HELDERSCHECOURANT lui VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS VAN ZATEROAG 19 MEI 1928 Den 16en Mei slaagde te 's-Graven- hage onze plaatsgenoot, de heer M. A. Smits, voor het examen 8e officier groote vaart VERLOTING T.A.V.E.N.U. Naar men ons mededeelt zijn de op onderstaande nummers van de verloting van de Heldersche Tooneelvereeniging TA.V.E.N.U. gevallen prijzen nog niet afgehaald, a.w. no. 68, 264, 267, 482, 1069, 1207, 1406, 1442, 1637 en 1784. Tot 1 Juni a.s. zal alsnog gelegenheid tot het afhalen der prijzen bestaan bij de firma M. G. de Groot, Koningstraat 5. Na dien datum vervallen de prijzen aan de vereeniging. EMMABLOEMCOLLECTE. De Emmabloemoollecte, die op 28 April hier ter plaatse gehouden is, heeft bruto 686-75 opgebracht, een mooi resultaat. Aan allen die hieraan hebben medege werkt wordt langs dezen weg den besten dank gebracht voor alle moeite en toe wijding. HARMONIEKAPEL „WIXNUBST". Zomerconcert, te geven door de Muziek- vereeniging Harmonie «Winnubst*, dir. H. B. Schenkels, op Dinsdag 22 Mei, des avonds van half 9 tot 10 uur, in het Julianapark. De nos. 2, 4 en 7 worden uitgevoerd op het muziekconcours te Utrecht. AANBESTEDING. Door den heer J. J. Schoeffelenberger alhier werd Vrijdagmorgen in café „Klein Kras" aanbesteed het bouwen van een café met logement aan den Brakkeveld weg. De volgende billetten waren hier voor ingekomen: P. Veter, Koegras, 11.225; G. Hoorns man, Julianadorp, 10.945; H. Freeke 10.800; H. Riemers 10.690; W. Brag- gaar 10.684; Gebr. Boot 10.674; J. Stee man 10.500; O. Bot 9.999; H. Hagen 9.953, Allen te Helder. VLIEGTUIGEN NAAR INDIE. De bemanning. Zooals reeds vroeger is gemeld, is luite nant ter zee le kl. W. H. Tetenburg aan gewezen voor de voorbereiding van het voorgenomen overvliegen naar Nedi-Indië, nog in het najaar, van de drie Dornier- vliegtuigen, voor Indië bestemd, en zal deze zee-officier dan ook optreden als lei der van den vliegtocht. Naar nader vernomen wordt, zullen als verdere leden der bemanning van de drie vliegtuigen aan den eventueelen tocht deelnemen: officier-vlieger 2e klasse P. S. Everts, officier-vlieger 2e kl. M. Vethake, offioier van den marine-stoomvaartdienst 2e kl. J. J. van der Eyk, sergeant-vlieg tuigmaker; A. Langeraar, en korporaal- vliegtuigmakers A. Wurtz, J. Symonts en J. J.van Tol. OUD-HOLLANDSCHE KERMIS. Door de Voetbalvereeniging „Helder" *ol van 6—10 Juni a.s. een oud-Holland sche Kermis en Fancy-falr gehouden wor den in Casino. DE KUBAN-KOZAKKEN. Wij laten hier nog enkele beoordee lingen volgen betreffende het optreden der Kuban-Kozakken, a.s. Maandagavond, in Casino. De heer Herman Ruttêrs schreef in het «Handelsblad* over hun zong o.a. ...Onberispelijke eenheid,prachtig ver zorgde nuanceering, subliem mezza voce, gave vaardigheid, pittige rhythmiek, be wonderenswaardige adembeheersching. Het is alles superieur, frappant, ja, soms verbluffend van techniek, van cultuur. «Nieuwe Rotterdamsche Courant*, 2 Mei 1928: ...Een aantal zangers, die over prach tige natuurstemmen beschikken- In den samenzang zijn de prestaties van het koor voortreffelijk. De forti zijn klankrijk en krachtig, de pianissimi buigzaam en week, terwijl de zeldzaam diepe bassen een zeer sonoor fond geven. Welluidend en rond is de zang altijd. Vaardigheid en virtuositeit. Het meeste succes had het Wolga lied. «De Maasbode* liet zich als volgt uit Die stemmen waarin iets meeklinkt van den wind en een rythme waarin do dreun zit van galoppeerende paarden een heel aparte charme, waar ook de meest verfijnde zangliefhebber niet aan ontkomt. Nauwer dan ooit toch, wordt hier het verband van woord en toon ge legd. Men voelt dat deze zangers hun eigen tekst gelooven en beleven. Als onze mannenkoren en mannen-zangliefhebbers dit eens hadden kunnen hooren. Wij wijzen nog op den buitengewoon- lagen entréeprijs, waarvoor men deze Russische zangers kan hooren, een entréeprijs, die bovendien voor leden van zangversenigingea nog wordt ge doceerd. Ingezonden Mededeellng. GER0ALPA( c fen bezit voor Vw Leoen so BLAUWE WEEK. Evenals vorige jaren organiseert het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder", dat is samengesteld uit ver tegenwoordigers van plaatselijke afdee- lingen der bestaande geheelonthouders- vereenigingen, een z.g. Blauwe Week. Deze wordt gehouden van Hemelvaarts dag tot en met Pinksteren en heeft over het geheele land op verschillende wijzen plaats. Aangezien er alhier geen blauwe bloem pjes verkocht mogen' worden, beperken de Heldersche drankbestrijders zich tot het ten verkoop aanbieden van het „Blauwe Week"-blad, voor den prijs van 3 cent. Zij vertrouwen op den steun der Hel dersche ingezetenen door het koopen van dit mooie blad. „GOODWnX-DAY". Telken jare, sinds 1922, wordt door de kinderen van Wales en Monmouthshire, twee graafschappen in Engeland, aan de jongeren van ai.e landen een vredesbood schap uitgezonden. In deze boodschap, draadloos verspreid, wordt de wensch uit gesproken, dat op de vtreenigde vredes pogingen van mannen en vrouwen van elic ras en van elke natie zegen moge rusten, opdat voortaan op vreedzame wijze en zon der bloedvergieten alle oude veeten tusschen de volkeren worden opgelost. Zij eindigi met den wensch „lang leve de Volkenbond, de beste vriend van alle oudere, dé bescher mer van het huisgezin en de schutsenge der jeugd over de geheiele wereldI" In 1924 zonden Zweden en Polen een antwoord; in 1925 kwam een groot aantal antwoorden in, ook uit Nederland. Uit Den Helder doo: 800 jongeren, aangesloten bij diverse jeugd organisaties. Ook voor 1928 stond deze „goodwill-day' de Engelsche naam „dag van goeden wil" is behouden om het internationaal karakter van deze beweging, weder op het pro gramma van deze jeugd-vereenigingen en gisterenavond waren zeer velen opgegaan naar „Musis Sacrum" om den dag te vieren. Op 18 Mei wordt de ceTSte Vredesconfe rentie herdacht, die in 1899 aanving te 's-GTavenihage, vandaar, dat men dezen datum koos voor de propaganda der vredes- gedachte. Wat men zich van deze herdenking voor stelt, zal uit de verschillende redevoeringen genoegzaam blijken. Zij werd bijgewoond ooor ce leden van het Nederlandsche Meis- iesgijde (de Pedvindstere), haar „manne lijke" collega's (en u hoeft daar heusch niet om te lachen, lezer, want er zijn er bij met den baard in de keel), de Vrijzinnige Chr. Jongerenbond, de Doopsgezinde Jongeren en de jongelui van de N.B.A.S., dat is de Bond van Abstinent-studeerenden. Daar tusschendoor waren enkele ouderen „met jonge harten", die mee genoten van he bier-gebodene. Vóór we verslag geven van het gehoorde en geziene eerst nog een mededeellng. Er was vóór het tooneel een groot bord opge hangen met enkele schrikbarend-tragische cijfers. Daarop stonden namelijk vermeld de kostenman menschenlevens en aan geld van den wereldoorlog. W1j hebben ze voor u opgeschreven-. Er zijn- in totaal 26 millioen slachtoffers van den oorlog gevallen, dat beteekeni 4 jaar lang elke twee minuten 24 dooden. Driemaal de bevolking Tan Nederland werd verminkt. De kosten van den gewapend-en vrede beiiepen in 41 jaar 95 milliard, d. 1 96.000 millioen guldens; de kosten van den wereldoorlog van 1914—1918 bedroegen 845000 maal millioen guldens. Dat Is sedert Christus' geboorte, por uur 60.000 Dat met deze cijfers voor oogens de vredesldée in de menschheid is gegroeid, verwondert dus niet. Dat de leuze „nooit meer oorlog!" is aangeheven evenmin. En dat wjji ouderen daarbij; het oog richten op de hoop der toekomst, de jeugd, ligt even zeer voor de hand. Het was Mevrouw Van Maanen-, die aller eerst eenige mededeelingen deed betref fende de resultaten van dezen goodwlll-dag. Waren het verleden jaar alleen de jongeren van Helder, die de boodschap der Engelsche jongens en meisjes beantwoordden, cit jaar en dezen avond wo-rden op een groot aanta! plaatsen in het" land jongeren tezam-en-g-»- braeht om aldus mede te werken aan den vrede. De verwachting is, dat het werk zich internationaal zal uitbreiden. Een bepaalde richting spreekt men in zijn boodschap nie: uit; elk matoe voor zichzelf -uit hoe hij aan den vrede wil werken. Wij1 wenschen slechts uiting te geven aan onzen wil. Opzettelijk hebben wij1 ons niet aangesloten bij den Volkenbond, omdat- er nog velen- zijn, die zich niet -met het werk' van den- Bond kun nen vereenigen of daardoor onbevredigd blijven-. Ook zij kunnen dus met ons -mede doen. Ditmaal is de beantwoording van de vredesboodschap der Engelsche kinderen uitgesproken door Antoinette van Dijk en des middags in een aantal talen radiogra fisch overgebracht. Waarom spreken wij tot de jeugd? Omdat van haar -nu eenmaal zeer veel verwacht wordt; de ouderen laten de moeilijke tce- -toomstproblemen gaarne aan de jeugd over. Er is iets voor te zeggen; jonge menschen zijn vrij van vooroordeeleni, tot hen is de ellende, die wij in de oorlogsjaren mee maakten, niet doorgedrongen, en wij1 oude ren hebben een tekort aan voldoend idea lisme. Maar de jeugd van -thans moet be grijpen, dat de nieuwe tijd, die gekomen is, ook vele nieuwe mogelijkheden heeft aan gebracht, veel zaad is uitgestrooid' en de tijd is gekomen, dat van dit zaad1 zal ont kiemen. Wij verwachten niet, dat de jeugd in enkele jaren tot stand zal brengen wat wjj niet in vele honderden van jaren kon den, maar wij willen de in ieder menscb sluimerende kracht ten goedé opwekken, we moeten werken voor een actie ven vrede, trachten elkander -te begrijpen,, elkanders standpunt leereo ecMeaigea De indivi duen vormen de massa en zelfs de Volken bond -kan zonder de sympathie van de massa niets doen. Gij moet, zegt sp-r. tegen de jongeren, midden in de maatschappelijke problemen staan, dan kunt gij ze leereu kennen en oplossen, ieder op zijn wijze. Ds. Smidts, predikant der Doopsgezinde gemeente, was de tweede spreker. Hij wees op de -tegenstrijdigheid waaronder deze maatschappij leeft. Want tezelider tijd dat predikanten jonge menschen aannemen v-oor het lidmaatschap hunner kerk, voor den dienst dus van Christus, komt de Staat en eischt ze op voor de geraffineerde tech niek van den modernen oorlog. En we staan nu voor deze tegenstrijdigheid: gij kunt de kerk en ook den Staat verwijten, dat zij niet d'en oorlog konden tegenhouden. Maar d'e -schuld van den Staat is ook de onze, We zitten in een geestelijke verwarring, niets nieuws overigens, want ook de late middel eeuwen kenden die. Ook toen had men een tijdperk, waarin het maatschappelijke bouwsel der middeleeuwen dreigde ineen te storten en ook' toen werden boven-mensche- 1-ijke pogingen gedaan dat bouwwerk te red den. De tweespalt, die toen- d'e harten der menischen verontrustte, wordt in het laatste oou-plet van het Oude Wilhelmus zoo prach tig tot uiting gebracht. De dichter wil daar in den Staat zien ais iets grootsch', ieis geweldigs, maar tegelijkertijd wil hij de majesteit zien van God, die boven eiken Staat is gesteld- Wat is nu de weg om uit deze -tegenstrij digheid te geraken? Uit 's dichters klacht is een nieuwe Staat ontstaan, en thans is het ook zoo, dat de oude Ineenvalt. Wij jon geren komen tot de menschheid en zeggen: kijk uit op welke fundamenten de nieuwe Staat is gegrondvest. Volgens de ouderwet- 3cfce opvatting bestond de binnenbouw van den Staat <uit egoïsme, we moeten, op de bestaande fundamenten, een nieuwen bin nenbouw plaatsen, en die binnenbouw mag tniet bestaan uit egoïsme, maar daarin moet het gemeenschapsgevoel tot uiting komen. Het is net als met een duin. Binnenin zitten ook de zandkorrels, die zich niet kunnen bewegen, zich niet over het strand kunnen verstrooien. Ook wij- zjjn als die zandkor rels: we willen, maar kunnen niets. Dat Is het zware probleem der jongeren. iMaar er zal een nieuwe wind waaien, die het duin uiteen doet stuiven: nieuwe ge d'achten zullen het Voükenbondsidée uit werken, en de tijd is voorbij, dat we geloo ven aan de toekomst van reactionaire mach- .en als Chamberlain en Mussolini. Het zijn altijd de grooten geweest, die der mensch heid nieuwe gedachten gaven, en die macht moet groeien tot een gemeenschapsbeginsel. Het is een zware weg, dien we gaan moe- en, maar we moeten dien kant uit. Ieder doe het op zijn manier. Mevr. Dekker—Klik vertelde vervolgens in het kort, waarom dc Meisjes-gezellen aan deze vredesbeweging meedoen. Ook wjj willen medewerken het nieuwe gebouw der gemeenschap cp te trekken. Vooral dé bij de meisjes aangekweekte omgang met vrien dinnen is een belangrijke factor. Spr. zet nader het wazen, doel en streven der bewe ging uiteen. „De wil trachten een lichtje te zijn", zoo zingen immers de meisjes. Na Mevrouw Dekker kwam Mejuffrouw J. Dunk, voorzitster van den Bond van abstinentrstudteerenden. Zij heeft de doeken In de stad bestudeerd en er de mooiste uit gezocht; de spreuk luidt: „Vrede moe. groeien-, hij kan niet worden gemaakt". Wjj jongeren hebben de toekomst in handen; ap ons rust de plicht der menschheid lot betere gedachten -te brengen. Zoo krijgen we de broederschap, waaruit de vredesge- dachte groeit. De heer Koorn van denVrijz. Chr. Jon gerenbond meent, dat we niet één dag van goeden wil moeten hebben, maar alle dagen moeten goodwlll-dagen zijn. Deze redevoeringen, cie met prijzens waardige beknoptheid (0, Tweede Kamer en Gemeenteraad!) werden uitgesproken, wer den afgewisseld met muziek en dans. Aller eerst kwam onze stadgenoot, de heer H. Krijgsman, die op een, door den heer Selbach voor het doel kosteloos afgestane oiano en er' was een fraai instrument voor uitgezocht een Sonate van Beetho ven en een dans van Moszk-owski vertolkte. Wljj' weten allen wat onze blinde stadgenoot ;n dit opzicht presteert. Wij' mogen hier wel even uit de school verklappen, dat d'e heer Krijgsman voor het a.s. najaar groote plannen koestert, waarover later wel meer.. Dan waren- er de padvlndsters, die dansen uitvoerden, en, met alle respect voor het vriendelijke en geriefelijke tooneel van .M-usls S-acrum**: op de capriolen van tien- twaalf-jarige pacvindstersbeenen is het niet ingesteld en zoo kon- het gebeuren, dat een of ander gezelletje gezellig tegen een ander gezelletje aanbotste, hetgeen intus- schen die gezelligheid verhoogde. Daarna kwam wederom de beer Krijgs man met Mozart en een bekenden marsch van Roubier, en tenslotte zongen we aller maal het Vredeslied va-n Ant. van Dijk. Mevrouw Van Maanen bracht aan het eind' een -woord van hartelijken dank voor alle medewerkenden en drukte den wensch uit, dat het volgend jaar de deelname nog grooter zou zijn. „Moge de vredesgedach-te zóó groeien, dat' ook de plaatselijke toe standen haar invloed ondervinden", zoo eindigde zij. ERNSTIG MOTORONGELUK. Op den Haagweg tegenover Pasveld na bij Delft is Woensdagmiddag omstreeks 2 uur de heer J. K. Gast van hier, toen hij met zijn motor met zijspan een voor hem uitrijdende auto voorbij was gereden, door onbekende oorzaak met groote snel heid omgeslagen en over de tramrails ge slingerd. Hij kreeg een zeer ernstige hoofdwonde en werd in hoogst zorgwek- kenden toestand naar het St. Hyppolitus ziekenhuis te Delft vervoerd. Wjj vernemen, dit de heer Gast Don- derdagnaaht aan da gevolgen van dit tra gisch ongeluk is overleden, zonder bij kennis te zijn geweest. De heer G. woonde in de P. Kruger- straat 15 en was Dinsdag voor zaken op reis gegaan. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. In Marinekringen was de heer G. zeer bekend, waar hij jaren lang kastelein van de Marine-Mach.-club is geweest, en ook drie jaar in dezelfde functie in den Bond van M. M. P. werk zaam was. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft Maandag a.s. plaats op de Alg. begraafplaats te Huisduinen. ZEILSLOEP OMGESLAGEN. Vrijdagmiddag is tijdens een eersten periodieken zeilwedstrijd van de Kon. Ma rine Jachtclub een -tragisch ongeluk ge beurd. Hij het ronden van boel no. 2 in- het Mal- zwin (achter het fort Harssens) pakte de schoot van een fan-tasie-zeiilsloep de boei en voordat men de schoot los kon gooien heide de sloep zooveel' over, dat zij vol water liep en zonk. De sloep was bemand met schipper J. O. W. Bootsma, kwartier meesters H. 9mdt en W. C. Loeve en de matr.-zeemiliciens J. Kolk, F. Admiraal en J.. Tichelaar. Twee leden van de bemanning konden zich, d-oor zich vast te houden' aan de boei, boven -water houden en werden met veel moeite door de Wieringer blazer WJR. 81 gwred, die bovendien nog twee ando-re drenkelingen- oppükrte. De zeilsloep van het Wachtschip, opperschipper Hol, die bene denwinds van de boei het ongeluk zag, werkte zich1 op naar de plaats des onheils en kon nog een van de drenkelingen- redden. De 19-jarige zeemiliclen- J. Kolk uit Lem- sterland wordt nog vermist. Vermelding verdient, -dat schipper Boots- ma geruimen tijd met een van de zeemili ciens, die anders zeker verdronken zou zijn, in- het koude water heeft rondgezwom men, een daad, die bewondering afdwingt. Wij vernemen dat de vijf opvarenden, die gistermiddag allen naar het Hospitaal waren overgebracht, weer geheel her steld zijn en vermoedelijk vandaag reeds uit het Hospitaal ontslagen worden. BOND VAN MARINE-ONDER OFFICIEREN. Deze bond hield op 10, 11 en 12 Mei zijn 22e algemeene vergadering welke ten vorigen jare was geschorst. De beraadslagingen hebben geleid tot volkomen bevredigende oplossing van het conflict dat sinds Februari van het vorige jaar de leden in twee partijen had verdeeld. In een resolutie, door het hoofdbestuur voorgesteld, welke na eenige wijziging door de algemeene vergadering werd aan genomen, zijn de conclusies vermeld, waartoe de beraadslagingen hebben geleid. Deze resolutie luidt als volgt: De Algemeene Vergadering enz. Constateerende: a. dat zich in den Bond van Marine- Onderofficieren op onmiskenbare wijze tweeërlei stroomingen hebben geopen baard; b. dat door één dezer stroomingen de candidaatsteiling voor bet lidmaatschap van den Helderschen gemeenteraad ten behoeve eener politieke partij en het nader accepteeren van dat lidmaatschap door den heer de Nijs als redacteur van het Algemeen Marine-Weekblad en secretaris-penningmeester van het C.A.M.B.O., wordt beschouwd als een soort geweldpleging van bet neutrale karakter der organisatie en aan de meening van andersdenkende leden c. dat de tweede strooming deze bezwaren niet deelt en vermeent dat ook aan den redacteur van het Algemeen Marine Weekblad en de overige burgerambte naren der organisatie, behoudens den eisch van richtige plichtsvervulling in dienst van bond of blad, de volle vrij heid moet worden gelaten om hunne persoonlijke overtuiging uit te leven op de wijze die hen goeddunkt; Overwegende: dat do eenheid in de organisatie het evenwel dringend noodzakelijk maakt dat beide stroomingen weder worden bijeen gebracht; Betreurt het dat door deze aangelegenheid een reeds bestaande tweespalt onder de leden, ont staan door het bekendeconflict,ls vergroot; Vermeent evenwel dat het uitoefenen van eenigen drang tot het nederleggen van het raadslidmaat schap door den heer de Nijs niet mogelijk is, daar de arbeidsvoorwaarden van dien umbtenaar geenerlei verbod in die richting inhouden en bovendien door het huidige Hoofdbestuur, zij bet dan ook noodge dwongen, in den bestannden toestand werd berust (zie verslag gecombineerde hoofdbesturenvergaderlng van 1 en 6 December 1927, Lladz. 80); Doet bij deze een zeer ernstig beroep op alle leden der organisatie om er toe mede te werken dat het conflict als ge ëindigd worde beschouwd, aangezien uit het binnenkort te verschijnen verslag van de algemeene vergadering zal blijken dat de bestaande stroomingen elkaar zich zoo dicht mogelijk hebben benaderd. VERSLAG DER GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND APRIL 1928. Mannen. Aanvragen kwamen in om 1 bankwerkersleerling beneden 18 jaar, behanger, 1 electriciensleerling ben. 18 jaar, 8 grondwerkers, 1 kantoorbe diende, 8 losse-werklieden, 2 idem ben. 18 jaar, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 2 op perlieden,1 reiniger ben. 18 jaar, 1 schil dersleerling ben. 18 jaar, 6 timmerlieden, 1 timmerman halfwas, 4 timmermans leerlingen ben. 18 j., 56 transp.arbeiders. Totaal 89 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 7 bakschippers, 1 betonwerker, 1 chauf feur, 1 conciërge, 1 electricien, 1 elee tricienaleerling ben. 18 jaar, 19 grond werkara, 1 kappar, 1 kappereleerliag ban. PREDIKBEURTEN. Ncd. Hcrv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststrant): 's Morgens 10.80 uur, Ds. E. R. Damsté, van Huisduinen. Westerkerk (Westplein). Geen dienst. Hulsduinen: Geen dienst. Julianadorp. 's Avonds 7.80 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: «Als een anker der ziel*. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. H. Steen, 's Avonds 6.30 uur, Ds. L. M. Wijnia, van Murmerwoude. Hulpkerkdienst Gerei. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds, L. M. Wijnia. 's Avonds 5.30 uur, Ds. H. Steen. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Dr. J. F. Los, van Amsterdam. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Dr. J. E. B. Blasé Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, de Heer Hartog, van ter Aa. Leger des Hells (Spoorgracht 88). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienat en 's avonds 8 uur Verlossings-samenkomsL Donderdag, 's avonds 8 uur: Openbare Heilssamenkomst. Jl 18 jaar, 1 kellner, 20 losse-werklieden, 2 idem ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 1 loop jongen ben. 18 j&ar, 1 landarbeider, 6 idem ben. 18 jaar, 1 machinedrijver, 2 montcursleerlingen ben. 18 jaar, 1 reizi ger, 8 schilders, 1 schoenmakersleerling ben. 18 jaar, 4 smid-bankwerkersleerlin gen ben. 18 jaar, 8 stokers-machinisten, 1 strijker, 1 schoenmaker, 7 timmerlie den, 2 timmermansleerlingen ben. 18 j„ 60 transportarbeiders. Totaal 161 personen. Geplaatst werden: 1 bankwerkersleerling ben. 18 jaar, 1 electriciensleerling ben. 18 jaar, 8 grond werkers, 1 bakschipper, 1 kappersleerling ben. 18 jaar, 2 landarbeiders ben. 18 j., 3 losse-werklieden, 2 idem ben. 18 jaar, 1 opperman, 1 schilder-halfwas, 6 tim merlieden, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 56 transportarbeiders. Totaal 84 personen. Vrouwen. Aanvragen kwamen in om 6 dagmeisjes ben, 18 j., 11 dagdienst boden, 7 dienstboden intern, 5 huishoud sters, 16 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 46 personen. Aanbiedingen kwamen in van 2 dagdienstboden, 3 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dienstboden intern, 1 dienst bode ben. 18 jaar intern, 1 huishoudster, 17 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 27 personen. Geplaatst werden: 3 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dienst boden intern, 14 werksters, 1 winkel juffrouw. Totaal 20 personen. Binnenland. Melkauto door de tram gegrepen. Een doode, twee gewonden. De melkhandelaar C. Weehuizen wilds Woensdag met zijn melkauto het erf van den veehouder K. aan den Monnikendam mer jaagweg te Purmerend oprijden, om melk te laden. Hij merkte evenwel niet, dat de train in aantocht was. De auto werd door de tranl gegrepen en viel in de sloot. De heei' W. bekwam een schedelbreuk en werd, nadat dr. v. Llth van Edam het eerste verband had[ gelegd, naar het gast huis vervoerd. Een der beide knapen, die mochten mee rijden, D. G. van Edam, werd door de tram overreden en gedood. Zijn kame raadje, M. v. L. kwam er met eenige kleine verwondingen af. Van de tram ontspoorden een paar wagens. BOOM OP HET HOOFD GEKREGEN. 16-jarige jongen gedood. Woensdagavond is op de boerderij van den heer Schothorst te Baarn een droevig ongeval gebeurd. Twee personen droegen op de schouders een boom weg van pl.m. 6 M. lengte. Eén van deze twee, de 16- jarige A. Hoofdjes, eenige zoon van een arme weduwe, wilde dezen boom van den eenen op den anderen schouder brengen. Hy kwam daarbij te vallen, met het nood lottig gevolg, dat de boom op zijn hoofd terecht kwam. Per politiebrancard werd u«ar 4 zlekenhuis vervoerd, alwaar nij bij aankomst reeds bleek te zijn over- leden, DERTIENJARIG MEISJE DOOD GEREDEN. r«ïl0Ilfeo agm5ddaff heeft °P den ^dml- Ün?uyterweg',te Am»terdam, nabij hid Twieien plaats g* tini vI J0nge.mei8jea' dle uit de rich- kwamen, staken naast Programma: I. Salut Vienne, marsch A. Reckling Mignon-Ouverture J. v. d. Glas 3. Wiener Burger, Walrer C. M. Ziehrer 4. Jane, Prélude-AllegroJ. Watelle 3. Les Cloches de Cornévllle, FantasieR. Planquette Légendes Artésiennes, Ouverture G.Guillement 7. Les Amis Réunis, Marsch A. Delbecq ZONDAG 20 MEI. Onderwerp: «Heilige broeders.» s

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13