TWEEDE EN LAATSTE BLAD, PLAATSELIJK NIEUWS Historische overleveringen van Nederlandsche plaatsen GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 29 MEI 1928. het te 's Gravenhage gehouden Esperanto-examen slaagden onze plaats Ïenooten mej. A. Raadsveld en de heer J. Tuinder, voor het diploma B (onder wijsbevoegdheid). Beide leerlingen van den heer O. Govers. LEGER DES HEIL 8. Meni verzoekt ons te willen melden, dat vanwege bovengenoemd© organisatie een Bazar wordt gehouden van 5 tot en met 7 Juni a.s, welke zal dienen tot bestrijding der onkosten van de restauratie hunner vergaderzaal. Concert, te geven door Heldert Fanfarecorps in de muziektent Julianapark, op Vrijdag 1 Juni, 's avonds 8 uur 80. Programma HELDERS FANFARECORPS IN CONCOURS. Op het concours t© Utrecht behaalde „Helders Fanfarecorps" in den ooncert- wedstrtjd' met 104 punten den eersten prijs, in den marschwedstrijd' met 70J> punten eveneens den eersten prijs. In den, des avonds gehouden eerewed- strijd voor le prijswininers behaalde de ver- eeniging 97 punten, welk resultaat haar waarschijnlijk een prjjs in vooruitzicht stelt De jury bestond uit de heeren N. A. Bouwman, J. B. v. d1. Glas, J. H. Oaro, W. Petrl en Runo Stierlin. Heit is in hoofdzaak te danken aan den ijver en de bekwaamheid van zijn directeur, den heer Lugtenburg, dat het corps dit succes in Utrecht mocht boeken, al komt daar natuurlijk ook bij de groote ambitie van de leden, die de repetities trouw be zoeken. Wij ontvingen van „een muziekliefheb ber'' nog een stuktfe, waarin deze zijn be wondering en waardeering uitspreekt voor de prestaue van heit corps. ZOMERSCHE PINKSTERDAGEN. Rillend van kou hebben we de laatste weken van onze zoo veelbelovend' aange vangen en zoo droevig verloopen Meimaand doorgeworsteld. Rondom aen, voor het. meerendeel uitgebluschten haard, hebben we saamgeschuild, onze verkleumde handen !;ewarmd aen het kopje thee, dat bovendien n ons binnenste de ijsmassa trachtte te ontdooien, en verlangend gingen onze ge dachten uit naar gioeiend-heete erwtensoep met een 'kluif, naar stevige stamppot van boerenkool met flink vet en een stuk worst.Helaas! in plaats daarvan kregen we de litanieën van moeder de vrouw over de dure jonge groenten: bloemkooltjes voor een holle Mes, man, van 60, 60 cent het stuk! Vijf krop andijvie en wat is dat nu voor Ven huishouding 1 van twaalf cent per stuk! Klaagde je bij den leveran cier, dan luidde het onveranderlijke antr woord: de kou iö de oorzaak van de duurte! En> zuchtend' nam je maar weer boonen, ofschoon de kinderen er niet van aten; om dat t zoo'n droge kost Is! Dat was het leven binnenshuis. Ook bui tenshuis was de boel in de war: weken en wekenlang stonden bloemen in knop, zonder tot uitbotten te komen, de vruchtboomen bloeiden, maar de bloesem waalde of regen de weg zonder dat de vrucht zich kon zet ten, De mooie zomerjaponnetjes, achl lagen al weken en wekent klaar, dik onder de naphtalinebatletjea, in èeni verborgen hoekje van de kast. Waarlijk, het was hopeloos, absoluut hopeloos 1 Was er al eens een beetje be hoorlijke dag, koud bleef het nog altijd1, maar je was al blijl dat het dragelijk was dan werd' men door een nieuwe periode van extra-stevige kou weer herinnerd aan den Noordscheu Mei, die zoo koud', zoo faan zooals het gaat, we hóuden de winter- leeren 'bij' de hand. ,,'n Mooie 'boel*', mopperde dezer dagen een winkelier, „wollen goed wordt niet meer gekocht, want iedereen rekent op warmte, onze voorjaarsstoffen worden niet gekocht, want 't is nog te koud, en als het nu strak» warm begint te worden, 'komen de tmen- schen vragen wanneer we nu die voorjaars modes opruimen. Zoo hebben wij' geen om zet nu en geen verdienste straks". Zooals die winkelier mopperden we allen en wie ons voorspeld had, dat we nog vóór het einde dezer maand' een loflied zouden kunnen aanheffen op den lang-verwachten zomer, dien hadden we ongeloovig aan gezien. En voor talloos-velen hebben de bedde buitenge woon-fmooi'e Pinksterdagen veel; zeer veel" goedi gemaakt. Was het weer Zon dag nog ietwat onbetrouwbaar, zóó, dat je als Nederlander en gewend aan de klimato logische grillen, terdege de kat uit den 'boom moest kijken, 's Maandags, den Tweeden Pinksterdag straalde uit een wol- keloos-blauwen hemel onafgebroken de zon. En het was ongeboMjjk zooals die goede* trouwe zon weder het leven en vrooljjlkhedd wekte. Al vroeg in den morgen waren de straten en speciaal de zeedijk,, vol wande laars en fietsen* logé's troffen het, dat zij de zee op haar mooist zagen en overal was levendige dtrufcte. De Zwemclub „iFrissche morgenT had! in letterlijken zin haar tenten reeds op den dijk opgeslagen; en ook let terlijk genomen zal „Frissche morgen" een frisschen morgen hebben gehadi Want zwemmen is goed, maar dan in warm water, nietwaar? De Texelsche boot-voerde om half twaalf een groot aantal passagiers aan, en bij de Alkmaarsche bus werd' om' een plaats ge vochten. Als er drie bussen voor Alkmaar beschikbaar waren geweest, had men er zes tekort gekomen. Ja, de chauffeur moest handtastelijk optreden tegen een wat te vrijpostige passagieres, die met alle geweld meewilde en daarvoor een partijtje worste len over had. 'In Alkmaar was de toevloed) van passa giers,die met' de bus terugwilden, zóó over stelpend; dat ruim 160 menschen genood zaakt waren, wilden ze niet in Alkmaar blijven staan, van den trein gebruik te maken om weder thuis te komen. Naar wij vernemen, was het de bedoeling van de onderneming geweest den dienst reeds met de Pinksterdagen uit te breiden, maar de daarvoor benoodigde bussen waren niet tijdig gereedgekomen. Trouwens, bij zulk plotseling zomerweer is schier geen onkel vervoermiddel in staat aan den aandrang te voldoen. Van Texel moesten Maandagavond de vele bezoekers, Helderschen zoowel als toe risten van elders, in twee overvolle booten vervoerd worden*. Met de Esona zijn eveneens velen' naar het fraaie Kennemerland vertrokken; de terugvarënde boot van Maandagavond' was tjokvol. Per spoor zijn belangrijk veel meer menschen binnengekomen dan vertrekken; in hoofdzaak met de treinen van 1818 en 20.02 Zaterdag. Ook Zondagmorgen nog zijn zeer velen hier per trein gearriveerd'. En de grootste trek was wel, al vroeg in den middag, naar ons groeiende bad plaatsje, Huisduinen. De voortreffelijke autobusregellqg, die thans tot stand is ge komen, en die de laatste dagen* met dien zwaren regenval, vrijwel met leege bussen moest rijden, kon het nu op de drukke uren niet bolwerken: af en aan reden de bussen, pas hadden ze een lading badgasten afge leverd, of full speed ging het weer terug, een nieuwe bezending halen. Alle gelegen heden in Huisduinen waren in den namid dag vol; op „Dennenheuvel" kwam men handen tekort. De tennisbaan, de danszaal (want ondanks de tropische hitte werd er nog gedanst), de kindervermakelijkheden alles was in gebruik en buiten en binnen zat het, onder de tonen van een gezellig strijkje, tjokvol. Op het badhuis boven was geen plaatsje meer te krijgen; voor zoover men er niet in slaagdeop het terras al klimaatschietend van het strandleven te ge nieten, was men onder de verandah gezeten, luisterend naar de uitstekende muziek, en verfrissohende lafenis met langzame teugen naar binnen werkend Beneden* aan het strandt, heerschte re-xis de hoog-Bomersche badplaats-conjunctuur. Weliswaar was er, daar het badseizoen zóó vroeg iln het jaar nog niet geopend' is* geen gelegenheid! tot baden, maar dit 'belette nie mand) nu reeds van de zomersche genoegens te proflliteeren. Alle 'beschikbare 'badstoelen waren in gebruik* de cbooolade- en con- suanp'tietentjes opgeslagen* de vaders en moeders lagen in luchtig gewaad op het zand* en in de tallooze kuilen en kolkjes genoot het kleine goedl met volle teugen van het aloude pootjebaden. En de bussen voerden steeds maar meer menschen aan, steeds maar meer. Ook te voet, per flets, per rijtuig* in particuliere auto's kwamen ze opzetten; wie in het bezit was van een tent, had die meegenomen en op het vrije strand! opgeslagen'.kortom* het was een zomersche dag van de eerste orde. DE WATERPUT TE HEILO. Er is een tijd geweest eeuwen gele den ongetwijfeld, maar wat beteekenen eeuwen eigenlijk tegenover den ouder dom der marde? dat geheel de duin rand, die zich thans in dien eigenaardi- gen bochtlgen vorm langs de Noordzee uitstrekt, was bezet met bosschen, dichte, bijkans ondoordringbare bosschen, waar in beren, wolven, wilde stieren huisden en de jacht voor de inwoners tot een niet ongevaarlijke ontspanning maakten. Het was in die dagen, dat het licht van den Christelljken godsdienst nog niet over het volk van de lage landen aan Maas en Waal en Rijn was opgegaan; dat dit nog leefde in zijn geloof aan de oude heiligen, die evengroot in aantal als veeleischend in off ra waren! Het is van deze vroege eeuwen, dat figuren dagteekenen als Bo- nifaclus en Willebrord, de beide Christen predikers, die historisch den grootsten naam achter zich gelaten hebben, doch v«n wie we in 't algemeen slecht» weten, <Ui de een te Dokkum door de vertoorn de Friezen werd ter dood gebracht, en dat de andere de waterput te Heilo ont dekte als oen wonder, dat hij toonde op een oogenblik, dat men aan het geloof van zijn Christus scheen te twijfelen. Het zag er ln die dagen wel anders uit ln den Alkmaarderhout dan thans. Uiter aard, geen goed onderhouden paden, ge lijk wij die nu kennen, maar ook geen kerken, noch in Alkmaar, noch in de buurtschappen. En toch, zóó groot was de roep, die er van Willebrord uitging, dat uit den omtrek duizenden en nog eens duizenden naar hem kwamen luisteren om te hooren wat hij over het nieuwe ge loof te vertellen had. Willebrord was in 657 geboren in Nort- humberland. Reeds op zeventien-jarigen leeftijd werd hij door zijn ouders in het klooster van het nabijgelegen Rijpen ge bracht en genoot er zijn opvoeding onder den abt Wildfried, die reeds onder de Friezen het evangelie had gepredikt. La ter, op zijn reizen naar Ierache kloosters, Ook die Donkere Duinen aan den Stroo- weg eni de uitspanning .Duinoord" moch ten zich in een druk bezoek verheugen, vooral den tweeden Pinksterdag, toen een vrooiljik zonnetje doorbrak en zich den ge- heelen dag deed' gevoelen. Velen werden hierdoor dan ook uit de stad' naar buiten gelekt, en niet ailleen uit onze woonstad', neen, ook van elders waren velen naar hier gekomen. Met dergelijke dagen kan. men gelukkig meer en meer oonstateeren* dat er meer menschen in de stad komen* dan dat er uit 'De heer Klop van „Duinoord" had' voor een gezellig, vrooiyk strijkje gezorgd; dat vele hoorders en ook dianshistógen trok. Anderen vertoefden liever in de natuur zelve en zij! hadden hiertoe ruimschoots ge legenheid; in de Donkere Duinen en in de meer stille uitgestrekte 'Duinen langs den Strooweg. De Donkere Duinen worden de moeite van het bezoeken meer en meer waard. Of schoon nog wel' ©enigszins primitief, kan men in alles flinke vooruitgang bespeuren. Er zijn op sommige plaatsen reeds dennen van meer dan' manshoogte, waarlangs het een aardige wandeling is naar het vijvertje met de goudkarpers, hetgeen mettertijd wei helt centrum van een dtruk bezoek zal worden. En kan dat ook anders? De zee, het prachtige strand; wellicht een van 'het mooiste van Holland's zeekust, uitgestrekte afwisselende duinen, mettertijd begroeid, zullen niet nalaten meer en meer menschen van buiten te trekken. Het publiek begint zich van betere zijde te laten zien en houdt Zich gelukkig stipt aan de bepalingen, zoodat de beplantingen door niets in hun groei belemmerd' worden. Bij het vijvertje heeft men gelegenheid te over om uit te rusten en eenlgen tijd te verpoozen* wat velen ook deden. Dwars door de Duinen wandelden de meesten ver der naar het strand) en Huisduinen* waar men terug langs den zeedijk een aangename wandeltocht had. En den ganschen langen dag door bleef het stralend! mooi' weer. Wel dreigde een oogenblik eendge verandering, een windje sta'k op en wolken verduisterden even ae zon, maar deze ging niet van ons heen zon der nog voor de laatste maal onze zee, ons strand, ons landschap in den gulden gloed van haar schijn te hebben gezet. Zoo hebben deze Pinksterdagen* althans de Tweede, aan velen genoegens, voordeel en aangename herinneringen gebracht en doen zij ln on» weer den moed herleven, dat het toon eenmaal zomer wordt. De drukte elders. Dat ook elders in het land de mooie Pinksterdagen vertier brachten, laat zich denken. Zaterdagmiddag waren op alle stations op de hoofdlijnen diiizenden menschen op gesteld om op eiken binnenkomenden trein een waren stormaanval te verrichten. Voor-* midden- en natreinen waren tot aan den nok en in. het bagagenet je toe gevuld. Bij de groote steden,.zooals Rotterdam b.v., stonden en lagen honderden menschen op de wei zich te koesteren in het zonnetje. Langs de bewaakte overwegen stonden lange files van auto's en op de plassen en vaarten langs de spoorbaan1 zag men menig rank zeilbootje met zijn witte vleugels de eerste schuchtere pogingen op het water vlak verrichten. Aan het Centraal Station te Amsterdam heerschte een geweldige drukte. Bij de in gangen stonden twee politie-agenten gepos teerd, dile wanhopige pogingen deden het loop-verkeer der voetgangers in ordelijke banen te leiden. En toen Zondagmorgen de zon doorbrak, ontstond uit de hoofdstad een geweldige uittocht; stations van trein en tram en ce af vaartsteigers der booten vertoonden het gewone beeld van zonnige feestdagen; en vele duizenden zijn naar bosch of duin in de omgeving van Amsterdam getrokken. Natuurlijk ontbraken ook de op zulke Pink sterdagen behoorende „pinksterblomimen" niet: mannen en vrouwen in feestelijk op getuigde auto's, met de daarbij behoorende toeters en andere blaasinstrumenten, kar den al vroeg door de nieuwe wijken, naar bulten. Alle stadsparken waren weldra dicht bevolkt, op de banken geen plaats meer te krijgen. Fotografen en straatfilmers deden goede zaken* evenals ijscomannen, bananen»-, chocolade-., balonnen* en zuurttjes- verkoopers. Tot laat in den avondi bleef het ln de binnenstad; In en voor de oafé's druk. Vooral viel hier het groot aantal vreemde lingen op, dat Amsterdam thans herbergt; veelal hoorde men uitsluitend vreemde ta len spreken'. öchevenlngen heeft ook tijdens de Pink sterdagen haar fleurt gste kleed aangetrok ken; honderden hebben van het mooie weer genoten en op sommige uren was het er zeer druk. Hoewel de café's allerminst reden tot klagen hebben gehad, was het niet leerde hij den beroemden abt Egbert den Heilige kennen en woonde diens lessen bij. Op zijn dertigste jaar werd hij tot priester gewijd, en het hart brandde hem in de borst om erop uit te trekken ten einde de kracht van het evangelie te ver kondigen, waar deze nog niet bekend was. Was het te verwonderen, dat hij, die van zijn leermeester Wildfried zooveel van de Friezen en hun ruwen godsdienst had vernomen, zich opmaakte om juist daar heen te gaan. De oogst zou groot zijn, termeer, wijl de arbeiders er nog weini gen waren. Vergezeld van slechts een tiental volgelingen trok hij naar het hei- densche land, onbewust van de ontvangst, die hem daar zou wachten. Hij heeft er eindelooze beproevingen ondervonden van vermoeienis en angst, van lijden en nood, van lichamelijke ontbering en gevaar voor den dood, gevaren, die zeker in geen mindere mate door de tegenwoordige zendelingen worden gedragen. Hij reisde langs den Rijn naar Utrecht; vervoegde zich bij Pepyn, den machtigen hofmeier van den Franschen koning. Hij deed er het voorstel om het heidensche deel der bevolking het evangelie te prediken, want zoo gevoelde het de politieke zin van dit overvol Het officieels badseizoen is na tuurlijk nog niet geopend; maar toch was er reeds gelegenheid tot het nemen van een bad gegeven. Het water was Zaterdag evenwel nog koud'. Tweeden Pinksterdag werden er 400 baden genomen. Rotterdam heeft geprofiteerd van de ge legenheid:, dat aldiaar do Nijverheids!©nr toonstelling (Nenyto) is geopend, en vele duizelden Rotterdammers hebben daaraan' een Bezoek gebracht. Maar ook hier giaven verreweg de meeaten er de "voorkeur aan de stad te verlaten; en reeds vroeg in den morgen van, Tweeden Pinksterdag begon de uittocht. Het vliegveld' Waalhaven heeft wat het aantal1 bezoekers en passagiers voor rondvluchten betrof, een reoordvlucht ge maakt; Zondag waren er 5000 bezoekers en werden 180 pleiziervluchten gemaakt. Maandag was het aantal bezoekers ongeveer 10.000, den geheelen dag werden met twee toestellen passagiersvluchten gemaakt. On geveer 400 'bezoekers hebben aldus een bezoek boven hun stad gemaakt. De groote bussen konden de drukte voor Schevenin- gen* Den Haag of Waalhaven* met ver werken; op het station der Electrische was de toevloed' van passagiers groot. Ook in- Bergen en Heilo was de drukte tijdens de Pinksterdagen groot. Het spreekt vanzelf, dat hier vele Helderschen waren* die met de overvolle bussen of de Esona een dagje van boschlucht kwamen profi- teeren. HET DORUS RIJKERSFONDS. De gift uit Uruguay. Te Den Haag is Zaterdagmiddag met eenlge plechtigheid de gift van f 1274 van de Tweede Kamer van Uruguay aan het Dorus Rijkersfonds, als erkenning van dankbaarheid naar aanleiding van het optreden der Nederlandsche redders bij de ramp der »Mafalda« aangeboden. De gezant van Uruguay, de heer En- rique Buero, die te Brussel is gevestigd, was hiervoor met mevr. Buero naar Den Haag overgekomen. De ministers van Buitenlandsche Zaken en van Waterstaat waren vertegenwoordigd door de heeren mr. dr. Rendorp, directeur van het Pro tocol en gep. luit. ter zee le kl. J. M. de Ronde, laatstgenoemde tevens namens den hoofdinspecteur voor de scheepvaart. Mede waren aanwezig de consul-gene raal van Uruguay de heer Speelman.de eere-voorzitter van het Dorus Rijkers- fonds, de heer W. Houwing, burgemees ter van Den Helder, het hoofdbestuur van het fonds, de heer P. J. Kouter, voorzit ter van het Alg. Ned. Verbond en de leider van de Uruguaysche voetbaldele gatie, de heer Felix Pollerie. De heer W. Houwing hield in de Fransche taal een toespraak, wearin hij de republiek Uruguay noemde een der meer en meer op den voorgrond tredende sta ten, die in Amerika de Latijnsche cul tuur hoog houden. Hij wees er op, dat het voor het Neder landsche team een eer is in het krijt te mogen treden tegen een elftal uitUruguay, Gelet op de reputatie van dit elftal, zal het voor hen een zware wedstrijd worden. Dit neemt, aldus de burgemeester, niet weg, dat zij in de eerste plaats als tegen standers zullen hebben de vertegenwoor digers van een volk, dat op zoo sympa thieke wijze uiting weet te geven aan zijn waardeering. De burgemeester releveerde vervolgens, dat de gift verzameld is door de leden van de.Natio- .Te Vergadering van Uruguay als het w» re met instemming van het geheele vu Ik en bedoeld is als een bewijs van hoogachting aan de Neder landsche zeelieden, naar aanleiding van de assistentie door de bemanning van de »Alhena« verleend aan de schipbreu kelingen der »Principessa Mafalda*. Spr. verzocht den gezant, de tolk te willen zijn van groote erkentelijkheid aan de leden van de Volksvertegenwoordiging van zijn land. De heer Enrique Buero beantwoordde de toespraak eveneens in de Fransche taal. Spr. wees vooral op de beteekenis, die de daad der redders heeft gehad en hij verzekerde, dat Uruguay groote be wondering koestert voor Nederland en zijn volk. Spr. overhandigde daarna de ^lft voor het Fonds. Een strijkje liet het volkslied van Uru guay en het Wilhelmus hooren. Daarna sprak mr. Rendorp nog een kort woord tot den gezant, wien hij den dank van Nederland overbracht, waarop de heer Buero dankte voor de waardige ontvangst. Laat een tyran zich toch nooit verbeel den dat hij boven zijn omgeving staat. Een hoogstaand menach tyrannlseert niet! hof, het Christendom was een band om de vijandig gezinde volken met de Fran ken te verbroederen. Pepyn steunde en raadde; van diens aanbevelingen voor zien trok hij naar Rome tot den Paus, die den onvermoelden zendeling met zijn apostolischen zegen deed terugkeeren. Hij vestigde zich te Utrecht, en van daar uit trok hij geheel het land door. Hij was de eerste Aartsbisschop der Friezen, en hij werd tot deze waardigheid op nauwelijks veertig-jarigen leeftijd benoemd. Eens, van een reis naar Rome teruggekeerd, ontving hij het bericht, dat in Friesland een geweldige storm had gewoed, met donder en bliksem, en deze storm had vele der gewijde wouden zoo goed als ver nield. Was hier niet voor het volk, dat ge loofde aan zijn goden, een teeken te zien, dat het met de macht van Wodan en de zijnen, zoo deze al bestaan hadden, ten einde liep? Het is Willebrord geweest, die tot aan den voet van den troon van koning Rad boud is doorgedrongen. Hij heeft hem in het gemoed getroffen, maar kon hem van zijn heidensche dwalingen niet bekeeren. Willebrord zette door; hij trok naar Friesland; hij ging naar Denemarken en Binnenland. EEN GOED BEGIN.... De koopman P. uit de Ammanstraat al hier had den 16-jarigen J. L. in dienst genomen. Den eersten d'ag vervalschte de jongen een ontvangstbewijs, waardoor hij 40 cent wederrechtelijk ontving. Den tweeden dag stal hij uit het magazijn een pak veters. Den derden dag heeft hij een bedrag van 46 verduisterd, welk bedrag hij voor zijn patroon bij klanten moeat gaan innen. Thans is hij ontslagen. Hij is aangehouden en opgesloten. DOOR ZIJN HOND AANGEVALLEN. De heer Vermeulen uit Alkmaar, die Vrijdagnamiddag in het Heiloërbosch liep te wandelen met zijn hond, wilde het dier, dat ongezeggelijk was en steeds weg liep, daarvoor afstraffen. Het dier was daarvan echter niet gediend en viel zijn baas aan, waarop een gevecht ontstond tussohen beiden. Op het hulpgeroep van V. kwamen tenslotte een paar werklieden toeloopen, die het woedende dier verjoe gen. De heer V. was in het geveoht, dat wel een half uur had geduurd, deerlijk toegetakeld en bloedde uit verschillende wonden, terwijl bovendien zijn kleeren verscheurd waren. De man werd in het Elizabethziekenhuis verbonden. De hond rende naar huis, waar hij met bloed be spat aankwam. Toen de heer V. in zijn woning teruggekeerd was, gaf hij op dracht den hond af te maken. ONDEUGDELIJKE WORST. Zondagmiddag is het gezin van den agent van politie T., wonende in de Paul Krugerstraat, te Rotterdam, welk gezin uit man, vrouw en vier kinderen van resp. 11, 8, 7 én 4 jaar, bestaat, na het eten van roomijs en leverworst onwel geworden. Op advies van den huisdokter is het gezin per auto van den G. G. D. naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar het ter verpleging is opgenomen. Hoewel de toestand van de patiënten ernstig is, bestaat er geen reden tot ongerustheid. Later is gebleken, dat de verschijnselen welke zich voorgedaan hebbeu naar alle waarschijnlijkheid aau de leverworst zijn te wijten geweest. Er zijn n.1. meer men schen die van het ijs gegeten hebben en die geen nadeelige gevolgen hebben onder vonden. De worst waarvan de leden van het gezin hebben gegeten is bij een slager in de buurt in beslag genomen. DE 14.000 UIT HET VONDELPARK. Na 30 jaar eigenaar. In de maand September van het vorige jaar vond een huisknecht, in dienst in de P. O. Hooftstraat in een Vondelpark paadje een pakje, waarin 14000 gld. aan bankpapier. De geschiedenis van dit geval hebben wij uitvoerig verhaaldde vinder bracht zijn vondst naar de politie en de eigenaar van het geld was en bleef zoek en is dit tot op dit oogenblik ge bleven. „Het Volk" herinnert aan deze zaak en bericht, dat de politie het geld bij een solide instelling heeft belegd; dat de vinder drie jaren nadat het geld gevon den is bet in bezit kan nemen en dat hij pas na 60 jaren, de verjaringstermijn in dergelijke gevallen, volkomen eigenaar is geworden. Dit laatste is naar het Hbl. verneemt niet geheel en al juist. De stadsadvocaat heeft dit geval behandeld, hij heeft een rapport uitgebracht en daarin wordt verklaard, dat na 80 jaren de Tinder eigenaar ls. Ernstig auto-ongeluk te Oegstgeest. Drie gewonden, waarvan twee ernstig. Op den Leidschenstraatweg te Oegst geest, juist tegenover het krankzinnigen gesticht Endegeest, ls gistermiddag te ongeveer 2 uur een ernstig ongeluk ge beurd. De 27-jarlge M. Auwerhaan, direc teur-secretaris van het Tusschinsky theater, wonende Amstel 82 te Amsterdam, kwam ln gezelschap van de 81-jarige juffrouw M. van Amerongen en de 22-jarige juffrouw 8. Blitz, eveneens uit Amsterdam, met een vierpersoons Renault auto uit de richting Den Haag, op de terugreis naar Amsterdam, toen htf de bocht van den straatweg zonder eenige noodzaak daartoe te veel naar rechts nam, waar door de auto die een vaart van 60 K.M. had tegen een boom langs den weg op reed. Het voorste gedeelte van de auto werd geheel vernield terwijl de heer Auwerhaan, die aan het stuur zat, tus- later naar Zeeland en Vlaanderen, van waar hij over Brabant naar Sticht terug keerde. Zelfs ln het Luxemburgsche was hij werkzaam, en het convent van Epter- nach heeft hij gesticht. In 789, op 82- jarigen leeftijd, heeft hJJ te Utrecht het moede hoofd ter ruste gelegd; een werke lijk vroom en onvervaard dienaar des Heeren, die voor de verbreiding van het geloof in het toen bijkans geheel heiden sche Nederland veel, ontzaglijk veel heeft gedaan. Laat Hofdijk, die de Jongen en de ouden onder ons zoo menigmaal in de ta- fereelen der geschiedenis heeft rondge voerd, ons eens vertellen hoe het toeging bij zijn predikingen. Betreedt gij het too- neel in de nabijheid van Alkmaar, dan ziet gij, dat de voornaamste hunner ls een kloeke, krachtige man van vijftigjarigen leeftijd, die een langen witlinnen alba draagt door een langen linnen gordel op gebonden, met een korteren stool daar over en den purperen schouderkraag of pallium, beide grootendeels weer bedekt door de korte, scharlakenroode zijden tu niek, met gouden kwasten, alles bedekt door een grooten, vloletkleurigen mantel, die hem van de schouderen plooit Ook X. „Leve Helderts Fanïire Corps", Marsch, Th. C. Lugtenberg, „Antlgone", Ouverture, Fern. Rosscau. 3. Cortege Nuptual, Grand Marsch, G. Godefroy 4. Le Rocher Fantöme, Ouverture, Fr. Popy. 5. Les Frissons, Scènes de Ballet, G. Gadenna. Avec Aplomb, Marsch, R. Volstead. Ïliut, zoo naar is, die November kan zijtn. ot we tenslotte met philosophische kalmte den toestand aanvaardden: het moet dan <bs

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 7