T ledereen roept pen „E.S.O.N.A." Zomerhitte TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS UIT DE WM%f WERELD VAN DONDERDAG 19 JULI 1928. Ds. J. Overduyn te Utrecht heelt voor het beroep naar de Oud-Gereformeerde gemeente bedankt. Onze plaatsgenoot N. P. R. O. Krul, llecrllmg van die Opiieliidingsschooi aam dien. Parallelweg, slaagde voor het toelatings examen tot d'e Rlyksk weekschool voor On derwijzers .te Haarlem. Voor hieit M.UX.O.n«xamen te Aio- maair sllaagdien onze plaaitsgextooten A. H, Roodtel# -v O. A. die Haan enl O. J. N, geJV- de bX Jnden •"«aniiaojuBMEui.'iw ;Or m«- JDEBESTELLIN G P. KUIPER. Op die algemeene begraafplaats te Huis duinen werdi gisterenmorgen .teraardiebe- süelidi het stoffelijk overschot van dien oud roeier dier reddingboot H. P. Kuiper, die Zaïtardlag j.L in dien ouderdom van 75 jaar te zijnen huize, Bassingracht, overleed. 'Door 24 ledieni van die Ver. „Moed, Vol' haidling en Zelfopoffering" werd die oude redder naar zijn laatste rustplaats gebracht. De waann. vodrziitter van de Ver., de heer C. Roettmao, sprak bij1 die geopende groeve de volgenklie woorden: Kuiper, wijl allen, Men van onze Ver eenigimg, waarvan gij een trouw Md' zujit geweest, hebben u naar uw laatste rustplaats gebracht, omi u eten laatsten groet te brengen. Kuiper, wait gfiji in uw jonge leven ge presteerd) hebt op het gebied van' redden van schipbreukelingen is bewonderens waardig. GÜ zijt een man van de daad' ge weest. Ik wil hier niet ai die reddingen mtemoreeren, maar toch' een redding in her innering brengen en wel van het stranden van het Deensehe stoomschip .^Nordlysset". Het was op dleni 27en' December 1877, waarbij schipper Steimi enl de roeier Bethle- hem zoo noodlottig óan het lieven) kwamen. U enl uw kameraden O. Bot, de vader van den tegenwoordige» schipper van onze red dingboot JDorus Rijkiers", O. de Roover, G. Spii4 J. Grimiyizer, T. Brédterodte, H. v. d. Zee, H. Wessel en J. de Wolf, hadden! een zwaren strijd' om vani de 23 man equipage 16 man., inet bovenmennschelijke kracht, het leven' te reddleni Het was een tocht, met de reddlingboot geweest, die in de journalen van het reddiingwezm alitijd1 geboekstaafd zal blijven. Kuiper, gij zijt dje laatste van deze helden der zee, die wij naar die laatste rustplaats hebben gebracht. Kuiper, rust in vredè! AANBESTEDING. Gisterenmorgen werd ddor den archi tect S. Krynen in hotel „Bellevue" aan besteed: het verbouwen van perceel Ka- naalweg 89. Ingekomen waren de volgen de biljetten: Joh. Steeman' 4225, M. C. v. d. Plas 4330, Riemers 4390, Braggaar 4400, G. Groot 4937, Goes 6330. CURSUS IN LAKSCHILDEREN. Gedurende een week wordt in de etala ge van den heer Duinker, Spoorstraat, eenig werk tentoongesteld van leerlin gen, die den cursus in lakschilderen aan de Handelsavondschool hebben gevolgd. Evenals het vorig jaar, zal ook aan den nieuwen cursus een af deeling lakschil deren (vervaardigen van reclameschrift) worden toegevoegd. De aanmelding daarvoor kan geschieden bij den directeur (Schoolgebouw Hoofdgracht) na 5 Augus tus of ook bij den heer J. Gomes, Loods- graoht 8, die ook inlichtingen verschaft. 'T IS A LON ong De langste automohielweg ter wereld, van een wegdek voorzien, is waarschijn lijk de Pacific Highway, die ?ich over eeu afsitand van 2400 E.M. uitstrekt van Varioouver (Britsch Columbië) langs de kust van den Stillen Oceaan tot aan de Maxicaansohe grens De hoogste eutomobielweg der wereld, natuurlijk eveneens in de Ver. Staten, loopt over de Pike's Peak in Colorado. Automobilisten bevinden zich hier op de respectabele hoogte van 4300 M. EEN GEVECHT MET HAAIEN. De reddingboot van Robin Hood's Bay was Maandag onder commando jan den bootsman met den Engelschen schrijve Leo Walmsley uitgegaan om op wijting te visschen. De zee was spiegelglad en de wijting beet goed, toen opeens drie haaien de boot aanvielen. Zij sprongen op tegen het dolboord en zwommen telkens onder de boot door, terwijl zij pogingen deden om haar te laten omslaan. Bootshaken, riemen en alles \?at voor de hand lag dienden als wapenen tot ver weer en pas na een kwartier waren de haaien verdwenen. Een van de visschers STAFMUZIEKKORPS KONINKLIJKE MARINE. Programma van Vrijdag 20 Juli van 8—10 uur voor de Marine Club. Ook dit programma zal door de Radio over Hil versum worden uitgezonden. 2. Ouverture Wilhelm Teil G. Rossini 4. Ulancnruf. (Charracterstück) R. Eilenberg Pauze. 7. Serenade Hongroise E. Wesly. 8. Cortège Etincelawt F. Popy TUIN CONCERT D. O. K. De muziekvereeniging D. O. K., dir. den heer J. van Glabbeek, geeft a.s. Zater dag een zomerconcert in den tuin van Casino, waarbij onderstaand programma zal worden uitgevoerd. 3. Uber den Wellen, walzer, J. Roses. 4. Apfelblüte, intermezzo, L. Siede op. 127. 5. Sonnenkinderen, marsch, Blankenburg. 7. Friedensgriisze, marsch, H. Ritter. 9. Sons des Alpes, alt Suisse, Henriechi op. 75 IO. D. O. K., marschfinaal, J. v. Glabbeek. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. iln een diezetr diagem gehouden bijieeniloomst werdi eene bespreking gehouden 'met be trekking tot de ptopagandh van 'bovenge- noemldlen Bonld. Deze bijeenlkomsit werd' ge opend) dloor onzen plaatsgenoot, d'en heer A. Krijgsman; die de aanwezigen dankbaar was, dlat zij, dlie hij had) ultgienoodiigd, aan zijn oproep gehoor hadldleni 'gegeven en be sprak de wenschelijkhedid omi in het najaar allhieir een gnootiem wMerpropaganida-avond voor dien Ned. Binden Bond (be ongani- seeren. (Hir gaf vervolgens het woord' aan: eten heer Van den Berg uit Oosterbeek, propa gandist; van dien Bond, die dieedl uitkomen; dat het noodzakelijk was van Regeerings- wege te komen met maatregelen tot verbe tering van het lot der bllindlen, dlie tot heden geheel zijn overgelaten aan het particulier initiatief. Volgens de statistiek zijn n#n 4000 blin den over ons land1 verspreid, die in de groote steden opgenomen en1 verzorgd! worden in particuliere inrichtingen! en daar werk zaamheden verrichtten tegen geringe ver goeding. Een indertijd ingestelde Staats commissie was van oordeel, diait de Staat verplicht was zich het lot dter blndten aan te trekken, door beter onderwijs voor hen in het leven te roepen! en ook financieelen steun te verlteenen bij ouderdom en het doen geven van vakonderwijs en vakopleiding in productieven adbaidl; dbor het eerste zou vooikomien «kunnen) worden, dat. tientallen van kinderen geheel van onderwijs zijn ver stoken. Spreker toont aan, dlat ook andtere vakken door blinden' kunnen wordien waargenomen dan het maken van manden eni het vlechten van matjes, en noemt als voorbeeld', dat reeds thans in Amsterdam 3 zijn 'te werk gesteld1 bij dte telefonie; 6 als masseur en masseuse en te Rotterdam) 1 a!te marconist en dat er aéffifs aü zjjln, die het vak van schoenmaker uitoefenen. Dit alles is moge lijk wanneer voor goede oplledding en ar beidsbemiddeling wordt zorg gedragea Aan den Bonid' is tevens verbanden een zjektenkas, de uitgift© van Braüleboekten voor lectuur en1 Steunverlteening bij' het op richten van zaken. Tot) nadere ulLteemzetffing en meerdlere bekendmaking wenscht men alhier in het ajs. najaar een 'Propagandla-Kunstavond te organiseereni en) daarvoor 'is het noodig, d'at zich alhier een Oomiiité van vooirbereddïng vormt Op diezen avondl zal getoomd wordien wat binden kunnen vervaardigen en zal dezen wordien opgeluisterd' met muziek en zang. In dSh Oomlité hebbenl zitting genomen) dte heeran: W. Houwing, Burgemeester; L. J. Ingezonden Mededeellng. over het watertochtje DE ZAAN. over HelderAmsterdam Alkmaar Schoorldam Retours le kaj. 2e kaj. 1.28 0.76 0.60 Is dat niet goedkoop? werd bijna door den grootsten haai de hand afgebeten toen het dier tot het dol boord opsprong en naar zijn hand hapte. Een kleinere boot zou stellig gekapseisd zjjn, meent men. De aanwezigheid van de haaien in de Noordzee wordt verklaard uit het mooie warme weer en den overvloed van jonge haring die er op het oogeriblik rondzwemt en die ook een groot aantal dolfijnen trekt. Quanit; iSchoutebijl-madiit; Kalomel W. H. O. A. Stefjin; Gaainizoens-coanimainidiaiiit, benevens de voï'genidte heeren: L. BamdSma, J. Brou wer, J. vam Dam!, J. Fjjltiing van Walsem, J. A. Jonker, Dr„ O. H. Ketoer, P. vam dten Nieuwtenihuizen, J. H. C. vam Pappeltendam, 'Ds; P. J. Smiidts, J. Oh. Reedters, Dr. R. A. Tanga, benevens dte dames: Mevrouw Hou- wing—Oalten, M. die Boer—Jongktees, A. DeMer—Klik, J. Grumwaldl—Poppers en A. van Mannen'Martin. 'Tot voorzitter vam dit Oomdté is benoemld! de heer W. Houwing, Burgemeester en tot seereteTis-permlingmeestier d© heelr J. Fjj- tdng vam Walsem. Getegenheadi is opengesteld zich' op te geven als dtomaiteur van' dten Nedi. Blinden Bondl, tegten een! minimum hijldirege van 2.per jaar, waarvoor men maandelijks „dte Blimdtenbodte" onltvanjgt en waartoe de secretarta-penningicieeflter gaarne dte op gaven dm ontvangst1 neemt Later zal op dezen Propaganda-avond mog teruggek'omen worden. GEMEENTELIJK ABATTOIR. Dinsdagmiddag werd ten raadhuize een vergadering gehouden met diverse raads leden, slagers, enz., ter bespreking van de plannen in zake een gemeentelijk abattoir. Als inleider trad hierbij op de heer dr. S. G. Zwart, inspecteur der Volksgezondheid, welke als deskundige door het gemeentebestuur was uitgenoo- digd. Tegenwoordig waren aan de be stuurstafel de heeren van Breda, voor zitter, Dokter, Haan, Bok en. Wessel; van de raadsleden waren aanwezig de heeren de Zwart, de Nijs, van der Vaart, Schoef- felenberger, Eylders, Woud, Boogaard, Biersteker, van Loo, de Boer, van Os, mevrouw Dekker, van Dam en Verste gen. Van de Gezondheidscommissie de heeren dr. Ketner en Engelmann. Voorts een aantal slagers uit deze gemeente. Bij ontstentenis van den Burgemeester fungeerde de heer van Breda als voor zitter. Deze leidde den spreker, dr. Zwart, bij de aanwezigen in; het gemeentebe stuur oordeelde het wenschelijk, alvorens de abattoir-kwestie voor de tweede maal in den Raad kwam, nog eens een deskun dige van den veterinairen dienst het woord te geven om deze kwestie nader toe te lichten. Te meer was dit noodig, om dat in eerste instantie in de raadsverga dering veel langs de zaak heen gespro ken is. De spreker, dr.'S. G. Zwart, (niet als inspecteur in dit district werkzaam), zet op den voorgrond, dat van dwang om een abattoir te stichten geen sprake is. Iets anders is het of een gemeentebestuur niet den moreelen plicht heeft daartoe. Zeer zeker hebben de raadsleden deze zaak onder de oogen te zien. In hoofdzaak is het vraagstuk van hy- giënischen en eoonomischen aard. Ten opzichte van het hygiënische is de z„ak al veel malen besproken en geen enkel raadslid heeft de hygiënische zijde aan gevochten. Maar met het aanwezig heb ben eener inrichting zooals die door de wet wordt vereisoht, ls nog niet gezegd dat de hygiëne ook volgens de bedoeling der wet toegepast wordt. In een abattoir gebeurt dat wel, Belangrijker echter is de economische zijde van het vraagstuk en men mag dan ook niet enkel uit hygiënische over weging vóór een abattoir zijn. Brengt een abattoir economische voor- deelen of is het tegendeel het geval? Ongetwijfeld heeft een abattoir dit voordeel, dat door het centraliseeren in één enkel gebouw, men van de verschil lende slachtplaatsen verlost is. Oolc heeft men alle afvallen bijeen, die aldus gemak- EEN GEWEER DAT ZICHZELF LAADT. Daar de militaire deskundigen de over tuiging zijn toegedaan, dat het zichzelf adend geweer een groote toekomst heeft, had de Britsche regeering onlangs de geweerfabrikanten en -ontwerpers uit- genoodigd' haar modellen van zulk een wapen voorte leggen en een prijs van 3000 voor het bruikbaarste geweer van dat type uitgeloofd. Na degelijke beproeving is thans deze prijs toegekend aan de Thompson-zelf- lader van de B(ritish) S(mall) A(rms) Company. Generaal John Thompson, een bekend officier en wapendeskundige van het Amerikaansche leger, heeft er het beginsel voor uitgedacht. Het nieuwe geweer, zoo verklaren de fabrikanten, is wat zijn constructie be treft zoo eenvoudig dat een soldaat niet meer moeite zal hebben met het hantee- ren en verzorgen dan met een gewoon geweer. Hij. zal echter met dit nieuwe model tweemaal zooveel schoten in de minuut kunnen doen do. ongeveer 85 schoten per minuut. Wanneer hij den trekker overhaalt, zal hij meer tijd heb ben om aan te leggen en bijgevolg zal hij nauwkeuriger kunnen schieten. In samenwerking met machinegeweren zal het nieuwe wapen voldoen aan alle eischen van de moderne oorlogvoering. Men gelooft dat dit nieuwe geweer spoe dig door de legers van alle naties in ge bruik zal worden genomen. keiijker een afzetgebied vinden. Verder krijgt men door de opriohting van een slachthuis het ontstaan van grossiers, het welk dus een voordeel is voor de ge meente. Door een koelhuis kan men het vleesoh langer goed houden. Verder be vordert de stichting van een abattoir de concurrentie: er is voor de oprichting van een slagerij minder kapitaal noodig Keuren, verifieeren, etc. kan vlugger ge schieden dan thuis, en ls voordeellger wegens besparing. Men spaart ook de aanstelling van een loonslachter uit, enz. Bezwaren zijn het heffen van keurloon, vervoer van vleesch naar abattoir. Hoe verhouden zich nu de voor- en na doelen tegenover elkander? Bij onder zoek is gebleken dat als regel voor ge meenten de prijs van het vleesoh niet hoo- ger wordt. Een Deensch deskundige heeft bij 888 gemeenten dit onderzoek ingesteld met bovenvermeld resultaat. Ondanks de keurloonen, blijkt dus dat de vleeschprjj- zen niet omhoog gaan. Hoe is het in Nederland? Spr. heeft dit onderwerp in Zeist behandeld; daar voelde men niets voor een abattoir en in eerst instantie werd het slachthuis ver worpen. Daarna kwam de handhaving der wettelijke bepalingen en het gevolg was, dat al spoedig een adres naar den Raad ging om wèl een abattoir te stichten. Al daar werd een commissie benoemd voor onderzoek, die tot de conclusie kwam, dat het vleesch niet duurder werd. Het rap port van de commissie was niet gunstig voor de algemeene hygiëne die de slagers toepasten en die door een abattoir na tuurlijk zou verbeteren. Doorredeneerende, moet men tot de con clusie komen, dat bij heffing van de juis te rechten, het vleesch niet duurder wordt, vooropgesteld, dat het abattoir zichzelf kan bedruipen. Men kan het zelf uitrekenen. De bouwkosten weet men tooh met vrij groote zekerheid en de andere kosten zijn ook bekend. Ook het aantal slachtingen weet men (het loopt met een abattoir eer der vooruit dan achteruit). Welk bezwaar kan er tegen een abat toir zjjn als men dit alles weet? Spr. zal gaarne deze vraag uit de vergadering zien beantwoord. Er zijn in den Raad bezwaren geop perd tegen het abattoir, maar een weer legging van de stelling dat een abattoir wenschelijk is als het zich kan bedruipen, is niet gegeven. Spr. weerlegt de verschillende, in den jongsten Raad aangevoerde, bezwaren, Het is begrijpelijk, dat er slagers zijn, die niets van een abattoir moeten hebben, Maar als raadslid moet men uitsluitend de belangen der gemeente voorstaan. Er was een raadslid, dat zeide dat het nu de tijd nog niet was voor een abat toir. Maar feitelijk is het al te laat, daar op 1 Juni 1927 de 5 jaar speling al ver streken waren. En het gemeentebestuur had zich in die 5 jaar al over de zaak moeten uitspreken, de slagers hadden daar zeker recht op. Men beroept zich op de a.s. wijziging van de vleeschkeurings- wet, maar dat moet nog in de Tweede Kamer worden behandeld. Bovendien be treft dat meerendeel technische wijzigin gen. Moet een slager een slachtplaats en een werkplaats hebben? Het kon. Besl. is in dit opzicht niet erg gelukkig. Juridisch mag in één werkplaats niet èn geslacht èn worst gemaakt worden. Maar de in specteurs treden ten deze liever kalm en geleidelijk op. Op deze inleiding volgde een breed voerige discussie. De heer Slikker heeft met aandacht de rede aangehoord van dr. Zwart, die nu eigenlijk ronduit zei, dat er t.o.v. een abattoir geen dwang bestaat. Omtrent de hygiëne heeft de heer Zwart ons geen prettige dingen gezegd; daaromtrent zijn hier wel andere ervaringen. Bevordering concurrentie is geen mo tief voor de stichting. Dan kan de ge meente beter een gemeentelijke slagerij stichten. Ingezonden Mededeellng. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paarMIjnhardi's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. EEN NIEUWE VORM VAN OPLICHTERIJ. Het gelaat van tranen over stroomd. Een Parjjsch blad weet van een nieu wen vorm van oplichterij te vertellen. Het is deze: Op een heel druk punt van een der bou levards te Parijs stapt plotseling een vrouw in rouw gekleed, het gelaat van tranen overstroomd, op den treeplank van een taxi, waarin een meneer is ge zeten. Zjj smeekt hem haar mee te nemen tot flet Republiek-plein en weet haar zaak, het gelaat steeds van nieuwe tranen overstroomd, zoo wel voor te dragen, dat de meneer natuurUjk ja zegt. Onderweg hangt de vrouw ln rouwklearen een aller-1 treurigst relaas van haar toestand op. Zij heeft pas haar vader verloren, haar eeni- gen steun, zy is heel arm, heel ongeluk kig en om nu een kwestie te regelen, waarvan haar toekomst afhangt, ontbre ken haar 54 frank. Waarop versche tra nen opnieuw haar gelaat overstroomen. Natuurlijk biedt de meneer haar de 54 frank aan, die niet dan na heel veel moei te zynerzyds worden aangenomen en wan neer inmiddels het Republiek-plein is be reikt, stapt de vrouw in haar zwarte klee- ren uit. Het gelaat van tranen over stroomd. Van dankbaarheid. De meneer vertelt by het afrekenen het geval aan den chauffeur; deze helpt hem uit den droom ,Had ik het gezien, zegt de chauffeur, dan had ik dit juffertje in het zwart, niet by u laten instappen, 't Is 'n oplichtster, die by de chauffeurs bekend is; ze haalt haar truc dikwijls uit met haar zwarte jurk en haar tranen, en 54 frank schynt haar vast tarief te zyn.... Deze nieuwe vorm van oplichting heeft Clément Vautel van het Journal een oogenblik aan het peinzen gebracht. Be kend is reeds het juffertje van lichte zeden, dat by een voorbyrydenden meneer in een taxi instapt, om dan met hem meestal voor een hoteldeur stil te houden. Bekend is ook het juffertje van even ge- makkeiyke zeden, dat met haar eigen (in)conduite intérleure langs de Champs Elysées tuft en zelf den solo-wandelaar uitnoodigt by haar in te stappen. De vrouw van de vier-en-vyftig frank is ech ter iets nieuws, al zou dit geval niets ex tra-verwonderlijks hebben, wanneer daar BIJ HET BADEN EN ZWEMMEN VERDRONKEN. In ons nummer van Dinsdag plaatsten wy een groote ïyst slachtoffers van het baden en zwemmen. Ook ln deze krant vindt men weer een aantal personen, dat door verdrinking om het leven kwam. Het lijstje zou nog met etteiyke namen aangevuld kuDnen worden, want lang niet alle ongevallen zyn er in vermeld. Wy plaatsten boven deze ongevallen een extra zwaar kopje, om te jlaten uitkomen dat bet zwemmen lang niet altyd onge- vaariyk is. Meestal zyn deze ongelukken te wyten aan onvoorzichtigheid van den zwemmer die zich te ver in het water waagt, of op plaatsen zwemt waarvan hem stroom, diepte, etc., niet bekend zyn. Waaghalzerij is over het algemeen niet vreemd aan dergeiyke ongelukken. Er zynnatuuriyk uitzonderingen en wy zouden niet gaarne zeggen dat al deze slachtoffers het aan zichzelf te wyten hebben dat zy op zoo jeugdigen leeftyd uit het leven werden weggerukt, maar dat het grootste aantal, wanneer het voorzichtigheid had betracht nog in leven zou zyn, is wel zoe goed als zeker. Wy zien het toch ook hier dageiyks dat men zich op roekelooze wyze te ver in zee waagt, en daarby zyn eigen leven en dat van anderen in de waagschaal stelt. Meermalen waren wy er in deze warme dagen getuige van dat zwemmers zich zoo ver van den wal begaven, dat zy nauweiyks oog te zien waren. In ang stige spanning volgden velen op het strand de(n) zwemmer(s). Is het niet veelal deze belangstelling die den zwemmer zyn gewaagd experiment, om eens te laten zien hoe ver bij het wel kan halen, doel ondernemen. Hoogmoed andere niet. Of denkt U dat diezelfde zwemmer, wan neer er geen mensch op strand was, zich zoo ver zou wagen? Is de bluf van zoo'n waaghals, wanneer hy weer behouden terugkomt, vaak niet ergerlyk? Moest hem eigeniyk niet eens flink de les worden gelezen of een afstraffing toegediend worden. Wellicht zou dan de gevaarlyke liefhebbery voor verre zwemtochten wel verdwynen. En kan men evengoed niet dichter by den kant genieten, of wanneer men nu persé een groote zwemtocht wil maken, nu welaan, zwem dan in het ver lengde van het strand, desnoods van Huisduinen tot Callantsoog, doch waag uw en een andermans leven niet door onnoodig ver in zee te gaan. Het zwemmen in zee blyft altyd ge- vaariyk, wanneer men zich verder in zee begeeft dan men kan staan. De verrader- lyke stroom heeft al menigeen te pakken gekregen en meegesleurd en het is meestal wanhopig om daarmee den strijd aan te binden, terwyl er maar weinig menschen de tegenwoordigheid van geest hebben om, wanneer zy door den stroom gegre pen worden, zich mee te laten voeren en te wachten tot er hulp komt opdagen of het risico aan te durven om, misschien eenige honderden meters verder, weer naar strand te worden gevoerd. Meestal worstelt men tot men van vermoeidheid bezwykt. Ook een stille en vlakke zee is nog niet het bewys dat er geen stroom is en men zich dus wat verder te water kan begeven dan anders. Want juist de meest kalme en verleidelijke zee heeft men by den zoo gevaarlyken landwind en het is daarom altyd raadzaam, de voorzichtigheid in acht te nemen en het zeebad te maken tot een genot inplaats van tot een gevaar. Slachten en worstmaken. We zouden gaarne willen weten of dit op twee ver schillende dagen mag geschieden. Nog op andere punten valt spr. den heer Zwart aan. Het groote bezwaar voor spr. is, dat de heer Zwart niet aantoonde, dat een abattoir een gemeentebelang is. De heer Van Gelder betwyfelt of het Heldersche publiek gebaat is met een abattoir. Onze gemeente is arm en komt weer op hooge kosten hierdoor. De heer Zwart moet ernstig bezwaar geen omtrent de hygiëne gezegd is, af komstig was van de raadscommissie uit Zeist. In die commissie zat ook een sla ger. Maar het is volstrekt niets beleedi- gends voor een slager, het is zuiver menschel ijk, dat zy aan hun winkel al het noodige besteden, terwyl zy veelal de niet was dat gelaat van tranen over stroomd, van tranen, die niet nagemaakt kunnen zyn als de tranen op de gezichten der filmsterren. Vautel zegt: wy weten wel, dat vrouwen gemakkelyk huilen: de afscheiding van haar traanklieren is voor haar een nog grooter machtsmiddel dan haar glimlach. Maar todh, die tranen op 'bestelling, zoo maar dadelyk, als een stortbui, dat is toch wel heel sterk. En die durf.... wat een tooneelspeelster! Een vrouw als deze zou verwoestingen kunnen aanrichten in het leven van de mannen. Gelukkig dus maar, dat zy zioü met 54 frank tevreden stelt en op het Re publiek-plein weer uitstapt, met haar gelaat van tranen overstroomd.... EEN DOLLE KAT. Te 'Dubarton werd Zaterdag een groote kat op straat plotseling dol Zy viel een hond aan en na een woest gevecht trok de hond met een gewonden poot af. Daarna besprong de kat den eigenaar van den hond, die heim by den halsband' had trachten weg te sleuren. Hem werd een van zyn vingers afgerukt. Daarna liepen nog een brievenbesteller en een telegramfietser kwetsuren op, Bykans twee uur lang hield het dier de voetgangers op een afstand; maar ten slotte werd het door een agent en een paar werklui met yzeren staven dood- geslagen. 1. Prinz Eitel Friedrich. Marsch H. L. Blankenburg 3. Horida. Valse de Concert E. Gillet 5. La Mage. Fantaisie J. Massenef arr. Leistikow 6. Ouverture zur Oper. „Si j'etais Roi" A. C. Adam 9. La Fille du Regiment. Fantaisie G. Donizetti arr. F. Blumentritt Programma: I. Voor 't Vaderland, marsch, S. Vlessing. Der Calif von Bagdad, ouverture, A. Boldieu. Concert, ouverture, H. Smit. 8. Tirol in Lied und Tanz, potpourri, Osc. Fetras. Nos. 5, 6 en 7 door de jeugdafdeeling. Het programma wordt afgewisseld met een dansje in de Casinozaal. 1.76 1.00 0.80

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5