KAN NE WASSER De Bloembladen van Lao-Tze STOOMERIJ en VERVERIJ van S. KROM In UwZadeltasch FUROL NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. GRATIS. WEEKOVERZICHT. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Wïj leveren de STOOM- en VERF- GOEDEREN binnen zeer korten tijd af. 5fS3SWSS!,^!i^?S,'S: BUITENLAND. Nr. 6611 ZATERDAG 23 JUNI 1928 66»t9 JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O.* DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juni op: ond.: op:oud: vjm:ïum: Z 24 Al 25 D 26 W 27 D 28 V 29 Z 80 V. 11.06 v. U 12.20 M 1.30 2.40 n 8.49 4.59 6.09 4.40 0.24 4.40 9.24 4.41 9.24 4.41 0.24 4.42 èM 2.05 4.42 9.23 2.22 4.43 9.23 1.10 1.24 1.87 1.50 2.15 6.07 4.08 5.06 6.10 7.06 7.57 2.41 8.84 4.88 5.49 6.89 7.82 8.20 Zaterdag 28 Juni 9.54 uur. Zondag 24 9.54 Maandag 25 9.54 Binnenland. V acan ticplannen. Nu die zomer deze week officieel zijn intrede heeft gedaan, met werkelijk prachtig zomersch weer, beginnen de va- cantieplannen ook vasteren vorm aan ite nemen. Natuurlijk was er al lang over gesproken waarheen de reis dit jaar zou gaan, maar tot een definitieve beslissing was het bij de moesten nog niet gekomen en 't weer was er tot nu toe nog niet naar dat men met groot verlangen zijn vacan- tie tegemoet zag. Maar nu wordt het ernst, de schoolvacanties staan voor de deur, op kantoor en in werkplaats wor den de vacantielijsten in orde gebracht en het weer werkt mee om d'e vacantie- stemming er in te brengen. Veel wordt er gereisd de laatste jaren, dank zij de verschillende reisvereenigln- gen, die het reizen naar het buitenland zoo gemakkelijk maken, goedkoop willen we niet zeggen, omdat hij, die in het bui tenland bekend is en de adressen weet, op eigen gelegenheid zeker niet duurder uit is. Maar daartegenover staat dat men, wanneer men met een reisvereeniging op stap gaat, een massa gemakken heeft. Men behoeft niet te zorgen voor hotels, vindt zijn maaltijden gereed- en wordt ont last van overtollige bagagé en nog meer dingen, die andera heel wat hoofdbrekens kosten en last veroorzaken. Door de reisvereenigingen zijn 'al maandenlang de voorzorgsmaatregelen genomen en de reizen georganiseerd., die Ingezonden Mededeellng. door 27) straks met haar leden gemaakt zullen worden. Zwitserland, het land1 van de Alpen, zal ook dit jaar wei w.eer de meeste louristen trekken en het is maar te ho pen, dat het weer nu wat vaster wordt, zoodat men in alle opzichten zal kunnen genieten. Zty die over een bescheidener beurs be schikken en toch van honk willen, gaan do schoonheid1 van eigen land eens be zien, zij gaan kampeoren ln de bosschen of de duinen (en kent u iets heerlijkers aan het vrije kampleven) of trek ken per fidts door ons land om naar lichaam en geest versterkt, straks den arbeid weer aan te vatten. De Koningin en Prinses Juliana hebben do vorige week Zaterdag een zo- me?-ois aangevangen naar het Noorden. Zweden en Noorwegen zullen worden be zocht, waarbij speciaal aan de Noorde lijke Fjorden en het Noorweegsche hoog gebergte een bezoek zal worden gebrnoht. Deze landstreek is van groote schoon heid. Men vindt er tal van watervallen, die een eigenaardige bekoring aan het landschap geven. Ook in 1924 werd door de Koninklijke familie een bezoek aan deze omgeving gebracht. (De Prins, die voor een kort verblilf naar Duitscbland is, zal zich in Zweden bij de Koningin en de Prinses voegen. De Twuyverweg, waarover de laatste maanden nogal wat te doen is geweest, omdat geen van de omliggende gemeenten geneigd was de zen, voor het verkeer onmisbaren weg, in berijdbaren toestand te brengen, zal nu toch binnenkort weer voor het ver keer opengesteld kunnen worden. De vorige week heeft de minister van Waterstaat, min. v. d. Vegte, een verga dering te Broek op Langendijk bijge woond waar men besloten heeft dat de gem. Alkmaar, de eigenaresse van den weg, dien ln goeden staat zal brengen, terwijl Broek op Langendijk, Zuid en N. Scharweude, St. Pancras en Oudkarspel voor het onderhoud zullen zorgen. Zoo is deze wegenkwestie dus ook weer tot een oplossing gebracht, al heeft het dan ook heel wat voeten in de aarde gehad voor het zoover was. De gevangenis te Alkmaar zal met Ingang van 1 Ootober as. buiten dienst worden gesteld. „De zaak" ren deert bepaalt niet meer en het ls dan maar het beste haar te liquideeren en de cliënten over te doen aan Leeuwarden of een nog verder gelegen plaats. Wetsontwerp winkelsluiting. Deze week is bij de Tweede Kamer in gediend een wetsotwerp tot regeling van de winkelsluiting, waarin de wettelijke bepaling wordt vastgelegd van ©en ver plichte sluiting om 8 uur des avonds en Zondags den geheelen dag. Het wets ontwerp gaat uit van de gedachte dat de wet ln het winkelbedrijf gelijkheid van oonourrentle-voorwaardea moet in het leven roepen. Het voornemen van de regeering is, krachtens de Arbeidswet van 1919 een maximum arbeidstijd voor winkelbedienden te gaan voorschrijven. Dus moet er nu ook, redeneert de memo rie van toelichting tot het ontwerp, een wettelijke regeling van de winkelsluiting komen, anders zou er in de gemeenten, waar geen sluitingsuur ls voorgeschre ven, altijd ongelijkheid in concurrentie voorwaarden ontstaan tusschen winke liers die niet en andere die wel zonder hulp van winkelpersoneel hun bedrijf uit oefenen. Er valt over deze regeling uit den aard der zaak veel te zeggeD en er zal zeker tegien de voorstanders nog wel eonlge oppositie gevoerd worden, maar zeker is het dat de winkelbedienden de aanne ming ten zeerste zulleq toejuichen. - Buitenland. De stabilisatie van den Franschen frank. Een belangrijk besluit is door den Franschen ministerraao genomen door een buitengewone zltung te houden op heden (Zaterdag) om een definitieve be slissing te nemen over de stabilisatie van den frank. Voor Maandag as. zal de wet op de stabilisatie waarschijnlijk reeds af gekondigd zijn. Er wordt dus spoed ach ter gezet. „Langen tijd heeft de heer Poincaré zich tegen het denkbeeld, om tot wette lijke stabilisatie over te gaan verzet zoo schrijft het Hbl. en hij liet in de breed© belanghebbende kringen die hoop op een verdere revalorisatie van den frank levendig blijven, waaraan trouwens ook eenige ministers ln zijn kabinet om redenen van politiek meenden te moeten vasthouden." Het is te verwachten, dat het besluit Ingezonden Mededeellng. WINKEL: KEIZERSTRAAT 31 - TELEFOON 473. Zii slaakte een kreet en greep zijn arm. Haar vingers beefden, en Koeler vroeg zich af, of het van opwinding was of van vrees. De onmiddellijke reden was be grijpelijk. Het achtergedeelte der lift-be woog zich voorwaarts en duwde Jen on verbiddelijk naar voren, zachtjes glydend tusschen horizontale gleuven, die halver wege tusschen de kanten waren legd en waarschijnlijk door een stalen «tang aan de achterzijde, naar voren wer den gedrukt. De voordeur was zonder dat zij, het hadden gemerkt. terzijde ge- gaan, en deed hun een ^arte vierkante ruimte zien, waarheen zii z0 w vplor_ stand te kunnen bieden, door het verbo gen méchanisme werden IT^twten. Keeler gaf een schreeuw, hoewel hij be greep dat het nutteloos was, voor zy ver der de duisternis ingingen. Onder zijn voeten voelde hij vuil. 'Dehft slootauto- matisch en plotseling met «en lichten Tw'S'SSot'S het melde verschrik vr^en<j Wing-Sang," ant woordde Keeler razend. Nu was hij toch Inde val geloopen. Was Claire Arden in het oompiot? Haar schrik scheen natuur lijk genoeg. Zii waren onder den beganen grond' gevangen en hij had de pet, met den talisman in de klep verborgen, op het hoofd. De mogelijkheid van een onder zoek maakte hem het meest bevreesd1. Het bloemblad lag wel goed verborgen, maar bij een nauwkeurig onderzoek moest men tusschen de lagen een zekere stijfheid ontdekken, en Chineesche speurhonden deden nauwgezet hun plicht. Br viel niets anders aan te doen, dan de gebeurtenis af te wachten. Hij tastte naar zijn revolver. Deze was verdwenen, weggenomen door een handigen Chinee- schen expert waarschijnlijk op het oogen- blik, dat hij, naast het meisje aan de toon bank stond. „Zullen zij ons berooven of ons voor een losgeld vasthouden?" vroeg zij. „Ik weet niet van ons. Maar zij willen mij hebben. Ik ben een stommeling ge weest." Waarom willen ze u hebben?" „Omdat zij vermoeden, dat ik iets bezit, dat zij graag willen hebben." „En, heeft u het?" Zij onderhielden zich fluisterend, en in haar vTaag lag een bijzondere drang op gesloten. Hij gaf geen antwoord. Waarom deed zij navraag? Indien het bloemblad mocht worden gevonden, hoopte zij dan vrij uit te kunnen gaan? Wist zij iets om trent het bestaan van den talisman? Hij1 vertelde haar niet, wat hij met Wilming- ton was overeengekomen. Men kon niet voorzichtig genoeg zijn, indien men uit dezen ellendigen toestand wilde geraken. De paats waar zij zich bevonden, had dien eigenaardigen, flauwen zuurachti- gen reuk van rijstjvijn en specerijen, wel ke onafscheidelijk aan het Oosten is ver bonden. Het meisje vatte zijn arm. „Bat is alles mijn schuld," sprak zij. „Ik heb u in een val gebracht, doch ik wist het niet." „Natuurlijk niet." Keeler kon den Iro nisch en klank niet uit zijn woorden ban nen. Hij voelde en hoorde, dat de adem van het meisje stokte. „U gelooft mij niet," zeide zij. Hij antwoordde niet. Hij voelde zich hiervoor te bitter gestemd. Hoe kon Wil- mington hem ter hulp komen, nu zij wa ren opgesloten in een ondergrondsche ruimte, zelfs dan, indien hü er op aan zou dringen de bazaars aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen? En met open oogen was hij er ingevlogen. Hij had zioh tenminste verbeeld, dat zij open waren. Hij, vroeg zioh nu af, waarom bet meisje zich in zijn gezelschap bevond. Misschien wilde zij haar eigen persoon redden. Haar gelaat stond tsrak, zooals het licht van een lucifer welke hij aanstak, deed1 zien. Hij had er slechts een stuk of wat bij zich, maar één was genoeg, om hem te toonen dat zij zich in een kelder bevon den, opgetrokken uit harden lavasteen, en deel uitmakend van het gebouw. Aan den eenen kant stond een lange tafel of een toonbank. In een hoek lagen matten op gestapeld1 boven de een of andere koop waar. „U deed beter met te gaan zitten", sprak Keeler tot het meisje. JDe matten zijn schoon". „Heel goed1". Haar stern klonk bedeesd en verontschuldigend. Hij ontstak een tweeden lucifer, terwijl zij plaats nam. Zijn voet stootte tegen den stapel, hij tilde de matten op en bekeek de blikken met rood© etiquetten, die zich daaronder bevonden. De lucifer ging uit. tot stabilisatie, hoe gewenscht heit dan ook om financieel© en economische rede nen moge zijn, belangrijke politieke ge volgen met zich zal brengen. Ook hierom, omdat met de stabilisatie ondanks de volkomen juistheid van Poinoaré's uiteenzettingen in zijn nieuwe regeeringsverklaxing, dat ook na deze de voorzichtige en zuinig© financieele po litiek door hem gevoerd, zal moeten wor den voortgezet en het financieele herstel nog geenszins zal zijn gewaarborgd, en de zeer groote kans bestaat, dat de po litieke strijd in den ouden vorm zal wor den hervat". Het vrouwenkiesrecht In Engeland. Het wetsontwerp betreffende het vrou wenkiesrecht, waarbij 21-jarige bakvis- schen het stemrecht wondt verleend, ls Maandag definitief door het Hoogerhuis aangenomen. Zooals wij vroeger reeds schreven bepaalt dit wetsontwerp dat aan de vrouwen volkomen gelijk kiesrecht wordt verleend als aan de mannen, tot nog toe mocht een vrouw eerst op 80- jarigen leeftijd ter stembus gaan terwijl den mannen dit voorrecht op 21-jari- gen leeftijd verleend werdi Bij' een volgende algemeene verkiezing zullen nu naast een twaalf en een half millioen mannen, niet minder dan veer tien en een half millioen vrouwen het kiesrecht kunnen uitoefenen. Het aantal vrouwelijke kiezers overtreft dus dat der mannen met twee millioen. Hoe nu de verhoudingen zullen worden bij een stem ming? Daarnaar is men zeer nieuwsgie rig en de eerstvolgende algemeene ver kiezingen zulen dat wel leeren. De regeerlngacrlBts ln Duitschland. D© sociaal-democratische kabinetsfor mateur, Hermann Mtlller heeft nog geen kans gezien een nieuwe regeering samen te Stellen. Conferentie na conferentie heeft hij deze week gehouden, maar steeds weer sprong de vorming af door de weinige toeschietelijkheid van de Dultsche volkspartij, die eischen stelde, die onmogelijk ingewilligd konden wor den. Herman Müller zou de opdracht, die hij van president Hindenburg had ont vangen, teruggeven en deze zal dus ge noodzaakt zijn naar een ander kabinets formateur om te zien, wat hem niet licht zal vallen nu men eenigszins met de moei Ujkheden op de hoogte is, aan de vorming van de nieuwe regeering verbonden. Ben droevig Incident ln de Servische Skoeptsjina Een bittere veete tusschen de radicale regeeringspartij en de oppositie, onder aanvoering van den Kroatischen boeren leider Steven Raditsj, Is Woensdag op dramatische wijze in de Servische Skoep- stjlna uitgevochten. De radicale afgevaar digde Ratsjitsj heeft daar op de dwars drijverij van de boerenpartij met revolver schoten geantwoord, die op haar leider Steven Raditsj gemunt waren, maar eerst eenige afgevaardigden troffen, die met doodverachting, voor hun leider spron gen, toen Ratsjitsj op hem schoot. Twee dooden en vier gewonden vallen er bij dit'droevige incident te betreuren. Steven Raditsj werd wel getroffen, doch het schot was niet doodelijk en volgens de laatste berichten maakt hij het zeer goed. „Welke politieke gevolgen deze wan daad zal hebben, kan men nu nog niet be- oordeelen" schrijft de Nw. Rott. Ort „maar in een bericht uit Boekarest wordt reeds rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de conferentie van de kleine Entente daar erdoor afgebroken zal worden, omdat Marinkowitsj, de Servische minister van buitenlandsche zaken, mis schien plotseling naar Belgrado terug zal moeten keeren". Een geslaagde Ooeaanvluchl, De eerate vrouw, die den tocht over den Oceaan maakte, is Miss Earhart, een Ame- rikaansohe, die veel gelijkenis heeft met den bekenden vlieger Lindbergh en daar om den naam „Miss Lindbergh" draagt. De overtocht blijft, niettegenstaande de roekeloosheid daarvan, een kranige pres tatie, die bewondering voor den durf, vooral van deze Ataerikaansche dame, af dwingt en de vreugde in Amerika was be grijpelijkerwijs zeer groot, toen men Maandagmiddag vernam, dat de „Friend- ship", het vliegtuig waarmee de tocht was gemaakt, veilig op Engelsohen bodem was gedaald. Behalve door Mej. Earhart, was het vliegtuig bemand door de piloten Ellsworthy en Wilmer Stuitz, benevens De Duitsche Oceaanvllegers zijn deze week weer ln Bremen teruggekeerd en met geweldig enthousiasme ontvangen. Meer dan een half millioen menschen was op het vliegterrein, waar het dappere drie tal landde, aanwezig en juichte hen geest driftig toe. En nu gaan ze eèn zegetocht maken door de groote éteden van het Duitsche rijk. DUITSCHLAND. DE KABINETSVORMING MISLUKT. De eisch van de volkspartij t.a.v. de Pruisische regeering het strui kelblok. De lnterfractloneele onderhandelingen, die Donderdagmorgen twee uur geduurd hebben, leverden al spoedig zulke on overkomelijke moeilijkheden op, dat Mül- er de heeren van de volkspartij waar schuwde dat het op deze wijze geen zin had de besprekingen voort te zetten. De M>uw van den pantserkruiser, belasting kwesties en eenige andere punten van militaire politiek bleken groote struikel blokken, maar ten slotte gaf het vasthou den der volkspartij aan baar eisch tot gelijktijdige opneming in de Pruisische regeering den doorslag. Müller zeide dat deze eisch niet vervuld kon worden en dat h]j zioh volkomen op het standpunt Hij streek een derden af. Het licht liet een deur zien, in den wand aangebracht. Het was een ijzeren rechthoek zonder scharnier of knip aan de binnenzijde, maar precies sluitend in het achterste gedeel te der schuilplaats, welke vijf bij tien meter groot was. „iBr is lucht genoeg voor een poosje", zeide hij. „Er zal wel spoedig iemand komen. Ik denk niet, d'at zij ons nu al willen uithongeren. Had ik maar mijn re volver!" Er klonk eenig licht geruisch op plaats waar het meisje zich bevond,, een verschuiven der matten en het ritselen van linnen. „Ik heb een revolver", zeide zij. „Ik heb er altijd1 een bij me, als ik alleen reia Hier is hij. Hij is maar klein". Zijn vingers raakten in het donker de hare aan toen hij zijp hand uitstrekte naar den revolver. De hare was koud, maar de aanraking deed hem beven. In dien zij hierin een rol sp eeldewaarom dan gaf zij: hem haar eigen revolver? Hij leg de berouw dat hij gevoelde, in zijn „dank U". De revolver was een ouderwetsch dub belloops pistooltje en bijna een stuk speel goed. dat echter op geringen afstand een voldoende uitwerking kon hebben. „Geladen?" vroeg hij. „Ja, beide loop en". „Dan zullen wij hier toch nog vandaan komen. Houd moëdl" Plotseling straalde van de lage zolde ring een licht hen tegen uit een enkelen electrischen ballon. „Het scherm gaat op", sprak Keeler. Hij was nu koel en bedwong zijn drift, om zijn wraak beter te kunnen koelen. Zijn blik ontmoette dien van het meisje Ingezonden Mededeellng. (776) Oooa JO-60 «n 90 ct. Tob« 80 a. Bfl Apoth. en D roguren en hij glimlachte haar toe. Het kleine pistool schonk hem in meer dan één op zicht vertrouwen. Bij het vernemen van een krassend geluid, uit de richting der metalen deur komend, kruiste hij de ar men en ging tegen den muur staan, het pistool onder den linkerarm verbórgen zoodat het niet was te zien. De deur gleed terug. Daarachter be vond zich een steenen muur, en een war mere luchtstroom golfde in de ruimte. Kee ler bewoog zich niet. Claire Arden zat voorovergebogen, de handen op de knieën gevouwen, haar oogen op hem gevestigd, en samen luisterden zij naar het zachte gesohuivel der voetstappen op de trap. De stilte hield even aam Töen verscheen plotseling een Chinees in de deuropening, in elke hand een Brow ning. Hij was op zijn Amerikaansch ge kleed, de schoenen uitgezonderd. In het bleeke licht geleek de kleur van zijn ge laat op die van een onrijpe citroen. Zijn haar was kort geknipt; hij1 had een hoog, terugwijkend voorhoofd, de oogen die diep weggezonken lagen tusschen breed© jukbeenderen, onder vooruitstekende wenkbrauwen, glinsterden als geslepen gitten. De mond scheen niet meer dan een spleet, de dunne lippen waren bruin van kleur. Diepe groeven liepen van de neus vleugels naar de hoeken van dien mond en zetten zich' naar beneden voort in een kwaadaardigen grijms. Hij gaf een kort be vel, en de deur ging achter hem dicht. Hij grijnsde boosaardig tegen het meisje en knikte Keeler toe, alvorens op de lange tafel plaats te nemen. (WsMtt ohpA) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Holdcrsohe Courant 11.50; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indtë p. aeepoet 12.10, id. p. mail en overig© landen 18.20. Zondagsblad reep. 10.50,10.70,10.70,11.—. Modeblad rasp. 10.95,11.25,11.25. 11.85 Losse nummers der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct Post-Oirorelkenlng No. 16066. 'ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (fp&ljard). Imgeo. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarlel. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ot., elk© regel inoer lOot. biJ vooruitbetaling (adree: Buroan v. d. Klad ©n met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot. ADM. HELD. CRT. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Lfoht op voor auto's en fietsen: FEUILLETON. J. ALLAN DUNN. behoort op fteUtochten, voor verzachting eo genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos ol tube

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1