T TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Historische overlevering n van Neder'andsche plaatsen VAN DINSDAG 19 JUNI 1928 Voor de Rijks-examencommissie voor het diploma Algemeene Ziekenverpleging 7, 8 en 9 Juni gehouden, slaagden dé heerep W. Schoonenwolf, F. W. Netten en G. W. J. Nieuwenburg, sergeant-zie kenverpleger K. M. Onze plaatsgenoote, Mej. R. Landman, leerlinge van de Rijkskweekschool te Alkmaar, slaagde voor het onderwijzers examen. EVANGELISATIE SAMENKOMST. Morgen Woensdagavond zal de heer P. Storm in het gebouw Ster de Hoop te Ju- lianadorp een Evangelisatie-samenkomst houden. UITZENDING VAN DEN K. R. O. Wij herinneren er aan, dat hedenavond in het gebouw van den R.-K. Volksbond aan oe Molengracht een K.R.O.-avond wordt gehouden, waarvan het programma via den Huizerzender wordt uitgezonuen. Medewerking verleenen: Harmonie „Winnubst"; Dames- en kin derzangkoor onder leiding van Mej. Annj Hoogenbosch; „St. Cecilia", dir. org. A. J. Leewens; katholiek Dubbel Mannen- kwartet, dir. A. J. Leewens; „Cantemus Domino", dir. N. Bouchier e. a. Spreker voor heuenavond: Vlootaalmoe- zenier H. J. M. M. Alink. Voor het programma verwijzen wij naar de Kath. Radiogids van deze week, die aan de zaal verkrijgbaar is. Wij vermelden intusschen nog, dat de uitzending vanuit den R.-K. Volksbond geleid wordt over de telefoon van de firma Heijdanus (Bloemenmagazijn „Hadley"), die daarvoor welwillend beschikbaar werd gesteld. Zaalopening is om half acht. Om acht uur precies moet worden begonnen. DE RIJVERORDENING. In de publicatie betreffende de rijver ordening is een schrijffout geslopen, die wellicht aanleiding kan geven tot misver stand. Er staat, dat binnen dertig beroep mogelijk is behalve van het onder I letters g en i bepaalde. Dit moet evenwel luiden „letters g tot en met i"; dit betreft name lijk de rijverboden voor rij- en voertui gen. Daartegen is geen beroep mogelijk, maar wel is er beroep op de ontworpen regeling voor auto's, motorfietsen en fietsen. WINKELNIEUWS. VLIEGONGEVAL, Gisterenavond van kwart voor elf tot kwart voor twaalf werd gevlogen voor oefening van de zoeklicht afdeeling van de landmacht. Aan deze oefeningen werc deelgenomen door het vliegtuig Z. 16 van het vliegkamp „De Kooy". Te kwart voor twaalf landde dit vliegtuig op het terrein van de Kooy, doch sloeg hierbij over den kop. Vlieger was de officier-vlieger 2e kl, M. O. Moes, waarnemer de luitenant ter zee le kl. O. A. Weemhoff. Laatstge^ noemde geraakte tengevolge van het on geval lichtgewond vermoedelijk een schouderblessure en werd ter onder zoek naar het Marinehospitaal overge bracht. De verwonding is niet van ern- stigen aard. DOODGEBLEVEN. Gisterenavond te ongeveer 0 uur zakte de 66-jarige heer J. Roepe, wonende Bassingracht 62 alhier, voor den winke van de fa. Gebrs. Laféber, Zuidstraat, plotseling in elkaar. De man werd binnengedragen in den winkel en oogenblikkelijk werd genees kundige hulp ontboden. Dr. Schtlrmann kon slechts den dood constateeren, ver moedelijk heeft de man een hartverlam ming gekregen. Per brancard werd hi; later naar zijn woning gebracht. Roepe was gehuwd. Het was dus een zeer droe' vige thuiskomst voor zijn vrouw. DE VEWARMING VAN HET RAADHUIS. Door de raadsleden W. Biersteker, A Dekker—Klik en E. Woud is het volgen de schrijven aan den Raad gericht: De ondergeteekenden hebben de eer voor te stellen de centrale verwarming van het Raadhuis met gas te veranderen in een stokerij voor vaste brandstof. Ter toelichting hiervan merken zij op, dat over het tijdperk van 1 October 1927 tot ultimo April 1928, dat is over zeven maanden, voor de verwarming met gas is verbruikt 65297 kub. M. gas. Berekend tegen slechts 4 cent per kub. M. heeft dus die verwarming gekost 2511.88. Volgens het advies van Ir. Calten, uit gebracht betreffende de verwarming van het Oudeliedenhuis, bereikt men met 10.000 kub. M. gas dezelfde warmte als met 7.2 ton cokes. Voor verwarming met cokes zou dus noodig zijn geweest 6.5297 maal 7.2 is 47.013 ton. De cokes berekend tegen 12 per ton, dat is 70 cent per H.L., zooals door Ir. Calten in bedoeld rapport is ver meld, zou dus de verwarming met cokes hebben gekost 47.013 maal 12.is 564.151/.. De verwaring door middel van cokes zou dus minder hebben gekost: 2511.88 minus 564.15Vt is 1947.721/,. Het komt ondergeteekenden, uit een oogpunt van bezuiniging, noodzakelijk voor zoo spoedig mogelijk in elk geval vóór den winter van dit jaar de ver warming om te bouwen, opdat niet lan ger dergelijke exorbitant hooge bedragen voor verwarming zullen moeten worden besteed. Helder, 18 Juni 1928. (Was geteekend door bovengenoemde raadsleden). Sedert 18 jaar was in het benedenhuis Hoofdgracht 81 de kapperszaak gevestigd van den heer Weidema. Het was een vrij primitieve gelegenheid; door een klein winkeltje moest men langs een opstapje naar het atelier, waar nochtans de cliën- tele den weg wist. Maar nu een paar hui zen verder, op no. 84, het speelgoedhuis van den heer Prins vrij kwam, en de heer Weidema daarover de beschikking kreeg. J vergoeding' ingevolge art.iólder DO.- werd die gelegenheid natuurlijk met beide wet i9zO voor de bizondere school aan de Gemeenteraad. Vergoeding bizonder schoolbestuur. Bij raadsbesluit van 3 Mei 1927 werd de handen aangegrepen. Er moest wat in vertimmerd worden, en het resultaat is nu, dat de Hoofdgracht een flinke kap perszaak rijker is geworden. Behalve een ruime winkel met twee ramen aan de straat, heeft de heer Wei dema de beschikking over een zeer ruim1 salon, dat keurig en naar de eischen des tijds in orde is gebracht. Het toilet met opstand en groot marmeren blad is ge leverd door den heer H. LvMulder, Waag- straa\ alhier, en de heer Leen zorgde voor de „toffeering en beschildering. Zoo- w '1 bij het toilet alsook ten opzichte van behang enz., Is gestreefd om het geheel een uittekenden indruk te geven, en wie er een kijkje gaat nemen, zal toestem men, dat men hierin zeer goed geslaagd is. Aan een inrichting van dezen aard was op dit deel der .Aad zeker behoefte, zoodat de oude zaak ln haar nieuwen vorm ongetwijfeld vele bezoekers zal krijgen. De winkelvoorraad, die bestaat uit rook- en parfumerie-artikelen, ls tevens met tal van zaken uitgebreid, en de keus dus grootr geworden. Koningstraat vastgesteld op 146.31 en voor die aan den Kanaalweg op nihil. Tevens werd in verband' met de driejaar- lijksche afrekening bepaald, dat op het voorschot der vergoeding van de sohool aan de Konings raat over 1927 zou wor den ingehouden een bedrag van 2564.— en op hetzelfde voorschot van de school aan den Kanaalweg o.in. een bedrag van 976.19. Het Bestuur der Vereeniging „Laat de kinderkens tot mij komen" kwam van d'at besluit in beroep omdat ln de afrekening niet waren opgenomen administratiekosten, uitgaven voor vaca ture van onderwijzer, belooningen aan het personeel voor de na-akten, kos'en van herstel en een portret van de ko ningin. In al deze gevallen ln het Schoolbestuur in het geliik gesteld, zoodat B. en W. thans voorst llen over 1924 aan de school Koningstraat alsnog te vergoeden 1261.14. De school Kanaalweg heeft geen recht op vergoeding, aangezien de geïnde schoolgelden he* bedrag der even- tueele vergoeding overtreffen. De slaper in Haagsche Voorhout Philips was bereid; hij wilde wel eens voor enkele uren de staatszorgen, die hem drukten, van zich genomen zien. Dies nam men den dronken schoenlapper op de schouders, droeg hem naar het kasteel; kleedde hem in een van des graven eigen gewaden, besprenkelde hem met odeuren, die ook de graaf gebruikte, en legde hem ln het grafelijk pronkbed te slapen. Men Het hem daar totdat het ochtendgloren Toen verzamelde zich, als bij den graaf zelf gebruikelijk, het Hof om hem heen; de Maarschalk van Bourgondië, tot deze holaneriike functie aangewezen, raakte den zoogenaamden graaf bü de schouders aan schudde hem heen en weer, en maak- hem "r »P opmerkzaam, dat het uur van ontwaken was aangebroken. Is het wonde?, dat de vroolUke Willem verbaasd om zich heen keek, niet begreep waar hj was- 1a eigenlijk nauwelijks vatte wie hfl was' Heer Graaf, zeide men tegen hem. den'schoenlapper, die anders sliep hij te lane tengevolge van een zijner gewone dronken buien, door zijn weinig zacht zinnige en weinig lieflijk uitziende vrouw op andere, meer hardhandige wijze werd gawakt He» Gxuf, aald» twm hem, en vol bewondering betastte hij de zijden gordijnen van het bed, snoof de geuren van het e'gen lichaam op, wreef zich de oogen en zag de schoenen en het kleed, die hem werden voorgehouden. Maar, zoo vroeg het verwonderde hof, daartoe door den Graaf zeiven aangezet, herkent Uwe Hoogheid ons dan niet? Tot zelfs vrouwe Isabella speelde het oolijke spel mede, en diende zich aan als de vor stelijke gade van den z.g. graaf. Toen w-rd het den vroolijken Willem te mach tig! Een ieder moge gelooven, dat ik Graaf van Holland ben, maar mijn vrouw zijt gij niet. Haar gezicht heeft zooveel sproeten, als ik gisteren glazen heb gele digd, en haar vuisten zijn zoo hard, dat de zijde van de kousen en de schoenen, die men mij voorhoudt, er door vernield zouden worden. Maar kalm antwoordde hem Isabella, dat hij de Graaf van Hol land was, en dat hij haar wilde bedroeven door haar'niet te herkennenl De grap ging op. Vroolijke Willem ge loofde, dat hij niet meer was Willem Dirksz. uit de Korte Poten, van ambacht eerzaam schoenlapper, maar dat hij was de machtige, zeer edele Philips, Hertog mi BourgoadJii Aanleg straat, B. en W. stellen voor de Krugeretraat door te trekken tot de Laan. De kosten daarvan worden geraamd op 86000.—, aanleg van water- en liohtleidingen op 6193.90. In hun prae-advies sommen B. en W. enkele voordeelen, welke van deze aansluiting het gevolg zijn, op: le. het aaneensluiten van en een kortere ver binding tusschen twee belangrijke stads gedeelten, 2e. een beter verdeeding van het verkeer, waardoor vooral de Kerk- gracht op drukke zomerdagen meer kan worden ontlast; 3e. een goede uitgang voor de bewoners van aangrenzende stra ten, die thans vaak van het verharde pad langs de volkstuintjes gebruikmaken; 4e. het verkrijgen op geschikte plaats van meer bouwrijpen grond, wat het bouwen en daarmede het scheppen van meerdere werkgelegenheid zal bevorderen. Huurverlaglng Sparta-terrein. B. en W. stelden voor het raadsbesluit waarbij aan de vereeniging „Sparta" upor 400.— een terrein werd verhuurd tot het houden van oefeningen, te wijzigen, zoodat voortaan 300.— per jaar zal moeten worden betaald. Deze regeling gaat in op 1 JuU en is gegrond op de overweging, dat de vereeniging, die in gebreke bleef de huur te betalen, met l'inantieele moeilijkheden heeft te kam pen, en de huur van 400.— boven haar draagkracht gaat. Het bestuur meent de vereeniging in stand te kunnen houden indien de huur wordt teruggebracht op 300.—. Levering van melk op Zondag. B. en W. schrijven aan den Raad: ln uwe vergauering van 13 Maart 1928 ueaen wij, op aanarang vanuit uw college, toezegging om zoo spoedig mogelijk bij u voorstellen in te uienen o.a. met oetrek- king tot den beperkten verkoop van melk op Zondag. Over de regeling van den verkoop van melk en melkproducten op Zondag en op andere daarmede gelijk te stellen dagen is in den loop der laatste vijf jaren een nogal uitgebreide literatuur ontstaan, het geen naar onze meening een teeken is, dat verschillende gemeentebesturen de behan deling dezer aangelegenheid van groot belang hebben geacht. Na doorlezing dezer literatuur zal u aanstonds blijken, dat in de meeste der gemeenten waar de verkoop van melk op Zondag in behandeling is geweest, de voorstanders van beperking van den ver koop op Zondag als hoofdmotief daarvoor aanvoerden het zooveel mogelijk geven van een rustdag in de week aan alle per sonen, die bij het melkbedrijf zijn betrok ken, terwijl door de tegenstanders van wettelijke regeling dezer materie als hoofdbezwaar aangevoerd werd, dat uit een oogpunt van hygiëne het zeer onge- wenscht is, dat de melkverkoop op Zondag aanmerkelijk wordt beperkt, omdat tenge volge daarvan onvermijdelijk de belangen van zieken en zuigelingen zullen worden geschaad. In verband daarmede deelen B. en W. mede, dat, nu mag worden aangenomen, dat de algemeene Rijkswet betreffende de winkelsluiting hoogstwaarschijnlijk nog geruimen tijd op zich zal laten wachten, zij er onder deze omstandigheden voor kunnen gevoelen, dat de plaatselijke over heid thans die maatregelen moet nemen, welke voortaan aan de hooger genoemde categorie van ingezetenen een rustdag in de week zullen verzekeren. Tegen het hoofdmotief van de voorstan ders van beperkten verkoop bracht een deel der tegenstanders dikwijls het be zwaar in, dat de gemeenteraad niet be voegd zou zijn om de hier bedoelde rege ling te treffen, omdat deze materie ge regeld fcou zijn bij de wet van 1 Maart 1815, Stbl. 21, de zoogenaamde Zondags wet. De voorstanders voerden hiertegen over op hun beurt aan, dat de Zondagswet slechts godsdienstige overtuiging tot lei dend motief had. Wij achten een beroep op de Zondags wet, die weliswaar nog feitelijke rechts kracht bezit, niet erg gelukkig, omdat deze oude wet, die ruim een eeuw geleden tot stand kwam, zeker bij lange na niet meer beantwoordt aan de thans heer- s: bende rechtsovertuigingen öp het door raar geregelde stuk. Het hoofdmotief der tegenstanders, na melijk dat door wettelijke regeling hygië nische belangen zullen worden geschaad, lijkt ons niet wel aanvaardbaar, eensdeels niet, omdat de deskundigen op dit gebied het lang niet altijd met elkaar eens zijn. Anderdeels niet, omdat in de thans ont- van Holland en Zeeland, van Vlaanderen en Henegouwen, heer van Friesland en wat dies meer zij. Hij werd erin ver sterkt door de zachte muziek, die zich ge durende zijn uitgebreid en welverzorgd ontbijt deed hooren; doordat men hem na het ontbijt riep om recht te spreken voor degenen, die dat verlangden. Al spoedig meldde zich een jongeman aan, die zeide de a.s. schoonzoon te zijn van den her bergier nabij de Korte Poten. Die herber gier had een vaste klant, een schoen maker, een zekere Willem Dirksz, die wel zeer veel dronk, maar weinig betaalde. Geen wonder, zoo meende de jongeman, dat hij zijn ambacht slecht verstond. Maar dat ging hem niet aan, doch wel wilde zijn schoonvader, dat hij de schuld van elf volle gulden, tot welke deze reeds was opgeloopen, zou betalen. Willem zag hem oolijk aan; duldde niet, dat hij kwaad sprak van dezen eerzamen schoenlapper, die zijn ambacht zoo goed verstond; in sinueerde, dat als hij elf guldens eischte, hij voor niet meer dan de helft zou heb ben geschonken. Maar zeide een vrij gevige bui te hebben en gelastte dus den rentmeester om den klager de volle elf guldens uit te betalen. Waarna hij, onder gelach van het overige gezelschap, naar het verdere pro gramma van den dag vroeg. Hij was nu ter kerke gegaan, had recht gesproken, w tu uoa Uf i* Am lolita dU Haf worpen concept-verordening de mogelijk held op eenige manieren blijft bestaan om des Zondags melk te verkrijgen. Zoo zullen de melkbedrijven van des morgens 8 tot 10 uur op de Zondagen ge opend zijn voor afnemers, terwijl ons col lege in zeer bijzondere gevallen bevoegd zal zijn om van het onderwerpelijke ver bod dispensatie te verleenen. Het zal wel geen nauer betoog behoeven, dat deze ont heffingen tot de hooge uitzonderingen zullen moeten behooren, omdat andere het gevaar niet denkbeeldig is, dat, zooals meer gebeurt, de uitzondering den regel overtreft. Wij stellen ons dan ook voor alleen in geval van ziekten, die het gebruik van versche melk voor patiënten noodza keiiJk maken, hetgeen zal moeten blijken uit een verklaring van den bahandelenden arts, ontheffing van het verbod te verlee nen en alleen dan nog voor een door ons bepaalden tijd. Het verbod zal voorts niet gelden voor ziekenhuizen, gestichten voor ouden van dagen en dergelijke inrichtingen, terwijl wij eveneens niet daaronder zouden willen betrekken de verschillende militaire in richtingen in deze gemeente. Ten laatste zouden wij ten aanzien van den verkoop of de verstrekking van melk of melkproducten in café's en dergelijke inrichtingen een uitzonderingsbepaling van het verbod willen zien opgenomen. Ten slotte zijn wij van oordeel, dat de beperking van den melkverkoop op Zon dag ook niet mag drukken op de Israëlie tische ingezetenen dezer gemeente, voor zoover deze ingezetenen gebruik maken van ritueele melk. Wij zouden daarom te dien aanzien eveneens een uitzonderings bepaling willen zien opgenomen. Als argument van zuiver localen aard voor de uitvaardiging der onderwerpelijke verordening meenen wij te mogen aan voeren het feit, dat de melkventers dezer gemeente, de categorie van ingezetenen, welke het meest van deze regeling zal profiteeren, bijna zonder uitzondering op het aan uw college gericht adres tot rege ling dezer materie d.d. September 1927 hebben geteekend. In de laatste plaats vragen wij nog uwe aandacht voor het advies van den com missaris van politie, waar deze in over weging geeft om de verordening buiten werking te stellen gedurende het tijdvak 1 Mei tot 1 October, welke overweging, zooals u zult begrijpen, voortspruit uit de omstandigheid, dat de melk gedurende het zomerseizoen minder goed kan worden bewaard. Hoewel wij er natuurlijk niet aan denken het tegendeel te beweren meenen wij toch op het denkbeeld van den com missaris van politie niet te moeten ingaan; in de eerste plaats niet, omdat de gele genheid blijft bestaan om des Zondags morgens gedurende twee uren melk*te halen en in de tweede plaats niet, omdat in de meeste gevallen de melk bij een goede behandeling even goed, zoo niet beter in de huizen der ingezetenen kan worden bewaard, dan in de gebouwen, welke de melksljjters gebruiken. Over de onderwerpelijke verordening hebben wij, behalve van den commissaris van politie, advies ingewonnen van de ge- zondheiscommissie alhier en van den di recteur van den gemeentelijken genees kundigen dienst, welke adviezen beide af wijzend zijn op grond van het meerge noemd hygiënisch motief, dat wij echter naar onze meening boven voldoende heb ben belicht. B. en W. stellen voor de door hen ont worpen concept-verordening, ln zake het verbod om op Zondag in deze gemeente melk of melkproducten te venten, te be zorgen, te verkoopen, te verstrekken of af te leveren, vast te stellen. (Het prae-advies is opgenomen in bij lage 7 van den Raad). Reservefonds voor de bedrijven. B. en W. schrijven aan den Raad Bij de behandeling der gemeente-be grooting voor 1928 met bijbehoorende bedrijfsbegrootingen is o.m. ingekomen een voorstel van het lid van den Raad, den heer D. C. A. de Zwart, van den volgenden inhoud „Burgemeester en Wethouders op te dragen een voorstel tot het vormen van een reservefonds voor de water- en licht- bedijjven gereed te maken en dat tijdig bij den Raad in te dienen, opdat zoo mogelijk vóór het afsluiten der reke ning over 1927 met het eventueel te nemen besluit kan worden rekening ge houden.'' Door ons is toen medegedeeld, dat wij bereid waren om deze zaak rijpelijk te overwegen en t. z. t. een voorstel ter zake bij den Raad in te dienen, zullende neerzitten en wijn met hen drinken. Dat was naar zijn aard. Maar aan de grap moest een einde komen, en daarom was er meer dan een der edellieden van zijn gevolg, die volhielden, dat de graaf het tegen hen in het drinken zou afleggen. Welaan, dat nam hij aan; drinken kon hij als de beste; hij mocht graaf zijn of niet, maar in dat opzicht stond hij zijn man. De vrome Isabella zelf schonk in, en zij zorgde ervoor, dat de z.g. graaf meer dan zijn volle portie en de tegendrinkers nau welijks de helft, ja zelfs niet eens dat kregen. Niet lang dan ook duurde het, en de avond was nog niet gevallen of de vroolijke Willem lag, van den grafelijken stoel gevallen, ter aarde. Weer ronkte hij als den dag tevoren, en weer nam men hem op, en ontdeed hem van zijn kleeren. Maar nu werden hem de grafelijke afge nomen en werd hem zijn eigen plunje aangetrokken; nu werd hij niet in, maar uit het paleis gedragen. Dezelfde sterke edelman droeg hem op de schouders, ging met hem den Voorpoort door, en leg de hem, vrij onzacht, ter ruste op onge veer dezelfde plaats, waar hij hem, in ge zelschap van den graaf den vorigen avond gevonden had. En daarna ging hij, ln den kring van Philips, Isabella en de hun nen, zich vermelden over het verbaasde gezicht, dat de vroolijke maar dan weinig oolijke Willam sou jettaa alt hij weet gut- Ingezonden Mededeellng. (772) er rekening mee worden gehouden, dat dat voorstel tijdig gereed is. Wij deelen U thans mede dat deze aangelegenheid meerdere malen in onzs vergaderingen onderwerp van bespreking is geweest. Wij hebben daaromtrent ook advies ingewonnen van den Directeur van de Water- en Lichtbedrijven en van den Verificateur der gemeente-financiën. Het komt ons na ampele overweging echter niet gewenscht voor om reeds nu omtrent deze reserveering een definitieve beslissing te nemen, omdat de omstan digheden daarvoor thans al bijzonder on geschikt zijn. Wel zijn de eindresultaten der gemeente-rekening over 1927 nog niet volledig bekend, maar zooveel is wel ge bleken dat die resultaten niet zoodanig zijn, dat met gerustheid een zeker be drag voor reserveering zou kunnen wor den gebruikt. Daarbij komt dan nog, dat dit jaar voor de eerste maal werkt het nieuwe belastingstelsel, waarvan de uit komsten nog niet zijn te voorspellen, zoodat het, ook met het oog daarop, en vooral ook wijl het heffingspercentage voor de gemeentelijke inkomstenbelasting onzes inziens, op zijn zachtst uitgedrukt, nogal gan den lagen kant is, gewenscht is eerst eens af te wachten hoe de fi- nancieele zaken der gemeente zich verder ontwikkelen. Wij stellen U derhalve voor nog niet eenig besluit omtrent reservevorming ten behoeve van de bedrijven te nemen, maar een beslissing in dezen op te schorten totdat de financiëele resultaten van een en ander bekend zijn. Wij zullen dan te zijner tijd op deze aangelegenheid terug komen. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Mei 1928. Mannen. Aanvragen kwamen in om: 8 grondwerkers, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 2 landarbeiders, 1 loopknecht, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 13 losse-werk- lieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 1 met selaar, 1 portier, 1 slagersleerling ben. 18 jaar, 1 stoker, 4 schilders, 6 transport arbeiders, 4 timmerlieden, 4 timmerlie den-halfwas, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 1 winkelbediende. Totaal 53 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 10 bakschippers, 1 bankwerker, 1 bank werker-draaier, 1 boerenarbeider, 1 chauffeur, 1 dekknecht, 2 electriciens, 1 electriciensleerling ben. 18 jaar, 16 grondwerkers, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 8 landarbeiders ben. 18 jaar, 2 loodgieters, 1 loopknecht, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 1 loodgietersleerling ben. 18 jaar, 25 losse-werklieden, 1 los-werkman ben. 18 jaar, 1 matroos, 1 metselaar, 1 paardenknecht, 1 portier, 1 reiziger, 1 scheepmakersleerling ben. 18 jaar, 1 schoenmakersleerling ben. 18 jaar, 1 slagersleerling ben. 18 jaar, 1 smid- bankwerkersleerling ben. 18 jaar, 8 sto kers, 1 stuurman, 1 tuinman, 3 timmer lieden, 35 transportarbeiders, 2 timmer lieden-halfwas, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 1 winkelbediende. Totaal 126 personen. Geplaatst werden: 4 bakschippers, 1 bankwerker-draaier, 2 dekknechts, 2 electriciens, 8 grond werkers, 2 landarbeiders ben. 18 jaar, 1 loodgieter, 1 loopknecht, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 13 losse-werklieden, 1 los- werkman ben. 18 jaar, 1 metselaar, 1 por tier, 1 paardenknecht (Duitschland), pijpfitter, 2 stokers, 5 stoker-dek- knechts, 3 timmerlieden, 4 timmerlieden halfwas, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 6 transportarbeiders. Totaal 63 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 2 aardappelschilsters, 9 dagdienstbo den, 8 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dienst boden (intern), 2 huishoudsters, 1 nood hulp dienstbode, 1 waschvrouw, 11 werk sters, 2 winkeljuffrouwen. Totaal 40 personen. Aanbieding kwamen in van: 3 aardappelschilsters, 1 dagdienstbode, Inderdaad, dat ontwaken was hard en bitter. Men schikt zich gemakkelijk in het geluk, en de vroolijke Willem had gaarne aangenomen, dat het lot goedgunstig over hem had beschikt door hem plotseling tot Graaf van Holland te verheffen. Nu zag hij, dat niet zijn ontwaken droom was ge weest, maar dat het juist andersom wa» geweest. Hij was nog Willem de schoen lapper, hij had nog een vrouw met veel sproeten en harde vuisten, die hem niet slechts verwonderd, maar kijvend, snau wend vroeg waar hij den geheelen dag gezeten had. Hij kon niet anders denken dan dat hij gedroomd had. Totdat hij den zelfden avond ln zijn gewone herberg kwam, er door den waard met bijzondere strijkages werd ontvangen, en vernam, dat inderdaad een grafelijke bediende was gekomen om de volle schuld, die hij er had staan te voldoen en een rekening voor het dubbele bedrag te zijnen gunste te openen. Waarop vroolijke Willem, zich grafe lijke waardigheid gevende te midden zij ner vrienden, geheel de herberg rond zich schaarde en de gulhartigheid van den goeden Philips beantwoordde door een ieder, die aanwezig was, op zt|n kos ten diens gezondheid te doen drinken. Maar slapen in het Voorhout deed hij niet meer. uit vrees nog een* zoo bitter te oatwofcoo.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5