T fWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS naar ALKMAAR GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 15 MEI 1928. A. J. BESSELING. t INa een kortstondig lijden is Zaterdag- avotod' in d'em oudejUom, van ruim 61 jaar overledenl de heer A. J. Besseling, in leven directeur der Ambachtsschool al hier. De heer Besseling werd 10 Septem ber 1876 ite Arnhieimi geboreni en heelt op de Ambachtsschool aldaar zijn opleiding ontvangen alls smid-banik werker. Hjji heelt daarna de lager onderwjjsacte behaald en in October 1897 de middelbare acte M' (oude wet). Hij werd daarna leeraar aan de Ambachtsschool aldaar en verwisselde die Junctie 16 Januari 1910 voor directeur van de Heldersche school. In deze ruim 18- jarige werkzaamheid heelt hij! getoond een uihtstielcenid' directeur te zijn, die zeer veel voor den bloei der school gedaan heelt. Meermalen is op vergaderingen en bij an dere gelegenheden geconstateerde hoezeer de Heldersche Ambachtsschool in den lande een gunstige reputatie geniet; de jongens, die hier worden) afgeleverd, vinden over bet algemeen spoedig een werkkring, hetzij hier of in Indië. B4 Juni 1925 mocht de heer Besseling onder groot» blijken van belangstelling den dag zijner vijf-en-twintigjarige ambtsver vulling herdenken. Bij die gelegenheid is de goede roep, waarin zich de school ver heugt, nog eens weer door den voorzitter der Vereendging, den heer D. H. Grunwald, naar voren gebracht. „Het inoet voor u een groote voldoening zijn'', zoo zeide de heer Grunwald toen, „nu u op uw arbeid van een kwart eeuw kunt terugblikken, dat zooveel jonge mannen, die mede onder uw leiding werden opgeieidi, krachtig werden gemaakt voor den moeilijken strijd om het bestaan, eni dat •verreweg het meerendeel van uw leerlingen een goede positie in de maat- schaDpij innemen". Immers, de Heldersche Ambachtsschool is een óct weinige instel lingen van onderwijs, waar naast de prak tijk ook nog de theorie wordt onderwezen.. Diegenen der leerlingen, welke later als machinist de groote zeeën bevaren, blinken allen uit en worden gezocht door de groote scheepvaartmaatschappijen'. De heer Besseling ontving bdLi deze ge legenheid uit handen van het Bestuur een gouden horlogeketting en van de leerlingen een rookstel. (De overledene was voorts directeur van de gemeentelijke Avond*-vakteekenschool en lid van de Commissie voor de Beroeps keuze. Als een tragische bizonderheid kunnen wij nog vermelden, dat de heer Besseling. wiens zoon verleden jaar een betrekking in Indië had aanvaard., nog Zaterdagmor gen, denl dag van zijn overlijden, een brief ontving van dien.' zoon. De crematie heeft a.s. Woensdagmiddag Elaats te WesterveJd1. Vertrek 's morgens alf elf van het hospitaal, waarbij de oudste klasse der leerlingen van de Ambachts school als dragers zullen fungeeren. Van de Buitenhaven vertrekt de stoet naar de Ambachtsschool aan de Laan, vanwaar te 11 uur per auto naar Westerveld wordt gereden.. Waarnemend, directeur is thans de heer Bmit DE 82e VERJAARDAG VAN JACOB BEEN. De 82-jarige Been heeft j.1. Zaterdag zeier vele blijken van belangstelling ontvan gen, niet alleen van de familieleden, die in dichte drommen kwamen opzetten, maar ook van bulten de gemeente, vrienden der oude redders, die in „De Telegraaf' over hem hadden gelezen. Stapels brieven en kaartjes kwamen in en zelfs Maandag bleef die stroom doorgaan. Bloemen werden den jarige gebracht, een pot met een prachtige, in vollen bloei staande azalea werd! over handigd namens de N.- en Z.-Holl. Redding- maatschappij miet en benevens een1 kistje rookertjes. Kortom, het was voor Been een onvergetelijke dag. BUITENLANDSCH BEZOEK. Heden zullen de marine-attaché der Ita- Maansche Legatie. k&pitel.n4ultenant ter zee Monioo en de Zweedsche marine-attaché, kapitein-luitenant ter zee Oasse! een. bezoek brengen aan de maritieme inrichtingen alhier. TWEEDE GEMEENTE-CONCERT te geven door hof Stedelijk Muziekcorps (dir. Jb. ter Hall) op hedenavond van 8.80 tot 10 uur in de muziektent in het Plant soen. Programma: HARMONIEKAPEL „WINNUBST" Zondag a.s. 20 Mei neemt de Muziek vereniging Harmonie „Winnubst" deel aan het Groot Nationaal Muziekconoours voor Harmonie- en Fanfare-gezelschap pen te Utrecht uitgeschreven ter ge legenheid van het 26-jarig bestaan der Utrechtsohe Postfanfare, waaraan door ruim 70 muziekvereenigingen wordt deelgenomen. „Winnubst", hetwelk ruim 26 jaar in de aM. Fanfare uitkwam en ln de Eere-afd. met den eersten prijs werd bekroond, komt op dit oonoours voor het eerst uit in de afd. Harmonie. Het verpliohte num mer is o.a. Mignon-ouverture van J. R. v. d. Glas en eigen gekozen nummer „Jane", Prélude-allegro forme Ouverture van Jules Wattelle. Aan den Marschwed- strjjd wordt eveneens deelgenomen met de Marsch „Les Amis réunis" van A. Delbecq. Het oonoours wordt gehouden in het Concertgebouw TivolL Wjj wenschen de Harmonie „Winnubst" evenveel succes toe als in de afd. Fanfare. Op vereerend verzoek van het Comité voor de Muziekfeesten te Breezand wordt aldaar op Vrijdag 18 Mei'des avonds te half negen door „Winnubst" een concert gegeven met medewerking van de tam boers en pijpers. HELDER'S MANNENKOOR OP HET ZANDVOORTSCHE CONCOURS. Ingewijden en vrienden van dën. zang weten, dat *yHeldef's Mannenkoor" Zondag deelgenomen heeft aan het te Zandvoort gehouden) wordende groot nationaal zanr- concöurs van het „Onderling Hulpbetoon's Mannenkoor", bij: gelegenheid van zijn vijf jarig bestaan. Het Mannenkoor, dat tot nu toe steeds in 2e en zelfe in 3e afdeelingen had meegedaan, nam. ditmaal, door de om standigheden genoodzaakt, de vrijheid zich op to geven voor de le afdeeling. Deze af deeling kwam Zondagmiddag uit met als verplicht nummer 01. Koop^s koor „De Rijn te Schaffhausen". Op het onlangs hier gegeven concert werd dit tamelijk zware en niet zeer dankbare nummer uitgevoerd. Als vrij nummer had „H. M." gekozen de „Hymne aan den Vrede" van H. van Nieu- wenhoven, eveneens op dit concert ten ge- hoore gebracht. Hoewel in deze afdeeling slechts twee mannenkoren ultikwamen), waarvan het Be- verwijksehe Mannenkoor eveneens een tweeden prils behaalde met 298 punten, was voor „Helder'9 Mannenkoor" met zijn totaal aantal punten van 297 het succes in deze afdeeling groot, In het verplicht koor van 01. Koop steeg men gedurende den zang een halven toon, waardoor de alge- meene zuiverheid van den zang natuurlijk geschaad werd. Maar hoewel de klank niet altijd mooi was. was de jury, beslaande uit de heeren Fred. J. Rceske, 01. Koop, Jos. de Klerk, Jacob Hamel en J. Hagens Jr., het vrijwel eens over de muzikaliteit der opvatting. De hoogste cijfers werden ln dit opzicht bereikt voor opvatting, zuiverheid, uitspraak en voordracht, ook de rhythmiek behaalde een hoog cijfer; hoewel het oordeel der jury hierover noga! uiteenliep, werden in deze rubriek de meeste 8en behaald (zeer goed). In totaal bedroeg het aantal punten voor dit nummer 242. Voor het vrije nummeT waren uit den aard der zaak de ciffers hoogeir. Hier bleef het koor goed op toon, en ofschoon over het algemeen de zang Ietwat slap werd ge vonden, was het klankgehalte beter dan bi; het verplichte nummer. Alle cijfers waren hier dan ook hooger. Ook hier weder waren het allereerst opvatting, zuiverheid, rhyth miek en voordracht, die uitmuntten. Het hier behaalde aantal punten beliep 263 en u-as dus 11 punten hooger dan bij' het ver plicht nummer. Zooals gezegd', was het verschil tusschem beide concurrenten slechts één punt, zoodat „Helder's Mannenkoor" een zeer goed figuur sloeg. Dat een en1 ander medewerkt om elders den naam' onzeir gemeente hoog te houden, behoeft geen betoog. Nog beter zou het zijn als „Helder's Mannenkoor" inplaats van even 50, het dubbele aantal leden telde, en voor een stad van 30.000 inwoners zou het waarlijk geen luxe zijn. Over 't algemeen schort het onzen) zang aan voldoende goede tenoren; het bassenmateriaal, speciaal bij ons Mannenkoor, is prachtig, dat was ook de indruk van de juryleden, maar aan teno ren is er een tekort. .Zouden er onder onze inwoners geen voldoende tenoren' zijn om deze leemte aan te vullen? Er zit toch een groote voldoening in als men uit den strijd terugkeert, zelfs al is mem niet dadelijk ge lauwerd, en mem ziet de hooge punten, die bereikt zijn. Nog slechts 8 punten en men had' een eersten) prijs verkregen: een be wijs, dat de arbeid, door den heer Leewens aan zijn koor besteed; resultaten heeft gehad piet alleen, maar tevens een pr!k,cel om een volgend1 maal nóg meer te bereiken „H. M." mag tevreden zijn over zijn .gnoed" om' in de le afdeeling uit te komen en wij wenschen het een' groot aantal nieuwe leden toel BOOTTOCHT NAAR ALKMAAR OP HEMELVAARTSDAG. Dat zal Donderdagmorgen een gezellige bedrijvigheid geven aan de Binnenhaven. Want niet alleen, dat dan, de jarenlange traditie getrouw, „Esona" haar Zondags dienst op Alkmaar opent (zie de in dit blad voorkomende annonce), doch er vertrekt bovendien nog een salonboot met feestgan gers naar ,Alkmaar, waar een meeting ge houden wordt van Vrijzinnig Godsdiensti- gen. Het „Ned'. Herv. Kerkkoor" heeft voor dat doel van „Esona* gehuurd het s.s. „Am sterdam)", dat juist een metamorphose heeft ondergaan. Deze boot is evenals de „Nieu- weddep" in een keurig wit pakje gestoken en ziet er uit om door een ringetje te halen, De hijschtoraan Is vervangen door een sier- roast, terwijl de boot ook inwendige verbe teringen heeft ondergaan. Het Is prettig te zi,ern, dat „Esona" alles doet om haar booten voor het passagiers vervoer zoo aangenaam en geriefelijk mo gelijk in te richten en daardoor blijk geeft den geest van den tijd te verstaan. Zij. be schikt nu over een paar keurige booten die met hun stillen geruischloozen- gang een genotvol vervoermiddel zijn, dat velen voor een uitstapje zullen blijven verkiezen) boven meer hotsende en stoffige verkeersmid delen over den weg. Waar nog bij' komt. dat de prijzen buitengewoon laag zijn, n.1. 0.76 retour le kajuit en f 0.50 retour 2e kajuit, waardoor het uitstapje binnen ieders bereik komt. Wjj gelooven, dat velen dezen zomer weer van de zeer goedkoop® gelegen heid gebruik zullen maken. Ingezonden Mededeeling. Goedkoop uitstapje per „ESONA" (Schoort—Bergen), op Donderdag (Hemelvaartsdag). EEN ZANGKOOR VAN 25 KOZAKKEN. A.s. Maandag 21 Mei staat ons iets bui tengewoons te wachten. Dan zal in Casino namelijk optreden het wereldberoemde Kuban Kozakkenkoor, een koor van 25 zangers onder leiding van den dirigent Wladimir Drigailo. Eenige weken terug wijdde o.a. de Tele graaf een uitvoerige beschouwing aan de zangprestaties van dit koor, welker leden deels oud-officieren zijn van het voor malige keizerlijke Russische leger. Wij zullen in den loop dezer week nog een en ander hieromtrent mededeelen. Het is den heer Polak met zeer veel moeite gelukt dit koor, dat door bemiddeling van het concertbureau Ernst Krauss in ons land voorstellingen geeft, hier te krijgen. Na tuurlijk spelen de finantiën daarbij ~een groote rol. Als men nagaat, dat in de groote plaatsen voor deze concerten met graagte 3 en 4 entrée wordt betaald, dan is een prijs van 1 voor hier eigen lijk om te lachen. Bovendien krijgen de leden van zangvereenigingen nog reductie op deze prijzen. Voor heden verwijzen wij naar de ad vertentie in dit nummer, doch meenen goed te doen er het publiek op te wijzen, dat dit concert een evenement wordt voor onze plaats en dat niemand, die in staat is het bij te wonen, deze unieke gelegen heid mag laten voorbijgaan. GOODWILL DAY. (DAG VAN GOEDEN WILLE). Op 18 Mei, 's avonds 8 uur, zal in Musis Sacrum een samenkomst plaats vinden van verschillende Jeugdorgani saties hier ter stede. Op deze bijeenkomst zullen enkele sprekers als vertegenwoor digers der organisaties het woord voeren over de Vredesgedachte. De Meisjesge zeilen beloofden den avond op te luisteren met eenige fingelsche nationale dansen terwijl de heer A. Krijgsman zich bereit verklaarde ook zijn muzikale medower king te verleenen. Aun bet slot van den avond zal door alfe aanwezigen het Vredeslied* van Antoinette van Dijk worden gezongen. Er zal dit jaar op ge r.oemden datum een Vredesboodschap worden uitgezonden aan alle jongeren der geheele wereld in antwoord en in navolging van de Vredesboodschap, welke reeds sinds eenige jaren door de jeugd van Wales op 18 Mei wordt uitgezonden Verleden jaar geschiedde dit voor de eerate maal in Nederland, het ging toen uit van enkele onzer Heldersche afdee lingen van Jeugdorganisaties; ditmaal zal de Vredesboodschap vanuit Hilversum draadloos worden uitgezonden in het Nederlandsch, Engelsch, Duitsch, Fransch en Italiaansch en zullen het niet slechts de plaatselijke afdeelingen zijn namens welke zjj gaat, doch de nationale af deelingen. De uitzending zal plaats hebben op Vrijdag 18 Mei 5.30 u. (17.30)—6 u. (18). Men zie verder de advertentie in dit blad. BRAND OP HET HAVENPLEIN. 'Zaterdagnacht om ongeveer half twee is brand uitgebroken in het café van Mej. Kuiper, Havenplein 14. Vermoedelijk" is de brand ontstaan door heit onachtzaam wegwerpen van een brandend stukje sigaret door een der bezoekers. Door het sissen van het koolzuurapparaat, dat opengegaan was, werd de bewoonster, die haar slaap kamer achter de gielagkamer heeft, gewekt. Zij stond oogenbllckeiijik op en zag, dat de gelagkamer reeds in lichte laaie stond Met haar dochtertje vluchtte Mej. K. door het achterraam van haar woning. Intusschen had de wacht voor het Paleis de politie en brandweer reeds gewaarschuwd. Met eenige slangen op de waterleiding werd de brand gebluscht. Het benedenhuis brandde totaal uit, terwijl het bovenhuis, bewoond' door den luit ter zee W. v. d M„ belangrijke waterschade kreeg. (Verzekering dekt de schade. BALDADIGHEID. Zondagavond hebben eenige opgeschoten jongens in de Spoorstraat al stoeiend' een kameraad door de winkelruit van den sla gerswinkel van den heer Van Berkum ge luwd. Het jongemensch schijnt zich niet bezeerd' te nebben, hlji was althans direct verdwenen, zoodat tegen de daders van dezen baldadigen streek nog geen proces verbaal opgemaakt kon worden. ARBEIDERSVEREENIGING VOOR LIJKVERBRANDING. Wjj verwijzen naar de advertentie in dit nummer betreffende een excursie op Tweeden Pinksterdag naar Westerveld en aanmelding hiervoor. PROTEST. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het bestuur van den Helderschen Be- stuurdersbond, in vergadering bijeen op 10 Mei 1928 in het Gebouw van den Bond voor Minder Marine Personeel te Helder: gehoord de besprekingen inzake het on oordeelkundig optreden der politie op Vrijdagavond 4 Mei tegenover eenige plakkende bouwarbeiders: protesteert ten sterkste tegen de wijze van optreden en het gebruik maken van vuurwapenen door de betrokken politie dienaren, en besluit dit protest te zenden aan den Burgemeester, den Commissaris van Po litie te Helder en de plaatselijke pers. Voor het Bestuur van den Held. Bestuurdersbond, G. A. Minnes, Voorzitter. J. W. Teeckelenburg, Secretaris. Helder, 12 Mei 1628. 1 ADRES AAN B. EN W. Door den Helderschen Bestuurdersbond is het volgende schrijven aan Burgemees ter en Wethouders gezonden: Edelachtbaar College, In onze j.1. gehouden bestuursvergade ring werd o.m. ter sprake gebracht te veelvuldig overwerken en werken voor derden en het zoo weinige toezicht op dit euvel. Zoolang echter het werken voor derden of voor eigen rekening door arbeiders bij particulieren werkzaam geschiedde, kon den wij zelf zooveel mogelijk de feiten controleeren en maatregelen treffen om dergelijke praktijken ongedaan te maken. De controle wordt voor ons en voor de politie moeilijker wanneer arbeiders in dienst Öer gemeente Helder werk of wer ken gaan uitvoeren na den z.g. bezetten tijd. Het is ons toch bekend geworden dat enkele arbeiders, werkzaam aan de Gem. gasfabriek, n a hun dagtaak en op vrije middagen, werk gaan uitvoeren of voor eigen rekening of voor rekening van derden. Wij hopen, dat uw Edelachtbaar Col lege maatregelen zal willen treffen om aan dit oncontroleerbare euvel een eind te maken, mede door strengere toepassing van Art. 8 van het Werklieden- en Art. 9 van het Ambtenaren-reglement. GEMEENTERAAD. De vragen van den heer De Zwart Wij laten hieronder volgen een kort resumé van de beantwoording door B. en W. van de door den heer De Zwart aan het College gestelde vragen, welke ant woorden, zooals men weet, voor de leden van den Raad ter inzage hebben gelegen. Bjj de rondvraag deelde de heer De Zwart j.1. Dinsdag mede zich met de beantwoor ding niet te kunnen vereenden en zegde toe daarover nader te zullen inferpel- leeren. Allereerst was ter inzage gelegd dt brief van Burgemeester en Wethouders aan de Ver. van Ned. Gemeenten omtrent de financieele verhouding tussohen Rijk en Gemeenten. Hiervan is aan een aantal gemeenten afschrift gezonden met ver zoek om adhaesie-betuiging. B. en W. drukken hierin hun leedwezen uit over het door de Vereeniging genomen besluit aan de regeering te vragen het hier omtrent door de Staatscommissie inge diende wetsontwerp in hoofdzaak onge wijzigd te willen overnemen, omdat hier in zeer onvoldoende rekening wordt ge houden met de finantieele draagkracht der verschillende gemeenten onderling, waardoor zal worden bestendigd, dat som mige finantieel draagkrachtige gemeen ten per inwoner belangrijk meer uitkee- ring krijgen dan anderen wier finantieele draagkracht zeer gering is. Een derge- lijkelijke achterstelling moet op den duur uitloopen op een catastrophe voor die armere gemeenten. Zoo moet hier o.a. nog steeds de oprichting van een gymnasium achterwege blijven, ofschoon de gemeente al sedert meer dan veertig jaar het daar voor geldend inwoner-tal heeft over schreden. Nog onlangs is uit de burgerij sterken drang op het gemeentebestuur uitgeoefend voor de oprichting van een gymnasium. Om dezelfde reden moet de oprichting van een school voor achterlijke kinderen achterwege blijven. B. en W. wijzen dan op het zuinig ge- meentebeheer, waardoor aan allerlei so ciale instellingen veel minder besteed wordt dan in andere gemeenten, ter wijl daartegenover de belastingen hier zeer hoog zijn. Uit die cijfers ooncludee- ren B. en W., dat van beperking der ge meentelijke uitgaven geen sprake kan zijn, terwijl op de personeelsuitgaven se dert 1923 per jaar reeds ongeveer 110.000 is bezuinigd. Uit deze gegevens blijkt hoe moeilijk de finantieele positie der ge meente is, terwijl het Rijk maar steeds voortgaat met het opleggen van meer werk. Aan het slot van hun uiteenzetting zeg gen B. en W.: Nu ontveinzen wij ons geenszins de moeilijkheid, die er gelegen is in een ageeren als lid eener vereeniging, in casu door de gemeente Helder als lid der Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten, tegen een bij meerderheid van stemmen in een algemeene vergadering genomen besluit, en wij hebben dan ook die moei lijkheid in den Raad naar voren gebracht en zelfs een zoodanig ageeren on-organi- satorlsch genoemd. De Raad echter be sloot ons desalniettemin op te dragen, de bovengenoemde bezwaren te Uwer ken nis te brengen en u te verzoeken om medewerking te verleenen, dat er alsnog een ander wetsvoorstel door de Regee ring wordt ingediend, een wetsvoorstel namelijk, waarin een zoodanige regeling wordt opgenomen, dat er een zoover mo gelijk doorgevoerde egalisatie der ge meentelijke lasten met handhaving der gemeentelijke autonomie tot uitdrukking kome, dan wel eene regeling volgens welke, zooals „De Gemeentestem" (no. 8993)het zegt, elk zijn eigen uitgaven be taalt, het Rijk de zijne en de gemeente de hare. Nog zij U medegedeeld, dat de Raad bij het nemen van zijn besluit overwoog, dat de, ook in uwe algemeene vergadering naar voren gebrachte vrees, dat een agee ren tegen het genomen besluit allicht tot gevolg zou hebben dat de Regeering de jewuste aangelegenheid opnieuw zou la- en rusten, niet ln den weg mag staan aan het pogen om een ander wetsvoorstel e verkrijgen. Immers, zoo luidde 's Raads oordeel, wanneer dat inderdaad gebeuren mocht, dan zou zeer zeker met succes bij de Regeering kunnen worden aangedron gen op een voorloopige (nood)uitkeering ot zoolang er een nieuw voorstel tot defi nitieve regeling gereed zou zijn. Wij kunnen ons vooral omdat vóór iet betrekkelijk voorstel in stemming cwam, dat voorstel werd aangevuld met de bepaling, dat de te voeren actie zoo mogelijk middels de Vereeniging van Na- Ingezonden Mededeeling. (758) itJfÏHARDT' derlandsche gemeenten zou plaats hebben geheel met 's Raads zienswijze vereeni gen en bevelen het bovenstaande verzoek beleefd doch dringend bij u aan, terwijl wij u tevens verzoeken ons eenigszins spoedig te willen berichten welk gevolg u hieraan denkt te geven. Verder heeft de heer De Zwart vragen gesteld omtrent de voorgenomen wijzigin gen van Kieswet, Provinciale Wet en Ge meentewet. Hierop antwoorden B. en W., dat zij inderdaad van meening zijn, dat bij ongewijzigde tot standkoming van dit wetsontwerp aan de gemeenten een ver zwaring van finantieele lasten zal worden opgelegd, doch dat niettemin deze ge meente zich dient te onthouden van het voeren eener actie hiertegen, omdat B. en W. van meening zijn, dat het vraag stuk omtrent de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten van een al gemeen, breed standpunt moeten worden bezien en opgelost, met andere woorden, dat niet voor elke verzwaring van finan cieele lasten voor de gemeenten een be roep op 's Rijks schatkist moet worden gedaan. Daardoor zou toch, zoo meenen B. en W., de taak welke in ons Staats bestuur aan de gemeenten is toegedacht, geheel worden miskend, waar èn de Grondwet èn verschillende organische wetten, zooals Kieswet, Gemeentewet etc., alsook onderscheiden andere wetten, van het beginsel uitgaan dat versohillende or ganen der gemeenten hunne medewerking aan de uitvoering der wetten en wettelijke voorschriften hebben te verleenen. Werd er nu een wetswijziging of een voorstel voor een nieuwe wet aanhangig gemaakt, waardoor de gemeentekas exor bitant zwaar belast werd, zooals b.v. in dertijd het geval was met de Lager- -Qnderwjjswet maar steeds talmt met een betere financieele regeling tusschen Rijk en gemeenten te maken, veel voor te zeg gen zijn, dat in samenwerking met andere gemeenten, liefst door middel der Ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten, krachtig geageerd werd tegen een zoo danige lastenverzwaring. Maar zoo Btaat de zaak thans niet, want de meerdere uit gaven, die de momenteel in voorbereiding zijnde, door den heer De Zwart bedoelde wetswijziging bjj aanneming aan onze ge meente zal brengen, blijven toch tot en kele honderden guldens beperkt En door daarvoor actie te voeren, zou men, vooral als die actie zou slagen, naar onze stellige overtuiging de zaak der gemeenten eer schaden dan dienen. B. en W. wijzen er nog op, dat het aan tal wetswijzigingen, welke in den laatsten tijd tot stand zijn gekomen en tot de uit voering waarvan het gemeentebestuur moet meewerken, nogal groot is. Zoo zijn er van den allerlaatsten tijd de wijzigin gen van de Wet op de besmettelijke ziekten, de Trekhondenwet, de Bioscoop wet, de Motor- en rijwielwet, de Zuider- zeesteunwet, de Wegenbelastingwet, de Wet, waarbij is ingesteld een Stichting voor bijslag op pensioenen enz. En men voelt het, dunkt ons, dat het toch niet aan gaat om voor iedere medewerking, die hier geboden wordt, afzonderlijk te ver- zoeken geen lasten aan de gemeenten op te leggen. Binnenland. Een ernstig misdrijf? Een vrouw te water geworpen. Twee brandwachts hebben aan den Om val te Amsterdam Vrijdagavond' een vrou/w gered:, die in bet water lag. Zij vertelde, er door een man te zijn ingegooid'. De politie werd van dit voorval in kennis gesteld, die de geredde vrouw een verhoor afnam; daar uit bleek, dat men hier vermoedelijk met een ernstig misdrijf te doen heeft. De ongeveer 60-jarige vtouw had reeds eenigen tijd kennis aan een eveneent 60- jarlgen man. Bi) dezen omgang waren ook de financiën van de vrouw ter sprake ge komen. HU zou voor haar goed rente- gevende papieren koopen. Zij' had daarvoor Vrijdagavond^ toen zij samen een wandeling maakten, een bankbiljet van 1000 meege bracht. Tofen zij' hem dit biljet had over handigd, heeft hU haar in het water gewor pen. (Door een toeval' is zij nog door de twee brandwachts gered. De man 'is door de politie opgespoord' en fearresteerd. Hij: ontkent alles. De politie eeft intusschen haar onderzoek voortgezet. Het is haar gebleken, dat de man gehuwd is en dat hen in den laatsten tijd' financieele moeilijkheden) had. Biji een huiszoeking is een bedrag van 500 gevonden. BOTSINGi TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Zevenjarjg jongetje om hiet leven gekomen. Gisterenmorgen reed tram nr. 18 ko mende uit Monnikendam langs den Mon nikendammer Jaagweg in de richting Edam, een vrachtauto, die zich in dezelf de richting bewoog, inhalend. Toen de vrachtauto eon boerenplaats wilde oprij- den en de rails over stak volgde een bot sing. Het zevenjarig zoontje van den heer G. uit Ldam, dat meereed, geraakte on der de tram en werd dood opgenomen. De chauffeur, de ongeveer 80-jarige W., Is zwaar gewond naar het St. Liduina zie- kenhuls te Purmerend overgebracht. De auto, die in de Ringvaart geslingerd werd. la in beslag ganomaxx. X. „Heroes of the Flag". Marsch Bidgood 2 „Le Nouveau Seigneur du Village". Ouverture Boieldleu 3- „Bij Maneschijn op den Oceaan". Valse A. Zwart 4a. „Früldngserwachen". Romance E. Bach b. Zang „Wolga Bootman"(Instr. J. ter Hall) Levine 5. Suite de Ballet de 1'Opéra Comiquc „Marion" Sam Vlessing X. Prélude. 2. Rigaudon. 3. Badinage. In termezzo. S. Gavotte. 6. Ror.do F.nale. 6. Le» Gloires Savouiemie» F. Rombaln RETOUR; *a\u\\ J 2e Kajuit f 0.50.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5