T koud oplossen! Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS. m VAN ZATERDAG 17 MAART 1928 Binnenland. fraude bij de onderl. ziekte verzekering te franeker. De boekhouder bereid I 2000 terug te betalen. In de laatste dagen liepen te Franeker geruchten, dat de boekhouder bij de On derlinge Ziekteverzekering, waarbij de landbouwers uit den omtrek hun perso neel tegen ziekte hebben verzekerd, frau duleuze handelingen zou hebben gepleegd. geheel gezin vergiftigd? VU! personen te Kruisweg ernstig ongesteld. de steekpenningen bij de gasfabrieken. Buitenland. De overstrooming bij LosAngeles. sn-ja 'v'™! Een winkeldievegge. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Clrcns. Gas. De I.V.T.A. Een vierde Museum-terrein-plan. Het Ryn-kanaal. Ingezonden Mededeeling. 11 - Radio-Rubriek. Naar verluidt liet de boekhouder de le den meer betalen dan zij verschuldigd wa ren, doch verantwoordde hij de juiste be dragen, waardoor de bewuste handelingen bij de controle der boeken niet ontdekt werden. Het juiste bedrag, waarvoor de leden benadeeld zouden zijn is niet be kend, daar hiervoor een uitvoerig onder zoek noodig zou zijn. Den boekhouder is verzocht een bedrag van 2000 terug te betalen, waarin hij heeft toegestemd. Donderdagmorgen is het gezin van den arbeider Leenhoudt te Kruisweg (Z.-H.) plotseling zeer ernstig ongesteld gewor den, naar de Telegr. verneemt onder ver giftigingsverschijnselen. De gemeentege neesheer van Bleiswijk, dr. Hoogeboom, achtte onmiddellijke overbrenging van het .geheele gezin bestaande uit man, vrouw en drie nog jeugdige kinderen, naar het ziekenhuis noodzakelijk, zoodat allen Don derdagmiddag naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage zijn vervoerd. Hun toe stand is zorgelijk. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Aaltens gasdirecteur vraagt eer herstel. In de Woensdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Aalten werd een schrijven behandeld, ingekomen van den directeur van het gasbedrijf, met ver zoek in zijn eer te worden hersteld. De directeur, in openbare zitting ge hoord, verklaarde de kleine kasverschil- len, die geconstateerd zijn, uit het feit, dat met slechts één jongen de administra tie moest worden gevoerd. Meerder per soneel is hem steeds onthouden. Ook wa ren er den laatsten tijd in het geheel geen bemerkingen in de administratie gerap porteerd. De raad heeft nog geen beslissing ge nomen. bericht flen naderenden vloed en haastte zich met zijn vrouw per S'ito in de richting van de heuvels. On oe. bedacht hij, dat zijn zes knechts nog in een bijgebouw sliepen. Hij had de keus om zijn eigen leven en dat van zijn vrouw aan het grootste gevaar bloot te stellen, of de mannen te laten omkomen. Hij reed terug, wekte de knechts, allen sprongen in de auto en dwars door de velden ging het naar de heuvels toe. Een paar seconden nadat de auto de ranch verlaten had, werd deze door het water verwoest. Een andere man, die een buurman had willen waarschuwen werd door het water verrast en zag zijn drie kinderen voor zijn oogen verdrinken. De New York Herald deelt nog mede, dat Goolidge aan senator Samuel Morgan Shortridge van Californië heeft beloofd, dat de regeering hulp zal verleenen aan de geteisterde Santa Clara-vallei, zoo gauw bekend is, wat het meest noodzake lijk is op 't oogenblik. Ingezonden Mededeeling. De omvang van de schade. De overstroomingen by Los Angeles in de Santa Clara vallei hebben meer schade en raenschenlevens geëischt, dan eerst gedacht werd. Men heeft nu een 300 dooden gevonden, maar het is vrij wel zeker, dat er nog een 400 vermicten door het woedende water zijn omgekomen. De schade aan eigendommen zal meer dan 15 millioen dollar bedragen. Zeven plaatsen zijn geheel of op een paar huizen na verwoest. De heele vallei, vroeger bloeiend en welvarend, is nu een grauwe slibmassa. De mogelijke oorzaak. De lpschouwer, die belast was met het rapport over het ongeluk beweert, dat het te wijten is aan de ondeugelijke constructie van den doorgebroken dam. Dit wordt echter ten stelligste ontkend door de waterstaatsingenieurs te Los Angeles. De hoofdingenieur van het aauuductsysteem gelooft, dut het breken van den dam veroorzaakt kan zijn door een aardverschuiving tengevolge van de vele regens. Daardoor was de Westelijke basis van den dam verzwakt en niet meer in staat om d n overmatigen druk van het waterreservoir te weerstaan dat een hoogere stand» had tengevolge van een wolkbreuk in de Siërra s. Het waterreservoir diende eenerzijds als aanvulling van de drinkwatervoor ziening van Los Angeles, anderzyds voor deMengzal dus in den komenden drogen tijd in tweeërlei opzicht moeilijkheden kHetnaakn'?afvêrwoeste huizen wordt op. 750 geschat; zij werden met bewoners, vee Sn meubilair door denvloed meege^ sleurd en overal in de vallei bleven Td."& dichter Mi«e heeft men de menschen voor een de maar en met auto's kunnen waarschuwen, maar velen werden toch een prooi der vloed golf doordat het bericht hun zoo onwaar- S&m >eek, dat ze ernieLaan geloofden. Vun alle kanten is inmiddels nuip ge pïeegslera rijn naar de onheilsvallei ge- zonden. Tragische verhalen. Talrijk zijn de tragische verhalen, die bekend worden en talrijk zijn ook de helden, die hun leven waagden. Eeu boer te El Rio had telefonisch MISLUKTE ROMANTIEK. Mlle. Debora Kaufman, een knap Poolsch meisje, dat te Parijs in haar on derhoud voorziet met Fransche les geven aan jeugdige Oosterlingen, meerendeels Chineezen en Arabieren, was dezer dagen eensklaps verdwenen. Ze moest vermoord zijn, 't kon niet an ders!.Ze was natuurlijk in een liefdes drama gewikkeld met een harer warm bloedige leerlingen, en had haar genegen heid met haar leven moeten bekoopen. En de geheele Parijsche politie, versterkt met detectives, trok er op uit om Debora Kaufman te zoeken. Men vond haarin de vrouwenge vangenis van Saint-Lazare, in goeden wel stand, maar toch lichtelijk uit haar even- wacht, omdat ze enkele dagen tevoren met zeven andere jonge meisjes door de po litie was opgepakt, toen zij in een der groote warenhuizen bezig was een en rn- der te ontvreemden. Zes van de acht meis jes weigerden haar naam te zeggen waar op de commissaris van politie ze, volger.s het voorschrift, naar de gevangenis 1 et overbrengen in afwachting van het n. >- ment, waarop ze zouden besluiten ha ir identiteit kenbaar te maken. Toen de detectives de foto van Debora in handen kregen, herkenden ze in haar de jonge Poolsche, die niet bemind ont voerd en vermoord werd, maar slechts aan kleptomanie leed. ZOEBKOF VERBANNEN. De politie-overheid heeft den echte noot van de vroegere prinses v.to Schaumburg-Lippe, den Rus Alexanoor Zoebkof uit het Duitsche rijksgebied v> bannen, wegens zijn veroordeeling vo r inbreuk op de pasvoorschriften. Hij moet het Duitsche grondgebied bi i- rien zeven dagen verlaten. Hij gaat naar de Kongoi. Naar Wolff verneemt, heeft Zoebkof Woensdag Keulen reeds verlaten en is hij naar België gegaan. Vandaar zal hij zich naar ziijn oom in den Belgischen Kongo begeven. De Duitsche politie heeft hem twee weken gegeven om zijn zaken te Bonn te regelen, doch men verwacht niet, dat hij hiervan gebruik zal maken. Bij zijn vertrek zei hij, dat hij een vacantie- reisje ging maken. Prinses Victoria, zijn vrouw, vertoeft op het oogenblik te Bonn. Zoebkof is wegens paspoortinformalitei ten voor het heele rijk uitgewezen, niet om andere ongewenschte gebeurtenissen, daar hij dan alleen uit Pruisen gezet had kunnen worden. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. Te Chatel t in Henegouwen is een vleu gel van een ziekenhuis, waarin grijsaards geherbergd werden, geheel uitgebrand; al de zieken konden echter nog tijdig ge red worden. AMBULANCES VOOR DRONKAARDS IN RUSLAND. Het presidium van den sowj»tvan Moskou heeft het voorstel van het volkscommis sariaat voor gezondheidswezen goedge keurd, om in alle districten van Moskni ambulances op te richten, waar zwaar beschonkeneri kunnen worden opgenomen. De inrichtingen zullen van baden en installaties voor het inblazen van zuur stof worden voorzien. De patiënten zullen er 24 uur worden gehouden en moeten daaivoor 2 tot 5 roebel betalen. Als de zelfdepersoon meermalen in dien toestand opgepakt wordt, zal hij naar een speciaal ziekenhuis worden gebracht. EEN NIEUWE KJA-WONDER DOKTER. Hoc..s pocus In de de»a. Door een nieuwen wonderdokter, in de desa Goemelar-kidoel, gelegen in het dis trict Soempioeh, afdeeling Banjoemas, Kjai Hadji Mohamad Joesoep, wordt in den laatsten tijd een nieuwe geneeswijze op zijne patiënten toegepast: Hij schrijft een Koran-spreuk op een plankje. Terwijl de patiënt met één of meerdere vingers de zieke plaats op zijn lichaam betast, slaat de wonderdokter een spijker in één der, volgens zijn meening, op ds ziekte betrekking hebbende Arabische karakters De patiënt moet op dat oogenblik de zieke plaats loslaten en wordt voor genezen verklaard. Gelukt het experiment niet da delijk, da nwordt dit door den kjai her haald (soms meerdere malen). Er moet van dezen persoon wèl een enorme suggestie uitgaan, zegt het A. I. D., waaraan wij dit verhaal ontleenen, dat een kranke, op deze wijze behandeld, ver klaart, of te zijn genezen, öf zich dadelijk beter te voelen. Op de laatst gerapporteer de 6 visite-dagen, v.m. 26 December Lm. 12 Januari jl., bezochten hem niet minder dan 18.556 patiënten, terwijl dit aantal in de twee maanden te voren ruim 60.000 be droeg. Door den assistent-wedono worden alle bezoekers thans geregistreerd en er zullen, vooral voor van elders afkomstige patiënten, steekproeven worden gehou den, of de genezingen blijvend blijken te zij n,middels correspondentie met de be- trotkken districts- of onderdistrictshoof den. Intusschen vaart de desa-kas er wèl bij en staat bedoelde kjai in zijn omgeving in hoog aanzien. Charley 'Chaplin's Circus, waarin hij als tragisch, gelegenheids-koorddanser, als leeuwen-temmer tegen wil en dank en na tuurlijk ook weer als minnaar van de droevige figuur optreedt, draait nu al voor de tweede week in Tuschinsky en nog heeft half Amsterdam er den mond van vol..Het wordt dus wel tijd dat er hier ook wat van gezegd zij. Wat is 't toch, vraagt men zich ook nu weer, na het zien van deze nieuwe groote Chaplin-film, af, dat de menschen zoo pakt en boeit? Is 't alleen het grotesk belache lijke van zijn groote schuitschoenen, zijn wijde slobberbroek, zijn mee-huppelend en dansend rietenstokje en zijn te kleine, steeds weer even vluchtig gelicht bol hoedje?Zijn het z'n rare dribbel-pas jes en z'n strak, van geen toeten of blazen wetend gezicht met het korte zwarte snor retje?Zijn het de vermakelijke situa ties en lastige parketten op zichzelf, waar in hij zich steeds weer in zijn films ge plaatst ziet?.... Het kan dit alles niet zijn, waarmede hij nu al zooveel jaren achtereen een zoo sterke vat op de me nigte houdt. Er zijn toch meerdere komie ken, zoowel op de planken als op het witte doek, die wat kleeren, uiterlijk en ge baar betreft in het zuiver potsierlijke niet veel voor hem onderdoen. En ontelbaar zijn de rolprenten waarin de aparte scè nes en gevallen als twee droppels water op die in de Chaplin-films lijken.Neen, er moet in deze wonderlijke Charley- figuur wel iets heel aparts leven, Iets dat veel dieper grijpt dan het onzinnige, cari- caturale, iets waarvan de meeste toeschou wers zich te midden van hun proesten en schaterlachen niet eens bewust zijn, maar dat het toch doet en naar waarheid het Charley Chaplin geheim mag heeten. Dat iets moet, wil het mij schijnen, zijn: de verteederende sympathie en het medelij den dat we, in wezen, voor.onszelf hebben! Want ziet: hij beeldt dat inner lijk van ons uit, dat kinderlijk naïef, speelsch en goed van vertrouwen als het is, eigenlijk nooit tegen het groote leven daarbuiten op kan en waarvan de beste bedoelingen steeds ten pndermans spot- tooneele worden opgevoerd.... En als we om hem lachen en tegelijk een hartgron dig medelijden met hem hebben, dat ons tot een traan beweegt, danlachen en huilen we eigenlijk om dat diep ver borgen wazen in ons zelf. Want allen heb ben we in ons, hoe cynisch onverschil lig en schouderophalend we het ook mo gen ontkennen dat primitieve, kinder lijke idealisme dat al dadelijk bij de eer ste aanraking met de buitenwereld schich tig wordt en raar-onhandig gaat doen.... We zijn allen, het zij, waarde lezers en lezeressen met alle resbect gezegd min of meer Charley Chaplins en daarin moet, voor het grootste gedeelte wel het geheim van zijn wereld-succes schuilen.. In „Gas" daartegen, het tooneelstuk van George Kaiser waarvan de opvoering in den Stadsschouwburg onder regie van Van Dalsum in zekeren zin een gebeurte nis mag genoemd worden, is de hoofdper soon een idealist, die wel verre van kinder- lijk-naief te zijn en tot dadelijk retiree- ren bereid, juist de buitenwereld voor zoover die met ons verstand te veroveren valt, overwonnen heeft Hij, de millionairs- zoon, heeft zijn bedrijf, waarin het gas ge maakt wordt, dat voor het geheel overige bedriji's- en sociale leven onontbeerlijk is, coöperatief gemaakt; er zijn geen chefs en ondergeschikten meer, ieder is medewer ker en alles, de loonen, dé arbeidstijden, enz. enz. zijn wetenschappelijk geregeld. Alles is op de beste wijze die het verstand ook maar bij mogelijkheid kan uitdenken opgezet en uitgewerkt; ook de formule volgens welke het gas zelf gemaakt wordt.. Maar ziet; toch, op een goeden dag, en daarmede begint het stuk, explodeert dit gas! Duizende arbeiders worden ge dood en de fabriek ligt in puin. En toch de formule klopte en zal nooit beter kunnen uitgedacht worden.... Moet nu, ziet hier het probleem het bedrijf weer op gebouwd worden; moet men weer opnieuw gaan beginnen, met de kans voor oogen dat vroeger of later het gas weer explo deert?Dat nooit! zegt deze ide alist; we hebben nu gezien waar de zui ver verstandelijke weg toe leidt; het wordt tijd dat we eindelijk mensch wor den.... Zulk een fabriek, zulk een systeem als we gehad hebben, help ik niet meer opbouwen. Laat ons een anderen weg inslaan; uit de fabriek terug naar het land daar trachten mensch te worden. Hij probeert het zijn medewerkers duide lijk te maken.... Maar geen een begrijpt hem. Ieder zit vast aan zijn „beroep". De boekhouder zegt hem: als er niets meer te cijferen en te berekenen valt, ga ik weg; het is mijn vak. De ingenieur komt weer met z'n formules en projecten het is z'n vak en iets anders begrijpt hij niet. En tenslotte de werklieden; ook zij gillen weer hun oude machines, hun oude hef- boomen enz. terug, het is hun vak.De scène waarin dit laatste blijkt is voor ons Amsterdamsch tooneel wel iets merkwaar digs en iets nieuws. Het is een stukje mas sa-regie zooals we hier nog niet hebben meegemaakt. Met medewerking van niet minder dan 260 laden van de Arbeiden Jeugd Centrale krijgt men een groote ar beiders-bijeenkomst te zien waarop vanaf een spreekgestoelte de menigte door ver schillende vrouwen en mannen wordt toe gesproken en waarop de idealist en de in genieur ieder van hun kant, de eerste met zijn „uit de hal! uit de hall uit de fabriek! 1 Volg mijl" de tweede met zijn: „Blijf hier! Weer aan het werk! Volg mij!" de massa trachten mee te krijgen. Wat dan tenslotte, naar reeds aangeduid, met een overwinning van den ingenieur eindigt. Ik wil het verder nu hier niet hebben over het probleem van het stuk zelf en wat het verder te denken geeft, maar alleen wijzen op het feit hoe geslaagd deze eerste proeve van massa beweging op ons tooneel mag heeten. Er valt uit te leeren hoeveel er te bereiken valt met medewerking van groepen enthousiaste dilettanten, zooals deze A. J. C.-groep er een was en het opent zeer zeker perspectieven'voor de toekomst.... Dat we er, ook inzake den vrede, nooit zullen komen met het vrijwel uitsluitend bewandelen van den verstandelijken en den rechterlijken weg, daarvan raken we nu toch zoo langzamerhand wel over tuigd. Werkelijk beweeg-kracht heeft men ook in dezen in het gevoel te zoeken. En 't is goed, dat het gevoel van „zooiets (een wereldoorlog n.1.) nooit meer" weer eens flink wordt gewekt en versterkt, ten dien einde zal er tijdens de komende Olympiade door de Nooit-meer-oorlog-Fe- deratie een anti-oorlog tentoonstelling ge organiseerd worden: de I.V.T.A. (Inter nationale Vredes Tentoonstelling Amster dam) die van 15 Juli15 Augustus gehou den zal worden in het gebouw van de Theosofische Vereeniging aan de Tol straat. Voornamelijk zal deze tentoon stelling door middel van foto's van de slagvelden en van verminkten enz., van door bekende kunstenaars geschilderde oorlogstafereelen, van allerlei merkwaar dige en voor een deel geheime documenten uit de jaren '1418, trachten onze afkeer nog eens extra levend te maken. Men mag dan, zooals van sommige zijden ook al reeds gedaan werd, zeggen dat zulk een expositie teveel in het negatieve teeken staat. dat we er met afkeer alleen niet komen; daarentegen zij opgemerkt, dat de afkeer en de walging op dit gebied langzamerhand wel wat zijn ingesluimerd en dat hoe meer ze tot wakker zijn ge prikkeld worden des te beter. Zij voeden den wil tot vrede, zonder welke geen enkel arbitrage-verdrag of Volkenbonds-over- eor komst, hoe knap juridisch ook bedacht en in elkaar gezet, iets beteekenen. En daarom is deze I.V.T.A. uw belangstelling cn steun overwaard. Vrede heerscht er overigens in onze naaste omgeving inzake de „bebouwing van het IJsclubterein" nog lang niet.. We zijn eigenlijk nog niet eens aan den eigenlijken strijd in den Raad begonnen. We leveren nog maar voorposten-gevech ten. Drie strijdende posten stonden er tot nu toe tegenover elkaar: plan-Staal, plan- Bauer en het plan door het Handelsblad gepropageerd waarbij op het vrijgekomen terrein een nieuw Paleis gedacht werd. Nu is er dezer dagen nog een vierde bij gekomen, dat men, kort aangeduid, het Concertgebouwplan zou kunnen noemen. Dat moest tenslotte ook wel zoo komen. Ik heb vroeger in deze brieven al eens ge wezen op het feit, dat er in de hoogere regionen van het Amsterdamsche leven een zekere animositeit heerscht tusschen de geld- en andere magnaten die de Wag- nervereeniging steunen en propageeren en tusschen dergelijke magnaten die ach ter het Concertgebouw staan. En dat er, tegenover den zet op 't schaakbord van de Wagnervereeniging-heeren met hun Ope ra-plan, wel een tegenzet van de zijde van de Concertgebouw-groep te verwachten viel. Die zet is thans met dit nieuwe plan, dat een uitbreiding van het Concertge bouw en tevens 'n nieuwe gevel van dezen muziek-tempel eischt en daarbij dit ge bouw door middel van een half-gebogen vijver-aanleg met het Rijksmuseum „verbindt" gekomen. Het is zeker dat dit nieuwe plan onder het publiek veel sympathie zal ontmoeten. Het slaat twee vliegen in één klap: het zorgt voor een soort park, iets wat op het publieke ven» langlijstje staat en het wil tevens het Concertgebouw uitbreiden en verfraaien, wat niet minder op dat lijstje thuis hoort nu de kringen die zich voor het Concertge bouw interesseeren en er dikwijls hun schreden naar richten de laatste jaren zoo enorm veel grooter zijn geworden. In alle geval zal dit plan in den eindstrijd, moge hij niet al te lang meer op zich laten wachten een ernstig mededinger blij ken! Nog een strijd waarin een nieuwe me dedinger, of, meer naar waarheid, een half-vergeten, maar thans weer opgestane mededinger—, in het perk trad zij tenslot te nog even gememoreerd. De strijd om, de Amsterdam-Boven-Rijn-verbinding. Den laatsten tijd hoorde men maar van twee plannen: het kanaal over Wijk-bij- Duurstede, door Amsterdam voorgestaan en het kanaal over Vreeswijk, waar de Re- geering steeds aan vaat houdt Ja, wa> hoorden er zooveel van dat er schier geen eind aan kwam; nog onlangs^ gaf waar nemend burgemeester ter Haar 'n uiteen zetting var. een conferentie met de Regee ring in dezen die echter, voor de zooveel- rte maal, ook weer op niets uitdraaide. Van het oude Geldersche vallei-plan hoor de men echter niets meer. Nu kwam het weer op de proppen. De Kamer van Koop handel voor de Geldersche Vallei heeft er deze week hier in Parkzicht weer eens een lans voor gebroken, gedachtig o.m. waar schijnlijk aan het: waar twee vechten om een been.enz.! Enfin: als 't „been" onze Rijnverbinding tenminste nu maar eindelijk eens veilig wordt wegge dragen uit de kijverij! Door wien, óf het de Regeering, de Stad, of de Gelder sche Vallei-heeren zijn doet minder ter zake. Als 't maar g e b e u r 11 OVER CONDENSATOREN. Ioder luisteraar weet wel wat een con densator is, want in elk ontvangtoestel zijn er meerdere te vinden. In principe bestaat een condensator uit twee gelei ders, gescheiden door een niet-geleider, dus b.v. twee metalen platen waartus- schen eboniet, mica of lucht. Men noemt de isolatie tusschen de condensatorplaten het di-electricum. Zoo is lucht gewoonlijk het di-electrium van variabele conden satoren, en mica, eboniet of waspapier van vaste condensatoren. Boven een waarde van 0,1 Mf waspapier gebruikt omdat bij van mica teveel ruimte noodig is condensator bovendien veel te ko zou worden. In de g.-dkoopere m m wordt ook voor de lagere waarden was papier gebruikt. Wanneer aan de klommen van condensator een spanning gelegd v. o_ wordt hij geladen en absorbeert het di- eloctrium (de tusschenlüggende isolatie) een gedeelte van de elxtrische energie. Wanneer de spanningsbron, een batterij b.v., wordt weggenomen behoudt de con densator een electrische lading, afhan gende van de grootte- van den conden sator en de aangelegde spanning. Indien een wisselspanning aangelegd wordt is do condensator op maximum geladen, wanneer de aangelegde wisselspanning i:: ar maximum waarde bereikt, doch we der ontladen als de spanning op nul te rug, d Dus verbonden aan de wissel- stroomkring wordt de condensator gela den en ontladen en zal een Ampère meter, in serie daarmede verbonden, stroom aanwijzen. Het schijnt dus dat de cond nsator stroom doorlaat, doch ln werkelijkheid laadt en ontlaadt de con densator zich en de laad- en ontlaad- stroom wordt door den Ampèremeter ge registreerd'. Bij een bepaalde spanning en frequen tie hangt de stroomsterkte af van de ca paciteit van den condensator. Hoe grooter de condensator (hoe meer of hoe grooter platen), hoe sterker de stroom welke in den kring optreedt. Of, bij een bepaalde condensatorgrootte en spanning, neemt de stroom toe in verhouding tot de fre quentie van de aanglegde spanning. Als we de frequentie verdubbelen (frequen tie-aantal trillingen per seconde), wordt de stroomsterkte ook verdubbeld'. Wanneer een condensator een lading heeft ontvangen geeft hij bij ontlading steeds minder energie terug omdat er verliezen in optreden, die we wel tot een minimum kunnen beperken, dooh nooit geheel. De verlore energie heeft geen practisch nut, doch wordt omgezet in warmte: die verliezen moeten dus zoo laag mogelijk gehouden worden. In het ontvangtoestel wordt een con densator parallel op een spoel gezet om haar af te stemmen op de frequentie van het gewen,schte station. Indien de conden sator veel verlies geeft zal een belangrijk deel van de ontvangen energie verloren gaan en de spanning op de klemmen van den condensator, welke op het rooster van de lamp gebracht wordt, zal kleiner zijn dan met een beteren condensator; dus goeft een slechte condensator rwakkcre ontvangst. Bovsndlsn wordt hierdoor ds

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5