ÜELDOHE cinii TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS De Kermis. VAN DONDERDAG 5 JULI 1928. Door het bestuur der Evangelisatie ls een beroep uitgebracht op Ds. P. War- ners, te Nederhorst den Berg. Geslaagd voor de derde klasse H.B.S. alhier, Cath. de Haan en Cato Felj, leer lingen Chr. School voor U. L. O., Kanaal- weg 101. TH. HOF. Den lOen Juli a.s. hoopt de heer Th. Hof, machinist bij de Nederlandlsche Spoorwegen alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 26 jaren als leerling- machinist bij de toenmalige H. IJ. S. M., ter standplaats Helder in dienst trad. Na achtereenvolgens op verschillende locomo:iefdepots werkzaam te. zijn ge weest behaalde hij in het jaar 1906 het diploma voor machinist, terwijl na een korte afwezigheid, Helder hem opnieuw als standplaats werd aangewezen. De zorg voor de veiligheid en een veilig verkeer in 't algemeen, den treinmachi nist aan zijn waakzaam en scherpziend oog opgedragen, kan niet genoeg voor zijn werkzaamheid worden gewaardeerd. De heer Hof -vterd voor betoonde activi teit en oplettendheid, waarbij een ongeval werd voorkomen, loffelijk vermeld en hem werden verder gra ificatiën uitgereikt. Wij hopen, dat de heer Hof nog menig maal het ijzeren ros mag besturen en het den geachten jubilaris op dien dag aan blijken van belangstelling niet zal ont breken. NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN PER „ESONA". Wij verwijzen nog even naar de in dit nummer voorkomende adver entie be treffende den boottocht op a.s. Zondag 8 Juli naar de Zuiderzeewerken aan de Friesche kust en Wieringen. Het is al zoo dikwijls betrourd, dat men vanuit Nieuwediep dezen boottocht niet kon doen. Men kon wel Lezen van excur sies vanuit Harlingen, Kampen en Enk huizen, doch nooit vanuit onze haven. Thans is die gelegenheid er, doch ook alleen maar op a.s. Zondag, zoodat het geraden is, dat zij die voor een mooien zeetocht naar de Zuiderzeewerken voelen van deze eenige en goedkoope gelegen heid gébruik maken. VOOR SLECHTHOORENDEN. Teneinde de totstandkoming van een door de Vereeniging tot bevordering der Belangen van Slechthoorenden voorge nomen propaganda-tentoonstelling, en zoo mogelijk het vormen eener plaatselijke afdeeling, voor te bereiden, vergaderden gisterenavond in het gebouw der Ar beidsbeurs eenige dames en heeren ter voorloopige bespreking van een en ander. Deze besprekingen werden ingeleid door mejuffrouw G. Ephraim uit Tiel, en wer den bijgewoond door mevrouw de Boer Jongkees," en de heeren Fijting van Walsum, Drs. Minkema en Rienks, apo theker Rootlieb en Brouwer (Held. Crt.). Voorloopig kan worden medegedeeld, dat op 8, 9 en 10 September hier eene tentoonstelling gehouden wordt van de verschillende gehoor-apparaten, waarbij door ter zake kundigen toelichting, ge bruiksaanwijzing, alsmede, zoo mogelijk, demonstratie's zullen worden gegeven. Voorts is het plan aan deze tentoon stelling, indien dit mogelijk zal blijken te zijn, attractie's te verbinden, zooals een lezing met lichtbeelden, ed., terwijl aan slechthoorenden raad en voorlichting zal worden gegeven omtrent het meest ge schikte instrument. Ofschoon uit den aard der zaak deze mededeelingen nog een voorloopig karak ter dragen, valt nu reeds te zeggen, dat de tentoonstelling en hetgeen daar zal worden gedemonstreerd, ongetwijfeld zal voldoen aan een door vele slechthoorenden lang gekoesterden wensch eens eenige voorlichting op dit gebied te mogen ont vangen. Wij komen binnenkort wel nader op de plannen terug en hopen dan ook het definitieve comité te kunnen mededeelen. ZANG- EN RECITEER-VEREENIGING „HARMONIE". Directeur P. Brizee. Men schrijft ons: Bovengenoemde vereeniging heeft op haar j.1. gehouden jaarvergadering be sloten een verloting te organiseeren tot vorming van een costuumfonds, waarvoor aan het Gollege van B. en W. toestem ming is gevraagd en verkregen op 29 Juni 1928. Bereids heeft zich een verlotings-coml- té gevormd, bestaande uit de hieronder volgende dames: A. v. d. Mark, Oostsloot- straat 5, J. Huivenaar, Nieuw^rwt lx; S Wolters, Torenstraat 15; T. Weber, Leliestraat 29 en L. Labout, Koningstraat 53 welke nü ijverig aan het werk ia ge gaan om de loten te verkoopen en de ver dere regeling betreffende deze verloting in handen heeft. u Ook bij de leden der vereenig ng zijn deze loten 25 cent per stuk verkrijgbaar. Als hoofdprijs is reeds aangekocht een Rijwiel (naar keuze) en tevens zullen nog een aantal zeer fraaie prijzen worden aangekocht welke ter gelegenertijd zul- lep worden geëtaleerd. Wij twijfelen er dan ook niet aan of vrienden en trouwe bezoeken van onze uitvoeringen, die de schitterende en kostbare costumeering hebben bewon derd, zullen van deze gelegenheid ge bruik maken om een of meerdere loten te koopen, om zoodoende ook een steentje bij te dragen ten bate van bovengenoemd fonds. KAMER VAN KOOPHANDEL. Evenals ten vorigen jare tijdens de kermisweek geschiedde, hield ook ditmaal de Kamer van Koophandel en Fabrieken Woensdagmiddag haar openbare leden vergadering in liet Raadhuis alhier. In zijn openingswoord herinnerde de Voorzitter, de heer S. W. Arntz, aan dit feit. Ook nu weder waren de Helder- sche leden zoo vriendelijk geweest de Ka mer uit te noodigen naar den Helder te komen, waaraan gaarne werd voldaan. Tot ons leedwezen, zoo zeide de Voor zitter, zijn de burgemeester en secretaris van Helder door uitstedigheid verhinderd de vergadering bij te wonen. Het spijt den Voorzitter zeer, omdat hij gaarne van de gelegenheid gebruik gemaakt had, den burgemeester voor zijn welwillendheid, om het i*aadhuis wederom voor deze vergade ring af te staan, te danken. Met leedwezen hebben wij vernomen, dat de burgemees ter van plan is zijne ontslag-aanvrage in te dienen. Wij hebben steeds op zeer vriendschappelijke wijze samengewerkt en den burgemeester meermalen in den Helder ontmoet en steeds bij ons werk de grootst mogelijke medewerking van hem ondervonden. Wij wenschen hem nog vele rustige jaren toe. Door applaus vereenigt zich de verga dering met dezen wensch. Van de Ingekomen Stukken gaf een inededeeling betreffende het bijwonen eener vergadering te Leeuwarden van organisaties in den kaashandel en de zui velindustrie, ter bespreking van uitvoer verboden voor boter en kaas, welke nie. van het rijksmerk voorzien zijn, aanlei ding tot uitvoerige discussies. Op bedoel de vergadering was geen debat toegelaten, hetgeen door den rapporteur, den heei Grondsma, werd betreurd, ander zijds door den heer Nobel werd toege licht met de motieven welke er toe geleic hadden. Vele bezwaren werden ten op zichte van de wijze van contróle der kaat. te berde gebracht; tenslotte werd besloten de nadere behartiging van de belangen er beter- en kaasexporteurs aan de zor gen van den heer Nobel over te dragen. De heer K o 1 s t e r licht eenige bezwa ren toe van de gemeente Schoorl ten op zichte van de bestaande dienstregeling der Spoorwegen. De hoofdbezwaren wa ren, dat te Uitgeest moest worden overge stapt en de verbindingen met Den Haag slecht waren. Getracht zal worden hierin verbetering te krijgen. Inzake de afschaffing van de nummer stempeling op brieven wordt adhaesie be tuigd aan een ingekomen adres van de lilburgsche K. v. K., teneinde dit weder ingevoerd te krijgen. Geen adhaesie wordt betuigd aan een schrijven van den Ned. Grossiersbond te Amsterdam betrekkelijk de wenschelijk- heid van het aangeven van nettomaat en gewicht op verpakte artikelen. Men acht het principe goed, maar er zijn tal van bezwaren aan verbonden, en de vergade ring acht het niet noodig wetswijziging uit te lokken. De heer C o 11 o f zou het adres willen steunen, omdat het publiek inderdaad met vele artikelen bedot wordt. De heer H. P. Kluitman doet mede deelingen omtrent het verhandelde op de vergadering van den Bond van Gemeen ten, Instellingen en Stichtingen, welke inrichtingen tot het geven van Handels onderwijs in stand houden, welke verga dering is gehouden op 25 Mei ld. Op deze vergadering kwam ter sprake de voorgenomen wetswijziging betreffen de de handelshcolen, die gelijk zullen worden gesteld met hoogere burger scholen. De heer Grunwald drukt er zijn spijt over uit, dat dit rapport niet eerder aan de leden is verstrekt. Er blijkt weer uit, dat het Rijk de kosten van onderwijs op de gemeenten afwentelt. Het handels onderwijs hier ter plaatse wordt op een uitstekende wijze gegeven. Op de Han delsscholen worden de leerlingen meer beschouwd als gewone leerlingen, op de H.B.S. meer als studenten. Uit het rap port blijkt, dat het Rijk de Handelsscho len wil hervormen tot H.B.S. A, dit sluit in zich, dat hierdoor de gemeenten weer zwaarder belast worden. Te meer klemt dit,waar nu de rijksbelastingen zijn ver laagd. Het is gewenscht, dat het Handelson derwijs gegeven blijve op den voet als tot nu toe geschiedt en dat jongelui voor kan- oren etc. zich bekwamen op de Hand els- Avondschool. Het is ongewenscht 't onder wijs op de Handels-dag- en avondschool te wijzigen. Voor tal van jongelui zal het moeilijk zijn het dan te volgen. Tal van jongelui van de Handelsschool zijn in uit stekende betrekkingen en het onderwijs gaat meer en meer in andere richting. Om van de Handelsschool een H.B.S. A te maken, zal niet in het belang van het onderwijs zijn. De heer Kluitman zet uiteen, dat het handelsavondonderwijs buiten de wet valt; de bedoeling is drie groepen te vor men: H.B.S., Gymnasium en Handelson derwijs, die alle drie opleiden voor hoogev onderwijs. Er is groote oppositie tegen dit wetsontwerp en de vergadering in kwestie zal zich tot de regeering richten met een schrijven waarin de bezwaren tegen het wetsontwerp tot uiting komen. Hierna is het woord aan den heer D e Raat voor het houden eener causerie in erband met het nieuwe ontwerp van wet tot regeling van het Voorbereidend Hoo- re- en Algemeen Vormend Middelbaar Onderwijs, speciaal Handelsonderwijs Rpr. geeft hiervan een kort overzicht, voor zoover ze in de belangensfeer der K. v. K. liggen, n.1. betreffende de H.B.S. A, de Handelsschool 8-jar. cursus en den Han- delscursus. Met de H.B.S. A bedoelt de Minister, naar uit de Mem. van Toel. blijkt, de school voor de algemeene vorming van hen, die later naar hooger onderwijsinrichtingen overgaan (ook Handelshoogesohool). Zij zal als afzonderlijk vormende school kun nen blijven voortbestaan. De naam „5-jar. Handelsschool" verdwijnt en wordt ver vangen door H.B.S. A. Deze 5-jarige school zal vallen onder de inspectie van het Middelbaar Onderwijs, hetgeen spr. ongewenscht vdorkomt; de school behoort onder de speciale inspectie voor het Han delsonderwijs. De kwestie der subsidie is van groot belang, terwijl voorts dreigt een splitsing in twee richtingen, die ten nadeele komt van het handelsonderwijs. De 8-jar. Handelsschool is bedoeld als opleiding voor handel en industrie. Haar bedreigen in het nieuwe wetsontwerp ern stige bezwaren; de subsidieregeling is zeer ongunstig. De school is een zuivere vakschool, die geen algemeene, doch slechts speciale vorming geeft. De sala rissen der leeraren zijn 20 lager dan van de 5-jarige, dus zal dat invloed heb ben op de kwaliteit van het onderwijs. De handelscursussen komen in de plaats van de tegenwoordige handelsavond scholen. Spr. uiteenzettingen worden met ap plaus begroet. Eenige discussie ontstaat naar aanlei ding van de uiteenzettingen des heeren De Raat. De Voorzitter geeft nog nadere toelichting omtrent de cursussen en ant woordt den heer Grunwald, dat het ver zuim omtrent het rapport van den heer Kluitman een bijzondere reden had, daai men wilde afwachten totdat alle stukken bijeen waren. De heer Grunwald merkt op, dat de heer De Raat het hart van de zaak raakte Joor de kwestie der inspectie te berde te irengen. Spr. dringt er met kracht op aan te zorgen, dat men voor het handolson- .erwljs speciale inspecteurs aanstelt. Ook ..e subsidies zijn van groot belang; Utrecht zal al 50.000 minder ontvangen bij de nieuwe regeling en dit geeft nie uwe. lasten .oor de gemeenten. Tenslotte wil spr. heter vertegenwoordiging van den handel tn de Commissies van Toezicht op het Handelsonderwijs. Het huidige wetsontwerp kan niet an- ters zjjn dan benadeeling van den mid denstand. Op de volgende vergadering zal deze aak nader worden besproken, terwijl de ommissies te Helder en te Alkmaar haai llen bestudeeren. Alsdan zal een adres ot den Minister worden gericht. Den heer De Raat wordt dank gebracht oor zijn uiteenzettingen. Ten opzichte van een door de Kamer erzonden schrijven aan den Hoofd-Inge- ïieur-Directeur van den Rijkswaterstaat e Haarlem, waarin wordt verzocht te be vorderen, dat de nieuwe Rijksweg, tus- ichen Van Ewijcksluis en den Rijksweg 'angs het Noord-Hollandsch Kanaal, zal .ansluiten bij 't Zand, deelt de heei Rchmalz (Schagen) mede, dat men te •Behagen nog een actie wil voeren om den lieuwen Rijksweg te doen aansluiten bij ie Stolpe inplaats van bij 't Zand. De heer Grunwald betreurt dit; wij waren het er over eens, dat de beste verbinding was over 't Zand, en dit zal de zaak wel ver tragen. Onder de verzonden stukken moet voorts worden genoemd: Adres, gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin wordt verzocht den weg tusschen het nieuwe Balgzandkanaai en den ouden Balgdijk, waarvan reeds de aardenbaan ligt, zoo spoedig mogelijk als primaire weg tusschen den Helder en Van Ewijcksluis in gerèedheid te doen brengen. De heer Grunwald spreekt zijn vol doening uit over het feit, dat de inspec- 'eur het met deze zienswijze eens was, en de Voorzitter roemt de activiteit der V erkeerscommissie. Kiezerslijsten afd. Groot- en Kleinbe drijf, opgemaakt per 1 Juli 1928, zijn toe gezonden aan de Gemeenten in het Dis trict der Kamer, teneinde aldaar van 114 Juli ter visie te liggen. De Voorzitter dringt er op aan, dat ze door de kiezers worden gecontroleerd. Hoewel dit jaar geen periodieke verkie zingen plaats hebben, is dit toch zeer ge wenscht voor eventueele tusschentijdsche verkiezingen. De heer C o 11 o f vraagt naar den toe stand aan den Twufjverweg. De heer Grunwald geeft hieromtrent nadere inlichtingen. Aan den Minister is een schrijven gericht, waarin er op gewezen is, dat de Kamer, die deze zaak aanhangig maakte, in het geheel niet is genoemd. De heer Grunwald deelt voorts mede omtrent de door hem bijgewoonde examens der Handelsschool, dat deze hem den indruk gaven, dat het onderwijs aan deze school uitstekend is. De Voorzitter brengt aan het eind der vergadering'een woord van dank, in het bijzonder aan de pers, die heelemaal naar hier is gekomen om deze vergadering bij te wonen, en sluit te ruim half zes de vergadering. Vanwege de Heldersche leden der Ka mer van Koophandel werden ter gelegen- leid van de kermis en deze vergadering thee en ververschingen rondgediend, waarvoor de Voorzitter met een hartelijk woord dankzegde. MOTORONGELUK. Dinsdagmiddag heeft de glazenwas- scher H. Anchelon in de Sluisdijkstraat een ongeluk gehad met zijn mohr. A. twam van den overweg en reed in de richting Sluisdijkstraat. Op de duozitting lad hij twee jonge kinderen, een jonge tje en een meisje. Van den Ruyghweg <wam een auto, dien de motorrijder, bij n achtneming van de regels van het ver teer, eerst had moeten laten passeeren. Anchelon meendé echter nog wel voor den auto langs de Sluiedijks'raat ln te kunnen rijden en zeer waarschijnlijk is hij daardoor harder gaan rjjden. Aan het einde van de SluisdJjkstraat stond een kermisorgel met daaromheen een groot aantal menschen. Tusschen het OTgel en hst trottoir naosst ds zaotorrtjdar door ril den, deze passage was echter zoo nauw, dat zijn treeplank het trottoir raakte en hij daardoor met zijn motoT tegen den grond sloeg. De kinderen werden er af geslingerd en het meisje kwam met haar hoofd op de straat terecht, Het jochie viel op het meisje. Beiden kwamen er echter met wat schrammen en sohaafwondjes af. De motorrijder had eenige niet ernstige wonden aan zijn been. De kinderen wer den binnengebracht bij Dr. van Urk en konden, na van den schrik bekomen te zijn, naar huis worden gebraoht. Ook de motorrijder kon zich naar huis begeven, zoodat dit ongeluk nog zeer goed is afge- loopen. BINNENKOMST HR. MS. „PIET HEIN". Hedenmorgen 10 uur is in de haven binnengekomen de nieuwe torpedojager, Hr. Ms. „Piet Hein", één der zes nieuwe torpedojagers, bestemd voor den dienst in Ned.-Indië, die voor eenigen tijd te Vlis- singen te water gelaten en in dienst ge steld is. De Stafmuziek verwelkomde de „Piet Hein" op het havenhoofd, terwijl ook de Staf der Marine vertegenwoordigd was. Het schip, dat onder bevel staat van den luit. ter zee 1 kl. O. E. L. Helfrich, heeft in de haven ligplaats gekozen. De binnenkomst zoowel als het aanleggen ge schiedden zeer vlot. HET STAFMUZIEKCORPS SPEELT VOOR DE A. V. R. O. Uitzending van eenige zoraer- concerten, waarvan het eerste op morgen(Vrljdag)avond. Door het Stafmuziekoorps der Kon. Marine zullen dezen zomer eenige con certen over Hilversum worden uitgezon den, waarvan het eerste op morgenavond. De uitzending van vorige concerten schijnt zoo in den smaak van de luister vinken te zijn gevallen, dat de A.V.R.O. zich in verbinding heeft gesteld met de Marine-autoriteiten met het verzoek eenige van de zomerconcerten over H.l- versum te mogen uitzenden. Dat dit toe gestaan werd verheugt ons, en het ver hoogt niet alleen de populariteit van ons Stafmuziekcorps, doch het bezorgt in de eerste plaats oud-stadgenooten eenige aangename uurtjes, waar zij nu in de ge legenheid zijn hun geliefd korps voor de radio te hooren. Was het niet de vraag van vele oud-plaatsgenooten, bij de uit zending van het eerste concert, of dit nu eens wat meer herhaald kon worden? Hun wensch is vervuld en wij wenschen onzen lezers in do verto recht prettige avonden als zij straks de bekende wijsjes en klanken op zullen vangen. Het programma van het morgenavond uit te zenden concert laten wij hieronder volgen. Pauze. W. V. (Willem Vogt) de redacteur van de „Radio-Bode", het orgaan van dc A.V.R.O., schrijft in het nummer van deze week: Onze programma's hebben ongetwijfeld aan aantrekkelijkheid gewonnen nu wij er in geslaagd zijn een overeenkomst af te sluiten met de Koninklijke Marine Kapel te Helder, voor de uitzending van een aantal 'harer zomerconcerten. i Die zomerconcerten staan in Helder bekend als „muziek in de Club" en „mu ziek in 't Paleis". Met „de Club" wordt bedoeld: de Ma rine Olub, of Officieren Sociëteit, aan de Hoofdgracht te Helder; en met het „Pa leis?" Wel „het Paleis" is voor ieder Hel dersche een vertrouwd begrip. „Het Pa leis" is in Helder het complex gebouwen aan de Buitenhaven dat de Bureaux her bergt van het Marine Commando en voor de rest tot woning dient van enkele zeer hooge marine- ten marinewerf-autoritei ten. De Sohout^bij-Naoht of Vice-admiraal b.v. woont in „het Paleis"; daar is zijn ambtswoning. Het Paleis is een stoer, soliede gebouw, dat misschien wat jonger is in jaren, dan de naburige marinewerf-gebouwen, die Napoleon nog heeft doen bouwen, maar dat in stevigheid van constructie er niet voor onderdoet. Van de huisdeuren in ,,'t Paleis" ook een Paleis heeft deuren is ons nog bekend, dat zij slechts bereikt konden worden via een houten getimmerte dat den naam droeg van „wiridhok". Dat windhok was een soort schutsluis waardoor men moest gaan, om te ont komen aan de capriolen van den immer baldadigen Helderschen zeewind, die na een onbeperkte vrijheid genoten te heb ben op het uitgestrekte Marsdiep, met toomelooze baldadigheid op de eerste ob- staoles aanstormde die hem in den weg stonden. De eerste hindernissen waren de „Paleisdeuren". Het openen nu van een onbeschermde Paleisdeur, met den Noor denwind als schalksche metgezet op de stoep, zou de grootst denkbare ontredde ring brengen in de Paleiswoningen. Van daar 't „windhok", welks deur met een klap pleegt dicht te slaan als werd een saluutschot afgevuurd van het fort „Hars- sens". Achter het Paleis ligt de paleistuin en in dien tuin staat een muziek-koepel. In die muziek-koepel speelt van tijd tot tjjd de Kon. Mar. Kapel voor den Sohout-bij-Nacht en zijn gasten. Het zijn enkele van deze Club- en Pa- leistuin-ooncerten die de A.VÜ.O. in het zomerseizoen zal uitzenden. X)« Kon. Marine Kapel staat onder lei ding van kapelmeeater Leistikow. Het korps staat als Marine muziekkorps even hoog aangeschreven als b.v. de „Gre- nad'ers" als Landmacht-ensemble. De Kapel, gevormd uit vakmusici, staat als harmonie-orohest zeer hoog aange schreven, maar bovendien daarvan ge tuigen de Heldensohe winter-abonne- inents- en volksconcerten bezit zij een uitstekenden naam als symphonie-orchest Het eerste Club-avondconcert wordt ajs. Vrijdag gegeven van 8—10. Wij gelooven, dat met af en toe eene uitvoering van de Heldersche stafmuziek, de reeks A.V.R.O. Kurhausooncerten op aangename wijze wordt afgewisseld. EEN HELDERSCHE JEUGDRAAD. Men schrijft ons: Zondag, 1 Juli, kwamen de eerste plan nen van de „Heldersche Jeugdraad" tot werkelijkheid.Deze Raad stelt zich ten doel: De goede verhouding en samenwerking te bevorderen tusschen alle jeugdorgani saties en jeugdgroepenul die maat regelen na te streven, die de jeugdbe weging in het algemeen ten goede kun nen komen. Deze Raad is samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende plaatselijke afdeelingen, jeugdorganisa ties of jeugdgroepen. Nadere inlichtin gen kan men hierover bekomen bij Ds. P. J. Smidts, Kerkgracht 60 enC. B. Pluylaar, Keizerstr. 59. De eerste plannen waren nu om een. gezamelijken wandeltocht naar de duinen te ondernemen op bovengenoemden datum. Om 2 uur 'e middags waren de meeste leden der verschillende vereenigingen en org. aanwezig bij den Watertoren. De opstol- llng was spoedig gereed; aanwezig waren pl.m. 180 personenvoorop waren de vaandels en wel: 5 van de A. J. C., 1 van de padvindsters, 2 van de N. P. V., 1 van de N. M. G. en 1 van de V. C J.B. Er werd gewandeld langs JavBStraat, Huisduinerweg en links afgeslagen voorbij Dennenheuvel. Er werd nult gehouden ten Oosten van Fort Kijk duin. Alles verliep ordelijk. Eerst werd er een openingswoord door Ds. Smidts gesproken, die allen harte lijk welkom heet. Hij hoopt dat allen inede zullen werken tot de samenwerking en om. de afscheiding tusschen ons, jongeren, hoe langer hoe geringer te maken. N.B.A.S. kan niet zijn Rythmische Dansen geven, daar vele leden naar den Landdag te Schoorl waren. Daarna kregen wij eenige zangnummers van de V. O. J. B. Gezongen werd o.a. „Werkers" en „Jong is ons harte'. Nu kwamen de Kabouters, die eenige alleraardigste spelletjes deden en waarbij «-enige incidenten voorkwamen, die de algemeene lachlust opwekten. Een aardig was o.a. de z.g. „Sneeuwman". Applaus na elk spelletje. Nadat dit afgeloopen was, werd de groepeering van allen, die tot nog toe een cirkel geweest was, veranderd om tegemoet te komen aan de opvoering van het Ridderspel door de Orde v.d. Tafel ronde. Mevr. Beekhuis v. TillJonkhof leidt dit in door te zeggen dat bet een heel klein primitief Ridderspel zal zijn, in verband met de primitieve hulpmidde len, die men tot zijn beschikking heeft. Het spel heette de „Troubadour", waarin op rijm de toestanden, ten tijde van Koning Arthur, verteld worden. Er werk ten aan mee 6 personen, die allen ge- costumeerd waren. Er kwam o.a. 't Ster ven van Koning Arthur in voor. Hierna werd 't «Ratten en Ravenspel» door de jongere Padvindsters gegeven, waarbij een ongeluk gefantaseerd wordt, opdat men de «Eerste Hulp bij Ongeluk ken» zou kunnen toepassendit te ver- richten door de andere Padvinders. Er was door de Padvinders een draagbaar samengesteld, waarop de «gewonden» na verbonden te zijn, weggedragen werden. Nu kregen we weer eenige zangnum mers v. d. V.C.J.B. o.a.: «Werken is ons Bondslied*, »Komt, komt, broeders komt« en »Op tot de zon, tot de vrijheid*. Ap plaus. Na dit gaf de heer H. L. Koning een »Speech over Dierenbescherming*. Daarna gaf de A. J. O. eenige dansen o.a.de «Kleermakersdans, Hoedenmakers- dans, Gezelschapsdansen, Eng. Oogst- dansen en de Caroussel*, die allen zeer amuseerend mogen genoemd worden. Nu werd er tot slotnummer gezamenlijk ge zongen, waarvoor de A. J. C. allen een liedje gegeven had, getiteld:Wordt Wak ker*. onder leiding van den heer Strobel (Canon voor 3 stemmen) waarvan allen heel gemakkelijk de wijs konden leeren, nadat die eerst door de A. J. C. voor gespeeld en -gezongen was. Ook hierbij kwamen vele aardige, lachwekkende in cidenten voor, wat de heerschende vroo- lijkheid niet weinig verhoogde. Een slotwoord van Ds. P. J. Smidts, die allen hartelijk dank heet, die hieraan medegewerkt hebben. Hoeratje. Om 20 min. voor 5 vertrekt men net zooals men gekomen was, waarna men om kwart over 5 op 't plein bij den Water toren aankomt. Na een afscheidswoord van Ds. Smidts en een driewerf hoera scheidt men. Over 't algemeen mag 't een gunstig geslaagde middag genpemd worden, waar bij geen ongunstige incidenten zijn voor gekomen. Het blijft mooi weer, zoodat het wel haast klassiek geworden gezegde, dat het met Held. kennis altijd slecht weer is, althans voor dit jaar niet opgaat. Het ge volg is, dat een groote menschenmenigte zich rondom het kermisterrein beweegt en dat met name de draaiende en lawaai makende etablissementen niet over te wei nig bezoek te klagen hebben. Op het Singelplein is nu weder de groote dans tent van Benema opgebouwd, die eiken avond vele danslustlgen naar zich trekt die er voor een zacht prijsje kunnen zwe ven op het rhythme van den charleston. Ook ds Muouals Baroda is au g*> Rondvraag. 1. Marche de Concert L. Leistikow. 2. Ouverture van de Opera „Raymond" A. Thomas. 3. La Houaarde, Valse Militaire, L. Ganne. 4. Souvenir an Rich. Wagner's „Tann- hauser", L. Leistikow. 5 Fantaisie naar motieven der opera „Les Huguenots" G. Meijerbeer. 6. Rékóczy: Ouverture, Kéler Béla. 7. Fackeltanz, G. Meijerbeer. 8 Rhapsodie Hongroise No. II, F. Liszt. 9. Uu jour d'eté en Norvège, A. Buissens. In de pauze: Piano-soli door F. Pfeiffer.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5