00ST-INDIË. tfeheelen dag bijna la men bocsta geweest mot de voorbereidingen voor deze schijn manoeuvre. Een aantal woningen moes- ten ontruimd1 worden., waarbij speciale afdeeltogen politiedienst verrichtten, om sorg te dragen voor de bewaking van de woningen en de inboedels, 's Avonds om zes uur word ook het verkeer in het be trokken stadsdeel zooveel mogelijk stil gezet; alleen de trams en de talrijke ge- requireerde auto's reden heen en weer om de Viachim- en hospitaalafdeelingen waarmede den vorlgen dag reeds gene rale repetitie gehouden was te ver voeren. De fabrieken en werkplaatsen, die met nachtploegen werkten, bleven echter gewoon aan den arbeid. Toen de „vijandelijke"- vliegtuigen na derden, werden aanstonds de lichten in die stad gedoofd, terwij overal sirenes in werking werden gesteld qn klokken werden geluid, als waarschuwing van de bevolking om voor de voorgeschreven afweeTmaatregelen zorg te dragen. De arbeiders in de fabrieken bleven aan den arbeid, voorzien van gasmaskers. De vliegmachines wierpen behalve bolletjes, gevuld met een volmaakt onschuldig, maar duidelijk zicht- en ruikbaar gas, ook groene papieren bollen, die bommen moesten voorstellen, uit. Zoodra de aanval aanving, kwam ook het afweergeschut in actie, zoodat binnen korten tijd de stra ten geheel gevuld waren met gaswolken en kruiddampen. Na anderhalf uur was de vijand afgeslagen, gingen die lichten weer aan en keerde de stad geleidelijk weer tot haar gewone doen terug. JAPAN. MEJ. MATSOEDAIRA. Mei. Setsoe Matsoedaira heeft zich te San Franeiaco ingescheept om naar Japan terug- te keeren, waar zij in het huwelijk zal treden met een der Japansche prin sen. Mej. Matsoedaira is een dochter van den Japanschen gezant te Washington. Een huwelijk van een prins van den bloede met een meisje uit een familie, die niet nauw aan het Japansche Keizerlijk Huis verwant was, werd tot dusver door de traditie absoluut onmogelijk gemaakt. Ook in Japan echter is de democratische tijdgeest (en de wederzijdsche genegen heid van twee jonge raenschen) sterker gebleken dan de macht van eeuwenoude tradities. dat het luchtschip, behalve zijn groote lm stallatle, die behalve door de schroef ook door acoumulatoren kon gedreven wor den, die vier uur konden werken, ook nog twee z.g. veldstations aan boord had, waarvan er een door inductiostroom, het ander door accu's werd gedreven. Deze konden met behulp van een 9 M. lange antenne van elk punt uit berichten op de korte golf uitzenden. Als de noodseinen inderdaad van de Italia zijn geweest, zul len zij wel döor één dezer stations uitge zonden zijn. DE VLIEGTOCHT VAN DE SOUTHERN CROSS. Reuter meldt d.d. Donderdag (de dag begint in Suva bijna twaalf uur vroe ger dan hier) dat de Southern Cross naar het eiland Naselai in de buurt was gevlo gen. Een eerste poging om daar een ge schikte landingsplaats te vinden misluk te, zulks in verband met het tij. De Sout hern Cross moest onverrichterzake naar Suva terugkeeren. De tweede poging had echter succes. Vertrokken. Later. Uit Honoloeloe wordt nog ge meld, dat het radio-station aldaar om 4 uur 15 m. 's-ochtends Gr. T. een bericht heeft ontvangen, waaruit blijkt dat de Southern Cross thans ook van Naselai is vertrokken, waarschijnlijk met Australië als bestemming. Een mild gebaar. Reuter meldt uit Sydney, dat de regee ring van New South-Wal es besloten heeft, onmiddellijk een bedrag van 2500 be schikbaar te stellen voor Kingsford Smith en zijn medevlleger Ulm als bijdrage in de bestrijding van de kosten voor den vliegtocht over den Stillen Oceaan met de Southern Cross. HET VLIEGPLAN VAN MEJ. BOLL. Curtisfield (bij New York), 7- Juni. Mej. Boll is met twee vliegers vertrokken van Old Orchard (Maine) vanwaar zij den vliegtocht over den Atlantischen Oceaan zal beginnen. Zij wordt echter niet ver gezeld door Levine, doch door Oliver Lebontillier als bestuurder en Arthur Argles als navigator. Belden hebben vroeger behoord tot de Britsche vlieg- macht. De Miss Ootombla moet naar Curtlssfiold terugkeeren* de Friendship kan niet los komen van den grond. New York, 7 Juni. Mej. Bol en haar ge zellen zijn onverwacht op Curtissfield teruggekeerd, nadat zij zee uur met de Miss Columbia in de lucht geweest waren. Zij verklaarden, dat zij tengevolge van den mist den weg naar Old Orchard niet hadden kunnen vinden. St. John (Newfoundland), 7 Juni. Het vliegtuig Friendship heeft drie keer ge tracht los te komen ven den grond, doch kon tengevolge van den wind daar niet in slagen. Mej. Earheart en Stultz wach ten thans af, dat de wind krachtiger zal worden. OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kronlek. Den Haag, 7 Juni. De agenda en het recfes. Waarom? De Pehaloen-wet 'II. Nutteloos werk. - Demagogen. CHINA. DE JANNERS EN HET CHINEESCHE WESPENNEST. Bezorgdheid. Naar Reuter uit Tokio meldt, staan de bladen daar vol alarmeerende geruchten en voorspellingen omtrent de vijandige 'stemming in Mandsjoerije tegenover de Japanners. Ook wordt melding gemaakt van beweerde intriges en troepenbewe gingen van Sowjet-Rusland in Mandsjoe rije. De Japansche minister van buiten- landsche zaken acht die berichten onge grond; echter schijnt het wel, dat de Ja pansche regeering toch ongunstiger is dan zij wel voorgeeft, vooral wat betreft den toestand te Tientsin. TSJANG-TSO-LIN HERSTELLENDE. De Japansche lijfarts van maarschalk Tsjang-Tso-lin heeft verklaard, dat do crisis reeds geweken is. De splinters zijn thans verwijderd en de koorts is niet weer opgetreden. Echter moet de patiënt vol maakt rust houden. Voorts meldt Reuter uit Tientsin, dat Tsjang-Tso-lin Woensdagmiddag op nieuw het mikpunt is geweest van een aanslag, die echter mislukt ls. Twee ver dachten zijn aangehouden. President Ruys de Beerenbrouck heeft 't er, weet men op gesteld, den löen Juni a.s. de Tweede Kamer der Staten- Generaal met zomer-recès te doen gaan. Hij is iemand van stevigen wil, van taaien „Ausdauer". Maar pok: een van plichts besef, die van de hooge vergadering, aan zijne leiding toevertrouwd, verwacht dat ze het voorbeeld van toewijding, voor Praeses gegeven, zal opvolgen. Op de agenda stonden bh den aanvang dezer week dingsigheden als de wijziging van de Pensioenwet-1922 en die van de Dienstplichtwet. Met en benevens inter- pellatlën. De Voorzitter liet bij dit alles Dinsdag j.1. 5 Juni nog o.m. voegen: het klompen-wetje, de motle-v. d. Bergh in zake Woningwet-bouw, terwijl mevr. De Vries-Bruins het perspectief opende op een „staartje" van de discussie over de wet op de besmettelijke ziekten, daar deze 8oo.-democrati8che medica haar kamp voor revaccinatie denkt voort te zetten, delijkheid al of niet kan ovö?enbrengen. De nadrukkelijke waarschuwing, door minister De Geer verstrekt met Detrek- king tot „het kader" van dit wetsvoorstel, mocht niet baten. De heer Gerhard schonk het aanzijn aan een motie, vragend (binnen „niet te langen tijd") eene grondige herziening van de Pensioen-wet ten opzichte van een reeks van „desiderata", in de motie aan geduid. Brengend zeer-beduidende ver zwaring van lasten voor de gemeenschap. De motie, minister De Geor ver zuimde natuurlijk niet, daarop te wijzen ging verder dan herstel van de oude wet. Zij vroeg premie-vrij pensioen voor den ambtenaar, terwijl de oude wet de mogelijkheid voor premie-verhaal kende. Wie kan de flnantieele gevolgen van wat in de motie-Gerhard gevraagd werd, aanstonds overzien? Kon men dan in redelijkheid, mag ook een zóó scherpzinnig man als de heer klaard. En vervolgens door de Kamer met 40—28 goedgekeurd. 't Was het eerste en eenlge voorstel, dat verandering bracht buiten mede werking van de Regeering, in het ontwerp. Zonder stemming is dat goedgekeurd. Toen stond de Kamer voor een langen werkdag. Op 7 Juni zou weten wij, des middags en des avonds worden ver gaderd. Allereerst zou op 't tapijt komen eene wijziging der Indische Begrooting-1928, waarby Ir. Oramer, de soa-democra- tische Indische specialiteit, met de bouw-' stoffen voor eene uitgebreide rede gereed stond, waarin hy nogmaals betoogde, dat de onlusten in Indië niet slechts gevolg zyn van he.t communistisch dryven, maar een „economischen ondergrond" hebben. By den aanvang der zitting van Don derdag j.1. heeft Praeses „gedreigd" met eene avond-vergadering óók op Woens dag 18 dezer! Geiyk gezegd, op 15 Juni moet het recès-klokje worden geluid. Mr. ANTONIO. Economisch Weekoverzicht. en REVOLVERS. Soekaboemi, 7 Juni. Een Europeesche klérk op het residentiekantoor alhier is op «taanden voet ontslagen wegens laak bare handelingen, welke ten doel hadden op clandestiene wyze revolvers in handen te spelen van ongunstig bekend staande Ïersonen met communistische neigingen, én behoeven van dit doel eigende hij zich onrechtmatig revolververgunningen toe. Tot heden zyn zestien revolvers achter haald. Het onderzoek wordt voortgezet. De ontslagen klerk had reeds elf dienst jaren. alvorens het bewuste ontwerp in eind- Gerhard is, vragen! van minister De stemming zal komen. President Ruys Geer verwachten, dat hy de motie zou heeft zich Dinsdag j.1. principieel ver- aanvaarden?.... klaard tegen zulk gedoe om de discussies De motie.-Gerhard duikelde met 44—$4, te heropenen over legislatieve zaken, waarover Jiet debat gesloten is. De vraag is nu, óf het Lagerhuis zich in deze op Vrydag 8 Juni aan de zyde van den „speaker" zal gelieven te scharen? Hoe 't zy en moge gaan, wy moeten vóór het begin van recès aan avond-ver gaderingen gelooven. Behalve op Donder dag 7 zullen er op 12 en 14 dezer wel avond-zittingen moeten worden gehouden. -Teneinde dus te bereiken, dat mr. Ruys zyn mede-afgevaardigden op Vry dag 15 Juni een „prettige vacantle!" zal kunnen toeroepen. Waarom insteê van dat afjakkeren de Kamer er niet toe overging om vast te stellen, dat op 22 Juni a.s. het „groot-verlof" zal beginnen, is en blijft velen een zeer moeiiyk te beant woorden vraag! Van zomer-rust op het Binnenhof ls voorloopig toch geen sprake. De Senaat hervat den 12en zyne werkzaamheden, j Staat dan dadeiyk voor het ontwerp be- treffende de naamlooze vennootschappen, j dat gegeven de senatoriale breedspra- i klgheld-up to date, een reeks van ver gaderingen zal vorderen. De Eerste Ka mer heeft behalve dit nog een respectabel stapeltje legislatief goed voor de Konink- ïyke sanctie rijp te maken, 't Zal dus wel een eindje in Juli loopen, voor-en-aleer aan de beide kanten van het oude Binnen hof de rust kan intreden, welke eerst ver stoord wordt door het verschynen, op den traditioneelen September-Zaterdag, van de karos, waarin gezeten is de minister, die de zitting 1927— 28 namens de Konin gin komt sluiten. Luchtvaart. DE OPSPORING VAN DE ITALIA Russische vUegere naar Frans Jozeïland. De noodseinen. Naar Wolff uit Moskou meldt, zyn de vliegers, die de Italia zullen helpen op sporen per watervliegtuig naar Archan- gel vertrokken. Het vliegtuig zal van Nova Zembla naar een bepaald punt op Frans Jozefland vliegen en van daar in een omtrek van 150 K.M. straal naar de Italia zoeken. Een ander bericht van andere zyde meldt, dat Rusland de drie ysbrekers, waarvan al eerder sprake was, alle drie naar Frans Jozefland zal zenden en dat elke ysbreker een watervliegtuig mee aan boord zal nemen. De draadlooze uitrusting van de Italia. Wat de draadlooze uitrusting van de Italia betreft, vonden wij nog vermeld, By de wyziging der Pensioenwet-1922, welke de Tweede Kamer op Dinsdag en Woensdag j.1. heeft bezig-gehouden, heerschte inderdaad zooals minister De Geer 't uitdrukte, een misverstand. Ten minste, wanneer men dat zoo noemen wil Van algemeene herziening der Pen sioenwet-^ was hier geen sprake! De Regeering heeft dat in hare Memorie van Antwoord zeer duideiyk gezegd. Zy stelde daarin de Kamer voor de keuze om: öf deze „zeer partieele herziening", waar door eenige onbiliykheden worden weg genomen, zonder meer goed te keuren öf te moeten gedóogen, dat het wetsvoorstel zou worden teruggenomen. De communist L. de Visser, heeft dat genoemd: dictatoriaal gedoe, waardoor het Parlement gemaakt wordt tot een slaaf van de Regeering. Iets, had de afgevaardigde kunnen zeggen, als de Senator in het oude Rome in de dagen, toen kelLer Tiberius dat hooge college vragen voorlegde als: de manier, waarop de visch-gerechten op den keizeriyken aisch t best konden worden toebereid. De communist had hierby intusschen de Ka- mer bij den neus. Want de Regeering had open kaart gespeeld en behoort te wikken en te wegen, wat zij met hare verantwoor- Vier katholieken steunden de vrijz. sociaal-democraten in deze. Men had heel wat uren „natlonalen tijd" kunnen besparen, door te bedenken, dat het amendementen handhaven on danks de weigering der Regeering om die te gedoogen, een werkje is, waar ten slotte niemand baat van heeft. Minister de Geer was hier werkeiyk niet autoritair of onhandelbaar. Z. Exc, heeft zich herhaaldeiyk bereid verklaard, voorstellen, by deze gelegenheid tot hem gebracht, ernstig te willen over wegen. Om daar misschien straks, wan neer de Pensioenwet zal worden herzien, nuttig gebruik van te maken. Wie mr. De Geer kent, weet dat zulke beloften, door hem gedaan, geen „fop speentjes" of middeltjes om „zoet te hou den" zyn. De Kamer heeft deze zeer-partleele wyziging van de Pensioenwet goedkeu rend, - geen biyk van serviliteit gegeven Wèl hebben degenen het „odium" van de magogie op zich geladen, die wyzigingen poogden door te dryven, waarvan zy wis ten, dat de Regeering die thans niet in overweging kon nemen!.... Aan deze „liefhebbery", en hier maakten zich zoowel Linksche als Recht- sche leden schuldig aan het totaliter- onjuist opvatten van hun taak, zyn ook op Woensdag 6 Juni etteiyke uren ver spild. 't Verstandigst en bezadigdst was de heer Suring, toen hy, zyne amende menten Woensdag j.L intrekkend, er den wensch by uitsprak, dat de minister van Financiën er een, zy 't zwakken grondslag in zou vinden voor eene nadere Pensioenwet-herziening. Voor den „outsider" extra-taai werk (om aan te hooren de deliberatiën erover!) deed de Kamer Woensdagmiddag by de bespiegelingen over de „saneering" van het Pensioen-fonds. Maar deze beschou wingen waren nuttig toch en gelukkig vry van „electorale bijbedoelingen." De zaak is, dat het Ryk jaarlijks in ver schillende vormen een bedrag van 28 mil- lioen gulden in het Pensioen-fonds stort ter dekking van het tekort van dat fonds, welk bedrag jaarUjks zou stygen. Daar om stelde de Kegeering voor, ter norma liseering van deze lasten gedurende vier- en-vyftig jaar 341/» millioen In het fonds te storten. Na xiie vier-en-vyftig jaar zou het fonds gesaneerd zyn. Nu Is de Vryheldsbonder prof. Van Gyn een oeconoom-financier van de voor zichtige soort. Hy kwam met een amende ment, waarby werd voorgesteld, de 84V» millioen voorloopig slechts vast te stenen tot en met het eerste jaar na dat, waarin de volgende wetenschappeiyke balans van het Pensioenfonds zcl zyn openbaar ge maakt, om dan te kunnen nagaan, wat verder zal noodig zyn. Minister De Geer, band niet "den heeft dat amend.-Van Gyn overgenomen. Malakka, hetg En een van den heer Gerhard, strekkend ging van het product leidde. Als cevoljr Gedurende deze berichtsperiode la in den toestand1 der fondsenmarkt slechts weinig verandering gekomen. Het belang rijkste is wel, dat op vele groote wereld plaatsen de abnormale koersverheffingen niet werden voortgezet, doch aan den underen kant dient te worden opgemerkt dat de twijfel ten aanzien van een nieuwe hausse-beweging nog niet was weggeno men, daar by een zeer afwisselenden handel de stemming byna voortdurend naar wllligte overhelde. Dit verschijnsel openbaarde zich voor- nameiyk te New-York, en aangezien van hieruit zeer vaak de stuwkracht zoowel voor hausse- alswel voor baisse-beweging uitgaat, spreekt het vanzelf, dat de aan dacht van het publiek voortdurend op deze imarkt gevestigd bleef. Terstond nadat de Federale Reserve Bank het disconto van 4 tot 4l/« verhoogd Had, i« te New-York een scher pe reaotle ontstaan, doch spoedig dreef de onweersbul over en trad, In weerwil van het feit,, dat de geldpryzen hoog ge houden en slechts beperkte credleten werden toegestaan, weder een krachtig herstel ln. Als gevolg hiervan vatte de meening post, dat op den duur de styve geldmarkt als geen afdoenden maatregel kon gelden, zooals dit het geval was bij >en vorige dlsoonto-verhooglng te New- York. Echter dient in aanmerking te wor den genomen, dat de toestanden in de Vereenigde Staten sindsdien gewijzigd zyn, en dientengevolge bepericte geldmid delen meer van invloed kunnen zyn dan toen het geval was, De kooplust op de effectenbeurs werd toentertyd in de Vereenigde Staten geprikkeld door een hernieuwde expansie in verschillende bedrijfstakken, terwyi bovendien van hoogerhand openiyk werd verklaard, dat er hoegenaamd geen bezwaar bestond voor ontbinding der voorschotten aan de makelaars, welke in de hausse-beweging de eerste hand hadden. Thans echter ia het bedrijfsleven op een keerpunt ge raakt, en voornameiyk de ijzer- en staal- nijverheid volgen ln hunne ontwikkeling niet langer een opgaande iyn Dat de toestanden Inderdaad gewyzlgd rijn, biykt wel uit het feit, dat de onuitgevoerde or ders der UJ3. Steel Corporation vermin derd zyn, hetgeen tevens een afname van den welstand ln zich sluit, Gedeelteiyk ln verband hiermede doet rioh tevens het verschynsel voor, dat ook andere produ centen in de Unie minder groote capaci teit aan den dag leggen. In het begin des jaars verkeerde men in een optimisti sche stemming, omdat in verschillende takken van Industrie de productie steeg, dooh de teleurstelling was des te groo- ter, toen de U.S. Steel Corporation en de Bethlehem Steel met lagere winstcij fers uitkwamen. Dit was onmiskenbaar het gevolg van een prijsdaling der pro ducten. De Amerikanen bemerken thans, dat de yzer- en staalnijveiheld ln Europa zich ontwikkelen. Zy wensch en ten koste van alles de buitenlandsohe ooncurrentie te weren, en hebben daarom de productie zoo hoog mogelijk opgevoerd. Het re sultaat kan echter voor de betrokken maatschappijen geenszins voordeelig worden' genoemd1. Niettegenstaande dit alles worden de rijkdommen in de Vereenigde Staten hoe langer hoe grooter, door buitenlandsohe schuldafdoeningen alsmede door betalin gen, welke uit de talrijke leeningen voort vloeien. In verband hiermede was de re actie op Wallstreet slechts van korten duur. De geldpryzen werden zeer hoog gehouden; call-money steeg zelfs tot 7 doch de invloed hiervan was niet groot. Zoo spoedig de geldkoersen naderhand ||ets terugliepen, werd de koopbeweging ïcrvat, temeer ook omdat men de tech nische positie der markt na de Jongste dalingen als verbeterd beschouwt. Het verdere verloop der New-Yorksche beurs wordt door het buitenland mot groote interesse gevolgd. Ter beurze te Amsterdam waa de stem ming over het algemeen Iets zwakker. Fransche en Belgische waarden ondergin gen een reactie, welke echter vrij spoe dig weder door herstel gevolgd werd. Hiervoor bleef steeds goede belangstel ling aanwezig, waaruit blijkt, dat de spe culatie de gelegenneid afwacht om ^lch weder sterker te interesseeren. Ook an dere buitenlandsohe waarden volgden een dalende iyn. De locale afdeellngen hadden een traag verloop, en over het algemeen waren de veranderingen weinig belangrijk. Rubber waarden lagen vaster to de markt ln ver band met den verminderden uitvoer uit Malakka, hetgeen tot een lichte prijssty- wedelr handel in PhUiprtampen, welke nu en dan vrij belangrijk stegen. Ook Kunst- zydewaarden hadden een vasten onder- toon, hoewel weinig handel Voor Hollandsche beleggingen bleef de ondertoon prijshoudend, hoewel ook hier in geen belangrijke zaken tot stand kwamen. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. Ingezonden Mededeellng. /raagt Uw leverancier uitsluitend eieren van de om het hler-bedoelde cyfer op 81 te bepa len werd nü «eng -niet onaannemelijk ver- van de mindere belangstelling voor bui- tenlandache fondsen ontwikkelde ikjh Wekelijks versche aanvoer uit de stad en omgeving. Levine gaat niet mee. V» «i UA^amIJA A n 01 4#* LAM- J >1 mm - (Nadruk verboden.) EEN NIEUWE VEEZIEKTE. De huidverzorging bij het vee laat in vele stallen nog te wenschen over. Toch is bewe zen, dat dieren, wier huid geregeld wordt ver- zorgd, niet alleen gezonder zijn, minder vat baar voor ziekte, maar ook een grootere ©■*- veelheid melk produceeren. Bovendien: een onzindelijke huid heeft niet zelden tengevolge, dat het rund wordt aangetast door schurft. En waar deze ziekte is uitgebroken, kan men er lang mee tobben. Zij is besmettelijk, zoodat, wanneer één dier is aangetast, meerdere run deren er mee behept kunnen worden, en de veehouder maandenlang opgescheept kan zijn met jeukende, schurftige koeien, wier huid onthaarde plekken en korsten vertoonen. De schurft wordt veroorzaakt door een mijt, een microscopisch klein spinachtig diertje, waar van we 3 soorten onderscheiden: twee levert op de huid van het dier, één ln de huid. De laatste soort is natuurlijk de onaangenaamste, zij heet sarcoptesmijt of graafmijt, omdat zij in de huid gangen graaft. Bij paarden, scha- pen en geiten komt ze in ons land vaak^voor. maar bij runderen zeer zelden. Iedere dier soort heeft haar eigen sarcopteamiit; gaat dlc van het paard op het rund over, dan tiert zij daar toch niet best, de ziekte woekert niet licht voort. In de laatste jaren heeft men even wel hier en daar bij runderen echurft gecon stateerd, welke veroorzaakt achijnt te zijn door een soort eigen graafmijt. Heeft men de ziekte op stal, dan zijn wtsachingen met groene zeep, sodz- en creolinie-oplosilngen, om van de korsten af te komen, de eerate maatregelen, en verder Isoleerlng. Wordt de bestrijding niet energiek aangepakt, dan blijft het sukkelen. Ten onzent zijn, evenmin als ln Dulttchland, wettelijke maatregelen tegen deze ziekte bij het rund voorgeschreven. Ware dit wel zoo, zooali het geval ls bij paarden- en schapenschurft, dan waren we er, zegt voor melde schrijver, misschien binnen eenlge jtren weer voor goed af. Een waarschuwing tegen het aankoopen van vee met verdachte verschijnselen mag niet achterwege bliiven. Consulteer, Indien gij een verdacht rund op den (tal hebt zoo spoedig, mogelijk «en vee arts! PROEFNEMINGEN IN DEN POMOLOOIBCHEN TUIN. Vóór ons ligt het Verslag omtrent den Pomol. Tuin te Tiel over 1927. Belangrijk proefnemingen zijn in dit jtar aangevangen of voorgezet: bemeatingaproeven, cultuurproe- ven, aelectleproeven, snoclproeven e.a. Wij willen er nu en later wat ven mededcelen. Eerit iets over inoeiproeven. Men vergeleek de uitkomatan van het al of niet moeien bij planten, en zette de proef ali volgt op: 1. Gewoon snoeien der wortelt plus niet snoeien der takken; a. gewoon tnocien der wortel* plus gewoon snoeien der takken; 3. kort snoeien der wortels plu* niet snoeien der tak ken; 4. kort moeien der wortelt plus gewoon snoeien der takken. De proef werd toegepast op 4 soortan t-jarige apptlveredeling op dou- cm, de conclusies lulden: a.) De sterftekans is het kleinst bij gewoon dus niet kort moeien der wortels, b.) Kort snoeien der wortels geeft meer gevasr van nket ssnslsan en dit gevaar is het grootst, wanneer tevens de takken niet worden gesnoeid, c.) Procen- tisch komt de grootste verdikking voor bij wortels gewoon, en takken gewoon snoeien. Voorts heeft men nagegaan, bij 4-jarige on regelmatige peren-pyrsmlden, de resultaten van: anoeien, toppen en niet moeien van het takgeatel bij de planting. In het ie jaar was de verdikking het grootst bij de ongesnoeide boomen, maar in het ae jaar na de planting waren de verschillen reeds bijna opgeheven. Bij jonge goudreinetten, flink ontwikkelde I-jarige veredelingen, wrd bij verschillende inoeibehandeling de stamvormlng nagegaan: het overhuivende i-jarig hout gemeten op het midden. Er werd een deel: niet gemoeid, ge moeid op 3/4 der lengte; idem op 2/3; idem op i/a en op 1/3 der lengte. Het resultaat was, kort gelegd: dat de inkorting op 3/4 der lengte de grootste dikte-toename gaf. Op de zelfde wijze werden jonge Bellefleurs behan deld, en bjj deze waa de uitslag, dat inkorting op 2/3 der lengte de grootste dikte-toename gaf. De kroonvorming werd gecontroleerd bij onveredelde goudreinetten met I-jarige kroon van 3 geateltakken; anoeling ala voren, 't Resultaat was: a.) de dikte-toename van den ataci en de geateltalcken ia het grootst bij inkorting op 3/4 der lengte, ofschoon 2/3 daar mee niet veel verschil opleverde; b.) de ge middelde schotlengte was het grootst bij in korting op 1/2 der lengte; c. de totale lengte waa het grootst bij inkorting op 3/4 der lengte. WEET GIJ? Weet gij, dat fijngemalen kainiet een uitne mend middel is ter verdelging van verschil lende onkruiden; dat echter ter verkrijging van uitstekende resultaten de juiste tijd van uitstrooiing in acht genomen moet worden? Weet gij, dat bij de juiate onkruiden die juiste tijd valt tusachen het verschijnen van het 2e en het 5e blad? Weet gij, dat op het dauw- natte graan (zonder klaver als ondervrucht) of na regen de kainiet moet worden uitge strooid, als men zonneschijn kan verwachten; dat de hoeveelheid variëert tusachen 600 en T200 KjG. per Hectare? Weet gij, dat de fijn gemalen kainiet tijdig ln uw bezit moet zijn, en vóór 't gebruik droog bewaard dient te worden? Weet gij, dat kainiet, ter bestrijding van het onkruid aangewend, tevens bemestend werkt, en dus nimmer verloren is, ook niet wanneer bij het uitblijven van den verwachten zonneschijn de bestnjdingeproef mocht mis lukken? B—r.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 2