UIT DEN OMTREK HET SPOORWEGONGELUK BIJ WEIMAR. By het spoorwegongeluk by Wetarar zijn volgens de laatste gegevens in totaal 29 personen gewond. DE BURGEROORLOG IN MEXICO. Bloedige tafereelen. 84 opstandelingen en 4 federale sol daten zyn gedood In een gevecht by Leon. Aan het hoofd van de opstandelingen stond, naar beweerd werd. een katholiek priester. Opstandelingen hebben den federalen afgevaardigden, Sandoval, en zyn broer, den burgemeester van Tacambaro, ont voerd uit een trein by Patzouaro. Men heeft ze gevonden opgehangen aan de telegraafdraden. BOMAANSLAG TE CHARBIN. Peking, 10 Juli. Onbekenden hebben een bom geworpen naar den vertegen woordiger van het ministerie van buiten- landsche zaken van Nanking te Charbin. De gevolmachtigde van Nanking wilde juist in zyn auto stappen; door de explo sie werd de wagen vernield en de chauf feur kwam om het laven. Generaal Zai bleef ongedeerd. Zyn huis werd onmiddeliyk door troepen en politie omringd. Vier Chineezen, die verdacht werden den aanslag gepleegd te hebben, werden gearresteerd. Men neemt aan, dat zy deel uitmaken •an de zelfde organisatie, welke onlangs den trein van Tsjang Tso-lin vernielde. Gemeenteraad van Anna Paulowna Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna op Dins dag 10 Juli 1928, des namiddags te 3 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burge meester. Secretaris de heer O. Keyzer. Allen aanwezig. De Voorzitter zegt In zyn openings woord, dat weliswaar nog maar kort ge leden een Raadsvergadering is gehouden, maar met het oog op twee te nemen be sluiten waarby groote haast is, wyi ze anders niet tydlg by Ged. Staten konden zyn, moest deze vergadering belegd wor den. In verband daarmede is deze verga dering ook op Dinsdag, ofschoon anders de Raadsvergaderingen meestal iop Woensdag zyn. De Secretaris leest daarop de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld, met dank voor de goede weergave. De Voorzitter deelt mede, dat met het oog op de groote uitbreiding der bevol king aldaar de nieuw te benoemen agent van politie, Breezand tot standplaats zal krijgen. Ingekomen is een advies van het Bur- geriyk Armbestuur om over te gaan tot de stichting van een Tehuis voor ouden van dagen. De Voorzitter deelt mede, dat tot dit advies besloten werd met 7 tegen 5 stemmen. In verband met de plaats waar en het aantal personen waaiv voor het Tehuis zal gesticht worden, wordt voorgesteld het advies te stellen in han den van Burgem. en Weth. tot nader on derzoek. Hierna zal aan den Raad alle Ïelegenheid worden gegeven tot bespre- ingen over dit onderwerp. B. en W. zul len de vraag onder de oogen zien, of niet bescheidener gebouwd kan worden dan wordt voorgesteld. Momenteel b.v. zyn er 25 armlastigen, terwyi van Katholieke zyde reeds met beslistheid is verklaard, dat er door katholieken geen gebruik van zal worden gemaakt. Het verdient dus al le overweging, om de zaak niet te breed op te zetten. En zoo zyn er nog verschil lende vragen, die behooriyk van te voren onder de oogen dienen gezien te worden. Overeenkomstig het voorstel wordt daar op door den Raad besloten. Het verslag van het Gemeenteiyk Elec- triciteitsbedryf voor 1927 noemt tal van cyfers die op een steeds grooter stroom verbruik' wyzen en waaruit ten duidehjk- ste biykt, dat dit Bedrijf zich in bleken den welstand bevindt. Uit het verslag van de N. V. Spoor- (Tram-)weg My. Wieringen—Schagen blijkt, dat het er met deze Maatschappy, tengevolge van de Zuiderzeewerken, iets beter voorstaat. Aan het einde van 1927 viel ditmaal een kleine winst te boeken (ƒ764. De adviesoommlssle (dit in antwoord op een ln de vorige vergadering door den heer Kuiken gedane vraag) heeft aan de gemeente 68.60 gekost, met Inbegrip van het lidmaatschap 16. Nu ja, zegt de heer Kuiken, behalve na- tuuriyk wat het den menschen zelf kost, die laten bouwen. De heer Kuiken brengt daarop opnieuw een klacht te berde van Iemand, die allerlei moeite en last wegens de schoonheidscommissie heeft gehad, hetgeen den Voorz. de opmerking ont lokt, om zich toch niet steeds als bood- schaplooper van die menschen te laten gebruiken, maar die klagers naar de secretarie te verwyzen. Sommige archi tecten en timmerlieden hebben nu een maal geregeld last, terwyi anderen nooit een teekeuing terugkrijgen. Weth. Hammers merkt op, dat enkelen maar een kladje inzenden, met niet eens een goeden plattengrond en daar zyn ze ln Amsterdam niet van gediend. In verband met werkverschaffing en werkloozenkas zal aan de niet aangeslo ten arbeiders een schrijven worden ge zonden, om hen aan te sporen, zich zoo spoedig mogeiyk san te sluiten. Wen- schen zy niet tot een of andere vakorga nisatie toe te treden, dan wordt hun ge wezen op de Landeiyke Verzekering tegen werkloosheid. Verder worden deze, zoowel als de in ons vorig nupmier reeds genoemde me- bedoelingen voor kennisgeving aangeno- men. Van de Schoorlsche Rywielpad-veree- nifiring is een verzoek ingekomen om een bydrage ln de kosten van aanleg van een HMelpad te Schoorl. Het betreft hier een tamelijk grootsch opgezet plan, waarvan de vereeniging de uitvoering met g^n mogelijkheid zelf zou kunnen betalen. De bedoeling is, het pad te laten maken in tyd van werkloosheid, zoodat ook werk- loozen uit de bydragende Gemeenten er aan te werk gesteld zouden kunnen wor- den De heer van der Ham vindt in het denk beeld dan ook wel veel goeds, maar meent, dat we daar toch niet aan kunnen beginnen en de heer Keuris oordeelt, dat er ln onze eigen gemeente nog genoeg valt te doen. Het verzoek wordt voor ken nisgeving aangenomen. Besloten wordt dan in beroep te gaan van een besluit van Ged. Staten tot ver nietiging van den aanslag, opgelegd aan P. Kramer. Moet morgen reeds in Den Haag zyn. Van F. van der Velden is ingekomen een aanvrage om vergoeding of tege moetkoming in kosten schoolbezoek, in gevolge art. 13 der Lager Onderwyswet 1920. Besloten wordt een tegemoetkoming te verleenen van 80 pet., vanaf 1 April. Wegens periodieke aftreding op 1 Juli j.1. van alle leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, moet een benoeming plaats hebben uit de aange boden dubbeltallen. Met groote meerder heid worden allen herbenoemd, te weten: Mej. A. B. Zelvelder en de heeren: N. Raap, A. Kramer, J. A. Tromp, J. van Neerden, K. Daalder, C. Rezelman, C. Kuiper en A. J. Kaan. Besloten wordt om in te gaan op het aanbod der Vereepiging van Nederland- sche Gem. om een leening te verstrekken groot 55.500 tegen 4»/. Dit besluit moét echter reeds morgen door Ged. Staten worden goedgekeurd. Op voorstel van Ged. Staten wordt op nieuw het genomen besluit omtrent hef fing van begrafenisrechten weer eenigs- zins gewijzigd. Een aanvrage van Aris van Stipriaan om een voorschot van 3200.tot ver kryging van een plaatsje ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet wordt ingewilligd. Volgt aanbieding der gefneentereke- ning, dienst 1927. De ontvangsten bedroe gen 160.873.701/», de uitg. 152.298.03, dus was het batig saldo 8.584.671/*. Als Commissie om de rekening na te zien, worden aangewezen de h.h. Jonker, Raven en Komen. Na vaststelling van nog een paar sup- pletoire begrootingen komt aan de orde het volgende adres: Ondergeteekenden, D. Lubbert, Wet houder, C.Dzn. Rezelman, H. Jonker, G. van den Berg Jz., en W. Komen Jz., leden van den Raad der gemeente Anna Pau lowna, van oordeel, dat het ln hooge mate gewenscht Is, dat zoo spoedig mogeiyk wordt overgegaan tot het stichten van een ambtswoning voor den Burgemeester dezer gemeente, hebben de eer by deze aan Uwe vergadering voor te stellen, te besluiten: le. tot het doen bouwen van genoemde ambtswoning als aangekondigd door B. en W. in de agenda der raadsvergadering van 18 Jan. j.1., onder sub 3 van het praeadvles aangegeven naar het plan van de adviescommissie, hetwelk naar raming van architect Dekker zal kosten Inclusief oentrale verwarming 19.425.— en zon der deze 17.425.—; 2e. deze ambtswoning te doen bouwen op gemeentegrond naast de villa ,3ouw- lust" als bekend; 8e. Ged. Staten te verzoeken te willen bepalen, dat de jaarwedde van den Burge meester dezer gemeente wordt vermin derd met 15 dier wedde voor het genot van een ambtswoning, Ingaande met den dag, waarop deze ter bewoning gereed ls, plus 100.— voor het genot der eventu eel aan te leggen centrale verwarming; 4e. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen met bekwamen spoed dit be sluit te willen uitvoeren. Hetwelk doende te Anna Paulowna den 6 Juli 1928. get. D. Lubbert, C.Dzn. Rezelman, H. Jonker Hzn., G. v. d. Berg en W. Komen Jz. Toelichting: Adressanten zyn van oor deel, dat de finantieele en economische toestand der gemeente alsmede deszelfs vooruitzichten het toelaten een behoorly- ke ambtswoning voor den burgemeester te bouwefn en vermeenen voorts te kunnen volstaan met in herinnering te brengen de verschillende motieven die voorname- ïyk in comité-besprekingen van verschil lende zyde herhaaldeiyk zyn genoemd. De Voorzitter meent, de leiding thans aan Wethouder Stammes te moeten af staan. De heeren Koorn en Keuris achten dit niet noodig. Men moet personen van zaken kunnen onderscheiden. De Voor zitter vindt dat ook en zal dus biyven. De heer Keuris wenscht, dat thans de motieven genoemd worden door adres santen, die (volgens de toelichting) „voor namelijk in Comité-besprekingen her- haaldeiyk zijn genoemd". De heer Komen wil dan eerst in Comité gaan. De heer Koorn is daar tegen en ook de heer Keuris acht het niet noodig. Aan het verzoek van den heer Komen wordt eohter voldaan, doch reeds een oogenblik later wordt de zitting weer openbaar. De heer Jonker meent, als de Gemeen te bouwt, moet zy het goed doen en dat is natuuriyk nooit goedkoop, adres aan de doodgraverswoning. Wat is daar in dertijd wel over geklaagd en geschreven, dat die zoo duur was en thans ls stellig wel iedereen er mee ingenomen. Voorts herinnert spr. aan de ambtenaarswonin gen, die insgeiyks veel minder aan huur opbrengen dan ze aan onderhoud kosten Waarom mag dit dan niet by de burge meesterswoning het geval zyn? Verder zegt spr., dat geen der tegenstanders on der de Raadsleden tegen het bouwen van een ambtswoning zal zyn, maar dat het by hen enkel gaat om de meerdere of min dere kosten. De heer Lubbert meent, dat de gemeen te Anna Paulowna zich een ambtswoning voor den burg. en wel volgens 't voorge stelde plan moet bouwen. De gem. ver keert in zeer gunstige conditie, <Je wel vaart neemt voortdurend toe. De heer Koorn verklaart zich tegen stander, al gaat het by hem geenszins tegen burgemeester Lovink persooniyk. Toen wy het perceel van erven de Wed. Waiboer kochten, zegt spreker, waren wy daar allen zeer mee ingenomen, ook de burgemeester. Wel vonden wy, dat de daarop staande villa eenige verzakking vertoonde, doch dat zou wel te verhelpen zyn. Later echter vernamen wy, dat het gebouw alleen goed was voor afbraak en dat een nieuwe woning voor 19.500 moest gebouwd worden. Spr. weet echter uit vertrouwbare bron, dat te Aalsmeer, een gemeente die in welvaart met de onze kan vergeleken worden, een ambtswoning voor 13.000 is gebouwd. Waarom kan dit dan ook hier niet? Dóór toch heeft men reeds jaren lang van de welvaart der bloemencultuur genoten, doch wy niet. Integendeel, van het gros der kweekers valt weinig te halen. Moet niet aan ver schillende bollenkweekers nog 80 wor den bygedragen als tegemoetkoming voor schoolbezoek hunner kinderen? Ik ben dan ook, zegt spr., absoluut tegen de voor gestelde plannen. De Voorzitter wenscht even te consta- teeren, dat de aankoop van het bedoelde perceel geen blunder van den Raad is ge bleken, zooals algemeen wordt gedacht, maar dat hy „Bouwlust", na bezichtiging niet geschikt voor ambtswoning achtte. Op de vraag van den heer Keuris naar meerdere motieven zegt de heer Lubbert, dat de burgemeester een ontvangkamer noodig heeft, en de burgemeesterskamer op het gemeentehuis daarvoor totaal on geschikt is. De heer van der Ham zegt, dat indertyd in de geheime zitting 2 plannen ter sprake kwamen en dat het nu voorgestel de ongeveer 2700 duurder is. Zal een eventueele opvolger van den burgemees ter het huis te groot vinden, enkel om dat het die ééne kamer meer bevat? Dat kan spr. moeilijk aannemen. Hy is dus vóór het voorgestelde plan. De heeren Raven en Keuris vinden een ambtswoning noodig, maar meenen, dat het goedkoopere plan voldoende was. Ook Wethouder Hammes is tegen het voorgestelde. Met een ambtswoning voor den burgemeester te bouwen staan wy, voor een plattelandsgemeente, al vóór aan, maar het voorgestelde plan gaat spr. te ver; er moet eenmaal een grens zyn. De heer Komen zet uitvoerig de gunsti ge toestand onzer gemeente uiteen, waar om hy meent, dat vryeiyk het voorstel, dat hy mede heeft onderteekend, kon worden gedaan. Na nog eenige discussie wordt het voor stel aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Lubbert, Rezel man, Jonker, Van den Berg en Komen; tegen de heeren Stammes, Raven, Koorn, Keuris en Kuiken. By de rondvraag dankt de heer Keuris voor de ondervonden belangstelling van den Raad by gelegenheid van- de herden king zyner 25-jarige echtvereenlging. Waar men in den Raad wel eens vaak tegenstanders was, heeft hem die een stemmigheid in dit geval zeer getroffen. De heer Van den Berg komt nog even terug op het schrijven, dat aan de niet- aangesloten arbeiders zal gezonden wor den, terwyi de heer Kuiken klaagt, dat de agenda te laat was ontvangen, hetgeen de Voorzitter verklaart uit het reeds genoem de feit, dat deze Raadsvergadering hals over kop moest belegd worden. Hierna sluiting. Callantsoog Bezoek van minister Kan. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan, heeft Maandag een bezoek gebracht aan het Zwanewater by Callantsoog, welke landgoed reeds langen tyd in het bezit is van de familie v. d. Poll. De minister was vergezeld van den heer Nobel te Lutjewinkel, secretaris van de vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier. Bij dit bezoek werden de heeren rondge leid door baron Van Tuyll van Seroosker-, ken, voorzitter van de jachtvereeniging Nimrod. Daarna brachten de minister en de heer Nobel een bezoek aan den proefpolder te Andyk. De landbouwconsulent ir. Sme ding leidde de heeren daar rond. De mi nister bezichtigde met groote bewonde ring den stand der gewassen in dezen polder. Wieringen. TURNKRING HOLLANDS NOORDER KWARTIER. Openlucht-uitvoering. Zondag 15 Juli a.s. heeft alhier de groote propaganda openluchtuitvoering van den turnkring „Hollands Noorder kwartier", afd. van het „Koninkl. Nederl. Gymn, Verbond", plaats op het terrein van de voetbalver. „Suoces" te Hippoly- tuishoef. Om 12.30 heeft de officieele ontvangst plaa's ln Conoordia door het gemeente bestuur alhier, waarby burgemeester Kolf! een korte toespraak houdt. Om 1.15 uur opstelling van do deelnemende ver- eenlglngen voor den te houden optocht, waaraan deelnemen: Wieringen te' Wie- ringen, T.A.VJEJN.U. te H. Hugowaard, Hercules-Hébé te N. Niedorp, O.K.K. te Helder, Olympla te Wieringerwaard, D.O.K.E.V. te van Ewycksluis, Lyourgus te Sohagen, Texel te Texel, Pro Patrla te Helder, Turnlust te Oude Niedorp, U.D.I. te Dirkshorn, U.DJ. te Kolhorn, Sparta te Winkel. Na opstelling afmarcheeren met mu ziek van de „Harmonie", waarby de vol gende route wordt genomen: Elftstraat, Kerks'raat, Hoofdstraat, Kliefstraat, Mek- kenstuirrweg, Beitstraat, Koningstraat naar het feestterrein. Hierna uitvoering op het terrein van algemeene vrije oefeningen voor heeren; paardspringen, brugturnen voor dames en meisjes; stokoefeningen voor meisjes; paardspringen, brugturnen voor heeren en jongens; vrije oefeningen voor jon gens; toestelturnen voor dames en hee ren; algemeene knotsoefeningen voor dames. Deze tuindag belooft, indien de weers gesteldheid medewerkt, alzoo schitterend te worden. VARIÉTÉ-AVOND. Dinsdagavond trad een variété-gezel schap, onder directie van den heer F. Boesnach uit Amsterdam, in de concert zaal van den heer de Haan te Hippplytus- hoef op. Het programma, bestaande uit diverse nummers als zang, voordrachten, Hawaiïan-muziek, krachttoeren,- acroba tiek, enz. enz. werd door verschillende heeren en dames vlot afgewerkt en ge zien de aandacht, waarmee alles gevolgd werd, viel het zeer ln den smaak van het publiek, dat vrij talrijk was opgekomen. Met een gezellig bal na werd de avond' besloten. Onze vroegere plaatsgenoot; de heer J. P. Bruul Mz., ambtenaar ter secretarie te Heilo ls als zoodanig benoemd ter se cretarie te Rotterdam. De handel in wol is alhier in vollen gang. Waar de prijzen het vorige jaar 1.60 1.70 beliepen, wordt dit jaar 2.2.10 per K.G. geboden. HOTELLEVEN IN JAPAN In «De Aarde en haar Volken» wordt een levendige beschrijving gegeven van een verbbjf in een echt Japansch, d.w.z. geen internationaal hotel. De schr. be geeft zich van Yokohama naar Nikko, een reis van ongeveer drie uur. Dit was lang geen pretje, aangezien do coupés voorzien zyn van lange zybanken, op de manier als onze trams, en een Japanner by voorkeur zit op de gebruikeiyke in- heemsche wyze, n.1. met de beenen ge kruist onder het lichaam. Zoodoende neemt één reiziger de plaats in van twee of drie, en de Hollander moet maar zien zich op zyn koffertje een zitplaats te improviseeren. Wy laten thans dón schr. aan het woord: Nikko is eigeniyk één lange straat, met winkeltjes en kleine restaurants;de natuur is overheerlyk en de tempels in Nikko zyn beroemd. Wy maakten 's mid dags een autotocht naar de watervallen van Nikko midden in de bergen eD wy genoten van den prachtigen tocht, on danks de geweldige koude, die heerschte. Den volgenden dag namen wy een gids en bezichtigden wy de Heilige Brug en verschillende tempels en overal trof ons dezelfde reinheid en glans van houtwerk en vloeren en de rijke smaakvolle kleu ren van versiering. Op onzen terugweg bewonderden wy nog de bekende groep van de drie apen, waarvan de een zyn ooren, de ander zijn oogen en de derde zijn mond met de handen bedekt, en waarvan de beteekenis is: «Hoor geen kwaad, zie geen kwaad, spreek geen kwaad». Wy wandelden door een wonder mooie laan van Cryptomeriaboomen, welke wandeling alleen reeds ,een bezoek aan Nikko overwaard is. Maar het hoogtepunt van ons verbHjf te Nikko was voor ons het verbiyf in het Japansche hotel «Konishi Inn». Het bestond uit een houten gebouw van twee verdiepingen met open galerijen rondom het huis. Op ons kloppen ver scheen een Japanner, die na eenig heen en weer praten in zeer onvolledig En- gelsch weigerde, ons binnen te laten. Wy lieten ons echter niet afschrikken en eindelyk liet hy zich overhalen en nam hy ons in zyn, naar wy ons verbeeldden, niet overgastvrije woning op, nadat wy natuuriyk eerst onze schoenen buiten hadden moeten laten. Hy bracht ons naar één kamer, die vreemde Amerikaansche heer en ons beiden en toen wy hem aan het verstand trachtten te brengen, dat wy twee kamers wenschten, betrok zyn gezicht en had hy ons wel zoo weer op de stoep willen zetten. Maar «j'y suis j'y reste», was onze leus en wy slaagden er werktiyk in, een tweede kamer te bemachtigen. Later begrepen wy zyn aarzeling beter. Het bleek ons, dat merj in een Japansch hotel gewoon is, verschillende gasten, soms wel 8 of 10, in één kamer te laten overnachten; soms schuift men wel eens papieren schotten tusschen de wanden in, en men maakt dan van één kamer twee of drie. Het feit dus, dat drie men schen twee kamers wilden in beslag ne men, stemde zyn koopmanshart droevig, hoewel wy, nadat wy de rekening betaald hadden, er niet aan twy'felden, wie in dit geval aan het langste einde getrokken had. Zoo'n Japansche kamer heeft maar één vasten muur; de drie andere muren be staan uit papieren schotten, waarmede men de kamers naar verkiezing grooter of kleiner kan makén. Er liggen witte matten op den vloer en het meubilair bestaat uit een klein, fraai gebeeldhouwd bankje met een boeddhabeeld en een klein mahoniehouten kastje, Inden vorm van een ouderweteohe kapdooe. üoen bedden, goen stoelen, alleen smettelooze reinheid. De kamers kwamen alle uit op de houten galerij. Na eenigen tyd kwam de eigenaar bin nen met drie kussens om op te zitten en een vuurcomfoor, om ons te verwarmen en daar dit biykbaar de eenige verwar ming was, waarop dit hotel aanspraak kon maken, kropen wy zoo dicht moge- Ujlc om dit verwarmingstoestel heen. wy gingen zitten op zyn Japansoh, dronken thee, die geserveerd werd op een keurig gelakt bankje in beeldige fyne kopjes. Toen wy het meiske, dat ons bediende, aan het verstand gebracht hadden, dat wy last van de koude hadden, bracht zy ons drie dikke gewatteerde kimono's om aan te trekken. Na een uurtje kregen wy ons diner. Drie mooie gelakte bankjee met verschillende potjes en kommetjes en een paar eetstokjes. De hoofdschotel was rijst. Verder was er vischsoep, ge bakken visch, gekookte visch en ver schillende vreemd smakende en raar uit ziende gerechten. Om een en ander naar binnen te werken met behulp van de eetstokjes, was niet zoo eenvoudig. Het kleine Japaneesche kellnerinnetje had tenminste pleizier voor tien en lachte ranen, om die onhandige vreemdelingen. Daarbij kwam dan nog onzè moeilyke wyze van zitten, op onze hielen; geen wonder, dat het diner niet byzonder door ons werd geapprecieerd en geen van ons drieën verzadigd van onze kussens op stond. 's Avonds bezochten wy gezamenUJk een theehuis, zagen Geisha-dansen en dronken de aloude Japansche drank, thee, die overal voor niets, zooveel men hebben wil, geschonken wordt. Toen wy in het hotel terugkwamen, kwam de eigenaar, die zich bhjkbaar ge heel met ons verzoend had, ons stralend tegemoet. Hy tracteerde ons op Japan sche wyn, ik meen saki genaamd, die naar brandspiritus rook en dampend heet werd opgediend. De zeer fyne kommetjes, waarin de wyn werd opgediend, ontvin gen wy by ons vertrek als geschenk, evenals de theekopjes en schoteltjes. In onze kamers lagen de bedden al gespreid; een matras op den grond, als hoofdkussen een rol, zoo hard als een plank. Een dikke met dons gevoerde kimono deed dienst als deken. Buitenge woon vermakelyk voor ons was de manier, waarop de vrouwehjke bedienden van het hotel van de eene kamer in de andere liepen, zonder kloppen; om thee, water of glazen te brengen. Wy moesten wel tien keer opstaan, om onze papieren deu ren weer dicht te schuiven. Nadat wy ons harde hoofdkussen verwisseld hadden voor een paar reisdekens, sliepen wy op deze zeker ongewdne wyze, alsof wij thuis in onze bedden lagen. 's Morgens vroeg begon het heen en weer loopen opnieuw. De meisjes trip pelden door onze kamers en namen niet de minste notitie van ons. Een wasch- gelegenheid was op de kamer niet te vinden. Beneden in het huis bevond zich een groote badkamer, waar alle Japan ners. mannen en vrouwen, zich kwamen wasschen. Eerst zeepten zy zich heelemaal in, namen warme of koude douches, waar na zy in een zeer warm bad gingen, om daar ongeveer 5 minuten rustig te biyven liggen. Nadat vier of vyf menschen in datzelfde water gebaad hadden, werd een nieuw heet bad klaargemaakt. De vrouwelyke helft van ons gezel schap, hoewel steeds te vinden voor «nieuwe en interessante indrukken», trok echter de lyn by deze gezamenlyke wasch- geschiedenis en weigerde pertinent, en min of meer verontwaardigd, hieraan mede te doen. Na veel moeite gelukte het haar een vingerkommetje warm water op de kamer te krijgenmeer was met den besten wil niet te bereiken. Maar 'slands wys 'slands eerl De Japanners namen in het geheel geen notitie van elkaar en waschten en ploeterden ge- meenschappeiyk even vrij en gewoon, als wij in een badplaats aan zee. Het ontbyt was een trouwe copy van het diner van den vorigen dag. Visch soep, gekookte en gebakken visch, een soort taaie koek en thee. Nu kan visch soep voor het diner soms nog wel te ge nieten zyn, maar vischsoep voor het ont byt was, zelfs voor de vischliefhebbers in ons gezelschap, wel wat kras. Wy be sloten dan ook, toen onze maag eigen aardig weemoedig begon te knorren, vóór de lunch uit Konishi-Inn te verdwynen. Ons afscheid van den hotelier was vrü wat hartelyker dan de ontvangst. Lachend en buigend werden wy door den Japan ner en ons kamerkatje uitgeleide gedaan, wy trokken op de galerij onze schoenen weer aan en wy verlieten het hotel, rijker aan ondervinding en met een hongerig gevoel in onze maag. Zelden heeft ons iets zoo goed gesmaakt als de lunch, die wy in het Europeescbe hotel Kanayo ge bruikten. De prijs van de lunch stond niet gedrukt op de prysiyst, maar onze Amerikaansche vriend merkte niet ten onrechte op, dat 't mocht kosten wat het wilde, men aan ons dit keer niets zou kunnen verdienen. Visscherljberichten. IO Juli. Aangebracht door korden: 4115 tongen p. «t. O.JJ—0.34 4991 kleine tongen „0.15—0.04 22 kisten zetschol p. k. „8.00—6.50 66 kisten kleine schol „3.25—1.71 58 kisten tcar „3.25—1.71 xi Juli. Aangebracht door korden 2390 tongen p. »t. 0.40—0.30 2154 kleine tongen „0.15—0.05 33 tarbotten „5.00—3.50 13 kisten zetschol p. k. „9.00—7.00 33 kisten kleins schol 3.00- s.00 36 kisten seasr „3.75—344

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 7