(lurkte Zenuwen TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 3 JULI 1928. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. F. Verlaille, commissaris van politie 2e kl. te Soerabaia, is benoemd tot com missaris van politie le kl. aldaar. ZONNESTRAAL-COLLECTE. De collecte, welke Zaterdag 80 Juni ten bate van de vereeniging „Zonnestraal" is gehouden, heeft een bruto bedrag van 668.— opgebracht. Het Comité betuigt haar hartelijken dank aan allen, die tot het welslagen van deze inzameling hebben medegewerkt; in het bijzonder verdienen de dames-collec- trices een woord van lof voor hun ijver, waardoor het mogelijk werd dit succes te bereiken. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. F. W. J. v. d. POEL. Het was voor de Ned. Herv. Gemeente Zondag j.1. een blijde dag. Na een vaca ture van ongeveer 6 maanden had onder breede belangstelling der gemeente in den morgen- en avonddienst de bevesti ging en intrede plaats van Ds. F. W. J. v. d, Poel, overgekomen uit de gemeente Tiel. In eene van geestdrift tintelende rede leidde Ds. van der Veen zijn coll ge bij de gemeente in, naar een woord gekozen uit het 8e vers van het 4e Hoofdstuk van het Markusevangelie: „Hoort toe, zie een zaaier ging uit om te zaaien". Hij schetste de diepe beteekenis van deze gelijkenis in gevoelvolle woorden aan de gemeente, deed uitkomen het vaak moeilijke doch schoone ambt van den predikant en wenschte Ds. v. d. Poel toe dat hij, geleid door den geest van Christus een oogst van zijn werk zoude mogen zien dertig, z stig, kon het zijn honderdvoud. Na de bevestiging zong de gemeente haren nieuwen leeraar toe de woorden uit gezang 224 vers I waarop Ds. v. d. Veen van harte hoopte, dat de gemeente Ds. v. d. Poel en diens echtgenoote zoude willen steunen in hun werk en dit willen waar- deeren door groote belangstelling en liefde. Het heeft der gemeente bijzonder goed gedaan dat Ds. v. d. Veen de piëteit aan voelde. door bij deze gelegenheid nog eens in dankbare herinnering te geden ken het vele goede werk, verricht door wijlen Ds. Fetter en diens ech'genoote, die hier op zoon hoogen leeftijd voor deze groote gemeente alleen maar met God hebben mogen werken; zij hebben de liefde voor onze kerk weer weten aan te kweeken en grondslagen gelegd, waarop latere predikanten als Ds. van Dijk en Ds. de Kloet veilig hebben kunnen voort bouwen, zoodat de gemeente thans bloeiende is. In den avonddienst deed Ds. v. d. Poel zijn intrede in de Nieuwe Kerk naar aan leiding van Efheze 4 vers 17: „Opdat Chris'us door het geloof in uwe harten wone en zij in de liefde geworteld en ge grond zijn." Spreker ontveinsde zich niet dat hij op dezen dag naast een gevoel van vreugde den weemoed aanvoelde die een scheiding na een 8-jarig verblijf in deze gemeente medebrengt. Overtuigd als hij is dat Christus achter hem staat bij de vervulling van zijn werk in deze nieuwe gemeente hoopt hii hier vele vrienden te vinden en het Evangelie te brengen, waarin de grondtoon is te vinden in het geloof, dat zijn wortel en grond vindt in Christus. Onder groote aandacht werd deze rede aangehoord, waarna Ds. v. d. Poel aller eerst zijn dank bracht aan Ds. v. d. Veen en diens echtgenoote, die vanaf hun komst in de gemeente hun huis en hart hebben opengezet en hem en zijn vrouw in alles zijn tegemoetgetreden. Hij dankte voorts de vertegenwoordi gers der verschillende kerkgenootschap pen, de collega's uit den ring en hoopte op aangename samenwerking tot bloei van hef geestelijk leven hier ter plaats". Zeer gaarne had spreker een woord tot het hoofd der gemeente gericht, maar door uits'edigheid is deze verhinderd hier tegenwoordig +e zijn. Ds. v. d. Poel bracht voorts een woord' van harteuiken dank aan den kerkeraad, de kerkvoogdij en het kiescollege, voor de vriendschap waar- mede men h°m en zijn vrouw tegemoet kwam. dankte de verschillende kerkeliike vereenigingen voor de schat van bloemen, die spreker bij zijn thuiskomst heden morgen mocht aantreffen en richtte ten slotte een woord tcT de gemeente in haar geheel, waarhü hii zleh en zflne echtge noote aanbeval, daarbij gaarne de ver zekering gevende dat zi1 hun beste krach ten zullen geven 'ot bloei* en tot heil dezer gemeente. Op verzoek van Ds. v. d. Veen zong op gemeente haren nieuwen leeraar nog "en gezangvers toe in den geest, van de pre- diging hH de bevestiging, waarna dp zeer tplrijke ofipwozioren zoer onder den indruk het kerkgebouw verliepen. DOOD GEBLEVEN. Zaterdagmorgen is de 80-jarige heer A. de Roos, wonende in de J. in 't Velt- straat, nadat hij zijn pensioen had ge haald bij den Stationschef, voor den uit gang van het station aan een hartverlam ming overleden. De oude man werd het kantoor van den chef binnengedragen en een arts werd ontboden, die slechts den dood' kon oonstateeren. Het lijk werd per brancard overgebracht naar de Jan in 't Veltstraat, waar de heer de R. bij zijn zoon thuis was. Ingezonden raededeellng. (779) BOOTTOCHT NAAR DE ZUIDERZEE WERKEN PER „ESONA". Zooals reeds in one nummer van 80 Juni met een enkel woord werd aange kondigd, zou de directie van „Esona" een boottocht organiseeren vanuit onze haven naar de Zuiderzeewerken (Kornwerder- zand en Wleringen). Dit plan wordt reeds n.s. Zondag 8 Juli ten uitvoer gebracht. Het s.s. „Amsterdam", dat vorige week met zooveel succes een soortgelijke reis maakte, zal dien dag om ongeveer 8.80 u. 's morgens (na aankomst Texel^ehe boot) van het Hoofd vertrekken naar de Frie- sche kust, waar zeer langzaam langs de werken gestoomd wordt. Men krijgt daar een heel goeden kijk op de imposante werken, welke daar worden uitgevoerd. Op het daar ontstane eilandje, het Korn- werderzand, waar groote uitwateiings- en schutsluizen komen, zijn reeds vele wonin gen en gebouwen zichtbaar, terwijl men bezig is op twee plaatsen der) dijk (p te bouwen. De kleine werkhaven nabij deze werken, wordt gewoonlijk ingenomen door allerlei vaartuigen met materiaal ils ba- zaltsteen en rijshout, zoodat hier niet ge meerd kan worden. Na wat rondgevaren te hebben, wordt koersgezet naar Wlerin gen, dat via geweldige kronkelwegen be reikt wordt. Zonder de hulp van een zeer kundigen loods, zou de weg zeker niet zonder bezwaren gevonden worden. Te Wleringen wordt in de haven van Den Oever gemeerd en kunnen de passagiers '•an land een kijkje nemen, wat ook inte ressant is. Daarna wordt de reis naar Vieuwediep aangevangen, waar men on weer half zes, dus voor den eten, zal iirriveeren. Gezien de enorme belangstelling, welke alom in den land voor de Zuiderzeewerken bestaat en het feit, dat nog nooit gelegen heid heeft bestaan vanuit onze haven een boottocht te maken naar die werken, zal er zeker veel animo bestaan voor deze Zuiderzee-trin. Om de passagiers een aan genaam verblijf aan boord te waarborgen, wordt een beperkt aantal kaarten beschik baar gesteld en wel tegen den zeer billij ken prijs van 1.50. De reis zal plaats hebben onder leiding ran een officieelen loods van het Rijks- 'oodswezen, die by minder gunstig weer de beslissing neemt over al of niet varen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De Kermis. Op de gebruikelijke manier is Maan dagmorgen de kermis geopend, tot uit bundige blijdschap van de kinderen, die dit plechtige oogenblik bijna niet konden afwachten. Reeds Zaterdagavond was de voorpret niet gering; de op het Westplein staande zweefmolen was aan het proef- stoomen en daar de jongens en meisjes daarbij vrij entree hadden, was de animo overweldigend. Natuurlijk gold hier ab soluut het recht van den sterkste, en zoo waren de arme meisjes tenzij een galant kameraadje er zich over ontfermde, var deze genoegens ten eenenmale buitenge sloten. 's Was effen fijn intusschen, daar ook het orgel al draaide en naast de jon geren, stonden ook tal van grooten \an de pret t* genieten. En Maandagmorgen, lang vóór acht 'uur, trokken de kinderen, vergezeld van de moeders, Westpleinwaarts om van de eerste draaimolen-geneugten te profitee- ren. Daarna kwam de portemonnaies van vader en moeder voor den dag vanwege de kermiscenten, en nu zal het van de economie der jeugdige kermisgasten af hangen, hoelang ze met hun dagelijksche rantsoen toekunnen. De ware kunst der economie is om met een dubbelje wonde ren te doen, maar als je Maandag al be gint met oliebollen, is het aan 't eind van d'e week mis. Met de portemonnaie en met de maag ook. 't Is misschien niet erg paedagogisch maar laat ons in de kermis- week de paedagogie in een hoek zetten. En tegen de jongens en meisjes zeggen: koop nu geen oliebollen voor je centen, want als je vader een goede bui heeft, trakteert-ie er toch wel eens op. En draaien jelui maar voor je centen. Maar ik w"d, dat menig dubbeltje gesleten wordt aan den met bewonderenswaardig uithoudingsvermogen den ganschen dag een één stuk roependen IJsooman, dië met zijn „IJssie, ijssie!" een geweldige suggestie op de jeugd uitoefent. Het orgelconcert voor het hoofd bureau. De fo'ograaf was present. Hij stond voor het hoofdbureau van politie, zijn toe- el als een mitrailleur opgesteld, met de opening naar de menschenzee in de P. H. Laan en honderd paar oogen gluurden naar de lens in de hoop op het plaa je te komen, en in een of ander tijdschrift ver eeuwigd te worden, een gebeurtenis die je niet iederen dag overkomt en je dus waar moet nemen. Er was weer veel belangstelling voor de n uzikale prstaties van de kermisorgels, een belangstelling die zich niet uitsluitend bepaalde tot de schooljeugd, maar waarbij domineerden plich'getrouwe ouderparen die thuis de heele boel in de steek hadden gelaten en hier hun muzikale ooren te luis teren legden. Ach, ach, wat waren er een droevig valsche pyramentjes bij en het was maar gelukkig -dat de „muziekcom- missie" het niet al te nauw nam, anders waren er zeker niet veel eertificatén van deugdelijkheid afgegeven. En nu kregen ze allen hun bewijsje dat ze den tocht langs Helder's straten mochten maken, U t veredeling van het muzikaal gevoel an veraangenaming van hot leven dar Hel denaren. Er zijn dit jaar meer orgels dan het vorig jaar en we zouden dus kunnen zeg gen dat het muzikale gedeelte van de ker mis beter verzorgd is en dat is al heel wat voor een goede kermis. Niet minder dan 18 orgels zijn er over de stad losgelaten en U zorgt dus maar dat U een bak ie met centen achter de deur hebt staan opdat U niet te lang behoeft te genieten{?) van het gejank van een Italiaansch of ander orgel. Jammer is het dat er maar twee apen zijn van het jaar. „Er zijn er verscheidene gestorven meneer," z er zekerde ons eer dresseur. De beestjes kunnen slecht tegen de kou en wanneer er niet terdege op hen gepast wordt gaan ze dood. De apen- dresseur die nu door de straten gaat met zi'n beide beestjes is een meester in zön vak en bezoekt met zijn dieren verschil lende scholen, waar hij sterke staaltjes van dressuur vertoont. Dat hij de dieren zonder gebruik van karwats zoover heeft gekregen strekt hem tot eer. Acrobaten waren gisterenmorgen nog niet present, maar het is mogelijk, dat zij in den loop van den dag gekomen zijn. Ook de „hardlooper" was er weer en zak omhangen met zijn rinkelende bellen, de straten weer afdraven. De eerste Kermisdag is ten opzichte van het weer uitstekend verloopen. Het „beetje" wind, dat u af en toe oogen, neus en ooren volstuift, zijn we gewend en behoort nu eenmaal bij een Helderschen zomer. We mogen op zulke dagen ons strand in den steek laten en een badsel- zoenopening op 1 Juli vieren aan een vol komen verlaten strand, de kermis heeft van den wind niet al te veel last, en de zon was, dezen eersten dag, in voldoende kwantiteit en kwaliteit aanwezig. Al vroeg in den middag was het dan ook al aardig druk langs den weg. Nadat de diverse üraai-orgeltjes waren losgela ten, stoffeerden zij, al vroeg in den mor gen zelfs, de straten en de klanken-caco- phonie van twee of drie orgels in één straat, die nu eenmaal aan de kermis onvermijdelijk vastzit, nam een aanvang. En naarmate de middag naderde, nam de levendigheid en het gewoel toe; het aantal artisten vermeerderde zienderoogen en de straten onzer binnenstad wei-den levendig en fleurig. Het aantal door de allerjongste inwoners onzer stad ingeslagen toeters en andere lawaai-instrumenten was niet ge- lïng, de ballon-verkoopers waren natuur lijk ook weer present en de ballen-met- een-elastiekje van voor vijfentwintig jaar, thans gemoderniseerd en met de hoogere eisehen van een nieuw geslacht meer in overeenstemming, deden opgeld. Een groote attractie vormde in den loop van den middag een groepje musici: twee jonge meisjes, vergezeld van een heer, alle drie keurig in de kleeren, de meisjes met nette zomermantels en sierlijke pumps aan de voeten, de eene gewapend met een viool, de tweede met een cel, de begelei dende heer met een guitaar. De wijze waarop de Donauwals werd weergegeven, was pittig van rhythmiek en tempo, al was dan ook hert spel geenszins vlekkeloos. Intusschen is de bebouwing van het kermisterrein minder dan andere jaren. Dat ditmaal alles zich op het Westplein concentreerde, zeiden we reeds. Maar door het gelijktijdig samenvallen o. a. met de Eindhovensche kermis en met tal van ver makelijkheden, als de Nenyto in Rotter dam, het Lunapark in Amsterdam, enz., zijn velen, die wellicht anders gekomen waren, weggebleven. De stoomcaroussel van Janvier had het, dezen eersten avond, al zeer druk, ook op de glijbaan, de Wem- bley-attractie, vermaakten zich velen. Turksche schoppen, fiets en gewone draai molen en de zweefmolen hadden het ge wone jeugdige publiek, dat uitbundig ge noot. De danstent van Benema was nog in aanbouw. Vlak over het Raadhuis staat een para detent met tal van interessante.nummers een met zichzelf experimenteerehde mum mie, enz., die evenwel dezen eersten avond nog niet open was. Een dergelijke tent staat ook bij Casino, waar ditmaal de groote wafelkraam weggebleven is, doch waar de bekende poffertjes- en andere gelegenheden weder op het appèl zijn. Hoera! Olympiade. Casino opende Zondagavond haar ker- mis-programma met de opvoering van de revue „Hoera, Olympiade", welke daar tot en met Woensdagavond, dus 4 dagen, opgevoerd zal worden. Geheel Nederland staat dezer dagen in het toeken der Olym piade, vrijwel ieder wordt in meer- pf of mindere mate beheer9cht door de Olympische geest, de geest der verbroe dering! Frits Schakels nu heeft gemeend hier aan een revue te moeten wijden en heeft het klaargespeeld ook. De geheele revue is voor het meerendeel toepasselijk op de Olympiade, costumes, decors, zang en dans, alles ademt de Olympische geest. Op het gebied van amusement, en meer speciaal wat betreft het revue-vei maak, zijn wij hier nogal verwend. Wat wij hier telkenjare te zien krijgen is meestal het njustje van de zalm, met als gevolg na tuurlijk, dat steeds hoogere eisehen aan het gebodene wordt gesteld en de opvoe ringen in de verschillende onderdeelen tot in de puntjes verzorgd moeten zijn. Er zijn slechts enkele die hieraan vol doen, en wat betreft verzorging, aanklee ding, fijne humor e.d., vergeleken bij een revue-koning als Ter Hall, wiens revue's over het algemeen de best 'aangekleeds worden genoemd, kan Hoeral Olympiade zich daarmede niet meten. Niettemin, dit n emt niet weg dat het stuk goede ver diensten bezit. De vele costumes zijn fraai en getuigen van smaak, er komen drie goed opgezette finales in voor, waarvan vooral de tweede, de linten finale rijk is aan kleur en glans. Doch iets specifieks in deze revue is de uitbeelding der ver schillende onderdeelen van de sport. De plastische standen van de Serlerse Troupe zijn schifcerende staaltjes van athletlek en behendigheid en worden op wesrüjk gce- cleuse wijze uitgevoerd. Ook de dans ensembles van het danspaar de Retectri- ni's werden sierlijk en vol gratie uitge voerd. En dan waren er nog de pretty- girls, die den geheelen avond gedanst hebben dat het een lust was, charleston, black-bottom en wat dies meer zij. Ten slotte over het komische cedeelte nog dit. Wie eenmaal een Buziau gezien heeft, is in dit opzicht niet gauw tevreden meer te stellen. Deze origineele karakter-komiek is de ziel van zijn revue's en vindt zijns gelijke niet. Wat niet weg neemt, Frits Schakels heeft zijn best gedaan het pu bliek in de komische gedeelten en gedu rende de intermezzo's te vermaken, het geen hem doorgaans door zijn droog ko mieke manier van doen wel mocht geluk ken. Mogen wij een revue beoordeel en naar mate er door de aanwezigen in meer dere of minder mate om gelachen wordt, dan zou Hoeral Olyplade één der grootste schlagers zijn geworden, doch zij zal zich nu met een meer besoheiden plaatsje te vreden moeten stellen. We zullen het verder hierbij laten, het is beslist een goede kermls-revue en wie eens lachen wil, verzuime niet nog heden- en morgenavond een gang naar Casino te ondernemen. In Scala. In Scala treedt deze week het gezelschap van Beem op met een tweetal éénacters, afgewisseld door variété-nummers. De heer J. Brink is een welbekend komiek, die met een aantal goede en beschaafde grappen, alsmede met zijn liedjes, hij beschikt over een uitstekende stem het publiek aangenaam weet bezig te houden. Er was reeds veel publiek dezen eersten avond, dat van het gebodene zeer genoot. Ook de beide éénacters waarvan wij er een zagen vielen in den smaak en ver oorzaakten een salvo van lachen. Wie een avond zich amuseeren wil, verzuime niet naar Scala te gaan. Donderdagavond een geheel nieuw programma van ditzelfde gezelschapje. Vliegtochten met de K. L. M. Evenals reeds meerdere malen ge schiedde, staat de K.L.M. ook nu weder gereed het Heldersche publiek de bekende vliegtochtjes boven onze stad aan te bie den, waarvan al velen geprofiteerd heb ben. Het feit, dat juist dezer dacen hier wederom een gelukkig goed afgeloopen noodlanding moest plaats vinden, en dat met een landvliegtuig in de buurt van Nijmegen een doodelijk ongeluk is ge beurd, waarvan in dit nummer wordt be richt, zijn wederom ongelukkige ooinci- denties, die evenwel, meenen wij, het Hel dersche publiek niet weerhouden zal van de geboden gelegenheid om kennis te maken met het vliegen, te profiteeren. Want ten eerste zijn de vliegtuigen der K.L.M. geheel ingericht voor passagiers, zoodat daaraan gansch andere eisehen worden gesteld als aan leger- of marine vliegtuigen, wat stabiliteit enz. betreft, en ten tweede zijn deze tochtjes aldus inge richt, dat daarbij alle mogelijke voorzor gen in acht worden genomen. De vlieg tuigen varen slechts op een bepaalde snel heid en hoogte, die zoodanig zijn, dat daarbij alle gevaar is buitengesloten. Wij hebben meermalen onze onder vindingen in zoo'n vliegtuig beschreven; men zit er even rustig als aan boord van een stoomschip en geniet van een wonder mooi, voortdurend afwisselend, program ma. Nu eens heeft men onder zich het wijde panorama van onze uitgestrekte stad met den grilligen vorm, bekend van de plattegronden, dan weder ziet men tot ver in het heldere zeewater, of neemt op het strand de daar dooreen krioelende figuur tjes van onze geachte lezers en lezeressen waar, om even later boven Texel te zwe ven en daar de kerktorens te tellen, kortom, het is een wonderiyk, zeer inte ressant reisje, dat de K.L.M. haar passa giers aanbiedt. Deze vliegtochten vangen morgenooh- tend te 11 uur aan; en eindigen dagelyks om 7 uur; er bestaat voldoende gelegen heid om per autobus naar het vliegkamp te komen, en zonder eenigen twyfel zal er een druk gebruik worden gemaakt van deze unieke gelegenheid om eens wat anders dan de groene polderlanden uit den trein te zien. Tot en met Zondagavond 7 uur is er gelegenheid te vliegen. Theater Tivoll. Van Donderdag t/m Zondag Variété Faveur. De Prov. Gron. Courant wydt een uit voerige rbeschouwing aan dit gezelschap. WJU ontleenen daaraan het volgende: Een ander blad uit het Noorden, het be kende „Nieuwsblad van het Noorden", schryft: Omtrent den Chineatahan goochelen iegt het bUd: SchOawburgloge N. Kerkplein Dinsdag en Woensdag. Spel ran hulaeiyk lief en leed ,4e Hobbe lende Woonschuit". Hier volgen eenige krilaken betreffen de dit volksstuk, dat heden- en morgen avond gegeven wordt op het N. Kerkplein. Casino. Donderdagavond „De Kat en de Kanarie". Over het sensatie-tooneelspel, dat door het „Vereenigd Haagsch Tooneel" Don derdag en Zondag ln Casino wordt opge voerd en welk stuk in Amsterdam, Rot terdam en den Haag een zeer groot suc ces had, schryft: KERMIS-AGENDA. Dinsdag en Woensdag. Amst. Revue gezelschap, dir. Schakels. Opvoering van de revue „Hoera, Olympiade!" Pryzen 71.25, 1.7 0.75 plus rechten. Plaatsbe spreking dageiyks van 3-r5 uur. Van Donderdagavond af eerste-rangs- tooneelvoorstellingen, door „Het Vereenig- de Tooneel" van den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage. Dinsdag en Woensdag. Ensemble Bou- ber. Opvoering van het spel' van huiseiyk lief en leed van den hedendaagschen tijd in 4 bedryven, „De hobbelende woon schuit", met zang en dans, door Joh. El- sensohn. Pryzen 1.60, 1.25, 1.10, 0.90, 0.70 pl. rechten. Plaatsbespreking dagelyks. Van Donderdagavond af de Rotterdam mers met „De Meneer van 6 uur". Dinsdag en Woensdag het Kluchtge zelschap van Rotterdam. Iederen avond opvoering van twee kluchten, afgewisseld door cabaret. Pryzen 0.75 en 70.60. Plaatsbespreking dagelyks van 8 tot 5 uur. Dinsdag en Woensdag biosc.-voorstell. De opera-film „La Traviata", orkest onder leiding van Coba Hanse. Van Donderdagavond af Variété-gezel schap Faveur. Experimenten van de Mummie van Ba- roda, den vliegenden hond, Ben All Bey, Indischen fakir, enz. Dagelyks verschil lende voorstellingen. Burgerlijke stand van Helder van 80 Juni t.m. 2 Juli .1928. BEVALLENJ 8. de Barbanson Hackenitz, z. K. Hali -Meyer, z. H. M. Verheyen—Heilbron, z. M. H. v. StrHen- Taal, 2 z. D. M. E. Sohrier—de Koning, d. J. W. Süter—van Oosteren, d. T. J. Heesbeen—van Donzel, z. M. E. A. Tuk kerCuyie, z. H. J. F. Doorn—Kennedy, s. O. E. Bals—Erasinus, d. OVKBLBDXNA. Boaa, 80 jaa*. Tien nationaliteiten, totaal 6A peraonen, werken hier «amen. In dit groote ensemble is Nederland vertegenwoordigd door één per soon, maar een die er het hoogste woord voert en honderd maal meer zegt dan alle anderen samen: Lou Bandy. Zijn repertoir is altijd van kieschen aard. Dezen keer is hij daarmee zeer gelukkig. De „ode" aan de halve cent was geestig en de karakteristiek van den zak doek een bewijs van Lou Bandy's menschen- kennis. Met zijn refrintje: „Een lach, eiken dag", kreeg hij de zaal toch eindelijk „op zang". H«t eene nummer is even goed verzorgd als het andere en elk is in zijn genre tot nog toe onovertroffen. Als glanspunt van den avond komt de Chi- neesche groep. Decor, requisiten en costumes, 't is alles tip-top. Wij zijn in de gelegenheid geweest de schitterende gewaden, die O-ki-to bij het verrichten van zijn magische kunsten draagt, van nabij te zien en te bewonderen. Zij getuigen alle van den buitengewonen kunstzin en sterk gevoel voor kleur-combinaties van de zonen van het Hemelsche Rijk. Voor velen it Faveur het hoogtepunt van de kermis. Men weet, dat een avond in de groote zaal der „Harmonie" een avond van uitstekend amusement beteekent, waarvan men met fami lie en kennissen kan genieten. Zoo waren dan ook reeds de eerste avonden honderden en honderden naar de „Harmonie" gegaan, zoodat de zaal telkens bijna vol waa. En wij kunnen er dadelijk bijvoegen, dat zij niet alleen niet teleurgesteld zijn, maar onge twijfeld opgetogen naar huil zijn gegaan, ge worden tot levende reelamei. Het optreden ven O-Ki-To volgt hierna. Deze Chineesche megler laet «eldzame itasl- tjt» van zijn kunnen zien. De zwevende bal, het tevoorschijn tooveren van zijn helpster en het doen verdwijnen en uit het schijnbare niet terugroepen van eenden, zijn geen ge wone algemeene goochelkunstjes.. De heer Faveur is met het engageeren van den heer O-Ki-To er werkelijk in geslaagd een attractie van den allereersten rang naar Groningen te brengen. Wat dit nummer nog aantrekkelijker maakt, ia de zeldzaam mooie aankleeding. De gewaden van O-Ki-To zijn uniek. „Maasbode": Het atuk doet den auteur eer aan; het is geschreven in den volkstoon, met sprankelende kernachtige geestigheid en gezonde ontroering. En 't is 'n geluk te zien hoe de volksziel toch zuiver reageert op wat goed, natuurlijk en edel Is, ook waar het stuk de sociale misstan den bestrijdt, die zoo dikwijls het kwaad der geboortebeperking bevorderen en doen voort woekeren. „De Tijd": Een tendenz stuk dus! Maar.... op ende op „tooneel". Met wat fleurigheid, met welke kleur en raakheid met welk een volkshumor, volkshartelijkheid en kterngezond volksbesf van goed en kwaad wordt alles gespeeld. „Handelsblad": Het stuk eindigt, geheel In den volkstoon, met een Sinterklaasavond in de woonschuit met drie Sinterklazen, twee zuigelingen «n den terugkeer van den revolutionairen zoon, die nolens volens, „het wapen der kinderbeperking in dienst van den klassenstrijd" heeft neergfc- itgd en zoo gauw mogelijk gaat trouwen. De vier bedrijven zijn goed gevuld met een vermakelijke visite van Karei en Bets bij hun deftige verwanten; een aardig familie-tafereel in de woonechult, dat verraiend eindigt met een hevige scène tusschen vader en zoon, de angstige spanning in het derde bedrijf, die den ommekeer te weeg brengt en ten slotte het feest in de schuit. „Het Vaderland" van 25 Febr. 1925. Henri Borel. Houdt u van griezelen, van „eng" van. In ril lende angst zitten, dat u 's avonds biina niet naar bed durft? Gaat dan deze Kat en deze Kanarie zien. Ik vertel niet wat er precies gebeurt, want dan zoudt u niet genoeg grieze len. Ik heb dit exciting and interesting draakje in spanning gevolgd; 't is werkelijk „reuze" en veel amusanter dan vervelende stukken, met de allure van heel wat te zijn. Allen deden hun best om een sensatie-schlager van dit stuk te maken. „Haagsche Courant": Laten wij het geheimzinnige waas niet weg vagen.... 't Wordt aangediend als een myste rieus, sensationeel Amerikaansch tooneelspel en alle die kwaliteiten heeft 't ongetwijfeld, 't Is zelfs bizonder sensationeel, buitengewoon mysterieus en zeer Amerikaansch, met het gevolg, dat er een spanning in de zaal heerschte, die in angstgeluiden en uitroepen, gezucht en gesteun, in gillen zelfs tot uiting komt. 't Stuk had zeer veel succes; 't publiek leefde intens mee, zoo intens, dat men op een oogenblik een welgemeend advies van Anne- bel West kon hooren geven om een glas met een kalmeerende drank niet uitte drinken. Van Van suggestie gesproken. Casino-gebouw. Schouwburgloge N. Kerkplein. Scala-theater, Kanaalweg. Tlvoll-theater. Martne-Bondsgebouw. Eiken avond bui tengewone muziek-, zang- en dansavon den. Café Central, Kanaalweg. Optreden van den humorist Ed. Kapper. Theater Kerkgracht tegenover Raadhuis.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5