Heldersche Orkestvereeniging HELDER BLIJFT 2e KLASSER DesZatèrdags Sport. ZEILEN. Kon. Marino-Jachtclub. Periodieke Zeilwedstrijden. 8e Periodieke Zeilwedstrijd op Vrijdag 1 Juni Lij» vaa aankomst is: Zwarts tos, Wiar- |De Olympische spelen. Radio-Rubriek. IS DE ANTENNE BEVEILIGD? Zomer-rndlozorgen. Vele Duitsche omroepatations voegen aan den nachtgroet nog toe: „Vergessen Sle nioht Ihre Antenne zu erden" (ver geet niet uw antenne te aarden), een eigenaardige gewoonte, die vooral in den winter vreemd aan doet. Beveiliging van de antenne door aar ding is toch bedoeld voor de gevaarlijke atmosferische ladingen die alleen optreden bij' onweersbuien en aangezien deze slechts In de warme maanden voorkomen is het nut van dezen maatregel 's winters ver te zoeken. 's Zomers kan aarding van de antenne haar nut hebben, dooh dan moet dit ook goed geschieden. Wanneer de lucht met electriclteit geladen is, dooh lang voordat ontlading naar aarde plaats vindt in de omgeving, hooren we afgebroken knet terend-krakende geluiden in den luidspre ker, veroorzaakt door zwakke ladingen op de antenne. Deze ladingen banen zich een weg naar aarde en passeeren onderweg de afstemspoel van het ontvangtoestel waar- antenneladingen, veroorzaakt door de aan het rooster van de radiolamp beves tigd is. Zoo goed als de veel zwakkere zend-energle van het omroepstatiou, krachtige geluiden in den luidspreker produoeeren, even goed geschiedt dit door de atmosferisohe ontladingen. Als de bui dichterbij komt, worden de bijgeluiden krachtiger tot er met een klap een vonk overspringt tusschen antenne- en aard- knop van het toestel. Hoe dichter deze beide punten bij elkaar zijn geplaatst hoe veelvuldiger de vonken overspringen. Bij krachtige onweders in de nabijheid zijn de brandplekken op de metalen knoppen dui delijk zichtbaar. De weg, door de atmosferisohe ontladin gen afgelegd is dus: Antenne-invoer- leiding-antenneknop-aardknop-aardlelding -aarde. Dus niet via de antennespoel, maar van antenneknop door de open luclitruimte naar den aardknop. Hadden we de spoel verwijderd en de belde aan sluitingen met een stukje koperdraad doorverbonden, dan zouden er geen von ken overgesprongen zijn doch was de ont lading hierlangs naar aarde afgevloeid. Om de ontladingen dus te dwingen een bepaalden weg te volgen moet deze ge makkelijk zjjn, want anders kiezen zij zich zelf een weg, welke voor ons gevaar kan doen ontstaan. Aarding van de an tenne sluit dus nog lang niet alle gevaar uit, want de antenne is reeds geaard tij dens de ontvangst, n.1. vla de afstemspoel. De bedoeling is een korte, directe weg naar aarde buitenshuis. Waar de antenne het huls binnenkomt wordt zij onderbro ken en een schakelaar bevestigd. Het hef boompje van dien schakelaar, waaraan de antenne komt, kan nu op de leiding gezet worden welke naar het ontvangtoestel leidt of op de aardverbindlng. Is het toe stel buiten gebruik dan wordt de schake laar omgezet en staat de antenne op aarde. Nog beter is het gebruik van een auto- matisohen schakelaar. Deze ls gemaakt van porcelein en bevat twee aanslultklem- nien, de een voor antenne en invoerleiding en de andere voor de aardverbindlng. Daartusschen wordt een met gas gevuld buisje (zoo uit den handel te betrekken) gezet, waardooi-de atmosferische antenne ladingen naar aarde afgevoerd worden. De ontvangen energlo kan dit buisje niet passeeren en gaat dus door naar het ont vangtoestel. Bovendien zit er tusschen belde knoppen nog een z.g. vonkenbrugje twee scherp getande plaatjes met een tus- schenafstand van ca. l/« mM., waarlangs do atmosferische electriclteit ook nog naar aarde kan ontladen. Wanneer een lading passeert licht het buisje op. Het omzetten van den schakelaar vervalt dus. De schakelaar zal echter alleen zijn werk kunnen doen wanneer de antenne- aanleg doelmatig is, namelijk de af takking van het horizontale gedeelte recht naar beneden, vrij van muren, dakgoot en regenpijp en een aardverblndirig ook recht naar beneden in den grond (grond water). En daar mankeert juist nog al wat aan! Radiografisch Weerbericht naar waarnemingen verricht In den morgen van 29 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 770.8 Andfines: Laagste stand 759.8 Rochefort. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit O. richtng, half tot zwaar bewolkt, droog weer, be houdens kans op onweer, iets warmer. Indien het zwaar bewolkt blijft, en er eenige regen mocht vallen, zouden in het midden van het land, de voorwaarden ongunstig voor het optreden van aard appelziekten zijn. en lebben de eer U kennis té ;even van hun voorgenomen ïuwelijk, waarvan de voltrek king zal plaats hebben D.V. op donderdag 14 Juni 1928. Hillegersberg, 29 M Grintweg 10, f Bergsche Piaslaan 12,1 Ontvangdag: Vrijdag 1 Juni s. van 7-9 uur Koningdwars straat 87. De huwelijksinzegening zal plaats hebben ten huize van den Heer J. Zijlman, Bergsche Plaslaan 12, Hillegersberg. Door 's Heeren goedheid werden wij heden verblijd met de geboorte eener welge schapen Dochter, die wij ELIZABETH noemden. Helder, 27 Mei 1928. le Vroonstraat 62. J. J. VERMEULEN. T. VERMEULENKikkert M. VAN DIJK en O. M. VAN DIJK—Mbllema geven kennis van de geboorte hunner Dochter Helder, 26 Mei 1928, Spoorstraat 66-70. Heden overleed na een langdurig lijden, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder CHRISTINA CATHARINA BLOM, Weduwe van Nioolaas Haoedoorn, in den ouderdom van 74 jaar. Helder, 27 Mei 1928. Achterstraat 84. Namens de familie: N. HAGEDOORN. De Uitvaartdienst zal plaats hebben in de Paro chiekerk van de H.H. Petrus en Paulus op Woensdag 80 Mei te 9 uur, de ter-aarde-bestelling om 12.15 uur, op het R.-K. Kerkhof St. JoBeph. (Vertrek Hospitaal om 11.80 uur.) worden na 9 uur geen advertentiön aangenomen, -r- Heden overleed na voor zien te zijn van de genade middelen der H. Kerk, na een smartelijk lijden, in den ouderdom van precies 74 jaar 10HANHA CATHARINA ELISABETH KLINGENBERG, Echtgenoote van W. K. Neekvoort. Helder, 28 Mei 1928. Vlamingstraat 84. Uit aller naam: W. K. NEER VOORT. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Woensdag 80 Mei a.s. op het R.-K. Kerkhof St. Joseph. (Vertrek sterfhuis 1.80 u.) Ondergeteekende maakt zijn geachts CliBntèle bekend, dat de Zaak 31 Mei a.s. den geheelen dag GESLOTEN is. B. POLMAN, Dames- en Heeren-Kapper, Koningstraat 66. Hiermede betuigen onderge- teekenden hun hartalljken dank aan H.H. Doctoren en Ver pleegsters van het Marine Hospitaal (zaal 22) voor de goede behandeling aan mij bewezen. J. PRONK en Echtgenoote, Kinderen en Behuwdkinderen. B reestraat 28. van 8 tot 10 uur, in U.S.O., Kanaalweg 165. v/h. Bestuur Secr. H.O.V. v. Galenstraat 80. Voetbalvereniging „H.F.C." ALGEMEENE VERGADERING op DONDERDAG 31 MEI, Aller opkomst dringend ge- wenscht. HET BESTUUR. ADVERTEERT IN DE HELDERSCHE COURANT. VOETBAL. Een «eer bewogen match aan den Bolweg. Helder slaat Watergraafs meer met 3a na een forach gespeel» den wedstrijd. Do gasten tweemaal de leiding. Oversicht. liet pleit is beslecht: Helder's oudste club heeft zich in de 2e klasse gehandhaafd en is derhalve een der weinige degradatiecandidaten in den lande, die het zoover hebben weten te brengen. Want bijna allen hebben hun plaats moeten afstaan aan de betreffende kampioen clubs. Het is de withemden anders niet cadeau ge daan, er zijn vier zware opwindende matches voor noodig geweest om dit feit te bewerk stelligen, wedstrijden van een heel ander ka rakter nog dan een gewone competitiewed strijd. De eerste wedstrijd van deze serie werd in Amsterdam tegen den tegenstander van Zondag j.1. met groote cijfers verloren (6—a), maar daarna heeft Helder zich prachtig her steld. De drie zegepralen waren op het kantje af, wat des te meer pleit voor de Heldersche club. Alle drie hebben zich in deze competitie tot het uiterste gegeven om als no. i te eindi gen; hebben alles in het werk gesteld om het eindresultaat in hun voordeel te doen zijn. Dit is tenslotte aan de hekkesluiters gelukt; na de nederlaag in Amsterdam volgden twee overwinningen op TOG (a—i en 3—4), waar na de wedstrijd, ie Pinksterdag hier gespeeld, de beslissing moe&t brengen. Deze match spande wel de kroon, wat te begrijpen is, wan neer men bedenkt, dat de overwinnaar ae Idas- ser zou worden of blijven. Het is een felle hartstochtelijke kamp ge weest; het is zeer lang geleden dat we van Helder een spel gezien hebben, waaruit de wil om te winnen zóó naar voren trad, als juist in dit beslissende treffen. Er is door allen met enormen geestdrift gespeeld en ontzettend hard gewerkt, wat ook noodig was, daar men tegenover een tegenpartij stond, die met het zelfde recept beantwoordde, die eveneens gi- weldig van zich afbeet en geen voet grondt cadeau gaf; wellicht was haar spel nog fana tieker. Vanzelf spreekt, dat om deze reden van fraai spel geen sprake kon zijn, hoewel Hel der dooreengenomen in dit opzicht zeker de meerdere van W. was, vooral het «kopwerk der witten was in orde. Onbetwist heeft de sterkste partij gewonnen, wat niet wegneemt dat de overwinning tot in de laatste minuut aan een zijden draad gehangen heeft. Dat men niet eerder gerust was, toen het eindsignaal weerklonk. Er is bijzonder forsch gespeeld, weleens te forsch, waaraan vooral sommige spelers der gasten (spil, linksbinnen) zich schuldig maak ten, want gehaakt is er veel. Ook van Helder kon als gevolg daarvan het spel van en kelen niet door den beugel. De referee moest dan ook herhaaldelijk zijn fluit hanteeren, maar had niettemin veel straffer moeten leiden. Als de heer Breethoff beginnen blaast, (telt Helder zich al» volgt op: Wit Janmaat Sporken Grosfeld Tiessen Dijkshoorn Bak Sr. Bak Jr. Ran Burger de Boer Ook Watergraafsmeer is volledig. Ran trapt af en na wat heen en weer getrap ontstaat reeds na 2 minuten spelen de eerste hoekschop op de Helder-veste, die keurig ge nomen werd en bijna succes had. Spoedig hel)' ben de witten, die op ouderwetsche wijze" aan gemoedigd worden, het initiatief en is het spel ten tijdlang op de W.-helft. De Boer speelt een besten wedstrijd, hij zet goed voor en weet dan ook wat doorloopen is. De Amster- damsche verdediging is echter een geducht struikelblok voor de H.-voorwaartsen, die 9an zelden een vrije kans krijgen. Uit een der voor zetten van de Boer krijgt Dirk den bal vlak voor doel, hij wordt echter te veel belaagd om te kunnen schieten. Een vrije schop door Ran brengt H. de eerste corner. Te midden van dit offensief breek W. snel door en H. kan het gevaar slechts afwenden ten koste van een corner, welke haar noodlottig wordt, want via deze verdwijnt de bal langs Wit; er was juist 8 minuten gespeeld. Helder houdt vast en verplaatst onmiddellijk het spel weer; de spil werkt voor drie en blijft er flink ach ter. Het is in deze periode, dat de linksbuiten steeds goed werk doet, maar W. wil den voor sprong behouden, tot driemaal toe wordt corner getrapt en als de Boer dan zelf tot ver naar binnen doordringt, wordt hij te veel ge hinderd om te kunnen schieten. We noteeren eenige gevaarlijke doorbraken van de blauw- witten, doch de baks zenden retour. Wat de witten ook in het werk stellen, hoe vurig ze ook aangemoedigd worden steeds stuit men op de massieve verdediging van W., die ge weldig poot-aan speelt en niet op een duwtje kijkt. Burger zet eens goed door, maar wordt dan op het beslissende moment voor den grond geloopen. Een missen van Sporken be zorgt Wit een lastig oogenblik, hij loopt ech ter bijtijds uit. Het spel is bijna een half uur oud als Ran op zijn bekende wijze er met den bal van door gaat, hij geeft door aan den linksbinnen, deze heeft een opgelegde kans, die zeker benut was geworden als een der W.-backs zijn been niet uitgestoken had. Pe naltyRan neemt zijn aanloop en hard en onhoudbaar verdwijnt de bal langs Mensing. Overweldigend is het juich dat thans volgt, wat nog aanhoudt als Ran hard op doel richt, doch de scheidsrechter staat hem in den weg. Een voorzet van de Boer loopt weer op een hoekschop uit en Dirk zien we drie tegenstan ders passeeren, zijn gesjouw heeft echter geen resultaat daar hij vlak voor doel geen fut meer heeft om te schieten. Watergraafsmeer heeft intusschen den druk wat verlicht door den buitenspelval op te zetten, wat haar goéd gelukt, want H.'s vleugelspelers loopen daar herhaaldelijk in, zoodat hierdoor veel aanvallen gebroken worden. W. komt ten lan gen leste wat meer los, zonder daarom een meerderheid te hebben; ze ontwikkelen groote snelheid en geven het leder steeds ineens af. Het gaat nu niet altijd even zeker in de witte verdediging, maar Wit houdt zich goed. Eén minuut voor den interval een hoekschop op het Helder-doel, die goed genomen wordt. Acht withemden (hoe ontactisch I) staan voor het doel, het is een geweldig getrap, waaraan het fluitje van den referee een inde maakt. Er blijkt hands gemaakt te zijn door Burger hoe kwam deze speler daar? De captain van W. bedenkt zich geen moment en jaagt het leder met harden vaart in het doel. De gasten hebben wederom de leiding.... Ties sen schiet nog eess hoog op doel, met welk schot de W.-keeper nogal moeite had en dan is het pauzeeren. De hervatting. Nauwelijks fcseft W. afgetrapt of de H.- doelman wordt op een zware proef gesteld, daar hij tot tweemaal toe moet optreden, waarbij bij eenmaal zeer onhandig deed. Doch na een paar minuten is het spel weer op de andere helft. De Boer neemt op goede wijze een hoekschop, A. Bak springt op en over den keeper heen legt den bal achter hem. Het is a2, precies 4 min. na de hervatting; overal stralende gezichten, het „vooruit Helder" overstemt alles. De witten zetten thans dies op alles en spelen als duivels. De gasten raken hierdoor uit hun spel en worden gaandeweg geheel teruggedrongen en beginnen ook on doordacht te spelen. Burger zet goed' voor, centert naar zijn vleugelman, waarna de W.- keeper uitloopt, doch een back weet het drei gende gevaar nog te voorkomen. Ran kogelt naast. Watergr.m. breekt zeer gevaarlijk door, maar Janmaat redt magnifiek, zij. het ten koste van een corner, waarna de midvoor rakelings overschiet. Het tooneel van den strijd blijft echter voor het W.-doel, waar zich de span nendste situaties afspelen en het winnende punt elk oogenblik verwacht kan worden. Lang laat dat niet meer op zich wachten, als een schot van Dirk Bak door keeper Mensing kranig gestopt is, dringt H. weer onstuimig voorwaarts; een schot volgt, de doelman loopt uit om den bal te onderscheppen maar slaat mis, zoodat Ran maar voor het intrappen heeft, hij schiet echter tegen de latde bal wordt door den jeugdigen linksbinnen opge vangen en hoog ingezet.... Helder leidt I Het gejuich is onbeschrijfelijk, maar er moet nog 20 min. gespeeld worden; lange zenuw schokkende minuten. Nog was de zege geen feit, want de gasten gaven zich allerminst ge wonnen. Wel kreeg H. nog twee mooie kan sen om de score te openen; de eerste ging ver loren door dom buitenspel staan en daarna was D. Bak te onbesuisd, die na. een center van de Boer den bal maar voor het intrappen had, maar daarna de laatste 10 min. kwamen de gasten weer aan het woord, die, het is te begrijpen, alsnog een gelijk spel uit het vuur wilden slepen. Heftig zijn hun aan vallen, de withemden spelen thans uitsluitend verdedigend *<1 bet parool is: uittrappen om den voorjprong te behouden. Het zijn zeer be wogen minuten geweest, die lettenijk door den H.-aanhang geteld werden. Dc gemorde ren waren zeer verhit en daarom niet vrij van zenuwen, het was en bleef ingooien. Drie corners achtereen brengen W. geen voordcel en een vrije schop evenmin; Sporken redt tweemaal op het nippertje en onder groote spanning blaast de scheidsrechter, die een zware taak had, voor het laatst, brengende Helder de zege, waardoor ze 2e ldasser blijft Aan den aanvoerder, die gewerkt heeft voor drie en een groot aandeel toekomt In het verkregen resultaat en zijn mannen ons compliment voor deze keurige verrichting, want er is in den waren zin van het woord voor gevochten moeten worden. De medewer king van Helder's oud-oefenmeester Julian is eveneens niet vreemd aan dit mooie succes Er was zeer veel belangstelling, ook uit de omliggende gemeenten, terwijl ook de Am sterdammers vergezeld waren van een flinke ploeg enthousiasten. De eindstand ls: Helder 430 Watergraafsm. 420 T.O.G. 410 icv—11 1311 9—9 N. V. B. Uitslagen. N. V. B-bsirsr (6s ronds). Alcmaria VictrixRCH 14. Competitie. Afdseling II. ae klasse B. Xerxes—ODS 7—0, NeptunusOvermaas 1—o. Hel der-nieuws. Wij verwijzen naar de advertentie in dit num mer, waarin een Algemeene Vergadering van de Voetbalver. H. F. C. op Donderdag a.s. wordt aangekondigd. Zondag (xe Pinksterdag). Vriendschappelijk. S. V. V. a—Helder Cornb. 3—6; H. R. C. a.— Mulo 41; Oudesluis Comb.H. S. V. 7—6; H. R. C. Comb.—H. B. S. Elftal 3—1; Hel der C-H. R. C. C. a—4; Helder D—H. R. C D. 1—o. De Bekerwedstrijden. W. G. W. 1—H. R. C. a 3—6. Anna Paulowna. Alc. Victrix aHelder a 3a. Texel. MedalllewedstrijA Texel Ad spiranten aHelder B. 0ia. Wi «ringen. Succes aHelder 6 a—6. Jubileum 60-jarig bestaan van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond gehouden te Utrecht op 26, 27 en 28 Mei 1928. Onder de deelnemende vereenigingen aan bovengenoemd Bondsfeest uit geheel Nederland, mocht de Gymn.-vereeniging „Oefening Kweekt Kunst", alhier, j.1. Zaterdag 26 dezer een waar succes behalen, nJ.: ie. In de vereenigings-driekamp voor meisjes. Gymnastiek, bestaande in oefeningen in het voortbewegen, vrije oefeningen, klassikale brug- oefeningen en hoogt esp rongen -met groote meer derheid van punten, door de jury een tweeden prijs toegekend. 2e. In de vereenigings-gymnastiek-driekamp voor jongens, bestaande in marscb-oefeningen, klassikale brugoefeningen en spreid- en hurk- bokspringen, eveneens met meerderheid van pun ten, door de jury een derden prijs toegekend. Voorwaar gezien de groote concurrentie van deelnemers (ruim 25.000), voor den bekwamen directeur, den heer J. F. van Loo, een prachtig succes met zijne vereeniging, als eenig deelneem ster uit Hollands Noorderkwartier boven Alk maar. Waarschuwingsschot (halfstok hij se hen vlag Z) ten 8 u. 16 m. Hodelsioepen B I en B II. 6 ndnuterisckot (hijechen vlag Z) ten 8 u. 40. Aivaartechot (strijken vlag Z) ten 8 u. 46. Fan taaiesloepen en Jachten. 6 miniutenechot (hijechen vleg Z) ten 8 u. 66. Afvaartechot (strijken vlag Z) ten 9 u. Uitstel van een uur van alle klassen vlag U. Wedstrijd gaat niet door vlag N. Baan richting met zon Roode vlag. Baanrichting tegen ion Witte vleg. Het Hockey-tournooL De laatste wedstrijden. Br.-Indlë slaat Holland met 30 na kranigen tegenstand. Duitschland winnaar van den 3en prija. Zeer groote be langstelling. Zaterdagmiddag is het Hockey-tournool be sloten met de wedstrijden Duitschland— België om den 3en en Britsch-IndiëNeder land om den len en 2en prijs. Het is een schit terend slot van het eerste sportfestijn gewor den, want het weder verleende in alle opzich ten zijn medewerking. Duizenden zijn dan ook tegenwoordig geweest bij deze wedstrijden; bij de eerste ontmoeting waren zeker een 30.000 toeschouwers en bij de andere kon bijna van een uitverkocht Stadion gesproken worden! Een ongekend iets voor een hockeymatch, zoowel hier als in het buitenland. Britsch-Indië, het „hockey-wonder", heeft vanzelfsprekend gewonnen, doch de nederlaag is voor onze oranjeploeg alleszins eervol. Holland had de medewerking van het publiek, dat niet naliet zijn favorieten op ondubbelzin nige wijze aan te moedigen, wat de spelers in spireerde tot een maximum van geestdrift en energie. De kampioenen hebben daarom met Holland veel meer moeite gehad dan met hunne andere tegenpartijen. Gaarne had cap tain De Waal het doel der tegenpartij door boord gezien, wat echter niet gebeurd is, zoo dat de Indiërs eindigden met een blanco tegen- score. Rust kwam met 10 en het einde met 30. Het kunstig samenspel der Indiërs was en genot voor het oog, maar niet minder had men bewondering voor de onzen, als zij er in slaagden dit wonderlijk aanvalsspel te breken. In de ie helft kon zelfs van een verdeeld spel gesproken worden, maar daarna had Holland niet veel meer in te brengen. Vooraf won Duitschland met 3—0 van -de Belgen; de doelpunten werden door den spil gemaakt! Ook deze strijd, waarin een enthou siast spelend België tegen een beter technisch spelend Duitschland stond, was het aankijken ten volle waard. Ook hier ging de ruat in met 1—O. De Belgische keeper wa» de held van den dag, zoomede de back Wellens, die bril- lant verdedigde. Bij de Duitschers blonk de spil boven allen uit. De einduitslag is dus: 1. Britsch-Indië; a. Nederland; 3. Duitschland. Ds vlaggen In top. Na 'afloop van de finale namen de Britsch- Indiërs hun aanvoerder Penninger op de schouders en vormden zij een kleine gioep, die een enthousiaste „three cheers" op Holland uitbracht. Ook aanvoerder De Waal werd door twee Indiërs op de schoudert genomen en onder gejuicht over het veld gedragen. Daarna trad de Duitsche ploeg in het veld en stelden de drie elftallen zich met het front naar het scoringbord, waarboven de drie vlaggeatokken uitsteken. Onder het spelen van het Engelsche volkslied gingen de groote Britsch-Indische vlag aan den middelsten mast en aan weerszijden het rood-wit- blauw en de Duitsche vlag langzaam in top. Nadat ook het Wilhelmus en het Duitsche volkslied waren gespeeld, verzamelden de spe lers zich ploegsgewijze op de eere-tribune, waar Graaf de Baillët Latour, voorzitter van het I. O. C., baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van het N. O. C. en de heer Frantz Reichel, voorzitter der Internationale Hockey Federatie respectievelijk de Britsch- Indiërs, Hollanders en Duitschers geluk- wenschen en hun de medailles uitreikten. Holland mag met recht trots zijn op dezen fraaien inzet der Olympiache Spelen en Hoc- key-Holland verdient een woord van hulde voor de wijze, waarop Hollands naam werd hooggehouden. Hst VoetbsItournooL Le rol est mort, vive le rol! Nauwelijks is het rijk van den bockey- koning ten einde, of een nieuwe vorst, mach tiger dan hij, heeft ien Pinksterdag zijn entrée in het Olympische rijk gedaan, gevolgd en bejubeld door breede legioenen zijner aan hangers. Het is goed, dat Koning Voetbal het rijk alleen heeft. De belangstelling voor „het bruine monster" toch ls alleswcge zoo groot, dat de andere sporten, indien deze met voet bal zouden samenvallen, er ongetwijfeld on der zouden lijden. Thans is die concurrentie uigesloten, hetgeen èn In 't belang der sporten zelven èn in 't belang der toeachouwera is. Hoewel de voorronde feitelijk twee wedstrijden telde, is daar een van vervallen door het terug trekken van Estland, waardoor Spanje een vrije ronde kr eeg. Er werd alleen gespeeld Chili Portugal, a debutanten op een Olympisch tournooi, doch algemeen verwachtte men een zege van de Zuid-Amerikanen, doch dit ls anders geloopen, want de Portugeezen hebben een zeer mooie 43 overwinning behaald. Daar deze metsch de inzet van het tournooi was, viel de belangstelling geducht tegen, veel meer dan 8000 toeschouwers waren er niet. Het was een zon derlinge strijd met een interessant begin, een ruw tusschenspel en een vervelende finale, schrijft de Tel. Stellig was een betere prestatie van de Zuid-Amerikanen verwacht geworden. De spe lers maakten bijwijlen een overdreven gebruik van hun lichaamskracht, waartegen de Egypti sche referee niet voldoende optrad. Chili nam 11a 4 minuten spelen de leiding met een ver hard schot van den middenvoor en 13 minuten later was het al a0; daarna heeft deze ploeg niet veel meer gepresteerd en liet vooral de midden- liine het liggen. De linksbinnen van Portugal trad 2eer op den voorgrond, maar was niet ge lukkig met zijn schot. Drie minuten voor dc rust hadden de Portugeezen eindelijk succes en met gelijken stand werd gedraaid. Direct na de hervatting werd het Chileensche doel geducht bekogeld en na 7 min. hadden de Portugeezen de leiding. Een fout van een der Chileensdhe aohterspelers deed den voorsprong van Portugal nog vergrooten. In de laatste 25 min. viel er niet veel meer te genieten en had Portugal bijna steeds het initiatief. De Portu geezen hebben verdiend gewonnen, daar zij tech nisch beter waren. De Amerikanen ontwikkelden lang niet het tempo waarmede Uruguya te Parijs speelde. 's Avonds betraden België en Luxemburg het keurig ingerichte veld van onze nieuwe sport- are-na, 2 buren van elkaar, doch met de Belgen als de vertegenwoordigers van -het -beste voetbal, die men dan ook een royale overwinning had voorspeld. Het is zoover gekomen, maar een sprekende overwinning is het niet geworden. België won met 53 na een alleraardigst ge speelde ontmoeting en met veel emotievolle «ogenblikken. Binnen 20 minuten hadden de Beige reeds een 3—0 voorsprong, en algemeen werd toen een Luxemburgsche débacle verwacht, wat een groote vergissing bleek. België scheen tevreden met dit resultaat en begon gallery-play te vertoonen. De Luxemburgers waren geenszins onder den indruk van dezen achterstand en kwa men verwoed opzetten, de Belgen werden over rompeld en eer we 20 min. verder waren, was de stand gelijk (33)! In het Belgische kamp heerschte de grootste verslagenheid. De 2e helft begon weer met een overwicht van Luxemburg, doch langzamerhand zakten zij af. België her stelde zich geleidelijk en kreeg tenslotte een groot overwicht, *at uitgedrukt werd in 2 iocde doel punten. Dank zij den keeper van Luxemburg, die magnifiek verdedigde, is de score niet groo- ter geworden. Het programma voor Dinsdag en Woensdag. Dit luidt: Dinsdag 2 uur Italië-Frankrijk; 7 uur: ArgentiniëVereenigde Staten. In het Oude Stadion wordt om 4 uur gespeeld Por tugalYoego-Slavië. Woensdag, a uur: SpanjeMexico; 7 uur: Nederland—Uruguey (beide in het Nieuwe Stadion). HollandUruguay. Als scheidsrechter bij dezen wedstrijd is aangewezen John Langenius (België). Grens rechters zijn: Carlo Dani (Italië) en Youssof Mohamed (Egypte). Het elftal van Uruguay. De opstelling der Uruguayanen is den wed strijd tegen Holland is als volgt: Mazzali Nasazzi (aanv.) Arispe Andrade Fernadez Gestlde Urdlnaran Scarone Borjas Cea Arremon Van dit elftal speelde het achtertrio, rechts half, rechtervleugel en linksbinnen ook tegen de oranjeploeg tijdens de Parijtche Olympiade. De midvoor Petrone is ziek. (Ongeoonrfgeerd) J a— BRAVO til Ze zijn terug, de muzikanten. Ze hielden Helder's eer omhoog. Ze kwamen met twee eerste prijzen, Dus hoeft 't nader geen betoog, Dat «ij hun best in Utrecht deden (In wedstrijd moet je ernstig zijn). Ik vind 't voor 't Fanfarecorps Reusachtig, ja ik vind het fijn. Het corps, nou, dat mag er wézen, Al bestaat 't ook niet zoo lang. Op een concours, het is gebleken, Zijn onze jongens lang niet bang. Fanfarecorps, blijft nu zoo doorgaan M'n vertrouwen" in u, is onbegrensd. Met dit succes wordt gij van harte Door iedereen geluk gewenscht JAN MENS. A. RUYMQAART Sr. A. DEKKER CLASINA CATHARINA. Directeur HERT8W0RM Aanmelding van nleuwo leden kan gedurende de repetities plaats vinden Helder, Café „CENTRAL", Kanaalweg, aanvang fj uur. Belangrijke besprekingen.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 3