KANNEWASSER De Bloembladen van Lao-Tze IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BINNENLAND OOST-INDlC. Nr. 6613 DONDERDAG JUNI 1928 86* t® JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Red acteur-UitgeverO. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Talatoo»: 50 en 412 Donderdag 28 Juni 9.54 uur. Vrijdag 29 9.53 BELGIE. DE STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. De voorstellen van den minister van arbeid verworpen. Een schriftelijk referendum onder die leden van den sociaal-democratisohen ha- venarb. Bond te Antwerpen gehouden, om tront het voorstel van den minister van arbeid en nijverheid, Heyman, over het voorloopig behoud van een minimumloon van 52 francs, hervatting van den arbold en bijeenroeping van een arbitrageoom- missie, heeft trots de aansporing van de socialistische pers tot aanvaarding, het volgende resultaat gehad, 7088 tegen, 888 voor, 44 ongeldig. Alleen de leden van den havenarbelderabond voorzien van een sta- 'remknert. namen aan het referendum tleel, '>«- meerderheid van do liberale on kuiho- lieke havenarbeiders heeft zich eveneens voor voortzetting der staking uitgespro ken. De maatregelen to voortzetting. Brussel, 26 Juni. De Libre Belgique deelt mede, dat de Fédération Maritüne hedenmiddag te Antwerpen bijeen is ge komen om te onderzoeken, welke maatre gelen moeten worden gonomien, nu de sta kers besloten hebben om de staking voort te zetten. Naar men zegt is besloten om met de reeders van andere landen overleg te plegen, zoodat deze hun sohepen voor Antwerpen naar andere havens zenden. Alles zal gedaan worden om de schepen, die zich thans in de haven bevinden zoo goed mogelijk te laden of te lossen en dan weg te sturen. De haven zal dan leeg blij ven, zoolang de staking duurt. Als er sche- Een naar Antwerpen willen komen om un bemanning te laten afmonsteren, zul len ze niet ineor bevracht worden. Een Internationale havenstaking? Brussel, 26 Juni. De Libr.e Belgique zegt, dat heden belangrijke besprekingen heb ben plaats gehad en zekere aanwijzingen doen vermoeden, dat men zich bevindt in het begin van een beweging voor een groote internationale staking van haven arbeiders. DUIT8CHLAND. Ingezonden Mededeellng. SPIONNAGE? Berlijn, 27 Juni. De Deensohe kapitein Lembourn is vanmorgen te Flensburg in Sleeswijk gearresteerd, en bevindt zich reeds op weg naar Berlijn. Het was be kend dat de procureur-generaal onlangs een instructie tegen Lembourn gelast had, maar de aard van diens vergrijp is nog niet met zekerheid bekend. OOSTENRIJK. EEN FORFEELE KABINETSCRISIS. Nadat Dinghofer, de minister van justi tie, zijn ontslag had aangeboden, (zie hier onder) heeft het bestuur van de groot- FEUILLETON. Duitsche party een onderhoud met dï. Seipel gehad, die verklaarde, dat het af wijzende antwoord van het ministerie van justitie op het verzoek om uitlevering van Bela Kun de eenige juiste beslissing is en dat hij zich daar volkomen mee vereenigt. Hierdoor is dus een binnenlandsche, poli tieke crisis, zij het ook formeel, acuut ge worden. HET PROCES BELA KUN. Uitgebreide maatregelen. Dinsdagochtend om negen uur is in de z.g. kleine juryzaal te Weenen het pro ces begonnen tegen Bela Kun, Mayer- hofer en Ilona Breuer. De beklaagden worden vervolgd wegens het opgeven van valsche namen, deelneming aan een ge heime vereenlging en ongeoorloofde te- rugkoer in Oostenrijk. De overheid heeft voor dit proces uitgebreide politiemaat regelen getroffen. Alleen aan diploma ten en journalisten zijn toegangsbewijzen verstrekt. Ieder, die de zaal binnen wil gnun, wordt eerst aan den lijve onder zocht, opdat hij goen wapens mee zal kror.gen. Zoowel in als buiten do rechts zaal to een uitgebreide politiemacht aan wezig om alle relletjes te beletten. Ds dagvaarding telde 18 bladzijden, de vo ;rlczing ervan duürde 20 minuten. Bela Kun werd het eerst gehoord. Even- uls bij het voorloopig onderzoek weiger de hij, na de vaststelling van zijn Iden titeit, op de vragen naar zijn betrekkin gen met de Centrale Commissie van de communistische partij te Moskou te ant woorden. Hij verklaarde, dat hij naar Weenen was gekomen voor de organisa tie van de Oostenrijksche communisten en voor het verrichten van literaire werk zaamheden. Aftreden van den minister van justitie. De club van Groot Duitsche afgevaar digden heeft den minister van justitie dr. Dinghofer die een kuur in Karlsbad houdt, Maandagavond telegrafisch ver zocht om te Weenen te komen en inlich tingen te geven waarom hij de uitleve ring van Bela Kun aan Hongarije gewei- hr**. m De minister heeft Dinsdagochtend een telegram aan den voorzitter van de partij gezonden, waarin hij meedeelt zijn kuur niet te kunnen afbreken, zoodat hij niet naar Weenen kan komen. In plaats daar van heeft hij, nu zijn partij hem indirect haar wantrouwen heeft uitgesproken, zijn ontriag van den bondskanselier Seipel in gediend. Seipel heeft Dinsdagmiddag te^en 4 uur den ministerraad bijeenge roepen. In politieke kringen verwacht men niet, dat het aftreden van Dinghofer verdere gevolgen voor de geheele regee ring zal hebben. Naar het persbureau Vas Diaz meldt, is gisteren de volgende officieele mede- deeling bekend gemaakt: De ontslagaan vrage van minister Dinghofer is niet ont vangen. Ook in een telefonisch onder houd, dat dr. Dinghofer gisterenmiddag met den bondskanselier, dr. Seipel, had, is over aftroden niet gesproken, doch uit sluitend over een brief, welke de bonds kanselier van dr. Dinghofer zal ontvan gen. Bela Knn het woord ontnomen. In de zitting van Dinsdag, van het pro- oes-Kun, heeft de president van de recht bank Kun het woord ontnomen, omdat hij het recht van een uitvoerige verklaring tot uitgebreide politieke uiteenzettingen en propaganda voor de sowjets gebruikte. Rosenfeld, de verdediger van Kun kreeg een terechtwijzing wegens aanvallen op den officier van justitie. De rechtbank heeft het verzoek van den officier van justitie om de zaak met ge sloten deuren te behandelen, daar er pro blemen van buitenlandsohe politiek in het geding zouden komen afgewezen. Na een'opmerking van den president verklaarde Kun, dat hij overtuigd' is, dat hij het herstel van het sowjet-bewind in Hongarije zal- beleven. De veroordeelliig. Op de vraag van den president of hy schuld wilde bekennen, verklaarde Bek Kun, dat hij volgens de beginselen van de communistische internationale werkte in het belang van de overwinning en den be- vrjjdingsstrljd van het proletariaat. De reohtstreeksohe aanleiding tot zijn ver trek naar Weenen was een brief van een vriend geweest, die hem meedeelde, dat de Hongaarsche generale staf plannen ont wierp, die duidden op een verstandhou- ALBANIEL COMPLOT TEGEN AOHMED ZOGOE GERICHT. Ingevolge de censuur verneemt men eerst thans, dat een tegen het despotische fascistische régime in Albanië gerichte groote samenzwering aan het licht geko men is. Achmed Zogoe is voor de tweedie maal aan een op zijn leven gemunten aanslag ontkomen. Naar verluidt, stond het complot, dat tal van arrestaties ten ge volge had, in verband met de Balkanpoli- tiek der Italiaansche fascisten. Aan het hoofd der samenzwering stond de te Wee nen woonachtige onverzoenlijke vijand van Achmed Zogoe, Hassan Bey Prisjtina. {De belangstelling van het publiek was groot Vooral enorme massa's inlanders j stonden langs den weg geschaard. De I stoet trok voorbij de residentswoning en het raadhuis. Toen de baar aan het station werd over geladen op een speciale wagen, gaf het vuur-peleton een salvo af, terwijl de marinekapel koraalmuziek ten gehoore bracht. Het stoffelijk overschot gaat per trein naar Sragen aan de grens van Soe- rakarta. Daar wordt het opgewacht door vertegenwoordigers van den soesoehoe- nan. BOEMENIE. DE ECHTSCHEIDING VAN PRINS KAREL. Daar niemand in beroep is DE REIS FAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. Het Zweedsohe telegraaf agentsoli ap meldt uit Ataisko, dat Koningin Wllhelmf- na en Prinses Jullana naar Noorwegen vertrokken zijn, na een verblijf van een week te Abisko. tegen het echtscheldlngsvonnls van prins j WnS°de verblijf van Koningin Karei van Roemenië en prinses Helena,lhelmina e"?e ï1"868 te Abisko was ls dit nu definitief geworden. !het ,w°er prao^tIft H-M- en ^aar dochter maakten verscheidene uitstapjes, o.a. naar de woonplaatsen der Laplanders. De Ko ningin neeft veel geschilderd naar de schoone motieven die Lapland biedt EGYPTE. VERKORTING VAN DEN REISDUUB NAAR INDIE. EEN NIEUW KABINET. H HHHI Kairo, 27 Juni. Het nieuwe kabinet is ding met Italië. Hij achtte zich genoopt gevormd. Mahomed Mahmoed pasja heeft Tengevolge van de grootere vaaranel- positie te nemen tegen de voorbereiding z'°h de medewerking verzekerd van beid van het s-s. Ohr. Huygens van de van een nieuwen algemeenen oorlog, die Khasaba pasja, Adly paoja Maher tegen de sowjetunle gericht zou zjjn. Het proces ls, nadat het tien uur ge duurd heeft, geëindigd, nadat de president Kun bij zijn verdediging het woord had ontnomen, omdat hij heftige politieke aanvallen deed. Het hof heeft Kun veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met verzwaring van straf door harde legering. Er worden twee maanden preventieve hechtenis van Gaafawali pasja. en Stoomv. Mij. Nederlartd zal de uitreis JAPAN. van dit motorschip in den vervolge 1 dag korter duren dan van andere schepen en zal het schip dus een1 dag vroeger, dus op Vrijdag te Tandjong-Priok arriveeren. Op de thuisreis zal dit motorschip in den West-Moesson (JuniAugustus) het traject Batavia—Genua met 1 dag en In BETOOGING VOOR DE RUSSISCHE de overige maanden met 2 dagen bekor- AMBASSADE. jten, terwijl op de reis Genua—Amster dam nogmaals een dag zal worden inge- HH- Dinsdag is voor de Russische ambassa-1 den straftijd afgetrokken. Na afloop van de te Tokio een incident voorgekomen, dat jloopen den straftijd, zal Kun over de grens gezet sedert de opening der Russlsch-Japansche worden. betrekkingen nog niet gebeurt is. Een Hooa L reu er is wegens medeplichtig- sterke politiemacht omsingelde het ge heid veroordeeld tot één maand hechtenis, bouw, terwijl op hetzelfde oogenblli af- ny zal dadelijk over do grens worden ge--deelingon van Japansohe nationale ver-! ~.ibonden aanrukten, die te kennen gaven, i Mnyerhofer, de derde beklaagde, die [dat men den ambassadeur, Trojanowskl, K™ kantoor verhuurd had, ls vrij- wenschte te zien. Deze weigerde evenwel gesproken. de vragers te woord te staan en liet hun I zeggen, dat hij slechts schriftelijke ver- nooger Deroep. klaringen van hen wenschte te ontvangen. De officier van justitie heeft hooger In een brief, die later overhandigd werd, beroep aangeteekend tegen het vonnis j elsohten de betoogerg, stopzetting van de in het proces-Bela Kun. De veroordeel- oommunistlsohe propaganda in Japan en den hebben zich bedenktijd voorbe- Korea, alsmede inwilliging der Japansohe LUCHTVAART. VLIEGONGEVAL. Bij een oefening op het militair vlieg terrein te Posen is Dinsdag een militair vliegtuig naar beneden gestort en ver nield. De twee Inzittende officieren zijn op slag gedood. houden. elschen Amoer. inzake de vlsohvangst op die STEVEN RADITSJ. In den toestand van Steven RaditsJ is nog geen verandering gekomen; hij had gisteren een onrustigen nacht doorge bracht en zelfs zijn naaste bloedverwanten werden niet toegelaten. De toestand van het andere gewonde Kamerlid gaat achteruit DE MOORDENAAR VAN PAUL RADITSJ. De rechtbank te Belgrado heeft de pre ventieve hechtenis van Rasitsj, den man van de noodlottige schietpartij in de Skoepsjitina bekrachtigd. DE FRIENDSHIP OP LE BOURGET. Het vliegtuig Friendshlp, waarmee do Amerika arische, mej. Earhart, over den Ooeaan is gevlogen is met zijn bemanning I uit Londen te Le Bourget te Partje aan- I gekomen. Mej. Earhart en haar metgezel len schreven hun namen in het Gouden J Boek van de stad Parijs. MANGKOENEGORO VI OVERLEDEN. Plechtige uitvaart Te Soerabaja is in den ouderdom van 74 jaren overleden Mangkoenegoro VI, iw tien dagen nadat hij eene operatie had,Vraagt UW leverancier door J. AT.T.AN DUNN. 29) „Kom hierheen," antwoordde Keeler dankbaar, terwijl het zweet op zijn voor hoofd stond1. „Als Je geen licht hebt, zeg hun dan het electrische licht aan het pla fond te ontsteken." De commissaris van politie verscheen, en bij zjjn binnenkomen in den kelder gloeide ook het electrisch Hoht op. j -rr „Hier is je vriend, Sing-Lee, zeide Kee ler. „Een beetje beschadigd, maar toch nog 'bruikbaar." „Dat spaart mij heel wat moeite uit! zeide hij. „Het ls beter dat u hier zoo gauw mogelijk vandaan gaat Ik kwam hier met een paar agenten omdwt ereenig verschil van meening was tuvschen Wing- Yup en zijn bedienden, en ik haaldeeen hunner over, mij te zeggen wateraande hand was. Zie je Keeler, ik denk met, dat het jou of de juffrouw aangenaam zou zijn in deze zaak te moeten voorkomen, maar ik ben tooh genoodzaakt, er een rort van proces-verbaal van op te ma ken Wing-Yup zal op de een of andere beschuldiging hiervoor moeten worden Je zult hier genoeg reden voor vin den, Wllmington, als je onder de matten kijkt, waarop juffrouw Arden zit", sprak Keeler. „Daar liggen wol tweehonderd, twaalf tael blikken opium verborgen". Wilmington glimlachte van opwinding en verlichting. Hij riep een zijner agenten naar beneden, en beval' hem Sing-Lee on der zijn hoede te nemen. Daarna ging hij met Keeler en het meisje de trappen op, en door een valluik, dat bedekt was ge weest met nagemaakte balen goed, en dat van de benedenverdieping naar het ma gazijn voerde. Een detective stond aan de deur van de kas om Wing-Yup te bewa ken, terwijl, in stille groepen, de bedien den hier omheen stonden. „Telefoneer om den wagen, Haines!" zeide Wilmington. „We hebben hier een ambulance-geval en een ontduiken van de opium-wetten. Het is beter, dat u de dame naar het schip brengt, mijnheer Keeler, anders komen de journalisten hier Hei, Jij," wendde hij zich vlug tot een der bedienden, Jij halen een pongeezijden mantel voor deze dame Chopchop, hoorl" De man bromde iets tusschen de tanden, maar nam toch een zijden auto mobiel-mantel van een der hangers. „Waarvoor is dat?" vroeg Claire Arden aan Wilmington, toen hij haar het klee- dingstuk overhandigde. Hij wees op haar mouw. Van dien pols af tot aan den elle boog, was het witte linnen met Sing-Lee's bloed besmeerd', en bevlekt op de plaatsen die In aanraking met het vuil van dein grond waren gekomen, toen zij zocht naar den revolver. Zij sidderde, en glimlachte 'dankbaar tegen den oommlssaris van po litie, toen hij haar behulpzaam was met het aantrekken van den mantel. Hij be gaf zich naar de deur en wenkte bevelend een taxameter van de standplaats aan de overzijde der straat. Keeler bedankte hem, hielp het meisje instappen, zeide den chauffeur naar de stoomboot te rijden, en nam naast haar plaats. Op den hoek liet hij stilhouden, en kocht een groote hoe veelheid) vleeschkleurige anjelieren, waar van hij de meeste aan Claire Arden gaf, en zelf twee takken behield. „Wij moeten er zoo „gala'-achtig uitzien als maar mogelijk is", zeide hij. „Wij kunnen nu doorgaan voor malihinis (vreemdelingen), voor het geval dat de couranten nieuwsgie righeid mochten toonen. Ik heb uw revol ver nog in mijn, zak met de twee, die wij Sing-Lee afhandig maakten. In ruil heb ben zij den mijnen en ook nog mijn gor del lam genoeg! Hij is nog aan Sing- Lee's polsen. U heeft zich al dien tijd' kra nig gehouden. Ik zou geen betere kame raad kunnen hebben gehad, in dit avon tuur. Een ware vriend in nood". Zij had, ais ware zij uitgeput, tegen de kussens van het voertuig geleund, maar nu ging zij' rechtop zitten en glimlachte met zichtbaar genoegen. „Ik wilde wel, dat ik uw vriendin kón zijn", sprak zij, „uw kameraad". De „Cathay" voer juist voor 'zonsonder gang weg. Keeler luisterde met een waar achtig gevoel van verlichting naar de Ko ninklijke Hawaische Kapel, die het rnelo- dieuse „Alola Oe" deed hooren, dat alge meen wordt toegeschreven aan de ex-Ko ningin Liliuokalani, maar dat in werke lijkheid een overlevering is van het oude, Amerikaansohe.lied „The Lone Rock by the Sea". Hij had Redding in een onaan gename stemming in zijn hut aangetrof fen en hem een dosis morfine gegeven. Indien de dokter eenige verwondering voelde over Keeler's verschijnen aan ondergaan. Het stoffelijk overschot werd door een onafzlenbaren stoet naar het station begeleid om naar Soerakarta te worden overgebracht. In den stoet liepen driehonderd man troepen mee, samengesteld uit mariniers, matrozen, maréchaussee en' een vuur- peleton. Hoofdofficieren van land- en, zeemacht fungeerden als slippendragers. uitsluitend eieren van de Wekelijks versche aanvoer uit de stad en omgeving. wien de bepaalde opdracht misschien was gegeven, het meisje nauwkeurig na te gaan, of een tweeden valstrik gereed te maken met Sing-Lee, voor het geval dot Redding had gefaald. Deze had, zonder eenlgen twijfel, eeni- gen tijd geleden een draadloos telegram aan Hsu-Fuan verzonden, om hem te ver wittigen van Keeler's komst aan boord der „Cathay", en dat zeker op een manier was opgesteld, om het geloof te wekken dat hij' de man was, die den talisman had weggenomen. Hsu-Fuan echter was een sluwe speler- die lang van tevoren alle mogelijke plannen van zjjn tegenstand era overdacht, alvorens zelf een zet te wagen. Keeler deed hetzelfde. Wing-Sang verscheen nlot. Het was te verwachten, dat hij zijn reis had onder broken. om' zijn broeder Wing-Yup zoo veel mogelijk hulp te verleenen, en Keeler kon een gevoel van vreugde niet bedwin gen bij de gedachte, dat deze zeer veel last zou hebben, vóór de zaak van de aanwe zigheid van het opium in zijn kelder in or de was. En Sing-Lee was, via het hospi taal, op weg naar de dwangarbeiders-ko lonie op het Iwili-Rif. De omstandig heden waren er werkelijk beter op gewor den. Het leed geen twijfel, of de groote „coup'', was te Honolulu beraamd geweest, nadat Redding fiasco had geleden bij zijn aanval in de kajuit. Als hij eenmaal in Amerika was, zou het gevaar, alhoewel niet geweken, toch minder worden, daar hij dan per trein reisde, en steeds om ringd' zou zijn van menschen. Hij voelde zich dankbaar en berouwvol gestemd jegens Claire Arden. Het hinder- boord, zoo liet hij hiervan toch niets blij- j de hem, dat hij haar verkeerd1 had' beoor- ken, en nochtans was Keeler er van over- deeld. ofschoon hij er nochtans intuïtief tuigd, dat hij moest hebben geweten, dat van overtuigd' was, ook door de spionnage Wing-Sang een mede-oongpirator was, welke Hsu-Fuan op haar liet uitoefenen,! dat zij wel degelijk in verband stond met z\jn eigen zaken. Maar dit alles kon wel aan hemzelf zijn te wijten. Een ieder, die op vriendechapp eljjken voet met hem om ging, vooral iemand, die in China had ge woond en het Mandarijnsoh-diaieict mach tig was, zou natuurlijk blootstaan aan het wantrouwen van hen, die zich den talis man wilden toeëigenen. Wat hij ten slotte met Redding moest aanvangen, liet hem geen rust. Het adres der 49ste straat wees op het feit. dat de werkzaamheden van den dokter zich waar schijnlijk tot New-York zouden uitstrek- ken. Een draadloos telegram der federale autoriteiten, die Redding zochten voor on- wettigen handel onder den dekmantel der Amerikaansche posterijen, zouden hem kunnen doen verdwijnen. Dit zou onge twijfeld het verstandigste zijn. Keeler ech ter hield er zijn eigen zedelijke begrip pen op na. Het k?wam hem niet sportief voor, om party te trekken van iets, dat lang geleden was voorgevallen vóór de periode waarin zij samen hun. spel had den gespeeld en hy, Keeler, had gewon nen. Het bewustzijü dat hij gewonnen had, stemde hem grootmoedig. Bij kon nu ook met meer nadruk den man bevelen zyn pad niet meer te kruisen, onder be dreiging van hem als Dokter Adler aan de kaak te zullen stellen. Want Keeler hield ervan het levensspel te spelen met zichzelf als troef, en zijn eigen gambdt- spel uit te werken. Wanneer men hem in denken en redeneeren overtrof, meende hy tevreden te moeten zyn miet zijn ver lies. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Lfoht op voor auto's en fietsen Ingezonden Mededeellng. Wilmington trad op den gevangene toe, na een blik vol bewondering op Claire Arden te hebben1 geworpen, die weer op de matten had plaats genomen, en nu tegen den muur leunde.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1