DINER a f 1.50 PEPERMUNT Ingezonden Mededeeling. is krachtig, maar niet scherp, ze ia lekker en niet bitter. In elktabietmoetetaan: KINQ extra strong. Ewang Toe, den minister van buitenland- sche zaken te Nanking. Volgens officieels rapporten aan de bui- tenlandsche vertegenwoordigers is een haoheiyke toestand te Hankou ontstaan, doordien de Wansche autoriteiten daar hebben geweigerd om communisten, die in de Fransche oonoessie een toevluoht hebben gezocht, uit te leveren. LUCHTVAART. VLIEGTUIG IN EEN STRAAT NEERGESTORT. Een kind gedood. In de hoofdstad van Dunmurry, een dorp op 5 mijl afstand van B elf ast, is een vliegtuig neergestort. Een meisje dat op straat speelde, werd gedood. De vlieger weid ernstig gewond. EEN PARACHUTESPRONG. Het wereldrecord verbeterd? Harold Lohitby, een machinist bij de vloot, beweert het wereld-record van een parachutesprong uit een vliegtuig te hebben verbeterd en 4400 voet te zijn ge vallen voor hij aan het koord, dat de pa rachute opent, trok. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Olifanten zonder staart En met een staart. Het Pesthuis. Crematorium. Artls. 50-jarlg Concertgebouw. We leven ln een wonderlijke wereld. Een wereld waarin maar al te dikwijls de beste dingen in hun tegendeel, d.w.z. in de siechtcte dingen omslaan. Zoo Lereiden we ons, nietwaar, terwllle van den vrede, die we willen bewaren, nog maar altijd op den oorlog voorl En eigenlijk werd er nooit een oorlog gevoerd die niet voort sproot uit een verschil van inzicht over de beste wijze waarop de vrede diende ge handhaafd te wordenI En ander voorbeeld terwllle van de sohoonheld, die, naar het bekende spreekwoord luidt, een „vreugde voor altijd" ie, begeven we ons steeds weer opnieuw in pijnlijke en hatelijke debatten, waarbij de leelljke woorden schering en inslag zijn, zoodat ook hier het tegendeel: een smartelijkheid voor altijd, wel bereikt schijn. Vrede en schoonheid zijn dan ook, zou men kunnen zeggen, dingen, die min of meer vanzelf moeten opgroeien; gaat men er wilskrach tig, bewust, met verstandelijke argumen ten en inzichten naar zoeken en streven, dan bereikt men veelal het omgekeerde. Voor do schoonheid althans, en daar wil ik me dezen keer toe bepalen is dat zeker «er. Zoo is er b.v. een tijd geweest, dat mea ,>ewust" aan 't werk toog om het nieuwe sloom-rijtuig een „schoonen" vorm te geven. Het eenlge gevolg daarvan was, dat men zonderlinge halfslachtige dingen tot bestaan braoht, die een kruising vertegen- woojc j>)n tusschen enkele vormen die men -un het oude paarden-rijtuig als „schoon" had leeren waardeeren en enkele nieuwe vormen die noodzakelijk voort vloeiden uit de technische eischen, die het nieuwe stoompaard stelde. Later is men gelukkig van deze goedbedoelde, maar ten eenenmale misplaatste pogingen ge heel terug gekomen en liet men de ont wikkeling van het nieuwe vervoermiddel, uit schoonheidkundlg oogpunt, geheel vrij, terwijl men zich alleen bemoeide met de technische eisohen, die het vroeg. En ziet: „vanzelf" groeide toen onze huidige automobiel-vorm op, die zeer zeker een eigen schoonheid heeft. Met dezen gang van zaken bij de par ticuliere auto voor oogen kan men, ook uit schoonheidkundlg oogpunt, de ontwik keling van de motorbus, de jongere achterneef, die de baard nog in de keel heeft en maar ternauwernood het Jonge lingsstadium te boven is gekomen, met een gerust geweten afwachten. Is hij een maal ten volle uit de kluiten gewassen, dan zal ook hij ongetwijfeld een go"d fi guur nebbor, on behoorn:* geproportio neerd rijn. Men gaat ean jongeling in 7ijn overgangsjaren toch ook niet uitschelden voor al wat leelijk is en zijn ouders ver- wijten dat zij er niet dadelijk voor zorgen, dat zijn armen en beenen wat betere ver houding tot zijn lichaam vertoonen?.. Hoogstens maakt men er een grapje van en bedenkt een plagend scheldwoordje voor den mensch die nog niet droog ach ter zijn ooren is.... De heer Gulden echter, die deze week in den Raad onze gemeentelijke motor bussen ook en voornamelijk uit schoon heidkundig oogpunt meende te moeten te- lijf gaan, bedoelde het om de dooje dood niet als grapje, maar integendeel met felle ernst toen hy tenslotte onze kraaien-knip- pen en andere stedelijke motor-lobbussen het woedende scheldwoord ,,'t zijn olifan ten zonder staartl" toewierp.... Overi gens, 't moet worden toegegeven, de ka rakteristiek is niet slecht! In moderne nachtmerries waarin b.v. olifanten zonder staart zouden wenschen op te treden, kun nen onze motorbussen best als zoodanig fungeeren.Enfin olifanten hebben een dikke huid' en de motorbus zal zich in zijn logische technisohe ontwikkeling niet laten storen door ontijdig optredende schoonheidsbeschermers als het Raads lid Gulden. Zij ook, zal haar schoon, met of zonder staart eenmaal „van zelf" vinden. Een olifant met een staart zou men het 1 April gebeuren op het Leidsche plein met de van Poelgeest-bus op Schiphol kunnen noemen, waarover ik u de vori ge maal al schreef.Inderdaad heeft de politie dezen ondernemer het Innemen van de standplaats voor het K.L.M.-ge- bouwtje, waartoe hij van Gedeputeerden vergunning had, belet. Van dit feit werd het publiek dadelijk daarop door de K.L. M.-directie in kennis gesteld door middei van een voor de ramen aangeplakt biljet met het opschrift: „Een wrange April grap". Ook dit is weer geen slechte karak teristiek. De staart in dezen nu is, dat de heer van Poelgeest B. en W. in rech ten om schadevergoeding heeft aanga- «preken sa daarbij la kost gsdlag ge sommeerd heeft hem niet verder in het exploiteeren van den dienst Leidsche plein—Schiphol te hinderen. Al was 't alleen maar omdat een goede motorbus dienst op Schiphol in de komende maan den zeer gewensoht, Ja noodzakelijk is, mag men hopen dat de energieke on dernemer die de taak opneemt die de ge meente verwaarloost met een krul in zijn staart uit dit geding te voorschijn mag treden. De sohoonheldsbeschermera zijn verder de laatste dagen ook nog in een andere zaak buitengewoon actief, 't Gaat hierbij om het z.g. Posthuis waarin de laatste jaren de dakloozen van Jonker een onder komen vonden. Twee jaar geleden ia over het behoud van dit, in veel opzichten merkwaardige en schoone oude bouw werk, reeds heel wat te doen geweest.... De behouders hebben het toen eohter, alhoewel zij werden Aangevoerd door er kende autoriteiten op kunstzinnig gebied als wijten prof. Jan Veth tenslotte af gelegd: de Raad nam de principieele be slissing dat het Pesthuis verdwijnen zou als de uitbreiding van het Wilhelmina- gasthuis dit noodig zou maken. Thans is men zoover. Ten behoeve van den bouw van tweo nieuwe chirurgische klinieken, waartoe men besloten beeft, zal de eerste hap uit het oude Pesthuis gebeten wor den. Voorloopig nog maar een klein hap je, zoodat er nog maar weinig tegen den grond zal behoeven te gaan, maar toch: 't zou een begin zijn.... De behouders doen nu nog eens ter elfder ure, niet tegenstaande die voren genoemde prin cipieele beslissing, een poging om de uit voering tegen te houden. Het zal hun hoogstwaarschijnlijk niet lukken. Maar goed ook m.L Want 't komt me voor, dat hier op het stokpaardje, dat oudheidkun dig schoon bescherming heet, teveel in de studeerkamer, vér van het groote publiek en de praktijk wordt doorgedraafd. Het geval wil immers dat dit Pesthuis zoo staat ingebouwd dat het publiek er nooit iets van bespeurt: niet één op de tien duizend Amsterdammers gaat er ooit spe ciaal, omdat hij 't zoo mooi vindt, naar kij ken. Vreemdelingen komen er ook nooit en de eenigsten die er misschien in kunst opzicht iets aan hebben zijn enkele aan komende architecten die een studie maken van de geschiedenis der Hollandsche bouwkunst! En ten hunnen behoeve de verbetering in de behandeling van chlrur gische zieken en van het medisch onder wijs tegen te houden of zelfs maar te vertragen, is toch al te fantastisch! Het belangrijkste wat verder in de laat ste Raadsvergadering geschiedde was het aannemen van de Crematorium-voor dracht met kleine meerderheid/ Of het Crematorium er komt Btaat echter nog te bezien. De burgemeester die er tegen was, heeft nL reeds aangekondigd, dat hij, zoo dra de credieten voor den bouw worden toegestaan, dit besluit aan de Kroon ter vernietiging zal voordragen. Hij behoort dus tot degenen die van oordeel zijn dat „verasschen" van het stofelljk overschot niet geoorloofd is, hetzij uit zedelijk, of wettelijk, dan wel uit beide oogpunten. Waarmede hij zeer zeker tegen het oor deel van het overgroote meerendeel van zijn stadgenooten ingaat.... Maar laat ons, in deze Jonge lente dagen niet al te lang doorgaan op het onderwerp verasschen en wat daaraan vast zit.... Gaan we tot slot nog even de levende natuur in. Een Amsterdammer, vooral als hij 't kort tevoren over oli fanten gehad heeftl denkt daarbij dan al gauw aan Artis. Want hier ln Artis werd inderdaad voor de Natuur een Tem pel opgericht, zooals het in 1839 bij ge legenheid van de openstelling van de toen nieuw gebouwde z.g. kleine menagerie in bloemrijke taal gezegd werd.... In één van de toen voorgedragen feest-verzen heette het: De kracht zij zwak, gering 't vermogen, Maar t denkbeeld hield ons opgetogen, En 't heerlijk doel had ons gevleid Om bij der Vaadren praalgestichten latuur een Tempel op te rigten, Vervuld van hare heerlijkheid.... ftes^tedenis van Artls Natura Ma. H k hiPr ff overigena, hoe bescheiden- serins vp™ Van 2wakke k™cht en germg vermogen gesproken wordt u-ai Particulier Initiatie? door! zetting en enthousiasme bereiken kan ook ,1_»erkon d. autoriteiten SSJSt aJLt .fsPie*elt u, heer van Poel geest, «a schept meêdl.... Hat vu da boekverkooper Gerardus Frederlk Wes terman, die in April 1886 een adres aan koning Willem I in zee zond, waarin o.n. voorkwam: „Algemeen is er in Nederland en bijzonder in Amsterdam, meermalen gewenscht, dat er een, blijvende Dier gaarde mogt worden opgericht, hetzij on der Uwe Majesteits bijzondere protectie, hetzij voor rekening des Rijks, hetzij door een particuliere negotiatie daar te stel len." De Koning voelde er echter klaar blijkelijk niet voor, en liet bijzondere pro tectie achterwege. En de Gouverneur van de Provincie zond daarna, toen Wester man met een uitgewerkt plan voor den dag was gekomen, een „desfavorabel ad vies", terwijl ook B. en W. zich afzijdig hielden en in hun antwoord-schrijven ver klaarden, dat er, voor zij hieraan konden beginnen of medewerking verleenen," wel „veel belangrijker, noodzakelijker en.... min-gevaarlijke bemoeiingen" waren Maar Westerman zette, geholpen weldra door den makelaar Werleman en den hor- logiemaker Wijsmuller door en de Mid denhof, een buitenplaats bij de Plantaadje werd aangekocht.... Medewerking van het gemeentebestuur ondervond de jonge instelling, die met 150 leden begon, niet; het werkte veeleer op alle mogelijke wij zen tegen.... Aan die tegenwerking valt het ook te danken, ik kan de geschie denis niet geheel gaan vertellen, maar wil merkwaardigheidshalve alleen het resul taat vermelden dat onze goede Oranje- Nassau-kazerne ééns, het was in 1840, niet de biggen van het Zevende gehuisvest heeft, maar een geheele menagerie van leeuwen, tijgers, olifanten, apen, enz. Maar het particulier initiatief over won hier zóó spoedig en zeker, dat elk jaar de jonge instelling krachtig groeide en steviger gefundeerd raakte: in 1808 had men reeds 8000 leden die aan jaarlijksche contributies een bedrag van 150.000 op brachten. En allerlei autoriteiten, zoo wel gemeentelijke als provinciaalsche, dan wel rijks-dito's, rekenden het zich weldra tot een eer tot eereleden en „beschermers" benoemd te worden 1 Nu men ln dit beginnend voorjaars-tij weer aan Artis denkt en er heen trekt, mag een en ander wel eens in herinnering worden geroepen. Want dan zal men tot de overtuiging komen dat een instituut, dat met zooveel liefde en energie door onze voorvaderen, geheel met „vrije krachten" uit de burgerij werd Opgebouwd, niet ver loren mag gaan. Niet dat daarvoor on middellijk gevaar dreigt, maar velen, zoo wel ln als buiten de stad, beschouwen het bestaan van Artls als een vanzelfsprekend heid. Dat is het nletl Voortdurende steun en daadwerkelijke belangstelling van par ticulieren is hier geboden! Mogen zij, die ln aanmerking kunnen komen tot nelpen, hun verantwoordelijk heidsgevoel in dezen beseffenl Een andere populaire instelling: het Concertgebouw gaat weldra als vijftig jarige jubelen. De eerste klanken van dit „gejubel" bereikten ons ln den vorm van een oproep tot het vormen van een fonds ten behoeve van den aankoop van een nieuw orgel en van het pensioenfonds der orkestleden. Moge een krachtige echo op deze eerste klanken antwoord gevent Ingezonden. Geachte Redactie. 't Is een eigenaardige wijze van doen, dat een redactie en nog wel van een neutraal blad, vooruit loopt op ge stelde vragen van raadsleden. Dit is zeker weer een nieuw systeem van de H.O., of is het doen daarvan, naar aanlei ding, dat de betrokken hoofdambtenaar, waarover mijn vragen gericht zijn, een vriend is van de redactie Zeg niet neen I redaotle, want daarover heb ik nog van U in mijn bezit, een kaartsohrijven dato 8 Febr. 1928, toen het tusschen ons ging over de gascorruptie, waarin duidelijk uitkomt en waarin o.m. aan mij de vraag werd gericht, of het ging over den tegen- woordigen directeur, daar zij dezen toch gaarne wenschte te vrijwaren. En nu heet het weer, dat ik mijn vragen stel om sensatie te verwekken en dat ik eerst het antwoord van B. en W. had moeten afwachten, alvorens ik dit verdachtma- kende stuk publiceerde. Verder, dat het de redactie bekend is, waarover mijn vragen gaan enals klap op den vuur pijl, dat het niets te beteekenen beeft. Slikt het maar, lezend publiek van de H. C. Welnu, als ik moet wachten op het antwoord van B. en W. en ik deheeren niet eens zoo nu en dan aan den tand voel, dan sluimeren zij in en zijn alle raadsleden vergrijsd, voor men iets te hooreis krijgt. Daarbij heeft het antwoord van B. en W. over de gascorruptie, niets met mijn gestelde vragen gemeen. 't Is een nieuwe ster die ontwaard is en welke de redactie, voor zij aan den horizon verschijnt, tracht te doen ver duisteren en waarover haar niets en dan ook letterlijk niets, bekend kan zijn. Dat het niets te beteekenen heeft, ja, dit la de vader van de gedachte, wetende en er op rekenende, dat zij, die over een en ander voldoende gegevens hebben, tot een geheime raadszitting gedreven moeten worden, om wat te weten te komen. Inplaats van daartegen stelling te nemen, werkt de redactie met al haar ontboezemingen zulks in de hand. Men zou het kunnen noemen «redactioneels cor ruptie*. Welnu, redactie, 't is mij te doen, noch om den persoon waarover mijn vragen loopen, noch om sensatie, doch om licht te verkrijgen in verschillende tot heden toe nog onopgeloste beschuldigingen, blaag ik daarin niet, welnu, de redactie van de H.C. kan dan juichen en onder- geteekende aan den schandpaal nagelen. Ik zal niet gelijk Multatuli uitroepen: *8aat zjener wordt een man gekrui «M l :0Ci.h, 2al het gelaten dragen en my niet bekommeren over hetgeen an deren mij trachten in den mond te leggen en te doen verhinderen, n.m.: «Waarheid, niets dan Waarheid*. Hoogachtend, J. J. Sohoeffelenberger. Helder,d April 1928. Hoewel wij volkomen doordrongen zijn van het feit, dat het een ongepaste vrij moedigheid is wanneer een redactie van een blad aan zichzelf plaatsruimte ver leent om zich een ietwat lastigen inzen der van het lijf te houden, moeten wij toch onszelf nogmaals om een kleine plaatsruimte verzoeken. Bij voorbaut danken wij onszelf voor deze welwillend heid en wij bieden, overtuigd als wij zijn van het ongepaste, den heer Schoeffelen- berger onze beleefde excuses aan. Dat wij ons aan «redactioneele corrup tie* schuldig maken, is een nietiw en geenszins van originaliteit ontbloot ge zichtspunt, waarvan de primeur toekömt aan den heer Sohoeffelenberger. Waarom ook niet de heer Schoeffelenberger staat met corruptie op en gaat er mee naar bed en waar het hoofd vol van is, vloeit het hart van over. Redactioneele corrup tie dan maar. Wij beschermen den beer Teune. Inderdaad, dat doen wij. Wij besoher- men lederen ambtenaar, die op unfaire wijze, zonder dat hiervoor bewijzen wor den aangebracht, wordt aangevallen. De heer Schoeffelenberger zegt nu wel, dat het bij hem niet om de persoon en ook niet om sensatie gaat, maar de heer Sohoeffelenberger spreekt daarmede on waarheid. Als dat het geval is, dan kan de heer Schoeffelenberger kalm het ant woord van den burgemeester op zyn vragen afwachten, dat dan automatisch, tegelijk met de vragen zelve, in de cou rant wordt gepubliceerd. Doet hy dit niet en maakt hy zyn vragen vóór dien tyd openbaar, dan wek't hy daarmede by een deel der burgery, dat op sensatie belust is, verwachtingen, die voor negen tiende niet kunnen worden verwezenlijkt. Hy is dan verder de oorzaak, dat over umbtenaren, van wie op het oogenbllk geen enkele verkeerde daad bekend is, ja, die geheel integer zyn, by voorbaat door het groote publiek gesproken wordt als schuldig aan oorruptie, «men noemt geen koe bont of er is een vlekje aan*, o.d. En nu meenen wy in alle beschei denheid, dat het onze taak Is den amb tenaar tegen dergeiyke praatjes te be schermen. Zoolang officieel niets ten uadeele van een ambtenaar, en, in het algemeen, van een medeburger, vaststaat, zoolang is het de plicht van ledereen, meenen wy, en van een openbaar orgaan allereerst, dien ambtenaar of dien burger te beschermen. Dit verklaart dan ook de briefkaart, door den heer Sohoeffelenberger in het geding gebracht, en waarvan wij den heer Sub. afschrift hebben gevraagd teneinde haar hier volledig te kunnen afdrukken. Immers, de heer Sch. maakt ook onze eigen Integriteit verdacht en daartegen dient een woord van verweer. -Dut wy den heer Sch. aldus sohreven, vindt zyn oor zaak ln h*t feit, dat in de vorige corres pondentie (welke ging over de brieven van Van der Stel) gewerkt werd met vage aanduidingen, met vage beschuldigingen enz., waaruit de lezer niet kon opmaken, of van der Stel den tegenwoordigen of den vroegeren directeur op het oog had. Wy wenschten hieromtrent zekerheid, konden die in het onderhoud, dat wy met den heer Sch. hadden, niet krygen, en trachtten toen langs dezen weg mede deeling te krygen over de door van der Stel genoemde Jaren. Thans blijkt, dat de heer Sch. van dit schryven misbruik maakt om ons ver dacht te maken. Waarom ook wy niet? de heer Schoeffelenberger traoht zoovele reputaties te vernielen. We willen maar hopen, dat 's beeren Sch. eigen onaantast baarheid en integriteit rotsvast staat, weten doen wy dat echter niet. Wy laten bedoeld schryven hier volgen „Ten einde den tegenwoordigen direc teur te vry waren vooralle verdenkingen, zou het o.i. wel goed zyn, als wy konden vermelden, over welke jaren het schryven van den heër v. d. Stel loopt. U zeide my „na 1915", maar juist dit kon ook op den heer Teune slaan. Kunt U my daar om niet aangeven de periode door v. d. Stel genoemd"? KINDER-UITZENDING. M. de R. Mogen we weer even uw medewerking inroepen om ontze plaatsgenooten (ito te lichten? (Men zaü zich mogelijk nog herinneren, hoe wy voor eeniigen 'tyd er op vfezen, dat de gedachte, als zou het terrein van onze werkzaamheid! 'beperkter zyin geworden, on juist moet genoemd worden. Na dien heb ben wij onzen jaarlüjkschen oproep in uw blad geplaatst voor aanmelding van uit te zenden (kinderen. Op advies van huisartsen en den leidenden airits van 't consultatie bureau hier .ter plaatse hebben zich' meer dan twintig ouderparen tot ons gewend om hun kinderen tot herstel van gezondheid ln onze tehuizen te laten verplegen, Dat is veel meer dan de vorige jaren en onae inkomsten zy,n door de gemeenlte- finianciën en het tle loor gaan van de ker- misbydirage van. Cooadonus beduidend) ge ringer geworden. Toch heeft ons bestuur gemeenldi niemand te moeten afwijzen. Na- tuuriyk kan de burgery ons.... neen.... die kan ons, die kan die arme stampers van kinderen niet in den steek latent Die zal zorgen, dat wy het benoodigde geld krygen om aan onze, aan ons aller verplichting te voldoen, Maar men wil]) op een aangename wyze aangespoord worden tot offeren op 't altaar der weldadigheid. Daarom' heeft het bestuur der afdeellng Helder van hlet Centraal Genootschap voor Ktaderherstelüngs- en Vacantliekolonies een verloting ontworpen. Van het Gemeente bestuur hebben we toestemming gevraagd. Ten overslaan van Notaris Sccreuder zal op een nader te vermeiden datum de trek king gehouden worden. Ingezonden Mededeeling. WIJ noodigen U uit, om met de Paaschdagen het in onze gezellig Ingerichte eetzaal te gebruiken. Het Café en Restaurant met hel riante uitzicht op de Marinehaven en Wlerlngen bieden den wande laar een rustig zitje. DIRECTIE HOTEL „DEN BURG". Nu komt het in de eerste plaats aan op twee dingen. - lo. voor onze kas het plaatsen) van een beduidend aantal! loteni, want dat moet het benoodigde geld dn kas brengen. Maar.... 0o. het inbrengen van een aantal voor werpen, die als prijs in de verloting de animo moeten opwekken. Natuuiriyk weten we reeds, dat een aantal dames in de eenstte plaats bereid, ja reeds bezig, zyn, ons van allerlei te vervaardigen of ook zonder zelfw-rvnardiging dan toch aan te bieden om deze verloting tot een bij zonder geslaagde onderneming te maken. Evenwel zyn er, hopen we, nog velen, die daaraan gaarne willen meehielpen. Het /dames-comité uit ons bestuur ls gaarne bereidl de verschillende geschenken in ontvangst te nemen en nota te nemen van aanbiedingen voor lotenverkoop. Willen de warm voelenden voor het hulp behoevende kind zich daarom vervoegen met hun geschenken en opgaven aan een der volgende adressen: Mevr. De Boer-Jongkees. Koningstraat; Ketnem—de Jongh, Dijk straat; SohreuderJansenv Westplein; Spruit—Govers, Kanaal/weg; Mej. Heldl, pennlngmeesteresse, Dykstr. 27. 't Ligt Ln de bedoeling, gedachtig aan het gezegde „aandien doet gedenken1", de voor de verloting beschikbare prijzen ln de ge meente te étaleerem, om de begeerte tot meedoen aan de verloting tle vermeerderen uit de lust om een kans te wagen om van die geëtaleerde voorwerpen den eigendom te mogen verwerven. Op, op voor het zwakke kind, op voor de verloting! Doet allen mee met handwerkles, met snywerk, met schilderwerk ln verschil lend genre, met vlechtwerk, desgewenscht met door anderen of döor de fabriek ver vaardigde voorwerpen. Maar zendt ln aan de bovengenoemde adiresseni. In enkele maanden moet de ver loting ?yn een hertimening aan wat geweest !s, mRB.r de uitslag moet zichtbaar zyn ln Je b!rs van gezondheid, teruggekeerd op de verbleekte wangen van al die kleinen, die rwe'en van verlangen om Ln enze boach- streken hun gezondheid terug te krygen. De Secretaris afd. Helder C. G. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Zitting van Dinsdag 8 April. Vreemde verschynselen bt] de groote krygers van den stam der Waarlanden. Op 28 Februari stonden voor de meerv, strafkamer terecht een viertal inboorlln- Jen van het Waarland, omdat zy het in en' Oudejaarsnacht in feesteiyke stem ming nogal aardig versierd zouden heb ben. Zoo zou onder meer een zekere Cor B., die destyds niet aanwezig was, heel toevallig, den als een Goliath op klom pen vereerden schippersknecht, Arie Tym een por met een mes hebben t< - gó r :.t, waarvoor hil werd veroordeeld tot 1 50 boete of 50 dagen. Van dit vonnis was hij nu ln verzet gekomen met mr. v. Loocke- ren Campagne ala deftig eigen gekozen raadsman en verdediger en deze bracht als getuige voor, den koopman Jan Glas, destyds vrygesproken wegens gebrek aan bewys, en die nu yskoud kwam ver tellen, dat hy Arie Tym dien messteek had toegebracht. Hy had, by wyze van landeiyken nleuwjaarswensch, dien nacht met een lat, gegarneerd met spykers, een tik op zyn edel hoofd ontvangen eri over die marteling in toorn ontstoken, had hy kortjan getrokken en was Arie Tym de man, dien hy, in 't wilde wegstekende, als een japansche zwaarvechter, geraakt had. De verdacht© Cor B. had daarentegen reeds by de opening van den vriendschap- pelyken kampstryd van Arie Tym een slag met-een bierflesch op zyn met een permanenten watergolf gesierden kerse- pit ontvangen en was buiten gevecht ge steld. De heer Jan Glas had dit ook reeds direct erkend aan Cor B.'s pipa, doch men had eerst een de kat uit den boom willen kyken, alvorens men den niet meer jon gen en met een gezin bezwaarden Jan Glas als de dader aanwees, 'n Meesteriyke strategie, die de rechteriyke heeren niet weinig in verlegenheid bracht. Maar het College, noch officier lieten zich by den eersten stormloop omver kegelen. De stand van liet spel is nog maar 1—Dl Besloten werd de zaak te schorsen tot 24 April en dan met het hooren van Tym en Dekker, getuigen die thans waren thuis gelaten, de behandeling voort te zetten. Radiografisch Weerbericht, naar waarnemingen verricht in den morgen van 7 April. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 765.4, te Hamburg, Han- nover en Maagdenburg. Laagste stand 742.2, te Vestmanör. Verwachting: Zwakke tto matige wind uit O.Ujke rich tingen, meest licht bewolkt met ochtend nevel, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Engroi by de Fa. JAC. VERFAILLE, Helder.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 10