaar rondgevent, met literaire stankbom en literaire paardevijg.Ik bedoel meer officieele, algemeen erkende huldigingen. Eerst toch hebben we alge meen Mengelberg gehuldigd voor het hem, wel niet door ons, maar in Amerika verleende officieele doctoraat; en nu, lie ten we door middel van onze Gemeente lijke Universiteit, ex-wethouder Wibaut offioieel promoveeren tót zeergeleerde in de handelswetenschappen, terwijl in dit geval, omgekeerd als bij Mengelberg, de algemeene huldiging min of meer in stilte voltrokken werd en alleen tot uiting kwam in een krachtig applaus in den Raad.... Het verleenen van dit eere-doc- toraat strekt onze Hoogeschool ongetwij feld tot eer. Want het bewijst, dat, zonder zich ook maar in 't minst te laten be- 7 Invloeden door de politiek of het wisse lend kansspel der politieke partijverhou dingen, bij haar uitsluitend wetenschap pelijke overwegingen en waardebepalin gen gelden. Temeer kan dit nog gezegd woiden van den Handelsfaculteit, waarin de „jonge" doctor promoveerdë; want een „handelsfaculteit" kan onmogelijk geacht woiden sympathie te hebben voor het werken en streven van den politieken fi guur Wibaut Dat zij niettemin, objectief genoeg stond om de zuiver economisch- wetenschappelijke kennis en kunde van dezen ex-beheerder der stadsfinanciën naar waarde te schatten, is een feit om zich in te verheugen. Met deze verleening van het eeredoctoraat heeft men den wetenschappelijken publicist Wibaut, die voor het groote publiek grootendeels ver borgen bleef, willen huldigen. En waar schijnlijk had men hier allereerst zijn stu dies en publicaties op het oog betreffen de de moderne trust- en kartelvorming en de moderne bank-concentratie. Luctor et Emergo, ik worstel en kom boven, dit devies van zijn voorzaten heeft de heer Wibaut, die in 1907 vanuit Zeeland tot ons kwam, trouw gevolgd.... Eerst wor stelde hij in den handel, en kwam als on: afhankelijk man boven; toen woretelde hij in de politiek en kwam (voor het eerst m 1914) als wethouder en Eerste Kamerlid boven- bovendien worstelde hij in de do meinen der wetenschap, in statistieken, rilfers en gegevens en kwatn, nu tenslotte, rdïSnl...,Nu hij voorloopig van zijn bestuursfunctie ontheven is, mag -en wel verwachten, dat hü in den eerst komende:! tijd voornamelijk zijn weten- S?"iUke doctors-roeping zal volgen f i -inon ische wetenschap met nog f;;A -angryke publicaties zal verry- ken Daarna duikt hij misschien yan- ud een nog hoogere, dan de gemeentelijke ™utfAke golf. weer in het meer openbare &TSp.'van een man «Ie de Mach- tige valt immers nog alles te verwach- 16 Wei'een geheel andere figuur dan <}e heer Wibaut is burgemeester de Vlugt, die vch niet, zoodra het politieke of be- stuurswerk hem even los laat, zich in zijn studeercel terugtrekt, maar, naar meer *n meer fijn gewoonte wordt, zich aan stonds op een onzer groote passagiers schepen inscheept en het ruime sop kiest. Zoo maakt hij .deze keer voor een gedeelte de eerste reis van onze nieuwste en grootste „liner", de Christiaan Huij- gens, mee. De heer De Vlugt volgt „de groote lijn" minder in studieboek en vak tijdschrift, dan wel in de praktijk daar buiten. En hij doet dit met een soort breed oud-Ajnsterdamsch regenten-ge baar.... De meer studieuze Wibaut en de representatieve De Vlugt vullen elkaar zoodoende als waardige vertegenwoordi gers van de hoofdstad goed aan. Nu we dan toch met de „groote man nen" bezig zqn zullen we nog maar even doorgaan.... En dan valt eerst'een „In Memoriam" en een jubileum te boek staven, de eerste, en dat is nog een tweede tegenstelling; in de wereld van ar beid en ernst de ander in de wereld van ontspanning en vermaak. Ir. Muys- ken, de man die eerst als technisch leider, later als directeur onze Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorweg materiaal opbouwde en groot maakte en vooral door de fabricatie der wijd en zijd beroemd geworden Diesel-motoren, een wereldnaam bezorgde, ging van ons heen. Vanaf het oogenblik, in 1891, dat hü „in het bedrijf" kwam, is zijn ster steeds rij zende geweest. Een buitengewoon veel- zydig man verliezen \rij in hem: knap in genieur, handig koopman die zün zaak steeds krachtiger wist te maken en daar- bü als adviseur en commissaris van tal- looze financieele en andere lichamen een groote macht was in het hoofdstedelijke handels- en industrieele leven, stond hü ook van den aanvang op de bres voor de belangen van zün „werknemers", wier eischen om loonsverhooging als anders zins hü bü vele gelegenheden tot op groote hoogte tegenover commissarissen van zijn eigen maatschappü steunde en verdedigde...Werkspoor en onze stad verliezen véél in hem. Na dit „In Memoriam" het jubileum: ter Hall's 30ste revue in Carré! Op zün gebied,het gebied van het amusement, kan men ter Hall oo keen „groot man" noemen en dit hebben we hem, met wet houder Ketelaar voorop, dan ook bü ge- legeqheid van dit jubileum, daar in het gebouw aan den Amstel, met even-zoovele woorden gezegd!.... Zün revues hebben nooit op minderwaardige gevoelens van een gedeelte van het publiek gespecu leerd; zij waren altijd een vroolijk kijk spel en daarbij, wat gezien de velerlei soort buitenlandsche import op dit ter rein een verdienste is altüd door en door Hollandsch in den besten zin van het woordOok hier was de gebrach te hulde dus wèl op z'n plaats.... Tot slot van de reeks nog een groot man: Sir Henry Deterding, die wél, in den loop der jaren half en half Engelsch- man werd, maar die zich toch zoo nu en dan zün oude vaderstad herinnerd en ons dan een vluchtig bezoek komt bren gen waarbij hit meestal niet nalaat op de een of andere wüze onze jeugd een hart onder den riem te steken. Een vorig maal klonk zün woord tot die jeugd: jaag niet te veel op diploma's, studeer niet te lang, maar ga vroeg en frlsch en met energie de praktük inl Een ander maal liet hü het niet alleen bü woorden maar schiep een fonds voor reizen naar Indië van middelbare soholieren opdat zü Groo- ter-Nedrland in de praktük zouden leeren kennen en waardeeren. En ditmaal, deze week, aprak hü in de aula van het Ar.isterdamsch Lyceum voor de Academie voor Lichamelüke Opvoeding over de waarde der sport: voor de jeugd een on- ontbeerlük genot en eigenlük óók nog voor mannen van over de zestig, zooals hüzelfl.... Het wordt, ook al door die lenig em ge- zondhoudende sport, overigens langza merhand wel een lastig geval om den grens te trekken voor den „jongen man"... Waar houdt de moderne man op jong te zqn? Sir Deterding zeide het, wat loopen en tennissen betreft, nog tegen iedereen op te nemen! Is hü, als goede zestiger, niet „jong" meer?Maar, enfin, er moet in de praktyk nu eenmaal een grens zijn en zoo heeft dan b.v. de Amsterdam- sche Vereeniging voor Jonge Mannen (de A. M. V. J.) dien noodlottigen grens op 30 jaar gesteld. Noodlottig voor de meer dan dertig-jarigen in dit geval speciaal waar zü nu immers niet in de termen vallen te profiteeren van de geneugten en gemakken van het „aardsche paradijs" dat deze vereeniging, met haar nieuwe gebouw aan de Stadhouderskade bü het Leidsche boschje, voor „jonge mannen" tegen Mei of Juni a.s. gaat openstellen Dit gebouw, dat zün voltooiing nadert en naar de ontwerpen van den architect Foeke Kuipers tot stand kwam, is prac- tisch iets nieuws voor Holland. „In büna alle landen van de wereld ia iets derge- lijks overbekend, zelfs in China, zoodat onze bünaam Chineezen van KuroDa in dit opzicht nog te vleiend klinkt" zegt, min of meer terécht, de Vereeniging zelf in een onder den titel „Een open deur" verspreid brochuretje. Genoemde titel werd kennelük met opzet gekozen, omdat vele buitenstaanders nog steeds in de meening verkeeren, dat de A. M. J. V. haar deur gesloten houdt voor dat deel jonge mannen dat niet als „officieel" Christelük te boek staat. Zulk een mee ning is echter verkeerd: de deur staat in werkelükheid voor alle jonge mannen, tegen een schappeüjken entrée-prys! wagenwüd open. „....iedereen is bü ons welkom en blüft volkomen vrij in zün po litieke en religieuze overtuiging", getuigt de Vereeniging naar waarheid. Voor een honderdtal in wonenden zal om te begin nen, in dit nieuwe gebouw plaats zyn: zü krijgen een eigen kamer met stroomend water, warm en koud, en centrale verwar ming. Voor ontspanning, ook van niet in wonenden, zal gezorgd worden door mid del van een conversatie- en leeszaal, een biljartzaal, een kegelbaan, een turnzaal, een zwembassin, een loopbaan.... enz, enz. Een restaurant zal tegen billüke prü- zen in goede omgeving goede waar leve ren; wie stilte en concentratie zoekt zal de leeszaal met bibliotheek en de studie zaal tot zün beschikking hebben. „Wie zün algemeene kennis wil uitbreiden kan lezingen gaan hooren over allerlei onder werpen. Voor muziekuitvoeringen zal ge zorgd worden; ook voor muziekbeoefe ning, zoo gewenscht, door middel van een eigen orkest. Dan komt er, lest best! de.... daktuin, als lucht-tearoom ook, evenals een gedeelte van het restaurant en het zwembassin, voor het publiek, al dan niet „jonge man", toegankefijk. Deze hangende tuin „boven" dit centrale ge deelte van de stad en van waaraf men een uniek gezicht zal hebben op het volle Amstendamsche leven zooals dat over het Leidsohe plein, van en naar de Leidsche straat stroomt en op het „verkeers- caroussel" om het perk van het Leidsche boschje, zal ongetwüfeld een groote at tractie blüken. Neen, „aardsch paradüs" is voor het geen hier, met dit nieuwe gebouw weldra geboden zal worden, nog zoo'n overdre ven term nietl De ergernis en de kritiek ontbreekt nog steeds niet bü de voorbereiding der Olym piade. We negeeren haar nu, Waar het „zoo kort dag wordt", wel zooveel moge- lük, maar toch komt zü zoo nu en dan weer zoo brutaal om den hoek gluren, dat men er even aandacht aan moet wüden. Zoo hebben we thans het geval met het Olympische zwembassin, dat aan den overkant van het Noordelük Amstelka- naal in wording is, en dat 5018 M. in oppervlak, 1.75—5 M. diep en met daar omheen 6000 zitplaatsen een grootsch ge wrocht wordt en 120.000 kostl En dit alles voor.een zevendaagsch-ge- brujkl Na afloop van de Spelen zal het n.L weer moeten verdwijnen! Men roept thans schande over het hoofd van het Ge meentebestuur dat destijds het, door het Comité-1928 ter overname aangeboden zwembad weigerden en aldus van dit „verdwynen" de schuld draagt. Het Ge meentebestuur draagt hier echter minder schuld dan men het van zekere zijde wil doen voorkomen. Het desbetreffend aan bod toch van het Comité gold een veel eenvoudiger inrichting die, primitief als men haar ontworpen had, pl.m. 30.Ó00 zou gekost hebben. Reeds wordt büna een ton meer besteed en „op dien grond kan de vroegere weigering niet meer in het geding worden gebracht", naar de wet houder De Miranda opmerkt. Het „Comité" had, ook hier, de hand eerst in eigen boezem moeten steken. Maar zulk een gebaar gaat het, dat weten wü nu zoo langzamerhand wel, moeilük af! Zeer geachte Redactie, Als raadsman van A. H. Zindél, ge meente-veldwachter te Wüdenes (N.-H.) acht ik het imün plicht u mede te deelen, dat tengevolge van door de pers ver spreide berichten onder titels als: „Malversaties door den gem.-veldwachter te Wüdenes", „Onregelmatigheden door den veldwachter" (te Wüdenes), .yOneerlijk veldwachter te Wüd'enes. Als admini strateur der begraafplaats gelden geïnd en niet verantwoord. Door den gemeen teraad uit zijn funotie ontslagen", exl. en door de overname van dergelijke stukken, gereede aanleiding bestaat tot het vestigen van een onjuist inzicht in de toedracht van zün zaak. Ik zou het daarom zeer op prijs stellen, wanneer u ook mün lezing in uw blad zoudt willen opnemen. In zün j.1. vergadering is de Raad van Wüdenes, zich vereenigend met een daar uitgebracht rapport van een commissie uit zün midden (belast met het onderzoek naar een tekort in de boeken van den oud-gemeente-ontvanger) overgegaan tot het nemen van een besluit, waarbü de gemeenteveldwachter aan wien alle schuld in deze te wüten zou zün, werd ontheven van zijn functie als bediende ter secretarie (afd. administratie Algem. begraafplaats). Behalve, dat het zonderling aandoet, dat een gemeenteraad zich in spoedver gadering terstond met genoemd rapport vereenigde, terwül B. en W. dezelfde zaak intusschen nog in onderzoek had den. is het genomen ontheffingsbesluit onwettig i.v.m. art. 179P. van de Ge meentewet. In de vergadering van B. en W. van Wüdenes van 22 Febr. j.1. werd het rap port der Raadscommissie besproken. Toen werd geconstateerd, dat de administratie an den oud-ontvanger inderdaad niet ?oo feilloos was geweest als de commissie i oornoemd wel had willen doen voor- 1 omen. Om deze reden besloot het college van L. en W. dan ook terstond in afwach- t ng, dat de justitie deze zaak ten prin- pale tot klaarheid zal hebben gebracht - - den veldwachter in zy'n bovengenoem- 9 positie te handhaven. Inmiddels, met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Mr. J. BELONJE. Alkmaar, 3 Maart 1928. met moeite uit de schaal kunnen komen ea dan nog ateed» een zwakke stumper blijven. Zelfs op de beenkleur der kuikens Is het vast zitten der fokhoenders van Invloed. Van Leg horns die vastzaten kregen wjj een steeds grooter percentage kuikens met vrijwel blanke pootjes, welke eerst ns een week de normale kleur gingen aannemen. Zusteri van deze het*- nen, welke over een uitgestrekt terrein los liepen, gaven kuikens welke onmiddellijk gele pootjes vertoonden. Zorg er dus steeds voor, dat uw fokhoenders een prima voer krijgen en geef ze vooral ook steeds volop versch groenvoer, hetgeen binnenkort gelukkig weer in voldoenden voorraad te krijgen zal zijn. Maakt nu alreeds alles voor het op handen zijnde kuikenselzoen In gereedheid. Ga zorg vuldig na of er aan uw materiaal ook wat her steld moet worden. Wees het werk voor. Haal de spinnewebben en stofnesten eruit, gebruik kalk en zorg er voor klaar te zijn. Heeft het te veel geleden, worden de herstellingen om vangrijk, welnu, maakt dan nu wat nieuws, nu is de tijd er nog wel even voor beschik baar; straks vragen de kuikens al uw aan dacht. Timmer wat voertrogjes in elkaar; van die dingen hebt gij straks nooit voldoende. ZORG EN BEHANDELING VAN KUIKENS. Als wij over een en ander gaan spreken, dan komen wij al dadelijk tot de vraag: waf is noodig om kuikens uit het ei tot volwassen dieren groot te brengen? Hierop antwoorden wij in de eerste plaats, dat wij voor dat werk een zekere mate van pleizier moeten hebben; zoodra het werk een last wordt, is het oogen blik van gevaar aangebroken. Als gij voldoen de liefhebberij bezit in de welvaart van kleine leventjes, die zooeven uit den dop te voor schijn kwamen, dan bestaat er geen gevaar, dat gij niet uw best zult doen, deze kuikentjes nu groot te maken. Dit kost wel werk, maar als gij ziet, dat uw arbeid niet ijdel is, zult gij alle opofferingen gaarne voor lief nemen. In dien gij evenwel niet gewillig zijt om koude, regen en wind te trotseeren voor uw kleine kuikentjes, om zeker te zijn, dat uw kuiken tjes goed bezorgd en verzorgd zijn, dan raad ik u aan er nooit mede te beginnen, want half werk loopt gewoonlijk op mislukking uit. Liefde voor het werk, taaie volharding, zijn wel de eerste factoren, die noodig zijn om suc ces te verwachten. Het is moeilijk voor ieder een vaste regels voor te schrijven, maar als wij een goede dosis gezond verstand gebrui ken, dan zal de verzorging, reinheid en be handeling zeker niets te wenschen overlaten. Als gij nu denkt, dat gij de kwaliteiten bezit om, zeg 12 kuikens groot te brengen, dan zult gij dit even gemakkelijk met 50 of ioo kunnen doen. Ondervinding in het kleine maakt ons bekwaam voor het grootere. Men krijgt er later een zekere handigheid in om met kleine kuikentjes te werken. Laten we niet te hoog moedig zijn om goeden raad en practische wenken aan te nemen van personen, die veel dingen door ondervinding hebben geleerd. Dit kost u niets, het vermindert uw verlies en voert het batig saldo op. Moeder Natuur neemt haar maatregelen altijd zeer doeltreffend. Niet alleen geeft ze het kuiken voldoende voedsel mee voor zijn verblijf in het ei, maar ook zelfs nog voor een paar dagen daarna. Even voor Tiet uitkomen wordt n.1. het restant van de dooierzak door het kuiken opgetrokken en daar kan het kui ken dan 2 maal 24 uur'van leven. Ook is een normaal ei altijd in een goede verhouding ge vuld. Wij menschen moeten niet in «e door de Natuur getroffen maatregelen ingrijpen, daar dit niet dikwijls straffeloos zal kunnen plaats vinden. We grijpen in, wanneer wij onze hoenders vasthouden. Dan moeten wij, door prima voedersamenstelling, trachten tegemoet te komen, aan wat zij losloopende, op een voor hen geschikt terrein, zelf zouden kunnen opscharrelen en wat hun dan meer geëigend is. Is die voedersamenstelling niet oordeelkun dig gekozen, hetgeen bij goedkoopere mengsels gewoonlijk het geval is, daar de prijzen der goede grondstoffen momenteel van dien aard zijn, dat het goede voer niet goedkoop kin zijn, dan zal de kiem ook niet zoo krachtig zijn als dit behoort en zal het kuiken slechts POLISVOORWAARDEN. Mr. A. v. d. D(eure) stelde eenigen tijd ge leden in het „Alg. Ned. Lbld." in het licht, hoezeer een verzekerde bij nauwkeurige toe passing der polisvoorwaarden aan de zooge naamde welwillendheid der maatschappij is overgeleverd. Hij gaf enkele voorbeelden uit de praktijk, ten bewijze, dat die polisvoorwaar den, schijnbaar zoo onschuldig, de verzekerden somwijlen leelijk kunnen dupeeren. Veelal heeft de verzekerde niet eens daarvan ken nis genomen; of, indien wel, heeft den juisten zin er van niet goed begrepen; niet vermoed, dat achter die bepalingen, met kleine letter gedrukt, een addertje onder 't gras kan schui len. 't Is daarom zaak, indien men zich ver zekert, zich té voren ter deeg te doen inlich ten, en zich daartoe elan te wenden tot een betrouwbaar, deskundig persoon. De agent verzekert dikwijls, dat de maatschappij die be palingen niet zoo streng handhaaft, en inder daad is dit in vele gevallen zoo. Maar er zijn ook heel wat gevallen, waarin van een milde toepassing geen sprake is. HOENDER- EN PLUIMVEETEELT. Nog altoos zijn er menschen, die in het be zit van een kleiner of grooter kapitaaltje, mee- nen daarmee een hoenderbedrijf te moeten op zetten en in dat laatste dan een behoorlijk bestaan te kunnen vinden. Talloos velen zijn in de laatste 20 jaar hierin teleurgesteld. Pluimveeteelt als hoofdbestaan moet ten zeer ste worden ontraden. Tenzij men zich specia liseert op den verkoop van ééndagskuikens of jonge hennetjes, of op een ander onderdeel zal in den regel zulk een bestaan op misluk king uitloopen. Wat wel aanbeveling verdient, is: combinatie van hoenderteelt en fruitteelt. In Duitschland en België waren vóór een kwarteeuw daar reeds vele mooie voorbeelden van. En ook in ons land, in de Betuwe b.v., komt deze combinatie voor. De eene teelt steunt hier de andere. De hoenders vinden op het terrein dierlijk en mineraal voedsel en ook groen voeder, noodig niet alleen voor hun ge zondheid en den opbouw van hun lichaam, maar ook ter bevordering der eierproductie, waardoor een groote besparing van voeder wordt verkregen. Daartegenover staat, dat de vruchtboomen gebaat worden doorde verdel ging van een massa schadelijke insecten, ter wijl de vruchtbaarheid van den boomgaard verhoogd wordt door de niet onbeteekenende hoeveelheid kippenmest, welks waar Ie niet moet worden onderschat. Aleer men echter er mee aanvangt, zal men goed doen zich eerst te vergewissen of het terrein voor vrach- tenculfuur geschikt is. Men wende zich du» eerst om inlichtingen tot een deskundige b.v. den tuinbouwconsulent der streek. WENKEN EN MEDEDEELINGEN. De bladen deelden mee, dat in Engeland van Staatswege ter verdelging van ratten en muizen wordt aanbevolen: een aftreksel van de bol van de roode zee-ajuin. Naar aanleiding hiervan schrijft de heer J. van Zijverden, vee arts, in het „Algem. Ned. Lbld.", dat een der gelijk preparaat van de zee-ajuin als ratten vergif al sinds jaren ten onzent ln den handel wordt gebracht door de firma Veterinaria te Leiden. Wij zijn Engeland dus vóór. Men ont houdt het adres I WEET GIJ? Weet gij, dat de aanleg van electrische lei dingen op de boerderij in vele gevallen niet is, zooals die behoort te zijn; dat de leiding na enkele jaren vaak ondeugdelijk wordt? Weet gij, dat het wenschelijk is de leiding te laten aanleggen van Antygroomdraad, welke installatie geleverd wordt door de firma Sie mensSchückert te Den Haag? Weet gij, dat zulk een leiding bestand is tegen alle inwer king van1 vocht en zuren, wat vooral in stallen zeer gewenscht is; dat daarbij elke verbinding: doos, lichtpunt, schakelaar enz. afzonderlijk geaard is, en de levensduur wordt gegaran deerd op minstens 25 jaar? Weet gij dus, dat kortsluiting of andere aanraking met het vee bij deze leidingen is uitgesloten? Weet gij: dat in 't boekjaar 1926'27 van 768 landbouw bedrijven in Friesland, aangesloten bij de cen trale landbouwboekhouding, 520 met winst en 248 met verlies hebben gewerkt; dat de ge middelde winst van alle bedrijven samen be draagt 975 per bedrijf; dat die gemiddelde winst over '25'26 bedroeg 1585, en over '24'25 3061 per bedrijf? B.r. N.V. TEXEL'S EIGEN STOOMBOOT-ONDERNEMING. Ingegaan 1 Maart 1928. Op werkdagen: Vertrek Texel: 6.— v.m. 8.— v.m. 11.15 v.m. 2.30 n.m. 5.40 n.m. Vertrek Helder: 7.— v.m. 9.55 v.m. 12.15 n.m. 4.30 n.m. 6.40 n.o. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 6.— v.m.* 8.v.m. 11.v.m. 5.40 n.m. Vertrek Helder: 7.— v.m.* 9.v.m. 12.m. 6.40 n.m. Ingaande 15 April. (728) wvut:

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 7