T „E. S. O. N.A UIT DE WIJDE WERELD KLEEDING HERMAN NYPELS' TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS ABONNEMENT VAN DONDERDAG 12 JULI 1928. Aam de Middelbare Technische Schooi te Haarlem werd- bevorderd! van het praoti- sche leerjaar tot het laatste studiejaar der fifdi Weg- en Waterbouwkunde, de heer R. Duiinketr van hóer» VIERDE G EMEENTE-OONCERT te geven door het Stedelijk Muziekcorps (Dir. Jb. ter Hall), hedenavond van half 9 tot 10 uur in de muziektent Plantsoen. Programma: 7- Op ter Olympiade 1 Marschlied No. 4a en 6 op verzoek. Het luisterend publiek wordt er op attent gemaakt, dat bij aanvang van elk uit te voeren muzieknummer een gong slag zal worden gegeven. Het refrein van no. 7 laten wij hier volgen: VEERTIGJARIG JUBILEUM G. WIJKER. Wij hebben reeds melding gemaakt van het feit, dat de heer G. Wijker op 10 dezer zijn 40-jarige ambtsvervulling als gemeente-ambtenaar herdacht. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zou gaan, was te denken. En zoo was dan ook des morgens tegen half twaalf van dezen dag al het secretarie-personeel, alsmede ambtenaren van de afdeeling Financiën in de groote trouwzaal van het raadhuis vereenigd, waar het volledig Dagelijksch Bestuur der gemeente, de burgem., de wethouders Verstegen, van Breda en Bok, alsmede de gemeente-secretaris den jubi laris verbeidde. Door de heeren Daalder en Wijker Jr. per auto van zijn woning gehaald, werd de jubilaris met echtgenoote en schoon zuster ten raadhuize ontvangen. De Burgemeester herinnerde er aan, dat het gebruik meebracht op dergelijke herinneringsdagen te doen zien dat het werk van een ambtenaar gewaardeerd werd, en bracht namens het College de hartelijke gelukwenschen aan den jubila ris over. De spreker wees er op, dat de heer Wijker een langen staat van dienst heeft en vooral de functie van ambtenaar van den Burgerlijken Stand eene zeer be langrijke is, en bood den heer Wijker ver volgens namens het gemeentebestuur een gouden horloge aan. De heer Kamman, als chef van dienst der gemeente-secretarie, spreekt namens het gemeentepersoneel een woord van ge- lukwensch. De verhouding tusschen dé ambtenaren en den heer Wijker was steeds van zeer vriendschappelijken aard, en dit is voor een groot deel wel te dan ken aan de opgewekte natuur van den ju bilaris. Wij hopen nog vele jaren in de zelfde vriendschappelijke verhouding te mogen samenwerken. Tevens biedt spr. de gelukwenschen aan van de onder- afdeeling van den Bond van Gemeente- llng van den Bond een fraai bloemstuk. De heer Wijker, ziohtbaar onder den indruk van de hem gebrachte hulde, ambtenaren. Namens de collega's over handigt de heer Karama» een gouden horlogeketting, namens de onder-afdee- dankt voor de bewijzen van vriendschap en drukt eveneens den wensch uit voor een langdurige vriendschappelijke sa menwerking. Hierna werd de eerewijn gepressenteerd en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. DE VERKEERSREGELING. In de op 27 Juni 1.1. gehouden leden vergadering der Algemeene Heldersche Winkeliersvereniging werden bespre kingen a gehouden over de nieuwe ver keersregelen, welke door het Gemeente bestuur werden vastgesteld bij publicatie van 15 Juni LI. en welke in werking zullen treden op 1 Augustus as. De aanwezige leden waren er allen vol komen van overtuigd, dat de verordening zeer belemmerend zou werken bij de uit oefening van hun bedrijf en op het zaken doen een zeer nadeeligen invloed zou uitoefenen. Er werd besloten aan Hare Majesteit de Koningin het verzoek te richten om de nieuwe verkeersregeling te doen verval len voor zoover het betreft de onder I ge noemde artikelen a, b, c en i. GOEDKOOPE TREIN AMSTERDAM—HELDER. Op Zondag a.s. zal een goedkoop© trek rijden van Amsterdam op Helder. Het ver teek van Amsterdam heeft plaats om 8.08 de aankomst alhier 9.50. Om 20.81 wordt weer van hier naar Am sterdam vertrokken. De aankomst in de hoofdstad 'is 22.15 u. EEN NIEUWE KOOKPAN. De firma van Willigen stelde ons in de gelegenheid kennis te maken met de- Snelkookpan „Fruco<", een Duitsch pa tent, dat, naar wij ons persoonlijk kon den overtuigen, voor de huisvrouw inder daad een verbetering en een besparing geeft. Deze pan is vervaardigd van aluminium met stalen bodem versterkt terwijl zij hermetisch wordt afgesloten door middel van een deksel met gummi ring, dat op de pan vastgeschroefd wordt, Op deze wijze blijft groente, vleesch, aardappelen of wat men voorts heeft ge reed te maken, nadat het aan de kook is gebracht, nog geruimen tijd koken, ook nadat het gas is afgedraaid', hetgeen on middellijk na het aan de kook raken ge schiedt. De inhoud der pan wordt dan door kokende stoom gaar gestoofd. De pan waarschuwt, op de manier van een fluitketel, als de inhoud het kookpunt leeft bereikt. Aangezien niet iedere spijs evenveel warmte noodig heeft, is de aan gebrachte fluit verstelbaar. Wij konden ons bij de gehouden de monstratie persoonlijk overtuigen, dat in slechts acht minuten de fluit waarschuw de. Hierna werd' het gas afgedraaid en bleef de pan met inhoud nog geruimen tijd onaangeroerd- staan. Door even op- ichten van het fluitapparaat kan men zich overtuigen of er nog stoom aan wezig is; indien de fluit geen geluid meer heeft, kan de pan worden geopend en is de inhoud' gaar. Vóór dien late men de hermetische sluiting onaange roerd. Voor het geval de huisvrouw ver geet de fluit op het juiste nummer te stellen, is er nog niets overstuur; alleen zullen dan misschien de aardappelen, enz. wat er gaar worden, zonder dat zij evenwel stukkoken. Men kookt op dezelfde wijze, alleen zal iet noodig zijn wat minder zout bij te voegen, omdat op de ouderwetsche ma nier met het afkooksel veel zout weg geworpen wordt en dit hier geheel be waard blijft. Ook behoeft niet of zeer weinig water in. de pan té worden ge daan. De pan is in verschillende grootten te krijgen en ofschoon de aansohaffings- lcosten vrij hoog zijn de kleinste mo dellen kos'en 10.90-de grootste 19.85 zal men toch, dat bleek uit de Ingezonden Mededeellng. ZOMERDIENSTREGELING VRIJDAG 13 JULI. ONGELOOFLIJK GOEDKOOP EEN EI GEBAKKEN OP HET PLAVEISEL! Te Patterson in New Jersey zei dezer dagen iemand, dat het warm genoeg was om eieren op het plaveisel te bakken. Een kruidenier wilde dadelijk de proef op de som nemen, brak een ei op straat stuk envier minuten later was het keurig gebakken! ROOKENDE, DRINKENDE EN GEHUWDE SCHOOLJEUGD. De Krasnaja Gazeta hangt een treurig beeld op van de mentaliteit der school jeugd in het huidige St. Petersburg. Blij kens de mededeelingen van het blad, die ten deele gebaseerd zijn op statistische onderzoekingen, is het rooken onder de schooljeugd een vrijwel ingeburgerd euvel, terwijl 'het gebruik, en zelfs mis bruik van alcohol door de schoolgaande Jeugd een algemeen erkend verschijnsel Is. Gevallen, dat leerlingen van middel bare en zelfs lagere scholen in beschon ken toestand de lessen bewonen, belmo ren miet tot de zeldzaamheden. Ook op sexueel gebied zijn de toestanden geens zins rooskleurig, hoewel zegt het blad de geruohten die hierover soms de ronde doen wel overdreven zijn. Onge-, oor loofde verhoudingen tuudhen de man-1 nelijke en vrouwelijke leerlingen en zwangerschap van jeugdige leerlingen, hoewel geen „algemeen verschijnsel", komen toch meermalen voor. Zelfs kan men op sommige middelbare scholen leer lingen aantreffen, die, hoewel nog in het ouderlijk huis vertoevend, officieel ge huwd zijn en geregelde samenleving met elkaar hebben. ONVERSTANDIGE KINDERVOEDING Een Londensch lijkschouwer moest gis teren zijn bevindingen geven over den dood van een kindje van 21 maanden, Ivy Lilian Boxall, dat gestorven was, nadat haar moeder het een portie roomijs had laten gebruiken. Daarbij kwam ter sprake wat het kindje eiken dag te eten kreeg. Het begon met een gebakken ei aan het ontbijt, daarna kreeg het 's mid dags twee gebakken eieren. Vervolgens een portie roomijs in een cornet, 's Avonds gebakken aardappelen. De lijkschouwer vond het een afschu welijke bekentenis van de moeder dat zij haar kind op deze manier voedde. Dui zenden ponden, zeide hij, worden in deze borough elk jaar besteed, om den men- schen te leeren hoe zij hun kinderen groot moeten brengen én toch doet u zoo iets. Hadt u niet verwacht dat er iets met het kind zou gebeuren nadat het die por tie roomijs gebruikt had? De moeder: Ik dacht heelemaal niet dat het kwaad kon. Zij had het kind het ijs gegeven, omdat haar vijfjarig zusje het ook kreeg, en het jongste ki^d er toen om begon te schreeuwen. demonstratie overduidelijk door aan zienlijke gasbesparing:, groote voordee- len voor de huivrouw ondervinden. De pan is zeer solide gemaakt en gaat jaren mee. Deze zelfde firma brengt ook de aan menige huisvrouw welbekende Fruco- apparaten in den handel, voor de ver vaardiging van mayonnaises, slagroom boter, ijs, enz. Ook hiermede werden de nonstraties gehouden, daar het bleek, dat niet iedere huisvrouw hiermede te- rechtkom Het is met al die dingen even wel zoo, dat men ze op de juiste manier gebruiken moet. En de kookpan is in da opzicht al heel eenvoudig te hanteeren zoodot wij haar uit volle overtuiging kunen aanbevelen. „ESONA". Wij ontvangern van de directie van „Eso-na" dé nieuwe Zome-rdenistregelin-g 1928, welke a.s. Vrijdag 13 Juli ingaat Daaruit blijkt), diait op dtieni dag eeni 2 maal 'ageildjkschen dienst wordt ingevoerd, zo-o- iat de passagiers morgens en, 's middags van Amsterdam en Helder kuameni vertrek ken:. Dit is mogelijk, doordat de satonbooten .•.N'jeuwi dliep" en „Amsterdam" speclaa" lassagfas gaan vervoeren en over de Zaan .■aren, waardoor de 'rei9 zeer wordt verkort. Zooals waarschijnlijk bekend is, werd dit voorjaar ook de 2e< boot weer gemoderni seerd en' van radio voerzien, wat zeer bi; "e passagiers in dien smaair valt. De tart ven zijn, thans zoodlamtlg gesteld', dat 'het •elsje naar Amsterdam, Alkmaar o ^choorl'com binnen ieders bereik valt. Wi, wjjfetem niet of de „Esona" zal met zulke booten, deze dienstregeling, die route over Je Zaan en do buitengewoon, lage tarieven dezen zomer veel reizigers vervoeren. KENDER-UITTOCHT. Nu cfe zomer blijkbaar voot goed zijn in tocht heefb gehouden en hoe! van morgen om 7 uur (6 uur zonnetijd) was het al behoorlijk warm en deedi de zon zich duchtig geldén gaan de jongens en meisjes c'er verschillende scholen hun jaar- ijksch schoolreisje maken. Reeds eerder waren o. a. de bijzondere scholen met hun leerlingen op reis gegaan, maar hedenmor gen ha-di een groote uittocht plaats van, een paar honderd kimde,reni van openbare scho en, die ondier geleid© vam hun. onderwijzers met den ochtendtrein) op reis gingen. Ieciere school ging op eigen gelegenheid!: zoo wa ren er die een paar dagen zciek zouden brengen' in Gelderland^ schoone hoofdstad, indéren gingen naar Bergen en Schoorl, weer andleren naar Marken of 'Den Haag en Scheveningen. En- ofschoon de jongens en meisjes op den leeftijd over 't algemeen niet veel meer moeten hebben van al diat wegbrengen door vader en moeder ze komen- nu op den 'leeftijd, waarop ze zich *etf weten te medlden (althans, dat verbeel den ze zich), waren er toch nog diverse moeders, die medé bit dtezen kindieiuiittocht legervwoordiig wanea Eén zelfs had' het huis- hondje megenomem. wan yelk mormeitje een allerinnigst afscheid werd1 genomen. Ze waren zoo -vroeg al, nauwelijks half acht, uitgelaten van de uitbundigheid wié' in het bezit was van- een rugzak, had' die, behoor lik volgeladen met een aantal gemeubi- ''eerdé boterhammetjes en -andére versnape ringen, op dien ,rug bengelen. Wie niet zoo gelukkig was, 'had er een reuzenpak van gemaakt. Maar allemaal waren ze al' vroeg tijdig op het stationsplein present en- ze wanen heelemaal- niet bang, dat dé trein ze mi et -met zijn allen verwerken kon. En toen eenmaal' de portieren dichtgin gen- en de trein zich in beweging zette, was het éen geschreeuw en gejuich en geroep, dat de stoomfluit daar niet tegen op kom. En er wuifden, zooveel armen de achter- biijivendén toei, dlat het wiel leek alsof ieder Medegedeeld werd dat ook het vijfjari ge kind na het gebruik van het ijs ziek geworden en nog onder dokters handen was. Een dokter verklaarde dat het een ge vaarlijk dieet was en dat hij er niet aan twijfelde dat de dood aan het ongeschikte voedsel geweten moest worden. „DE ELF KEERPUNTEN VAN HET BANDEN-LEVEN". „De Zeven Keerpunten van het Men- schelijk Leven" van Shakespeare zijn op een luimige wijze gemoderniseerd in het winkelraam van een handelaar in rubber banden te Birmingham, waar elf verschil lende vervoermiddelen, elk voorzien van luchtbanden, gerangschikt zijn in de volg orde van do wieg tot het graf. De ieeks vangt aan met een kinder wagen voor den leeftijd van zes weken; hierop volgt een kinder-driewieler (voor drie jaar), dan een kleine kinder-twee- wieler (voor zes,jaar), gevolgd door een motorfiets (voor achttien jaar), een auto van 7 P. K. (voor twintig); een vliegtuig (voor vijf-en-twintig); een auto van 12 P.K. (voor dertig); een auto van 30 P.K. (voor vijftig); een invalide-wagen (voor negentig) en ten laatste een auto begra fenis-koets voor den honderdjarige. lcinidl e»r vier had' in plaats van twee. Em wat nog heit allermooiste fa: de barometer gaat als maar vooruit, dé hemel is zoo blauw, dat het eem lievei lust is om- te zien- en de zon fa vam plam dom lieven -langen dag te blijven scbijinen. En precies zoo Mauw is bet op 't ©ogen blik van binnen bij al dd-e jongens en meis jes en precies zoo straalt er de zon. Al zal er wel eens hier en- daar een donderbuitije losbreken en misschien wat regenwater vallen. Maar dat hoort- bil, een aomerscben dag nu eenmaal, het, zuivert de atmosfeer en, is uitermate groeizaam -bovendien. In gedachten wenschen wij, de jongens en meisjes een reuzenfljine dagl BEDWELMD. Dinsdagmiddag is de gasfitter K, ter wijl hij aan het werk was op de Spoor- gracht, door uitstroomend© gassen be dwelmd geworden. Nadat hij eenigen tijd in de frissche lucht was geiweest en een glas melk had gedronken, waarmee een van die omwonenden direct kwam aandragen, kon de man zich zonder hulp naar huis begeven. Waar het ongeval te ongeveer vier uur gebeurde, trok het zeer de belangstelling van de schooljeugd. DE VISSCHERIJ OVER HET EERSTE HALFJAAR VAN 1928. De resultaten van de kustvls scherf) zeer onbevredigend. Met de kor- en garnalenvisscheril mee on jgevcer een besomming als het vo rige jaar. Het is een algemeen menschelijke kwaal om de dingen erger voor te stellen dan zi; in werkelijkheid zijn. Er zijn maar wei nig menschen die van alles de zonzijde kunnen zien, maar er zijn er o zooveel die altijd de schaduwzijde opzoeken, terwij toch aan alle kanten het licht om hun heen valt. Wat is er b.v. dit jaar geklaagd over de visscherij. Zelden was er zoo'n slech't sei zoen geweest en men zou, als men afging op deze klachten, gaan gelooven dat er geen droog» stuk brood verdiend was. En toch, wat is dat alles meegevallen, wel is de totaal opbrengst minder dan het vorig jaar, doch 1927 was een van de beste ja ren, die men in langen tijd had gehad. De totale besomming van het eerste halfjaar van 1928 is slechts 15 duizend gulden min der dan die van het vorig jaar. Werd er toen voor een bedrag van 355.443.30 aan visch op de markt gebracht, op 1 Juli van dit jaar was er voor 340.268.95 geveild Of de klachten dan geheel ongegrond waren? Neen, dat niet. De haringtrekkers hadden b.v. wel reden tot klagen, want voor de haringvisscherij is het een zeer sleoht seizoen geweest. Het weer was nie ongunstig. Een aanhoudende OoStenwinc deed de vangsten groot blijven, 'doch door een overvoerde markt waren de prijzen uiterst laag en in het begin van Mei zijn er dagen geweest dat honderdtallen ha ring weer in de haven gegooid werden, omdat ze niets opbrachten; op andere dagen gingen ze voor twee cent per tal (220 stuks). Een vorige keer wezen we er reeds op dat deze gedrukte prijzen wel in hoofd zaak te wijten wa«en aan de enorme vang sten op de Zuiderzee, waar men een veel gunstiger afzetgebied heeft, zoodat er naar de Heldersche haring geen vraag was. De resultaten van de vangst ten op zichte van de hoeveelheid waren niet veel minder dan het vorige jaar. Toen werd er ruim 96000 tal gevangen, nu ruim 84000 tal, de honderdtallen die overboord ge gooid werden zijn hier natuurlijk niet bij geteld, zoodat het aantal elkaar niet veel ontloopt. Met de ansjovis is dat heel wat an ders, daarvoor was het weer ook bizonder slecht. Door de aanhoudende kou bleven de vischjes ver van den wal en het ge volg daarvan was dat bij den afloop van het seizoen 53000 kg. minder gevangen was dan het vorige jaar, toen werd er nl.. meer dan 60000 kg. op de markt gebracht, van het jaar slechts ruim 7000 kg. Zoo ook was het het de andere visscherij, zij het dan in mindere mate dan de ansjo- val voorgedaan, dat bij een bridge partij elk der vier spelers de dertien opeen volgende kaarten van dezelfde kleur, of eigenlijk soort, had, 13 schoppen, 13 har ten, 13 ruiten, 13 klaveren. Hetzelfde ge val heeft zich thans, naar de ,?Daily Mail" meldt, te Auckland in Nieuw Zee and voorgedaan. Zoo verrast waren de spelers, dat zij hun kaarten open op tafel legden. Er werd aan getwijfeld of de kaarten wel goed ge- wasschen waren er werd met eeh nieuw spel gespeeld maar in elk geval waren ze gecoupeerd. EEN BRIDGE-WONDER. Ditmaal in Nleuw-Zeeland. Verleden jaar heeft zich ln Engeland •n ia Maine in de V. i. het zeldzame ge De moderniseering in Turkije. Op Godsdienstig gebied. De „Zondag" wordt Zondag. Onverdroten' blijft de Ghazi het nieuwe Turkije, dat uit den) wereldoorlog is voort gekomen-, oonsoMeeirem 'en mio-dcnn-iSee-ren. Hij houdt in dab opzicht gelijken tred- met- zü-n collega-dictators 'in Perziië, in Afgha nistan, die zich niet minder beijveren hun land1 naa-r vermogen een Europee-sch cachet te geven, met behoud' echter van dien eigen aard: en het eigen karakter. De j-ongs'e „nieuwigheden" in het Tur kije van Angora hebben nog al opzien ge baard'. Zocals de nieuwe wet op de Tu-rk- sche nationaliteit, waarbij o. a. bepaald wordt, dat in- Turkije na 1 Jan. a.s. uit vreemdelingen' geboren' kindierew beschouwd zullen worden! als Turksche onderd'anen. Met dé toevoeging, dat zij, als zij bij hun oLModA&jsdghéid «pisara* toss 4» s*ti«- Ingezomden Mededeellng. bi] heeft in hoofdzaak ten doel de betaling van gekochte goederen over 12 gelijke termijnen van het jaar te verdeelen. Alles op het gebied van Heeren- en Kinderkleeding alsmede Modeartikelen kan op abonnement gekocht worden, waar voor wfl speciale boekjes verstrekken. Men vrage onze voorwaarden die zonder eenige verplichting franco worden toe gezonden. Onze abonnementen worden uitsluitend aan solide adressen afgegeven. KLEEDING MAGAZIJNEN, HELDER. vis. Geep, rog en zalm boekten ook ge ringere aantallen dan 1927. Wat de opbrengst echter weer goed heeft gemaakt is de kor- of buitenvis- soherij, met de botters. Door de hoogere prijzen die voor de garnalen besomd kon den worden en door den aanvoer van de korders is de totaal omzet daarom onge veer gelijk aan het vorige jaar en in ver gelijking met andere jaren, b.v. 1925 en 1926 is het dit jaar nog zeer gunstig te noemen, zoodat de, visschers over het ge heel niet te klagen hebben. Voor de garnalenvisscherlj waren hier een twintigtal botters uit Breskens geko men, die hier zoo goede vangsten hebben gemaakt dat ze het volgend jaar zeker weer terug komen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Juni werd de leeszaal bezocht door 1186 mannen en 98 vrouwen, totaal 1283 personen. Uitgeleend' werden 460 studieboeken, 1723 romans en 1627 kinderboeken, totaal 3710 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Albert: Robert Schum-ann; Cohen: Liefde overwint; Drijver: Financieel allerlei voor de vrouw; Tuel-oep. Müler: Lenin en Gandhi; van d'er Hilst: De astarte van Ninevé; Hulstijn: Bouw zelf uw radiotoestel; Hutschenruyter: Richard W-agner; Khan-Arfa: Het lied- dat het donkere water zong; Kieviet: Haar chauf feur; Kooy: Het boek van den hemel; Koeler: Een mirakelspel van onze lieve Vrouwe; Loudon: Drie harten; id.: De vallei van de maan; van Marxveldt: Do louterin-gskuur; Oud-eschans Dentz Menkman: Onze West (Suriname en l u- rasao); Schnitzler: De eenzame weg; So- fekJes: Koninig Oidipoes; Timmermans: Pieter Bruegel. Ten geschenke ontvangen: Badgids voor Vlieland; Bruining: Reorganisatie in de Ned. Herv. Kerk; Gids voor Helder; Helder en Zeebad' Huisduinen; Hotel- en pensiongids voor Amersfoort 1928; Hotel en pensiongids voor Twenthe; Huibregt- sen: Kurzgefaste deutsche Schulgram- matik; Jaarverslag over 1927 van de stichting „Bureau voor rechtskundige hulp aan on- en minvermogenden" te Am sterdam; Kockx: In, welke badplaats zal k mijn- vacantie doorbrengen?; van Nowhuys: Zijn kind; de Vries Feyens: Het ontstaan van den wereldoorlog: Zee bad' Huisduinen. Wij mochten d'ez© maand voor de elec- trificatie ontvangen een gift van 10. en een van f 0.50. Hartelijk dank. Verloren uren, zjj doorknagen het hart met rusteloos naberouw. Menigeen vergeet eerder zijn plicht dan zijn das. nalitelt van hun ouders, Turkije moeten verlaten-. De eeniige uitzondering betreft Jet diplomatieke en consulaire personeel. Wanneer -men bedenkt, dat in Konsfanti- riopel b.vj alleen- al een 2600 Engelsch-en (in hoofdzaak bij den- h-andiel betrokken) wo nen-, met velé kindéren-, begrijpt mem, dat deze regeling wel eeniige beroering in de bui-tenCa'nd'sche kolonies herit gewelkt. Eeni ander novum is het -plan- van Mc-es- afa Ke-mal pasja om den chrSst-elijken- Zondag aan te wijzen voor w-ekei-ijkschen .rustdag, waarvoor tot dusver de Vrijd-ag diende. Welke wijziging een uitvloeisel wordt geacht -te zijn van h-et streven om de zakembelangsn- ter wille te zijn. In zaken- er ingen- t-och- ondervindt m-em de bezwaren- pan- een' verschillend© weekindeelin-g bij' de Mohammed a-anscbe en bij' de Europeesche firma's em bankem, -ern d'e Ghazi heeft den wensch om hierin gelijkheid' te brengen met twee handen- aangegrepen, -in zijn ijverig streven Turkije zijn Oost'ersche uiterlijk te deen verwisselen met het Europeesche._ Een tweede voorgenomen- verandering, cit Ike-er -o-p zuiver god®dOenötig gebiedi, be treft eem radicaCe wijziging in dén' vorm van het ritueel in die moskeeën; er zouden banken in de M-obammedaansche bedehui zen komen: het oud© gebruik, dot eem be zoeker van- een -moskee zijn schoeisel builen laat staan-, zou worden a-fgesehaf-t; verder zou het uitvoeren van muziek in- de moskee worden toegestaan en zoudén gebeden wor den) gezegd in het Tu-riksch in plaats van in de Arabische taal. VoOr de zoo bij uitstek conservatieve Mohamm©daamsehe -religie inderdaad zeer ingrijpende moderm-iseeringsplannen'! I. „Vieux camarade" Marche Teike a. Ouverture de „Joseph" Méhul 3 Lanneriana. Valse de concert, sur des motifs de Lanner Kessels 4 a. Chant des batelier du Volga Levini b. Farandola Dearly 5 Largo Handel C. Fantaisie Sur „Si j'étais Rol", Opéra-comique 'dAd. Adam C. yan Weezei Op ter Oympiade, Op naar het sportfestijn I Waar allen kameraden, De volken broeders zijn. Op ter Olympiade! Naar Neêrlands eerste vest', Daar waar alle sport vereenigt, Vindt men Holland op zijn best. 99 2 X dagolijksche dienst over de Zaan ZONDAGS NAAR ALKMAAR.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5