DE VEENBRANDEN IN DRENTE. Ingezonden. Ruim halfeen stortte het pakhuis met de verbindingsbrug in elkander. Het groote graanpakhuis is finaal uit gebrand evenals de kleine schuur van v. d. Lugt, waarin zich o.a. een hand wagen en een motorrijwiel bevonden. Een groot aantal kippen en konijnen is mede een prooi der vlammen geworden. Voorts is de hooiopelagplaats van v. d. Lugt geheel uitgebrand. In uo woning van Gravestein heeft het vuur zich tot de keuken beperkt. De maalderij zelve kreeg aanzienlijke water schade. Alles was verzekerd. De oorzaak. Het V.D.-bureau meldt nog, dat de schade meer dan een halve ton bedraagt. TRAGISCHE DOOD. Vrijdag was de 21-jarige mej. Sch., ge boortig uit Almelo en werkzaam op de kunstzijdefabriek te Ed'e, die van een ziekte herstellend was, in de bos&chen gaan wandelen. Daar zij niet terugkeerde, w.rd de politie gewaarschuwd. Deze vond haar gisterochtend voorover liggend in de zeer ondiepe Renkensche beek. Daèr zij kouBen en Bchoenen uit had, wordt verondersteld, dat zij bij het baden door een duizeling bevangen is geworden en zoo is verdronken. DE RAMP VAN DE „CALLISTO". Reuter meldt uit Sydney (N. S.) d.d. 4 dezer: De lijken van, naar men meent, twee leden der bemanning van het stoomschip „Callisto" zijn door een schoener nabij gelegenheid van een huwelijk, bruiloft werd gevierd, brand ontstaan. De brui loftsgasten zagen de vlammen boven hun hoofd. Het rieten dak stond geheel in vuur. Aan blusschen viel niet te denken. De slangen van de dorpsbrandspuit ble ken niet goed in orde te zijn en ook te kort Het geheele huis brandde af. Een hond kwam in de vlammen om, het vee werd gered. De inboedel van de ouders der bruid was verzekerd, doch de inboe del van het bruidspaar en de huwelijks geschenken niet. EINDELIJK GEPAKT. In 1925 zou een koopman in het Huis van Bewaring in gijzeling worden geMela. Hij wrst op het tatste cogenbiik aan zijn be- wakers te ontsnappen en sprong, in een auto, welke daarna snel1 wegreeo. Het bleek ar spoedig, dat het afgesproken werk w'as; een zoon van den koopman bestuurde den Een jacht volgde en een veldwachter slaagde er zelfs in op de treeplank (te sprin gen. Een inzittende van de auto gaf hem een duw, zoodat hij op straat vieL De auto ontkwam aan de vervolgers en reed, zooals later bleek,, naar Antwerpen, waar de koop man sedert is blijven wonen. De zoon is oeatiijids bU verstek veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf terzake van hulp- verieening bij een ontvluchting. Hoewel men vermoedde, dat- hij, in bet land moest- zijn, kon de politie hem niet vinden. Onlangs meende ziji den veroordeelde te pakken te hebben, maar de gearresteerde (toonde met zljm pepieren aan, dlat hij de broer was van den gezochte en werd vrijgelaten. Al' spoe dig kwam' de politie tot de ontdekking, dat de papieren valsch waren en dat ziji wel degelijk dien goeden man te pakken had gehad. Hij' Is thans in Rotterdam, waar hij tegenwoordig, onder dennaam- van zijn broer, woont, opnieuw gearresteerd oin nu een bank, waar hij vischte, gevonden. Zij ter ^schiikki-ng van de justitie te worden waren aan een bank van de redidngsboot gesteld gebonden. De lichamen werden aan de zee toevertrouwd. HEIDE- EN BOSCHBRANDEN. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is in het Mastbosch bij Breda brand uitgebro ken in het middelperk, behoorende tot de boschwachterij, waar ongeveer 21/» H.A. 27-jarig goed groeiend grove-dennen- bosch een prooi van de vlammen werd. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door het wegwerpen van een brandende sigaar of sigaret. Te Lochem heeft Zaterdagmiddag een DIEFSTAL VAN CHEQUES. De politie heeft te Rotterdam aange houden, als verdacht van medeplichtig heid een diefstal van chèques ten nadeele van den postchèque- en girodienst, den 20-jarlgen F. van den H., van beroep'stu- cadoor, wonende te Bennebroek. Hij werd aangehouden op het oogenbllk da', hij een gestolen chèque trachtte te verzilve ren. Van den H. hoeft een broer, die een jaar jonger is dan hij en als sorteerder werkzaam is bij den postchèque- en giro dienst in Den Haag. Nu komt het vaak voor, dat bij de adviezen, welke rekening houders opzenden, tevens bij vergissing de chèques worden ingesloten. Deze chèques eigende v. d..H. zich toe, zond ze aan zijn broer te Bennebroek, die zich dan begaf naar de woonplaatsen der ge adresseerden, om daar de gelden te innen. Zij hebben bekend, op die wyze 950 ont vangen te hebben; ook de sorteerder is Vrydag aangehouden. Beide broers zijn Zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Ongeval op een overweg nabij Giesendam. f - Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur is op den bewaakten overweg nabij Giess in dam een ernstig ongeval gebeurd. De iand- bouwer W. Rometjn kwam met een. kaas- brikje aanrijden, terwijl op de spoorbaan een trein naderde. Daar de afsiultboomen open stonden, bad de veerman hier geen erg in, zoocait hij doorreed. De machinist kon niet meer stoppen en reed' op den wa gen Iru deren ongeveer dertig meter mee sleurend. Het paard was onmiddellijk dooc de wagen deerlijk beschadigd. De voerman werd. hevig bloedend opgenomen en na ver bonden te rijn, naar rijn woning overge bracht. Zijn verwondingen rijn van reer enrsliyeri ssrd-. Het ongeval zou te wijten --held van den dlenstdcen-den te. mfc.e. KWAJONGENSSTREKEN. Felle brand te Rotterdam. Zondagavond1 is de brandweer te Rotlter- dam opnieuw voor een feilen brand- gealar- merd. Ditmaal is de rietopsiagplaat'3 van- A. Visser aan de Brielschelaan dooi' het vuur verweest. Om ongeveer halfzeven hadden twee jongens van acht jaar, C. R. en A. M. genaamd, die thuis hehoonen op de eleva-1 baar; er werden breede strooken van het toren van de gemeente, welke in de Maas- veen gespaard, daar zij drijfnat werden haven-ZuidriJce liggen, een vuurtje ge- j gehouden. Men slaagde erin de fabriek «t-ookt loi een bos hooi. Een hunner kwam te behouden, alsmede een kerkje met op het denkbeeld', dit brandende hooi te aangrenzende perceelen. Defe Groning- boschbrand gewoed op den Paasohberg. Ongeveer 1 H.A. bosch is verbrand. De oorzaak van den brand is roekeloosheid met vuur. Zaterdag zijn bosoh- en heidebranden uitgebroken op het Pesserveld, bij Hooge- veen. Honderden H.A. heide geraaktèn in brand. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door vonken uit een locomotief. DE VERDUISTERING BIJ de H. T. M. Zooals men zich herinneren zal, werd eenige maanden geleden de banklooper bij de Haagsche Tram A. C. O. G. ge arresteerd als verdacht van verduistering van f 20,000 ten nadeele van de H.T.M. welk geld hij van de bank had gehaald, maar niet bij de H.T.M. had afgedragen. Later op den dag werd hij in Leiden aangetroffen, echter zonder het geld. Hy gaf voor, het geld verloren te hebben, maar werd toch gearresteerd; wegens gebrek aan bewys moest hy evenwel eenigen tyd daarna weer op vrije voeten worden «gesteld. Inmiddels had de H.T.M. den bank looper uit hHar dienst ontslagen. De politie verloor den trambeambte niet uit het oog, en zyn gedragingen waren voor haar aanleiding, hem opnieuw te arresteeren. Tevens werden als verdacht van heling aangehouden en opgesloten P. A. R., J. H. R., C. J. K., Th. J. O., J. B. v. d. S., A. F. M., S. v. d. E., H. J. B. en L. F. K. Ten aanzien van Th. J. O. en J. B. v. d. S. werd de vorige maand het bevel tot voor- loopige gevangenhouding weer opgeheven. Thans is aan alle verdachten beteekend, dat het gerechtehjk vooronderzoek in deze zaken is gesloten. De officier van justitie heeft tot 27 Mei gelegenheid, de dagvaardingen uit te brengen. DRIE BOERDERIJEN IN ASCH GELEGD. Gister-namiddag heeft in de gemeente Huissen by Arnhem een hevige brand gewoed, waarby drie boerderijen in asch zijn gelegd. By het reddingswerk liep de vrouw van Schreven, die haar man op de bran dende deel volgde, ernstige brandwonden op aan hals, hoofd en armen. Voor alle drie de boerderijen dékt ver zekering de schade. Ingezonden Mededeellnfi. IT f LAAT UW MAM Jf GERIMT ROOKEM V/ H MAAR GEEF HEM TABLETTEN Veel nieuws valt omtrent de veenbran den niet te vermelden. Wij hebben reeds gezegd, dat dergelijke branden vrijwel niet te blusschen zyr.; men kan het vuur beperken door in een wyden kring den grond drijfnat te houden, maar men kan, hy aanhoudende droogte, het vuur niet beletten diep in de veenmassa door te dringen. Van Zaterdag valt te vermelden, dat men, met de van alle kanten aangekomen brandbluschmiddelen, het vuur krachtig heeft aangepakt. Uiteriyk valt er weinig van den brand te bespeuren; plotseling laait soms een turfhoop op, aangewak- kerd door een windvlaag, die opsteekt. I Te 2 uur des nachts kwam de Amster damsche spuit op het tooneel van den 1 brand. De wyze waarop deze brandweer lieden uit de hoofdstad zqn vertrokken, - is zeer merkwaardig Er werd op de ge wone wijze alarm gemaakt, waarna de brandmeester als adres opkreeg: veen brand te Emraen. De poort werd open getrokken en de wagen rukte net als anders uit. Na een rit van ongeveer acht uur werd de plaats van bestemming be reikt, en na een korte rust werd nabij de school van Emmer Erfscheiderveen (afgelegd en water gegeven. (Wy laten de juistheid van dit bericht voor rekening van «De Telegraaf* Red. H. Ct.) Daar hier de toestand geen aanleiding gaf tot bezorgdheid, trok men verder. Per extra- trein kwamen nog twee kleine reserve spuiten alsmede twee Haagsche. Hoe de brandweer werkte. Op eenige honderden meters afstand van de ammoniakfabriek aan het Schol- tensch kanaal stond de Groningsche brandspuit, die vier stralen had uitgelegd, waarvan er een met verdeelstuk was ge splitst. De resultaten waren spoedig merk werpen over ie schutting van de rietop slagplaats, welke in een oogwenk in lichte laaie stond. Met (totaal vijftien' stralen werd het vuur,- dat aan1 vier kanten werd Ingesloten, be streden. Desondanks kon de brandweer niet verhinderen, dat een werkplaats van de graanelevatormaatschappy, welke naast de brandende loods gelegen Is, eveneens door het vuur werd aangetast. Een aantal vaten teer, die hier lagm, verspreidde een ver- «tltckienden rook en belemmerde het blus- •chingswerki In hooge mate. De rietopslagplaats, die een oppervlakte heeft van 20 bij 25 M„ waar, behalve een groote party riet,, ook hoeveelheden houtt en hoepels waren opgeslagen, is totaal met den grond! gelijk smaakt. Den 'geheelen avond heeft men echter nog voot de nabiussching noodig gehad. BRAND. JBe V6Jd6n 11 ln den nacht van fA ,£doa®,°E Zondag de woning van den Kwffi il 8®heel afgebrand. Van den Inboedel kon niets gered worden. De be woners moesten van de bovenste verdie rf v Lhet raam springen om zich in veiligheid te stellen. By het reddingswerk liepen eenige personen vry ernstige brandwonden op. GEEN AANGENAME BRUILOFTSDAG Te Bathmen is in de bovenverdieping ▼*a ssn arbeiderswoning, terwijl ter sche spuit had een onaangenaam avontuur, aangezien zij tengevolge van een aan- wyzing van een veldwachter op een brug getje terecht kwata, daar doorheen zakte en eerst na eenige uren hard werken weer bevrijd werd. Op het Emmensch gemeen tehuis concentreert zich de leiding; daar komen alle rapporten omtrent denbrand binnen, daar zijn ook de stokers van de beide Amsterdamsche spuiten, die op orders wachten. Het plan bestaat op ver schillende plaatsen de »boerhoorn» te blazen, een oud gebruik, dat alle weer bare mannen bijeen roept in gevaar van nood. Het is lang geleden, dat dat hier gebeurde. Verder waait dan op bepaalde plaatsen in het veen een roode vlag, het geen beteekent: alles blusschen, de koffie- vuurtjes in de venen, de vuren der loco mobielen enz. Ook uit Utrechi zyn spuiten gerequi- reerd. Uit den Haag zyn èen aantal politieagenten-spuitgasten medegekomen. Telegrafisch is door de Amsterdammets meer slang aangevraagd; de Haagsche brandweermenschen hebben al een duizend meter by zich. De Groningers hebben uitgestrekte terreinen weten te bedwin gen; de Amsterdamsche en Haagsche spuiten houden ware razzia's in de gloei ende en smeulende turf. Het ïyk van den machinist Mulder gevonden. Een pet, die drijvend in een der wyken is gevonden, is door den zoon van den vermisten machinist Mulder als het eigen dom van zyn vader herkend. Men neemt aan dat Mulder verdronken is. Nader wordt gemeld, dat het lijk van den verongelukten Mulder uit de veen- wyk is opgehaald. Hulp van Oranje en Roode Kruis. De Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken het «Oranje Kruis* staat gereed om op het eerste sein hulp te bieden aan de bedreigde streken ook het »Roode Kruis* is paraat. Het Haagsche Comité tot steun van den op bouw iu Drente heeft eenige duizenden guldens ter beschikking gesteld;,de be stemming en het bedrag zullen nader worden vastgesteld. 860 man genietroepen zyn geconfisqueerd voor onmiddellijke hulp wanneer deze gevraagd wordt. De burgemeester van Emmen drukte tegen over een verslaggever van de Tel. de hoop uit, dat men de kosten voor dezen brand niet ten laste zyner gemeente zou beleggen, daar Emmen zeer arm is en dit bedrag niet zou kunnen betalen. De heer Brusse vertelt in de N.Rott. Crt. van de staking te Barger, Oostveen, die economisch een even ernstige ramp is voor Emmen als de brand. De gemeente Emmen zoo zegt hy, verkeert wederom in zeer groote moeilijkheden. De Zondag rustig verloopen. De Zondag verliep rustig. De rook wolken die niet langer door den krach- tigen wind worden opgezweept, trekken, laag by den grond, langzaam voorby,een teeken, dat er nog wel vuur, maar geen gevaar meer voorhanden is. Zeer veel auto's van elders, zelfs uit Noord- en Zuid-Holland, bevinden zich nabij Emmen op den straatweg. DeAm- sterdamsohe brandweer, die twee nachten heeft doorgewerkt, wordt nu afgelost door de Haagschete Klazienaveen-Noord zit nog een groote vuurhaard, die, by stóp- zetten van het blusschingwerk, gevaarUjk zou worden. Toch is de toestand niet ernstig meer te noemen. De brandweer heeft uitstekend werk verrichtde opper- brandmeester van Amsterdam, die, naar hy zelf zeide, vele veenbranden heeft meegemaakt, vond dit de ernstigste, dien hy ooit bestreed. Hoewel er byna geen menschenlevens by te betreu ren zyn, is het een der dreigendste ge weest. Niet minder dan viermaal moest Vrydag de brandweer retireeren voorde vlammen. Verschillende manschappen zyn thans ziek, hetgeen niet behoeft te ver wonderen na hetgeen zy gepresteerd hebben. De oorzaak kwaadwilligheid? Dezelfde jourpalist Brusse, hierboven genoemd, heeft met verschillende be woners gesproken over de vermoedeiyke oorzaken dezer branden. Wat zy hem mededeelden duidt op zeer ernstige wantoestanden. Hun oor deel was vrijwel geiykluidend. Het komt op het volgende neer: „Zy houden zich liever aan den rooden, dan aan den gewonen schipper". Die vraagt niet, of de turf bestorven, bevro ren, eerste of tweede kwaliteit is. Zy raken aan hem alles kwyt. Hy neemt alles mee. Het gebruik van fabrieksturf is veel achteruit gegaan. De afzet neemt gestadig af. Die turf ligt er als dood kapitaal. De verzekeringsmaatschappyen zyn er goed voor. Op deze manier wor den dese branden een maataahappeUjk euvel. Zoo nu en dan is de burgemeester genoodzaakt een vervener te laten komen, om hem te dwingen tot blusschen. In den regel bekommert men zich heelemaal niet om den brand. Het wordt dus tyd, dat de verzeke ringsmaatschappyen hun koppen by elkaar steken en dat zy zich rekenschap geven van wat er gebeurt, dat zy vooral infor- meeren naar de verveners, die by hen willen afsluiten. Deze brand is weer grooter dan die van 1921. Het brandt ieder jaar in het veen, behalve als de nieuwe turf op het veld staat en door brand beschadigd kan worden. Nu blijft de nieuwe turf, die nat is, staan en de oude verdwynt. Tenslotte volge hier het oordeel van het B.d. lid van Ged. Staten Brok, door „Het Volk" geïnterviewd over deze branden De toestand is, zei hy nog niet zoo erg als in 1917, maar het kan nog wel zoo worden en dan wordt de ramp vooral In zyn gevolgen erger dan in 1917. Hoe bedoelt u dat Wel, de ekonomische toestand van de bevolking is op het oogenblik veel ongunstiger dan ln 1917 of zelfs in 1921 het geval was. De veenbazen en ook de arbeiders kwamen er toen veel gemakkeiyker over heen, doordat er na die branden weer dadeiyk stevig kon worden aangepakt. Maar nu, als deze branden nog een dag of wat aanhouden, dan zullen, naar ik vrees, de verveners de turfproduktie niet opnieuw ter hand nemen en dan zal dus dit jaar de veenkampagne veel gauwer afgeloopen zyn dan in normale omstan digheden. Dat beteekent dan een zeer langdurige werkloosheid voor de veen arbeiders. Op een desbetreffende vraag van den journalist antwoordde hy niet te kunnen aannemen, zooals in sommige dagbladen waarschyniyk wordt geacht, dat de ver veners het veen opzetteiyk hebben aan gestoken. Dat zou immers een zoo verre gaande ploertigheid zyn, dat ik, aldus de heer Brok, vooralsnog weiger te ge- looven, dat de verveners tot zulk een laagheid in staat zouden zyn, maar wel erkende hy, dat zoowel de arbeiders als de verveners, tegenover hetgeen zich thans afspeelt, gematigd onverschillig staan, omdat zij de ramp als onafwend baar beschouwen. En de Tel. dringt dan ook aan op een goed georganiseerde brandweer der veen- streken, want op snel handelen komt het toch maar in de eerste plaats san. Interpellatie ln den Baad van Emmen. „Het Volk" schrijft: P.g. O. J. Porte gies heeft aan de hand van de volgende vragen een interpellatie voor den raad van Emmen op Donderdag a.s. aange vraagd: Hebben de geruchten, als zouden de branden in de veenstreek onzer gemeente niet in alle gevallen door ongeluk of on achtzaamheid ontstaan zyn, den burge meester als hoofd der politie reeds aan leiding gegeven tot het instellen van een zeer ernstig onderzoek in deze? Zyn B. en W. bereid in overleg te treden met de ondernemingen, betrokken by de verzekering van turf tegen brandschade, teneinde te bevorderen dat zoodanige re gelen worden ingesteld, dat het bedrag der vergoeding voor geleden brandschade in elk geval beduidend lager zal zyn dan de waarde der verbrande turf? Zes woningen loopen gevaar. Een felle Noordoosten wind heeft de veenbranden gisteren opnieuw aange wakkerd. De brand heeft het B. te Emmen-Erfscheiderveen 'bereikt en de toestand is daar weer vrij ernstig gewor den. Er staat n.L nog een belangrijke hoe veelheid turf onder den wind, die in vlam men dreigt op te gaan. Uit Zwartemeer worden nieuwe veenbranden gemeld, om- itrent welker omvang men zich nog geen voorstelling heeft kunnen maken. De brandweer heeft de noodlge maatregelen getroffen en is opnieuw zeer actief. Over een breedte van ongeveer een uur gaans is te Emmen op het oogenblik weer alles één vuurpoel. De stapels van dui zenden turven staan in lange rijen in brand. In de nabyheid van het vuur maak ten rook en hitte het verbiyf onmogeiyk. De brandweren van 's Gravenhage, Am sterdam, Groningen, Emmen en de spul ten der particuliere ondernemingen wer ken op volle kracht, Er loopen thans 6 woningen gevaar; 4 daarvan hoopte men echter, door ze voortdurend nat te houden, te kunnen sparen. Men heeft echter de inboedels reeds in veiligheid gebracht. Twee van de woningen zyn zoo goed' alB zeker verloren, terwijl eveneens een twee tal koeten ontruimd zyn. Deze hernieuwde actie van het vuur be- wyst opnieuw het onbetrouwbaar karak ter van de branden, daar gistermorgen nog overal rust gemeld werd. IS DAT DE MANIER? lA^'r Y™»* ?en 4en omstreeks 10.15 des avonds, plakten eenige leden van den Algem. Ned, Bouwarb. Bond, afd. Helder, op een sohuttlng van een te verbouwen perceel ln de Keizerstraat en kele biljetten, welke dienden als opwek king aan oogaorgutiseerda arbeiders, om zich te organiseeren. Dat middel van pu- wordt veel gebruikt. Doch dat hot gevaariykeK aangelegenheid was, W Tndergcteckonde. en met hem vele andere inwoners dezer gemeente, nooit gedacht. Waarom dat plakken zoo ge- VarXakkeiw dan plakten en omstreeks cm den hierboven genoemden tijd ver sohenen op dit terrein en een rechercheur. De plakkers Kozen, omdat dit gezellige, doch avontuurlyk be roep verboden is, het hazenpad, achter volgd door onze waakzame en plichtge trouwe politiedienaren. De achtervolgden bleken de vlugsten in den wedloop tot- dat een revolverschot een dezer noopte tot stilstand. Nu vraag ik, kujgt daarvoor de politie een vuurwapen? Was het noodzakeiyk om te vuren? Pleegden deze eenvoudige arbeiders, die niets an ders deden dan plakken op schuttingen, verzet? Gaven zy aanleiding, dajjanJ®" vuurwapen getoruik gemaakt moest wor den? Op al deze vragen kan gevoegiyk met neèn geantwoord worden. En nu ge achte Redactie, zou ik de bedoelde politie dienaren in ernstige ovemeging wilten geven in het vervolg niet zoo buitenge woon zenuwachtig op te treden, het kruit uit uw dienstrevolvers droog te houden, in leder geval dit niet te verschieten op vluchtende plakkers. Daarbij winnen zi.i niets, zy verspelen allen hun reputatie. U, geachte Redaotie, dankend voor de verleende ruimte, Hoogachtend, j. W. v. TEECKELENBURGH. Op onze informatie naar bovenstaand ge val by de politie vernamen wiji, dat dit zich niet heeft toegedragen zooais de inzencer bet beschrijft De rechercheur en de agen. verschenen) niet op het terrein waarop bedde mannen hun biljetten plakten, doch genoemde rechercheur ontmoette het .wee- ital in de Prins Hendriklaani, ter hoogte van het Koningsplein. Waar de beide plakker» zich op eenigazins geheimzinnige wyze ge droegen, ging de reohorcheuT op non toe. Zooara werden! zy hem echter gewaar of ze maakten rechtsomkeert en zetten het op een loopen. Zeer terecht meende toen de poli- tieaienaar, dat het tweetal iets uitgevoerd bad. dat het daglicht niet mocht zien en hij ging hen dan ook' oogenblikkelljk ach terra t door, Koningstraat, Kondngdwarsstraat, Sta- tionsdwarsStraat, Prinsenstraat, Spoorstraat, B ree waterstraat, waar zij in de steeg achter die Spoorstraat vluchtten. In de Spoorstraat had de rechercheur een daar strrveilleerend' agent gewaarschuwd, aie zoo vlug zijn beenen hem dragen kon den naar de Weezenstraat holde om daar den uitgang van de steeg af te zetten. Het tweetal kon dus niet ontkomen. Door een bepaalde itactieki wiBten zy echter voorby den agent te komen. Door beide politie ambtenaren werd toen de achtervolging voortgezet. Zij sommeerden den vluchten den te blijven staan. En nadat zy (terrein begonnen te verliezen heeft toen de recher cheur nadat hij' eerst nogmaals geroepen had: ^Politie, sta of ik schiet", ln de P. H. Laan een schot in de lucht gelost Het was den rechercheur natuuriyk niet bekend, dat de 'beidie mannen aan het plakken ge weest waren. In dat geval zou hij zeker geen achtervolging begonnen zyn. Overi gens ls het zeer prijzenswaardig, dat de po litie tegen deze beplakMng streng optreedt en dat zy voorkomt, dfet op de meest on- aesthetische wijze muren en schuttingen beplakt eö beklad worden1 met biljetten en reclames van welken aard dan ook. Red. Held. C5rt. Laatste berichten. STAKING HET HOOGOVENBEDRIJF OPGEHEVEN. IJmuiden, 8 Mei. In een gisterenavond gehouden vergadering is met groote meer derheid van stemmen besloten de staking op te heffen, en zich weder voor den ar beid aan te melden. De houding van de directie ten opzichte van de stakers is nog niet bekend. Tot hedenmorgen half elf is nog geen enkele arbeider aangenomen, en het is momenteel niet te zeggen of en wanneer dit zal geschieden. Het bedrijf was gisteren niet in werking. DE TOESTAND IN CHINA. Tokio, 8 Mei De gebeurtenissen in China veroorzaken hier groote ongerust heid. Gemeld wordt, dat 20.000 man troe pen naar Shantung worden gezonden. 11 torpedojagers zyn op weg naar de Yangtse en een moederschip voor 40 vliegtuigen heeft bevel gekregen zich gereed te hou den naar Shantoeng te vertrekken. Van de kust is een Japansche brigade op weg naar Tsjimansu. Volgens de laatste be richten zyn de gevechten aldaar hervat. Van Chineesohe zyde zyn aanvallen op de Japansche troepen gedaan. Parys, 8 Mei. Een Fransch telegram uit Shanghai meldt, dat Japan voorne mens ls in Shantung eenzelfde regiem te vestigen als in Mandsjoerije, en daardoor den vrede te herstellen. De strategische spoorwegpunten in Shantung zullen door Japansche troepen worden bezet Aan de Chineesohe troepen zal worden verboden ln een bepaalde zone, welke zal worden aangeduid als neutraal gebied, te strijden. Deze zone zal worden aangeduid als de scheiding tusschen noord en zuid. AUTOONGELUK TE 80ERABAJA. Een dame gedood. Soerabaja, 8 Mei. Een aiuto, waarin de echtparen1 J. P. N. Einwaohter en M. R. H. Meijer, beide afkomstig van Djatiroto, gezeten waren, is komende van Djember bij Podekealem des avonds omstreeks 11 uur tegen een boom gereden. De diames werden door den schok door de voorruit geslingerd en zeer ernstig verwond'; mevrouw Meijer is doodgebloed. De heeren werden niet ernstig gewond. t uk. is vermoedelijk gelegen in de bra un-nde petroleumlampen van de kunsum, der, welke in de schuur van v. d. Lugi stond. Deze kunstmoeder is op last van den burgemeester in beslag ge nomen. I 0

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6