zonder leiding rond en daardoor ontgaat velen het wetenswaardige. Wij. kunnen hieromtrent- melden, dat de heer Maas gaarne bereid is eens een excursie (ol meerdlere excursies indien er belangstel ling veer blijkt te bestaan) te organisee- ren om gezamenlijk onder deskundige leiding en voorlichting eens een wande ling door die terreinen te maken. Wie dit wenaoht geve daartoe het verlangen ken baar aan den heer Maas of den heer Agem-a, den opzichter der terreinen. In stand 9 en 10 hebben zich de Gebr. Rolff uit Alkmaar geïnstalleerd. Hier vindt men de „Cordes electrische wasch- machines," waarover men in een adver tentie in dit nummer verschillende bizon- derhedcn aantreft en die in het gebruik het leven van de huisvrouw heel wat ver gemakkelijken. Deze firma heeft verder de Ganz electromotoren, de Philips radio- artikelen en vervolgens diverse electro- technische artikelen. Onze plaatsgenoot, de heer v. Os, heeft een grooten hoek van zijn stand (nr. 11 en 12) ingeruimd voor de „Volta"-stofzuiger, terwijl ook andere merken door dezen heer in den handel worden gebracht en men aldus de voor- en nadeelen van de diverse soorten kan zien. Ook hier vindt men overigens een keuroollectie radio-artikelen en andere electrische benoodigdheden. Het Haar- lemsche stofzuigerhuis Maertens heeft natuurlijk in de eersiu plaats verschillen de merken stofzuigers uitgestald, waar mee de vertegenwoordiger trouw demon streert en uitleg geeft van de diverse eigenschappen, zoowel de goede als kwade. Bezienswaardig is vooral de klop pende, vegende en stofzuigende „Apex"; vroeger veegde en zoog deze stofzuiger alleen, doch sedert enkele jaren klopt zij ook en heeft daardoor een groot voordeel op hare zusteren, die alleen vegen en zui gen. De slijtage van de kleeden is bij een kloppende machine veel minder. Verder vindt men in deze stand prachtige en practische electrische waschmachinee. In stand 60 heeft de heer A. Schete, Rijswijk en den Haag, een uitstalling van gaskachels en diverse nieuwigheden op huishoudelijk gebied, w.o. een broodmes met zaag waarmee men onmogelijk scheef kan snijden, een oplossing van 't „brood- vraagstuk", die vele huismoeders heel wat ergernis zal besparen; noemen wij voort® nog handige kurketrekkers en citroen- persen en tenslotte de bekende Schets- radiotoren. De N.V. De Vereenigde Ijzer fabrieken „De Vijf", Doetinchem, demon streert electromotoren en electrische ma chines in den meest uitgebreiden zin, waaronder bekende vleeschsnijmachines. De N.V. Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek, Amsterdam, heeft haar stand spe ciaal ingericht voor haar gummikabels, die gebruikt worden voor vochtige en zuurdampige installaties en haar Gumlo- loodkabel, met vochtvrije opvulling, ver der vindt men hier alle mogelijke elec trische draadkabels, Bnoeren etc. Het bezoek van de ouden van dagen. Het bezoek van de oudjes uit onze Te huizen, dat was aangekondigd op gister middag van 2 tot 3 uur, heeft geduurd tot 4 uur. Er was zooveel te zien op den rond gang door het tentoonstellingsgebouw, dat er nog een uurtje aan vast geknoopt moest worden. Tijdens dit bezoek werd het gezelschap, dat bestond uit 47 perso nen, een kop koffie aangeboden door de pachters van het buffet, de heeren Pluy- laar en Pleters, terwijl een der Helder- sche banketbakkers daarbij een gebakje presenteerde. Wij vermeldden reeds dat de firma Maggi haar product aan de oudjes liet proeven. De muziek deed zich hooren, zoodat het een gezellige middag werd, waarvoor de bewoners van onze Te huizen recht dankbaar waren. Lezing over electricltelt (Dinacla-giniddag om 2 uur had in de Witte Bioscoop de aangekondigde lezing plaats van den heer F. A. Smit Kleine, directeur dier P.E.N. over eleotriciteiD. Een aantal lichtbeelden werd; daarbij vertoond. 'Bij den aanvang werd de spreker dooi den voorzitter van het Tentoonstellinga- comité welkom geheeten. De heer Smit Kleine, daarop het woord verkrijgende, begon allereerst mede te dleelen dat in onze gemeente nog, veel meer electriciüedt voor huishoudelijke doeleinden kon wor den gebruikt Dit is evenwel niet moge lijk indien voor alle doeleinden een uniform tarief zou worden toegepast, aoodait om deze reden de elecriciteit dan ook tegen uiteenloopende tarieven wordt geleverd. Men heeft in electriciteitskrin- gen dan ook reeds lang begrepen dat propaganda voor het gebruik van electrl- oiteitsartikelen gepaaid moet gaan met een tarief dat het gebruik van electricl- teit voor de huishouding kan bevorderen. Ten einde dit doel te bereiken heeft men op vele plaatsen het z.g. vastrecht tarief ingevoerd. Dit tarief is gebaseerd op de overweging dat de stroom voor lagen prijs moet worden geleverd! en dat ieder een een evenredig deel moet bijdragen in de vaste kosten van het bedrijf. Onder vaste kosten worden verstaan: a. Rente en afschrijving van het be drijfskapitaal. c. Salarissen en lloonen. jaar, geldt dan als vastrecht terwijl het meerdere stroomverbruik h 10 cent per K.W.U. wordt berekend. Dit tarief is eon prikkel om het stroomverbruik te bevor deren. Voor de klein-verhruikers en ver der voor iedereen, die geen vastrecht wonsobt, wordt 35 oent por K.W.U. in rekening gebracht. Bij «11e vastrecht systemen wordt de stroomrekening van het. afgeloopen jaar dus niet verminderd, maar het meerdere verbruik k 10 oent per K.W.U. berekend. Spreker meende diat een vastrecht-tarief ook bevorderlijk kan zijn voor onze ge- rnieente en bracht dit in verband met de toespeling van den Voorzitter van het Tentoonsteliingsocwnité die bij zijn openingsrede op Zaterdag j.1. gezinspeeld had op eventueel gewenschte verlagingen van de tarieven, die het P.E.N. op onze gemeente zou kunnen toepassen. De heer Smit Kleien meende evenwel, dat waar de gemeente Helder nog een belangrijke winst met-haar bedrijf maakt, er in de eerste plaats verlaging van do gemeentelijke tarieven kon plaats heb ben, zonder daarbij gevaar te loopen dat verliezen zouden ontstaan. Verder gaf de spreker nog een over zicht van de electrafloatle van Noord- Holland, waaruit bleek dat dte stroom ge leverd wordt door de Centrales Amster dam Noord, Amsterdam Oost, Haarlem en de Hoogovens. Genoemde Centrales zijn door een ringkabel verbonden, en wordt de stroom door de kabels met een spanning van 60000 Volt uitgezonden. Deze spanning wordt dan In verschil lende plaatsen getransformeerd tot 10000 Volt en verder naar diverse plaatsen af geleverd. Na deze lezing wierden verschillende films vertoond, die betrekking hadden op heit gebied van eleotrieitait in de huis houding en voorts eon film getiteld; „De verstandige Pan" met het doel het ko ken op gas te bevorderen. Na afloop van deze lezing, werd de spreker door den voorzitter, den heer W. Biersteker, bedankt voor zijn belang wekkende rede. Lezing over het vllegwezen. Woensdagmiddag 2 uur had de aan gekondigde lezing plaats van den officier- vlieger Moes over de ontwikkeling van het vliegwezen. Voor deze, in de Witte Bioscoop plaatshebbende lezing, was de belangstelling zeer gering; slechts wei nigen woonden haar bij. De heer Moes, door den heerVelthuys geïntroduceerd, gaf allereerst een kort ovérzicht over de geschiedenis van het vliegen. Reeds in oude tijden werden pogingen gedaan zich van de aarde te verheffen, maar eerst in 1786 slaagden de gebr. Montgolfler erin met een ballon omhoog te stijgen. De eerste eigenlijke vliegmachine werd in 1842 ontworpen door den Engelschman Hansom, maar nimmer geconstrueerd. De Duitscher Lilienthal bracht het vraagstuk een eind vooruit en werd in 1896, na gedurende dertig jaren proefnemingen op dit gebied te hebben verricht, het eerste slachtoffer. Omstreeks 1890 vervaardigde Ader zijn eerste vliegtuig in 1903 waren het de gobroeders Wright, die zich eenige me ters van den grond verhieven. Daarna ging het met reuzenschreden vooruit, vooral de oorlog bracht een geweldige ontwikkeling van de vliegtechniek en binnen een tijdsverloop van vijfentwintig jaar maakte het vliegen een ware revo lutie door. Tegenwoordig vormt het vlieg tuig een element in schier eiken schakel van het maatschappelijk raderwerk; het verricht zijn diensten bij onderzoekingen van onbekende gebieden (Noordpool), het heeft belangrijk werk verricht in de be strijding van boschbranden in de onme telijke gebieden van Canada, bij epide mieën bracht het snel vaccins of coccen over en wist zoodoende deze te beperken, voor afgelegen, van de buitenwereld af gesneden streken voert het levensmid delen aan (men denke aan Vlieland in ons eigen land), het zorgt voor drink watervoorziening, enz. kortom op schier elk gebied t verricht het vliegtuig zijn diensten. In Duitschland worden zelfs uitgestrekte landbouwgebieden gezuiverd van schadelijke insecten door middel van vliegtuigen. De luchtphotographie bracht I onbekende streken in beeld, niet minder i dan 117.000 M2. kon aldus van Canada in kaart worden gebracht. Als sport wordt het vliegen ook be oefend in speciale, kleine vliegtuigjes, waarmede vaak enorme afstanden kunnen worden afgelegd; sommige luxe-mail booten voeren ze ten gerieve der passa giers mee. Trouwens, de tocht van den heer v. Lear Black was eigenlijk een sport prestatie in het groot. De vliegwedstrij den hebben de verschillende wereldrecords aanzienlijk verbeterd en nog steeds stij gen deze. Al dit werd met tal van lichtbeelden toegelicht. Daarna kwam spr. op de militaire vlie gerij. Landen als Frankrijk, Engeland, i Amerika hebben speciale vliegdiensten, soms met een speciaal ministerie en geven er enorme sommen voor uit. Maar En geland kan er bijvoorbeeld in zijn domi nions afgelegen streken mede bestrijken, wat het kostbare en langdurige expedities bespaart. Onze eigen marino-luchtvaart- dienst verricht In Indiö belangrijk werk terzake van bewaking en bescherming, maar ook ter verkenning van zeeën en Btroomen en vlagvertoon voor inlanders. Het eigenlijke luchtverkeer is pas na den oorlog ontstaan en in dit opzicht geniet ons land een groote reputatie. Nederland zal in de toekomst een even eervolle plaats Innemen In het vliegwe- ZfDnal? ibet ^at doe* 'n d® zeevaart. Door statistieken toont spr. do enorme toename aan van het verkeer. En dat beperkt zich niet alleen tot passagiers, maar tal van SfwM v worden vervoerd door mui» ïiü? ?et beste bewtfB voor g vervoer is wel, dat de assurantie premies voor luchtvervoer geringer zijn dan voor bet gewone. Duitsohland ia ten opziohte van zijo burgerlunhtverkeer var der dan de andere landen. Het vredes verdrag verbood Duitschland het houden van oorlogsvliegtuigen. Dientengevolge kon het zich op het burgerverkeer toe leggen en bovendien zaten de andere landen ook nog opgescheept met veel af gedankt oorlogsmateriaal, terwijl Duitsch land direct met nieuw materiaal begon, dat het een grooten voorsprong gaf. Spr. behandelt nu de luchthavens, die natuurlijk ook een snelle ontwikkeling hebben doorgemaakt. Duitschland bezit 86 gemeentelijke luchthavens, de Veree nigde Staten tellen tusschen de 7 8Ü0 vliegvelden. Verschillende verkeerskaartjes, stati stieken enz. geven van een en ander een duidelijk beeld. De toekomst biedt nog allerlei mogelijkheden, op het oogenblik wordt van Parijs naar Buenos Ayres ge vlogen in 7J dag, waarbij het oversteken vHn den Oceaan per boot geschiedt. Als dit traject gevlogen wordt, zal het mo gelijk zjjn dien afstand in slechts 4 dagen af te leggen. Internationale samenwerking is in dit opzicht evenwel een noodzake lijke elsch. Nooit tevoren heeft een nieuw verkeersmiddel zoo'n geweldige en snelle ontwikkeling doorgemaakt. Behalve de tijdens deze oauserie reeds vertoonde lichtbeelden, gaf de heer Moes als toegift nog een mooie serie lucht foto's van de K.L.M., gezlohten op Helder, Texel, verschillende vlieghavens, steden, enz., en de heer Velthuys bracht den spr. aan het slot een woord van dank voor zijn interessante lezing. Hieromtrent bevatte »Het Juttertje» voor eenige weken een artikelhet hierbij door den heer Moes vertoonde lichtbeeld was aan dit artikel ontleend. Gemeenteraad. De Raad der gemeen/te vergadert op Dinsdag 8 Mei 1928, des namiddags 8 uur, ten RaadhuLze. Agenda: Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten van: 13 Maart ji. tot het aangaan van een dading met K. Hoogerduijn; 18 Maart ji. tot wijziging van het Regle ment voor „Het AJlgemeen) Weeshuis"; 13 Maart ji. tot wijiziiging van het Regle ment voor. het Burgerlijk Armbestuur; 27 Maart j± tot verkoop van grond aan H. van der Roost en J. Zuidweg; 27 Maart jl tot uitgifte van grond1 in erf pacht aan J. P. van1 Os; 27 Maart JI. tot uitgifte van grond in erf pacht aan G. Groot; b. Besluit van Gedeputeerde Stateni tot verdaging, der beslissing ten aanzien van de gemeenlfcebegrootiing voor 1928; c. Goedkeuring van de Kroon op de Ver- ondeniimger» 'tot heffing van een belasting op tooneeüvertoonlnjMrt emz. en! 'tot heffing van opcenten op die personeel© belasting; d. Dankbetuiging van de Commissie van beheer der bewaarscholen van het Depar tement Helder dar Maatschappij; tot Nut van 't Algemeen voor de verhooging van het subsidie voor de bewaarscholen!; e. Dankbetuiging van W. J. Mets voor zijin benoeming tot leeraar dn de raddotele- grafie aan de Zeevaartschool. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving: aan te nemen!). f. Verzoek van J. Kipperman om ontslag als lid' der Commissie tot voorlichting bij beroepskeuze; (Voorgesteld wordt het ontslag eervol met dank te verleenten). g. Verzoek van J. Bosma omi ontslag als lid en voorzitter van de Commissie van toézdcht op het Lager Onderwija (Voorgesteld wordt het ontslag onder dankbetuiging te verleenen). h. Verzoek van P. Hubregrtsen om ontslag pils leenaar in natuur- en weiktuigkunde aan de AvondvakteekenBcbool. (Voorgesteld' wordt heit ontslag eervol te verleenen/). Inkomstenbelasting. Voorstel om het hèffingsperoenitage voor de gemeentelijk© inkomstenbelasting vast te stellen op 6J8. Subsidie. Voorstel tot wijziging van de subsidie regeling voor dien autobuadienst op Wie- ringen. Salarisverordening. Voorstel1 tot wijziging van de Salarisver- ordening 1920. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de deinde wfijzigfingsbegrootiing, dienstjaar 1927. Begrooting. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrootingbegpooting voor 1928 ln verband met een nota van opmerkingen van Gedepu teerde Staten. Grondbedrijf. Voorstel .tot verkoop van grond! aan A. Go vers. Grondbedrijf. Voorstel tot verhuring van de bloemis terij aan de Van Galenstraait. Grondbedrijf. Voorstel tolt verkoop van grond aan O. Rah. Grondbedrijf. Voorstel tot verkoop van grond aan J. A. Senuekes. Grondbedrijf. Voorstel tot het aangaan van eenl dading met den! Staat enl tot uitgifte van grond ln erfpacht aan diverse personen. Drankwet Reclame tegen den aanslag van J. Bon- nek© voor vergunningsrecht met voorstel van Burgemeester en Wethouders om den opgelegdën aanslag te handhaven. Oorlogsgraven. Voorstal in zake afstand van graven van ftr&teeh» autUMim Melkcentrale. (Voorstel tot verlaging van den huurprijs van het gebouw der Melkoenitrale. Voorstel tot wijziging van de voorwaar den voor levering vani gas, eilectricitedt en water. Onderwijs. Voorstel tot benoeming van J. v. d. V.is lot onaerwjjzer aan school 11. Belastingen. Voorstei om Burgemeester en Wethou ders te machtigen namens den Raad bezwa ren in ite dienen tegen de aanslagen in de p.aalseJjke 'inkomstenbelasting in een «n- uene gemeente ten name van K. O. Dekker Jr. (belastingjaar 1923/1924) E. L. M. Goyar.ts, C. G. Dekker en H. Bonholfer (belastingjaar 1927/1928). Ter inzag© zijin gelegd de volgende stukken: a. Brief van Burgemeester en Wethou ders aan de Vereeniiging van Nederland- sche Gemeenten omtrent de financieel© ver houding tusschen Rijk en gemeenten; b. Antwoord van Burgemeester en Wet houders op de vragen van den heer D. C. A. de Zwart omtrent de voorgenomen wij ziging van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeentewet; c. Antwoord1 van Burgemeester en Wet houders op de vraag van den heer J. J. SchoefMenberger, luidende: Js het waar, dat op Woensdag 28 Maart J.1. onze vigeerende Directeur van de gas fabriek' met nog twee andere personen, voor den Rechter van Instructie te Alkmaar heeft moeten1 verschijnen? Zoo ja, wat zijn daartoe de reden?" KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLAND'8 NOORDERKWARTIER. Herdenking van het 75-Jarlg bestaan. Dinsdag 1 Mei werd door bovengenoem de Kamer het feit herdacht dat deze in stelling 76 jaar bestond. Velen hadden gehoor gegeven aan de ultnoodiging der Kamer om deze herden king bij te wonen, welke plaats zou heb ben in de fraaie raadzaal van het Alk- maarsche Stadhuis. Onder de aanwezi gen merkten wij o.a. op den heer Schmal, Chef v. d. afd. Handel van het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid; de Commandant der Marine, Schout bij Nacht L. J. Quant, de leden van Gedepu teerde Staten Hendriks en Koolman, eenige leden der Prov. Staten uit het dis trict der Kamer, Burgemeester en Wet houders van Alkmaar, Burgemeester Hou wing en talrijke burgemeesters uit andere gemeenten in het district der Kamer; Voorzitter en Secretarissen van de Ka mers van Koophandel, gevestigd te Am sterdam, Haarlem, Zaandam en Hoorn, benevens vertegenwoordigers van ver schillende vereenigingen op het gebied van handel en nijverheid, en van de Mid- denstandsvereeniging. Openingswoord van den Voorzitter. In zijn openingswoord zeide de Voor zitter, de heer S. W. Arntz, in aller op komst op dezen voor de Kamer zoo be langrijken dag het bewijs te zien, dat er niet slephts bij de leden der Kamer, doch gelukkig ook bij breede kringen van han del, nijverheid, scheepvaart en landbouw, een gevoel van voldoening heerscht ten opzichte van het feit, dat er gedurende driekwart eeuw in dit district een Kamer van Koophandel en Fabrieken gevestigd is geweest om te waken voor de belan gen van handel en industrie. Het doet spr. leed, dat zoowel Zijne Ex cellentie de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, als de Commissaris der Ko ningin van Noord-Holland wegens drukke ambtsbezigheden geen gevolg konden ge ven aan de uitnooaiging der Kamer. De Voorzitter heette vervolgens de hierboven vermelde aanwezigen afzon derlijk welkom, gaf uiting aan de blijd schap der Kamer over de aanwezigheid van talrijke afgevaardigden van Midden stands- en Werkgeversvereenigingen en betuigde hare erkentelijkheid aan al de genen, die op andere wijzen hunne sym pathie met dit jubileum betoonden. Zijn rede vervolgende wees spr. erop hoe zich in de afgeloopen 75 jaren aan handel en nijverheid zich het wonder van den nieuwen tijd heeft voltrokken. Mo gen land- en tuinbouw, bloembollenteelt en visscherjj, alsook nijverheid en handel, voornamelijk markthandel, in de voorbije tijden voortdurend van grooteren of ge- ringeren invloed geweest zijn op de wel vaart van ons gewest, sinds het midden der vorige eeuw Is in heel onzen handel en ln heel onze Industrie een nieuwe, levensverwekkende geest gevaren. Wij kregen onze treinen, onze tele graaf- en telefoonverbindingen, ons post kantoor, vele wegen werden verbeterd, stoom en electricltelt bewerkten een Bteeds verder doorgevoerde mechanisee ring der bedrijven. In den loop van deze 75 jaren tijdens het bestaan dus van onze Kamer van Koophandel is er, dank zij vooral de wonderen der techniek en den geest van den nieuwen tijd in ons gewest op het gebied van handel en nijverheid, land- en tuinbouw, enz., enz., ontzaglijk veel be reikt. Het is met dankbaarheid, dat het hui dige geslacht dit alles overwegen moet, verheugd ala wij zfln mogen, dat ons ge west niet ten achter gebleven is in den economischen „struggle for life", en dat wij dank zij het verleden met goe den moed en met de beste verwachtingen de toekomst mogen tegemoet gaan, de toekomst, welke vooral voor ons men denke bijv. maar aan de drooglegging der Zuiderzee, aan de kanalisatie van West- Friesland, aan de toenemende bloembol len- en groentecultuur en aan den won derbaren groei van oase hedplaeteen •Zuiver en verfrisschend, Als een Koele dronhj nog zoovele groote mogelijkheden in zich bes|r bracht verder dank aan het College van B. en W. van Alkmaar ^welk de TCnmor in de gelegenheid stelde ln net mooie stadhuis bijeen te komen en dat er bovendien prijs op etelde ln eigen buis 8SphrMëlXd.m,t bet uitspreken v.„ den wensch, dat de viering van dit jubi leum ertoe mocht bijdragen, dat de waar- deering voor hetgeen in deze 75-jarlge periode werd bereikt, nog grooter en al- gemeener worde. De herdenking van e verleden wekke nieuwe krachten voor de groote toekomst, die ons Noorderkwartier en de Kamer van Koophandel en Fabrte- Tren nog wacht. De herdenkingsrede. Het woord was hierna aan den heer C. Grondsma, lid der Kamer, tot het ui- spreken der herdenkingsrede, waaran wij het volgende ontleenen: Met weemoed denkt de mensch doc- gaans terug aan zijn jeugdl Oud gewer den, rijzen de beelden uit 't verleden vo»r zijn geestesoog op. Er komt dan een v®"- langen in zijn ziel om terug te gaan. zelfs de vele ontberingen, die dén weer zijn deel zouden zijn, kunnen dat verlan gen niet onderdrukken. Hoe geheel anders is het met een Ka mer van Koophandel bij de herdenkiig van haar 76-jarig bestaan. Zij wil wl gaarne een blik werpen in het verledm, en dat tijdvak nog eens dankbaar herdei- ken, doch geen spoor van een wensch Is er aanwezig om ook maar één enk<le schrede op de afgelegde baan terug te willen treden. Zij gevoelt zich niet oud ge worden, doch, integendeel, in de lente vin haar leven, tot groote dingen ln staatl Spr. bracht in herinnering, dat Amsttr- dam reeds ln 1668 een „Collegle van Com mercie" bezat, en dat 150 jaar later bij Keizerlijk decreet van Napoleon werd be paald, dat ln verschillende steden Kamers van Koophandel zouden worden opge richt. 1 Mei 1868 werd de Kamer van Koophandel te Alkmaar geïnstalleerd. In 1S55 volgde de oprichting van de Kamer te Helder. Bij het nalezen van de oude beschei den, teneinde tot dit overzicht te geraken, doet het dikwijls komisch aan al de ge wichtige debatten te lezen over vraag stukken, die wij thans niet meer kennen, of die ons nauwelijks interesseeren. Doch elke periode heeft haar eigen elschen en wellicht zal ons nageslacht ook over on zen arbeid meewarig de schouders op halen, doch wij mogen niet vergeten, dat de leden der oude Kamers moeizaam heb ben gearbeid aan de bevordering van de welvaart in ons Gewest en dat zij toch mede de grondleggers zjjn geweest van ons volksbestaan, zoodat de huidige Ka mer m.i. wèl deed om met algemeene stem men te besluiten dit jubileum te herden ken, waarvan ik gaarne gebruik maak om van deze plaats een stille hulde te bren gen aan alle oud-leden der beide Kamers, die in den loop der tijden aan de Kamers zijn ontvallen.... In 1868 telde de stad Alkmaar slechts 10.000 inwoners, terwijl zij als handéls- stad van groote beteekenis was. De aan voer ter kaasmarkt bedroeg in dien tijd 4l/« millioen Kilo, tegen 7l/« millloen KÖo in 1927. Bij vergelijking dezer cijfers mag echter vooral niet uit 't oog worden ver loren, dat er in die Jaren nog geen fabrie ken bestonden. Spr. geeft vervolgens eene opsomming van de meest belangrijke zaken, waar mede de oude Kamers zich bezig hebben gehouden en memoreert daarbij de ver schillende voorzitters en secretarissen. Bij Kon. Besluit van 14 October 1920 werden de leden dor Alkmaarsche Kamer de heeren J. Cloeck en A. Henneman, be noemd tot leden der Commissie van Voor bereiding voor de nieuwe Kamer van Koophandel, waarvan tevens deel uit maakten de heeren M. A. Kotster, W. H Burgers en A. Kwant Jr. te den Helder als leden, en Mr. J. Verdam te Alkmaai als Secretaris. Het jaarverslag over 1922 is het eerst< na de totstandkoming der reorganlsatii der Kamers van Koophandel. Een woon! van hulde wordt daarin gebracht aan d< opgeheven Kamers te Alkmaar en der Helder, die als louter advlseerende orga nanen van Industrie en Handel, zooveli jaren onvermoeid werkzaam bleven zon der zich te laten ontmoedigen door be vrijwel overal heerschende gebrek aai waardeering en steun. Op 4 April werd de nieuwe Kamer vai Koophandel en Fabrieken voor Holland Noorderkwartier, waarin de Kamera va; Alkmaar en den Helder zijn vereenigd, ei waaronder thans 89 Gemeenten ressortee ren, geïnstalleerd. Tot Voorzitter der gereorganiseerdi Kamer werd voor de eerste maal gekozei de heer W. G. Visser en tot Voorzitter van het Grootbedrijf de heer M. A. Ko ster. Tot Voorzitter van het Klelnbedrff werd de heer Th. van der Hei benoeml. Begin December bedankte de heer Vlsur b. Onderhoud van de centrale en de distributie. d. Administratiekosten. e. Algemeen© kosten. De vaststelling van het vaste recht on dervindt in de praktijk nog al moeilijk heden en is deze dan ook in verschillende steden en landen uiteenloopend. In .Amsterdam wordt het vastrecht vastgesteld naar de grootte van heit aan tal vertrekken van elk perceel. In Engeland neemt men meer zijn toe vlucht tot de huurwaarde van ©en perceel Bij bet P.E.N. wordt het vastrecht evenals in vele plaatsen van ons land, be paald naar het stroomverleden van den verbruiker. Het betaalde bedrag voor de aügwamis lataan la tat yqoailtgMBd* Electrlclteltsleverlng. Ingezonden Mededeellng. Voor H.H. Winkeliers bij de Fa Jac- Verfaille, Helder. S

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6