T PLAATSELIJK NIEUWS TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Gemeenteraad. GEMENGD NIEUWS Hoe vormt de Landarbeider zich een eigen bedrijf. VAN DINSDAG 26 JUNI 1928. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. Baas Azn., directeur der algemeene Noordholl. Maatschappij van Levensver zekering te Haarlem is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Aan de Rijkskweekschool te Alkmaar slaagde voor onderwijzeres mej. C. J. M. Nauta, tevens behaalde zij de acten.sloyd en nuttige handwerken. Voor de acte handwerken slaagde aan de Rijkskweekschool te Alkmaar onze plaatsgenoote mej. A. de la Court. Voor het te Alkmaar gehouden examen handenarbeid slaagden de heer J. Eden en de dames A. Steiberg, T. Nauta, G. de la Court, C; Heijboer en J. de Snaayer, allen van hier. De Oud-Geref. Gemeente alhier, heeft een beroep uitgebracht op Ds. Overduin, van Utrecht. Onze vroegere plaatsgenoote mej. A. Kruiff is benoemd als Rijkstelefoniste 2e klasse te Hoorn. TOELATINGSEXAMEN R. H. B. S. Voor het de vorige week Woensdag geëindigde toelatingsexamen R. H. B. S. alhier slaagden de volgende candidaten: C. J. A. Biegel, A. G. B. Bkchoff, C. P. Blinkhof, D. Bosman, W. van den Broek, W. P. Coolhaas, B. J. Eenhoorn, J. de Graaf, J. Kooger, W. Morée, C. H. Oort- gijzen, H. Paters, J. A. Pluylaar, H. O. Pootjes, P. Pover, H. J. Rigters, W. Rijf, F. M. van Rijn, G. Taylor, J. H. Zeilstra, A. H. Zootjes. Afgewezen 12. ZOMER-CON CERT te geven door de Harmoniekapel „Win- nubist" (directeur H. B. Schenkels) op Dinsdag 26 Juni 1928, des avonds van 8 u. 80 tot 10 uur in het Julianapark. Programma: AAN DE GEVOLGEN VAN EEN REDDING OVERLEDEN. Op 27-jarigen leeftijd is Zaterdag te Zaandam overleden Augustinus Heijkoop, agent van politie aldaar. Heijkoop, die hier eenige jaren postbode is geweest, is hij vele plaatsgenooten bekend. Sinds twee jaar was H. bij de Zaandamsche politie. Voor eenige weken heeft hij daar eer. twintigjarige jongeman uit het water gehaald. Met zijn drijfnatte kleeren heeft de redder toen nog langen tijd getracht de levensgeesten van den drenkeling op te wekken, wat hem evenwel niet meer mocht gelukken. Zeer waarschijnlijk ten gevolge van dit onaangename bad is H. nu Zaterdag overleden. Hij is nadien althans niet meer goed geweest, doch heeft geregeld gesukkeld. Een niervergiftiging maakte Zaterdag een etnde aan zijn leven. Door een aantal Zaandamsche collega's, alsmede agenten van de brigade mare- chaussée en militaire politie, is het stof felijk overschot hedenmiddag op de R.K. begraafplaats aan den Strooweg ter-aarde besteld. ZONNESTRAALDAG. Blijkens de in dit nummer voorkomen de advertentie, wordt de Zonnestraaldag dit jaar gehouden op Zaterdag 30 Juni s Het doel van do Vereeniging „Zonne straal" is in 't kort samengevat, het ver strekken van kostelooze nabehandeling aan t.b.c.-patiënten van elke gezindte in z g. Arbeidskolonies, waar door gepasten arbeid de patiënten geschikt worden ge maakt om weder als bruikbare arbeiders in de maatschappij hun taak te kunnen opvatten. Het plaatselijk Comité doet een ernstig beroep op de ingezetenen om dit mooie doel door hun milden steun te bevor deren. Dames, die zich voor den verkoop van het embleem willen verdienstelijk maken, worden vriendelijk verzocht zich spoedig bij het comité op te geven (v. Limburg Stirumstraat 24). Den geheel en dag kun nen zij zich Zaterdag in het Marine Bondsgebouw vervoegen om de noodige 8peldjes voor de collecte in ontvangst te nemen. DE JONGEN DIE EEN GRATIS RITJE NAAR ALKMAAR MAAKTE. Wij hebben in ons nummer van Zater dag gemeld, dat een pl.m. 14-jarige jongen met een chauffeur van de bussen Helder— Alkmaar Donderdag was meegereden en toen den geheelen nacht was weggebleven, waardoor zijn ouders in doodeiyke onge rustheid hadden verkeerd. Wij stelden het in >ns bericht voor alsof ook de chauffeur daaraan schuld had en dus een repri mande verdiende. Dit is echter niet het die zich achter de auto bevindt. Hij kon zich daar voor het oog van den chauffeur schuil houden en maakte zoo het gratis ritje mee. Eerst den volgenden dag hoor de de chauffeur dat hij op deze wijze een passagier vervoerd had, en hem treft dus in het geheel geen schuld. KERMIS-UITVOERIN GEN. Hoera! Olympiade. De Revue welke gedurende de kermis van Zondag tot en met Woensdag in Casi no wordt opgevoerd staat in het teeken der Olympiade. De deelnemingen der verschillende landen, wordt als een aar dig tafereel weergegeven. Zang, dans en costumes zijn grootendeels toepasselijk op de Olympiade en de Serierse Troupe geeft er schitterende staaltjes in van plastische standen athletiek. Het Deventer Dagbl. van 4 Juni schrijft: De revue is een aan eenschakeling van jolige tafereelen, slechts een enkele maal onderbroken door een ernstige scène. Zij brengt vroo- lijkheid en wat pracht en schittering van costumes betreft, is het een lust voor de oogen. Het danspaar de Retectrini's heeft veel moois te zien gegeven. De Pretty- girls hebben gedanst met een vroolijk- heid zooals dansmeisjes betaamd en de schittering van costumes, die na elke scène werd vertoond, is met gratie voor het voetlicht gebracht. „Hoera Olym piade" is een revue, waarbij men zich zeker zal amuseeren en men zeer veel moois te zien en heel veel geestigs te hooren krijgt. Verschenen is een vervolgagenda voor de vergadering van dep Raad der ge meente Helder, hedenavond 8 uur. Ingekomen stukken. Bericht van aanneming der benoeming van C. F. R. Smith tot lid en voorzitter der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, ner Co. en de Nederlandsche Odd fellowbank, beiden gevestigd Tolstraat 110 I, Amsterdam, zich tot hot bekomen van inlichtingen te wenden tot zijn bu- reuu (kamer 58), O.Z. Achterburgwal 185. Wellicht ten overvloede zij nog mede- geoeeld, dat bovengenoemde banken niets uitstaande hebben met de Commissie voor maatschappelijk werk van de „Indepen dent order of odd fellows", Keizersgracht 428430, Amsterdam. Binnenland. ONGELUK IN EEN GARAGE. Een jongen doodgedrukt. In de garage van den heer Smit aan de Hooge Nieuwstraat in Den Haag ls gisterochtend een tragisch ongeluk ge- byurd. De 21 jarige J. N. G. uit de Twen straat, die zou worden aangesteld als chauffeur bij de Kodak Ltd., doch nog in opleiding was, zou omstreeks 10 uur den bestelauto dezer firma schoonmaken en wou daartoe den wagen in de garage eenigszins verplaatsen. Hij ging achter het stuurrad zitten en bracht den motor in beweging. Een 14-jarige knaap, Joh. v. d. Steur, uit de Vaillantlaan in Den Haag, die in dienst was van den heer Smit, zou daarbij aanwijzingen geven. Op een oogenblik gaf G. echter den motor zóóveel gas, dat de wagen met groote kracht den jongen aanreed en hem tegen den muur drukte. Met ingedrukte borstkas en schedelbreuk werd de jongen, badende in zijn bloed, bewusteloos op genomen en door de eerste-hulpdienst naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst den geest gaf. De aanstaande chauffeur werd aan het hoofdbureau van politie aan een ernstig verhoor onderworpen, ter onderzoek van de schuldvraag. (Voorgesteld woidt dit .tuk voor keu- Jo£e p?"Jle heo"- b<,eIa8 op het !«k,a" msgeving aan te nemen.) Voorstel van W. Biersteker en 2 andere leden van den Raad om de Centrale ver-' warming van het Raadhuis met gas te veranderen in een stokerij voor vaste brandstof. (Voorgesteld' wordt dit stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethou ders om prae-advies.) Grondbedrijf. Voorstel tot uitbreiding van het sport terrein aan het Tuindorp. Grondbedrijf. Voorstel tot overdracht aan J. Dijk stra van het erfpachtsrecht op een stuk duinterrein te Huisduinen. Woningen Pompstation. Voorstel tot verbouw van de woningen bjj het pompstation te Huisduinen. Uitbreiding sportterrein Tundorp. B. en W. stellen den Raad voor de tot het Grondbedrijf behoorende sport terrei nen nabij Tuindorp, in te richten voor .toe meegewerkt. voet- en korfbalspel, alsmede tot terrein I Verdachte zet uiteen, dat aldus met voor lichamelijke oefening ten dienstel de Discohtobank was overeengekomen, v. d. S. gelegd voor sectie-onderzoek en G. voorloopig opgesloten. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. Zaterdag, de zevende dag van de straf zaak tegen de Veendammer Hypotheek bank, was de beurt aan de verdachten om over hun gestie eens deugdelijk aan den tand te worden gevoeld. Allereerst kregen we Woltman Sr., die het hem ten laste gelegde ontkent. De bank is voor ruim 2.6 millioen verkocht aan de Discontobank voor Credietinstellingen. Een ton is contant betaald, de rest in onroerende goederen, hypotheken, enz. Hij deelt mede de DiscontobHnk ten volle te vertrouwen, daar die gedekt was door borgtochten van Liebermann en van den Toorn. De president: Maar u mocht toch niet aan het onderpand der pandbriefhouders komen Verdachte: Dat heb ik ook niet ge daan, dat. deed de latere directie. De president: Ja, ja, maar u hebt daartoe gelegenheid gegeven, u hebt er IN MOTOROLIE GEBAKKEN. Na het eten van pannekoeken is het geheele gezin van den heer De V., wo nende aan de Ringvaart te Haarlemmer meer, plotseling ziek geworden. Bij on derzoek bleek, dat de pannekoeken wa ren gebakken met olie, in een winkel ter plaatse gekocht, en dat men zich daar ver gist had bij de aflevering: in plaats van bakolie had men motorolie gegeven. Vooral een jongetje van 7 jaar is er erg aan toe geweest. ERNSTIGE MISHANDELING. Zondagavond omstreeks tien uur is door een kleinigheid een hevige vechtpartij op de Kaasmarkt te Purmerend ontstaan. Een varensgezel uit Rotterdam, genaamd B. van het daar liggende benzineschip Shell II werd door een in de Beem ster werkzame hooier genaamd SI. uit Ruinen (Drente) met een mes in den rug gestoken. De getroffene werd direct naar het habijzijnde politiebureau gedragen waar hij weldra het bewustzijn verloor. Een inmiddels ontboden geneesheer dr. Batenburg achtte opname in het gasthuis noodzakelijk daar een der longen was ge raakt. De dader was na zijn daad gevlucht doch met behulp van een auto, die ter beschikking van de politie werd gesteld, gelukte het hem nog denzelfden nacht in arrest te stellen. Over den toestand van den getroffene valt nog niets te zeggen. DE STEEKPENNINGEN BIJ DE GASBEDRIJVEN. Te Assen. De commissie van onderzoek naar de positie van den directeur der gasfabriek te Assen heeft een zeer uitvoerig rapport aan den gemeenteraad uitgebracht Bij het gehouden onderzoek is der commissie gebleken, dat de directeur de volgende giften heeft aangenomen: in 1919 700; - - Bl van de firma WUson in Den Haag en in ?el«ke pootte en samenstelling? Plaats- 1923 en in 1924 300 en 250 van den!3e®en los land, welke ingevolge de be- vertegenwoordiger van de Dordtsche Gas-j P0lm8en der wet aan de landarbeiders meterfabriek. kunnen worden verstrekt, treft menin Ten aanzien van de mogelijke aan- |$na tedere gemeente aan, maar de noo- wezigheid van andere feiten zijn geen1 medewerking, ter bereiking van het aanwijzingen gevonden. Ook zijn geen^oor de wet beoogde doel, ontbreekt aanwijzingen gevonden, dat ook andere veel0l- P1® medewerking behoort in de leden van het personeel mogelijk genoteneer^,e plaats te worden verleend door do Onder de onderwerpen, die de aan dacht vragen van hen, wien de sociale en economische toestand der landarbeiders ter harte gaat, behoort zeker in de eerste plaats de uitvoering van de Landarbei- derswet van 20 April 1918, ingesteld tot het door landarbeiders verkrijgen van land met woning in eigendom of los land in pacht. Deze wet zal bij een goede uitvoering het ontstaan van een krach tige, aan den bodem gehechte, stabiele landarbeldersbevolking bevorderen, wier maatschappelijk peil op den duur boven het tegenwoordige zal moeten uitkomen. Dat dit noodig is, blijkt mede uit het rap port van de Staatscommissie van den Landbouw, wier enquête zich heeft uit gestrekt over omstreeks 400.000 land arbeiders. De verheffing van den land arbeidersstand is voor een landals het onze, waarvan de bevolking voor een groot gedeelte haar bestaan vindt in de voortbrengselen van den grond, van over wegend belang. Het is dan ook noodzake lijk, dat de uitvoering van de Landarbel- derswet krachtig ter hand wordt geno men. Het valt echter te betwijfelen, of er den laatsten tijd wel genoeg aandacht aan deze belangrijke wet wordt geschonken door de overheid, zoowel als door de be langhebbenden zelf. Er zijn natuurlijk moeilijkheden van allerlei aard niet het minst financi- eele die de uitvoering der wet belem meren, maar waarom kunnen in de eene tfemeente de in aanmerking komende landarbeiders wel aan een „plaatsje" of aan „los land" worden geholpen en niet in een naburige gemeente van ongeveer der openbare scholen nos. 3 tot en met 11 en 14. De gezamenlijke kosten zuilen hiervoor bedragen naar schatting 10.500, voor welk bedrag zij voorstellen een leening aan te gaan. Verder wordt voor en hij en de president draaien ten op zichte van het zich ontwikkelend vraag- en antwoordspel in een kringetje rond. Ten opzichte van de betrouwbaarheid der borgstelling vun Liebermann weet verd. gesteld deze terreinen voor een jaar te,dat hij 12 ton effecten heeft gezien, zoo- verhuren aan de Heldersche Racingclubta voor 600.en de Polltie-Voetbalver- eeniglng voor 100.per jaar. Voor de b 'schikbaarstelling der terreinen voor de openbare scholen zal de gemeente aan het Grondbedrijf 140.per school en per jaar, of in totaal 1400.per irar, ver goeden. De aanleiding tot dit voorstel is de me- dedeeling van het Bestuur der Held'. Racingclub, dat het bij haar in huur zijn de terrein niet voldoet aan de door den Ned. Voetbalbond gestelde eischen, in ver band met den overgang van H.R.C. 1 naar de 2 klasse van dien Bond. H.R.C. Is ber id om voor de noodige voorzieningen en uitbreidingen, enz. een huursom van 600.per jaar te betalen. B. en W. hebben gemeend deze gelegenheid tevens te moeten benutten voor een inrichting voor lichamelijke oefening voor de leer lingen der openbare .scholen. Waar de inrichtingskos'en geraamd zijn op J0500—worden de exploitatiekosten berekend op 2080.65, waarvan aan huur terugkomt 700.zood'at voor de scho len betaald moet worden 1380.65. B. en W. merken voorts op. dat het terrein in het Grondbedrijf blijft en dus eventueel ter beschikking blijft voor bouwterrein, alsmede, dat door deze op lossing voor een speelterrein een duur dere voorkomen wordt. Verkoop erfpachtrecht In de rijksduinen. De gemeente heeft indertijd van den staat het erfpachtsrecht verkregen over een perceel duinterrein te Huisduinen ten behoeve van het uitbreidingsplan. Een gedeelte is al overgedragen aan den heer Griek. Thans heeft de heer Dijkstra, leeraar aan de Ambachtsschool, gevraagd om aan heim het erfpachtsrecht over te dragen van een gedeelte terrein voor den bouw eener woning. Hij is bereid daar voor de som van f 400.te betalen. B. en W. hebben aan den Raad gunstig prae-advies hierover uitgebracht, de be paling van den erfpachtscanon behoort tot de competentie van het Rijk. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie, waarne mende den Justitieelen Dienst van het vlammen, die. door de droogheid van het I Hoofdbureau van Politie te Amsterdam rieten dak, met felheid woedden. Tegen dat hij tot de conclusie moest komen, dat Liebermann schatrijk was. Hij werd bovendien aan de grens, op het vertoo- nen van zijn diplomatieken pas, met on derscheiding behandeld. En v. d. Toorn was, naar mr. Schürmann tegen verd. zeide, schatrijk. Opnieuw vraagt dan de president aan verd. waarom hij niet met zijn vordering op die schatrijke heeren naar een bank is gegaan ter discontee ring ervan, waarop verd. opnieuw ant woordt Omdat anders overeengekomen was. De bedoeling van dit verhoor was te weten te komen of de heer Woltman Sr, inderdaad vol goed vertrouwen in de enorme rijkdommen te goeder trouw han delde, dan wel of hij, wetend, dat de zaak niet zuiver was, met Liebermann onder een hoedje speelde. Maar hij houdt in z(jn antwoord een slag om den arm, betgeen natuurlijk al reeds een veroor deeling in zichzelf is. De president moet dan ook constateeren, dat verd. zich weinig aari de borgtochten gelegen liet liggen, die toch de zekerheid moesten vormen voor de Veendammer. De jonge Woltman doet weer een heel ander verhaal omtrent de financieele bokkesprongen der bank. De president gelooft er niets van verd. houdt evenwel vol, dat dit de juiste lezing is. Hij heeft steeds gehandeld in vol vertrouwen op zijn vader en nimmer informaties geno men. Hij ziet nu het verkeerde hiervan in, verklaart evenwel met nadruk, dat het nimmer zijn bedoeling is geweest de »Veendammer« leeg te rooven. Hedenmorgen 10 uur voortzetting. VILLA TE WASSENAAR AFGEBRAND Groote schade. Zondagmiddag om kwart voor 6 ont stond door tot nog toe onbekende oor zaak een felle, uitslaande brand in de „Schouwenbeek", Gauwweg 102, te Wasse naar, bewoond door den fabrikant W. J. Hasekamp. De groote villa, die met riet gedekt was, is geheel afgebrand. Slechts weinig van den kostbaren inboedel kon gered worden. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch stohd vrijwel machteloos tegen de geval. De chauffeur was er zich niet van geeft belanghebbenden in overweging, 10 uur was de brandweer eindelijk het bewust, dat hij een passagier had, daal de alvorens in relatie te treden met de vuurmeester. Verzekering dekt de schade. Jongen op de ladder waa blijven at aan, Hollandache Ckanmiaalebank H. W. Loch- hebben van verboden voordeelen. INBREKERS AANGEHOUDEN. Surveilleerende politieagenten te Kerk- rade hebben Donderdagnacht twee Duit- schers aangehouden. Het waren F. IL en J. M., beiden uit Aken. Daar deed de re cherche onderzoek, met medewerking der Akensche Kriminal Polizei, in de woning der aangehoudenen waar kleeren wer den gevonden, afkomstig van de diefstal len bij de paters Conventueelen en bij den heer Lanckohr te Kerkrade. H. en M, hebben beiden reeds 5 jaren in de gevan genis doorgebracht. Zaterdag hebben ze bekend de diefstallen te Kerkrade te heb ben gepleegd. Ze worden verdacht schul dig te zijn aan nog meerdere in Zuid- Limburg gepleegde nachtelijke diefstal len met braak. Zij zullen volgende week ter beschikking van de politie gesteld worden. FELLE BRAïft) TE OIRSCHOT. Garage met twee woningen verbrand. Zaterdagavond heeft te Oirschot, mid den in de gemeente een felle brand ge woed. De brand ontstond in de garage van den heer N. Verhoeven, expediteur. In een minimum van tijd stond deze ga rage in lichtelaaie. De vlammen deelden zich spoedig mede aan de woning van den heer V., welke woning met de garage in vlammen opging. Ook de aangrenzen de woning van den winkelier Latour werd een prooi der vlammen. Van den inboedel kon niets gered worden. Dank zij de gunstige windrichting konden de vele aangrenzende woningen gespaard blijven. Ook een rij dikke boomen voor de woning van den heer V. leverde tegen uitbreiding van den brand een goede be schutting. In de garage stonden drie vrachtauto's, welke totaal vernield wer den. Ook een drietal fietsen werd ver nield. Het vuur vond in de garage gretig voedsel in eenige vaten olie en benzine, welke met luide knallen uit elkaar spron gen. De aanzienlijke schade wordt door ver zekering gedekt. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend. AUTO RIJDT OP DE MENIGTE IN. 9-jarig kind gedood. Verschei dene menschen licht gekwetst. Plotseling stoof Zondagmiddag een auto te midden van rustende menschen voor de bekende uitspanning Het Kalfje, te Amsterdam. Een paniek ontstond. Gil lende vloog men naar alle kanten. Tus- schen de ravage van gebroken stoelen en tafeltjes lagen menschen. De meesten van hen konden dadelijk opstaan, al had den sommige pijnlijke ledematen. Een meisje van negen jaar bleef liggen. Spoe dig kon geneeskundige hulp worden ver leend, waarna de kleine naar het Bin nengasthuis werd vervoerd. Op weg daar heen echter bezweek het kind. De auto, die het ongeluk veroorzaakte, was een kleine wagen, waarin twee dames waren gezeten. ONSCHULDIG TOT TWINTIG JAAR VEROORDEELD. Destijds werden v. d. B. en V. door de Belgische justitie veroordeeld elk tot 20 jaar gevangenisstraf wegens een moord aanslag op den chauffeur Strjjbos, wonen de te Eindhoven. Deze moordaanslag werd nabij de gemeente Reuzel, even over de Belgische grens, gepleegd. Thans is ko men vast te staan, dat V. totaal onschul dig is in deze zaak, waarom hij Vrijdag dan ook vrijgesproken en op vrije voeten gesteld werd. rechtspersoonlijkheid hebbende vereeni- gingen en stichtingen, ingesteld tot het verkrijgen van onroerend goed voor landarbeiders en waar deze lichamen ont breken, door de gemeenten. Maar ook de landarbeiders zelf moeten niet met de handen in de mouwen blijven zitten. De wetgever heeft niet bedoeld en gelukkig den arbeider een cadeau in den schoot te werpen. Het doel van den wetgever was en is nog altijd den arbeider in de gelegenheid te stellen, zich op billijke wijze een vast gebruikrecht van grond te verschaffen of, ten aan zien van de talrijke arbeiders, die alleen een huis hebben, de gelegenheid te ope nen om land op gunstige voorwaarden te pachten. Hierdoor verkrijgt de arbeider kans z'n economische positie te verbete ren. Wordt hij kapitaalkrachtiger, dan wordt hem de gelegenheid.geboden, door uitbreiding van z'n bedrijf verder te ko men en zich geleidelijk op te werken. Daardoor zal zijn1 arbeid in loondienst afnemen en zal hij allengs meer arbeids kracht aan eigen bedrijf moeten besteden. Hieruit blijkt dus wel, dat alleen ener gieke werkers profijt van de wet kun nen hebben. Behalve het voordeel, dat de arbeiders het land goedkoop kunnen krijgen de jaarlijksche pachtprijs mag niet meer dan 50.bedragen bestaat nog het voor deel, dat de arbeiders geen gevaar loo- pen den akker, dien ze eens met zorg goed in orde hebben gebracht, een volgend jaar weer te verliezen. Het is jammer, dat alleen landarbeiders van deze wet kunnen profiteeren. Maar er zijn in de Kamer reeds stemmen op- gegegaan, in een wetsherziening ook an deren op te nemen. Onder „landarbei ders" worden verstaan zij, die van land arbeid in loondienst ook taakwerk hun hoofdberoep maken. Landarbeid is alle werk in land-, boschbouw en veende rij. Zoons van kleine boeren vallen er al leen onder, als ze van landarbeid in loon dienst hun hoofdberoep maken. Als de overheid stilt zit, ligt hét op den weg van den landarbeider zelf zijne be langen voor te staan. Elke landarbeider, die aan de eischen voldoet, kan immers, wanneer hij een plaatsje kan aan wijzen, dat hij in eigendom kan ver krijgen, om het door hem benoodigde be drag te bekomen, een schriftelijke aan vrage tot het bestuur van de Vereeniging of de stichting of, waar deze ontbreken, tot burgemeester en wethouders richten. Het plaatsje moet voor het doel ge-, schikt zijn en mag met inbegrip van do eerste noodige verbeteringen aan be staande gebouwen en land niet meer dan 4000.kosten. De landbouwer moet voldoende gegoed zijn om ten minste een tiende gedeelte van bedoelde kosten zelf te betalen. Stel dat de aanvrager aan een plaatsje van 4000.wordt geholpen; 400 moet hij dan zelf betalen. Van het overige be drag ad 8600, moet hij dan gedurende ten hoogste 8 jaren na het aangaan der schuld 4 pet. rente betalen, d.i. 144 per jaar. Daarna geschiedt de betaling dezer rente met de aflossing der schuld in 30 annuïteiten, ieder groot 5V» pet. van ge noemd bedrag, d.i. 208.80 per jaar. Na dertig jaren is het plaatsje het eigendom van den aanvrager. Hij heeft voorzeker hard moeten werken, maar hij zal zijn arbeid bekroond zien met het ver kregen onroerend goed en met de zeker heid, dat hij op z'n ouden dag niet aan de publieke liefdadigheid zal zijn overgele verd. Wanneer de arbeider los land ln pacht wenscht te verkrijgen, kan hij eveneens een schriftelijke aanvrage doen. Het losse land, dat niet in eigendom verkregen kan worden, moet in de nabijheid van de wo ning van den arbeider liggen en geschikt voor het doel ijjn. De jaarltikeebe pacht- I. Officier of the Day. Marsch R. B. Hall La Princesse enchanteé. Ouverture. L. Langlois 3. Carmen Sylva Walzer v. Jianovici 4. Panis Angelicus César Franck 3. La Resurrection des Muse». Ouverture. F. Jolibois. Fantasie sur 1'Opera Guillaume-Tell. de Rossini 7 Op ter Olympiade. Marschlied G. v. Weezei f

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5