ti.432 &urtffn Derde Blad BUITENLAND. 00ST-INDIË. van Zaterdag 10 Juni 1928. D BEVOLK fcN BONDSRAAD. DE OPENBARE BEHANDELING VAN HET, RAPPORT OVER DE GESMOK KELDE MACHINEGEWEREN. Genève, 7 Juni. Met epn klaarblijke lijk verlicht hart nam minister Beelaerts van Blokland hedenavond de gelukwen- sohen van raadsleden en hooggeplaatste V olkenbondsambtenaren in ontvangst, toen de openbare besprekingen inzake het incident van Szent Gothard waren afge- loopen en de Volkenbondsraad door de eenstemmige aanneming van een paar re soluties in den door onzen minister ge- wenschten zin een eind aan deze geheele kwestie, die zooveel stof opgeworpen heeft, had gemaakt. Het was een ondank bare taak, die de raad in Maart aan onzen minister en zijn collegas, Procope en Vil- legas, had opgedragen. Menigeen ver moedde toen al, dat het niet mogelijk zou zijn op deze wijze het volle licht over het smokkelen van machinegeweren naar Hongarije te werpen. Chamberlain gaf vanmiddag wel het oordeel weer van de meest onbevooroor deelde opvattingen over het eindresultaat: „Wij moeten allen de oommlssie-Beelaerts dankbaar zijn voor haar werk, meer mag en kan men van haar niet verlangen, doch het is een teleurstelling, dat geen klaar heid verkregen is". De angst voor Italië. Het onbevredigende van de geheele be handeling van dit punt is nu, dat noch de Hongaarsche regeering, noch de oommls sie-Beelaerts, noch een der raadsleden het gewaagd heeft terwllle van het verkrijgen van eenig licht zich te wenden tot den- geen, tot wien men zioh onder normale omstandigheden toch het eerst zou hebben moeten wenden, namelijk tot den afzender der smokkelwaar. WRarom heeft men hem niet gevraagd, wat de werkelijke eindbe stemming van de onderdeelen der machi negeweren was en waaruit de zending precies bestaan heeft? Dit is het meest bedroevende en ver ontrustende in deze geheele aangelegen heid. Of de commlssie-Beelaerts een vraag tot Italië had kunnen richten zonder over schrijding harer bevoegdheden is eenls- zins onzeker, doch de raad zelf in zijn ge heel is stellig bevoegd geweest in deze aangelegenheid een beroep op de mede werking van Italië te doen. Intusschen hebben alle raadsleden zich angstvallig er van onthouden dit punt ook maar even aan te roeren en Scialoja heeft gedurende de geheele discussie een ijzig stilzwijgen bewaard. De resoluties. Twee resoluties werden tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. In de eerste resolutie neemt de raad kennis van het rapport der commissie-Beelaerfs en dankt de leden van dit comité levendig voor de vervulling van de aan haar toe vertrouwde taak. De Volkenbondsraad drukt in deze resolutie er zijn leedwezen over uit, dat de Hongaarsche regeering het incident van Szent Gothard uitsluitend beschouwd heeft van het gezichtspunt der spoorwegen- en douanereglementen, zon der het noodig te hebben geacht zich bezig te houden met de eindbestemming van het desbetreffende oorlogsmateriaal, of schoon de aanwezigheid van dit oorlogs materiaal onder een valsche verklaring op Hongaarsch grondgebied een zeer bijzon dere beteekenis kreeg met het oqg op de ontwapeningsverpliohtingen, die Honga rije bij het verdrag van Tianon zijn op gelegd. In de tweede resolutie verklaart de Vol kenbondsraad, dat het in hooge mate wen- schelijk is, dat indien een kwestie aan het onderzoek van den raad wordt onderwor pen, de desbetreffende regeeringen alle mogelijke maatregelen treffen om te be letten. dat ot> hun grondgebied iets ge schiedt, wat het onderzoek van den Vol kenbond zou kunnen belemmeren. engeland. HET BEGIN VAN EEN BRIT80H- INDISCHE ZEEMACHT. De benoeming van schout-bij-nacht* Humphrey Walwyn tot vlagoffloier, bevel voerende en belast met de leiding over de »Koninklijke Indische Marine*, is de eerste van dien aard sedert het besluit is genomen deze marine als strijdmacht te reconstrueeren. Britsch Indië treedt zoodoende in het eerste stadium van ont wikkeling tot zeemogendheid en het plan is dat het op den duur voor zijn eigen maritieme verdediging zorg zal dragen. De nieuwe organisatie voorziet in de aanstelling van een vlootvoogd, gekozen uit de Engelsche marine en benoemd voor den tijd van drie jaar. Later hoopt men dat het opperbevel zal opgedragen worden aan een officier van de-Konin klijke Indische Marine, gelijk de nieuwe strijdmacht behoudens goedkeuring van Zijne Majesteit genoemd zal worden. Iets nieuws is dat Indiërs tot officieren benoemd zullen kunnen worden. In de eerste faze van haar ontwikke ling zal de vloot bestaan uit vier kan- nonneerbooten, twee patrouille-vaartui gen, 'vier treilers, twee opmetingsvaar- tuigen en een dépót-schip. Sohout-blj-nacht Walwyn staat bekend als een begaafd officier en een bekwaam organisator en heeft een bijzonderen naam als artilleristisch deskundige. DUITSCHLAND. kosten van de algemeene staking. De Nationale Unie van Spoorwegper- sonecl heeft nu pas kunnen berekenen wat de algemeen© staking van 1920 en de daaruit voortgevloeide uitkeeringen aan werklooze leden haar gekost hebben en zij is tot het reusachtige bedrag van 2.287.915 gekomen. Hiervan is alleen 1.822.080 uitbetaald aan werklooze leden. Ten gevolge van deze geweldige uit gaven was het actief op 1 Januari 1927 geslonken tot 580.000, het laagste cijfer dat sedert het jaar van de oprichting (1918) bereikt is. een staking van scheepskoks in australië. Het scheepvaartverkeer tusschen de Australische staten is op het oogenbuk vrijwel verlamd ten gevolge van een sta king van de scheepskoks. lotdusver werd echter nog het verkeer met Tasmanië onderhouden.. Vandaag wordt aan Melbourne geseind, dat de koks nu ook weigeren aan boord te gaan van schepen, die daarheen be stemd zijn. DE AANSLAG OP HET ITALIAANSCHE GEZANTSCHAP. Het incident, dat zich Donderdagavond voor het Italiaansche gezantschap te Ber lijn afspeelde, waarbij een troep jongelui met keisteenen de ruiten van het gezant schapsgebouw heeft vernield, is nog slechts ten deele opgehelderd. Van de da ders heeft men nog geen spoor ontdekt, doch algemeen wordt aangenomen, dat communisten op deze wijze hebben willen demonstreeren tegen het vonnis in het jongste communistische proces in Italië. SLAPTE IN DE MIJNINDUSTRIE. Bij de kolenmijn Constantln der Grosse te Boohum, die tot het Krupp-concern be hoort, zal in verband met de slapte in het bedrijf in den loop van Juli in twee schachten het werk worden gestaakt, ten gevolge waarvan tweeduizend arbeiders buiten werk zullen komen. WAPEN-VONDSTEN. Aanzienlijke voorraden ontdekt. Naar de „Vossische Ztg." meldt, zijn te Bockenem, tusschen Hildeshelm en Gos- lar, belangrijke wapenvoorraden gevon den. De fabrikant Weule heeft vrijwillig 29 geweren, 18 karabijnen, 2 automatische pistolen en 20.000 k 25.000 kogels ingele verd. Te Schlewicke zijn bij den boer Kllngemann 180 geweren model '98 in be slag genomen, die in een schuur waren verborgen. Te Volkershelm zijn bij den boer Wol- ters een licht machinegeweer, verschei dene kisten met machinegeweer-onder- deelen, verschillende soorten handgrana ten en 2 buksen met elk 150 patronen in beslag genomen. De menschen, bij wie deze wapens in beslag zijn genomen, beweren, dat zij ze in 1922 ter bewaring hebben ontvangen. Het onderzoek hiernaar is nog niet afge- loopen. DE OPENING VAN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. Een woest schandaal, waarbij bloed gevloeid ls. Berlijn, 8 Juni. Voor het eerst heb ben plechtige godsdienstoefeningen plaats gehad ter inleiding van de nieuwe zit tingsperiode van den Pruisischen Land dag, voor de protestanten in den Dom, voor de katholieken in de Hedwigkerk. De daarop volgende openbare zitting van het hooge huis was echter allerminst plechtig. Ze ontaardde in een woest schan daal, culmineerend in een handgemeen, waarbij bloed gevloeid is. De ouderdomspresident, de waardige graaf Posadowski, wiens hooge idealisti sche gezindheid en edele menschlievend- heid in zoo talrijke stichtingen ten be hoeve van het kind bewezen, praktisch tot uitirifc is gekomen, deed in een welkomst woord een beroep op het gevoel van ver antwoordelijkheid der afgevaardigden. Maar de communisten, thans 50 in getal, hoorden den graaf niet eens aan en gin gen onverstoord verder met 't geschreeuw, dat ze dadelijk begonnen waren, nog voor dat Posadowski een mond had kunnen opendoen. Ze schreeuwden: „weg met de regee ring, arbeldersmoordenaars, amnestie". Eén van de dames-communisten stelt zich daarbij zoo onmogelijk aan, dat haar eigen collega's het lachen niet konden houden. Op zeker oogenblik werd het duidelijk, dat graaf Posadowski piet meer aan het woord was. Of hij uitgesproken had dan wel van het woord afzag, omdat hij zich toch niet verstaanbaar kon maken, was te midden van het kabaal niet te onderschei den, maar het midden van het huls, zien de dat de graaf het spreekgestoelte had verlaten, liet eenig applaus hooren. Nu stelde de communist Kasper voor, het voorstel zijner groep tot in vrijheidsstel ling van twee communistische afgevaar digden, die nog in de gevangenis te Goll- now zitten, dadelijk op de agenda te plaatsen. Het reglement van orde schrijft voor, dat onmiddellijke behandeling van een voorstel, dat niet op de agenda staat, eerst kan geschieden als geen der afgevaardig den daartegen bedenkingen oppert. Geldt het een voorstel om afgevaardigden, die zich wegens politiek misdrijf in gevan genschap bevinden, vrij te laten teneinde hun mandaat te kunnen uitoefenen, dan pleegt daartegen geen verzet te worden aangeteekend. Dat li ln Dultaohland par- !en?e y1 'irconts ook dltm?*.! k"'0Tr' niemand der midden-partijen of van de Duitsoh-nationalen tegen onmiddellijke behandeling van dit voorstel in verzet. Dit deed echter dr. Ponsick van de christelijk nationale boeren en landelijke partij »»een geheimer regierungsrat", die eenige jaren geleden uit den Pruisischen staatsdienst ontslagen is. Dit had een geweldige beweging ln het heele huis en niet alleen bij de commu nisten tengevolge. Kasper, gevolgd door ettelijke van zijn aanhangers, snelde naar de banken der rechterzijde om te hooren, wie de tegenspraak had geuit en toen deze communisten vernamen, dat het Ponsick was, begonnen zij hem met de vuisten te bewerken. De afgevaardigden, die in de nabijheid waren, slaagden erin, Ponsick uit de handen van zijn aanvallers te bevrijden. Sterk aan het hoofd bloedend werd hij uit de zaal gedragen. Eenige artsen onder de collega's legden hem een noodverband aan. De communisten bleven tot het einde van de zitting onhandelbaar. FRANKRIJK. DE REGEERINGSVERKLARING. De voortzetting van de politiek van nationale eendracht In de regeeringsverklpring, die Don derdagmiddag in de Kamer werd voorge lezen, wordtaan de Kamer gevraagd om er zioh over uit te spreken, of ze bereid ia door samenwerking en vertrouwen de regeering de noodige volmacht te geven, Het oeconomlsch en financieel herstel zal verder afgemaakt worden, sociale verbe teringen zullen tot stand komen. Ben incident De zitting geschorst De Kamer heeft met 427 tegen 169 stemmen de behandeling van de inter pellatie over de algemeene politiek tot Donderdag uitgesteld, evenals de moties Walter en Uhry tot vrijlating van de thans gevangen zittende gekozenen. Dit geschiedde, nadat Walter was opgekomen voor zijn Elsasser oollega'a Het stelde die socialisten ln de gelegenheid den oommu- nisten hun samengaan met de Elsasser autonomisten te verwijten. Dit verwekte zoo'n hevig tumult, dat de vergadering geschorst moest worden. De ontvangst van de regerings verklaring. Door de Kamer en den Senaat werd luid geapplaudisseerd bij de pasages in de regeringsverklaring over de nood zakelijkheid van sociale verbeteringen, en het handhaven van de politiek van her stel SPANJE. HET HUWELIJK VAN PRIMO DE RIVERA AFGESPRONGEN. Meegedeeld wordt, dat Primo de Rivera zijn plan om met mej. Oastellanos te trou wen opgegeven heeft De Navion zou gis teren een verklaring van Primo de Rivera bevatten. POLEN. SPIONNAGE VOOR LITAUEN. Woensdag zijn aan de Poolsch-Litausehe grens talrijke Litauers gearresteerd onder verdenking, dat zij op Poolsch grondge bied splonnage hebben gepleegd voor Litauen. ROEMENIE. de echt8cheidingseisch van prinses helene. Boekarest, 8 Juni. Het eenige motief, dat in den echtscheidingseiscb van prinses Helène wordt opgegeven, is dat prins Karei zijn vrouw zwaar onrecht heeft ge> daan door in het buitenland een leven te lijden, dat zich niet met de waardigheid van den gehuwden staat verdraagt. Het vonnis wordt 81 dezer uitgesproken. ALBANIË. DE GRONDWETSHERZIENING. Kamer en Senaat ontbonden. Het Albaneesche persbureau meldt, dat de Senaat en Kamer zich incompetent verklaard hebben Voor de grondwetsher ziening en tot hun ontbinding besloten hebben. VERKRUSBAAR BÜ alle erken oe rijwi elhandelaren V/k et DE TOESTAND BIJ TIENT8IN. Een Amerlkaansch vliegtuig ln handen van de Chlneezen? Naar Reuter uit Tientsin meldt zijn er te Koboe, 18 mijl ten Z.O. van Tientsin fevechten geleverd. De verbinding met akoe is verbroken. De scheepvaart op de rivier is gedesorganiseerd. De Noor delijke troepen hebben een batterij opge steld ten Noorden van de stad,hetgeen een teeken is, dat er tegenstand zal wor den geboden. Volgens berichten uit Takoe heeft Tsjang Tsjoeng-tsjang zijn troepen aan den Noordelijken oever van de rivier ver zameld. Er loopen hardnekkige geruchten, hoe wel niet Devestigd, dat een Amerlkaanach vliegtuig heeft moeten dalen, toen het bo ven het gevechtsterrein rond vloog. JAPAN. EEN VERIJDELDE AANSLAG OP DEN MINISTERPRESIDENT. Het ernstige, ook van mislukte moord aanslagen, is, dat zij dikwijls werken als een aansporing tot navolging. En betrek kelijk vlak na den aanslag op Tsjang Tso-lin de berichten omtrent den toe stand van den dictator van Moekden zijn nog zeer tegenstrijdig heeft ook in Japan een poging tot vermoording van een openbaar persoon plaats gevonden. Feitelijk was het niet eens een aanslag en werd de poging reeds in de wieg ge smoord. Dé eerste minister was op weg naar Utsunowiya om daar een politieke bij eenkomst bij te wonen. Hij bevond zioh aan het station Uyeno toen plotseling een als werkman gekleed man op hem toetrad en poogde hem een dolkstoot toe te brengen. Die poging faalde echter, dank zij de waakzaamheid van de politie en de lijfwacht van den minister-president. De dader werd op ataanden voet in hech tenis genomen. Het parlementslid Matsoetnoera heeft een dolkstoot in het been gekregen en een speurder van de politie werd ook licht gewond bij hun geslaagde poging tot verijdeling van den aanslag op den minister-president te Uyeno. aardschokken. Te Batavia en te Soekaboemi zijn giste ren gedurende een halve minuut vrij zware aardschokken gevoeld. CHINA. DE VERBINDING PEKING-TIENTSIN Japansche vliegtuigen. Uit Peking wordt gemeld, dat een kop pel Japansche vliegtuigen aldaar ls aan gekomen. Deze vliegtuigen zijn bestemd om d© verbinding tussichen Tientsin en Peking open te nouden. Men weet, dat troepen van den christen-generaal Feng de spoorwegverbinding tusschen die twee steden had vernield. De staat van beleg ln Moekden. Ia Moekden, de hoofdstad van Mand- sjoerije, is de staat van beleg afgekondigd PEKING DOOR GENERAAL JEN BEZET. Peking is gisteren door de voorhoede van generaal Jen's leger op ordelijke wjjze bezet. Geen enkel incident heeft zich voor gedaan. De bezettende troepenmacht be draagt niet meer dan 2000 man. DE MILLIOENEN-JUFFRwiJW VAN DIRKSLAND. Door Levy Grunwald. Ik heb haar gekend; de millioeincn-Juf- frouw van Dirksland.Zij is nu dood. Als een schok ging het bericht door de harten der menschen, dat er een dame was, die fabelachtige sommen' naliet aan gemeente- en liefdadige instellingen. Een slordige anderhalf mlUioen! Hoe onnoemlijk rijk moet die vrouw ge weest zijn, en.hoe gelukkig, zal de wereld oordeelen. Wat is het op de aarde onrechtvaardig en slecht geregeld, zal menige tobber en ploeteraar wrevelig gezegd hebben. Zij zooveel.wij niets.Voor haar rijk dom, geluk, weelde) Zft kon de zeldzaam ste edelgesteenten dragen, in kostbare ge waden gekleed gaan, behoefde slechts ge affecteerd dien chauffeur te bevelen haar regelrecht naarde RMèra te rijden. Hoe gelukkig miUlonnaire te zijn! Als een tooverfee schijnt mijh millioenen-juffrouw aan fantasten.In gedachten zien we haar, wonende in een groot kasteel, om geven door een slotgracht In een fijn, wit kleed gaat zij, gradieua, onder eeuwenoud geboomte.verwend, verweekelijkt, vertroetelde De wereld daar buiten kent zij ni«.twil z]j niet kennen. Wat weet zij van armoede, ellende.nood druft?. Ik heb haar gekend zooals ztj w Mfj liet zij een blik slaan ln haar hart, haar edele hart, dat warm klopte voor recht vaardigheid. God hebbe haar ziel en binde die in den bundel des Eeuwigen Lichts. Nu ben ik blijde, dat ik haar ge kend, gezien, gesproken heb.mijn mil- lioennaire.de armzaligste onder ons, was niet als zij:, de nederigste kon van haar leven: Bescheidenheid. Zóó zag ik haar voor 't eerst: Ik mag niet zeggen waar, omdat de doode het niet zou willen, wijl men daaruit gevolgtrek kingen zou maken omdat sommigen zouden zeggen.deed zij dat ook? Dat deed zijl Maar niemand mooht het weten. Niemand! Langzaam vulde de zaal zich. Deftig publiek was er, o sekerl Hele. heel, deftig, lewlchtlg doend, kwamen z]j binnen. De ïeeren chic gekleed, met gepomadeerde ïaren.de dames met trippelpasjes en een beetje poudre de riz waarom niet? Wij zaten achter een tafel met een groen kleed. WH waren hoofdpersonen ln een evensoomedle.Reusachtigl Veel had den wij gedaan om dien titel Hoofdman. pardon, hoofdpersoon te verkrijgen. Reu- zonkerels zijn die Hoofdmannen, zei men ln Nederland. Die-e hoe heet-ie ook al weer.nou Ja, je weet wel.die. ls er ook bij.en dan die anderen moet je ook niet uitvlakken.... odh-ooh, wat een werk hebben ze gedaan.tjonge! Voor de groene tafel waarde de IJdel heid de zelfingenomenheid. Ook Ik zat voor die groene tafel.het ls Jaren ge leden.... Luistert de groote pers wel goed, wat er aan die tafel gezegd wordt gaat er geen woord verloren, van hetgeen onze mond spreekt.dat zou verbazend jammer zijn.... het Nederlandsohe volk snakt naar woorden, heeft woorden als brood noodig. Zoo dachten wij, die zaten achter de groene tafel.... TIJDSCHRIFTEN, WEEKBLADEN enz. is erin geslaagd een gezonden zuigeling te vinden, die bereid was te poseeren als radio-luisteraar en drukt dit jongemensch op de voorpagina in extenso af. Wie in Haarlem bekend is, kent ook de aardige oud-Hollandsche geveltjes aan het Groot- Heiligland het is een heele reeks, die nog uit de gouden eeuw intact is ge bleven en door den tand des tijds zijn gespaard. De woninkjes, die natuurlijk aan mo'derne eischen niet meer voldoen, worden thans bij het 8t. Elisabethsgast- huis aangetrokken, maar de geveltjes zullen intact blijven. Onder de illustra ties vermelden wij den gesprongen dui ker te Anna Paulowna, de torpedobooten Z 5 en Z 0, bij van Es en van Ommeren aan den steiger, een viertal aardige op namen bij een dorpspomp op een war men dag, een wedloop van blinde jongens (zij houden zioh door middel van een haak aan een lijn vast om de richting te be waren) in een blindeninstituut in Amerika. Uit Amerika voorts nog een ander, der gelijk gebeuren: een Amerikaansche stu dente, die zioh tot mikpunt stelt van pijl en boog harer mede-studenten. Dat deze opname van fijngevoeligheid blijk geven, kan niet worden beweerd. Er zijn een 6-tal interessante opnamen eener bergbe stijging, die wel een indruk geven van deze gevaarlijke sport. De gymnastiek vereniging „Wieringen" is er au grand afgebeeldhet ls een kranig troepje, waarin vooral het vrouwelijk element sterk ver tegenwoordigd ls. Het Fransche politie- vaartuig „Quentin Roosevelt", in de haven alhier, alsmede de torpedobootjager „De Ruijter" bij de binnenkomst, zijn niet vergeten. Op den achterkant wederom 2 mooie foto's uit Antwerpen. J. Schuite- raaker schrfjft over den Zaanschen Over toom Door de deur glipt een vrouwtje naar binnen. Een vrouwtje, dat zoo wegge loo pen kon z]jn van achter 't formulé, een ploeterend huisvrouwtje, dat gauw een ouderwetsoh bloesje aangetrokken had. Verlegen, onwennig, zette zij zioh in een hoekje neer, scherp afstekend door haar eenvoud, haar burgerlijkheid bij de overigen. Vreemd, toch kon ik mijn oogen niet van haar afwenden... Een deftig heer stond op. Hij had iets gelezen, een brochure, van mijn hand. Wat er in stond kon z.L niet door den beugeil. HIJ sprak irriteerend, ironisch, gewich tig, dik doend met een triomfantelijk: Hoe zeg ik dat nu? Ben ik niet welsprekend? Plots verhief het kleine burgervrouwtje zich van haar zetel Bemoedigend keek zij mij aan. Haar oogen straalden. ZJj sprak. Als mokerslagen vielen haar woorden. Hartstochtelijk kreet zij voor de mlsdeel- den om rechtvaardigheid, schreeuwde zij het leed uit, dat haar hart pijnigde. Bitter, als ware zij, de millionaire, zelf de dupe van deze onrechtvaardigheid, klonken hare woorden. En in mijn hhrt was vreugde, omdat zij mij tegenover de deftigheid ver dedigde. Ik wist toen niet, dat zij milli- oenen bezat, maar dat deed er ook niets toe. Voor mij was zij een edel mensch dat recht wilde. In haar oog was millionnaire-zijn een futiliteit, iets heel nietigs. Het burgerlijk vrouwtje had een verhe ven ziel. Voornaam en groot. Zij was niet als zoovel en, die spreken om Iets mooi te zeggen, wier streven er slechts op gericht ls, om de toejuichingen der menigte te verwerven, ten einde de volksgunst te winnen. En toch rij had dit kunnen doen, beter dan ieder ander. Geld is machtig.men doet er veel n ee. Millioenen zijn nog machtiger, men doet er alles mee.... Alleen Geluk en Ware Liefde kan er niet mee gekocht worden. Zij zocht nooit zichzelf, nooit deed zij iets om uit te blinken. Duizenden gaf zij geluk, doch niemand wist het. Dat zij van hare millioenen koninklijke sommen wegschonk, was niet verheven, doch de wijze, de stille bescheiden manier waarop zij het deed, maakte haar tot über-mensch. Haar naam mooht nooit genoemd wor den. KMn burgerlijk trad zij op naar buiten, doch haar ziel was groot, brandde als een helle toorts in het nietige men schen lichaam. I 8335?- OCLtW .JDe Stad Amsterdam"

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9